'top' ziekenhuis Oostburg Twijfels over fusie wil van Schrappen Maisbaaibrug klap in gezicht van Kaaienbewoners Resten Sint Janscapelle Sas van Gent gevonden Reorganisatie Vlissings gemeentelijk apparaat stuit op bezwaren PZC/streek SOCIOLOOG WIM BLOK IN REACTIE: TERNEUZEN Het is de vraag of het bestuur van het Oostburgse Sint-Antoniusziekenhuis werkelijk een fusie van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen nastreeft. Met hele en halve onwaarheden wordt een onjuist beeld van de feitelijke positie van het ziekenhuis in Oostburg opgeroepen. Om te voorkomen dat het bestuur de fusie niet tegenwerkt, zal men zich vanuit de bevolking meer met het beleid moeten bemoeien. Dat schrijft de socioloog Wim Blok, opsteller van het rapport 'Tussen artsenmacht en patiëntenklacht', in een reactie op uitlatingen van bestuursvoorzitter H. van der Pas en economisch directeur A. Vogels in de PZC van 4 en 9 februari. De Oostburgse bestuurders maakten vorige week bekend dat wat hen be treft een fusie van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen nog rustig tien jaar kan wachten. Zij spraken de voorkeur uit voor een samenwerkingsverband, om dat een fusie volgens hen het eind punt van een lange en geslaagde samenwerking moet zijn. Bovendien zou Zeeuwsch-Vlaanderen op het ge bied van de gezondheidszorg nauwe lijks als één regio te beschouwen zijn Van der Pas was van mening, dat de Braakman een wezenlijk mentaliteits- verschil tussen de twee gebieden had doen ontstaan en dat er vanuit West- Zeeuwsch-Vlaanderen geen patien- tenstroom naar de Kanaalzóne gaat. Blok bestrijdt deze voorstelling van Filmvertoning WPN AXEL De WPN fokvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen geeft op dins dag 21 februari een filmvoorstelling over het verrichtingsonderzoek van jonge hengsten in het federatiecen trum te Uddel en het Duitse Waren- dorfi De film wordt vertoond voor alle paardenliefhebbers in het clubhuis van de ruitersportvereniging De Kleppertjes' te Axel. De aanvang is 20.30 uur. zaken. Er is volgens hem wel degelijk sprake van een patièntenstroom naar Temeuzen en Sluiskil Hoewel het percentage afneemt werd in 1982 nog 7 5 procent van het aantal zieken fondsverzekerden uit Oostburg naar de Kanaalzóne doorverwezen De be wering van Van der Pas - "al hadden we geen band met Brugge, dan nog zou er niemand oostwaarts gaan" - doet Blok dan ook af als 'stoere jongenstaal'. Hij wijst er verder op dat het Oostburgse ziekenhuis 40 procent van zijn specialisten uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen betrekt Eén en ander neemt niet weg dat de socioloog vindt dat de samenwerking met Brug ge gehandhaafd moet blijven. „Het zou te zot zijn om in voorkomende gevallen geen gebruik te maken van de gespecialiseerde voorzieningen in het Sint Janshospitaal", aldus Blok. Wel voegt hij daar aan toe dat nieuwe deelspecialismen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in de toekomst een keuze mogelijkheid zullen bieden, omdat Temeuzen even ver van Oostburg ligt als Brugge, zense alleenheerschappij is mis plaatst. Blok: „De vrees voor over heersing vanuit Terneuzen lijkt eer der ingegeven door een gevoelsmati ge houding, waarachter persoonlijke belangen schuil gaan, dan voor rede lijke overwegingen". Op basis van de opstelling van het ziekenhuisbestuur en de ervaringen in het verleden zet Blok vraagtekens bij de wil van de Antoniusbestuurders om tot echte samenwerking te komen. „Het valt voor de West-Zeeuws-Vla- mingen te hopen dat hun ziekenhuis bestuurders het niet zullen laten aan komen op een