'Verder snijden Terneuzen tast het theateraanbod aan' Afvalwater Zelzate niet langer Westerschelde in Arty Party Terneuzen toont het 'Aangezicht der aarde' Terneuzense toneelgroep 'De Veste'speelt voor ouderen PZC/streek WETHOUDER VAN WALRA VEN WAARSCHUWT: B en w Oostburg: plan parkeerterrein kan 45 mille goedkoper GALERIE IN AXEL HAAKT LN OP ORWELL'S '1984' DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 TERNEUZEN - Het theateraanbod komt in gevaar als Terneuzen na '85 blijft bezuinigen op het Zuidlandtlieater. Deze waarschuwing gaf woensdagavond wethouder W. van Walraven het algemeen bestuur van de schouwburgcommissie. Het Terneuzense theater bezuinigt tot en met 1985 25 tot 26.000 gulden, rekende hij voor. Het lopende jaar - dus 1984 - gaat het om een bedrag van 13 mille. Voor volgend jaar zal b en w worden gevraagd om de bijdrage in het exploitatietekort met eenzelfde saldo te verlagen. Volgens Van Walraven omvatten de bezuinigingen inmiddels méér dan het bedrag dat de Terneuzense raad indertijd beschikbaar heeft gesteld Zeldenrustcollege Terneuzen houdt reünie leerlingen TERNEUZEN Het Zeldenrustcolle ge in Terneuzen houdt, in het kader I van z'n vijftienjarig bestaan, op zater dag 18 februari een reünie voor alle oud-leerlingen en oud-docenten in de benedenkantine van de school aan de Zeldenrustlaan. De reünie duurt van 16.00 tot 20.00 uur. De reünie is dus niet een week later, zoals wij in onze Zaterdageditie abusievelijk meldden. Ledenvergadering van 'Harmonie' Oostburg OOSTBURG De drumband 'Har- monie' in Oostburg houdt vanavond. donderdag, de algemene ledenverga- dering. Deze vergadering wordt ge houden in het repetitielokaal aan de Schoolstraat in Oostburg. Op de agenda staan onder meer het jaarverslag en de rekening over 1983 I en de verkiezing van leden van de kascommissie. Bij de bestuursverkie zing zijn aftredend de heren Boone jr. Herrebout en De Graaf. De vergadering begint om acht uur. Rollenwedstrijd KPJ kring Hulst 1 GRAAUW - De KPJ kring Hulst houdt vrijdag 17 februari wedstrijden J op de rollen in het sportcentrum van 'Sint-Aloy' in Graauw. Aan de wed strijden kunnen zowel jongens als I meisjes deelnemen. Inschrijven in het sportcentrum vanaf 19.30 uur, de wed strijden beginnen om 20.00 uur. Tolbiljarl Marionette I HULST De topbioljartclub Mario- I nette hield haar jaarlijkse teerdag i- 1 waarbij een kampioenschap werd ver- speeld waaraan ook de dames moch ten meedoen. Kampioen bij de dames zerd mw. Audenaarde Clubkam pioen werd de heer F. van Swaal Na r een gezellig etentje bleef men nog k bijeen tot in de kleine uurtjes. JI Songfestival voor e I kinderen in Hulst HULST In het kader van het ko- jj I mend carnaval houdt de Hulster [w buurtvereniging 'Den Dullaert' vrij- dag 24 februari een songfestival voor de jeugd In het gemeenschapscen trum 'Den Dullaert' in Hulst. Aan het festival kunnen jongens en meisjes in de leeftijd van zes tot zestien jaar deelnemen Men kan zowel solo als in groepsverband optreden. Voor alle deelnemers is er na afloop een herin nering. Het songfestival begint om 19.00 uur. Gemeenschapsdienst in Blauwe Lloeve Hulst HULST - Zondag 19 februari wordt in de kapel van het verzorgings- en be jaardentehuis 'De Blauwe Hoeve' in Hulst een gemeenschapsdienst ge houden. Het thema daarbij is 'Zo is God niet'. De dienst wordt muzikaal opgeluisterd door het combo en het jongerenkoor. De dienst begint om 11.15 uur. Koor 'Hoek' hield jaarvergadering HOEK - Het Christelijk Gemengd Koor 'Hoek' in Hoek hield de jaarver gadering in het hervormd