Brazilië vreest massale uittocht stervoetballers Nieuwe ploeg van Post maakt indruk Johnny Jasperse vaste keus sterrenelftal VIJF MILJOEN SPONSORING PZC/sp°rt Kuip mogelijk Olympisch stadion GEVOLGEN VAN FINANCIËLE CRISIS Ploeg Ehlen PROTEST SPURS AFGEWEZEN SCHUTTER VAN DE WEEK: PIET GOEDBLOED Strijdbijl STOPPER 12 DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 ROTTERDAM (GPD) Het Feyenoord-stadion wordt in de toekomst mogelijk vervangen door een olympisch stadion dat plaats biedt aan 50.000 toeschouwers en beschikt over een atletiekbaan. Dal althans is het voorstel van de ambtelijke commissie, die zich de afgelopen weken heeft beziggehouden met de vraag wat er in de Maasstad zou moeten veranderen om in 1992 eventueel als gastheer van de Olympische Zomerspelen te kunnen optreden Zoals bekend beslist het Nederlands Olympisch Comitié (NOC) medio apnl of Nederland zich welke stad dat zal sowieso kandidaat zal stellen voor die spelen en gebeuren. Rotterdam of Amsterdam met Alm ere De voorbereidingscommissie heeft ook al berekend dat de sloop en bouw van zo n drie jaar m beslag zullen nemen Feyenoord zou in die periode moeten uitwijken naar een ander stadion, mogelijk dat van Excelsior. Men is in dit geval wel van mening dat de capaciteit van Woudestem uitgebreid zou moeten worden tot 20 000 toeschouwers 13 RIO DE JANEIRO (RTR) - Het Braziliaanse voetbal vreest, dat de financiële crisis in het land zal leiden tot een nog grotere uittocht van topspelers naar Europa. Mede door de voortdurende ontwaarding van de cruzeiro zijn de topclubs in een vicieuze cirkel beland. Aan de ene kant verlangen steeds meer spelers een contract, waarbij het salaris in dollars wordt vastgelegd- dollars waarvoor steeds meer cruzeiro's moeten worden neergeteld. Maar het geld komt steeds slechter topspelers zijn geld in Italië, Zico, en de lijst met vertrekkers dreigt binnen, want de publieke belangstel- Falcao, Toninho Cerezo, Batista en alleen maar te groeien. De laatste ltng is de laatste vijftien jaar met Dirceu zijn de bekendsten onder hen weken hebben de Braziliaanse kran- bijna vijftig procent afgenomen. Een deel van het publiek kan het kaartje gewoon niet meer betalen en heeft het geld er ook niet meer voor over, omdat de aansprekende vedetten ver trokken zijn. Een ander deel blijft weg wegens de steeds toenemende geweld dadigheid binnen de stadions en de rest van de wegblijvers kiest voor de televisie, die meer wedstrijden op de buis brengt, de betrokken clubs daar voor een zeer aanvaardbare vergoe ding geeft, maar bij andere duels de toeschouwers wegzuigt. Tegenover die moeilijkheden in eigen land staat dat Europese clubs -en met name de Italiaanse- bereid zijn de door Brazilianen gevraagde salarissen in dollars te betalen en dat de spelers daar relatief, maar ook absoluut, al leen maar beter van worden. Iedere in Europa verdiende dollar levert in ei gen land steeds meer cruzeiro's op. Op dit moment verdient een tiental BREDA (ANP) - In een dure Bredase discotheek is maandag de goedkope Nederlandse wielerselectie van ploegleider Jos Ehlen voorgesteld. Ehlen maakte bekend zich met zijn twaalf renners tellende profploeg te richten op de Belgische voor jaarsklassiekers en daarin een aan val te wagen op de grote sponsorploe- gen van Peter Post en Lomme Dries- scns. Door het beperkte budget waar over Ehlen en manager Hennie Li- bregts beschikken, zal