Geen geld voor omvangrijke verkavelingsproj ecten EXPRESSE-BUS Goes neemt proef met koopavond stadskantoor WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE GROOT Inbraken in Vlissingen Vier ton voor renovatie concertzaal Zierikzee zeven minuten sneller dan auto DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 PZC/ provincie 10 WOLPHAARTSDIJK Het zal niet lukken om West-Zeeuwsch-Vlaanderen op het voorberei dingsschema voor ruilverkavelingen te krijgen. Er is geen geld beschikbaar om in dergelijke grote gebieden (West-Zeeuwsch-Vlaanderen beslaat ongeveer 30.000 ha) zo'n cultuurtech nisch werk voor te bereiden. J. Nieuwenhuyse, vertegenwoordiger van de centrale cultuurtechnische commissie (CCC), zei dit maandagmiddag tijdens de installatie van de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Wolphaartsdijk. Nieuwenhuyse merkte op dat de laat ste jaren een ontwikkeling valt waar te nemen naar steeds kleinere ruilver kavelingen: ongeveer de oppervlakte van die in de omgeving van Wol phaartsdijk (bijna 800 ha) of nog klei ner. „Zeeland mag blij zijn dal in ieder geval Walcheren met zijn 15.000 ha nog op het voorbereidingsschema is gekomen", vond het CCC-lid. Hij ver telde verder dat de inkomens van de boeren en hun werkomstandigheden steeds meer een doorslaggevende rol gaan spelen bij de beantwoording van de vraag of ergens landinnchtings- werken moeten worden voorbereid Gedeputeerde R. Barbé installeerde de plaatselijke commissie, die bestaat uit J Mol. J. Smallegange en J Min- derhoud. De dagelijks bestuurder van de provincie deed dat met enige op luchting, immers sinds het van kracht worden van de nieuwe regels voor de stemming over ruilverkavelingen is verkavelingen in de Braakmanpol- Wolphaartsdijk de eerste in Zeeland ders en de Scheldezoom niet doorge- die is aangenomen. Eerder zijn ruil- gaan Barbé vond het extra verheu- VLISSINGEN - Bij een inbraak in een flatwoning aan de Lange Zclke in Vlissingen is zondag een portefeuille met 700 gulden gestolen. Ook wordt een transistor-radio van 65 gulden vermist. De inbrekers kwamen de flat binnen door een ruit aan de achterkant te vernielen. Een portemonnee met tachtig gulden is ontvreemd bij een inbraak in een woning aan de Reggestraat. in de nacht van zondag op maandag. Daar kwam men ook de woning in via een raam aan de achterkant. De bewoners waren aanwezig op het moment van de inbraak. Een poging tot inbraak in een woning in Westerzicht. tijdens aanwezigheid van de bewoners is zonder succes gebleven. Bij een inbraak, eind vorige week. in een koelcel aan de Gerbran- dystraat. blijkt voor vijftig gulden aan voedsel te zijn gestolen PZEM-centrales veilig gesteld voor extreem lage waterstand VLISSINGEN - De NV PZEM heeft maatregelen genomen om te voorko men dat de energiecentrales in Bors- sele nog eens 'droog' komen te staan door een extreem lage waterstand. Die situatie deed zich voor het eerst voor op zondag 22 januari. De combi natie van spring-laagwater en oosten wind had toen tot gevolg dat zowel de kerncentrale als de twee conven tionele centrales buiten bedrijf moes ten worden gesteld omdat geen koel water meer uit de Westerschelde kon worden betrokken. De PZEM heeft met dit probleem afgerekend door het toeleidende bek ken bij de koelwaterinlaat uit te laten baggeren Door een verbreding en verdieping zijn de Borsselse centrales volgens een PZEM-woordvoerder vei liggesteld voor de laagst denkbare waterstand. Daardoor bleven afgelo pen zondag - toen zich opnieuw een zeer lage waterstand voordeed - pro blemen dan ook uit. „De situatie op die zondag m januari was uniek en blijft dus uniek", aldus de PZEM- woordvoerder. GEMEENTERAAD GAAT AKKOORD ZIERIKZEE De gemeenteraad van Zierikzee heeft maandag avond besloten ruim vierhonderd duizend gulden uit te trekken voor een opknapbeurt van het gemeen telijk cultureel centrum De Con certzaal in Zierikzee. Behalve