Franse chauffeurs gaan over tot 'slakkenacties' PZCfl Werkgevers en vakbeweging boos over uitbreiding trendvolgers EG stelt datum toestreden Spanje Krachtenbundeling voor fietstoerisme FNV spreekt zich uit tegen huurverhoging PZC/binnen-buitenland ^MINDERHEID VORMT NIEUWE BLOKKADES GEHANDICAPTE BRIT TROUWT TOCH IN KERK het weer Duidelijker regeling premiekoopwoningen Kamermeerderheid is voor indijken van deel Waddenzee Polen laat secretaresse VN vrij DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 PARIJS/DEN HAAG (DPA/RTR/UPI/ANP) - Het merendeel van de Franse vraehtautochauf- feurs is maandag van harde wegblokkades overgeschakeld op slakkenacties', die het wegverkeer in het land sterk vertraagden. Een minderheid, die weinig verwachtte van onderhandelingen met de regering, die vandaag zouden moeten beginnen, vormde nieuwe blokkades. De Italiaanse douane begon een nieuwe stiptheidsactie, die tot vastlopen van ook het zware verkeer met Oostenrijk vooral via de Brennerpas zou kunnen leiden. De Oostenrijkse douane aan de grens met de Bondsrepubliek Duitsland heeft maandag besloten geen vracht verkeer meer door te laten in de richting van de Brennerpas. In totaal wachten nu 2000 vrachtwagens op toegang tot Italië In Frankrijk zorgde een harde kem van de chauffeurs voor nieuwe vertra gingen en blokkades, ofschoon de Franse bonden van wegvervoerders er zondagavond toe hadden opgeroepen de acties te beëindigen om onderhan delingen met de regering mogelijk te maken. De chauffeurs waren donderdag voor al in de Franse Alpen blokkades be gonnen uit protest tegen de lange Wachttijden aan de grens met Italië. Zij eisen voorts verlaging van de brandstofprijzen en van de wegenbe lasting. De lange wachttijden worden voornamelijk veroorzaakt door stipt heidacties van de Franse zowel als Italiaanse douane-ambtenaren, die verbetering van hun arbeidsvoor waarden eisen. Zo beëindigde de dag- ploeg van de Italiaanse douane maan dagmiddag in het kader van een nieu we actie van vijf dagen stipt om 14.00 uur het werk. Mede daardoor bleven in de Alpen, waar de Franse chauffeurs hun acties waren begonnen, voor de Mont Blanc en voor Frejus nog 3.000 vrachtauto- ties, door verder zien te komen. De combinaties staan. .Autoroute du Sud' zat in het zuiden Personenauto's werden meest op één volledig vast. Dit gold ook voor een baan doorgelaten, al moesten zij vaak hoofdweg in het zuidwesten van ook .slalommend' tussen de combina- Frankrijk. LONDEN (ANP) - De gehandicapte Stephen Rigby en zijn verloofde Ilona Eradhun, het Britse paar dat aanvankelijk geen toestemming voor een huwelijk in de rooms-katholieke kerk kreeg omdat het fysiek niet voltrokken zou kunnen worden door de verlamming van de bruidegom, trouwen alsnog in de kerft. Het oorspronkelijke besluit van de parochiële geestelijkheid werd later vernietigd door het betrokken bisdom op grond van nieuwe medische informatie, maar Rigby en Eradhun waren toen zo boos dat ze besloten uitsluitend voor de burgerlijke stand te trouwen. Nu echter hebben ze besloten het burgerlijk huwelijk te laten varen en op 9 maart te trouwen in hun parochiekerk, St. Hugh in Borrowash in het graafschap Derby. Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer wil op korte termijn met zijn collega-bewindslieden in de negen andere EG-landen de draad oppak ken van de besprekingen over versoe peling van de douaneformaliteiten voor het internationale vrachtver keer over de weg. Hij heeft dat maandag gezegd in een gesprek met werkgeversorganisaties op dit terrein. Aanleiding voor het onderhoud met de transportondernemers waren de wegblokkades in Frankrijk, die de Nederlandse vrachtwagenbedrijven al minstens 400.000 gulden schade heb ben berokkend. De staatssecretaris heeft toegezegd de Italiaanse en Oos tenrijkse douanbe-autonteiten te vra gen om Nederlandse vrachtwagens geen onnodige vertraging te laten oplopen aan de grens tussen beide landen. Scherpenhuizen zal de Franse minis ter van transport Filterman wijzen op de financiële schade die het neder- landse wegvervoer lijdt door de acties van de Franse chauffeurs. O VERLEG KORTINGEN BEPLEIT De vooruitzichten van woensdag tot en met zaterdag: Eerst half tot zwaar bewolkt met af en toe regen, later perioden met zon. Minimumtemperatuur om het vries punt. Middagtemperatuur ongeveer drie graden. Deltagebied Een diepe depressie boven Zuid-Enge- land beheerst vandaag en morgen het weerbeeld boven Zeeland. Binnen de