PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Acties Israël in Libanon Kabinet overweegt uitstel kortingen Morgen regering gesprek Franse en wegvervoer kleintjes ACTIE OP WOENSDRECHT Moskou: eerlijk praten met VS NIEUWE VOORSTELLEN SAOEDIE-ARABIE EN SYRIË ALTERNATIEF: 3 PCT LAGERE UITKERING Zonnige perioden Droog en zonnige perioden. In de morgen lichte vorst, middagtempera- tuur ongeveer twee graden boven nul. Matige oostelijke wind. in het Wad dengebied af en toe krachtig. 227e jaargang no. 42 Maandag 20 februari 1984 DEN HAAG (GPD) - Het verlagen van de WW- en WAO-uitkeringen per 1 juli naar maximaal ww de wwv in zijn gegaan, maakt 70 procent van het laatste verdiende loon wordt waarschijnlijk uitgesteld. Ambtenaren van het niet zoveel ult het ministerie van sociale zaken vrezen dat er niet voldoende tijd meer is om de wetgeving QQf^dketl voor 1 juli te veranderen. Het mogelijke uitstel van het verlagen Het verlagen van de uitkeringen naar maximaal 70 procent is onderdeel van de kabinetsplan- Van de uitkeringen per 1 juli, heeft een nen het stelsel van uitkeringen volledig te herzien. Die stelselherziening is zo complex dat aantal oorzaken Het kabinet wil het stelsel van sociale voorzieningen her uitstel nodig is tot waarschijnlijk begin volgend jaar. vormen. De eerste stappen zouden per Ondertussen werkt de ambtelijke top het terugvorderen van bijstand, ver- werkloze met een WW-uitkering of 1 juli worden gezet door van het ministerie wel aan een reeks leend aan gescheiden vrouwen, op voor arbeidsongeschikte werknemers. en WAO-uitkenngen te veriagen tot alternatieven om toch al per 1 juli hun ex-echtgenoten. Voor langdurige werklozen die vanuit maximaal /O procent voor WAU-ers voldoende bezuinigingen op de uitke- De alternatieve voorstellen zijn voor- IS dat een plotseling sterke terugval m ringen te kunnen realiseren. Voor die lopig voordeliger alternatieve bezuinigingen wordt on der meer gedacht aan het verlagen van de daglonen die bepalend zijn voor de hoogte van een eventuele uitkering. Als dat gebeurt, betekent het dat de uitkeringsgerechtigde theoretisch recht houdt op tachtig procent van zijn laatstverdiende loon. maar dat voor de berekening van zijn uitkering zijn laatst verdiende loon wordt ver laagd. Het zou neerkomen op netto drie procent inleveren voor de uitke ringsgerechtigde. Alternatieven Dit alleen levert niet genoeg op. Er is dan nog een reeks bezuinigingen no dig. Op het ministerie wordt daarom gewerkt aan een aantal maatregelen die overeenkomen met alternatieve bezuinigingsvoorstellen die de vak centrale FNV heeft voorgesteld in het technisch overleg met het ministerie. Gedacht wordt aan het beperken van ziekte-uitkeringen, het uitputten van reserves van ziektekassen, het ver minderen van bijdragen aan sociale fondsen, het (in bepaalde gevallen) verminderen van AAW-uitkeringen aan invaliden indien een eventuele partner een eigen inkomen heeft en r de individuele Ontsporing trein Parijs-Madrid door sabotage HENDAYE (RTR-DPA) I)c nachttrein van Parijs naar Madrid is inkomen. De Tweede Kamer heeft met die plotselinge achteruitgang moeite. Een gefaseerde invoering (per 1 juli de drie procent via de dagloon verlaging en per 1 januari de rest) zou beter zijn. Het uitstel wordt bovendien veroor zaakt door het complexe karakter an de stelselherziening. De wets- WOENSDRECHT (ANP) - Ongeveer Maar zover is het niet gekomen, vrijgelaten. Volgens de defensie- 150 actievoerders van de Basis- aldus een defensiewoordvoerder. voorlichter had de totale actie een groep Tegen Kernbewapening zijn vreedzaam karakter zaterdagochtend vroeg op het ter- De basisgroep liet weten met de Het Komitee Kruisraketten Nee rein van de vliegbasis Woensdrecht actie duidelijk te hebben willen (KKN) zal voor de zomer geen aangehouden. De actievoerders maken