de Reformatorische Unie die om principiële redenen tegen stemde gingen alle fracties zonder te genwerpingen akkoord met het voorstel van b en w. De verbouwing, die de gemeente al jarenlang aan het voorbereiden is, is nodig om de schouwburg beter exploitabel te maken en behelst uiteindelijk de tweede fase van het renovatieplan. De eerste fase om vatte in hoofdzaak de modernise ring van de toneelaccommodatie en kwam in 1971 gereed. In het nog te realiseren plan komen de toilet ten, de garderobe-ruimten en de hal aan de beurt. Tevens wordt er op de begane grond een foyer ge bouwd Voorts besloot de raad een rijksbijdrage te vragen voor reno vatie van en onderhoud aan tien woningen in de Regenboogstraat en vijftien andere door de stad verspreid liggende woningen. Voor de bouw van veertig bejaardenwo ningen, die zoals gemeld aan de Hoge Molenstraat komen, gaat de gemeente Zierikzee eveneens een rijksbijdrage vragen. Ook keurden de raadsfracties een aantal wijzi gingen van de gemeentebegroting goed gend dat de Wolphaartsdijkse ruilver kaveling met een ruime meerderheid uit de stembus is gekomen, zowel wat het aantal stemmen betreft als de oppervlakte. Overigens is het ruilver- kavelingsblok met het oog op het te verwachten stemmingsresultaat in de loop van de voorbereidingen ver kleind. Barbé stelde dat een ruilverkaveling van grote betekenis is, omdat de extreme produktie-omstandigheden van de boeren erdoor verbeterd kun nen worden. Hij waarschuwde de nieuwe plaatselijke commissie dat het gunstige resultaat van de stem ming niet betekent dat de daadwer kelijke uitvoering van de ruilverka veling nu uitsluitend over rozen zal gaan. „De grote meerderheid is in feite een extra verantwoordelijk heid. De verwachtingen zijn hoog gespannen en die moet u zien waar te maken", aldus de gedeputeerde. Hij riep de tegenstanders van de ruilver kaveling op de werkzaamheden die nu in gang worden gezet niet tegen te werken en de plaatselijke commissie de kans te geven het karwei tot een goed eind te brengen. Voorzitter Mol van de plaatselijke commissie liet blijken er zin in te hebben. Hij zei zich bewust te zijn van een 'verduveld zware verantwoorde lijkheid'. Mol voorzag trouwens geen grote problemen. „Het is maar krap 800 ha. zonder ingewikkelde toestan den", somde hij op. „Een werkje hier en een werkje daar. Meer dan een machtig mooie legpuzzel is het niet". Wat hem betreft moet het mogelijk zijn dat de commissie over vier jaar alweer wordt opgeheven: het werk zou dan gereed kunnen zijn. VLISSINGEN In de buitenhaven van Vlissingen arriveerde maandagmiddag de hopperzuiger 'Ham 309' voor het uitvoeren van baggerwerkzaamheden die duren tot half maart. Daarnaast zal de sleepboot 'Rosinante' actief zijn met een bodemegalisator om de baggervoren weg te werken en voor het losraspen van hardere zandbodem. Vanaf begin maart zal de sleephopperzuiger 'Polledam' eveneens aan de baggerwerkzaamheden deelnemen. De 'Ham 309' werd vorig jaar in dienst, genomen bij de Hollandsche Aanneming Maatschappij BV en is gebouwd bij de IHC-scheepswerf in Kinderdijk. De hopperzuiger is 119,40 meter lang en 19.60 meter breed De hoppercapaciteit bedraagt 4630 m3. Aan boord is accommodatie voor een bemanning van 38 personen. Cursus theater voor jeugd in Middelburg MIDDELBURG - Het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel begint met een jeugdtheatercur sus Vanaf zaterdag 25 februari kunnen jongeren van 12 tot en met 15 jaar in het Kuiperspoort- theater in Middelburg terecht. Deze toneelmiddagen duren van 14.00 uur tot 16 00 uur. Er zal dan wat verleid worden over toneel, maar het is ook de bedoe ling dat de aanwezigen zelf spe len De cursus wordt gedurende 12 middagen gehouden AANBEVELING IN CONCEPT-NOTA Mime-voorstellingen in Middelburg en in Terneuzen MIDDELBURG Het Zeeuws Steun punt voor Kunstzinnige Vorming brengt de mimeproduktie 'Tegen licht' van