de equipe geen trainingsstage volgen in Zuid-Frank rijk en evenmin meedoen aan Milaan San Remo. Misschien zal een aantal renners wel worden ingeschreven voor Parijs - Roubaix. Ehlen acht zijn renners in de klassie kers zeker niet kansloos tegen de gevestigde coureurs van Post en Dnessens. ,,Ik heb in Van Dongen, Nevels en Fons van Katwijk renners, die met de besten mee kunnen We hebben in het verleden wel bewezen, onder anderen met Jos Lammertink en Jos Schipper, dat ook een kleine profploeg als de onze recht van be staan heeft In de klassiekers moeten we ons in de kijker kunnen rijden". De profploeg van Jos Ehlen bestaat uit Martin Verschuur 122. Den Bosch i Ad Opnns 32. Gilze i. Rene van den Broek 26. Dusseni. Hennie Rovers 26. Roozendaali. Peter Heeren (25. Sprundeh. Ad Tak <30, Hoogerheidei. Leon Nevels <22. Maas tricht). Wies van Dongen <26, Breda). Wim de Ruiter <33. Hatterm. Co Moritz <32, Badhoevedorp), Fons van Katwijk <32. Op- looi en Theo Smit (32. Zwanenburg) Meca nicien is Jan Laros en Rudi Bergmans zal optreden als verzorger ten bol gestaan van de verhalen die het mogelijke vertrek naar Europa aankondigden van Eder. Junior. So crates. Renato, Roberto en Adilio. De actuele belangstelling voor Brazi liaans talent is in Italië namelijk alleen maar toegenomen, omdat daar in juni een nieuwe beperking op de import van voetballers van kracht wordt Gilberto Cardoso Filho, vice-voorzit- ter van Flamengo, dat Zico naar Udinese zag vertrekken, spreekt van een noodtoestand. „Wanneer de za ken op deze manier doorgaan, kan tol gevolg hebben dat wij voor het we reldkampioenschap van 1986 onze hele ploeg uit Italië zullen moeten overvliegen, de doelverdedigers mis schien uitgezonderd. Wanneer de laatste topspelers ons ook nog ontno men zouden worden, rest de Brazi liaanse voetballiefhebber weinig an ders dan thuis te blijven, een glas bier te pakken, voor de televisie gaan zitten en duimen draaien totdal de verantwoordelijke instanties zullen besluiten Italiaanse competitiewed strijden, in plaats van Braziliaanse, op de buis te brengen." Cardoso Filho staat niet alleen in zijn angst. Zijn collega Ivo Melo van Atle- tico Mineiro verwijt de Italiaanse clubs mede schuldig te zijn aan de steeds hogere looneisen van de spe lers „Onze spelers denken nog slechts aan en ln dollars" In Den Haag werd gisteren een ontvangst gehouden van de Nederlandse ploeg, die deelnam aan de Olympische Winterspelen Yvonne van Gennip is duidelijk tevreden over de financiële steun voor de Nederlandse olympische inspanningen, getuige deze omhelzing met de hoofddirecteur van Philips. H C. van Dijk. DEN HAAG (ANP) Tijdens een ontvangst van de Nederlandse ploeg, die deelnam aan de Olympische Winterspelen, is maandagmiddag in Den Haag de sponsorovereenkomst tussen Philips Nederland, de Stichting Sportsup port en het Nederlands Olympisch Comité ondertekend. Met de overeen komst is een bedrag gemoeid van in totaal 4,9 miljoen gulden verdeeld over vier jaar. Er is een optie voor een tweede periode van vier jaar. De Nederlandse multinational, die Het Nederlands Olympisch Comité hoofdsponsor van het NOC is. betaalt verleent het Nederlandse bedrijf de per jaar 600 000 gulden aan Sportsup- exclusieve rechten met betrekking tot port teneinde deze stichting te helpen het gebruiken van het NOC-merkte- bij het verwezenlijken van haar doel- ken. de Olympische vlag en de