PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister wil uitstel vergunning 'Borssele' VS in Libanon voor een moeilijke keuze Geen uitbreiding steun bedrijven Bakkers varen welbijbrooddieetrage VOOR OVERLEG OMBOUW CENTRALE Dollar bijna 6 cent lager Di, MFO-CHEF HUNT IN ROME VERMOORD Zonnig In de ochtend lichte vorst. In de middag temperatuur om het vries punt. Zwakke tot matige oostelijke 227e jaargang no. 39 Donderdag 16 februari 1984 Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. EN SCHEDE-DEN HAAG (GPD) - De broodbakkers in Nederland hebben de afgelopen weken geprofiteerd van de dieetrage die ontketend is door de Stichting Voorlichting Brood. De Stichting, die de verkoop in ons land probeert te stimuleren, heeft op aanvraag van bakkers in een maand tijd een half miljoen folders verspreid waarin een dieet van dokter De Vos wordt gegeven. Het houdt in dat een dag uitsluitend bruin brood wordt gegeten en de andere dag gewone maaltijden. De Stichting Echte Bakkers Gilde meldt een verkoopstijging van 25 tot 30 procent bij de leden op basis van een steekproef. Bij het Bakkersgilde zijn alleen de zogenaamde 'warme bakkers' aangesloten en lang niet allemaal. De Stichting Voorlichting Brood noemt geen percentages. „Het zou een slag in de lucht zijn", aldus een woordvoerster, die wel vaststelt dat de verkopen over de hele linie tdus ook van de zgn. broodfabriekent een stijging te zien geven na de introductie van het brooddieet. Het voorlichtingsbureau voor de voeding ontkent ten stelligste dat men een positieve verklaring over het dieet zou hebben gegeven. „We zullen onmiddellijk contact opnemen met de stichting om dat recht te zetten", aldus het bureau. Volgens het bureau zullen mensen die het dieet gedurende lange tijd volgen tekorten aan bepaalde voedingstoffen krijgen. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Winsemius (milieu) is bereid met de Samenwerkende Energieproduk- tiebedrijven (SEP) en de provincie Zeeland overleg aan te gaan over de mogelijkheden om de or kolenstook geschikt te maken centrale Borssele voor 85 tot 100 procent te ontzwavelen. Hij zal het dagelijks bestuur van Zeeland daarom vragen het verlenen van een vergunning - waarin genoegen wordt genomen met 50 procent rookgasontzwaveling - één tot anderhalve maand uit te stellen. De bewindsman zegde dat woensdag- een zo groot mogelijke rookgasont- gens duidelijk, dat er over de om te middag toe in de kamercommissie zwaveling: „Het ijzer is nu heet. milieubeheer: daar was - het minst smeedt het". geestdriftig door de WD - uit alle De minister maakte de kamer oven- politieke partijen het verzoek geko- men om opnieuw te overleggen over Koningin spreekt met gedupeerden wateroverlast ARCEN EN VELDEN (GPD) - Koningin Beatrix heeft gisteren een bliksembezoek aan Noord- Limburg gebracht. De koningin heeft zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de schade door de watersnood van vorige week. Zij bracht daartoe een kort bezoek aan de gemeenten Areen en Velden en Mook en Middelaar. Het bezoek van ko ningin Beatrix aan Limburg was 'particulier', zoals een woord voerder van de Rijksvoorlich tingsdienst liet weten. bouwen centrale „concrete afspraken zijn gemaakt, verwachtingen zijn ge wekt en investeringen - tot 70 miljoen intussen - zijn gepleegd" Winsemius „Wettelijk is er geen basis om wat te doen. Maar ik neem aan, dat er in Zeeland bereidheid is nader te over- Te koud AMSTERDAM (ANP) - De dollar heeft woensdag op de wisselmarkten in West-Europa een flinke koersda ling ondergaan. In Amsterdam werd de middenkoers van het Amerikaan se geld afgemaakt op 3,0370 gulden vergeleken met 3,0935 gulden dins dagmiddag. In Frankfort werd de