het Amsterdamse Grifthea ter naar Zeeland. Zowel in Middel burg als in Terneuzen worden en voorstellingen gegeven. In Middelburg wordt in de Schouw burg een avondvoorstelling gegeven, dinsdag 28 februan en de matinee is woensdag 29 februari voor de scholen. In Terneuzen is de avondvoorstelling in het Zuidlandtheater. woensdag 28 maart en de matinee donderdag 29 maart Deze matinee voorstellingen zijn een onderdeel van het project rond moderne mime. Het project om vat onder meer een diaklankbeeld over wezen en ontstaan van mime en pantomime en een lessencyclus door een mimedocent Aan het project ne men deel de Scheldemond-scholenge- meenschap uit Vlissingen en de Pe trus Hondius-scholengemeenschap en het Zeldenrustcollege uit Terneuzen en de Scholengemeenschap St. Eloy uit Oostburg. GOES Zodra het nieuwe stadskan toor gereed is wil het dagelijks be stuur van de gemeente Goes bij wijze van proef de afdeling burgerzaken en het bureau voorlichting tijdens de wekelijkse koopavond open stellen. Op deze manier zal worden gepoogd tegemoet te komen aan degenen die tijdens de gebruikelijke kantooruren niet of nauwelijks in de gelegenheid zijn het stadskantoor te bezoeken. De proef moet drie maanden gaan duren. Na afloop ervan zal worden bekeken of er een redelijke behoefte beslaat. Een en ander staat in de concept-nota informatie en inspraak die het college van burgemeester en wethouders maandag heeft uitgebracht, In deze nota wordt niet in de eerste plaats uitgegaan van méér informatie en méér mogelijkheden voor inspraak Centraal staat evenwel verbetering van de kwaliteit waar dat maar moge lijk is. B en w willen streven naar meer variatie in de opzet van informatie avonden en hoorzittingen. Dat kan bijvoorbeeld door te kiezen voor een zogenaamde informatiemarkt in plaats van het thans gebruikelijke vraag- en-antwoord-spel tijdens de informatie-avonden. Dat kan dan eventueel in combinatie met de klas siekere vorm van vergaderen. Zeker als het om belangrijke onderwerpen voor een wijk of dorp gaat. zou kun nen worden overwogen dergelijke bij eenkomsten op vrijdagavond of zater dagochtend te houden. Bij de organi satie van informatie-avonden en hoor zittingen wil het dagelijks bestuur van de gemeente de dorps- en wijkver- enigingen intensiever betrekken. Vooraf kan overleg worden gevoerd over de samenstelling van de agenda en de aard en opzet van de bijeen komst. In bepaalde gevallen kan ook sprake zijn van een gezamenlijke or ganisatie. Kabeltelevisie Volgens de nota informatie en in spraak ligt het in de bedoeling dat de gemeente Goes gebruik gaat maken van de eventuele mogelijkheden die kabeltelevisie biedt. De Omroep Zee land moet zich naar de mening van het Goese college van b en w in de Ganzestad vestigen. Over lokale om roep zegt het dagelijks bestuur van de gemeente ingenomen te zijn met elk initiatief dat kan leiden tot een betere informatievoorziening. Maar de gemeente heeft geen geld om bij tc dragen in de kosten. Voor allerlei vertegenwoordigende or ganisaties uit de Goese samenleving, zoals het bedrijfsleven, de midden stand, de kerkgenootschappen en de vakbeweging denken b en w over een eenvoudig informatiebulletin, waarin het gemeentelijk beleid wordt toege licht. Een inspraakverordening, waar de PvdA-raadsfractie in het verleden om gevraagd heeft, vindt het dage lijks bestuur van de gemeente niet nodig. De concept-nota informatie en in spraak komt maandag aan de orde in de raadscommissie algemene zaken. Die vergadert om 19.30 uur in het stadhuis. De expresse-bus van Zierikzee naar Rotterdam slaat twee eilanden over! Met die slogan probeert de strcekvervoermaatschappij Zuid West Nederland (ZWN) de verwoede eenzame autorijders in de bus naar Rotterdam te krijgen. De bus doet er een klein uur over, om van het busstation in Zierikzee naar het Zuidplein in Rotterdam te komen. De rit met de metro naar het station Beurs, bij