PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amin Gemayel tekent Saoedisch vredesplan fePZC 'Centrumpartij wil bevolking terugbrengen tot 12 miljoen' CDA HOUDT VAST AAN DERDE NET Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Den Haag onderhandelt over vrijlating Salvadorianen AKKOORD MET ISRAEL OPGEZEGD vandaag Jacht in VS op radioactieve tafelpoten bedrijfsauto rai Kritische rede Beatrix in Europees parlement Perioden met zon Perioden met zon. eerst nog plaatse lijk mist. Lichte tot matige vorst in de ochtend en avond, middagtempera- tuur om het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid. 227e jaargang no. 40 Vrijdag 17 februari 1984 WASHINGTON-DEN HAAG (GPD) - I)e Nederlandse regering onderhandelt met de regering van de Middenamerikaanse staat El Salvador over de vrijlating van vijftien politieke gevangenen. Het gaat hier om mensen die door het regime in El Salvador wegens hun politieke opvattingen in de gevangenis zijn gezet. De besprekingen met de Salvadoriaanse autoriteiten zijn al „geruime tijd" aan de gang en worden gevoerd door de Nederlandse ambassadeur in Costa Rica. drs Jan Willem Bertens De besprekingen zullen wellicht op korte termijn worden afgesloten Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag weigert nadere bijzonder heden bekend te maken omdat het een „uiterst delicate kwestie" betreft Het gaat hier om mensen die wegens htm politieke opvattingen ter dood zijn veroordeeld", zo verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. WASHINGTON/NEW YORK (RTR-AFP-UPI-DPA) - De Libanese president, Amin Gemayel, heeft donderdag de knoop doorgehakt en met de ondertekening van een Saoedisch vredesplan het op 17 mei 1982 met Israël gesloten troepenakkoord opgezegd. Het acht punten tellende plan voorziet onder meer in de vervanging van de multinationale troepenmacht in Beiroet door een VN-macht. Ofschoon de VS het akkoord van 1982 graag uitgevoerd willen zien, voelen ze wel voor het sturen van zo'n troepenmacht. Volgens Amerikaanse regeringsfunc tionarissen aanvaardde Gemayel woensdag het vredesplan. Het zal nu worden voorgelegd aan Syrië, dat naar verwachting zijn fiat zal geven. Die Syrische instemming is belangrijk omdat Syrische troepen een groot deel van Libanon bezetten. Israel pre mier. Yitzhak Shamir, stelde dat Is raël vasthoudt aan het akkoord. Hij waarschuwde dat bij opzegging Israël eenzijdige veiligheidsmaatregelen in Zuid-Libanon zal nemen. Israël stuur de gisteren een patrouille naar Da- mour, 15 km ten zuiden van Beiroet, dat gisteren in handen viel van de Druzen. De woordvoerder van het Witte Huis. Larry Speakes, zei dat de VS nog moeite hebben met enkele elementen van het plan. Van de VS is bekend dat ze belang hechten aan uitvoering van het akkoord dat met hun hulp is opgesteld. Maar president Reagan liet woensdag doorschemeren dat de VS met ten koste van alles vasthouden aan het akkoord. commissie waarin regering en opposi tie zitting hebben, snelle hervatting van de in Geneve gehouden onder handelingen oiver een nationale ver zoening. aanvaarding door Gemayel en de christelijke falangisten van structurele hervormingen ten gunste van een gelijkwaardige machtsverde ling, waarborgen voor Noord-Israél tegen guerrilla-acties vanuit Libanon. In de VN-Veiligheidsraad zei de Ame rikaanse vertegenwoordigster, Jeane Kirkpatrick, dal de VS zonder voor waarden vooraf onderhandelingen willen beginnen over vervanging van de multinationale troepenmacht in Beiroet door een VN-macht, zij het dat die „bij voorkeur in heel Liba non" moet worden gestationeerd. Zij suggereerde dat de groep van 50 VN-waarnemers, die al in Beiroet opereert, op korte termijn kan wor den uitgebreid met militairen van de Unifil-troepen in