dollarkoers woensdagmiddag offi cieel vastgesteld op 2,6950 mark ver geleken met 2,7430 mark van de voor gaande dag. In kringen van de valutahandel meen de men verband te kunnen leggen tussen de koersdaling en de geringe toeneming (1,1 procent) van de Ameri kaanse industriële produktie in ja nuari. De koersdaling had volgens sommige echter ook te maken met geruchten over een hartaanval van president Reagan. Categorische te genspraak hiervan door woordvoer ders van het Witte Huis brachten niet veel baat. Ook de neiging tot stijgen van de rentevoet in de VS had geen invloed. Bejaarden en patiënten in zie kenhuizen krijgen hun'maal tijden vaak te koud geser veerd. Ook op het koel bewa ren van het eten is er meer dan eens iets aan te merken. (PAGINA 5) Overname Smit Internationale wil de 'binnenvloot' van Muller in Temeuzen overnemen. De noodlijdende zeesleepdienst valt buiten de onderhandelin gen. (PAGINA 11) leggen en met de SEP hebben we zoveel banden, dat ik ook daar wel een basis zie voor een gesprek". Mi lieu-gedeputeerde J. P. Boersma noemde woensdagavond, om een reactie gevraagd, een verzoek om uit stel van de beslissing over de om- bouwvergunning „zeer redelijk". De samenwerkende energiebedrijven in de SEP hebben de minister in een telex laten weten dat men wenst vast te houden aan de toezegging over de ontzwaveling van de om te bouwen Borsseise centrale tot 50 procent. „In dien de vergunning niet wordt ver leend." aldus stelde men. „ontstaat een nieuwe situatie. Voor ombouw is dan een nieuw besluit van de raad van commissarissen nodig". Ter discussie in de kamercommissie stond nauwelijks de wenselijkheid om de rookgassen van Borssele voor ne gentig of honderd procent te ontzwa velen. De belangrijkste vragen van de verschillende fractiewoordvoerders cirkelden rond de haalbaarheid, in procedure en financieel. Er werd on der anderen door mevrouw De Boois (pvdai, Lansink icda), Braams ivvd) en Van der Vlies (sgp) vastgesteld, dat (Slot zie pagina 12 kol. 4) Kolencentrale als grensgeval ROME - Een archieffoto van de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrach ten in de Sinai-ivoestijn, generaal Leonard Hunt. ROME (UPI/RTR/AFP/DPADe 56- jarige Amerikaanse directeur-gene raal van de multinationale troepen en waarnemers (MFO) in de Sinai- woestijn, Leamon Hunt, is woensdag in Rome door linkse terroristen ver moord. Iemand die zei te spreken namens het „strijdende communisti sche proletariaat" zei tegen een ra diostation dat Hunt was omgebracht, omdat hij „garant stond voor het realiseren van de akkoorden van Camp David". De voormalige Amerikaanse diplo maat overleed twee uur nadat hij in het San Giovanni ziekenhuis was aan gekomen. Hij had een kogelwond in zijn hoofd. Hunts auto werd door drie onbekenden met zware wapens onder vuur genomen De chauffeur van de Amerikaanse functionaris werd niet gewond. De daders wisten te voet te ontkomen. In een anoniem telefoontje waarin de linkse Italiaanse groepe ring „strijdend communistisch prole tariaat" verklaarde verantwoordelijk te zijn voor de aanslag, werden boven dien leuzen geroepen als: „imperialis tische troepen uit Libanon". „Italië uit de NAVO": en ..Nee tegen de (112) kruisraketten in Comiso". Hunt was sinds begin 1983 in Rome gestationeerd, omdat toen het logis tieke hoofdkwartier van de MFO in de Sinai was verplaatst naar de Italiaan se hoofdstad. Minister Winsemius Melk De Zeeuwse melkveehouders moeten het alleen afleggen te gen hun collega's in Noord- Holland. Maar een superhef fing kan ik in elk geval niet opbrengen, zegt n van hen. (PAGINA 13) Beker Ruimteveer - De Amerikaanse luchtmacht heeft de militaire vlucht van een ruimteveer, die op 14 juli zou plaatsvinden, geannuleerd. Het ruim teveer zou een militaire verbindings kunstmaan in een baan om de Aarde brengen. Het is de tweede maal dat de militaire vlucht niet doorgaat. Ook in november vorig jaar werd deze afge- VERKLARING MINISTER SHUL TZ De 'miskende' spits Peter Houtman bezorgde zijn ploeg Feyenoord de ovenvinning (2- 1) in de reprise van het beker- treffen tegen Ajax. (PAGINA 18) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buitenl. 