PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tsjernenko wil betere betrekkingen met VS Relletjes na beheerste ontruiming van Wyers Kamer tegen uitstel van plaatsingsbesluit raketten BUSH OPTIMISTISCH NA GESPREK Felle charge van de politie Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? ie PZC vandaag Rustig winterweer In de ochtend eerst nog plaatselijk mist. Overigens wolkenvelden en droog weer. Middagtemperatuur om het vriespunt. Overwegend zwakke noordoostenivind. 227e jaargang no. 38 Woensdag 15 februari 1984 WASHINGTON (AFP) - Het Witte Huis heeft met klem tegengesproken dat president Reagan een hartaanval zou hebben gehad. Geruchten van dien aard circuleerden dinsdag op verscheidene beurzen. Reagan, die vorige week 73 jaar werd. voerde dinsdagoch tend besprekingen met de president van Egypte. Hosni Mubarak en koning Hussein van Jordanië. Op de Beurs van Londen veroorzaakte het gerucht een „De president is volkomen gezond en op dit moment korte opleving van de goud- en zilverprijzen en een werkt hij in zijn bureau", verklaarde Anson Franklin, bruuske val van de dollar. Na de tegenspraak van Reagan woordvoerder van het Witte Huis. Washington hervatte de handel zijn normale loop. DEN HAAG (GPD) De nieuwe partijleider van de Sowjet-Ünie, Konstantin Tsjernenko, en nog te vroeg was voor een topontmoe- de Amerikaanse vice-president George Bush zijn het erover eens dat de betrekkingen tussen üng tussen Reagan en Tsjernenko en de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten constructiever zullen moeten worden. Dat verklaarde roonlfltetattafk™ Bush na afloop van een half uur durend onderhoud met de nieuwe machthebber in het leider Kremlin, die volgens Bush „zeer zelfverzekerd" over de verhouding met de VS sprak. Evenals Bush, overhandisde Pierre Tijdens een persconferentie^ op de zij de staatsbegrafenis van Andropov daarbij, volgens het persbureau Tass, Mauroy, minister-president van Amerikaanse ambassade in Moskou op het kille Rode Plein in de Russi- verklaarde Bush dat hij Tjernenko sche hoofdstad, een brief van president Reagan heeft overhandigd. De atmosfeer tijdens de StOttCfCfld dat niet de Sowjet-Unie maar de Ver- Frankrijk, Konstantin Tsjernenko enigde Staten en hun bondgenoten de ?en hrief van z'jn president. Over de voortzetting van de wapenbeheer- inhoud van die brief is niets bekend- singsgesprekken onmogelijk hebben gemaakt. Mauroy en Tsjernenko heb- gemaakt. hen over en weer hun tevredenheid geuit over de economische samen- Mevrouw Thatcher verklaarde na af- werking tussen Rusland en Frank- loop van het gesprek dat Tsjernenko rijk. Mauroy ontkende na afloop van het met haar eens was dat de tijd was het gesprek dat er gesproken was aldus stantin Tsjernenko herhaaldelijk te gekomen om het begrip tussen oost over een ontmoeting tussen Tsjer- stotteren en naar woorden te moeten en west te verbeteren. Ze zei dat het nenko en Mitterrand. ontmoeting was volgens Bush uitste kend. „Wij zijn de secretaris-generaal, Tijdens zijn toespraak op het Rode minister Gromyko en de andere aan- Plein, waarin de kwaliteiten van wezigen dankbaar voor de toonzet- Andropov nog eens uitgebreid gepre- ting die ons duidelijk maakt dat we zen werden, bleek de 72-jarige Kon- hierop kunnen voortbouwen' Bush. AMSTERDAM iANPi Na de aanvankelijk rustige ontruiming van het Wyercomplex is het dinsdag later op de middag in Amsterdam toch nog tot ongeregeldheden gekomen. Op de foto voert de politie een felle charge uit tegen een groep oproerkraaiers. Reagan, Hoessein en Moebarak geen steek verder zoeken. Ook bleek een verkoudheid De Amerikaanse vice-president was hem rte„ te ,e„ e„ had hij een van de ruim honderd staats- en moeile zijn hand naar he, hoo(d regeringsleiders die dinsdag aanwezig brengen om te salueren, was bij de vorige week donderdag overleden Joeri Andropov. Onzicht- onbedekte kist met het stoffelijk baar voor de televisiekijkers