circulatie van dit systeem stroomt in de loop van vandaag vochtige en iets zachtere Oceaanlucht over de regio. Er is eerst sneeuw of ijzel. maar dit gaat over in regen en in de middag en avond komen opklaringen voor, afge wisseld door enkele buien. De tempe ratuur stijgt geleidelijk van net iets boven het vriespunt tot later zes gra den. De komende nacht wordt geen vorst verwacht. De vrij krachtige of krachtige zuidoosten ivind draait la ter naar zuidelijke richtingen. Regen kan in de vroege ochtend op het koude wegdek gemakkelijk overgaan in ijzel. Vooruitzichten voor woensdag: wisse lend bewolkt en enkele buien of perio den met regen. Temperatuur enkele graden boven nul. De zuidelijke wind is meest vrij krachtig. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidoost. 5 tot 6, buiten gaats mogelijk af en toe 7 Beaufort, zicht: eerst slecht, later matig tot goed. temperatuur kustwater: ruim 4 graden, afwijking waterstanden: om streeks een halve meter verlaging; maximum golfhoogte monding Schei- des: bij hoogwater iets boven de halve meter ZON EN MAAN 22 februari 1984 Zon op 07.43 onder 18.05 Maanop 00.30 onder 10.14 AMSTERDAM (ANP) - Huurverhoging in 1984 is sociaal gezien onver standig en economisch gezien onwenselijk. De verhoging moet daarom achterwege blijven of tot het uiterste worden beperkt. Deze uitspraak heeft de Federatieraad van de FNV maandag gedaan in de richting van kabinet en Tweede Kamer. Volgens de Raad moet de huurverhoging ach terwege blijven of tot het uiterste worden be perkt vanwege de vaak „ondragelijke" lasten waarvoor mensen zich in deze tijd gesteld zien. De Raad beroept zich bij zijn uitspraak ook bij berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB), die heeft aange toond dat het achterwe ge laten of tot het uiter ste beperken van de huurverhoging, ook uit het oogpunt van een goed volkshuisvestings beleid verantwoord is, aldus de woordvoerder van de FNV Uitkeringen De Federatieraad dringt opnieuw bij het kabinet aan op bereid heid om over dc korting op de sociale uitkerin gen per 1 juli met de vakbeweging te over leggen. De FNV voelt er niets voor om met het kabinet te overleggen als er al besluiten over de kortin gen zijn genomen, aldus een woordvoerder. In de Federatieraad is nadrukkelijk gesteld dat geen misverstand mag bestaan over het technisch overleg tus sen vertegenwoordigers van de vakbeweging en het ministerie van socia le zaken en werkgele genheid over de 1 juli- kortingen. In dat over leg wordt met informeel onderhandeld. doch slechts bekeken welke andere mogelijkheden er zijn om de voorgestel de verlaging van de so ciale uitkeringen te om zeilen, aldus de FNV- woordvoerder Daarbij is het voor de FNV nog maar de vraag of er wel op de uitkering moet worden gekort. Wat de vakcentrale betreft gaan de voorgestelde kortingen van tafel of komt er een alternatief dat „maatschappelijk aanvaardbaar" is. DEN HAAG (GPD) - Bij verkoop van een premie-A woning mag het antis- peculatiebeding niet gelden als de bewoners uit elkaar gaan. Dat geldt voor gehuwden zoals als bekend was. maar het geldt uitdrukkelijk ook voor niet-gehuwde bewoners. Dat blijkt uit een brief van staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) aan alle gemeenten. Met ingang van 1 januari van dit jaar is voor premiewoningen een nieuwe regeling van kracht geworden. De brief van de staatssecretaris geeft nadere uitleg van sommige nieuwe regels (onder meer over de inkomen stoetsingen) die onduidelijk bleken. DEN HAAG ANP) De bijzondere commissie-Waddenzee vergaderde maandag over de omstreden regeringsbeslissing inzake gedeeltelijke inpoldering van het Friese Wad Minister Winsemius l geeft uitleg, in het midden voorzitter Scholten DEN HAAG (ANP) De regering kan rekenen op steun van een meerderheid in de Tweede Kamer voor het voornemen een deel van het Waddengebied in te polderen. Vrijdag werd bekend dat de regering met Friesland overeenstemming had bereikt over de inpoldering van duidend hectaren wadkwelders voor de Friese kust bij Ferwerderadeel. Overleg tussen de vier meest be trokken ministers en leden van de Waddencommissie van de Tweede Kamer maakte maandag duidelijk dat een PvdA PPR PSP-voorstel om uit milieuoverwegingen van de indijking af te zien op onvoldoende steun in de kamer kan rekenen. De regering heeft het voorstel al afge wezen. Op korte termijn zal de zaak opnieuw in de kamer aan de orde komen. Minister Smit-Kroes (Verkeer) liet blijken