kerkcen trum in Hoek. Voor de pauze stond onder meer de bestuursverkiezing op het programma. Aftredend waren me vrouw I. de Brume-Scheele en de heer A. Tollenaar als secretaris. Beiden werden herkozen Na de pauze werd de avond op feestelijke wijze voortge zet met onder meer bingo. Bolling LAMSWAARDE In café Tonny in Lamswaarde werd een gaaibolling ge houden waaraan 21 personen deelna men. Uitslag- hoge vogel F v Dorselaer, linker üjvogel G. Mahu. rechter tij vogel E. van Waterschoot; grootste aantal kleine vogels •8) J. Hulshout Prijskaartingen SINT-JANSTEEN De R.-K.-bond voor Ouderen in Sint-Jansteen hield een open prijskaarting in eht ge meen tschapshuis 'De Warande' in Sint-Jansteen waaraan 40 kaarters deelnamen. Uitslag 1 B Wilmer Hulst; 2 E de Beule 8lnt-Jansteen; 3 mevr v d. Ha Hulst SINT-JANSTEEN - In café Sport nv Sint-Jansteen werd een prijskaarting gehouden waaraan 44 kaarters deel namen. Uitslag 1 A. Reijns Sint-Jansteen, 2 E. de Beule Sint-Jansteen; 3 R v cl Velde Hulst, imevr. Haulez Hulst. 5 G. Gezelschap Terneuzen De volgende prijskaarting is zaterdag 0 maart. SLUISKIL - G. Wauters heeft de 'lubkaarting gewonnen bij Nooitge- oacht in Sluiskil. J. de Maayer eindig de als tweede en derde prijs ging naar H. Prins De vierde en vijfde plaats 1 waren voor F. Smolenaars en R. van Waterschoot. voor het doorvoeren van de nieuwe structuur, „We voeren dus al een zeer zuinig beleid." Schoonmaak- en energiekosten, voor andere gemeentelijke instellingen een bezuinigingspotje bij uitstek, worden de schouwburg opgelegd door het rijk en zijn dus niet beïnvloedbaar. Omdat er na '85 nieuwe bezuinigingsronden dreigen voorziet de wethouder een aantasting van het programma-aan bod. „Verder bezuinigen ten koste van de evenementen kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn," meende hij. „Ter neuzen is tenslotte een gemeente die ervan uitgaat, dat ze in Zeeuwsch- Vlaanderen een zekere centrumposi tie inneemt." Beroep Wethouder W. van Walraven Op vragen van bestuurslid W. de Zeeuw naar de preciese gevolgen van een 'operatie buikriem' en de moge lijkheden om verdere bezuinigingen op te vangen antwoordde Van Walra ven dat Terneuzen - als bijkomende R. Pielaet 'op schot' bij Sint-Sebastiaan in Aardenburg AARDENBURG - R. Pielaet schoot twee hoogvogels tijdens de prijs- schieting van het handbooggilde St. Sebastiaan in Aardenburg. Zijvogels gingen naar D. van Hermon en H. van Iwaarden, kallen naar G. de Vriend, H. de Rijcke en R. Pielaet en W. Veldkamp raakten de meeste klei ne vogels (7). Aan de prijsschieting werd deelgeno men door 12 schutters. De uitslag bij de prijsvogels; H. de Rijcke. W. Veld kamp, J. de Muijnck. J. Heijboer, G. de Vriend, R. de Wispelaere en Nor- bert van Daele. Lezing over Corsica voor Alliance Terneuzen TERNEUZEN M J. Vecker houdt donderdag 23 februari een lezing met dia's over 'Corsica vandaag' voor de Alliance Franc ,aise Zeeuwsch-Vlaan- deren Terneuzen. De bijeenkomst is in het Zeldenrustcollege in Terneuzen en begint om 20.15 uur. factor - op dit moment verstoken is van steun van de provincie. „We lopen een subsidie van 60.000 gulden mis. Ik vind het dan ook terecht dat de gemeente in beroep is gegaan bij de Raad van State," Blijft soelaas van de kant van gs uit, dan zal het aan b en w zijn om een politieke keuze te maken ten aanzien van het programma-aanbod „Het verlagen van de subsidies na '85 kan desastreuze gevolgen hebben voor het schouwburggebeuren en de presenta tie aan het publiek.'' De schouwburgcommissie droeg me vrouw M A Hendriks-Heuts voor als