Zuid-Libanon. Hans van Helden Bijna Geatan Boucher heeft op de Olym pische Winterspelen in Sarajevo zijn tweede gouden medaille be haald De Canadese schaatser reed het snelste over de 1500 me ter. Hans van Helden zorgde bijna voor een verrassing. De voormalige Nederlander miste op een halve seconde na het brons. (PAGINA 21) Snijden Minister Van Aardenne van econo mische zaken meent dat het kabi net moet doorgaan met 'snijden in de collectieve sector. De bewinds man is optimistisch over het ge voerde beleid, het herstel is groter dan aanvankelijk verwacht was. (PAGINA 3) Koker Het werk aan de pijlerdam in de Oosterscheldemonding bereikt weer een nieuioe fase: eind februa ri zal de eerste complete verkeers- koker gereed zijn. (PAGINA 11) Radio en tv., kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Kunst, cultuur: 9. Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17. Sport: 19 en 21. Israël Israëlische regeringsfunctionarissen wilden zolang er niet meer informatie voorhanden was geen commentaar geven op het nieuws uit Washington dat Gemayel het akkoord heeft opge zegd. Volgens Amerikaanse kranten, die donderdag het plan onthulden, voorziet het Saoedische plan behalve in opzegging van de Libanees-Israêli- sche overeenkomst en vervanging van de internationale troepenmacht in Beiroet in een staakt-het-vuren tus sen de verschillende Libanese strijd groepen en een geleidelijke en gelijk tijdige terugtrekking binnen een pe riode van 30 tot 60 dagen van de Israëlische en Syrische troepen. Verder beveelt het plan het opstellen van veiligheidsmaatregelen voor heel Libanon aan. behalve in de door Syrië en Israël beheerste gebieden, door een WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse overheid is op zoek naar 1.200 radioactieve stalen tafelpoten, ver spreid over een tiental staten. Ze hoopte nog deze week te hebben opgespoord. De jacht wordt uitgevoerd door amb tenaren met een geigerteller en ze werd geopend nadat was ontdekt dat staal afkomstig uit Mexico per onge luk was besmet door een kobaltbom voor de bestrijding van kwaadaardige gezwellen. IADVERTENTIEI dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tot en met vrij dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 10.- AMSTERDAM ral Trem-Toegang-tnliellen tX| NS-stations STRAATSBURG Koningin Beatrix tijdens haar toespraak in het Europees parlement in Straatsburg. Linksboven staatssecretaris Van Eekelen van buitenlandse zaken en rechts de voorzitter van het Europees parlement Piet Dankert. STRAATSBURG (GPD) - Konin gin Beatrix vindt dat de verkiezin gen voor het Europese Parlement in juni van dit jaar niet voor de nationale politiek misbruikt mo gen worden. In haar toespraak deze donderdagmiddag voor het Europese Parlement in Straats burg. zei de koningin: „De verkie zingen behoren niet te worden voorgesteld als graadmeter in na tionale politieke verhoudingen, zoals maar al te vaak geschiedt. Ze zijn in de eerste plaats een toets steen voor het beleid in Europees verband". Het Europese Parlement hield een speciale plechtige zitting om de koningin, het eerste gekroonde staatshoofd uit een EG-lidstaat dat naar Straatsburg is gekomen, aan te horen Koningin Beatrix bleef maar een dag in deze Franse stad Na de toespraak had zij een lunch en informele gesprekken met voor namelijk de 25 Nederlandse Euro parlementariërs. op het Chateaux des Rohan in het centrum van Straatsburg. Daar tekende zij ook het gouden boek van de stad. principe dat wij in onze eigen landen nooit zouden aanvaarden". De koningin toonde zich een over tuigd voorstandster van de Europe se samenwerking. „Zelf heb ik het geloof in Europa niet verloren". Ze wees echter ook op de teleurstellen de ervaringen tot nu toe. De Euro pese