dat Friesland niet hoeft te rekenen op een hogere rijksbijdrage voor de bouw van de nieuwe dijk dan de toegezegde 66,6 miljoen gul den. Beroep De Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee zal bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State beroep aantekenen tegen het regeringsbesluit. Het Wereldnatuurfonds Nederland heeft maandag in een telegram bij de Tweede Kamer protest aangete kend tegen de aantasting van het gebied door allerlei maatregelen van de regering. In meerderheid stemt de Tweede Kamer in met het verlenen van een vergunning voor aardgaswinning uit het Waddengebied aan de maat schappij Petroland. zo bleek in de Wadden-commissie Voorstellen van PvdA en D'66 om de zogeheten Zuidwal-concessie niet te verlenen wees minister Van Aardenne (economische zakenaf. Hij zegde toe dat aan de concessie verlening strenge voorwaarden wor den verbonden. Ook deelde de be windsman mee dat Petroland hon derd arbeidsplaatsen in Friesland garandeert. „We zullen er op toezien dat dat gebeurt". DIENSTENBOND FNV DREIGT MET HARDE A CTIES UTRECHT (ANP) - Werkge vers en vakbeweging hebben maandag verontwaardigd ge reageerd op de plannen van minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en met hem het kabinet om de 1 Laag water Dinsdag 21 februari Vlissingen 11*32 226 23U2r5 185 Terneuzen 12.05 237 Zierikzee 12.13 176 Hansweert 12.26 251 Wemeldinge 12 32 200 Kreekrak 00 15 186 12.47 231 Brulnisse 00 15 160 12.44 191 Woensdag 22 februari Vlissingen 1206 206 uur cm Terneuzen 00 03 197 12 40 217 Zierikzee 00 15 141 12 57 167 Hansweert 00 25 213 13 03 233 Wemeldmge 00.39 161 13 16 188 Kreekrak 00 56 182 1332 216 Brulnisse 00.53 158 13 26 183 1 Hoog water Dinsdag 21 februari Vlissingen 441 241 17.08 225 Terneuzen 509 263 17.32 245 Zierikzee 5.48 173 18.43 162 Hansweert 6.00 272 18.21 255 Wemeldinge 6.38 198 18.59 192 1 Kreekrak 6.38 233 18.59 224 Bruinisse 7.04 203 19.27 197 Woensdag 22 februari Vlissingen 5 24 219 17.49 201 Terneuzen 5.51 242 18.13 222 Zierikzee 6.37 161 19.19 148 Hansweert 6.42 251 18.57 233 Wemeldinge 7.16 184 19.36 176 Kreekrak 7.17 216 19.37 206 Brulnisse 7.45 189 20 03 180 PARIJS iAPi Franse mijnwerkers zijn maandag voor het eerst in twintig jaar een landelijke staking begonnen In Metz blokkeerden staalarbeiders gedurende drie uur een snelweg Zowel de mijnwerkers als de staalarbeiders protesteren tegen de plannen voor herstructurering van hun bedrijfstak Premier Pierre heeft recentelijk toegegeven dat het streven de Franse zware industrie een betere concurrentiepositie te geven tienduizenden hun baan zal kosten. Op de foto: stakende mijnwerkers bij de Oignies-mijnen bij Lens groep trendvolgers uit te breiden met werknemers van omroepen, ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen. De dienstenbond FNV heeft al ge dreigd met „harde acties" bij de om roepen en in de sociale verzekerings sector als het parlement geen stokje steekt voor het wetsontwerp op de arbeidsvoorwaarden in de collectieve sector waarin de minister een en ander wil regelen. De omroepwerkgevers blijven bij hun standpunt dat de overheid zich met met de arbeidsvoorwaarden in omroe pland moet bemoeien, zo liet een woordvoerder van de NOS maandag namens de omroepen weten. De om roepen vrezen ondermeer dat hun onafhankelijkheid in het geding komt als de overheid een grotere greep krijgt op het arbeidsvoorwaarden overleg. De Dienstenbond FNV en de werkge vers in de sociale verzekering wijzen erop dat het wetsontwerp van minis ter De Koning volledig in strijd is met het advies dat. de Sociaal Economi sche Raad (SER) eind vorig jaar heeft uitgebracht. Vooruitlopend op het thans ingedien de wetsontwerp wilde minister De Koning omroeppersoneel en werkne mers in de sociale verzekeringssector (in totaal 37.000 man) vorig jaar al als trendvolger aanwijzen maar hij zag daar toen uiteindelijk mede onder de druk van dreigende acties vanaf De Dienstenbond van het CNV is er zeer ..verbolgen" over dat het wets ontwerp tegen alle verwachtingen en toezeggingen in zonder overleg met werkgevers en vakbonden in de be trokken sectoren is ingediend Warschau (DPAREUTER) - De in 1979 wegens spionage voor het wes ten tot zeven jaar veroordeelde secre taresse bij de VN, Alicja Wesolowska (39). is maandag vrijgelaten. Dat is vernomen in kringen rond de VN-secretaris-generaal, Perez de Cuellar, die een officieel bezoek brengt aan Polen. De vrijlating volgde na een ontmoeting tussen