Total moet uitstoot van zwaveldioxyde beperken Bonden niet ongelukkig met overname Muller door Smit NIEUW FENOMEEN Internationale sport- en cultuurdag Middelburg Rob van Hoek en de video-reportage PZC/prov'nc'® GS VERSCHERPEN BEPALINGEN SewSJÏaaTlZgS"^- ^4" OVERSLAG-OPDRACHT MANUPORT IN GENT DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 UUXL 15 MIDDELBURG - In de ontwerp-vergunning voor de uitbreiding van de hydro-cracker van Total in het Sloegebied hebben gedeputeerde staten van Zeeland de maximale zwaveldioxy de (S02)-uitstoot door de beide schoorstenen beperkt tot 2150 kilo per uur als gemiddelde over een etmaal. Total had om een uitstoot van 2350 kilo S02 per uur gevraagd: 1300 via de bestaande schoorsteen en 1050 via de nieuwe. Gs hebben Total vrijgelaten in de wijze waarop het bedrijf de zwaveldioxyde-uitstoot met 200 kilo per uur vermindert. Dit kan door een zogenaamde tail-gas-unit te plaatsen of door laagzwavelige brandstof (stookolie) te gebruiken. De kosten van beide methoden liggen in dezelfde orde van grootte: circa 1 miljoen per jaar. Total heeft in het plan ruimte gereserveerd voor een tail-gas-unit. De stikstofoxydenuitstoot door de re- gi6ne Zeeland (VMsTënde stichting ^ecte omePVine tot eevole hebben formeroven mag met meer dan 35 kilo Natuur en Milieu eroü aangedrongen 2. .1 or"ge g g?v°lg neC,D,en bedragen De door es in de INaiuur e" ie" ei0P aangedrongen Dg Ultbreidlng met een hydro-cracker otaragen ue aoor gs in ae eeen verdere luchtverontreiniging toe t ontwerp-vergunning gestelde eisen geen verdere luchtverontreiniging toe te staan. De beide milieu-organisaties Total (met als gevolg een verho ging van de maximale uitstoot van aan de uitstoot van S02 en NOx zijn ging van de maximale ultstoot van gebaseerd od het huidire landeliik J? vergunning een tail- 302 van 1170 tot 2150 kilo per uur) geoaseera op net nu aige lanaenjx gas.unit wordt voorgeschreven. Ook rlp Qn9-rnncentratie in 's-Hee- beleid voor raffinaderijen. de milieu-inspectie en de gemeente renhnpk met 5 1 microgram Der m3 het ombouwproject van de PZEM de S02-concentratie rond het Sloege bied hoger komt te liggen dan volgens de normen voor landbouw en fruit teelt aanvaardbaar is. De ombouw van de PZEM-centrale zal geen verho ging van de S02-concentratie in de 'Vijvervreugd' houdt trimloop bij 15-jarig bestaan MIDDELBURG - Ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van de verpleeginrichting 'Vij vervreugd' in Middelburg wordt zaterdag 25 februari een trimloop gehouden over het ter rein van Vijvervreugd en het naastgelegen park Tooren- vliedt. De baten van dit sport evenement voor jong en oud komen ten goede aan de spel-o- theek van de verpleeginrich ting. De organisatie is in handen van Frans Wassink van Diwas Sport (van hem was het idee van de jubileumtocht) en Dynamo '70. Van Vijvervreugd zit Kees de Vries, bewegingstherapeut en hoofd ontspanning, in het voor bereidingscomité. De deelnemers aan de kortste afstand - de 3 km - gaan om 13.45 uur van start, de lopers op de 6 en 9 km vertrekken om 14.00 uur. Het startschot wordt door één van de pupillen van Vijver vreugd gelost. De rolstoelpatiënt IJsbrand de Zwart is hiervoor uitgekozen. Vanaf 13.00 uur kan er worden ingeschreven in de gymnastiekzaal van Vijver vreugd. Dit onderkomen kan ook als kleedgelegenheid wor den gebruikt. Voor iedere deel nemer is er na afloop een herm- neringsvaantje beschikbaar Het ligt in de bedoeling van de orga nisatoren om er bij voldoende belangstelling een jaarlijks