dat plaatsing van kruisra- volkspetitionnement (volksraad- hadden het verboden terrein via ketten niet wordt geaccepteerd pleging) over (of tegen) de plaat hekken en prikkeldraadversper- Ook protesteren zij tegen verdere sing van kernwapens in Nederland ring betreden. interventie van de Verenigde Sta- organiseren. Als „zwaar pressie- De actiegroep zelf meldde zaterdag- ten op Nederlands grondgebied. middel" blijft de vredesbeweging ochtends dat ze een communicatie- Na verhoor en registratie werden de een volkspetitionnement achter de gebouw op de vliegbasis had bezet, aangehouden actievoerders weer hand houden. SLACHTOFFERS WEGBLOKKADES in de nacht van vrijdag op zaterdag technische voorbereiding en parle- in de buurt van de Frans-Spaanse mentaire behandeling kosten veel grens ontspoord door sabotage aan ljjd Bovendien moeten de Sociaal de rails. De 110 passagiers kwamen Economische Raad en de Emancïpa- met de schrik vrij. tieraad eerst nog adviseren over de Volgens een woordvoerder van de piannen. j>c sociaal Economische Franse spoorwegen liepen zes van de Raad heeft ,alen weten pas halver_ tien wagons bij Hendaye uit de rails wege djt jaar het advies volledig te Volgens hem is een ramp voorkomen kunnen afronden, omdat de trein op dat moment „slechts" 100 km hard reed. Boven- dien kon een trein uit de tegenoverge- Kernexplosie in de Sowjet-Ume nu 1 w 1 ut rr stelde richting bijtijds worden ge- De Sowjet-Ume heeft zondag een PARIJS (AI-P/UPI) - De Franse rege- tischc minister van vervoer. Charles chauffeurs zyn zaterdag slachtoffers gt0Dt kernlading tot ontploffing gebracht, ring en de organisaties van wegver- Fiterman, meegedeeld. gevallen: bij Clermont-Ferrand in het De politie ontdekte dat stukken rails Dit heeft het Zweedse seismologisch' voerders hebben zondagavond afge- Direct, na dezp bekendmaking riep de centrum van Frankrijk kwam een waren opgeblazen instituut in Uppsala bekendgemaakt, sproken morgen, dinsdag aan de on- grootste bond van wegvervoerders, vrouwelijke passagier om toen de au- De verboden Frans-Baskische bewe- De exP'0Sle vond plaats in het proef- derhandclingstafel plaats te nemen. FNTR, die tweederden van de 32.000 to waarin ze meereed na gekeerd te ging Iparretarrak" heeft zich verant- gebied van Serrupalatinsk in West- Voorwaarde van de regering is dat de vrachtrijders vertegenwoordigt, zijn zijn een aanrijding kreeg met een woordelijk gesteld voor de sabotage actie Siberië en had een kracht van 6,5 op blokkade-acties onmiddellijk de schaal van Richter, aldus het den geslaakt. Dit heeft de Zweedse instituut. Indruk MOSKOU (UPI) - De Sowjet-Unie is bereid de betrekkingen met de Ver enigde Staten te normaliseren, in dien de Amerikaanse regering aan toont dat zij werkelijke gelijkheid wenst. Aldus een commentaar in het partijblad Prawda dat zondag werd afgedrukt. Volgens de krant heeft Sowjet-leider Tsjernenko tegenover de Amerikaan se vice-president, George Bush, ver klaard dat „de Sowjet-Unie bereid is te onderhandelen, maar alleen als het eerlijke onderhandelingen zullen zijn, gebaseerd op gelijkheid en gelijke veiligheid". Tsjernenko en Bush spra ken elkaar in Moskou na de begrafe nis van Andropov. „Indien de Verenigde Staten zouden verklaren dat zij, net als de Sowjet- Unie. zullen afzien van het als eerste gebruiken van kernwapens, zou dat de sfeer aanzienlijk verbeteren", aldus de Pravda. Het commentaar maakte geen mel ding van Andropovs eis, dat de wa- penbeheersingsonderhandelingen niet kunnen worden hervat als de Verenigde Staten „weigeren terug te keren naar de situatie in West-Europa v/o/o/r de stationering van Ameri kaanse raketten". Hennie Stamsnijder (fotoi maakte in Oss bij het wereld kampioenschap veldrijden voor professionals indruk door bijna de gehele wedstrijd aan kop te gaan. Titelhouder Liboton uit Belgié bleef iti het wiel en bleek in de eindsprint de snelste. 