oranje stelling. Voorts vier keer 300 000 gul- leeuw bij produktreclame Voor de den om jaarlijks een internationaal Stichting Sportsupport tekende voor topsportevenement in Nederland mo- zitter Frese. voor het NOC praeses Mr gelijk te maken, alsmede een bedrag Van der Krol en voor Philips Neder- van 100 000 gulden op jaarbasis voor land hoofddirecteur Van Dijk. het organiseren van bijeenkomsten Mr Van der Krol merkte tijdens een van Olympische topsporters. Ook korte toespraak op. dat hij niet be- wordt voor de voorbereiding van hoort tot de groep van personen die Olympische kandidaten een bedrag aan medailles absolute waarde toe van 100.000 gulden per jaar beschik- kennen „Ik acht een veel belangrijker baar gesteld De 27 Olympische sport- vraag", zo zei hij, „of in deze ploeg bonden, de Nederlandse Sportfedera- iedere deelnemer voor zich wel die tie, het NOC en Sportsupport krijgen strijd op Olympisch niveau heeft gele- tenslotte voor een bedrag van 500 000 verd die van hem of haar mocht gulden electronische apparatuur worden verwacht." EDD V PLANCKAER T BLIJKT AANWINST Eder, de pijlsnelle en hard schietende linkerspits van Brazilië. BERN (Reuter) - De commissie van beroep van de Europese voetbal unit (UEFA) heeft een protest van Tottenham Hotspur tegen een boete van 25.000 Zwitserse francs (35.000 gulden) afgewezen. De strafconimissie van de UEFA had de Condense club met dit forse bedrag op 18 november beboet naar aanleiding van de ongeregeldheden bij de wedstrijd Feyenoord - Tottenham Hotspur voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker op 2 november. Bij de wedstrijd in Rotterdam raakten supporters van beide clubs slaags toen Engelse jongeren vak S binnen drongen. In de massale vechtpartij raakten 27 supporters gewond, van wie enkelen ernstig. Feyenoord werd voor de ongeregeldheden ook beboet, zij het met een aanmerkelijk lager bedrag van 11.000 gulden. MONACO (GPD) - Hoewel de allereerste koersen van een wielerseizoen hun beperkingen in waarde kennen, heeft Peter Post met zijn nieuwe ploeg aan de Franse zuidkust indruk gemaakt. Want wat er van de vroege wedstrijden daar ook gezegd moge worden over de deelnemers, hun eonditieopbouw en de uitgestippelde parkoersen: elf overwinningen behaalt een ploeg niet zomaar en het zijn zeker geen kermisomstandigheden waaronder gereden wordt in de Ster van Besseges en de Ronde van de Middellandse Zee. Wat het resultaat van de Panasonic- ploeg betekenis gaf, was het feit dat er in dit stadium van de competitie geen verschil te merken was met vroeger Met de grote tijd dus van Jan Raas en Gerrie Knetemann. want dat thema staat dit wielerseizoen centraal Het meest in het oog springende pluspunt was de aanwinst die Eddy Planckaert bleek te zijn Gelanceerd volgens de methode waarmee Post al vele jaren succes heeft, ontplooide Planckaert zich aan de Franse zuid kust als een sterke afmaker Post „Voor het zelfvertrouwen van deze nieuwe ploeg was het heel belangrijk dat dat gebeurde" In opdracht van Post heeft de ploeg zich tijdens de slotetappe van de Ronde van de Middellandse Zee rus tig gehouden Zoals meer de afgelo pen dagen, waren de weersomstandig heden allesbehalve zo zonnig als de naamsaanduiding van deze zesdaagse doet vermoeden Beurtelings sneeuw de en regende het en het was bitter koud Door de gladheid van de wegen maande Post zijn renners tot kalmte en bovendien voelde hij