te rugkerend evenement van te maken. Schildersbedrijf Goes failliet GOES De rechtbank in Middelburg heeft de handelsonderneming Van Loon B.V. uit Goes failliet verklaard Het bedrijf was gevestigd aan de Verrijn Stuartweg en werkte als groot handel in verf-, behang- en schilders- gereedschappen. Bij Van Loon B.V. werkten drie perso neelsleden, onder wie directeur P. G. van Loon. De rechtbank heeft mr. J M. de Jonge uit Goes tot curator benoemd. Volgens directeur Van Loon is de terugloop aan activiteiten in de bouw de oorzaak van de proble men. Sociale aspecten van boer zijn in themakrant NCB GOES - Het hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond (NCB) brengt 15 mei een thema krant over de landbouw uit. Onder de titel 'landbouw van haver tot gort' wordt de uitgave huis aan huis be zorgd in de provincies Noord-Bra bant, Zeeland en een deel van Gelder land. De 12 pagina's tellende uitgave, heeft een oplage van 950.000. In de krant wordt vooral het accent gelegd op de mens in de land-, en tuinbouw. De redactie gaat. in op de sociale aspecten van het. boer zijn. De eindredactie is in handen van H. van Dinther, hoofd publiciteit van de NCB. dus toenemen tot ca. 35 microgram per m3. Het instituut voor Plantenzieklekun- dig Onderzoek heeft gesteld dat in het groeiseizoen de gemiddelde S02- concentratie voor (een groep) cul tuurplanten niet hoger mag zijn dan ca. 70 microgram per m3. Over een maand genomen is dit cijfer circa 140 microgram per m3, over een dag 500. Voor de allergevoeligste wilde plan tensoorten liggen deze waarden op achtereenvolgens 20, 30 en 70 micro gram. Uit deze cijfers concluderen gs dat de beperkte toename van de S02-uitstoot bij Total geen schade aan cultuurgewassen kan berokke nen. Andere bezwaren hadden betrekking op de mogelijke geluidshinder van de installatie. Door de uitbreiding wordt het totale beschikbare geluidsniveau volledig opgevuld" zodat - aldus de gemeente Borsele en de VMZ - geen ruimte overblijft voor noodzakelijk geachte aanvullende voorzieningen zoals de tail-gas-unit Gs verwachten dat zo'n unit zo weinig extra geluid geeft dat het geluidsniveau in Borsse- le niet zal toenemen. GENT - Het overslagbe drijf Manuport in de Gentse haven heeft een nieuwe overslag-op dracht in de wacht ge sleept na onderhande lingen die twee jaar hebben geduurd. Het gaat om meststoffen die in Noord-Frankrijk worden geproduceerd en met spoorwegwa gons naar Gent worden vervoerd. Daar worden de ladingen in zakken verpakt om te worden verscheept naar Zwe den. De overslag gebeurde voorheen in de Norman- dische havenstad Rouen De beslissing dit in Gent te laten doen heeft te maken met een grotere bedrijfszeker heid. De goederen kunnen in Gent sneller worden be handeld. Ook het 'rustig sociaal klimaat' in de Gentse haven zou hier bij een rol hebben ge speeld. Dat is ook de reden waarom de export van graan uit Noord- Frankrijk niet via Duin kerken verloopt, maar via Gent. CNV helpt bij invullen van belastingpapieren GOES - In het kader van de ledenser vice van het Christelijk Nationaal Vakverbond worden door het speciaal daarvoor opgeleide team van invul lers de formulieren van inkomstenbe lasting ingevuld Verspreid over de provincie worden in de maand maart tien zittingen gehouden in Axel, Geersdijk. Goes, Middelburg, Oost- dijk. Oostkapelle. Poortvliet, Terneu- zen, Vlissingen en Zierikzee. Cursus groepswerk stichting Jeugd Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE De stichting Jeugd Schouwen-Duiveland zal een cursus 'groepswerk'geven. Tijdens vier cur susavonden wordt ngegaan op de be tekenis van jeugdclubs in 1984, het geven van jeugdleiding. het maken van goede programma's en het pro- lectmatig met groepen werken. Tijdens de cursus wordt gelegenheid gegeven al opgedane ervaringen te bespreken. Ook worden praktische oefeningen tot het verbeteren van clubleiding uitgewerkt De cursus avonden worden gehouden op de don derdagen 15. 