integratie is volgens haar nog niet ver genoeg gevorderd „om met voldoening en vertrouwen Europa over te dragen aan de jongere gene ratie van nu. Voor velen is de Europese eenheid een abstract be grip. De zin ontgaat hen. Voor de individuele burger heeft Europa misschien een omtrek gekregen, maar nog geen gezicht". Volgens koningin Beatrix maakt deze situatie het werk voor het Europese Parlement ook met ge makkelijk. Zij noemde het streven van het Parlement naar meer be voegdheden „gerechtvaardigd". Reactie Kritiek haar toespraak uitte de koningin kritiek op de huidige, tot grote besluiteloosheid leidende prak tijk, waarin de EG-landen alleen besluiten nemen als ze het er alle maal mee eens zijn. „Ook in de Gemeenschap behoren democrati sche spelregels te gelden. Een van die regels is het aanvaarden van meerderheidsbesluiten, waarbij echter rekening gehouden moet worden met de belangen van de overstemde minderheid. De nu gel dende eis van eenstemmigheid staat op gespannen voet met de democratische beginselen en bete kent bovendien dat wij in de Ge meenschap vasthouden aan een Het viel in Straatsburg op dat de koningin in haar toespraak op sommige punten politiek verder ging dan men in het algemeen van zo'n gelegenheidsrede zou ver wachten. Over de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europe se Parlement, de kritiek op het misbruik van Europese verkiezin gen voor nationale doeleinden, de noodzaak voor de lidstaten om bij meerderheid besluiten te nemen, leverden even zovele keren ap plaus op De koningin was daar kennelijk door verrast, ze is niet gewend in de rede gevallen te worden, maar de europarlementa riërs vonden daar toch twaalfmaal aanleiding toe. „Het applaus kwam voor haar duidelijk onver wacht, maar applaus krijg je hier alleen bij politieke uitspraken," aldus een tevreden voorzitter Dan kert. FRESCO BIJ VERLA TEN FRA CTIE RAAD ALMERE: ALMERE, DEN HAAG (GPD) - I)e Centrumpartij wil de Nederlandse bevolking terugbrengen tot 12 miljoen inwoners. Dat moet gebeuren via verplichte sterilisatie, verplichte abortus provocatus en het onthouden van medicijnen en dure operaties aan bejaarden. Die beschuldiging heeft heeft het Almcerse raadslid B. Fresco van de Centrumpartij gisteravond geuit tijdens de gemeenteraadsvergadering, waaraan de fractie van de Centrum partij voor hel eerst deelnam. Fresco legde aan het begin van de vergadering een verklaring af, waarin hij zijn lidmaatschap van de CP opzegde en aankondigde een eenmansfractie te beginnen om de Centrumpartij te bestrijden. Ik kan me voorstellen, dat iemand als Fresco - die in financiële problemen verkeert - voor dergelijke bedragen door de knieën gaat" 'Fantasie' Volgens Janmaat zijn de beschuldi gingen van Fresco ontsproten aan diens fantasie „Als Fresco de waar- Volgens Fresco is de werkelijke doel- maat is Fresco gezwicht voor het demj^uit^e^enrirnrnpart^ °nmid" stelling van de Centrumpartij de Ne derlandse bevolking uit te dunnen. grote geld, dat politieke tegenstan- Fresco, die in maart van het vorig jaar aangeboden. ders van de Centrumpartij hem heb- Het hoofdbestuurslid Giessen, van beroep arts, wordt er door Fresco van lid werd van d'e Centrum Dar t i'i e ni n „Onze hoofdbestuursleden worden re- beschuldigd voorstander te zijn van het na aaï werd raadsllS itelmaüg benaderd om tegen forse verphehte sterillsaüe. Giessen stelt hotdiinn noirotiovp iiitiatinopn nver rip po.ht.pr in de meeste trevallen sterilisa- betaling negatieve uitlatingen over de echter in de meeste gevallen sterilisa- Centrumpartij te doen. tie te ontraden. van de gemeente Almere. zegt pas na verloop van tijd de werkelijke doel stelling van de CP te hebben ontdekt Door zijn snelle carrière binnen de partij had hij te weinig