Perez de Cuellar en de Poolse leider, generaal Jaruzelski Poolse regeringsfunctio narissen weigerden de vrijlating te bevestigen. Wesolowska werd veroordeeld wegens spionage voor de NAVO Werkgevers en bonden wijzen er in hun reacties ook op dat bijvoorbeeld de sociale verzekeringssector onder deel is van het bedrijfsleven dat de financiële middelen opbrengt en de sector bestuurt. Deze positie wordt wezenlijk aangetast als de regering zonder enige reden treedt in de on derhandelingen van werkgevers en bonden. (Van onze correspon dent) BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap hoopt de onderhande lingen over de toetre ding van Spanje en Por tugal op 30 september van dit jaar af te ron den. Beide landen zou den dan. na de goedkeu ring door de nationale parlementen, per 1 ja nuari 1986 officieel EG- lid kunnen worden. De Gemeenschap zal dan twaalf lidstaten tellen. De Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson heeft maan dag op een vergadering van de Europese minis ters van buitenlandse zaken de datum van 30 september als mikpunt genoemd. Tot nu toe was Frankrijk door gaans vaag over deze datum, omdat het land zware concurrentie ver wacht van de Spaanse boeren na de toetreding van Spanje. De daadwerkeüjke toe treding van Spapje en Portugal blijft overigens afhankelijk van de vraag of de Europese lid staten de extra kosten van zo'n 2,5 tot drie mil jard gulden kunnen be talen. Daarvoor moeten de eigen middelen van de Gemeenschap wor den verhoogd De Euro pese regeringsleiders moeten over dit moeilij ke probleem op hun top conferentie medio maart in Brussel een be slissing nemen AMSTERDAM (ANP) - Vijf landelijke organisaties hebben de krachten ge bundeld om het fietsen in Nederland, en vooral het fietstoerisme, te bevor deren. Omdat aan voorlichting over fietstoerisme in sterk toenemende mate behoefte bestaat, willen deze organisaties voorlichting en docu mentatie over vaderlandse fiets vakanties intensiveren. Dit is maandag gebleken op een pers conferentie in Amsterdam, waar deze organisaties, de ANWB, het Nationaal Bureau voor Toerisme, de Nederland se Hartstichting, de Nederlandse Spoorwegen en Stichting Fiets het nieuwe samenwerkingsverband toe lichtten. De activiteiten omvatten de algeme ne voorlichting aan het publiek met betrekking tot het fietstoerisme in eigen land. zoals het maken van grote en kleine fietstochten, een fietsvakan tie in Nederland, kampeerfietstochten en fietstrektochten De ruim 14 miljoen Nederlanders beschikken samen over ongeveer 11 miljoen fietsen. Daarmee staat ons land wat fietsdichtheid betreft onbe twist aan de top. Per jaar worden op die fietsen bijna 11 miljard reizigerskilometers afgelegd, een getal dat bovendien jaarlijks nog behoorlijk toeneemt, aldus P A. ten Hove, voorzitter van de Stichting Fiets. De gemiddelde afstand voor de re creatieve fietstocht schommelt tussen de 20 en 30 kilometer en momenteel gebruikt ruim 25 procent van alle Nederlanders de fiets tijdens de vakantie. Een goed net van fietspaden stimuleert het gebruik van de fiets en maakt het Reisverkeer veiliger, aldus Ten Hove. Vandaar dat fietsers nog altijd om meer fietspaden vragen. De organisaties hebben een brochure uitgegeven „vrijwielen in eigen land" in een oplage van 800.000 exemplaren, die gratis verkrijgbaar zijn. Het eerste exemplaar werd maandag in ont vangst genomen door commissaris van de koningin in Noord-Holland De Wit. K. Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M. P Dieleman en C van der Maas KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes" Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (011001 16140 Terneuzen. Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (011501 94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tei. (011401 14058 In de avonduren' is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (011841 15144 Opening kantoren Van maandag t m vri|dag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. (01194) 511. Advertentie-afdeling (01186) 1584 Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vri|dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 62.80 franco per post 74.- per maand 21.65; laarabonn 245. losse nummers ƒ1.- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.t. Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,60. ingezonden mededelingen 2V? x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro- 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3