PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kans op akkoord met Franse chauffeurs PZC Compromis derde tv-net? Nieuwe veerboot komt er AFTOCHT Israël voert acties in Libanon sterk op DEEL VAN EISEN INGEWILLIGD vandaag Plan voor nieuwe omroep Veel wind Wisselend, bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Matige zuidelijke wind. kracht 4, aan de kust af en toe krachtig 6. 227e jaargang no. 44 Woensdag 22 februari 1984 DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft zich gisteren akkoord verklaard met de bouW van een derde dubbeldeks veerpont voor de Provinciale Stoom bootdiensten (PSD) in Zeeland. Er is al een volledig uitgewerkt ont werp en dat zal aan een aantal Neder landse werven, waaronder 'De Schel de' in Vlissingen, worden voorgelegd met het verzoek om binnen twee maanden een prijsopgave te verstrek ken. Als de offerten binnen zijn zal het (Slot zie pagina 17 kol. 1) PARIJS lAPi Franse oproerpolitie, uitgerust met traangasgranaten, op post bij een belangrijke doorgaande weg in Parijs. (Van onze correspondenten) Oostenrijk en Italië, bij de Brenner- PARIJS, ROME, WENEN (GPD) - De Franse wegvervoerders, die uit protest nu al zeven kilomelers lanec dagen de autowegen in Frankrijk hebben geblokkeerd, hebben gisteren van minister van Evenals aan de Franse grens is hier transport Fiterman de toezegging gekregen dat een groot deel van hun eisen zal worden tussen de langf rijen vrachtwagens j ai j - j maar een smalle doorgang gelaten ingewilligd. Als de concessies door de leden van de transportbonden worden geaccepteerd, Voor het toeristenverkeer, dat daar dan zullen de acties aan Franse zijde vandaag in ieder geval voor een deel worden opgeheven, door ook op aanzienlijk oponthoud moet rekenen. De grens is voor De stemming bij de onderhandelin- miljoen frank uitgetrokken als bijdra- tot het verstrekken van warme maal- vrachtwagens open van 's morgens gen was gisteren nog gespannen. Jean ge in de vergoeding van de schade die tijden, een voorbeeld dat later ook acht uur tot s middags twee uur en Davay, de leider van de kleinste van de vrachtwageneigenaren tijdens hun door de gemeente Chamonix werd daarna gaan de slagbomen onherroe- de twee transportbonden, de Unostra. acties hebben opgelopen. Als klap op gevolgd. pelijk dicht De Italiaanse douanebe verliet tijdens de onderhandelingen de vuurpijl zal worden bezien of er een Veel chauffeurs hebben een brandstof ambten voeren actie tegen het niet zelfs de zaal om zijn achterban op te streep kan worden gehaald door een meer om de motor lopende, en zichzelf uitbetaen van overuren, roepen door te gaan met de blokkades groot aantal processen-verbaal die warm te houden. Enige hulp kwam en de langzaamaan-acties. De rond- tijdens de acties van de chauffeurs ook hier van de omliggende gemeen- Staatssecretaris Scherpenhuizen van weg rond Parijs was gedurende de zijn opgemaakt. Op 1 maart zal er ten. verkeer heeft inmiddels brieven naar besprekingen door vrachtwagens be- verder over de voorstellen worden Ook als er een akkoord tussen Franse Par'js, Rome en Wenen gezonden zet, en rond het middaguur was het onderhandeld. regering en wegvervoerders wordt be- waarin hij de autoriteiten om maatre- onmogelijk het vliegveld Charles de gelen vraagt ten behoeve van de Ne- Gaulle te bereiken. derlandse wegvervoerders, zodat min ~W a 1 der schade wordt geleden door de Minister Fiterman verklaarde zich na M m^ljr rthfl AC 1 ff Irr)||£k acties De staatssecretaris komt daar afloop van de besprekingen tevreden V/URl VllitVF3 111 JllitllV mee ten dele tegemoet aan de wensen De vakbondsleiders gaven geen com- vdie wegvervoer-organisaties aan hem mentaar. Ze wilden eerst met hun hebben voorgelegd. Hoeveel schade achterban praten. De voorstellen van Aan beide kanten van de Mont- reikt, is het probleem nog lang met de Nederlandse vervoersbedrijven tot minister Fiterman komen ver aan de Blanctunnel. de voornaamste grens- opgelost, want de Italiaanse douane nu toe hebben gelegen is volgens deze eisen van de bonden tegemoet. Hij overgang tussen Frankrijk en Italië, begon gisteren een stiptheidsactie. 