f ZEELAND" Wijsmuller nu kandidaat voor overname Muller Reddingsoperatie gieterij voltooid Gs kunnen vooruitlopen op regels tegen zure regen STIERENSMOKKELAAR BETRAPT Fosfaattanker aan de grond PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERRASSINGSBODOP ALLE AANDELEN AFBETALINGSREGELING VOOR ENERGIENOTA IALARM IOCOLIJNBV PAGINA 7 DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 HEIKANT De rijkspolitiegroep Hulst heeft zondag op de Oud-F er dinandus- Nederland loilde binnenkrijgen De smokkelaar is meegenomen naar het dijk tussen Heikant en Absdale een Belgische veesmokkelaar op heterdaad politiebureau in Hulst, waar hij enkele uren heeft vastgezeten. Daarna kon M. betrapt De Belg, P. M. uit Moerbeke, probeerde vanuit België twee stieren vertrekken met zijn vrachtauto. De stieren zijn in beslag genomen. Bovendien naar Nederland te smokkelen. is tegen M. proces-verbaal opgemaakt. De geschatte waarde van de stieren is De politie hield hem echter aan en constateerde dat M. de dieren illegaal ongeveer drieduizend gulden TERNEUZEN Niet Smit Internationale maar concurrent Wijsmuller ligt plotseling het best in de markt voor overname van het Willem Muller-concern in Terneuzen. Wijsmuller kwam in het afgelopen weekeinde met een 'verrassingsbod', dat op Muller zoveel indruk maakte dat direct de onderhandelingen met Smit werden gestaakt. Wijsmuller wil alle aandelen van Muller overnemen. Het sleep- en bergingsbedrijf in IJmuiden wil óók de zeesleepdienst, waarvoor Smit niets voelde, onder z'n hoede nemen. De bonden reageerden maandag- beoogd de identiteit en de continui- broker bv wordt gestreefd naar ge- W avond verbaasd, maar met afwijzend teit van de Willem Muller-bedrijven deeltelijk behoud van werkgelegen- m Vooral het behoud van een deel van zoveel mogelijk te waarborgen. Naast heid in de zeesleepdienst. Voor Wijs- m de werkgelegenheid bij de zeesleep- behoud van werkgelegenheid voor muller betekent de overname een dienst - die eigenlijk ten dode was personeel in dienst van Willen Muller uitbreiding van haar activiteiten'. De opgeschreven-kwam positief over bij Nederland bv en Willem Muller Ship- bedrijven stelden behalve de fusie- hnvnnrhaalH Tnhn Vnn» van Hp PpHp- j bijvoorbeeld John Vrieze van de Fede ratie van Werknemers in de Zeevaart iFWZ). En woordvoerders van de an dere bonden rekenen er nu op dat de geplande reorganisatie op het Muiler hoofdkantoor in Terneuzen nu eerst nog eens uitvoerig onder de loep zal worden genomen. Muller wilde, zoals bekend, de zeesleepdienst (30 man personeel en 4 sleepboten) opdoeken en een ingrijpende reorganisatie op het hoofdkantoor doorvoeren. Dat het ontslag van zeker 18 perso- ieelsleden tot gevolg hebben. Of het iu nog zover komt, is de vraag. De bonden blijven zich vooralsnog - ze willen eerst meer informatie - verzet ten tegen de ontslagen. Wijsmuller en Muller verspreidden maandagmiddag een persbericht, waarin het stopzetten van de onder handelingen met Smit werd gemeld. Direct werd duidelijk dat Wijsmuller veel verder wilde gaan dan concurrent de overname van het totale aandelenpakket, inclusief de zee sleepdienst. Smit wilde enkel de ha vensleepdienst en Willem Muller Shipbrokers overnemen, toevallig twee takken van het Muller-bedrijf, die wél toekomst hadden. 