Bijdrage aan vredesmacht alleen onder vlag van VN Geheim rapport: economische crississituatie in Suriname PZCfi d Lijst bezwaren tegen heroïneplan Amsterdam MOORDEN INDONESIË MOGELIJK GESTOPT Strauss zonder ruggespraak in Syrië Simonis: bezoek paus zal gunstig uitwerken Tsjemenko lijdt aan longkwaal het weer BEROEP DOEN OP IMF EN BANKWEZEN Wyers-gegevens geheim Oppositieleider Chili in arrest Betaalkaarten bank en post duurder DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 PZC/binnen-buitenland DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering: is bereid Nederlandse soldaten deel te laten toegezwaaid aan de bewindsman over uitmaken van een eventuele vredesmacht in Libanon als dit gebeurt onder auspiciën van de mSorïe^lnïjn omciele Verenigde Naties. Dat heeft minister van buitenlandse zaken Van den Broek woensdagmid- gesprekken met de Indonesische au dag gezegd in een vergadering met de vaste Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse toriteiten naar voren heeft gebracht, zaken. Maar Knol (PvdA), Ina Brouwer Van den Broek zei ook dat de regering zijn gestopt. Sinds zijn terugkeer uit i criminelen. In de vaste kamer- CPN) Van der Spek fPSP) alsook van zich zal beraden over de positie van Indonesië in januari hebben hem commissie is door alle partijen ern- Aarts 1CDA1 willen weten of van de het Nederlandse detachement van geen berichten meer bereikt over stige bezorgdheid uitgesproken over van de Indonesische regering is Unifil wanneer de Veiligheidsraad van massale standrechtelijke executies deze schending van de mensenrech- de Verenigde Naties mocht besluiten tot terugtrekking van de sterk uitge dunde multilaterale vredesmacht toegezegd dat een einde zou worden ten. Volgens het socialistische ka- gemaakt aan deze praktijken Van nierlid Henk Knol heelt het leger de den Broek verklaarde dat wanneer de hand in deze standrechtelijke te- regering dat zou hebben toegezegd, rechtstellingen, die zich niet alleen daaruit ook zou kunnen worden ge- uitstrekken tot criminele elementen concludeerd dat de overheid de hand maar ook tot politieke tegenstanders heeft in deze standrechtelijke execu- van het regiem. "es. Van den Broek bracht in de vaste kamercommissie verslag uit van zijn recente officieel bezoek aan Indonesië LXIIVI. AT U JYl (van Amerikanen, Italianen, Fransen en Engelsen) die op het ogenblik in en om Beiroet opereert en de taak van Unifil in Zuid-Libanon uit te breiden tot het gebied rond Beiroet De bewindsman zei dat hij vasthoudt aan het Nederlandse standpunt dat een bijdrage aan een vredesmacht BONN - TRAVEMUNDE (DPA) alleen kan geschieden wanneer zo'n voorzitter van de Beierse christen- eJ troepenmacht een „vredestichtende sociale Unie CSU, de Beierse premier bij zijn aankomst in Indonesië uit rol" speelt en geen „vrede-afdwingen- Franz Josef Strauss, is naar Syrië de rol". gereisd. Dat bezoek heeft in Bonn waarop de regering-Soeharto de ont- Minister Van den Broek zei verder dat ontstemming uitgelokt, zo is uit reac- wikkeling van het land ter hand Nederland bereid is de Nederlandse ties gebleken. neemt. Volgens de bewindsman heeft militaire aanwezigheid in Unifil met De Westduitse bondskanselier, Hel- Indonesië successen geboekt. Hij con- zes maanden te verlengen, zonder het mut Kohl, heeft desgevraagd meege- stateerde dat ondanks de grote bevol- echter uit te rusten met zwaar mate- deeld dat hij tevoren met op de hoog- kingsdruk (150 miljoen mensen) en de van de deregulering (het vereenvou- rieel. Maar voordat de regering tot een te was gesteld. Ook minister Gen- immense uitgestrektheid van het land diee? en verminderen van voor- De dat hij overigens „geslaagd" noemde. Hij herhaalde zijn bewondering die hij 1£ A IV/fXR O VTÏ? bij zijn aankomst in Indonesië uit- ^VliTll_,J\ KJ Ul\ sprak over de voortvarende wijze JTiFRTNG DEN HAAG (ANP) - De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die zich bezig houdt met het vraagstuk besluit komt, zal zij de Kamer daar- scher van buitenlandse zaken was over informeren. Dat zal wellicht eind niet ingelicht. maart gebeuren. De minister ziet er geen heil in om al op korte termijn de Kamer daarover schriftelijk in te lich ten in verband met de zich steeds