r ZE Smit Internationale wil Muller-vloot overnemen y Werkloosheid steeg in januari slechts licht Werkgroep gezondheidsdienst op 'tournee' •I# Spelende kinderen ontdekken gaslek ZONDER NOODLIJDENDE ZEESLEEPDIENST Advocaat wil eind aan voorarrest Walter V. PZC A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 NISSE - Spelende jongens hebben woensdagmiddag rond 17.00 uur bij toeval geen bluswerkzaamheden verricht. Zij beperkten zich tot het afzetten van de leen gaslek ontdekt aan de Gerbenesseweg tussen Nisse en's Heer Abtskerke, omgeving. Medewerkers van de PZEM sloten kort daarop de gastoevoer af loen zij pal boven het lek een vuurtje aan het stoken waren. Toen zij dat vuur waarna het vuur doofde. Waarnemend brandweercommandant P. Remijnse niet meer uit konden krijgen waarschuwden de kinderen een omwonende, van het Heinkenszandse korps vertelde dat het blussen van een gaslek Die schakelde de vrijwillige brandweer van Heinkenszand in. gevaarlijk kan zijn, omdat daarbij een gaswolk kan ontstaan. Nadat het vuur gedoofd was. werd het lek gedicht. Volgens Remijnse is het mogelijk dat het |De brandweer rukte uit met elf man. De brandweerlieden hebben overigens lek daar al geruime tijd heeft gezeten. Smit liet woensdag weten dat de verwachting bestaat dat over de overname van Muller Nederland en de Shipbrokers overeenstemming kan worden bereikt. Nadelige conse quenties voor het personeel hoeft een en ander niet te hebben. De fusiecom- TERNEUZEN/ROTTERDAM Smit Internationale, een van de grootste sleep- en bergings bedrijven in West-Europa, wil op korte termijn alle havensleepboten van Willem Muller [Nederland bv in Terneuzen overnemen. Bovendien heeft Smit een bod gedaan op Muller 4,! Shipbrokers, een redelijk florerende tak van het bedrijf, die zich de laatste jaren voornamelijk toelegde op de aanvoer van LPG via de haven van Vlissingen. Bij voorgenomen overname zijn 70 werknemers van Muller betrokken. Het personeel werd woensdagmiddag missie van de sociaal-economische om 5 uur van de ontwikkelingen op de hoogte gesteld. raad. de SER. de bonden en de onder- tnemmgsraad van Smit zijn woens- Bmit Internationale heeft grote be- toe toen Smit, nu alweer jaren gele- dienst. Waar De Unie en Muller, na dag door Smit en Muller op de hoogte voor de hele 'binnenvloot' den, op de Westerschelde actief werd het aflopen van een overeenkomst gebracht. Citaat uit een persbericht, van Muller. Die bestaat uit de sleep- via de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst over de aanpak van de bergingsjobs dat woensdagmiddag werd ver boten 'Waterland', 'Waasland', én het bergingsbedrijf Van den Akker, op de Westerschelde, elkaar regelma- strekt: „Met de overname wordt iHieuwland', 'Finland', 'Rilland', 'Hol- Smit heeft al jaren goede contacten tig in de haren zaten, opereerden Smit beoogd de continuiteit van de betrok- I land', 'Zeeland', 'Betsy' en 'Coby M'. met de - tot nu toe - belangrijkste en de Unie zij aan zij. Het ging daarbij ken ondernemingen te waarborgen, IBovendien wordt de 'Zwitserland', sleper en berger op de Westerschelde, vooral om bergingsklussen in het terwijl het voor Smit Internationale leen van de paradepaardjes van de de Unie van Reddings- en Sleep- westelijk deel van de Westerschelde. een uitbreiding van de activiteiten ijMuller-vloot bij de transactie betrok- ken. [De noodlijdende zeesleepdienst - met de slepers 'Groenland', 'IJsland'. ['Schotland' en 'Nederland' - valt bui- iten de onderhandelingen. Muller gaf al eerder te kennen de zeesleepdienst, die het bedrijf sinds '82 enorme verlie pen bezorgde, af te willen stoten. Maar omdat de malaise in de zeesleepvaart met enkel Muller treft, is de belang stelling voor die tak van het bedrijf ,erg klein. [Smit Internationale aasde al veel lan- bctekent". Eén ding is nu al duidelijk: overname door Smit van de belangrijkste (en gezondste) takken van het Muller- bedrijf heeft de totale onttakeling van het Muller-concem tot gevolg. Wat overblijft is de noodlijdende