situatie van buigen of barsten. Om dat te voorkomen zal men zich vanuit de bevolking inten siever moeteh gaan bemoeien met het beleid van het ziekenhuis", besluit Blok. Moeilijker Gepensioneerden willen 'bekende ouderen' in bond VLISSINGEN De Nederland se Bond van Gepensioneerden (NBG) afdeling Walcheren roept leden op om zoveel mogelijk 'bekende gepensioneerden' over te halen lid te worden van de afdeling. Men is van mening dat de gepensioneerden steeds meer in de verdrukking komen wat betreft het inkomen en daarom is het nodig „dat de leden veel propaganda maken voor onze bond". Hoe meer leden, aldus het jaarverslag, „des te beter kunnen wij ons doen gelden bij de betreffende overheidsinstan ties". De afdeling heeft in het afgelo pen jaar 52 leden verloren. Op 1 januari 1983 waren het er 607, op 1 januari van dit jaar 555. Het jaarverslag komt aan de orde in de ledenvergadering van dinsdag 6 maart in 'Het Anker' in Vlissingen Aanvang 1400 uur. Belangstellenden die de verga dering willen bijwonen kunnen de reiskosten als zij gebruik maken van het openbaar ver voer vergóed krijgen. Wim Blok: ,J3evolking moet zich meer met ziekenhuisbeleid bemoeien" Blok beweert voorts dat de landelij ke ontwikkelingen in de gezond heidszorg erop wijzen, dat kleine ziekenhuizen het steeds moeilijker zullen krijgen en hun voortbestaan alleen kunnen waarborgen door or ganisatorische fusie met aangrenzen de ziekenhuizen. Angst voor Terneu- Bowling Sas van Gent SAS VAN GENT De stand in de competitie van bowlingclub Sint Al- bert na de januari-ronde is als volgt: Dames A 11. Smolenaers, 2 N Mannee. 3 I. van Linden. Dames B 1 M. Gerritse, 2 E Meyer. 3 A. Geerlings Heren A; 1 A. Sartain, 2 G. van Delden. 3 W. Andriessen. Heren B 1 D. Mannee. 2 L. Landa, 3 D Wolff Jeugd 1 H. Wolff, 2 R. van Delden. 3 B Elles De hoogste game A van der Hooft. 244 pins Hoogste serie A van der Hooft, 580 pins. BIJ JEUGD- EN RECREA TIERAAD Prijskaarting in Sint-Jansteen SINT-JANSTEEN In café De Snor in Sint-Jansteen werd een bingo ge houden voor het comité rollen drie daagse Vijftig personen namen aan» de bingo deel Uitslag: 1 G. Draalsma, Sint-Jansteen, 2 W Weemaes, Sint-Jansteen; 3 Fr, Thjjs, Sint- Jansteen VLISSINGEN - Reorganisatie van het Vlissingse gemeenteapparaat volgens het model waarbij de be staande takken van dienst worden opgeheven (model 1) is niet aanvaard baar voor het dagelijks bestuur van de Jeugd- en Recreatieraad. Dit blijkt uit een toelichting van dat bestuur op de voorkeur die wordt uitgespro ken voor het reorganisatiemodel. Het rapport van de werkgroep 'Doorlich ting personeelsprognoses', die zoals gemeld twee modellen heeft ontwik keld volgens welke de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat zou kunnen plaatsvinden, komt donder dag 23 februari aan de orde in een vergadering van de Jeugd- en Recrea tieraad die volledig is gewijd aan dit onderwerp. De vergadering wordt gehouden in welzijnscentrum Bacil len Komme en begint om 17.00 uur. Het dagelijks bestuur stelt het alge meen bestuur voor te kiezen voor reorganisatie volgens model 2. In dat model blijft, in tegenstelling tot bij model 1, de Dienst Welzijnsvoorzie ningen als aparte dienst gehand haafd. Model 2 doet recht aan de betrokkenheid, inzet en werkzaam heid van het vrijwilligerskader, aldus het dagelijks bestuur in de toelich ting. Reorganisatie volgens model 1 heeft volgens het bestuur tot gevolg dat het vrijwilligerskader zal verdwij nen en betekent verder dat het voor de Jeugd- en Recreatieraad moeilijk wordt besluiten te nemen omdat in die structuur een lange