de Bijenkorf, maakt de vijf kwartier bijna rond. „Veel sneller dan de auto", vertelt R. Weijmans, medewerker van de dienst vervoersontwikkeling bij de ZWN. Onder zijn leiding namen we maandag, toen de dag nog lang niet aan krieken toe was. de proef op de som. De expresse-bus begint bij het bus- Bruinisse stappen weer ongeveer station in Zierikzee. Na een stop bij tien mensen in Evenzoveel blijven Zierikzee Sas en in Bruinisse rijdt nog even in de abri staan kleumen, de bus regelrecht naar Rotterdam Weijmans legt uit dat dat passa- en stopt niet meer voor de halte giers voor Oude Tonge moeten zijn Vaanweg. De volgende halte is dan Daar stopt de expresse-bus niet meteen het eindpunt: Zuidplein. meer. Die lijn wordt elke ochtend twee keer gereden Maandagmorgen om A 's op d1 Grevelmgendam do zeven uur is de regionale Zeeuwse ,aKe,Ja.a*! zlJn P,, ,ls pers uitgenodigd om een rit met de iedereen in de bus wak bus mee te maken. Regio-chef P. M. seworden en ontstaan er her en Kop gaat gelijktijdig met de auto 4er eesprckkcn. Achter de koplam- van start, nadat hij plechtig heeft pcn "uilen b ijkt meestal slechts - - - - cpn automobilist zonder mede-pas- beloofd zich aan de geldende maxi- mum snelheden te houden en zich schuilen. „Ze njden alle rnet te bedienen van sluiproutes. maa' """n- we<e" n,el wat ,c Met Ingedrukte stopwatches ver trekken beide vervoermiddelen op precies dezelfde tijd. Een startschot ontbreekt, want de klanten van het openbaar vervoer willen zo vroeg in de morgen nog wel eens een tukje doen. De tien passagiers, die bij het bus station instappen, lijken voor het grootste deel scholieren. Ongeveer de helft gaat meteen op één oor. zich zouden kunnen besparen", Anderen trekken boeken uit hun zegt Weijmans, die in de rij auto's tas, kennelijk om de repetitie nog maar niet de rode Mazda van Kop eens door te nemen. Bij Zierikzee kan ontdekken. Hij rekent het ver- Sas stappen nog eens tien, overwe- schil in kosten voor. gend jonge, passagiers in. De mees- Een retourtje met de auto, voor een ten daarvan komen uit de bus, die persoon kost bij een benzineprijs juist vanuit Goes kwam aanrijden, van 1,80 per liter en een gebruik van Buiten is het nog aardedonker. In 1 op 11 21,60 gulden. Met de tarie- de bus brandt licht, er wordt naar- ven die het streekvervoer per 1 april stig gestudeerd en geslapen. In gaat hanteren kost dezelfde reis. inclusief het metro-kaartje, 15,70 gulden. Met auto's die op LPG rijden kan de ZWN pas concurreren met maand- of jaarkaarten. Weij mans: „Openbaar vervoer wordt, naarmate je er meer gebruik van maakt, goedkoper. De auto alleen maar duurder als je het onderhoud in aanmerking neemt. Bovendien is bij deze berekening de aanschaf van de auto en ook de wegenbelasting buiten beschouwing gelaten". De verkeersdrukte, die door gaans op dit traject voor bui tengewoon veel opstoppingen zorgt, blijkt juist deze maandag ochtend nogal mee te vallen. Toch staat bij de Heinenoordtunnel het verkeer nagenoeg stil. Doordat langs de weg een speciale bus- strook is aangelegd, hoeft de ex presse-bus nauwelijks vaart te minderen. Vlak voor Rotterdam heeft buschauffeur J. van Gameren minder geluk. Een brandende auto en twee politie-auto's blokkeren daar de busstrook. Met het speciale informatie-systeem is de chauffeur daarover al ingelicht. Hij blijft in de file rijden. Van Kop in zijn rode Mazda nog steeds geen spoor. Bij de halte Vaanweg in Rotterdam- Zuid, verlaat één passagier de bus. Op het Zuidplein stroomt de snel- bus leeg en nagenoeg de hele menig te staat even later op de metro te wachten. In een overvol treinstel gaat het richting metrostation Beurs, waar Weijmans op een afge sproken punt moet klokken. Op het moment dat de trage roltrap ons bovengronds voert komt regiochef Kop in zijn auto de hoek omrijden. Terwijl Weijmans met een tevreden gezicht en een op 1 uur en 14 minuten ingedrukte