zeesleep dienst Daarover moet nog keihard worden onderhandeld tussen de Mul- ler-top en de deskundigen van de bonden. Ria Bosch van de Vervoers- MIDDELBURG Het voorarrest van re traagheid bij het vervolgen'. De bond FNV woensdagmiddag: „We «o i. ,ou- van Sroo^scheepsc oplichtings- raadsman van V. doet daarbij een blijven overleg voeren over die zee- |eer"op uRbreTihng van°de Tnvloed'op Prakt'iken verdachte Walter V. duurt beroep op een artikel van het hand- sleepdienst. Morgen wordt het onder- Ho wosiorc^KoiriA on hot vonooi zijn advocaat mr J. Boogaard te lang. vest ter bescherming van de rechten zoek, verricht door onze accountants, |de Westerschelde Gent-Terneuzen. Die invloed nam al ■Brand in woonhuis *'s Gravenpolder I '^GRAVENPOLDER De brand- m «eer van 's-Gravenpolder heeft I woensdagavond rond acht uur een brand op de bovenverdieping pand Kerklioekstraat 55 gebl I brand ten huize van de familie Van lOosten is vermoedelijk ontstaan Irondom een gaskacheltje. De dochter Ides huizes ontdekte de vlammen toen ze na een bad de douche verliet. Ze waarschuwde meteen de brand- Ii weer. Haar moeder probeerde met een jpoederblusser de vlammen neer te islaan. De brandweer, binnen vijf mi- Iinuten ter plaatse, beperkte met stra len hogedruk de brand tot het kamer tje waarin die was ontstaan. Er was Ijgeruime tijd nodig voor het nablus sen, omdat het isolatiemateriaal in de Imuren en'plafonds moest worden on- Ijderzocht. Daarbij maakte men ge bruik van perslucht. het Kanaal zi^n advocaat mr J- Boogaard te lang. Eind deze week verstrijkt de termijn waar binnen V. voor de rechtbank dient te worden gebracht. Omdat het vest ter bescherming van de rechten zoek, verricht door onze accountants, van d mens en de fundamentele vrij- afgerond en gaan we weert met de heden. vertegenwoordigers van Muller om de Een ander verweer van de advocaat is tafel zitten. We blijven ons voorlopig onderzoek in de gecompliceerde zaak dat een deel van de in de dagvaarding verzetten tegen het ontslag van die 30 waarin V. een hoofdrol speelt, nog niet is afgerond, is hij nu tegen morgen (vrijdag) pro forma gedag vaard om zijn verblijf in het huis van ten laste gelegde feiten niet bewezen man personeel op de zeeslepers. De kan worden verklaard resultaten van óns onderzoek zijn nog De voorbereiding van de berechting niet bekend, maar wél duidelijk is dat van V. wordt mede vertraagd door het er bij Muller sprake was van een bewaring in Breda, in afwachting nog niet afgerond specialistisch on- uiterst zorgwekkende situatie. Daar- zich morgen buigen over het bezwaar dat V.'s raadsman mr Boogaard heeft aangetekend. Mr Boogaard doet een beroep op de raadkamer om het open baar ministerie niet ontvankelijk te verklaren 'wegens een onaanvaardba- van de berechting, te kunnen conti- derzoek van de rijksrecherche. Zoals om ook wilden Wij via de Onderne- bekend zijn in deze geruchtmakende mingskamer in Amsterdam totale affaire meer mensen verhoord. Er von- duidelijkheid afdwingen. Of die en den verschillende aanhoudingen quéte procedure, die wij voor ogen plaats. Punt van onderzoek vormt hadden, nu nog doorgaat, kan ik niet onder meer de mogelijke betrokken- zeggen. Dat moeten wp nu verder heid van de Middelburgse advocaat bekijken. Maar we blijven voor die mr E. S. en de Goese notaris mr G. bij mensen van de zeesleepdienst én het deze zaak. betrokken walpersoneel vechten" Zie ook pagina 15 Computer Onlangs werden wij, te 3.00 uur, onaangenaam gewekt door een doordringend pie pen. .Muizen", dachten wij onmid dellijk - want die hebben wij in onze jonge jaren nog méége- maakt. Maar nee hoor - onderzoek, slaapdronken verricht, bracht aan het licht, dat onze zoon één zijner computerspelletjes op de trap had laten liggen en zó had afgesteld, dat te 3.00 uur het mechanisme tot leven werd gewekt. Zo'n opvoedkundig appa raatje is het, waarin tanks worden aangevallen door ra ketten. Toen wij aan de ochtendpap licht verbolgen melding maak ten van ons ongenoegen over de