PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tsjernenko nieuwe Russische partijleider fePZC Conflict dreigt over plan huurbelasting RONNIE WOLFF moet boeten voor zijn romance met IRENE Produktie aardolie en -gas toegenomen WORTELTJES EN SLAVINKEN WESTEN REA GEERT AF WA CHTEND Ontruiming Wyers Dodewaard op vol vermogen vandaag 'Anastasia' overleden aedrijfsautc rai Eerst wolkenvelden i de ochtend wolkenvelden en tem- j peratuur om het vriespunt en droog j weer. In de middag af en toe zon en temperatuur ongeveer drie graden. I Tot matig toenemende oostenwind. 227e jaargang no. 37 Dinsdag 14 februari 1984 DEN HAAG (GPU) - De produktie van aardolie en -gas in ons land is vorig jaar behoorlijk toegenomen. Vooral de aardolieproduktie, met na me op het Nederlandse deel van het continentale plat in de Noordzee, is aanzienlijk gestegen. Ten opzichte van 1982 nam de olieproduktie met maar liefst 60 procent toe. De produk tie van aardgas steeg voor het eerst sinds jaren en wel met 5 procent. Ons land kan nu wat het verbruik van olie betreft voor 12 procent in eigen behoefte voorzien. Dat was 7 procent. De verwachting is dat deze stijging, die volledig is te danken aan nieuwe velden op de Noordzee, zich verder zal doorzetten. Uit cijfers van het Staatstoezicht op de Mijnen, die minister Van Aardenne van economische zaken gisteren ont ving, blijkt dat vorig jaar in totaal 74 miljard kubieke meter aardgas is ge produceerd tegen 71 miljard een jaar eerder. De aardolieproduktie bedroeg totaal 2,8 miljard kubieke meter tegen 1.7 in '82 Het aantal boringen voor de opsporing en produktie van olie en aardgas is vorig jaar ten opzichte van '82 iets afgenomen, maar bleef aan zienlijk boven het aantal boringen in eerdere jaren. Het percentage boringen dat succes vol was. bedroeg vorig jaar 20 procent. AMSTERDAM iANP) - Nadat maandag in de loop van de dag het nieuws bekend werd dat burgemeester Ed van Thijn had besloten tot ontruiming van het Wyerscomplex vandaag, dinsdag, begonnen overal in de stad middenstanders met het treffen van voorzorgsmaatregelen. Bij alle grote ontruimingen in de hoofdstad moesten tot nu toe de spiegelruiten van de winkeliers het vaak ontgelden Op deze foto wordt achter de stalen rolluiken van een winkel op de Nieuwendijk nog extra bescherming aangebracht AMSTERDAM (GPD) - Het ge kraakte Wyers-complex in Amster dam wordt vanmorgen ontruimd. In een laatste poging die ontrui ming een vriendschappelijk ka rakter te geven, zal de aanzegging geschieden door een gerechtelijke deurwaardeur en spreekt burge meester Van Thijn nog over een 'allerlaatste vredesaanbod' waar van de inhoud echter nog onbe kend is. Wordt dat echter .door de bezetters van het pand genegeerd, dan zal de ontruiming toch met assistentie van de Mobiele Eenheid worden doorgezet. Van de kant van de krakers in Wyers is al uitgesproken dat men op geen enkel aanbod in zal gaan en het pand niet vrijwillig wil verlaten. ..Wij zullen geen geweld gebruiken, maar als er aan ons gerukt wordt, rukken we terug. Als de politie dan toch geweld gebruikt, zullen we het pand verlaten, maar voor eventuele ongeregeldheden elders in de stad kunnen wij dan geen verantwoor ding nemen", zo was gistermiddag het grimmige commentaar op offi ciële de aankondiging van de ont ruiming door Van Thyn eerder op de dag. Hoewel ook de Mobiele Eenheid strikte orders heeft llcha melijk geweld tot het uiterste te vermijden, houdt ook de politie rekening met het uitbreken van rellen elders in de stad. Van Thijn kondigde ontruiming op een pers conferentie aan om - zoals hij stelde - te voorkomen dat de krakers zich 'overrompeld' zouden voelen. Hij wil zijn uiterste best doen gewelda- digheden te vermijden. De ontruiming van het Wyers-com plex komt ruim twee jaar nadat het leegstaande complex van de groot handel in woningtextiel gekraakt werd. Tot viermaal toe verloren de krakers van het complex de juridi sche procedures tegen de voorge nomen sloop. Partijleider Tsjernenko DODEWAARD - (ANP) De kerncen- Dodewaard kreeg eind vorig jaar al trale in Dodewaard is maandag na vergunning voor het opvoeren van het een ruim twee weken durende splijt- vermogen, maar kon daarvan geen stofwisseling weer in bedrijf geno- gebruik maken omdat tegenstanders men en draait sindsdien op het maxi- schorsing hadden aangevraagd bij de mumvermogen van zestig megawatt. Raad van State. Dat is zes megawatt meer dan de centrale in de afgelopen vijftien jaar Die Raad heeft het schorsingsverzoek heeft geleverd. onlangs echter afgewezen. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak± 500 gram Slavinken, 100] kilo ioogi-m.o9 ,9.90 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. IADVERTENTIE Na liefdesveto van koningin BEATRIX... Vrijt WILLEM VAN ORANJE te veel? PRIVÉ hield groot opinie-onderzoek. Met verrassende uitkomsten. Deze week in PRIVÉ A^.de nieuwe vaandeldra- ger van de Sowjet-politiek. Gisteren is hij tot opvolger J gekozen van de vorige week donderdag overleden partijleider Joe- ri Andropov, de man die vijftien maanden geleden Leonid Brezjnev - een voorstander van de dialoog met het westen - opvolgde. Met zijn 72 jaren is Tsjernenko een 'veteraan' in de politiek: zijn voorgangers waren allen jonger toen zij tot het hoge ambt van partijleider werden benoemd. Op merkelijk is, dat Tsjernenko een man is van de lijn-Brezjnev. Zijn benoe ming wijst er op, dat de voorstanders van de politiek van Bresynev aan ipvloed hebben gewonnen in het 'kremlin. Tsjernenko moest het vijf tien maanden geleden afleggen tegen Andropov, van wie bekend was dat hij deel uitmaakte van de anti-Brezjnev- groep. Nu tweede man Tsjernenko alsnog tot de machtigste positie bin nen de Sowjet-Unie is geroepen, kan de buitenwereld de conclusie trekken, dat de Russische top afstand wil nemen van de periode-Andropov Tij dens het kortstondige bewind van Andropov is de Sowjet-Unie volledig in een isolement terechtgekomen voor wat betreft haar oriëntatie op het Westen. De relaties tussen Oost en West daalden tot een absoluut diepte punt. De ontspanning tussen beide machtsblokken of wat daar bij de dood van Brezjnev nog van over was gebleven, is in de periode-Andropov volledig teloor gegaan. Met de benoe ming van Tsjernenko wordt de lijn- Brezjnev weer min of meer opgeno men. hetgeen alleen al om die reden een positieve uitwerking heeft op het Westen. Maar tegelijkertijd wordt als vaststaand feit aangenomen, dat ver anderingen van enige betekenis zul len uitblijven. Tsjernenko behoort tot het soort politici, dat uitstekend in staat is op de winkel te passen, maar van wie geen vernieuwing mag wor den verwacht. In de Sowjet-politiek duurt het altijd enige maanden voordat een nieuwe partijleider zijn terrein heeft afgeba kend. De interne politieke lijnen zijn zo complex en zo ondoorzichtig, dat zelfs de knapste Kremlinologen in het Westen veelal moeten gissen hoe de werkelijke machtsverhoudingen er uit zien. Pas in de loop van het jaar zal kunnen worden vastgesteld of Tsjer nenko een overgangsfiguur is, die de vette kluif van het partijleiderschap heeft gekregen, omdat hij voor alle partijen de minst gevaarlijke is Dui delijk is in elk geval, dat