zich gewaar schuwd door de per definitie zwakke verkeersveiligheidsmaatregelen in Monaco. Kalm blijven Post: „Ik wilde elk risico uitsluiten. Ze moesten kalm blijven". Van de daardoor ontstane vrijheid profiteer de de Zwitser Patrick Morlen met een solo die hem de etappewinst in Monaco opleverde. Dat betekende een dubbelsucces voor de ploeg van graaf De Gribaldy want zoals hel er na de klim op de Mont Faron al naar uitzag eindigde de onbekende Franse renner Jean Claude Bagot als eerste in de eindstand. Eddy Planckaert kreeg de rode Trui als winnaar van hel puntenklassement. De uitslag van de laatste etappe is 1 Patrick Moerlen (Zwil. 115 kilometer in 2 44 25 2 Paolo Rosola (Itat 2 46,07. 3 Kim Andersen iDem z t 4 Allan Peipper iAusi. 5 Vincent Lavenu i Frai. 6 Willy Planckaert (BeK 7 Patrick Cocquvt iBeli: 8 Andre Chappuis FTa) 9 Jean-Francois Chaurin (Frai 10 Jean-Claude Bagot Frai. allen ln dezelfde tijd als Rosola Het emdklasement: 1 Jean-Francois Bagot (Fra) 19 49 19. 2 Stephen Roche den. op acht seconden 3 Stephan Mutter (Zwii. op 20 seconden. 3 Eric Caritoux (Fra), op 24 seconden. 5 Allan Peipper (Aus). op 46 seconden. 6 Silvano Contini dtai, op 47 seconddn; 7 Jean-Luc Vandenbroucke (Bel), op 1 55. 8 Kim Andersen (Den), op 1.55, 9. Scan Kelly (Ier), op 2.03. 10. Steven Rooks (Ned), op 2 19 VLISSINGEN Voor de vier Zeeuw se ploegen in de tweede klas van het zondagvoetbai is het afgelopen week einde niet ongunstig verlopen. De strijd tegen de degradatie lijkt een duel te worden tussen Berkdijk en Noad, omdat ook Breskens inmiddels een ruime afstand heeft genomen van de onderste plaatsen. Het komende weekeinde kan voor de Zeeuwse clubs (dus zeker ook voor Middelburg en VHssingen) wellicht van groot belang zijn. Want Sluiskil ontmoet op eigen veld Noad en Breskens speelt thuis tegen hckkesluiter Berk dijk. Het Zeeuwse sterrenelflal van het afgelopen weekeinde wordt min of meer gedragen' door de middenvel ders van Breskens Rudie Snouwaart verdiende al eerder een plaats in dit team. omdat hij tot nu toe een zeer constant seizoen speelt. Voor Robbie de Muynck was het zijn eerste selec tie, Het verrassende Hoek leverde zelfs vier spelers, van wie ook Franz van der Pijl zijn 'debuut' maakte. De technisch begaafde spelmaker was dc laatste weken niet zo best op dreef in een elftal dat na de winterstop stroef op gang kwam. Hoek leed onder meer twee nederlagen (tegen Ooslkapelle en AZVV), maar heeft zich vooral tegen SSC weer hersteld. Franz van der Pijl had daar met zijn twee treffers een groot aandeel in en ook Piet de Koeijer schitterde als in zijn beste dagen. Johnny Jasperse haalde voor de der de opeenvolgende keer het sterren team. Na twee 'achten' zat de doel man van Arnemuiden deze w eek iets lager. „Maar dat komt vooral omdat hij minder werk had in de wedstrijd tegen Roda Boys", vond zijn trainer. De ballen die Jasperse wél kreeg werden in elk geval feilloos verwerkt en daarmee hield hij zijn ploeg op een 0-0 score. De waarderingen voor de Zeeuwse twee deklassers zijn als volgt Breskens (1-0 winst bij Virtus): Rob Gruben 7, Tonnie van Vooren 6. Ronnie de Ruijsser 6, Willy de Jaeger 7, Robbie Faas 6. Robbie de Muynck 7. Rudie Snouwaart 7, Camiel van Rattlnge 6. Johan van Leeuwen 7. Willem van de Broecke 7 Sluiskil 12-2 tegen RKTW i Ludwig Cort.