manier, waarop hij ons hinderde met zijn speelwerk tuigjes. haalde-ie laconiek de schouders op. „Dan moet je maar een huis computer geven. Dan doe ik dat niet meer", versprak-ie zich. En verdween, om - naar wij vrezen - enige tanks door ra ketten te laten beschieten. Maar gelukkig troffen wij, in een tijdschriftje, nog voóór hij naar school ging, een tekstje aan van een hoge Amerikaan se computerfabrikant Die sprak bezwerend dat hij zelf nimmer een huiscomputer zal gebruiken: ,£en huiscomputer is een schitterende oplossing, die naar een probleem zoekt", meldde hij. Wy hebben het tekstje haastig en triomfantelijk voorgehou den aan onze zoon. Hij haalde achteloofde schou ders op. BRESKENS Ruim dertien uur op zee, in dichte mist, met z'n drieën in een kleine houten sloep, nodige verlichting te voeren en re- zo goed ais leeg was, had schipper altijd zorgde voor de avond tnuis te De Poorter te weinig stroom om de zijn. Een eerste drie uur durende waarvan de motor niet wil starten, gelmatig zijn hoorn als waarschu- Hoe nuchter je het ook bekijkt, het is en blijft een avontuur. Johny de Poon' lag weliswaar buiten de vaar- Poorter (36). Gerard Pleijte (51) en Annelies Geervliet (21), alle drie zoekactie op de Westerschelde le verde geen resultaat op. Pas toen de uit Breskens, maakten dat avon tuur gisteren mee. Dinsdagmorgen om tien uur vertrokken ze met 'De Poon', een houten kajuitsloep van tien bij drie meter, vanuit Bres kens op kabeljauwvangst. Ze trof fen prachtig weer. Na een uur varen gingen ze voor anker, een kilometer of zeven uit de kust van Cadzand. Hoewel de vangst niet optimaal lukte - slechts drie weliswaar grote vissen werden aan de haak geslagen - was het een geslaagde middag. Om vier uur wil den ze terug keren. Dat hep echter wingssignaal te laten horen. „De vermoedelijke ankerplaats via een Poon' lag weliswaar buiten de vaar- kennis van Pleijte bekend werd, route voor anker, maar het gevaar kon er gerichter worden gezocht, dat ze desondanks door een wat uit Om half elf werd de sloep inderdaad de koers geraakt schip zouden wor den overvaren, was niet denkbeel dig. Op wacht Gerard hield de wacht. De hele avond is hij aan dek geweest. Dankzij zijn oplettendheid kon een binnenvaartschip, dat inderdaad niet de normale route volgde, op gevonden. Verschillende schepen van rijkswaterstaat hadden tot dan vergeefs gezocht. „Je bent dan toch wel blij als je de reddingsboot ziet", vertelt De Poorter. „Omdat ik hard op mijn vingers floot hebben ze ons gevon den. We hoorden de boot natuurlijk wel in de buurt varen, maar we waren bang dat ze ons door de dichte mist net zouden missen". worden door het toplicht te ontste ken. Daar was net genoeg stroom 'oor. Johny relativeert het gevaar mis. Door een fout in de bedrading achteraf: „Als ik niet genoeg was de accu leeggelopen, zodat de motor niet startte. Zendapparatuur was er niet aan boord. Ze dobber den volkomen hulpeloos op zee. Van honger en kou hadden ze voor lopig geen last. De gaskachel in de kajuit zorgde voor de nodige ver warming en soep en koffie waren voorradig. Het gevaar dreigde uit een andere hoek. Met het vallen van de avond werd het mistig Aangezien de accu het laatste moment gewaarschuwd Tegen twaalven arriveerde de Java- - w .—ij-K. zee met -De Poon. op sleeptouw in de haven van Breskens. Ongeruste familieleden, die natuurlijk van ie dereen weer oude verhalen over schipbreuken kregen opgedist, kon den gerustgesteld naar huis. „Ik ben zeker van plan binnenkort weer het water op te gaan", zegt De Poorter. Hij laat zich door zo'n voorval niet afschrikken. „Maar dan zorg ik wel voor een reserve-accu en zendapparatuur aan boord". Hij weigert het een angstig avontuur te noemeh. maar het gebeurde heeft toch wel enige indruk op hem ge maakt. stroom had gehad, dan zou ik een krant in brand gestoken hebben". Toch moet het een niet zo prettige ervaring zijn geweest: volkomen af gesneden van de buitenwereld, in dichte mist zonder fatsoenlijke ver lichting In Breskens werd rond zeven uur alarm geslagen. H. Fe- nijn, een van de bemanningsleden van de reddingsboot Javazee, had het vissersbootjes 's morgens zien uitvaren Hij wist dat De Poorter Ook de 'Zwitserland', een van de paradepaardjes van de Mullervloot, ivordt bij de transactie met Smit Internationale betrokken. Op deze foto de 'Zwitserland' in actie met het begeleiden van een autoschip door de sluizen in Terneuzen. 