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 7 en 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 18 en 19. (Van onze correspondent WASHINGTON - Groeiende militai re druk van Syrië op de Libanese regering heeft een nieuwe situatie doen ontstaan, die de Verenigde Sta ten voor een moeilijke keuze stelt. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz woensdag gezegd, in een ver klaring die kennelijk vooruitliep op een besluit van de Libanese presi dent het akkoord met Israel over terugtrekking van troepen op te zeg gen. Volgens Shultz bestaat er voor het marinekampement in Beiroet nog geen gevaar. De Druzen zijn ten zuiden van het vliegveld uit de bergen naar de kust doorgestoten en het vliegveld is aan drie zijden door tegen- PvdA KRIJGT ZIN NIET DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid zal vandaag haar zin niet krijgen waar het gaat om meer over heidssteun voor hedrijven in moei lijkheden. De woordvoerders van de PvdA in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van economische zaken, Van der Hek en Van der Doef, pleitten gisteren voor meer mogelijkheden om bedrijven die in de afgelopen jaren door hun eigen vermogen (aandelenkapitaal) heen zijn geraakt, aan nieuw geld te helpen. Minister van economische zaken Van Aardenne heeft al een- en andermaal laten weten dat hij individuele steun slechts mondjesmaat wil uitdelen en er in elk geval geen algemeen beleids instrument van wil maken. De vergro ting van het bedrag dat voor indivi duele steun beschikbaar is, tot ruim een miljard gulden, zal er dan ook niet komen. Steun krijgt Van der Doef wel alom in zijn pleidooi voor een spoedig te hou den voorjaarsoverleg tussen kabinet en Stichting van de Arbeid. Op grond van de uitkomsten daarvan zou bin nen de Stichting een nieuw akkoord kunnen worden gesloten. Dat zou het kader moeten vormen voor gedecen traliseerde onderhandelingen. CPB-cijfers Gehakketak deed zich gisteren weer voor over de berekeningen die het Centraal Planbureau uitvoert ten be hoeve van de Centrale Economische Commissie (van topambtenaren van verscheidene ministeries en dien sten). Deze commissie heeft binnen kort aan het kabinet advies uit te brengen over de economische ont wikkeling op de middellange ter mijn. Het kabinet heeft dat advies nodig voor de opstelling van de Voor- (Slot zie pag. 5 kol. 1) LIBANON - Gevluchte Libanese soldaten worden door een Israëlische militair gefouilleerd alvorens te worden toegelaten tot het door Israël bezette gebied. DEN HAAG (GPD) - Prins Claus gaat zijn werkzaam heden geleidelijk meer uitbreiden. Naast representa tieve verplichtingen die dc prins nu al verricht, zal hij zich weer gaan bezighouden met ontwikkelingssa menwerking, het terrein waarop hij voor zijn ziekte actief was. De uitbreiding van zijn werkzaamheden zal wel gebeuren in overleg met de behandelende arts prof. Nijdam. Algeheel herstel van de prins, die klachten van depres sieve aard heeft, zal nog geruime tijd duren, aldus de Rijks Voorlichtings Dienst gisteravond. Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen koningin en prins eind van dit jaar een staatsbezoek brengen aan Denemarken. In verband met de ziekte van de prins heeft het koninklijk paar geruime tijd geen staatsbe zoeken kunnen afleggen. Vandaag brengen koningin Beatrix en prins Claus een bezoek aan Straatsburg, waar de koningin een toe spraak zal houden in het Europese Parlement standers van Gemayel omringd. Al leen de zeekant is nog open. Wanneer Gemayel de overeenkomst met Israel ongedaan maakt, zou de situatie voor de Amenkanen veel onzekerder wor den. Shulz verklaarde dat Washing ton tegen het opzeggen van dit ak koord is. Shultz waarschuwde dat de VS zullen voortgaan met acties tegen degenen die het Amerikaanse militaire perso neel in Libanon aanvallen of bedrei gen. Volgens Shultz beperken wette lijke en andere beperkingen de moge lijkheden van de Amerikaanse rege ring om in de huidige omstandighe den op te treden. De VS. zo zei de bewindsman, zullen doorgaan materieel te verstrekken aan het Libanese leger dat in de afgelopen dagen zware klappen heeft gehad in de strijd met de door Syrië gesteunde Moslem-militia. Het over brengen van mariniers van hun basis op het vliegveld van Beiroet naar de vloot voor de kust gaat door. Volgens Shultz zijn de VS voor het stationeren van een VN-vredesmacht in Beiroet, vooral om de Palestijnse kampen te beschermen, maar op de lange duur is een politieke oplossing nodig als de VN een rol van betekenis willen spelen. De Italiaanse premier. Bettino Craxi heeft woensdag aangekondigd dat de Italiaanse militairen in Beiroet voor het einde van de maand zullen wor den teruggetrokken. Hij vindt, net als Frankrijk dat de troepenmacht, de Amerikaanse vloot inbegrepen, „zo spoedig mogelijk" geheel moet wor den teruggetrokken en vervangen door militairen van de Verenigde Na ties. Veiligheidsraad In de Veiligheidsraad is woensdag het debat over een VN-troepenmacht voor Beiroet begonnen en verdaagd tot donderdag. Alleen de Fransen hebben het woord gevoerd, maar zij hebben hun ontwerp-resolutie nog niet ingediend. De VS hebben kenne lijk meer tijd nodig om een standpunt te ontwikkelen. Nederland zal mede delen. dat het wel wil bijdragen aan een VN-macht (zonder die bijdrage verder te definieren), maai' dat er eerst een staaktrhet-vuren moet komen, een akkoord over de terugtrekking van vreemde troepen en een verzoek van Libanon. Een VN-macht kan niet worden gebruikt om vrede op te leg gen, e beslissing om in Ne derland bij de produk tie van elektriciteit over te p—H schakelen van olie aardgas op kolenstook blijkt een fi nanciële staart te krijgen die toch een stuk groter uitvalt dan men zich aan vankelijk had voorgesteld. Daarom mag best eens de vraag op tafel komen of zo'n kleine tien jaar geleden niet wat al te gemakkelijk is aangeno men: kolen zijn als brandstof voor de opwekking van elektriciteit de logi sche vervanger(s) van kernenergie. Al sinds de eerste energienota van het kabinet-Den Uyl. geschreven na de energiecrisis van 1973. heeft Neder land een politieke keus gemaakt die nog steeds even vanzelfsprekend als noodzakelijk is. Bij onze energievoor ziening waren we te afhankelijk ge worden van de import van olie en sprongen we te luchthartig om met onze voorraden aardgas. En daarin behoorde verandering te komen. Doodeenvoudig omdat bij de produk tie van elektriciteit volgens dit uit gangspunt vrij centraal tot maatrege len kon worden besloten viel de prin cipebeslissing om bij de (om)bouw van centrales - in de toekomst van brandstof te veranderen. Kernenergie kwam als gevolg van de maatschap pelijke tegenstand niet of nauwelijks voor uitbreiding in aanmerking. Steenkool werd als goedkoopste alter natief beschouwd. Vandaar dat de Samenwerkende Elektriciteitspro- duktiebedrijven (SEP) plannen be gonnen uit te werken om kolenstook in Nederland vrij grootscheeps als vervangende brandstof voor