- vnend 8 Karei WuHems 5, Johnny Schelf hout 5. Ronald Breepoel 8. Fons de Brou wer Paul van Kouteren 6. Eddie van der Hooft 6. Peter van Kouteren 6. Dennis de Bruin 7. Roy Scheele 7, Paul van der Hooft Oostkapelle <0-0 tegen AZW) Henk Leen- aerts 7 Eugene Fagg 7. Frans Pattenier 7. Jos Staps 8. Peter Groenewegen 7. Jan de Wilde 7 Stoffel Schipper 6, Piet Goerree 6. Ronald Mesu 6. Gerard Schipper 6. Patrick de Witte 4'. Marien de Meij 6' AZW" Frans Riekwel 7. Jan Tilgenkamp 7. Johnny Spaans 7 Jan van Drongeien 6, Dick Schuitvlot 7. Nico Bouwman 7, Theo Hanny 6, Alex Lyppens 6, Piet Ruytenburg 6, Jaap Klein 7 Gerard Maas 6 Arnemuiden (0-0 tegen Roda Boys): Johnny Jasperse 7. Wim Davidse 6. Klaas van Belzen 6, Henk de Nood 7, Jos van Belzen 7, Rlnus van Belzen 6 Paulus Poortvliet 6. Jacco Oosterling 7. Ad Poortvliet 6, Lieven van Belzen 6. Lein Dieleman 6. Hoek (3-1 tegen SSC) Nico Knol 6 Peter Hamelink 7. Jan Hamelink 7. Jan Meertens 6. Wilco Braafhart 8. Franz van der Pijl 7. Jean Pierre Hubregtse 6. Guido van Boom 6. Jan de Block 6. Piet de Koeqer 8. Danny Elve 6. Bruse Boys (0-0 tegen Oranje Win Jaap Knop 6. Leen van der Bijl 5. Wnn van Dijke 5 Jaap van den Berge 7. Fred van den Berge 6, Jan Mmnaart 5. Fred Hooflman 5. Wim Geluk 7. Adrie de Jonge 6, Jacob van den Berge 7. Tonnie van den Berge 6. Peter Coppoolse 6 is een halve wedstrijd Topschutters Veere is sinds zaterdag weer alleen leider in de vierde klas en Piet Goed- bloed vierde dat met een hattrick. Hij scoorde alle doelpunten voor zijn club tegen BWR, dat met een kanslo ze 3-1 nederlaag naar huis werd ge stuurd. De strijd aan de top is even wel nog lang niet beslist. Vooral Smerdiek en Nieuwdorp liggen op de loer. maar het opvallende is ook dat er in deze klas zo vlot wordt ge scoord. Piet Goedbloed voert dank zij zijn drie treffers van deze week de rangschikking aan met een totaal van elf. De beste schutter van Veere naderde ook de top drie van de totale topsco- rerslijst Gerard Schipper. Nick van den Houten en Jan Riemens bleven immers op dertien staan: achter die drie klom Piet Goedbloed op naar de vierde plaats. Maar ook Joost Folmer van Wemeldinge is de laatste weken zeer produktief. Drie keer scoorde de vleugelspits in de voorlaatste thuis wedstrijd tegen Kapelle Zaterdag voegde hij daar tegen NTVV nog eens twee doelpunten aan toe Joost Fol mer deelt zijn plaats in de subtop (met acht doelpunteni voorlopig nog met Boudewijn van Craenenbroeck - die overigens al lang niet meer scoorde - en Jan de Rijke Met Sjef Lambert kreeg ook de vierde klas van het zondagvoetbal een nieu we leider in de topscorerslijst- De rechterspits van Vogelwaarde is met zijn totaal van zeven op gelijke hoogte gekomen met Egbert Audenaard van Ria. De Zeeuwse rangschikking ziet. er na het afgelopen weekeinde als volgt uil 1 Gerard Schipper (Oostkapelle), Niek van den Houten (Kloetingei en Jan Rie mens (Serooskerke) 13 doelpunten. 4 Piet Goedbloed iVeere) 11 5 Peter van Drosselaar (Steen I 10 6 Kees Davidse (Meeuweni Jan Leen Boot (Zienkzcct Leo van Ast (Yerseke) Jaap Wisse is -Heer Arendskerke) en Rlen Vroegop (Smerdiek i 9 11 Boudewijn van Craenenbroeck iCllngei Middelburg) en Joost Folmer i Wemeldinge i 8 14 Petei Zwart (Sluiskil). Egbert Aude- naerd (Rial. Mark Triest iSteeni. Gert Jan Bouierse (Veere), Frans Schaap (Vlissin- geni. Peter Verburg (Goes). Adrie Stoutjes- di)k (Smerdiek) en Sjef Lambert (Vogel waarde) 7 Zondag tweede klas: 1 Corné Verhoeven (RKTW) 12: 2 Jan de Rijke Middelburg) en Loek Oppers (RKTW) 8 4 Peter de Zwart (Sluiskil), Frans Schaap Vlissingeni 7. 