'ECONOMIE TREKT WAT AAN' MIDDELBURG - De werkloosheid in een groot aantal deeltijdbanen aange- wordt. In juni volgt dan de grote Zeeland is in de maand januari op- boden. stroom van schoolverlaters, waarna nieuw slechts licht gestegen. Het De genoemde percentages hebben al- de werkloosheid in de tweede helft aantal ingeschreven mannen nam toe le betrekking op de 'afhankelijke be- van het jaar weer oploopt. Nu de van 11.453 tot 11.602; een stijging met roepsbevolking' Hiermee wordt het toename in januari kleiner is dan 149. Bij de vrouwen steeg het aantal aantal werknemers bedoeld, die twin- normaal, kan worden verwacht <^at ingeschrevenen van 4.966 tot 4.983; tig of meer uur werken in loondienst aan het begin van de zomer minder een te verwaarlozen toename met 27. Het CBS onderzoekt elk jaar in elke werklozen zullen staan ingeschreven Met het werkloosheidspercentage provincie hoe groot die groep is. Het dan het afgelopen jaar het geval was, van 15,7 bij de mannen en 18,7 bij de aantal werklozen wordt tegen deze is de optimistische verwachting van vrouwen vertoont Zeeland een gun- groep afgezet, waardoor het werkloos- beide heren. stiger beeld dan het landelijke ge- heidspercentage wordt verkregen. vlissingen en Hulst waren in Januari middelde van 18,0 (mannen) en 19,5 de rayons waar de werkloosheid daal- (vrouwen), De gegevens staan in het (jntlftllStflC de. In de andere rayons nam het overzicht over januari, dat het Dis- aantal werklozen toe. De cijfers per trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie- De vele seizoengebonden activiteiten ravQn Goes 3187l. 72l Middel- ning in de provincie Zeeland (DBA) in Zeeland zorgen in januari altijd bu'rg 2.857 661.' Terneuzen 2.878 woensdag bekend heeft gemaakt. voor een toename van de werkloos- (^.37, vlissingen 2 505 (-87) Hulst Het aantal openstaande vacatures heid. Uit het feit, dat deze toename 1 39I (.321 Oostburg 1 346 551 Zie- nam opvallend toe van 161 tot 304. nu erg klein is. leiden de heren A. M. rlkzee 125e ,0.35, en Tholen Zoals gemeld probeert het arbeidsbu- Stroosnijder en H. Berghuijs van het j 165(^ reau door middel van een gerichte DBA af, dat de economie weer wat acquisitie met succes bij het midden- aantrekt. Gebruikelijk is, dat de e kleinbedrijf vacatures binnen te werkloosheid in de maanden februa- halen. Ook heeft Philips in Terneuzen ri tot en met mei steeds kleiner i- 20). Beroepsgroepen Bij de mannen kwamen er in de volgende beroepsgroepen werklozen bij: landbouw, bouw- en utiliteits bouw. grond-, wegen waterbouw, chauffeurs, horecapersoneel, onge schoold personeel, levensmiddelen industrie en visserij. Een afname was waarneembaar bij de metaalbewer- GOES De bestuurlijke werkgroep me de gemeenten geen geld mag met volksgezondheid-gedeputeerde afgelopen maanden gebruikt om de dat de DGD zijn activiteiten gaat kers. scheepvaart-, kantoor- en on- die de totstandkoming van een kosten. En dat hoefde ook niet: de W. Don langs de gemeenten die afwij- begroting voor de dienst nog eens uitbreiden, dan zullen ze voor die derwijzend personeel. Zeeuwse districtsgezondheidsdienst rijksoverheid stelde de gemeenten 7 zend of aarzelend tegenover de DGD onder de loep te nemen. Dat heeft extra dienstverlening wel moeten be- Bij vrouwen na de werkloosheid af (DGD) voorbereidt, gaat de komende gulden per inwoner als een eenmalige staan. De werkgroep heeft bovendien geleid tot een gunstiger exploitatie- talen Een dergelijke uitbreiding van bij het handcis-, kantooren onderwij- weken op bezoek hij de dagelijkse bijdrage in het vooruitzicht, met daar pen brochure