22. 29 maart en 5 april in een nog nader te bepalen zaal in Zierikzee. 'ANDERS ZOU HET SLECHT ZIJN AFGELOPEN Een baan bij de televisie'.' Een droom van menig puber in de provincie, dat is zeker. Je hebt er ook, die op een kille achtermiddag zuchtend 'De scheepsjongens van Bontekoe' dichtslaan, met rode konen luisteren naar de wind die om het huis giert en met troebele ogen naar het schilderij van 'de ondergang van de Titanic' staren. Zo'n jongen wil, dat zal duidelijk zijn, zeeman worden. Rob van Hoek wilde dat ook. Zijn ooms en andere bloedverwanten kwamen regelmatig bij de familie in Souburg op bezoek om er te verhalen van hun lange reizen als varensgezel. 'Dan kwam oom terug uit de Oost, maar wel met een aapje op z'n schouwer...', gniffelt Rob nu. Maar z'n slechte ogen stonden een glanzende carrière als stuurman op de grote vaart ('Onbekend licht aan bakboord stuur!' 'Ach, dat is de sigaret van de kap'tein, maatje...') in de weg. 'En gelukkig maar', vindt Van Hoek. 'Want tijdens de opna men voor de tv-sene 'Maritiem' is me wel duidelijk geworden dat het leven aan boord van die zeeschepen aan afschuwelijk saaie bedoening is M n slechte ogen hebben me dus gered' En daarom werd Rob van Hoek journalist. Eerst bij een krant en, alweer zeventien jaar geleden, bij de NOS-tv. bij de regiorubriek 'Van Gewest tot Gewest 'De grote kracht van die rubriek is natuurlijk dat er écht met mensen uit de regio wordt gewerkt, mensen die dicht bij al die onderwerpen zitten. En je leert in dat werk na tuurlijk heel goed omgaan met film. In een periode van een paar weken moet je kans zien een hele docu mentaire te maken. Je bent dan met alleen de journalist, die het onder werp behandelt, maar je houdt je ook nadrukkelijk bezig met allerlei andere aspecten De techniek bij voorbeeld. Boeiend Maar na vijftien jaar... na wéér een jubilerend dorp, een waan zinnig populair vrouwenkoor en een zelfkazende boer 'Toen ik twee jaar geleden veertig werd, brak het klamme zweet me" uit bij de gedach te alleen al dat ik datzelfde werk nog zeker twintig jaar moest blijven doen. Ja, je kunt documentaires gaan doen. Maar die kosten han denvol geld. Daar hoef je op dit moment dus helemaal met op te rekenen' De opdracht om voor de tv-serie 'Maritiem' deelreportages te maken over de kustvaart, de grote vaart, visserij en scheepsbouw was al meer dan een aardig verzetje. En sinds kort houdt hij zich in z'n vrije tijd uitbundig bezig met een voor Zeeland nieuw fenomeen: de video reportage. Voor Willem Muller in Terneuzen maakte hij al eens een 'programmaatje' over hel 'Octo pus-project. dat kostbare botsin gen tussen autoschepen en de brug gen van de Terneuzense zeesluis moest voorkomen. En op dit mo ment legt hij de laatste hand aan een reportage, gewijd aan de haven van Terneuzen. Een opdracht van de Maritieme Vereniging Terneu zen. waarin de 'bazen' van bedrij ven als OVET, Aug. de Meijer en Muller, maar ook van kleinere fir ma's als Minne, Rijnberg en De Doelder elkaar treffen. Ze wilden een stukje 'promotie voor de haven van Terneuzen' en namen Rob van Hoek in tie