6 Theo de Rijk (Internos) en Ton Buster (RKTW) C: 8 Gerrie Eikenhout (VHssingen) en John Schuurbiers (Dosko) 5 Zaterdag tweede klas: 1 Gerard Schipper (Oostkapelle' 13. 2 Gert Kerstens iGood Lucki 9. 3 Francis Jansen i Rozenburg) 8. 4 Kees van de Putte (Oranje Witi 7. 5 Franz van der Pijl (Hoek). Rob ter Johnny Jasperse Arnemuiden) Jan Hamelink Ronald Breepoel Jos Staps <Hoek i Sluiskil i Oostkapelle) Wilco Braafhart (Hoek) Rudie Snouwacrt Robbie dc Muynck i Breskens) i Breskensi Franz van der Pijl (Hoek) Piet de Koeijer Hoek lacob van den Berge Paul van der Hooft Bruse Boysi 'Sluiskil) Schiphorst (SSCi en Jan de Block i Hoek) 6 Jaap Klein iAZWi en Jacob van den Berge i Bruse Boysi 5 Zondag derde klas 1 Peter van Dorsselaer (Steen) 10: 2 Jan Leen Boot (Zierikzeet 9. 3 Boudewijn van Craenenbroeck iClinge» en Rob Swaans (Roosendaal) 8: 5 Mark Triest (Steent, Peter Verburg (Goes) en Jaap van Duyvenbode (Schutters) 7 8 Gé Wolters (Goes). Kees Verkaart (Zierikzeei Wim van Duivenbode (Schutters) en Thijs de Jong (Zundert) 6 Zaterdag derde klas l Ntek van den Houten (Kloetingei en Jan Riemens iSerooskerke) 13 3 Leo van Ast (Yerseke 9. 4 Joost Folmer (Wemeldinge) 8. 5 Aften Wilting (Tem. Boys), Kees de Graaf 'Dinteloordi 6. 7 Peter de Waard iKapellei. Johnny Vette i Yerseke i Mark de Kunder (Tem Boys-. Jan Beversluis (Zwaluwe) en Frans Melaard iNTWl 5 Zondag vierde klas: 1 Egbert Audenaerd (Ri2' en Sjef Lambert (Vogelwaardei 7 3 Jan Buisman (Temeu- zer. 6 4 Boudewijn Conjn (Terneuzeni Lucas van de Voorde (HWi Eric van Poucke 'IJzendijkei Johnny Maas (Honte- mssei cn Fonny Verstraeten (Axel) 5, 9 Huub Bun iHWi, Stanny Souhrnans (Hoofdplaat) en Gino Buisrogge (Hontenls- se> 4 Zaterdag vierde klas: 1 Plet Goedbloed i Veere) 11; 2 Kees David se (Meeuwen). Rien Vroegop (Smerdiek) en Jaap Wisse Cs-Heer-Arendskerke) 9. 5 Adrie Stoutjesdljk (Smerdiek). Geert. Jan Bouier se (Veere) en Kees Leijdens (SNS) 7; 8 Jacco Nleuwenhulze i s Heer Arendskerke) Mar tin Quisl (Mcvo). Wim Goedegebuure Cs- Heer Arendskerke). Ad Nijland en Sjaak Lankhaar (Meeuwen). Wim Vroegop (Smer- diek) en Jan Blok iWolphaartsdük) 6. Clubscores. i Zlerikzee 36. 2 RKTW 32. 3 Meeuwen 31 4 Steen 29. 5 Oostkapelle. Smerdiek en Roosendaal 28. 8 s-Heer Arendskerke cn Serooskerke 27. 10 Veere 26. II Nieuwdorp 25 12 Kloe'.lnge 24.13 Goes en Yerseke 23 De strijdbijl over de vraag of je Serajewo moet schrijven of Sarajevo kan weer voor hon derd jaar worden begraven, de Olympische Winterspelen zijn voorbij, en het is voor Joegosla vië toch nog goed afgelopen Het weer herstelde zich beter van zijn ongelukkige begin dan de Nederlandse deelnemers van hun ongelukkige begin, de Spe len zijn op tijd geëindigd en over de organisatie wordt her en der met waardering gesproken. Daar kan het dus met aan gele gen hebben! Ik bedoel de matige prestaties van de Nederlanders, die voor het eerst sinds 1956 weer eens geheel medaljeloos naar huis trokken Achtentwintig jaar ge leden was dat alweer' Weinig Nederlanders die deze prestatie van 1956 nu evenaarden, waren toen al geborenHet enige ver schil is dat we nu weten hoe het komtwe zijn te allround! Ons betere ik. dat van de allrounder. heeft hel moeten afleggen tegen de slechtere hullies van de spe cialisten De Franse specialist Hans van Helden