'In het persbericht spraken Wijsmuller en Muller - maar dat gebeurde ook al 'in het geval van Smit - de verwachting |uit dat over deze overname overeen stemming zal worden bereikt'. En nog een citaat: 'Met deze overname wordt commissie van de Sociaal Economi sche Raad dus ook de bonden op de hoogte. Het personeel van Muller werd maandagavond, voor zover be reikbaar, nog geïnformeerd. Wijsmuller is. naast Smit Internatio nale, een sleep- en bergingsgigant die wereldwijd opereert, maar ook actief is in de haven van Amsterdam. Het bedrijf heeft in die haven nagenoeg een monopoliepositie na de overname van het havensleepbedrijf 'Goed koop'. Daarnaast heeft Wijsmuller op bergingsgebied zijn sporen meer dan verdiend, vooral dank zij speciaal voor het bedrijf ontwikkelde bergings systemen. Identiteit 1 Het voordeel van het 'bod' van Wijs muller op Willem Muller is dat Mul- Scholiere (17) breekt been bij aanrijding Goes GOES De zeventienjarige scholiere R. S. uit Kwadendamme heeft maan dag haar been gebroken. Ze reed met haar fiets het vanaf een schoolplein aan de J. P. Coenstraat in Goes de rijweg op en botste tegen een auto, die werd bestuurd door A. M. uit Goes. MIDDELBURG Maandagmiddag is een van de laatste onderde len, een gigantische kraan, van liet Vlis- singse bedrijf Herstaco verhuisd naar Middel burg. Zoals bekend gaat het bedrijf zich vestigen in Middelburg op het terrein van het voorma lige bedrijf Metric Me tals aan de Nijverheids- weg op het industrieter rein Arnestein. Vrijdag reeds werd het 35 meter lange gevaarte, een zogenaamde boven- ligger van een portaal kraan, over het water vervoerd van Vlissingen naar Middelburg. De kraan werd daarvoor ge demonteerd en per schip vanaf de Vlis- singse buitenhaven overgebracht en afge meerd achter de fabriek van Timmerman aan de Siloweg aan hel Kanaal door Walcheren. Maandagmiddag werd de kraan met behulp van twee heftrucks ver voerd. De tocht ging via de Kanaalweg en de Kleverskerkseweg over het spoor naar de Nijver- heidsweg. Dat nam nog al wat tijd in beslag, omdat het niet zo ge makkelijk manoeuvre ren was met het enorme gevaarte, waarvan het gewicht 10,5 ton be droeg. Het transport werd uit gevoerd door Herstaco met behulp van de firma Timmerman en Termi nal Zuid. Het overbren gen van de kraan werd begeleid door twee mo toragenten van de Mid delburgse politie Ier weliswaar een dochter van Wijs muller wordt, maar niet z'n identiteit verliest. En dat zou in het geval van Smit wél gebeurd zijn. De beslissing om verder te praten met Wijsmuller en de contacten met de Smit-onder handelaren af te breken, kwam op het moment dat de Centrale Onder nemingsraad van Smit Internationa le zat te vergaderen over de overna meplannen. Binnen de or werd ge nuanceerd gedacht over die overna me, vooral omdat ook bij Smit men sen moeten afvloeien in verband met de malaise in de sleepdienst. Maar een woordvoerder liet zondag al weten dat. ondanks bedenkingen, toch wel 'ja' tegen de transactie zou worden gezegd Smit. op de Wester- schelde al jaren actief via de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst en bergingsbe drijf Van den Akker, loerde al geruime tijd op uitbreiding van de activiteiten op bijvoorbeeld het Kanaal Gent- Terneuzen. Met de financieringspro blemen van Muller leek die uitbrei ding binnen bereik, maar op het laat ste moment, gooide Wijsmuller roet in het eten. Bij Muller werd het 'bod' van Wijsmuller maandag als een geschenk uit de hemel ervaren. Ten eerste is de kans groot dat het bedrijf z'n identi teit bewaart, maar bovendien lijkt een aantal arbeidsplaatsen gespaard en ligt ook een ingrijpende organisatie verder weg. Ria Bosch van de Vervoersbond FNV: „Ik zeg er geen nee tegen, maar het is een enorme verrassing" Haar collega