weg moet worden gevolgd voor de definitieve besluitvorming kan plaatsvinden De gedachte dat een efficientere werkwij ze en besparingen worden bereikt door de verschillende functionarissen bij elkaar op een afdejing Welzyn te plaatsen, is irreéel, aldus het dagelijks bestuur. „Sport, cultuur en recreatie zijn zeer van elkaar verschillende werksoorten. Bovendien is het voor het goed uitoefenen van de functiona- rissentaak noodzaak dat een vertrou wensrelatie met personen en instellin gen kan worden opgebouwd, hetgeen onderlinge vervanging onmogelijk maakt" Reorganisatie volgens model 2 ver dient de voorkeur, omdat daarin de bestaande structuur van de dienst welzijnsvoorzieningen blijft gehand haafd, zo meent het bestuur. Competitie Goese tafeltennissers GOES - In de A-klasse van de Goese tafeltennis-competitie rekenden de leiders af met hun eigen tweede keus. GP 1 kon pas in de derde partij winnen van GP 2. NS had flink moeite met NS 2 en 't Batje 1 won ruim van Batje 2. In de B-klasse verloor PZZ 3 van GP 4. PZZ 2 blijft nog steeds in de strijd om de top door winst tegen NS 4. 't Batje 6 kon niet scoren bij 't Zwake 2. Ook 't Batje 5 overkwam dit lot tegenover 't Batje 4. GP 3 won van NS 5. CJV 2 komt door winst op PZZ 4 gelyk met NS 4 en 't Zwake 2. De uitslagen zijn A-klasse GP2-GP1 4-6; NS2-NS1 3-7. t BaUe 2-T Batje 1 1-9. t Zwake 1-NS3 8-2. B-klasse. PZZ3-GP4 3-7 PZZ2-NS4 8-2, 't Batje 6-'t Zwake2 0-10; 't Batje 5-'t Batje 4 0-10, NS5-GP3 0-10, CJV2-PZZ4 8-2 Standen A-klas.se 1 't Batje 1.2 NS 1: 3 GP 1. 4 NS 2, 5 TVK 1. 6 GP 2. 7 PZZ 1, 8 Kortgene 19 't Batje 2; 10 t Zwake 111 NS 3. 12 't Batje 3.13 CJV 1 B-klasse 1 TTVG 1 2 GP 4. 3 'lBatje 4. 4 GP 3. 5 PZZ2. 6 PZZ3: 7 NS 4. 8 t Zwake 2. 9 CJV 2.10 'l Batje 5.11 NS 5. 12 't Batje 6, 13 PZZ 4 Christelijke Groepering Oostkapelle bijeen OOSTKAPELLE - De kiesvereniging Christelijke Groepering houdt van daag. donderdag, de vergadering in de vergaderzaal van het kerkgebouw van de gereformeerde gemeente aan de Noordweg in Oostkapelle. De aan vang is 19.00 uur. Voor de pauze worden huishoudelijke zaken afgehandeld waaronder een be stuursverkiezing Daarna zullen de raadsleden J. C. Paardekooper en T Elzinga een overzicht geven van het gevoerde beleid in 1983 Samen met wethouder A Wisse gaan zij daarna in op vragen en wensen die bij de achter ban leven. Vijfde beurs van aquariumvereniging in Middelburg MIDDELBURG Voor de vijfde keer houdt de Walcherse Aquariumvereni ging Barbus Conchonius een planten en vissenbeurs in haar verenigingsge bouw. Herengracht 52 te Middelburg. Tevens wordt informatie verstrekt aan aquarium- en terrariumliefheb- bers omtrent de hobby. Ook wordt er gelegenheid gegeven om onderling planten en vissen te ruilen. Deze beurs wordt gehouden zaterdag 18 februan van 19.00 tot 21.00 uur. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 BEROEP OP MIDDELBURGSE COMMISSIE: Een beeld van de opgraving m november vorig jaar HEEMKUNDIGEN BESPRAKEN RESULTAAT MIDDELBURG - Het is een klap in het gezicht van de Kaaienbewoners wanneer de Middelburgse gemeente raad in maart besluit de mogelijk heid tot aanleg van een brug over de Maisbaai te laten vallen. Want in dat geval blijft de al meer dan tien jaar bestaande ernstige verkeershinder nog vele jaren bestaan en worden de beloften van het gemeentebestuur om er iets aan te doen niet nageko- Dit verklaarde woensdagavond ir J. Mol (namens de Kaaienbewoners) tij dens een vergadering van de raads commissie ruimtelijke ordening. Ge bruik makend van het spreekrecht herinnerde hij er de commissieleden aan dat