de jongere garde van vijftigers het opnieuw heeft moeten afleggen tegen een vertegen woordiger van de oude garde Als het er op aan komt spelen de Russische machthebbers op honderd procent zeker Zo progressief als linkse partij en in het Westen veelal zijn, zo conser vatief stellen de erfgenamen van Marx en Lenin in de Sowjet-Unie zich op. De geringe dadendrang van een Andro pov is kennelijk al te veel geweest voor het Sowjet-establishment. dat zich heeft gehaast om de klok weer terug te zetten. Impliciet willen de Russen er mee zeggen, dat zij afstand nemen van elke vorm van avonturis- me. De dood van Andropov biedt hen nu een onverwachte mogelijkheid. Het nieuwe Sowjet-leiderschap geeft het Westen hoop op verbete ring van de verstoorde relatie. Ver scheidene van de naar Moskou afge reisde staatslieden, die vandaag de begrafenis van Andropov zullen bij wonen, hebben zich al ondubbelzinnig uitgesproken voor betere betrekkin gen met de Sowjets. Maar zo eenvou dig zal het niet zijn. Natuurlijk is er alles voor te zeggen om de dialoog tussen de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten weer op gang te brengen, maar dat is een proces dat niet in een aantal dagen of weken kan worden afgerond. De goede wil aan beide kanten zal uit woorden en daden moeten blijken. Het is in het belang van Oost en West. dat het afgebroken wapenoverleg in Genève weer op gang komt. De plaatsing van raketten voor de middellange afstand in Europa het gaat om Russische SS-20-raketten en Amerikaanse Pershing- en kruisra ketten heeft het klimaat tussen de grootmachten zodanig verstoord in de afgelopen maanden, dat méér nodig is dan een aantal verklaringen van goe de wil door staatsheden, die de rol van bemiddelaar willen spelen tussen de Sowjet-Unie en Amerika. In de be schouwingen moet tevens worden meegenomen, dat de buitenlandse po litiek van het Kremlin een produkt is van collectief leiderschap. In nuances kan dat beleid worden bijgesteld nu een nieuwe partijleider is aangetre den, maar het zou irreëel zijn als het Westen op dit moment een politieke zwenking van Mookou verwacht. Daar is geen denken aan. Wèl kan worden gezegd, dat de benoeming van de nieuwe partijleider de mogelijkheid opent voor Oost en West om wat meer ontspannen met elkaar om te gaan. Als begin van een nieuwe 'détente' opent een dergelijke houding moge lijkheden voor de toekomst. Voorals nog mag niet te veel worden verwacht van de wisseling van de wacht in het Kremlin. Dim Varkenspest - In Tubbergen heeft de Veterinaire Dienst van het ministe rie van Landbouw maandag opnieuw varkenspest geconstateerd Het gaat om een boerenbedrijf in Albergen (ge meente Tubbergen). In totaal moeten op deze boerderij 2.000 varkens wor den afgemaakt om te voorkomen dat de zeer besmettelijke ziekte zich nog verder uitbreidt. DEN HAAG (GPD) - Met een waarschuwing aan het adres van „sommige leiders van kapitalistische landen die kennelijk geen vrede willen", heeft de 72-jarige Konstantin Tsjernenko maandag het partijleiderschap van de Sowjet-Unie aanvaard. In een zeer lange redevoering tot het Centraal Comité van de communistische partij verklaarde Tsjernenko dat de Sowjet Unie niet zal toestaan dat het militaire evenwicht tussen oost en west zal worden verbroken. Eerder op de dag had het Centraal opvolger van de donderdag overleden winning van de groep rond oud-partij- Comite Tsjernenko. de tweede man in Joeri Andropov. Met zijn 72 jaar is de leider Brezjnev. De tijd die Joeri An- de Kremlin-hierarchie, benoemd tot uit Siberie afkomstige boerenzoon dropov was gegund als partijleider