kandidaat lid en benoemde J. van der Veer tot technisch medewerker met een dienstverband van 31,5 uur per week. OOSTBURG Op aandrang van de verschillende gemeentelijke advies commissies heeft het Oostburgse col lege van b en w woensdag een enigs zins versoberd plan voor de inrich ting van het nieuwe parkeerterrein onder het gemeentehuis gepresen teerd. Het nieuwe voorstel betekent een besparing van bijna 45.000 gul den op het totaal van 254.000 gulden. De bezuinigingen werden gevonden door de bestrating wat krapper in te tekenen en de muurtjes op het par keerterrein door houten palen te ver vangen. Verder komt er wat minder groen en zal ook de verlichting minder uitbundig zijn. Zoals bekend werd er in de vergaderingen van de financiéle en de planologische commissie felle kritiek geuit op de wijze waarop het college steeds maar weer extra bouw- kredieten vroeg. De commissieleden drongen er op aan dat er op alle mogelijke manieren geprobeerd zou worden de kosten te drukken, omdat anders, zoals D en T'er I. de Hullu het uitdrukte, „de zaak naar het publiek toe niet te verkopen zou zijn". Met het woensdag gepresenteerde plan komt het college heel dicht in de buurt van de versobering van een halve ton. die in de financiéle commis sie werd voorgesteld. Overige krediet aanvragen - bijna 200 000 gulden voor extra onderhoudswerkzaamheden aan het gemeentehuis, verhuizing en tijdelijke huisvesting van het secreta- riepersoneel en inrichting van het Pier- en gaaibolling GRAAUW - De sportvereniging 'Sint- Aloy' uit Graauw hield pier- en gaai- bolwedstrijden m haar sportcentrum in Graauw. Aan alle wedstrijden na men 26 personen deel. Uilslagen pierwedstnjden. dames: 1 mevr Buys-Thijs. 2 mevr Reyns-Sloot 3 mevr. Dumez-van Bunder. 4 mevr. Van Heeze- Bauwens. 5 Margnei Poppe. heren 1 R Mangnus, 2 J Buys, 3 E Asselman, 4 E Rietjes, 5 C Dumez. Uitslag gaaibolling. hoge vogel. mevr. Poppe-Smit. linkerzijvo gel E Asselman, rechter zijvogel A de Kesel. grootste aantal vogels (4) P van Troost uit Graauw In zaal 'Tonny' in Lamswaarde werd een gaaibolling gehouden waaraan 'door 21 personen werd deelgenomen. De uitslag: hoge vogel F van Dorsselaer, Lamswaarde, linker zijvogel C Mahu, Lamswaarde. rechter zij vogel E. van Water schoot, Lamswaarde. grootste aantal vo gels (8i J. Hulshout. Lamswaarde. meuwe deel van het gemeentehuis - zijn met veranderd. Ook het aaavul- lend krediet van 65.250 gulden voor groenvoorziening en verlichting bij het sociaal cultureel centrum de Hoekzak, is niet lager dan twee weken geleden De gemeenteraad behandelt de voor stellen vanavond (donderdag). De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Themabijeenkomst Gent over grotere sluis Terneuzen GENT „De 125.000 tons-sluis en de werkgelegenheid in Gent". Dat is het thema van een panelgesprek dat op donderdag 23 februari om 20.00 uur in de zaal van het Noordstarfonds in Gent wordt georganiseerd door de Gentse afdeling van het Da- vidsfonds. De economische noodzaak en de meer politieke aspecten van een nieuwe zee sluis in Terneuzen zullen er aan bod komen. De Gentse havenkapitein André de Wilde legt uit waarom Gent een grotere sluis nodig heeft. A. van der Mueren, woordvoerder van de werkgroep havengebrui kers licht de betekenis toe van dit project voor de privésector Professor M. Anselin (naar hem is het rapport genoemd over de gewenste infrastructuur voor de Gentse haven) behandelt de ruimtelijke- en rentabiliteits as pecten De Gentse havenschappen F. Verheeke spreekt over de haal baarheid van het project en de inspanningen