arm Die scha kelde op zijn beurt de Middelburgse cineast Jaap Wolterbeek in en daar mee kreeg de Maritieme club in één klap de beschikking over de twee enige échte professionals op dat gebied in Zeeland. In de twintig minuten durende re portage, die over een paar weken gereed moet zijn, tonen Wolterbeek en Van Hoek alle facetten van het havengebeuren. Die zes bedrijven - de opdrachtgevers - staan centraal Er werd acht dagen opgenomen 'Veel voor twintig minuten', vindt Van Hoek Over die 'promotie' van de Ter neuzense haven zegt hij: 'Die kan volgens mij nog heel wat beter. Wat ons aan die haven is opgeval len is dat het eigenlijk om betrek kelijk kleine bedrijven gaat, die in staat zijn in te spelen op de kleine re klant. En dat is voor een haven als Rotterdam, die helemaal mikt op hele grote trafieken, op het massaal aangevoerde bulkgoed, bijvoorbeeld niet. Terneuzen moet zich niet spiegelen aan de activitei ten als Rotterdam, maar zichzelf nadrukkelijker presenteren als die haven, waar ook de kleinere bedrij ven, met kleinere trafieken, wel kom zijn. Want de potentiële markt, die je daarmee aanboort, moet je niet onderschatten'. Werk aan de winkel dus voor meer dan één pr-bureau. Niet voor Van Hoek zelf. die houdt zich morgen alweer met andere dingen bezig (de vervaardiging van bouwpakket-wo ningen in SerooskerkeTenmin ste, wanneer hij dat ene probleem heeft opgelost: de titel van z'n vi deo-reportage Daar loopt Van Hoek al maanden over te piekeren. 'Terneuzen Maritiem?' Ligt teveel voor de hand. In die luie stoel in café 'De Vriendschap' in Terneuzen denkt hij die middag nog maar eens diep na, veegt zich het bierschuim uit de snor en grinnikt: „Zoiets van. 's Lands kleinste haven let op uw grootje Dat wordt dus nog lachen bij de première. Wout Barreman ORGANISATIE TURKSE WERKNEMERS MIDDELBURG - De Turkse Werkne mersvereniging in Middelburg houdt zaterdag 19 mei een grootscheepse internationale culturele sportdag. De dag is zowel bedoeld voor in Neder land wonende buitenlanders als voor Nederlanders. Overdag komen de deelnemers tegen elkaar uit in de sporten veldvoetbal. volleybal, bad minton en tafeltennis. Ook staat overdag een groot aantal kraampjes opgesteld, waarin immigranten iets van hun eigen land. taal en cultuur kunnen laten zien. De sport- en cul tuurdag wordt besloten met een cul turele avond, waaraan alle 'minder heden' hun steentje kunnen bijdra gen. De organisatoren hebben al een groot aantal instellingen en verenigingen aangeschreven met de uitnodiging om aan het evenement deel te nemen. Verenigingen die niet op deze wijze zijn geïnviteerd, kunnen zich-echter alsnog opgeven. Hetzelfde geldt voor degenen die individueel willen deelne men aan het badminton en het tafel tennis Deelname staat open voor iedereen die ouder is dan 12 jaar De sportdag heeft een recreatief karak ter Het is dus niet de bedoeling dat echte wedstrijdsporters zich voor de programmaonderdelen opgeven De internationale sport- en cultuur manifestatie wordt gehouden in de sportzaal en op de velden van het Voorborch-sportcomplex aan de Breeweg in Middelburg. De gemeente Middelburg en de Zeeuwse Sportraad hebben inmiddels hun steun aan het evenement toegezegd Toch is de Turkse Werknemersvereniging nog op zoek naar scheidsrechters die de wed strijden willen leiden. Feestdag Aanleiding voor het houden van een culturele sportdag is het feit, dat 19 mei in Turkije geldt als een nationale feestdag die in het teken staat van de jeugd en de sport. Deze dag is in 1923 