'Stammie' eindigde als tweede (PAGINA 9) Onderuit leden op hun acties met onmiddellijke tegemoetkomende auto. Bij een bot- ingang op te schorten. De kleinere sing op de RN 151 in Chateauroux, Unostra is eveneens bereid aan de ook ln het centrum van het land, voorwaarden te voldoen, maar wil raakten vier personen gewond. Eén eerst zijn leden raadplegen. van hen is er ernstig aan toe Zondagavond waren er aanwijzingen De Franse vrachtautochauffeurs kwa- dat de vrachtrijders bereid zijn de men vrijdag vooral in de Alpen in oproep van hun bond op te volgen. Op actie tegen de lange wachttijden aan een aantal wegen verliep het verkeer de grens. Zij willen ook een verlaging weer normaal. van de brandstofprijzen en van de Bij de acties van Franse vrachtauto- wegenbelasting. Het tijdstip van de actie was zeer goed gekozen: vrijdag begon in Frankrijk de krokusvakan tie. waardoor tienduizenden Fansen die van een week wintersport wilden gaan genieten, vast kwamen te zitten. Er zitten ook zo'n 250 Nederlandse vrachtwagenchauffeurs vast in Fran se files. In het hoge (en koudenoor den ging Feyenoord gisteren onderuit tegen FC Groningen (PAGINA 9) Promotie De dames van de handbalver eniging EMM uit Middelburg spelen het komend seizoen in de eerste divisie. De Middel burgse dames stelden de pro motie zondagmiddag veilig door de uitwedstrijd tegen Westlandia met 11-10 te win- (PAGINA 13) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. ANGOULÈME Vrachtwagens blokkeren bij Anglouème Route Nationale 10. Duizenden vakantiegangers kwamen het afgelopen weekeinde in Frankrijk vast te zitten door dergelijke blokkades in het hele land. Filippijnen President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft zater dag opdracht gegeven tot de vrijla ting van een vooraanstaande opposi tieleider die was vastgezet op verden king van illegaal wapenbezit. Hij mag naar de Verenigde Staten. Schieland heeft eerste vrouwelijke dijkgraaf ROTTERDAM (ANP) - Mevrouw ir. J.M. Leemhuis-Stout (37) uit Voor schoten is met ingang van 1 juni 1984 benoemd tot dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Schieland. Zij wordt daarmee de eerste vrouw die deze functie gaat vervullen. Schieland verzorgt de waterkering, de waterhuishouding en de waterkwali teit in de driehoek Zoetermeer-Gou- da-Rotterdam. Het is een van de grootste waterschappen van Neder land. Moskou zonder middelen tegen griep MOSKOU AFPi - Terwijl Moskou wordt getroffen door een ernstige griep-epidemie zijn geneesmiddelen tegen griep niet meer te krijgen in de hoofdstad. Dit schreef het Russische dagblad „Sowjets- kaja Rossija" zondag. Een journalist van het dag blad bezocht alle wijken van de stad en meldde dat de belangrijkste geneesmiddelen tegen griep niet meer te koop zijn. In de meeste apotheken werd hem gezegd dat de mid delen waren uitverkocht en dat hij moest wachten op de volgende maandelijkse leve ring van medicijnen. Apotheken mogen in de Sow jet-Unie gewoonlijk niet meer dan eens per maand genees middelen bestellen bij de leve ranciers. Het dagblad pleit er voor dat in Moskou hetzelfde experimentele systeem wordt toegepast als in Leningrad, waai' apotheken tussenfèjds telefonisch geneesmiddelen kunnen bijbestellen Kerncentrale De B-reactor van de kerncentrale Biblis aan de Rijn (in Hessen, met een vermogen van 1.240 megawatt) is donderdag stilgelegd na dat een klacht van milieuvrienden ontvankelijk was verklaard De milieubeschermers hadden ge klaagd tegen het plan een nieuw type. nog rijker aan uranium zijnde brand stof te gebruiken hetgeen de proble men nog vergroot die de opslag van het afval op zich al levert. Avebe-personeel boos over verhoging salarissen directie VEENDAM (ANP) - Het personeel van het aardappelzetmeelconcern Avebe is boos over een