tijd om zich in de werkelijke aard van de CP te verdiepen. „Bovendien heb ik ont dekt, dat tal van oud-SS'ers lid zijn van de Centrumpartij" De Centrumpartij had tot gisteravond twee zetels in de gemeenteraad van Almere. Het andere CP-lid, Vreeswijk, was voordat Fresco zijn verklaring in realisering van een der- regeringsfracties DEN HAAG (GPD1- De ter Brinkman (WVC) de Tweede Kamer zijn in gediend. hebben betrek- de gemeenteraad aflegde, niet op de de tv-net is niet in strijd CDA en WD laten we- king op de invoering van hoogte van het besluit van zijn fractie- 1 genoot. Alleen burgemeester Lam- mers was door Fresco vooraf in kennis fractie gesteld. Het hoofdbestuur van de CP. dat gisteravond in het gebouw van de merlid Piet van der gedaan in het kabinet lokale omroep. Sanden donderdag- aan de orde. Over de moties wordt avond in Den Haag op De belangrijkste moties, eind februari, maar nog CD A-bijeenkomst die tijdens de behande- waarschijnlijker pas be ling van de Media-nota gin maart in de Kamer op 30 januari jl. door de gestemd. ten niet bereid te zijn een derde net. de toe zijn nota te wijzigen gankelijkheid van om- de Tweede Vandaag (vrijdag) ko- roepen tot abonnee-tv Kamer aan deze wens men de voorstellen die en invoering van de re- ast. Dit heeft CDA-ka- er vanuit de Kamer zijn clame bij regionale en Tweede Kamer vergaderde, heeft de Sanden beschuldigingen van Fresco nadruk kelijk van de hand gewezen. Kamerlid een Janmaat: „Fresco moet deze beschul- gezegd, digingen waarmaken. Kan hij dat Inmiddels heeft minis- niet, dan zullen we een strafklacht tegen hem indienen". Volgens Jan- ALMERE Op 16 januari j.l, feliciteerden de twee nog Almeerse raadsleden van de Centrumpartij W, Vreeswijk <l.) en B. Fresco elkaar nog met hun installatie. VLISSINGEN Het Amsterdamse Rijksmuseum heeft zich teruggetrokken uit het Engels-Nederlands onderzoek- en hergingsproject op het wrak van het VOC-schip 't Vliegend Hart. Na twee seizoenen van onderzoek in de monding van de Westerschelde, waar 't Vliegend Hart in 1758 verging, gaat de Engelse bergingsploeg onder leiding van Rex Cowan alleen verder. De voornaamste rede nen voor het Rijksmuseum om de actieve medewer king aan het project stop te zetten een gewijzigde opstelling van het ministerie van WVC en zakelijke meningsverschillen tussen de bij het project betrokken medewerkers van het Rijksmuseum en hun Engelse collega's. (Zie pagma 151 De Europese bloedarmoede %- -T—>-v TTe politieke democra- werd in de 18e I eeuw geboren. De sociale 'I democratie in de 19e eeuw. Als de Europese democratie in de 20ste eeuw moet worden gebo ren. rest ons nog maar zestien jaar." Dat waren gistermiddag in Straats burg de slotwoorden van de rede die koningin Beatrix daar uitsprak voor het Europese Parlement. Als het eer ste gekroonde staatshoofd van een van de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap heeft de Nederlandse vorstin een bezoek gebracht aan de stad en in de vergaderzaal waar de 434 vertegenwoordigers van de un het jaar 1979 opgekomen) 111 miljoen kiezers eenmaal per maand geduren de een week bijeenkomen Een bezoek dat zich afspeelt aan het begin van het jaar. waarin voor de tweede keer rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement worden gehou den: komende zomer van 14 tot en met 17 juni. Een bezoek tevens in een jaar dat wel eens beslissend zou kun nen worden voor het voortbestaan van de Europese Gemeenschap als zodanig. Het 'Europa-van-de-tien' ver keert namelijk in een diepe crisis De malaise-stemming kwam enkele maanden geleden pijnlijk scherp naar voren toen de top van Europese rege ringsleiders in Athene op een volsla gen mislukking uitliep en er op geen enkel punt overeenstemming van be tekenis werd