0rf,anjsatles nog ni|t te zeggen maar stelt vrij grensverkeer naar Italië voor stonden gisteren 3200 vrachtwagens: die erop neerkomt dat de douanehan- za] m jeder |val in de miij'0enen in geval de Franse douane weer in 1200 tussen Aosta en de tunnel, aan delingen uitsluitend van acht uur 's lQ We, js bekend dat er op het staking zou gaan en hij wil het tanef de Italiaanse kant, en 2000 in het ^ns tot tweeuur Jn ™ddags ogenblik bijvoorbeeld zo n 250 Neder- Arêns.'verklaarde dinsdag tegenover parlementsleden van zijn Likoed-partij voor de autoroutes harmoniseren, Franse Cluses. w<orden afgewkkeld. in plaats van de landse vrachtwagens vastzitten bij de dat het Israëlische leger „de belangrijkste patrouille" heeft ondernomen aan klok ronri Dat betekpnt. dat. het D, Mont-Blanctunnel. de andere zijde van de Awaii, sinds de troepen zich vorig jaar september BEIROET <APi Een Amerikaanse marinier verlaat de stad en maakt zich gereed om aan boord van een helicopter te gaan. INTIMIDA TIE-PA TROUILLES JERUZALEM (UPI/RTR/AFP) Honderden Israëlische soldaten met tanks en pantservoertuigen zijn dinsdag de defensielinies aan de rivier de Awali in zuid-Libanon overgestoken om in centraal-Libanon jacht te maken op Palestijnse guerrillastrijders. De Israëlische minister van defensie, Moshe wat betekent dat ook kleine vracht- De chauffeurs, van wie velen al dagen klok rond. Dat betekent, dat het wagereigenaren van een zekere re- stonden te wachten, werden stpeds afwerken van de files, wat normaal al ductie kunnen profiteren. meer geteisterd door sneeuw, vorst drie dagen in beslag zou hebben geno- Verder zal er in bepaalde gebieden en, in toenemende mate, geldgebrek, men, nu vermoedelijk een dag of tien van Frankrijk weer op zondag gere- totdat de gezamenlijke restaurant- zal duren. den mogen worden, en er is acht houders van Courmayeur overgingen Ook aan de grensovergang tussen r groepeerden. Volgens een initiatiefgroep onder leiding van het D'SS-ccrste kamerlid, mevrouw Tiesmga, bestaat er voldoende animo onder de bevolking voor een nieuwe omroep Deze nieuwe zendgemachtigde zou het beknotte programma van de NOS moeten aanvullen. (PAGINA 3) Steunbeleid Smit kwaad De tweede kamer stuurt minister Smit Internationale probeert via Van Aardenne naar Brussel om de een kort geding tegen Willem Mul- EG milder te stemmen over het Ier B.V. dit Temeuzense bedrijf te Nederlandse steunbeleid voor be- dwingen de onderhandelingen drijven, die zich vestigen in econo- over een overname te hervatten, misch zwakken gebieden. Van Willem Muller keerde zich plotse- Aardenne gaat - mei tegenzin. ling van Smit af. toen ook Wijsmul- (PAGINA 5) Ier een aanbod deed. Pioen Post ,PAGINA U) I lueg i UJI Radio, tv en kunst: 2 De Nederlandse wielrenbaas Peter Binnen- en buitenland: 3 en 5 Post kan eindelijk het Belgische Opinie en achtergrond: 4 talent Eric Vaniieraerden in zijn Financiën, economie: formatie inlijven. Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17 Sport: 19 Terwijl de troepen zich langs de Liba- aanvallen uit op vermeende Palestijn- iZie ook pagina 4) nese kust noordwaarts verplaatsten, se doelen. Vier gebouwen bij Bham- BanaanaMw voerden' Israëlische vliegtuigen voor doen, oostelijk van Beiroet, en bij de de tweede maal binnen drie dagen weg naar Damascus werden gebom bardeerd. Dit is vernomen in militaire kringen in Jeruzalem. De Libanese televisie meldde maan dag al dat Israëlische troepen waren opgetrokken tot 12 km noordelijk van Sidon, voornaamste plaats in zuid- Libanon. Doel van de operatie is de wil van Israel te tonen de strijd tegen de Palestijnse guerrillastrijders in zuid- Libanon voort te zetten, verklaarde Arens, die werd aangehaald door de Israëlische radio. Hij zei dat de Israëli sche troepen en tanks nu op 12 km noordelijk van de Awali staan. Arens zei dat de troepen zoeken naar Pale stijnse strijders die mogelijk vanuit Druzische en shi'itisch-islamitische li nies in het noorden naar het zuiden zijn geïnfiltreerd. Er zijn geen meldin gen over gevechten tussen de