aanleg van een derde kanaal- brug (als uiteinde van een rondwegen- stelsel) niet de oplossing is voor de problemen op de Kaaien. Onderzoek van de dienst gemeentewerken heeft dat onlangs nog uitgewezen De heer Mol vond het onjuist dat de commis sie een keuze werd opgedrongen tus sen Maisbaaibrug en derde kanaal- brug. Hij wees erop dat het rijk wel andere dringende verkeersproblemen heeft aan te pakken en dat het er niet in zit dat er in de twintigste eeuw geld voor een derde kanaalbrug beschik baar wordt gesteld. Tijdens de vergadering bleek overi gens dat de meerderheid van de com missie zich ook geen keus tussen een Maisbaaibrug of een derde kanaal- brug op wilde laten dringen. Eerder werd al duidelijk (tijdens een vergade ring van de commissie verkeer) dat de fracties van WD, PvdA. D'66 en PM om uiteenlopende redenen niet wen sen te kiezen op dit moment PM is voorstander van de Maisbaaiverbin- ding. De PvdA wil beide mogelijkhe den openlaten. D'66 wijst een derde brug niet af maar vindt dat de Mais baaibrug vooralsnog voorrang heeft omdat de derde kanaalbrug, ook op middellange termijn, niet haalbaar is. De VVD tenslotte is wel tegen een Maisbaaiverbinding maar vindt de haast van b en w onwezenlijk Tot verrassing van denwezigen wilde nu ook de heer L Kodde SGP RPF GPV de Maisbaaibrug niet laten val len. Eerder sprak deze fractie duide lijk haar voorkeur uit voor de derde kanaalbrug. De heer Kodde Kwam daar woensdag op terug. Weliswaar vindt zijn fractie een derde kanaal brug plus een compleet rondwegen stelsel de meest bruikbare oplossing ter ontlasting van de problemen in het centrum maar dan moet die derde brug wel dicht bij de stad liggen. De SGP'er verklaarde gisteren dat het hem nog maar pas duidelijk was ge worden dat zo'n brug ver ten noorden van het centrum wordt aangelegd, zo er al van aanleg van sprake zal zijn. En het wilde er bij Kodde niet in dat daarmee de binnenstad geholpen zal zijn Waarmee alleen het CDA. bij monde van de heer M L Almekin- Wethouder Bergshoeff ders, zich bleef uitspreken voor het laten vallen van de Maisbaaibrug. Daarbij sloot hij aan op het betoog van wethouder A. Bergshoeff. Die herhaalde dat het college een Mais baaiverbinding ziet ais verplaatsing van de verkeersoverlast naar de Blauwe Dijk en de Loskade. De wet houder werd daarbij gesteund door een brief van de wijkvereniging Ei- genhaard die opereert in het gebied tussen Loskade en Kinderdijk. De heer Bergshoeff was verder van me ning dat een Maisbaaiverbinding een sta-in-de-weg is voor de invulling van het terrein van de fabriek Vitrite 1 aan het eind van de Loskade. Hij was bang dat de verbinding een nadelig effect zal hebben op de groot scheepse woningbouwplannen voor dit gebied na het vertrek van de Vitrite-fabriek. Niettemin kreeg hij de commissiemeerderheid niet ach ter zich hetgeen de wethouder zei te betreuren. De heer Kodde kwam aan het slot van de vergadering nog met een plan op de proppen dat erop neerkomt dat de haven bij de Kaaien gedempt wordt. Zodoende zouden de bewoners veel minder last hebben van het verkeer. Steun kreeg de SGP'er niet voor deze geste 'Eeuwig zonde' zou dat volgens wethouder Bergshoeff zijn. vooral ge zien het monumentale aanzicht van het betreffende stadsdeel. Hij verge leek de suggestie met de al eens opgedoken plannen om de Amster- samse grachten te dempen voor de aanleg van parkeerplaatsen Koor- en samenzang in Serooskerke (W) Hulp aan ouderen SEROOSKERKE - De christelijke vereniging Bartiméus (instituut voor blinden en slechtziende kinderen) houdt morgen, (vri.jdag)een koor- en