ingesteld door Kemal Ataturk, de vrijheidsstrijder die aan de basis stond van hel ontstaan van de zelf standige staat Turkije. Voorzitter Kadir Killnc van de Turkse Werknemersvereniging legt evenwel uit. dat de manifestatie zeker niet alleen voor Turken is bedoeld. Ook andere immigrantengroepen en Ne derlanders zijn van harte welkom om deel te nemen of te kijken ..Integratie tussen al deze groepen is belangrijk Sport is een uitstekende manier om met elkaar in contact te komen, om met elkaar te praten, om elkaar te ontmoeten". De sport- en cultuurdag zal officieel door een vertegenwoordiger van de gemeente Middelburg worden ge opend Op het dagprogramma staat naast de verschillende sporten en de opstelling van de culturele kraampjes ook een demonstratie worstelen Deze tak van sport is oorspronkelijk uit Turkije afkomstig De culturele avond zal bestaan uit muziek-, zang- en dansonderdelen. Dit deel van de manifestatie vindt plaats in de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg aan de Gerrit van der Veenstraat. Te zijner tijd zal de Turkse Werknemersvereniging het definitieve programma voor de internationale sport- en cultuurdag bekend maken. Jongelui Terneuzen betrapt bij 'kraken' van benzinepomp TERNEUZEN - Drie jongens uit Ter neuzen zijn dinsdagavond betrapt bij het 'kraken' van een benzinepomp aan de Churchilllaan in hun woon plaats. J Th (16). R. O. (15) en J. O (16i wilden langs wederrechtelijke weg hun brommers voltanken. Bij verhoor door de politie bleek dat Th. en O al tweemaal eerder benzine hadden gestolen Het drietal is in de loop van woensdag vrijgelaten Zanger Brakman in Retranchement RETRANCHEMENT - Vrijdag 17 fe bruari treedt de Zeeuws-Vlaamse troubadour Piet Brakman in het dorpshuis d' Ouwe Schóöle' in Re tranchement. Het optreden begint om 20 00 uur. De muzikale avond wordt georganiseerd door de plaatselijke dorpsraad. dienst hun plaats in moest gaan ne men. Wij willen dat de zaak eerlijk wordt gespeeld. Er mag niet gescho ven worden." De bonden praten vandag (donder dag) verder met de vertegenwoordi gers van Muller. Dat gebeurt aan de hand van het rapport dat de financië le deskundigen van de bonden heb ben samengesteld. John Vrieze ..Wat ook de uitkomst van dat onderzoek mag zijn: we blijven ons verzetten tegen die voorgenomen ontslagen en willen nog steeds onderzoeken of er op de een of andere manier arbeidsplaat sen gespaard kunnen blijven." Union Bij de belangrijkste concurrent van Muller, de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union), vraagt men zich intussen af welke consequenties de hele zaak voor de 'jobs' op de Wester- schelde heeft. De overeenkomst voor het sleepwerk de begeleiding van schepen van en naar Gent over het kanaal is pas vernieuwd en loopt nog tot begin 90-er jaren. Wat dat betreft is zekerheid geboden. Maar de Unie krijgt nu wel te maken met een minstens zo grote concurrent. Een sleepbootkapitein van Muller woens dagavond laat: „Bij de Unie dat stel ik me zo voor hoor hadden ze waarschijnlijk liever te maken met Muller dan met Smit. Want laten we wel zijn: tegen Smit valt toch eigenlijk niet op te boksen. En voor ons als Muller-personeel is er nu het voordeel dat we eindelijk eens de kans krijgen weer met goed mate riaal te gaan varen. En daar heeft het zeker bij de havendienst ontzet tend aan geschort". Overigens zijn de Unie en Smit zeker geen vreemden voor elkaar. Ze werk ten al redelijk soepel samen in het westelijk deel van de Westerschelde, maar bovendien heeft Nedlloyd. met