van het stadsbe stuur terzake. Aan mevrouw Kreps, hoofdingenieur-directeur bij het ministerie van openbare werken wordt het- standpunt van de Belgische overheid gevraagd. Tenslotte zetelt ïr J. P. Korbee, Nederlands consul in Gent, als enige Nederlandse vertegen woordiger in het panel. Hij zal het Nederlandse standpunt te genover de Gentse plannen toe lichten Turnwedstrijden in gymnastiekzaal Hoek HOEK Zaterdag 18 februari worden in de gymnastiekzaal achter de open bare lagere school in Hoek regionale turnwedstrijden gehouden voor meis jes tot 11 jaar Hieraan doen verschil lende gymnastiekverenigingen uit Hoek, Sas van Gent, Hulst, Clinge en Breskens mee. Van 13.00 uur tot 15.00 uur wordt bij de onderdelen lange mat, balk, brug en paardesprong be keken welke groep van vijf meisjes het hoogst scoort Een tweede wedstrijd wordt gehouden in Hulst. De groep meisjes met het hoogste gemiddelde gaat door naar de provinciale wed strijden die de Zeeuws-Brabantse Turnkring (ZEBRA) organiseert. Scoutinggroep Terneuzen neemt afscheid van groepleidster Verbist TERNEUZEN De Terneuzense EOS-scoutinggroep voor meisjes neemt zaterdag afscheid van groeps leidster C. Verbist-Dekker uit Zelzate. Zij is sinds 1953 aan de groep verbon den en kreeg in 1976 haar huidige functie. Mevrouw Verbist i40j zal om 14.30 uur officieel worden uitgezwaaid op een bijeenkomst in EOS-clubhuis 't Mierennest. Om 15.30 uur is cr een receptie. Sint-Jan ten Steene bereidt een nieuw blijspel voor SINT-JANSTEEN - De klucht 'De Mirakelmakers van Absdale', door de toneelvereniging 'Sint-Jan ten Stee ne' uit Sinl-Janstcen eind 1980 en begin 1981 met veel succes opge voerd, krijgt een vervolg met het blijspel 'Aan den toog in Absdale'. Alle personen uit 'De Mirakelmakers zoals de waard Wies. zijn dochter Treeske. Zulma. Filomene. de mees ter, de koster, de veldwachter en de BRT-reporter Jaak zijn ook nu weer van de partij. Deze rollen worden door dezelfde personen gespeeld. Daar naast zal ook de Steense harmonie weer medewerking verlenen terwijl verder ook nog een 'speelman' ten tonele zal verschijnen Het blijspel, oorspronkelijk getiteld 'Aan den toog in Prospeer', wordt momenteel be werkt en aangepast door de regisseur Piet Verwer en de leden Anny Coppie- ters, Henk van den Branden en Geor ge Martens. Het stuk zal 'op zijn Steens' worden gespeeld en aange past aan Steense en Absdaalse toe standen De opvoeringen zijn in '84 en begin '85. Lotty Ton nieuwe voorzitster Hulster buurtvereniging HULST - Mevrouw Lotty Ton is tijdens een ledenvergadering geko zen lot nieuwe voorzitter van de Hulster buurtvereniging "De Moer- schans'. Tijdens de bijeenkomst kreeg ze alle stemmen van de aanwe zige leden. De periodiek aftredende bestuursleden Picter Evers en Marja de Bakker kregen eveneens ruim vol doende stemmen voor een volgende zittingsperiode. Mevrouw P. Netten stelde zich niet meer herkiesbaar. In haar plaats werd gekozen A. Waavenberg. Om het voor alle inwoners uit de wijk zo aantrek kelijk mogelijk te maken werd beslo ten om de contributie ook dit jaar op tien gulden per gezin te houden. Tijdens de rondvraag kwamen ver schillende voorstellen aan de orde Zo werd geopperd om meer te gaan sa menwerken met de andere Hulster buurtvereniging om samen activitei ten te organiseren. Ook de wens van een clubhuis kwam aan de orde. Die al lang gekoesterde wens zal voorlopig nog met in vervulling kunnen gaan omdat de gemeente geen plaats heeft om die behuizing neer te zetten. PLANNEN VOOR EIGEN VERWERKING ZELZATE De gemeente Zelzate heeft