Israë liërs en Palestijnse eenheden. Druzen of shi'iten. Mariniers f. v De Amerikaanse marine heeft dins- dag een begin gemaakt met de voor genomen terugtrekking uit Beiroet naar schepen voor de Libanese kust. Een woordvoerder, Ed McDonald, zei Zesde8Vloot terug te trekken. Nadere bijzonderheden wilde hij met geven. BEIROET IANPIUPI) Mariniers dinsdagmiddag bij het inladen van een landingsvaartuig op Green Beach, iets ten McDonald zei dat er zich nog 1.300 zuiden van de Libanese hoofdstad. Alle strijdkrachten van de multinationale krijgsmacht zijn begonnen met het mariniers in Beiroet bevonden Hij terugtrekken van manschappen en materieel. Op de achtergrond Beiroet. wilde niet zeggen hoe lang de operatie zal duren, alleen dat ze „de komende paar dagenzal plaatsvinden. Een DEN HAAG (GPD) Een poging van minister Brinkman van WVC om met de twee regeringspartijen CDA en VVD op één lijn te komen over de Medianota, is nog niet gelukt. Tij dens onverwacht overleg gisteren tussen de bewindsman en de fractie voorzitters van CDA en VVD, De Vries en Nijpels, is wel een voorstel ingediend om de zendtijd uit te brei den met een derde tv-net aan de ene kant en de twee superomroepen AVRO en TROS zendtijduitbreiding te geven aan de andere kant. Het voorstel, dat een goede kans van slagen maakt, wordt vandaag binnen de fracties van de twee partijen be sproken. Het belangrijkste conflictpunt tussen CDA en WD over de Medianota is de vraag of er een derde tv-net moet komen. Het CDA vindt van wel. want via dat net kunnen de omroepen beter concurreren met de toekomstige abonnee-tv, meent deze partij. De VVD is echter tegen de wil extra zendtijd voor de superomroepen. Het lijkt erop dat de partijen elkaar in het gisteren ingediende voorstel hebben gevonden. De minister heeft in zijn Medianota niets over het derde net gezegd, maar inmiddels heeft hij wel duidelijk ge maakt tegen zo'n net te zijn. Ook minister-president Lubbers heeft het CDA in het openbaar gezegd dat op dat derde net niet hoeft te worden gerekend. De grootste regeringspartij blijft echter bij haar standpunt dat een derde net er toch moet komen. Op voldoende steun in de kamer hoeft het CDA tot nu toe niet te rekenen, want oppositiepartij PvdA voelt ook niets voor een derde net. groep van 100 mariniers blijft achter voor de bewaking van Amerikaanse diplomatieke vestigingen in Beiroet. Naar in Libanese regeringskringen werd vernomen, zijn in Damascus besprekingen gevoerd door de Saoedi- sche bemiddelaar Harari over een nieuw Syrisch vredesplan dat voorziet in annulering van de Libanees-Israeli- sche overeenkomst van 17 mei 1983, het loskoppelen van de terugtrekking van de Israëlische en die van de Syrische troepen uit Libanon, bespre king van de Syrische aftocht binnen een Arabisch verband en de vorming van een regering van nationale ver zoening en herstel van het evenwicht tussen de religieuze gemeenschappen. Het is nog onbekend wat de reactie van de Libanese regering op het plan Veiligheid in Zuid-Afrika /isoleerde apartheidsre- 1 gering-Botha van Zuid-Afri- 't ka heeft deze week een op- i J merkelijke politieke daad verricht. Met het op Moskou georien- teerde buurland Mozambique, zo zijn beide landen overeengekomen, zal op korte termijn een veiligheidsverdrag worden gesloten, dat vrede en stabili teit moet brengen in deze regio. De aankondiging van dit op handen zijn de akkoord, tegelijk gedaan in Preto ria en Maputo, volgt enkele dagen na de bestandsovereenkomst, die de Zuidafnkaanse regenng vorige week overeenkwam met een ander zwart buurland, Angola. Als tegelijkertijd in de beschouwingen wordt meegeno men, dat de blanke kiezers van Zuid- Afrika begin november voor een her ziening van de grondwet stemden, die medezeggenschap zij het beperkt, dat wel verleent aan kleurlingen en Aziaten, dan rijst de vraag of het Zuidafrikaanse regime nu daadwerke lijk een begin heeft gemaakt met liberalisering van de samenleving Be tere betrekkingen met de zwarte buurstaten zouden in een dergelijk streven kunnen passen. Het antwoord op de vraag luidt onveranderlijk 