samenzangavond in de Nederlands Hervormde Kerk van Serooskerke. Medewerking wordt verleend door het plaatselijke Hervormd Kerkkoor en het jongerenkoor Sjaloom uit Arne- muiden. respectievelijke gedirigeerd door M de Bree en J. Walhout Orga nist is de heer L de Ridder Een medewerker van de Stichting Steunfonds Bartiméus zal spreken over het werk van de vereniging. Bartiméus geeft onderwijs aan blinde en slechtziende kinderen op de brail- leschool en op de slechtziendenschool in Zeist. Er zal een collecte worden gehouden ten bate van het instituut en de bijeenkomst begint om 20 uur. J aarvergadering NCVB Oostkapelle OOSTKAPELLE De jaarvergade ring van de NCVB afdeling Oostkapel le wordt vanavond (donderdag) ge houden in het ontmoetingscentrum De Halve Maan Naast de behande ling van de jaarverslagen is er een optreden van het ledenkoor onder leiding van mevrouw A L. Camibella. Verder wordt de avond gevuld met voordracht en toneel. De bijeenkomst begint om 19.30 uur VLISSINGEN De stichting Welzijt! voor Ouderen Vlissingen helpt oudfj ren inwoners van Vlissingen Souburfj en Ritthem bij het invullen van m belastingformulieren Ouderen, du, hulp kunnen gebruiken, kunnen dij laten weten in Bachten Reede aan dfj Vredehoflaan op maandag 20, dinsdai; 21 en woensdag 22 februari van 9.K tot 10.00 uur. In Bachten Komme aar de Badhuisstraat kan men bij d: receptie terecht op vrijdag 17 en via dag 24 februari tussen 13.30 en 16.31 uur. Bachten Poorte aan het Oranjf plein ln Oost-Souburg is voor aanme. ding geopend vrijdag 17 februari tui sen 9.00 en 10 30 uur en woensdag 2 februari tussen 9.00 en 9.45 uui Restanten van een van de grafkelders met wat menselijke resten. SAS VAN GENT Restanten van grafkelders, een kerkkoor en een aantal andere historische vondsten is het resultaat van een opgraving geweest in een stuk bouwland op de grens van Sas van Gent en Assenede. Graven en een kerkkoor die hebben toebehoord aan de Sint Janscapelle, gebouwd op het eind van de twaalfde of aan het begin van de dertiende eeuw. Uiteinde lijk verwoest in 1488 en nooit meer opgebouwd. De resten daarvan zit ten nu nog in de grond van land bouwer Vleeshouwer in Sas van Gent. „En niet alleen resten van de Sint Janscapelle, maar waarschijn lijk ook van de daar omheen staan de huizen en andere gebouwen", zo denkl Eugéne Sarneel, secretaris van de Heemkundige Kring in Sas van Gent, en aanwezig bij de op gravingen. Dinsdag hield de Heemkundige Kring een verbroederingsavond met het Heemkundig Genootschap van de Belgische buurgemeente As senede Daarbl.) werd een aantal dia's vertoond die gewijd waren aan de opgravingen van de Sint Jansca pelle Bovendien waren de nauwst betrokkenen ook aanwezig. Omer Pauwels van het Belgische Heem kundige Genootschap was er bijna als eerste bij om de resten van de kapel bloot te leggen. Het opval lendste feit van de opgravingen die rond Allerzielen (november vorig jaar) plaatsvonden, was ongetwij feld de vondst van de drie grafkel ders In de tijd dat de Sint Jansca pelle er moet hebben gestaan waren grafkelders alleen weggelegd voor de geestelijken. Naspeuringen in de oude documenten leerde dat het hier gaat om gravan geestelijken. Eugene Sarneel, samen met archi varis Brand uit Hulst en historicus Thomas uit Westdorpe aandachtig onderzoeker, zagen dat de skeletten in de graven allemaal met hun voeten naar het oosten waren be graven Gewone mensen werden met de benen naar het westen in het graf gelegd. En meestal was het nog een gezamenlijk graf. en beslist geen grafkelder In de graven wer den ook stenen kruisjes aangetrof