serieuze plannen om het afvalwater van de woonkernen op de linker oever van het Kanaal Gent-Tcrneuzcn ook te verwerken in het zuiveringsstation aan de overkant van het kanaal. Dat zal tot gevolg hebben dat het afvalwater niet langer via de Zeeuws-Vlaamse afvalwaterleiding naar de Wester schelde wordt gepompt. Vlakbij de Nederlandse grens in de Karnemelkpolder beschikt Zelzate over een waterzuiveringsstation dat op dit moment niet de helft van de maximum verwerkingsca paciteit heeft bereikt. Die reservecapaciteit zal in de komende jaren zo goed als zeker worden gebruikt om ook afvalwater afkomstig van de rechter kanaaloever te verwerken Het aualwaLei moei. oon «ei uiiuei w<_:..ml door worden gepompt. Dat is technisch vrij gemakkelijk uitvoerbaar, omdat onder de vaarweg reeds een leidingen- tunnel ligt ivlak naast de verkeerstunnel) waardoor gasleidingen lopen Er blijkt voldoende ruimte te zijn om ook rioolwater onder liet kanaal te pompen. De betrokken maatschappijen hebben daarover een akkoord bereikt, zodat niets de uitvoering van de plannen in de weg lijkt, te staan Het Zelzaatsc afvalwater van de linkeroever wordt nu nog naar de Westerschelde gepompt. Het loopt via de Poelwatergang naar Sas van Gent om daar terecht te komen in de Zeeuws-Vlaamse afwaterleiding. Peter Clijsen bij zijn 'opstelling'. 'OPSTELLING' VAN PETER CLIJSEN TERNEUZEN - Het 'aangezicht der aarde', de tentoonstelling van kun stenaar Peter Clijsen uit Terneuzen in de plaatselijke galerie Arty Par ty, biedt woensdagmiddag een deerniswekkende aanblik. Een spe lende kleuter heeft de opstelling - een wankel evenwicht van schilde rijen, touwtjes en plakken leisteen - volledig uit zijn verband gerukt. Overal ligt potaarde verspreid en de spa, die ferm in het gelaat van 'moeder aarde' prikt en het hart van de tentoonstelling vormt, staat scheef. Clijsen is aanvankelijk woedend. „Laat maar zitten Ik ruim de boel hier morgen op. Het is toch zeker geen crèche-'roept hij geëmotio neerd. Later bedenkt hij zich en begint, zijn 'opstelling' zorgvuldig te restaureren Het 'aangezicht der aarde - een project waaraan de 35-jarige ex- glazenier enkele maanden heeft ge werkt - wil de bezoeker verontrus ten Clijsen geeft aan de hand van acht latexschilderijen en een com binatie van 'natuurlijke' materialen als aarde, sisaltouw en leisteen een beeld van de manier waarop onze globe wordt aangetast en - letterlijk - uitgehold door het ingrijpen van de mens. „Indianen spitten niet in de grond, want dan beschadigen ze het ge zicht van hun moeder, de aarde", legt hij uit, wijzend op de schop, die overeind wordt gehouden door een netwerk van touwtjes Met constructies van leisteen, touw en potaarde als vertrekpunt liet Clijsen zijn fantasie de vrije loop. en verdiepte zich („alsof het een schei kundeboek is") in het ontstaan van moleculen en mineralen en de diver se aardlagen. Zijn boodschap - neergeschreven op één van de schilderijen - is met vrolijk. „Grotten van Altamira, ca tacomben van Rome. Tekens der mensheid. Lichaam - this world Geschonden aangezicht der aarde", staat er in groot-formaat letters, een vingerwijzing naar wat de kunste naar 'een vormexperiment' noemt. De opstelling is nog tot eind deze maand te zien Inmiddels bereidt Peter Clijsen zich voor op nieuw werk: een expositie met 8 andere kunstenaars uit Zeeuwsch-Vlaande ren in het Duitse Leverküsen om streeks juni. Met cyclus over moderne kunst AXEL Bockhandel/galerij Belle mans in Axel is deze maand gestart met de cyclus 'Moderne kunst en 1984'; lezingen en discussies op een aantal scholen in Terneuzen en Axel, een inleiding van de filosoof drs J. de Mul over het onderwerp 'Nietzsche ontmoet Gudmundsson'. een reeks van vier tentoonstellin gen. 