Jaap Keijzer van de Vervoersbond CNV: „Net als Smit staat Wijsmuller bij ons bekend als een fatsoenlijk concern waarmee goed zaken te doen zijn. Het is met uitgesloten dat er nu alsnog een sanering volgt, maar ik noem dit zeker geen negatieve wen ding". Welke consequenties een eventuele overname door Wijsmuller mogelijk heeft voor de 'slepersoorlog' op de Westerschelde is nog onduidelijk. Feit is dat Smit en de Unie van Reddings- en Sleepdienst elkaar niet in het vaarwater zitten. De kans is echter groot dat met de komst van Wijsmuller op de Westerschelde 'een strijd van giganten' ontstaat. Want Wijsmuller en Smit gaan - dat is in de internationale bergingswereld be kend - niet voor elkaar uit de weg. En ook de 'Unie' mag niet worden weg gecijferd. TERNEUZEN Tot februari hebben we erop moeten enkele waaghalzen om zich op het ijs te begeven, wachtenmaar nu gaat het er dan op lijken dat de Niemand van hen durfde het echter al aan om de ijzers winter toch nog enigei ijspret zal geven. De vorst van onder te binden de laatste dagen heeft ervoor gezorgd, dat verschillen de watergangen, slootjes en plassen van een klein Of de ijspret van lange duur zal zijn, is twijfelachtig laagje ijs zijn voorzien In Terneuzen is de 'Oude Veste Vandaag, dinsdag, stijgt het kwik tot boven nul en inmiddels helemaal dichtgevroren. Reden genoeg voor wordt regen verwacht TELEX MINISTER WINSEMIUS: 'Van onze verslaggever DEN HAAG - Het is aan het dagelijks bestuur van de provincie om te besluiten of bij het verlenen van een vergunning voor de ombouw van de conventionele centrale bij Borssele tot kolencentrale vooruitgelopen wordt op de nieuwe regels, die landelijk gaan gelden om de zure regen terug te dringen. Dat is de opvatting van minister P. Winsemius van volkshuisves ting. ruimtelijke ordening en milieubeheer. De bewindsman heeft zijn zienswijze kenbaar gemaakt in een telexbericht aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland. De minister tekent daarbij aan, dat hij, „gezien het tijdspad van de ver- gunningproeedure gaarne bereid is met u en de belanghebbenden over de onderhavige zaak overleg te voeren Hij verwijst naar het overleg, dat er intussen is geweest tussen hem en de kamercommissie van milieubeheer. Daar werd gesproken over een volledi ge rookgasontzwaveling en over het vinden van een oplossing voor de financiële gevolgen. De minister deed de kamercommissie ook toen al de toezegging, dat hij met de betrokken partijen overleg wilde voeren. „Daar bij moet een gezamenlijke verant woordelijkheid van alle betrokken partijen uitgangspunt- zijn", schrijft hij nu. De heer Winsemius wijst er in zijn telex aan het provinciebestuur op, dat zich in de afgelopen tijd belangrijke ontwikkelingen hebben voorgedaan. De problematiek v&n de zure regen is in een stroomversnelling geraakt en via een nota heeft de minister een integraal pakket van eisen aangekon digd. Uitgangspunt daarbij zal zijn, zo schrijft hij, dat wordt aangesloten bij de regelgeving, die per 1 juli van het vorig jaar in West-Duitsland van kracht werd. „Het zonder meer over nemen van deze Duitse regeling op een centrale als Borssele zou beteke nen. dat moet worden overgegaan tot de bouw van een volledige rookga- sontzwavehngsinstallatie". aldus de minister. Hij kondigt aan. dat het ontwerp voor het indicatief meerjaren programma 'lucht' omstreeks 1 april voor een externe adviesronde klaar zal zijn. De definitieve besluitvorming over het programma zal plaatsvinden in het kader van de voorbereiding van de