salarisverhoging van de directie terwijl het bedrijf een moeilijke periode doormaakt waarin veel verlies wordt gemaakt. De drie hoofddirecteuren en zes direc teuren hebben ieder een verhoging van respectievelijk 3000 gulden en 2000 gulden per maand gekregen. Het salaris van de directie was sinds 1979 bevroren JERUZALEM (GPD AFP RTR/UPI) - De Israëlische luchtmacht heeft gis terenmiddag opnieuw bombarde menten uitgevoerd op Palestijnse doelen in Libanon. Volgens de leger- woordvoerder werden behalve doe len aan de weg Beiroet-Damascus bij Bhamdoem nu ook Palestijnse stel lingen bij Damoer aangevallen, een plaats die de Druzen onlangs hebben veroverd. Volgens een Syrische mili taire woordvoerder is een groot aan tal slachtoffers gevallen onder bur gers. Israël geeft daarmee te kennen be vreesd te zijn voor infiltraties van Palestijnen langs de kustweg, die in handen is van de Druzen, naar Zuid- Libanon. Het is een waarschuwing aan de Druzen Palestijnen uit hun gebied te zullen weren. Volgens militaire zegslieden zijn er enige honderden Palestijnen met de Druzen meegetrokken naar de pas veroverde gebieden. Italië is zondag begonnen zijn -ongeveer 1.400 man tellend contingent van de internatio nale vredesmacht uit West-Beiroet terug te trekken De operatie wordt vandaag voltooid. Zondag zijn er nog zware artilleneduels geleverd tussen het Libanese leger en Druzische een heden in het berggebied Souk el Gharb. ten zuidoosten van Beiroet. Hier ligt een belangrijke toegangsweg naar Baabda, waar het presidentiele paleis staat Nieuwe voorstellen Syrië en Saoedie-Arabié zijn het eens geworden over nieuwe voorstellen ter oplossing van het conflict in Libanon die zullen worden voorgelegd aan de Libanese regering. Dit heeft de Saoe- dische minister van buitenlandse za ken, prins Saoed al Feisal. zaterdag verklaard na een bijeenkomst met de Syrische president Assad. De inhoud van de nieuwe voorstellen is met bekendgemaakt. Frankrijk heeft vrijdag in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een ontwerpresolutie ingediend waarin Parijs aandringt op het sturen van een VN-strijdmacht naar Liba non. In het VN-leger mogen geen militairen van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad zitten en het krijgt tot taak te waken over de eerbiediging van het staakt-het-vuren en een bijdrage te leveren aan de bescherming van de burgerbevolking. De resolutie spreekt niet over de terugtrekking van de schepen voor de kust. naar verluidt een voorwaar de van de Sowjet-Unie. ARNHEM (ANP) - Er bestaan reele Dat is gebleken uit een onderzoek lijkheden van een waterkrachtcentra- vijftig miljoen gulden. De prijs per mogelijkheden voor de bouw en ex- naar de haalbaarheid van water- le bij Maurik, waarbij onder meer de kilowatt/uur stroom zal ongeveer tien ploitatie van een waterkrachtcentra- krachtcentrales in de Rijn, dat de vergunningenprocedure, het vooront- cent bedragen, net zoveel als de lc in de Rijn bij Maurik. Een dergelij- Provinciale Gelderse Energie Maat- werp en de milieu-aspecten aan de brandstofkosten per kilowattuur van ke centrale, met een geschatte jaar- schappij (PGEM) heeft uitgevoerd in orde zullen komen Die studie kost een kolengestookte elektriciteitscen- opbrengst van 29 miljoen kilowatt samenwerking met Rijkswaterstaat, ongeveer 250 000 gulden en zal binnen trale. uur, is zowel technisch als econo- drie maanden zijn afgerond. misch haalbaar. Bij een snelle be- De directie van de PGEM heeft inmid- Een tweede waterkrachtcentrale, bij sluitvorming kan het project in 1987 dels besloten een gedetailleerde pro- Een waterkrachtcentrale in de Rijn de stuw in de Rijn bij Driel. zit er gerealiseerd zijn. jectstudie uit te voeren naar de moge- bij Maurik kost tussen de veertig en volgens de PGEM niet in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1