'napraten' met scholieren die de exposities bezochten en een fo to-expositie van Rik Licfting over het project. Galeriehouder Roby Bellemans wil met de cyclus aandacht vragen voor eigentijdse beeldende kunst in het 'Orwelljaar' 1984. Uitgangspunt daarbij is de visie van de schrijver op 'een' toekomstige maatschappij, waarin het verleden stelselmatig wordt aangepast aan het heden „De consequentie hiervan is ver gaand je kunt alleen iets kennen doordat het verandert', schrijft Bel lemans. „Daardoor kun je vergelij ken - de veranderingen die mogelijk zijn bepalen het wezen van iets. Verandering betekent altijd een be weging op de tijds-as Haal het verleden weg en er is geen verande ring meer, geen verschil meer. geen onwaarheid meer Alles is wat het is. ook als dat niét zo is" De scholen, die aan het project meedoen zijn de rijksscholenge meenschap Petrus Hondius in Ter neuzen. het Terneuzense Zelden rustcollege, de Levensschool in de Scheidestad en de Christelijke MA VO van Axel. De lezing van De Mul staat voor donderdag 1 maart om 20.00 uur op het programma. Van maart tot sep tember volgt een reeks van vier, op elkaar aansluitende exposities met als deelnemers: Richard Beek, Lu cy de Graaf, Hans de Ruyter, Stef van Ham, Kunstcentrum CD uit Gent. Joep Bertrams en de Amster damse Studio Stein. De cyclus is een initiatief van Joke en Roby Bellemans. die het zonder subsidie moeten zien te redden. „Desondanks hopen wij toch om met dit project het publiek en de beeldende kunst wat nader tot el kaar te brengen. Naar verluidt is de kloof groot", schrijven ze. BLIJSPEL 'LOES WEET ER RAAD OP' TERNEUZEN 'Loes weet cr raad op' heet het nieuwe toneelstuk van toneelgroep 'De Veste', dat woens dag 22 februari om 8 uur 's avonds in het dienstencentrum van de Ves te in Terneuzen in première gaat. Alle ouderen vanaf 60 jaar kunnen de voorstelling bijwonen. Sinds september vorig jaar is regis seur Herman Onstenk met de negen speelsters aan het repeteren ge weest. 'Ondanks een paar tegenval lers door ziekte van een van de speelsters, is men nu klaar voor de generale repetitie op maandag 20 februari 'Loes weet er raad op' is een blijspel in drie bedrijven. Het gaat over een rijke weduwe die drie maanden met vakantie is. In haar afwezigheid komt haar noodruftige nicht om geld vragen. De dienstbode, alleen m het huis achtergebleven, heeft dat niet. Dan ontstaat het plan om de kamers van het huis te verhu ren... De toneelgroep 'De Veste' werd vo rig voorjaar opgericht. Als regisseur werd Herman Onstenk aangetrok ken, die onder meer ervaring op deed bij toneelvereniging 'Esmo- reit' uit Philippine. Onstenk is ook verantwoordelijk voor de kapsels, kleding en grime De speelsters zijn gerecruteerd uit bejaarden en uit het vrijwilligerskorps van de Stich ting Welzijn voor Ouderen afdeling Terneuzen. waaronder de toneelver eniging ressorteert. Het blijspel wordt opgevoerd tegen een acht meter lang decor vervaardigd door R Teeler Op 4 april is er een uitvoering van het blijspel voor de vrijwilligers van de Stichting Welzijn voor Ouderen, op zoek naar een blijspel voor het Daarna hoopt men op toernee door seizoen '84'85. Hij verwacht dat zich de kernen te gaan binnenkort ook wat heren voor de Herman Onstenk is inmiddels druk toneelgroep opgeven. Een repetitiefoto van 'Loes weet er raad o

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 27