een belangrijke invloed op alles wat zich bij Smit afspeelt, goede contac ten met de Generale Bankmaat- schappij. die in Belgie (en ver daar buiten) de lakens uitdeelt. En Iaat die Bankmaatschappij nu ook intensieve contacten onderhouden met de Unie, voor een belangrijk deel eigendom van de Belgische staat Ontslagprocedure De borden en de vertegenwoordigers van Smit en Muller praten eind deze, begin volgende week verder over de nieuwe ontwikkelingen. Een van de gesprekspunten is, naast de afwikke ling van de schulden van Muller, de reorganisatie op het hoofdkantoor van het Muller-bedrijf in Terneuzen. John Vrieze van de FWZ woensdag- i r Ria Bosch (Vervoersbond FNVi John Vrieze FWZi TERNEUZÉN Zonder Smit Internationale als reddende engel zou het slecht zijn afgelopen met Willem Muller in Terneuzen. Daarover zijn alle ingewijden in de sleep- en bergingswereld het eens. Muller stond aan de rand ^n de afgrond. Dat had niet enkel te maken met de bizar slechte resultaten, die de zeesleepdienst de afgelopen anderhalf jaar boekte, maar volgens de honden ook met een vorm van 'mis-management'. die nauwelijks was te overzien. De bonden, de Vervoersbond FNV en de Federatie van Werknemersorgani saties in de Zeevaart voorop, kwamen tot die conclusie nadat hun experts de financiële resultaten van het bedrijf hadden bestudeerd. Die deskundigen leggen daar vandaag (donderdag) trouwens de laatste hand aan. Ria Bosch van de Vervoersbond. die al een week geleden binnenskamers tier de over die slechte bedrijfsvoering en óók achter gesloten deuren met haar leden onder het Muller-personeel de mogelijkheid besprak om naar de rechter te stappen en via de Onderne mingskamer een grondig onderzoek te eisen zei woensdagmiddag: „We hebben de indruk dat Smit Interna tionale de zaken binnen een paar weken wil afronden Smit was inder daad een van de alternatieven, die wij als bonden zagen. Via zo'n stevig bedrijf zagen wij kansen om nog te redden wat er te redden viel. Met deze transactie zijn wij in ieder geval zeker niet ongelukkig. Volgens de bonden biedt Smit veel meer waarborgen voor het behoud van de werkgelegenheid dan Muller. Ria Bosch weer: „Wij plaatsten grote vraagtekens bij het voortbestaan van het hele Muller-bedrijf. maar de situa tie is nu, door toedoen van Smit. abrupt gewijzigd. Ik durf te beweren dat, onder het management van Mul ler, de hele zaak nog vóór de zomer bekeken was geweest.. En met Mul ler waren dan ook machinefabriek Van de Sande in Breskens die een paar jaar geleden met het bedrijf in zee ging en alle reparaties aan Muller- boten moest verrichten en een handvol leveranciers (onder meer van brandstof) de afgrond ingegaan- avond: „Ik neem aan dat die hele ontslagprocedure nu wordt terugge draaid. Het heeft toch geen zin dat een directeur van een arbeidsbureau zich daar nu mee gaat bezighouden, terwijl de hele situatie bij het bedrijf plotseling helemaal gewijzigd is". En ook andere ingewijden hebben de indruk dat die reorganisatie die losstaat van het aangekondigde ont slag van 30 bemanningsleden van de zeesleepdienst nu moet worden teruggedraaid. Jacob Kpijzer van de Vervoersbond CNV: „Ik stel voorop dat door deze ontwikkeling de arbeidsonrust voor een belangrijk deel is teruggedrongen Smit is een bednjf waarmee wij veel beter zaken kunnen doen dan met Muller. Wij gaan ons nu sterk maken voor de mensen, die aanvankelijk moesten wijken omdat een aantal personeelsleden, betrokken bij de zee-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 25