volgden overschot van Andropov werd na af- loop van de officiële toespraken sym bolisch gedragen door secretaris-ge neraal Tsjernenko, premier Tichonov. minister van defensie maarschalk Oestinov en minister van buitenland se zaken Gromyko. In bijzijn van het hoge partijkader en de naaste familie werd Andropov vervolgens bijgezet in een graf op de begraafplaats achter het Lenin-Mausoleum op het Rode Plein Na de begrafenis-plechtigheden be gonnen voor Tsjernenko meteen de eerste diplomatieke verplichtingen als eerste man van de Sowjet-Unie. Tijdens de condoleance-receptie ont ving hij samen met premier Tichonov en minister van buitenlandse zaken Gromyko in snel tempo de stoet hoog waardigheidsbekleders die naar Mos kou waren gekomen. Na een uur vertrok het driemanschap om zich voor te bereiden op de meer inhoudelijke besprekingen met de Amerikaanse vice-president George Bush, de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl, de Engelse eerste mi nister Margareth Thatcher, de Franse premier Pierre Mauroy, de Indiase premier Indira Ghandi en de Italiaan se president Sandro Pertini. Moebarak IVan onze correspondent) WASHINGTON - Twee dagen van intensieve besprekingen tussen de Amerikaanse presi dent Reagan en de staatshoof den van Jordanië en Egypte, koning Hoessein en president Moebarak, hebben een oplos sing voor de problemen in het Midden-Oosten geen stap nader bij gebracht. Reagan verklaar de na afloop dat onderhandelin gen onder meer over uitwisse ling van grondgebied nodig zijn om een oplossing voor het con flict tussen Israel en de Arabi sche landen te bereiken. Zowel Moebarak als Hoessein hebben Reagan voorgehouden dat het Palestijnse vraagstuk moet worden opgelost voordat vrede bereikbaar wordt. De Egyptische president heeft er bij Reagan op aangedrongen be sprekingen te beginnen met de Palestijnen, via „hun enige ver tegenwoordiger", de Palestijnse Bevrijdings Organisatie. Moeba rak noemde PLO-leider Yasser Arafat 'een verantwoordelijk lei der, die onder de meest moeilijke omstandigheden - zeer grote moed heeft betoond.' AMSTERDAM LANG ONRUSTIG AMSTERDAM (GPD) - „Slechts" Uur keerden veel betogers weer naar des per megafoon gesproken medede- vijfentwmtig aanhoudingen, veer- huis terug en bleven alleen nog maar ling dat de bezetters de laatste kans tien gewonden, waarvan een deel kleine groepjes her en der over. Van kregen, vrijwillig naar buiten te ko- door beten van politiehonden en be- de 23 aangehoudenen, zijn er inmid- men trekkelijk weinig vernielingen. De dels weer zes vrij gelaten fC 1 oogst van de ontruiming van het Dinsdagmorgen omstreeks tien uur oCtlOOtlVCgCIl Wyers-complcx in de hoofdstad giste- begon de politie het draaiboek van de De eerste actie bet 'schoonvegen' ren. Ruim duizend man politie was ontruiming van het Wyers-complex van de Nieuweziids Voorburgwal op de been om de naar schatting 1400 aan de Nleuwezijds Voorburgwal. Een voor het Wvers-complex Dat ging krakers en hun sympathisanten .uit draaiboek, dat gebaseerd was op een n°g met zachfe.rob™Sste hand doof Ï2 3 "nH ÏS geweldloze maar wel effectieve ontrui- de Mobiele Eenheid. Vervolgens wer- het afgezette gebied rond Wyers te ming. Een klem uur eerder bleek de derii als noviteit. oude, lege contai- r Von Thün aangekond'gde laat5t* jredesbood- ncrbakken in de smalle stegen en Burgemeester Vari Thijn toonde zich schap van burgemeester Van Thyn te straten rond het gebied geplaatst om na afloop uiterst tevreden over de bestaan uit een door inspecteur Ro- ook daar het pub]iek 0p afstand te MOSKOU De nieuwe Russische partijleider Konstantin Tsjernenko (l. geslaagde introductie van zijn 'open beleid'; de krakers, vermoeid, maar niet minder strijdlustig beten terug met „ontruimen is geweld en wij zul len geweld met geweld beantwoor den". De ontruimingsactie zelf verliep zon der noemenswaardige incidenten, maar betogende krakers en hun sym pathisanten