nieuwe en bestaande centrales te introduce ren. De nu om te bouwen centrales in Borssele. op de Maasvlakte en bij Buggenum (Limburg) zijn daarvan een uitvloeisel. Intussen is er zoveel gebeurd dat de geschiedenis "ja of nee tegen kern energie' zich ten opzichte van kolen stook bij de elektriciteitsproduktie min of meer begint te herhalen. Pro bleem nummer 'dringend' is sinds kort geworden welke eisen moeten worden gesteld aan de rookgasont zwaveling van kolengestookte centra les? Daarover is de discussie opnieuw in volle hevigheid losgebrand. Daar over ook ging gisteren in de tweede kamer het overleg met minister Win semius van milieubeheer. Tot nog niet zo lang geleden werd er in Den Haag en ook in Zeeland van uitgegaan (althans daarvoor bestond een meer derheid) dat ontzwaveling van rook gassen tot de helft van de uitstoot bij de om te bouwen centrale(s) in Bors sele voldoende was. Daarop waren de afspraken met de bouwers van de centrale(s), de SEP en de PZEM geba seerd. Daarop steunde ook de finan ciële opzet van het plan als zodanig. De acute problemen met de vernieti gende invloed van de 'zure regen' 1 grote schade aan bossen en gebou wen) heeft de laatste tijd tot het besef geleid dat er krachtige maatregelen nodig zijn om de uitstoot van zwavel- dioxyde in het milieu te beperken. Immers: zwaveldioxyde wordt langza merhand vrij aanwijsbaar beschouwd als een veroorzaker van 'zure regen'. Op de valreep waar het gaat om de verlening van een 'milieuvergun ning' voor de ombouw van de centra leis) in Borssele staan gedeputeerde staten van Zeeland voor de vraag: moet het beleid om in de richting van volledige rookgasontzwaveling, ja of nee? En als er een verscherping van de eisen moet komen, wie is dan verantwoordelijk voor de kosten? Tenslotte zijn er afspraken gemaakt, zijn er investeringen gedaan door de bouwers PZEM en SEP, zijn er ver wachtingen gewekt. Zoals vaak bij netelige kwesties als deze wordt het probleem heen en weer geschoven tussen (in dit geval) Middelburg en Den Haag. Er is duidelijk toenemende politieke druk om vrijwel honderd procents ontzwaveling te verlangen bij de ombouw van een centrale die op kolen gaat stoken, maar - om met de Zeeuwse milieugedeputeerde Boers ma te spreken - zo'n voorschrift gaat 'klauwen vol geld' kosten. Zolang in het midden blijft waar de rekening voor verdergaande rookgasontzwave ling kan worden gedeponeerd is het voornemen tot een dergelijke maatre gel dus goedkoop en ongeloofwaardig. Minister Winsemius heeft het Zeeuwse college van gs gisteren in het overleg met de tweede kamer een handvat aangereikt om uit deze netelige kwestie te komen. Hij wil met alle belanghebbenden om de tafel, op zoek naar 'een praktische oplossing die ook politiek haalbaar is'. Dat klinkt redelijk, want tenslotte zijn hier tegenstrijdige belangen in het geding die beiden een wijdere strek king hebben dan de plaats waar ze elkaar raken. Het probleem van de zure regen stoort zich niet aan gren zen en oplossingen kunnen dan ook moeilijk puur plaatselijk worden ge vonden Ze dienen onderdeel uit te maken van landelijk beleid, In het geval van de centrales in Borssele spreekt dat temeer omdat de elektri citeitsproduktie ter plekke ook nog nauwelijks een regionale aangelegen heid genoemd kan worden veel stroom gaat rechtstreeks naar het landelijk koppelnet Nee, als gevolg van een wijziging van standpunt bij het CDA dn de tweede kamer en in Zeeland) maakt volledige rookgasont zwaveling bij toekomstige kolencen trales een goede kans. Op het draai punt van beleid is de ombouw van de centrale Borssele daarom een grens geval. Daar kan geen van de partijen omheen vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1