samengesteld, waarin beeld. De heer De Graag is er stellig het takenpakket kan overigens alleen zend personeel en nam ze toe bij besturen van de gemeenten die nog bovenop nog eens 3 gulden per inwo- de betekenis en de taken van de van overtuigd dat de deelname aan de maar worden doorgevoerd als twee- horeca-, huishoudelijk en onge niet hebben besloten mee te doen aan ner als een jaarlijks terugkerend be- gezondheidsdienst en de eraan ver- DGD de Zeeuwse gemeenten geen derde van de gemeenten daartoe een schoold personeel, de dienst. Het doel van deze toernee drag. Even later kwam het ministerie bonden kosten klip en klaar uit de geld uit de algemene middelen hoeft besluit neemt. an a'le werklozen zijner 5.041 (2.729 is te proberen toch nog een voldoen- van WVC evenwel met nieuwe eisen doeken worden gedaan. te kosten. ..Je kunt zoiets natuurlijk De heer De Graag wijst er nog eens op jongens en 2.312 meisjes) jonger dan de breed draagvlak te krijgen voor de op het gebied van de basisgezond- nooit tot in lengte van jaren garande- dat de basisgezondheidszorg niet 23 jaar. DGD. Gekozen is voor afzonderlijke heidszorg. Die leidden bij nogal wat ren", zegt hij. "maar ik durf er mijn slechts een vervanging is van hei Uitgesplitst per gemeente onstaat het gesprekken met de colleges van b en gemeenten tot wijfels over de jnanier \7ï?Dlf I7I7DTYI7 hand voor in het vuur te steken dat er instituut gemeentegeneesheer. Zo'n volgende beeld van de werkloosheid w. Daarin zal worden getracht de waarop de kosten voor de DGD zich vJiVl V fLlvIVJLIiKL'E. tot zeg maar 1990 geen geld bij hoeft arts beperkt zich meestal tot bloed- in Zeeland: Borsele 600. ^Goes 1415. 'verkeerde indrukken'weg te nemen zouden kunnen ontwikkelen. IMT^DTTlfKTTM WFP proeven, lijkschouwingen en derge- Kapelle 283, Kortgene 87. Reimers- die volgens de voorzitter van de I1N LllvUIvfvLI' rv EAJ pjel jg v00r ae voorzitter van de lijke. Het is de bedoeling dat de DGD waai 650. Wissenkerke 146. Brouwers werkgroep, de Goese wethouder J. de De stand van zaken op dit moment is MFÏVÏFW werkgroep zo klaar als een klontje: als taken die nu noodgedwongen blijven haven 183. Bruimsse 116. Duiveland Graag, bij menige gemeente over de dat elf gemeenten met in totaal E' I~.li/ivil_ii rijksoverheid na verloop van tijd liggen, gaal oppakken, zoals het uit- 204. Middenscljouwen 97, Wester- DGD bestaan. 140.000 inwoners hebben besloten meent het takenpakket van de dienst voeren van hygiënische controles op schouwen 207,^ierikzee 446, Sint Phi- mee te doen aan de dienst. Acht moet worden verruimd, dan zullen campings en in zwembaden, preven- lipsland 127, Tholen 1035. Arnemui- Hetzager vorig jaar even naar uit dat gemeenten met samen ruim 60.000 Een Zeeuwse districtsgezondheids- daar ook de middelen voor beschik- tie en snelle bestrijding van epide- den 165, Domburg 142, Mariekerke 77. vrijwel alle Zeeuwse gemeenten ja inwoners twij felen nog. En elf ge- dienst heeft een draagvlak van min- baar moeten worden gesteld En om- mieén. de jeugdgezondheidszorg en Middelburg 1987, Valkenisse 197, Vee- zouden zeggen tegen de aanvankelij- meenten (goed voor ongeveer 150.000 stens 200.000 inwoners nodig. Dan zijn gekeerd, als het rijk minder geld ver- het verstrekken van informatie aan re 163. Westkapelle 119, Vlissingen ke voorstellen voor de vorming van inwoners) hebben vierkant nee ge- zowel de aanloop- als de exploitatie- strekt, zullen minder taken uitge- de gemeenten over allerlei ontwikke- 2495, Axel 549, Sas van Gent 543, een districtsgezondheidsdienst. Uit- zegd. Een afvaardiging van de be- kosten uit de bijdrage van het rijk te voerd kunnen worden. Als evenwel de lingen op het gebied van de gezond- Terneuzen 1783, Hontenisse 374, gangspunt was daarbij dat de deelna- stuurlijke werkgroep gaat nu samen betalen. De DGD-werkgroep heeft de gemeenten zelf het wenselijk vinden heidszorg. Hulst 1017. Aardenburg 210. Oostburg 947. Sluis 186.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11