bereikt. Aanwakkeren van het Europese vuur, zoals de Ne derlandse vorstin dat gisteren in Straatsburg deed, is dus bepaald geen overbodige bezigheid De problemen die de Europese sa menwerking op het ogenblik be lagen zijn in wezen het kwadraat van de zorgen die elke lidstaat afzonder lijk dagelijks in stijgende onzekerheid bezighouden. Om te beginnen de op eenstapeling van sociaal-economi sche ellende, het markantst uitge drukt in het ongekend hoge werkloos heidscijfer van 12 miljoen mensen- Financieel is de Europese samenwer king eveneens aan grote spanningen onderhevig, de moeilijkheden die met name de Britse premier Thatcher maakt over de (te hogei bijdrage van het Verenigd Koninkrijk aan de EG hebben op verschillende terreinen van gemeenschappelijk belang een verlammende uitwerking Ook de sterk verdeelde opvattingen over vraagstukken van vrede en veiligheid spelen de lidstaten eerder uit elkaar dan dat ze uitzicht bieden op een duidelijke samenhang. En dan zijn er de vaak strandende pogingen om iets gemeenschappelijks tot stand te brengen op terreinen als de bestrij ding van de vervuiling van de zee, de binnenwateren en andere milieupro blemen, visserijbeleid, energievraag stukken. buitenlands beleid en de verhouding tot landen in de derde wereld. Met de toeneming van de moeilijkheden is het eigen belang in veel lidstaten de wil om gemeen schappelijk beleid te voeren meer en meer gaan overheersen. De besluite loosheid binnen de gemeenschap ver oorzaakt een vergaande verstarring. De EG lijdt aan een ernstige vorm van bloedarmoede Met een nieuwe Europese top in Brussel in het vooruitzicht is de Franse president Mitterrand in deze weken bezig om her en der in hoofd steden van de lidstaten voorstellen te toetsen, die de Europese Gemeen schap uit de impasse moeten halen. Frankrijk bezet dit half jaar de voor- zittersstoel van de EG- ministerraad en dat legt nu eenmaal de verplich ting op om initiatieven te nemen. Anderhalve week geleden bij zijn staatsbezoek aan Nederland is de crisis binnen de gemeenschap ook al een van de hoofdthema's van gesprek geweest. Volgens de Franse president is het eerst en vooral zaak dat de EG de uit de hand gelopen begroting beter weet te beheersen. Het gerede kavel daarover heeft de top in Athene onlangs volledig overwoekerd. Nog zo'n mislukking straks in Brussel zou de Europese samenwerking danig in de gevarenzóne brengen. Koningin Beatrix wees er gisteren in haar toespraak voor het Euro pese Parlement in Straatsburg op dat de Europese eenheid voor velen een 'abstract begrip' is geworden. Er gaat onvoldoende bezieling uit van de ge meenschappelijke zaak. allerlei te leurstellende ervaringen hebben het geloof in het Europa-van-de-toekomst aangevreten. Het opvallende optre den van de Nederlandse vorstin was duidelijk bedoeld als een appèl op 'het geweten van Europa', zoals zij het parlement in Straatsburg omschreef. Alleen heeft dat 'geweten' de handi cap dat het zich zo weinig kan laten gelden bij gebrek aan wezenlijke be voegdheden. Vijf jaar van tanend ge loof in de Europese zaak zullen de komende stembus voor het parlement in Straatsburg er niet inspirerender op maken. Terugkeer van vertrouwen is de eerste voorwaarde voor een hoognodig grootscheepse herstelpro gramma van de Europese samenwer king. En daarbij mag dan misschien op de achtergrond meespelen de ge dachte dat Europa zonder EG er 27 jaar na de oprichting ongetwijfeld nog beroerder voor zou hebben gestaan vdM Staalprijzen - In het tweede kwar taal van dit jaar, dus met Ingang van 1 april, gaan de Europese minimumprij zen voor staal met twee procent om hoog Dat besluit van de EG-commis- sle is donderdag in Brussel bekendge- maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1