zorgden er gisteravond Openhartig Bondskanselier Kohl noemde het ge sprek „openhartig" en „gematigd van toon". Hij sprak met Tsjernenko en Gromyko overontwapeningsvraag stukken en drukte de nieuwe leider op het hart een ontmoeting te arrange ren met de Amerikaanse president DEN HAAG (ANP) - Ronald Reagan. Kohl, die Tsjernenko yanaf maandag 20 fe- uitnodigde voor een bezoek aan West- bruari worden margari- Duitsland. vertelde na het gesprek ne en halvarine enkele dat hij „een en ander soms op geestige centen per pakje of wijze" met de nieuwe partijleider had kuipje duurder, besproken. De Bond van Neder- Onder andere tijdens het gesprek met landse Margarinefabri- de Italiaanse president Pertini bracht kanten heeft dinsdag ge- schudt de hand van de Amerikaanse vice-president George Bush tijdens een Voor dat het nog lang onrustig bleef in speciale ontvangst in het Kremlin na de begrafenis van Andropov. de hoofdstad. In een optocht van -meer dan duizend man. trokken zij verscheidene malen in een demon stratieve tocht naar het Wyers-com plex. Onderweg werden veel ruiten ingegooid, vooral bankgebouwen en reisbureaus moesten het daarbij ont gelden. Van de Scientology Kerk bleef geen ruit heel, ook sneuvelden ramen van het restaurant Port van Cleve. De groothandel voor Nog niet bekend is met plantaardige margarine hoeveel cent de margari- politle kon nlet ïoorkomen dat even- zeven cent per 250 gram ne en halvarme in de Jens een aantal ramen aan de achter- meer moet betalen. winkel in prijs omhoog ^d h t d Dam sneu- •nilipn eraan velde. Nadat de demonstranten stenen had- zullen gaan. Andere margarines wor- den drie cent per half Sinds 1 Januari is het den gegooid naar de containerafzet- pond duurder. Halvari- bedrijfsleven vrij in het ting rond Wyers en naar de meer dan .- nes gaan per kilo vijftien doorvoeren van prijsver- 500 ME'crs "die zich binnen de afzet- Tsjemenko de plaatsing van Ameri- meld dat door stijging cent (plantaardigi en ze- hogingen als gevolg van ting bevonden, werd ingegrepen en de kaanse kruisvluchtwanens in West- van ernnristoffennmzen 6 K kaanse kruisvluchtwapens in West- van grondstoffenprijzen Europa ter sprake. Hij onderstreepte op de wereldmarkt de ven cent (niet-plantaar- dig) in prijs omhoog. betogers uiteengejaagd, waarbij een waterkanon werd ingezet. Tegen elf MOTIE PvdA VERWORPEN DEN HAAG (GPD) - Vrijwel de gehe- pioöbSing van middellange- dens de oenandeling van de begro- aantekenen dat zij de defensiebegro- le CDA-fractie in de Tweede Kamer afstandsraketten in Europa te beplei- ting van defensie en het NAVO-ge- ting in zijn geheel van de hand wijzen, heeft zich gisteren gekant tegen uit- ten. Dat zou een mogelijkheid kunnen deelte van de begroting buitenlandse De PSP liet dat ook gelden voor de stel van verdere plaatsing van Pers- bieden om de vastgelopen wapenon- zaken. Alle oppositie-moties werden begroting buitenlandse zaken, hing 2- en kruisraketten. Vooraf- derhandelingen tussen de Sowjet- overigens verworpen, met uitzonde- gaand aan de stemming over een Unie en Amerika weer op gang te ring van een van D'66'er Engwirda. Een veertiental atoompacifïsten - - - - krijgen. Slechts drie CDA'ers (Laning, Daarin wordt de regering gevraagd stemden tegen de kernwapenpara- Buikema en Faber) vielen uit de rege- bij de Sowjet-Unie en de VS aan te grafen in beide begrotingen. Dertien dringen op totstandkoming van een van hen komen uit de PvdA. een, treden CDA-leden Scholten en Dijk- verdrag dat ontwikkeling, testen en Sjoukje Laning-Boersema, uit het Daarmee behield de CDA-WD- stationeren van ruimtewapens ver- CDA. Namens de veertien las het eenmaal afgesproken daarover geen coalitie haar meerderheid in de Ka- biedt. Van den Broek had al gezegd Kamerlid Jabaay (PvdA) een stern- uitspraken te doen totdat de regering mer en werd de motie verworpen. Ook geen moeite met deze motie te heb- verklaring voor. Zij stelde dat „het haar