bijvoorbeeld, die alle vijf afstanden reed. wat geen Nederlander hem nadeed overtroefde met zijn vierde plaats op de 1500 meter alle prestaties van zijn voormalige landgenoten. Daaruit blijkt maar weer eens hoe belangrijk specialiatie kan zijn! Wat is een allrounder precies? Dat is iemand die net zoveel van alle walletjes tegelijk eet, dat hij op het laatst van iedereen het meest gegeten heeft, maar zel den of nooit het meest van een enkel walletje Ard Schenk bij voorbeeld werd in 1972 wereld kampioen door alle vier afstan den te winnen Atje Keulen-Deel stra loon de 1000 meter en de 1500 meter toen zij in datzelfde jaar wereldkampioene werd. Het schijnt dus toch wel mogelijk te zijn om als allrounder af en toe ook een afstand te winnen'. Van onze schaatscoach Henk Boer hebben we na afloop ge hoord. dat wij Nederlanders de Olympische Winterspelen maar een tweederangsgebeurtenis vinden, vergeleken met de we reldkampioenschappen. Als de Winterspelen belangrijker wa ren. zouden ze die wel elk jaar Nico Scheepmaker houden, zal Henk Boer gedacht hebben. Hij heeft ook gewezen op het verschil in ambiance bij de. wereldka mpioenschappen schaatsen altijd wel een Skan- dmavische koning op de tribune die de stand bijhoudt, en altijd duizenden enthousiaste Noren en Nederlanders op de tribunes die zich via hun heupflesjes cog nac rechtstreeks in verbinding voelen staan met het heelal en elke schaatser afzonderlijk), en bij deze Olympische Winterspe len. die voor de plaatselijke be volking alleen maar van belang waren als zij het idee hadden dat een Joegoslaaf ivel eens in de medaljes zou kunnen vallen. Het is waar: veel sfeer, veel ambian ce was er niet in Sarajevo Maar bij FC Groningen-FC Utrecht is ook altijd meer sfeer dan bij een wedstrijd als Nederland-Oos tenrijk in de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië maar als je weet dat je het veld in gaat om we reldkampioen te worden, hoefje je daarvan toch niet door de ambiance te laten weerhouden? De eerste keer dat Henk Boer en zijn mannen wereldnieuws maakten tijdens deze Winterspe len was toen Boer de opvatting verkondigde dal de wereldkam pioenschappen eigenlijk veel be langrijker zijn dan de Olympi sche Spelen. Ik weet wel zeker dat er landen zijn Zwedende Sovjet-Unie. Canada) waar die opvatting op het ogenblik niet wordt aangehangen. Maar dat is toch een heel logisch standpunt, zal Henk Boer tegen werpen Voor voetbal geldt toch ook. dat het wereldkampioen schap teel belangrijker is dan het Olympische kampioen schap'' Wie weet nog welk land er in Moskou, of in Montreal, Olympisch voetbalkampioen is geworden9 Akkoord, maar bij het Olympi sche voetbal krijg ie de derde of vierde garnituur van het ama teur- en staatsamateurvoetbal te zien. terwijl bij het schaatsen dezelfde top aantreedt als bij de wereldkampioenschappen. Om dan te winnen, en te weten dat niemand je dat de eerste vier jaar nadoet, moet toch een veel bevredigender gevoel zijn dan om wereldkampioen te worden. Want daar heb je er in vier jaar acht van vier bij de allrounders en vier bij de sprint. Terwijl je bij de Olympische Spelen in vier jaar tijd maar vijf gouden me- daljewinnaars hebt Heus. Henk B Olympisch goud blijft toch nog altijd zeldzamer en daar door waardevoller. Zo werkt het marktmechanisme nu eenmaal, ook in de topsport Piet Goedbloed. drie treffers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13