wijzigende situatie in Libanon. De bewindsman merkte tenslotte op dat de Nederlandse Unifil-militairen geen gevaar lopen. In Zuid-Libanon is het rustig, aldus minister Van den Broek. Indonesië Van den Broek zei, dat de mystericu- UTRECHT (ANP) - Het bezoek van paus Johan nes Paulus 2 aan ons land zal in eerste in- „er geen hongersnood heerst". schriften, regels en wetgeving), is het Vanuit de commissie werd wel lof wachten op het regeringsstandpunt terzake beu. De commissie besloot woensdagmid dag met langer de eerder in haar handen gestelde rapporten over dit vraagstuk te behandelen en heeft haar werkzaamheden opgeschort. De commissie geeft de regering de gelegenheid om uiterlijk eind maart met haar standpunt naar buiten te komen. Als het regeringsstandpunt na die datum verschijnt zal de com missie nader bezien of zij een behan deling nog mogelijk acht. of zij de paus wil ont- der" (het gebed des He- moeten, aldus mgr. Si- ren), monis. De koningin is, Het bezoek zal klein- net als het kabinet, gein- schalig van opzet zijn, Tsjemenko fderde van links) sprak woensdag met de Cubaanse leider Fidel Castro frechtsi. LONDEN (DI\A> - De nieuwe partij leider van de Sowjet-Unie. Kon- stantin Tsjemenko. zou aan korta demigheid lijden. Dit heeft de Brit- veel lucht bevatten. „Het is geen beste ziekte. Men kan er hartaan- doeningen van krijgen", aldus Owen. se politicus David Owen woensdag Volgens Owen is Tsjemenko sinds in een radio-interview in Londen hij hem zeven jaar geleden voor het gezegd. Owen, die in de vorige laatst ontmoette „zeker ouder ge- Britse regering minister van bui- worden' De Britse arts waar- tenlandse zaken was en premier schuwt er echter voor niet al te veel Margaret Thatcher begin deze te interpreteren en wijst erop dat week voor de begrafenis van Joeri Sowjet-leiders ertoe neigen het ta- Andropov naar Moskou vergezelde, melljk lang uit te houden. is een bekend arts en chirurg. Tijdens zijn bezoek aan Moskou heeft Owen zijn aandacht voorna melijk geconcentreerd op de ge zondheidstoestand van Tsjemenko „Hij is niet honderd procent ge zond". zei hij De ademmoellijkhe- den wijzen volgens hem normaal gesproken op longemfyseem, een ziekte waarbij de longen abnormaal Kritiek op VS De nieuwe partijsecretaris van de Sowjet-Unie heeft woensdag tij dens een ontmoeting met de Nica raguaanse leider Daniel Ortega het beleid van de Verenigde Staten in Midden-Amerika scherp aangeval len. Dit meldde het officiële pers bureau TASS woensdag. Belde leiders beschuldigden Was hington ervan de spanning op te voeren, zich te mengen in aangele genheden van landen in dat gebied en aan hen hun wil op te leggen. Tsjemenko herhaalde dat Moskou het Nicaraguaanse volk steunt, „dat de vrijheid en de onafhanke lijkheid van zijn land verdedigt". Het commentaar wijst erop dat Mldden-Amerika, naast het Mid den-Oosten en de kernbewapening, een van de grootste obstakels vormt voor een verbetering van de betrekkingen tussen Washington en Moskou. Tijdens een gesprek met de Cu baanse leider, Fidel Castro, zei Tsjemenko dat het Kremlin Cuba blijft steunen in zijn oppositie tegen „de aggressieve intriges van het imperialisme", aldus TASS. ze moorden in Indonesië mogelijk stantie de polarisatie in formeerd over de komst waarschijnlijk komt er katholiek Nederland versterken, maar zal op den duur depolarise- van de paus. Mgr. slechts één massale bij eenkomst De paus zal tijdens deze Aangenomen wordt dat rend werken. Dit zei de paus, die in dezelfde eucharistieviering in de aartsbisschop Simonis week ook België en Lu- open lucht de liturgie oensdag xemburg zal bezoeken, naar Utrecht en Den van Utrecht tijdens de officiële kondiging van het be- zeker" in het Neder lands doen. zoek van de paus aan de is het volgens mgr. Si- Benelux, dat volgend monis niet uitgesloten jaar in de week van 12 dat hij Den Bosch en tot 19 mei zal plaatsvin- Maastricht zal bezoe- Haag zal reizen. Verder Bisschop Ernst noemde het „geen eenvoudige Het is aan de koningin zoek is het „Onze Va- gulden het geld voor het pausbezoek bij el kaar te krijgen. De kos ten worden voorlopig geschat op 10 miljoen De vooruitzichten maandag: Droog en perioden door wolkenvelden. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Middagtempera- tuur juist boven het vriespunt. Deltagebied Zo somber als het gisteren was zal het vandaag niet wezen. Een hogedrukge- bied boven Noordwest Rusland be paalt nog steeds het weer van het grootste deel van West-Europa. Met meest matige oostelijke winden wordt 'koude en vandaag ook iets drogere lucht aangevoerd. In deze luchtsoort zal de temperatuur niet veel verder 'komen dan ongeveer 1 graad boven 0. In de nacht vriest het licht, plaatselijk ■matig. Er mag gerekend worden op* zonnige perioden. In de vroege och- tend kan plaatselijk wat mist ont slaan die in de loop van de ochtend weer oplost. De vooruitzichten voor vrijdag: aanhoudend rustig winter weer. Lichte tot matige vorst, tempe ratuur overdag rond het vriespunt. Wisselend bewolkt, ma tige oostelijke vrind. Nautisch bericht Wind: oostelijk 2-3 Bft; zicht: slecht, later matig; temperatuur kustwater: 4 graden: afwijking waterstanden: enkele decimeters verlaging; maxi male golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoog water minder dan 30 centimeter ZON EN MAAN 17 februari 1984 Zon op 07.53 onder 17.56 Maan op 18.32 onder 08.39 Hoog water Donderdag, 1G februari 01 10 01.36 02.15 130 Vlisslngen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruin isse Vrijdag. 17 februari V.M. 01.41 Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 01.54 217 02.21 236 02.45 146 03.10 246 03.53 174 03.49 206 04.18 178 16.15 16.11 16.40 203 DEN HAAG (ANP) - Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) hoeft aan de stichting „Behoud Wyers" geen gegevens en berekeningen be kend te maken over de bouw van een hotel op de plaats van het inmiddels ontruimde Wyers-ge- bouw. Het spoedeisende verzoek om in zicht in deze gegevens is woensdag door voorzitter mr P.J. Boukema van de afdeling rechtspraak van de Raad van State afgewezen. Dit heeft mr C.R. Niessen namens het ABP en het ministerie desgevraagd meegedeeld. De stichting vroeg het oordeel van de staatsraad omdat volgens haar de beleggingscommissie van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds -waarvan Rietkerk de hoog ste baas is- en de Centrale Beleg- gingsraad vanuit verkeerde veron derstellingen besloten 38 miljoen gulden in dit hotelplan te steken. Een kleinschalig werk- en woon complex is volgens de stichting economisch en sociaal veel gezon der. Foto. inmiddels is men druk bezig met de sloop van het gebouw PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Suriname verkeert in een nationale crisissituatie wat betreft de devie- zenpositie. Daarom moet de Suri naamse regering proberen leningen af te sluiten bij het Internationaal Monetaire Fonds (IMF) en het inter nationale bankwezen. Dat staat in een geheim adviesrapport, dal door een llnanciëel-economische advies groep is opgesteld in opdracht van het Surinaamse militaire gezag. Het op 25 januari 1984 uitgebrachte rapport geldt als basis voor maatrege len die de regering-Udenhout dient te nemen om de economische crisissi tuatie het hoofd te bieden. In het rapport, dat ter hand is gesteld aan het ANP. wordt ook uitvoerig inge gaan op de slechte situatie van de overheidsfinanciën en de monetaire situatie. Volgens de adviesgroep, die onder voorzitterschap stond van minister van transport, handel en industrie Fong Poen, was de deviezenreserve eind 1983 op papier nog 165 miljoen gulden (Sur) Per maand teert Surina me Sf 18 miljoen op de deviezenvoor raad in. De adviesgroep stelt echter vast dat bijna Sf 100 miljoen van de reserve al is uitgegeven en dat de resterende Sf 65 miljoen als harde mimmumvoorraad moet worden be schouwd. In werkelijkheid zijn dan ook „vrijwel geen besteedbare reser ves meer aanwezig", staat in het rap port. Steun van het IMF is op korte termijn (drie a vier maanden) drin gend nodig, zegt de adviesgroep. „Al leen dan winnen wij tijd om de nood zakelijke maatregelen op het gebied van de overheidsfinanciën, monetaire zaken en de betalingsbalans te tref fen". In het advies wordt een aantal maat regelen voorgesteld om op korte ter mijn het bcialingsbalanstekort en daarmee het afvloeien van deviezen op te heffen. De export zou moeten worden ver groot ondermeer door de belasting heffing op bauxiet en