stopwatch, kof fie met gebak bestelt, moet Kop nog op zoek naar een parkeerplaats. Zeven minuten later neemt ook hij plaats achter zijn tractatie. Zijn auto staat in een parkeergarage en mag daar maximaal een uur blijven staan. Het tanef is een kwartje per tien minuten. Hoewel de verkeers drukte best wat meer had mogen tegenwerken, vindt Weijmans de proef toch geslaagd. Hij legt uit dat de ZWN wil inspringen op de krap per wordende beurzen, die mensen toch al vaak noodzaken om de auto maar te laten staan. „De fabel dat openbaar vervoer duur is. help je met nuchter rekenen uit de wereld". Volgens Weijmans rijd je pas met een volle bus als de af te leggen afstand snel wordt overbrugd. Ie dere halte houdt de zaak op dus dat aantal moet worden ingeperkt. „Mensen willen best een eindje fiet sen of autorijden om bij het vertrek punt te komen. Als ze daarna maar snel op het punt van bestemming v/orden gebracht", benadrukt de vervoerson twik kei aa r. Vanaf 1 juni gaat de expresse-bus ook in omgekeerde richting, 's avonds twee diensten verzorgen. Op die manier moet het nog voor deliger worden om de bus in plaats van de auto te kiezen. Ook al, omdat het systeem van auto-pooi tegenvalt. In de meeste auto's zit alleen de bestuurder en juist voor die eenlingen met onregelmatige werktijden, wil de ZWN het streek vervoer aantrekkelijk maken. Mieke van der Jagt ZONN'EMAIRE Het bestuur van het waterschap Schouwen-Duive- land heeft becijferd dal voor het opvangen en verspreiden van zoet water op Schouwen-Duiveland zes tien miljoen gulden geïnvesteerd zal moeten worden voor hel verbreden en 'ontgraven' van watergangen en het plaatsen van pompgemalen. Wat de financién betreft maakt het voor het waterschap intussen weinig ver schil waar het zoete water eventueel vandaan komt: uit een zoete Grevc- lingen of via een pijpleiding uit het Zoommeer, aldus dijkgraaf M. J. Steur maandag in een districtsverga dering in Zonncmaire. Hij vermeldde dat wanneer het rijk vijftig procent van de kosten betaalt (acht miljoen gulden), het waterschap de andere helft uit eigen middelen zal moeten opbrengen. Daarvoor is een dekkingsplan opgesteld op basis van een verdubbeling van de huidige ge- schotslasten (132 gulden per hectare). Deze mededeling van de dijkgraaf werd overigens door enige ingelanden als bijzonder onredelijk aangemerkt. „Want als de kosten van zoet water op zo'n manier moeten worden verhaald wordt de land- en tuinbouw op Schou wen-Duiveland in hoge mate achter gesteld", werd onder meer aange voerd De heer Steur benadrukte dat het laatste woord over een en ander nog niet gesproken is. Verder wees hij erop dat het waterschap geen belangheb bende is bij eventueel zoet water, zodat dezerzijds daarvoor ook geen actie wordt gevoerd, aldus de dijk graaf Hij wees er nog op dat over de problematiek rond het eventueel be schikbaar komen van zoet water over leg gaande is met het waterschap Tholen. Ook wil het waterschap daar over gaan praten met het waterschap Noord- en Zuid-Beveland Storm vloedkering Do dijkgraaf maakte kenbaar dat er bij het bestuur nog tal van vragen leven met betrekking tot de slui- tingsstralegie voor de stormvloedke ring Oostcrschelde. Een van de vraagpunten betreft de invloed van een stagnant peil op de dijken. Ver der stelde de dijkgraaf de situatie in geval van een 'verkeerde weersvoor spelling' aan de orde. „Want er be staan nogal wat twijfels aan de tref zekerheid daarvan. En we vragen ons werkelijk af hoe het straks moet als de verwachtingen er naast zitten", aldus Steur. Overigens verzekerde hij de ingelan den dat de Oosterscheldewaterschap- pen meepraten m het overleg over de sluitingsstrategie. „Wij willen zo mo gelijk de zekerheid dat na de afslui ting geen schade aan de dijken kan optreden. Het zou van de gekke zijn als die mogelijkheid wél blijft be staan", M. J. Steur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 10