beslissing bekend maakt", aldus de kleine rechtse partijen stemden ben. VVD en Centrumpartij stemden middel kernwapens geen enkel PvdA-motie, verklaarde CDA-woord- voerder De Boer dat deze motie kon worden uitgelegd als een vraag om ringsboot evenals uiteraard de uitge- uitstel van plaatsing van kruisraket- fi ten in Nederland. „En wij hebben nu de Boer. In de motie van de PvdA'ers Ter Beek en De Vries wordt minister van bui tegen. Ruimtewapens tenlandse zaken Van den Broek ge- De PvdA-motie was er een van een vraagd binnen de NAVO uitstel van aantal, vorige week ingediend tij- desondanks tegen. vreedzaam doel kan dienen en als Met deze stemmingen zijn de begro- middel erger is dan de ergst denkba- tingen '84 van defensie en buitenland- re kwaal. De voortdurende kernwa sezaken door de Kamer aanvaard. De penwedloop kan leiden tot totale oppositiepartijen CPN, PSP. EVP. vernietiging. Wie met vuur speelt zal PPR en de PvdA'er De Visser lieten zich op zekere dag branden". Stappen Omroep Zeeland zal dit jaar niet meer in de ether komen, maar volgens secretaris H Koch van de 'Initiatiefgroep' kunnen er wel 'beslissende stappen worden gezet'. (PAGINA 11) Gouden duo Twaalf keer het maximum 6.0 Met deze unieke score be loonden de juryleden het Brit se ijsdansduo Jayne Torvill en Christopher Dean voor hun perfecte opvoering. Het doel. Olympisch goud in Sarajevo, was bereikt (PAGINA 19) Radio en tel., kunst: 2. Bi.- en buiten!.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Prov.: 11, 13. 15 en 17. Sport: 18 en 19. houden. Rond elf uur werd met de daadwerke lijke ontruiming van het complex begonnen Eerder op de dag was be sloten, dat de ME'ers in zogeheten vredesuniformen zouden optreden. Dat betekende, dat ze zonder helm en wapenstok maar overigens wel met pistool in de holster, het gebouw binnen gingen. De krakers en sympa thisanten werden afgevoerd in twee gereedstaande bussen van het ge meentevervoerbedrijf. die voor deze gelegenheid het opschrift 'kmderver- voer' hadden. Die actie met de bussen bleek een zwakke schakel in het pro gramma van de politie Even buiten de politieafzetting ont snapten de eerste krakers en vielen ook de eerste klappen. Na drie ritten begonnen de sympathisanten buiten de afzetting ook met het vormen van menselijke ketens op de grond, zodat de bussen niet verder konden. Boven dien werd de voorruit van een bus ingegooid. Charges Charges van de bereden politie moes ten vrij baan maken en busjes van de aanhoudingseenheden reden op het publiek in om eerder geobserveerde raddraaiers aan te houden en snel te verwijderen. Rond half een kwam het restant kra kers, nog altijd een paar honderd man, vrijwillig het pand uit. Volgens de bewoners, omdat er door de politie I, in het pand wel degelijk lichamelijk geweld gebruikt was (een kraker zou een gebroken arm opgelopen hebben). Maar de politie zegt daar niets van te weten. Krakers en sympathisanten werden via een nauwe steeg buiten de afzetting gevoerd. Geruime tijd later, bleken de krakers zich rond de Haar lemmerpoort hergegroepeerd te heb ben en in een amper georganiseerde demonstratieve tocht trok men door de winkelstraat de Haarlemmerstraat weer richting Wyers. Op de Nieuwezijds Voorburgwal voor het pand kwam het daarna tot laat in de middag enkele malen tot een kort- stondig treffen met de Mobiele Een- Iheid die. naar verluidt, tot en met i morgen i donderdag, het gebied rond Wyers afgezet zal houden. In dat gebied vielen ook het merendeel van ide gewonden en arrestaties Zeventien arrestaties wegens open lijke geweldpleging waarvan nog elf in verzekerde bewaring gesteld, vijf aanhoudingen wegens verstoring van de openbare orde en een wegens belediging van een politieman. Bij de gewonden waren gistermorgen en I middag geen politiemensen. Wel een persfotograaf, die door een rondvlie gende steen aan het hoofd werd ge raakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1