fen. die hebben gediend om de kisten te dragen, toen ze werden bijgezet in de kelder Daarnaast lagen er in het middelste graf ook nog enkele stenen tegels en wat aardewerk. ,,We moesten alles laten liggen natuurlijk", zo moet Sarneel met spijt constateren. „Het kostte al moeite om de boel te mogen opgraven. Landbouwer De Vlees houwer had namelijk onze Asse- needse broederheemkundigen ge waarschuwd die een dag de tijd kregen om hun opgravingen te ver richten. Dat is bijzonder kort. maar ja een boer heeft zijn land nodig. Dus moest het op korte termijn gebeuren". Eerst werd toestemming gevraagd aan diverse instanties en daarom werd rijksarchivaris Brand uit Hulst aan het gezelschap toege voegd om erop toe te zien dat alles precies in zun werk ging zonder dat er schendingen plaats vonden „In één dag tijd hebben we wat opge graven is in kaart gebracht en er een rapport over opgesteld. Daarna Is alles terug dicht gegooid en onder de grond verdwenen. Het is er nu nog steeds zoals toendertijd gevon den. alleen bedekt met een laag grond". Buitenhuis De Sint Janscapelle was eigenlijk oorspronkelijk een soort buiten huis van de Cisterciênser-orde die in de hele buurt uitgestrekte lande rijen in haar bezit hadden. Zo ook het gebied van de latere Sint Alber- tuspolder. De Cisterciénsiers heb ben veel gedaan aan de inpolderin gen van de schorren in hun gebied. Zij waren het die de moerassige landerijen rond de vier nederzet tingen Assenede, Boekhoute, Hulst en Axel. samen wel de Vier Am bachten genoemd, inpolderden en in cultuur brachten. Toch over stroomde het gebied nog regelma tig want echte doelmatige inpolde ringen bleken er nog niet te zijn. Pas in 1610 werd het aanleggen van dijken serieus aangepakt, maar toen was de Sint Janscapelle al lang verwoest door een grote over stroming in 1488. Albertus van Oos tenrijk. hij was de aartshertog en tevens landvoogd hier, gaf toe stemming om twintig kavels grond in het gebied van de Vier Ambach ten goed in te dijken. Nu nog heet de polder in de huurt van Sas van Gent de Sint Albertpolder. De inwoners van de nieuwe polder in de 17e eeuw, loen nog de Sint Albertuspolder, hadden echter ook al iets van de geschiedenis begre pen. Zij ontdekten dat er honderden jaren geleden een kerkje was, dat zij terug wilden hebben. Ze deden een verzoek aan de bisschop en verwe zen naar de Sint Janscapelle die er ooit gestaan had. Resultaat heeft het verzoek nooit gehad want de nieuwe kerk werd nooit gebouwd. „We hebben echt maar een klein stukje van alles boven kunnen ha len". constateert de secretaris van de Sasse Heemkundige Kring. „Maar als je verder in Sas van Gent kijkt kun je nog zoveel plaatsen opnoemen waar dingen op te gra ven zijn. De Molenberg is bekend, maar we hebben ook nog hele stuk ken van onze oude vesting in de grond zitten. Op de Pnnsenkade, ten westen van de oude sluis daar zitten nog geen meter diep een oude muur, compleet met trappen en gangen, maar het kost veel geld en moeite om die dingen boven te krijgen. Als de mogelijkheden er zijn, zou je ze zonder meer bloot kunnen leggen" Van de Sint Alber tuspolder heeft de Westdorpse kun stenaar Ferdinand Slock een le vensgrote kaart gemaakt. Daarop staat tot in detail de plaats waar het een en ander in vroegere jaren heeft gestaan. Ook de plaats waar de Sint Janscapelle stond staat precies aangegeven. Omer Pouwels, voorzitter van het Heemkundig Genootschap in Asse nede. maakte dankbaar gebruik van de kaart. De ruim honderd aanwezigen dinsdagavond waren dan ook enorm geboeid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 28