'neen' De Zuidafrikaanse regering handelt uit puur eigen(blank(belang. De nieuwe grondwet brengt de blanke suprematie in geen enkel opzicht in gevaar en de soepele opstelling ten opzichte van de zwarte buurlanden heeft meer te maken met de zwakte van die landen dan met het streven van Pretoria een goede buur te zijn. Het veihgheidsakkoord dat Preto ria in principe heeft bereikt met de regering van Mozambique bete kent niettemin een diplomatieke en politieke overwinning voor de rege- ring-Botha. De westerse wereld, die toch al niet staat te springen om de apartheidsregering met sancties te achtervolgen, heeft nu een extra argu ment om Zuid-Afrika te ontzien. Im mers, op het moment, dat de onder meer economische banden tussen Zuid-Afrika en Mozambique worden aangetrokken.' treft een boycot van Zuid-Afrika óók het buurland Mozam bique. De vraag kan worden gesteld, waarom de Mozambikaanse regenng op dit moment de betrekkingen met Zuid-Afrika wil verbeteren. Tot voor kort hadden beide landen geen goed woord voor elkaar over. Pretoria is weinig ingenomen met de wijze waar op Mozambique steun verleent aan de in Zuid-Afrika verboden bevrijdings beweging Afrikaanse Nationale Con gres (ANC). Op hun beurt zijn de zwarte machthebbers in Maputo niet te spreken over de Zuidafrikaanse hulp aan de rebellen van het Mozam bikaanse Nationale Verzet (MNR), die grote delen van Mozambique onveilig maken. Eén van de overeengekomen punten zou zijn, dat beide landen verklaren elke vorm van hulp aan de bevrijdingsorganisaties te zullen sta ken. Daarnaast zal met name Zuid- Afrika de zieltogende Mozambikaan se economie steunen, hetgeen na een periode van langdurige droogte en misoogsten het heersende regime in Maputo uiterst welgevallig is. De oriëntatie op Moskou is voor de Mo zambikaanse president Machel dog matisch gezien een vorm van onaf hankelijkheid tegenover de blanke overheersers uit het koloniale tijd perk, maar praktisch heeft deze polir tieke keuze vrijwel geen voordelen geboden. De Sowjet- Unie staat er nu eenmaal niet om bekend, dat zij de haar bevriende landen in Afrika ruim schoots van hulp voorziet. Ideolo gisch is Moskou niets teveel, maar als het er op aankomt die hulp in klinken de munt of goederen om te zetten geven de machthebbers in het Krem lin niet thuis. De 'vrijage' van Mozam bique met Zuid-Afrika is dan ook uit nood geboren. Pretoria maakt er dankbaar gebruik van o'm zijn doel stellingen te verwezenlijken. Verster king van de macht van de blanke minderheid in Zuid-Afrika rechtvaar digt in de ogen van de regenng-Botha nauwere relaties met de halve com munist Machel. Er zitten ook goede kanten aan een akkoord. Het resultaat van een dergelijke overeenkomst is. dat sa menwerking op vele terreinen twee elkaar vijandig gezinde landen dich ter bij elkaar brengt. Dat dient de vrede en de veiligheid in dit onrustige deel van de wereld. De politieke reali teit in zuidelijk-Afrika is nu eenmaal dat de blanke regering in Pretoria een militaire en economische macht uit maakt, waarmee geen enkel land m de regio zich kan meten. Nu niet en ook niet in de eerst volgende tien, twintig jaar. Het zijn feiten, die de Mozambi kaanse leider Machel niet kan ontken nen. Kennelijk legt hij zich noodge dwongen neer bij de suprematie van Zuid-Afrika. Het alternatief-Moskou heeft niet gewerkt Met het aangaan van een veiligheidsakkoord met Zuid- Afrika maakt president Machel duide lijk, dat hij de realiteit van vandaag in zuidelijk-Afrika niet langer meer ont loopt. Voor de zwarten ln Zuid-Atrika. die hun hoop hebben gevestigd op de al ruim zestig jaar actieve ANC, bete kent de overeenkomst tussen Pretoria en Maputo, echter een ernstige tegen slag in hun streven naar politieke vrijheid. De apartheidspolitiek lijkt voorlopig de grote overwinnaar. Dim Vietnam Vietnam en de Verenig de Staten hebben een samenwer kingsovereenkomst bereikt over het voortzetten van de zoekactie naar de 2.490 Amerikaanse militairen die ne gen jaar na het einde van de Vietna mese oorlog nog worden vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1