rijksbegroting voor 1985. De in houd van die regeling staat op dit moment niet vast. omdat nog studie wordt verricht. In kringen rond de bewindmman wordt er overigens op gewezen, dat minister Winsemius ernstig rekening zal houden met een initiatief, dat via het Europarlement en de Europese Commissie is genomen. Daar is gead viseerd een soort egalisatiefonds in te stellen: centrales, die zure regen ver oorzaken zouden daaraan moeten be talen en centrales met een zo groot mogelijke rookgasontzwaveling zou den er uit kunnen putten. Een derge lijke gang van zaken zou inhouden, dat voor de om te bouwen centrale in Borssele op termijn alsnog extra hef fingen zouden moeten worden be taald. omdat daar volgens de huidige plannen vijftig procent rookgasont zwaveling zal plaatsvinden Gedeputeerde staten beslissen van daag over de vraag of de vergunning voor de ombouw - met een ontzwave ling van vijftig procent - wordt gege ven dan wel uitgesteld. Feest Het was, zaterdag, een leuk feest geweest, vond die Vlis singse mevrouw. Ze beschouw de gisteren tevreden na. op de fiets op weg naar het restau rant waar de verjaardag met koude schotels was opgeluis terd. Met de gérant had ze afgespro ken. dat enige overblijvende schotels met smakelijke waar door mede-feestenden konden worden meegenomen. Toen ze gisteren in de keuken van het eethuis - laten we het ,De Vergulde Kip' noemen - de koelkast opende, bleek er nóg het een en ander te staan. Vnend. buur en kennis had den niet alles meegenomen. Hoewel ze het spijtig vond, besloot ze toch de restanten in de afvalbak te werpen. Zo gedacht zo gedaan. Weer op weg naar huis werd ze staande gehouden door een vriendin, die haar hartelijk dankte voor de verstrekte eet waar en meldde, dat haar man geslaagd was voor een belang wekkend examen. Ze zouden het nog diezelfde avond vieren. Of ze met haar echtgenoot ook kwam. In 'De Vergulde Kip' was het. En omdat de schotels zo sma kelijk waren geweest, zater dag, had ze er ook een paar besteld. Waarop die mevrouw haastig weer terugfietste naar ,De Ver gulde Kip' om aldus te voorko men. dat men zich 's avonds met chips zou moeten behel pen.... SAEFTIXGHE De 26.111 brt metende fosfaattanker 'Sidi Daoui' is maandagavond rond zes uur aan de grond gelopen in het smalste gedeelte van de Westerschelde bij het Verdronken Land van Saefting- he. Een eerste poging van de Unie van Reddings-en Sleepdiensten om het onder Marokkaanse vlag varende schip vlot te krijgen, mislukte. Het schip was op weg naar Antwerpen. De poging werd ondernomen met vijf sleepboten. Vannacht is een gedeelte van de lading fosfaat overgeslagen in duwbakken met behulp van kranen van het Terneuzense overslagbedrijf Ovet. De 'Sidi Daoui' liep vast op de top van hoog water. Vanmorgen om half zeven is bij hoog water een tweede poging ondernomen om het schip dat geladen 12,5 meter diep steekt, los te krijgen Het schip maakte tegen twaalf uur vannacht bij laag water een slagzij van ruim tien graden. Het scheepvaartverkeer ondervond nauwelijks hinder van de gestrande 'Sidi Daoui' en kon voorzichtig passeren. Zaak Sluisse bankdirecteur voor rechtbank Gent uitgesteld Van onze correspondenti GENT Het proces in Gent tegen de j voormalige directeur van de Slaven- burg Bank in Sluis, dat maandag zou worden voortgezet, is wegens overbe lasting van de rechtbank verschoven naar 7 mei. Ex-directeur G. C. staat samen met twee Belgische handela- ren terecht op beschuldiging het Bel gisch-Luxemburgs Instituut voor de Wissel voor miljoenen te hebben