bauxietproduk- ten (75 procent van de Surinaamse exportopbrengst) boven een bepaald produktieniveau te verlagen Verder zouden de uitvoerrechten op,hout moeten worden opgeheven en zouden andere produkten moeten worden ge subsidieerd bijvoorbeeld op het ge- SANTIAGO (AFP) - Manuel Almeyda, voorzitter van de Chileense Demo cratische Volksbeweging (coalitie van linkse oppositiepartijen), is woensdag in Santiago gearresteerd en in voorlopige hechtenis genomen. Dit is uit officiële bron in de Chileen se hoofdstad vernomen. Almeyda. die lid is van de Socialisti sche Partij, had zich kortgeleden uit gesproken voor een algemene staking om de terugkeer van de democratie m Chili te versnellen en een voorlopige regering in te stellen. HIJ wordt er door het regime van generaal Pino chet van beschuldigd acties aan te moedigen die indruisen tegen de na tionale veiligheid Kernproef - De Verenigde Staten hebben woensdag in de woestijn van Nevada weer een ondergrondse kern proef uitgevoerd. Naar het ministerie van energie in Washington meedeelde was de sterkte van de explosie minder dan die van 20 kiloton tnt. bied van de energiekosten. Het rap port constateert overigens dat hel moeilijk is de export al op korte termijn te vergroten, ondermeer om dat dan aanpassing van de produktie- capaciteiten nodig is. Wat betreft de importen stelt de ad viesgroep vergaande maatregelen voor De invoer zal moeten worden beperkt tot grondstoffen, eerste le vensbehoeften, machineonderdelen en machines voor de binnenlandse produktie en medicijnen. De import van luxe goederen zal „drastisch" moeten worden verlaagd. Volgens de adviesgroep zal vooraf voor 1984 een maximaal importbedrag moeten wor den vastgesteld. Voorts zou de inning van belastingen efficiënter en sneller kunnen gebeu ren De adviesgroep komt ook met een hele serie voorstellen om de over heidsuitgaven te verlagen, onder meer door reorganisatie van de minis teries. Het consulaat-generaal in Am sterdam zou volgens de adviesgroep bij de ambassade in Den Haag kun nen worden gevoegd. Verder stelt de adviesgroep voor ambtenaren niet langer te bevorderen en geen nieuwe activiteiten te ontplooien in 1984 met financiële consequenties. Massale ontslagen van ambtenaren noemt de adviesgroep ongewenst.-.cw.v. i Effect stakingen De adviesgroep onderzócht onder meer de effecten van de stakingen in de bauxietsector en de intrekking van de belastingverhogingen op het over heidsbudget. Het geraamde tekort zal hierdoor in 1984 stijgen van SF 158 miljoen naar SF 343 miljoen. Door de voorgestelde maatregelen kan dat te ruggebracht worden tot SF 190 mil joen. Dit op een totaal budget van SF 789 miljoen. De adviesgroep wijkt af van de plannen van de afgetreden regering-Allbux door naast (Gema tigderi belastingverhogingen ook uit- gavenvermindering voor te stellen De adviesgroep volgt hiermee een advies van het IMF Uit het rapport blijkt dat het IMF in de onderhandelingen van eind vorig jaar Suriname heeft voorgesteld de Surinaamse gulden met dertig pro cent te devalueren. De adviesgroep zegt echter „geen duidelijke termen" voor een devaluatie te zien. DEN HAAG (GPD) - Zowel dc postgiro als de algemene banken willen hun rekeninghouders per 1 juli (meer) laten betalen voor de diensten die ze in het betalingsver keer verichten. Dat werd woensdag bekendgemaakt. Het is echter niet zeker dat de Tweede Kamer deze zogenaam de tarifering voor de postgiro goedkeurt. De banken willen dat men per 1 juli voor het gebruik van de groene betaalcheque (garantie tot 100) tien gulden gaat betalen (is tot dusver gratis) en voor een extra betaalpasje 2.50 (nu nog gratis) Voor zogenaamde Eurocheques zal men 15 moeten betalen i nu 10) en voor een extra betaalpas 5 (nu gratisi Bij de postgiro liggen de taneven, die ingevoerd moeten worden, ook verschillend. Rekeninghouders die 10 of 20 betaalkaarten per keer krijgen zouden ƒ12.50 moeten betalen, wie slechts vijl' girobetaalkaarten per keer krijgt zou 5 moeten betalen. In december 1983 aanvaardde een kamenneerderheid een motie van PvdA en D'66, waarin onder andere werd gesteld dat de regering eerst met het parlement moet overleggen over de plannen van de postgiro. De indieners van de motie. Van der Doet (PvdA) en Engwirda (D'66) zullen vandaag staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat, belast met PTT-zakero daarover aan de tand voelen. Deze bewindsman deelde woensdag de voornemens aan de Kamer mee Van der Doef denkt ook dat de banken hun plannen met zullen doorvoeren als het de postgiro niet wordt toege staan, Al deze bedragen gelden per jaar Laag water Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 08.18 229 08.16 183 08.42 246 08.42 204 08.55 238 08.56 200 Vrijdag, 17 februari V.M. 01.4 Vlisslngen 08.30 236 Temeuzen 09.08 248 Zierikzee 09.03 194 Hansweert 09.32 264 Wemeldinge 09.31 214 Kreekrak 09.44 251 Bruinisse 09.42 209 20.01 199 20.37 211 20.39 157 20.59 229 21.09 178 2124 205 21.20 173 20.43 205 21.20 219 21.24 155 21 44 236 21.49 178 22.05 205 21.59 173 LEIDSCHENDAM (A.NPi - Staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) heeft in een elf kantjes tellende brief aan B en W van Am sterdam mede namens de minister van Justitie tal van bezwaren geuit tegen de door Amsterdam voorgestel de verstrekking van gratis heroine aan 300 ernstig verslaafden. De bezwaren komen er kortweg op neer dat al lopende projecten nog niet zijn afgerond, dat er niet zo'n recht streeks verband is tussen heroïnege bruik en criminaliteit als Amsterdam denkt en dat er te weinig rekening is gehouden met de gevolgen voor mo gelijke en beginnende verslaafden en met internationale repercussies. Van der Reijden schrijft, dat de in Amsterdam al bestaande methadon- en morfineprojecten nog nauwelijks op hun bruikbaarheid zijn getoetst. Wat dit betreft valt er volgens hem (ook op-het organisatorische vlak) nog veel te verbeteren: in de registratie van de methadonverstrekkmg over 1983 zijn bij voorbeeld 40.000 metha- dontabletten zoek. Als een belangrijk argument voert hij ook aan. dat veel verslaafden ook nog allerlei andere drugs gebruiken. Hij vraagt zich af. of Amsterdam die drugs dan ook wil gaan verstrekken. De uiteindelijke bedoeling lijkt, zegt hij, na te gaan of alle verslaafden die methadon gebruiken niet liever legaal verstrekte heroïne hebben. ..De kans is groot, dat de proef niet leidt tot een begrenzing van de problematiek maar tot een aanwas van verslaafden" De staatssecretaris schrijft, dat B en W van Amsterdam de positieve effec ten van hun plan overschatten, om dat. volgens hem. alléén de gratis verstrekking van heroine zeiden blijkt te leiden tot een minder afwijkend, minder crimineel gedrag. De staatssecretaris zet vraagtekens bij de manier, waarop Amsterdam verslaafden wil selecteren voor de gratis heroïneverstrekking Er zijn maar heel weinig verslaafden -veel minder dan 300- die jaarlijks twee keer of vaker met de politie in aanra king komen „De indruk bestaat, dat de meest lastige en meest criminele verslaafden in het voorstel in aanmer king komen voor de proef en zo wor den beloond voor hun gedrag". Tenslotte schrijft Van der Reijden. dat de illegale heroinestructuur (han del, dealers, helers, bordelen en gok huizen) door dc proef niet zal worden aangetast. Er zal van alles worden geprobeerd om nieuwe gebruikers te trekken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F, van de Velde. Hoofdredactie' M. P Dieleman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen Wa1straa*56-6C. 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 IK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goesi tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (011501 94457. Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (011401 14058 in de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie- (01194) 511 Advertentie-afde:mg: (01186) 1584. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vri|dagavonc van 20.30 tot 22.00 uur Ï0H84) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 62,80: franco per post 74,-. per maand ƒ21,65, jaarabonn. 245.-: losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet, btw.) Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,60. ingezonden mededelingen 2V?x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer - Volledige tarieven met contractprij-; zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant 3 V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3