op gelicht. I De beschuldigden maakten een netto- I winst van zestien miljoen Belgische frank door fictieve transacties te doen en zo te profiteren van het verschil tussen de officiële en vrije wisselkoers Maandag zu de verdediger van G. C. aan het woord gekomen zijn. Zoals I gemeld vorderde het openbaar minis- terie tijdens een vorige zitting onder i meer de verbeurdverklaring van de illegaal verworven winst. I ADVERTENTIE MIDDELBURG - B en w van Middel burg hebben besloten een afbeta lingsregeling aan te gaan met de Gieterij Middelburg (voorheen RSV- Gieterij) voor een nog openslaande energierekening van een kwart mil joen gulden. Daarmee is de reddings operatie voor het eerder in grote moeilijkheden «erkcrende bedrijf vrvoltooid. Dit is maandag tijdens de gemeente raadsvergadering meegedeeld door burgemeester drs P A. Wolters. Deze benadrukte dat de redding van het bedrijf niet alleen te danken is aan de uiteindelijk positieve opstelling van de Stichting Economische Ontwikke ling Zeeland (SEOZ) en de Westland Utrecht Hypotheekbank (WUH)Zon der de hulp vanuit het Middelburgse gemeentebestuur, vorig jaar al door het garanderen van de salarissen voor de duur van drie maanden, was het moeilijker geweest om het voortbe staan van de gieterij te verzekeren, zo benadrukte de heer Wolters. Daarbij ging hij zijdelings in op de kritiek die zijn collega drs G. C. G van den Heuvel van Borsele vorige week uitte. Die bracht toen naar voren dat de raad van Middelburg erop uit was om via de SEOZ steun voor de eigen Zeeuwse hoofdstad binnen te slepen De gieterij stond bij het per 1 januari naar de PZEM overgehevelde ge meentelijk energiebedrijf voor 258 000 gulden in het krijt. Achtduizend gul den zal op korte termijn worden be taald en voor de overige kwart mil joen gulden is de afbetalingsregeling getroffen. Zoals gemeld heeft de SEOZ twee weken geleden besloten de gieterij te steunen met 4,5 miljoen gulden Het gaat om een achtergestelde lening die erop neer komt dat het bedrijf dit geld later terug moet betalen Een hypo thecaire schuld bij de WUH wordt op een zelfde wijze afgehandeld. Burge meester Wolters verklaarde dat de WUH echter eiste dat ook één van de andere schuldeisers van de gieterij met de constructie van een achterge stelde lening zou komen. Door de afbetalingsregeling voor de energiere kening is daaraan voldaan, aldus bur gemeester Wolters Hij constateerde verder dat de op stelling van de Middelburgse ge meenteraad 'in belangrijke mate' heeft bijgedragen aan het behoud van werkgelegenheid bij de gieterij. De burgemeester maakte gewag van bedankbrieven van de gieterij en de KMS. De directie van de Schelde bracht oprechte dank uit voor de steun die. ook in de vorm van finan ciële risico's was gegeven. Zonder deze zou de gieterij in het begin van 1983 al in ernstige moeilijkheden zijn gekomen, aldus de directie. De heer Wolters verwachtte goede resultaten van de activiteiten bij de gieterij om de orderportefeuille goed gevuld te krijgen Namens alle frac ties in de gemeenteraad bedankte de heer M. L. Almekinders (CDA) het college voor de gedane inspanningen. „Daardoor is het bedrijf boven water gebleven" aldus het raadslid. r/ SYSTEMEN \g INBRAAK W/ BRAND r/ VOOfl.-B OVERVAL WINKELDIEFSTAL BEWAKING Jarenlange ervaring, betröuwbare technieken betaalbare »»umc mmmmJ beschermd door 2 oclrooien1 TBBS ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF BEVEILIGINGEN Lewestraat 43, Kloetinge. 01100-13720.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 7