Tsjernenko de oudste nieuwe partij- was volgens deze kenners kennelijk te leider uit de Sowjet-geschiedenis. Al kort om zijn jonge geestverwanten op na de dood van Brezjnev in 1982 gold voldoende machtige posities te ma- Tsjernenko als mogelijke opvolger, noeuvreren Hij moest toen genoegen nemen met l>' n nnrin c de tweede plaats achter ex-KGB-chef TSiUUIf I /I A Andropov. De kroonprins van Brezjnev. zoals Kremlin-kenners bestempelen de be- Tsjernenko genoemd werd. zal naar noeming van Tsjernenko als een over- verwachting geen grote veranderin- Gelijk Ook in de AOW moeten man en vrouw gelijk worden behan deld. Tevens moet het onder scheid gehuwd-ongehuwd worden opgeheven. (PAGINA 5) Optimisme De Westduitse minister van economische zaken Otto Lambsdorff is optimistisch over het herstel van de econo mie: volgens hem zal het groei cijfer hoger uitvallen dan 2,5 procent. (PAGINA Ij Hongaar De vreemdelingenpolitie in Middelburg moet een 'illegale' Hongaar de kans geven om in Nederland werk te zoeken, meent de Oostkerkwijk van de Hervormde Kerk in Middel burg. (PAGINA 9) Faillissement Het 'Grenzlandmotel' in Sluis heeft zijn deuren nog steeds niet geopend. Tegen de Duitse 'eigenaar' is een faillisse mentsaanvraag ingediend. (PAGINA 10) Succesje Tegen de Oostduitse schaat- sters is geen kruid gewassen. Daarom is de zesde plaats op de duizend meter van Yvonne van Gennip al een 'succesje'. (PAGINA 13) CHARLOTTESVILLE (UPI/DPA) - Anna Manaiian, de vrouw die voorgaf Anastasia een dochter van de Russi sche tsaar Nicolaas II te zijn, is zondag in een ziekenuis in de Ameri kaanse plaats Charlottesville overle den. Zij is 82 jaar oud geworden. Anna Anderson, die in 1960 tróuwde met de hoogleraar John Manahan, beweerde als enige de moord op de tsaar en zijn gezin in 1918 in Jekateri- nenburg te hebben overleefd. Sinds de jaren twintig heeft zij tevergeefs er voor gestreden erkend te worden als grootvorstin Anastasia van Rusland, de vierde dochter van de laatste tsaar, en daarmee als rechtmatige erfge naam van 85 miljoen dollar die naar men zegt door de Bank of England worden bewaard Mevrouw Manahan heeft altijd gezegd dat het haar niet om het geld ging maar om de naam In de jaren vijftig ging zij met haar eis naar rechtban ken in West-Duitsland maar in 1970 achtte het hooggerechtshof in de Bondsrepubliek het onmogelijk haar eis te steunen en werd de zaak geslo ten. "Het hof kon niet zeggen dat zij Anastasia niet was maar ook niet dat zij haar wel was De laatste jaren van haar leven had Anna Manahan al te kampen met een slechte gezondheid. gen aanbrengen in de Sowjet-poli tiek. Voor het partijkader, dat zich de laatste tijd ernstig bedreigd zal heb ben gevoeld door de hervormingen en anti-corruptie campagnes van An dropov, zal ongetwijfeld een rustiger periode aanbreken. Misschien ook daarom heeft men de voorkeur gege ven aan de oude doorgewinterde par tijman Tsjernenko boven een jongere daadkrachtige bestuurder. Tsjernenko heeft echter, naar Mos kou-kenners beweren, wel concessies moeten doen aan de verschillende machtsgroepen binnen de partijtop. Juist de diplomatie (Andrej Gromy- ko). de geheime dienst (Viktor Tsjebri- kovi en de militairen (Dmitri Oesti- nov) zorgden er in 1982 voor dat niet hij. maar Andropov de opvolger van Brezjnev werd, Het Witte Huis pleitte na de bekend making van de benoeming van Tsjer nenko voor een ontmoeting tussen vice-president George Bush en de nieuwe partijleider Bush verblijft in Moskou voor de begrafenis van An dropov. Bij de begrafenis van Bresy- nev in 1982 ontmoette Bush ook de nu overleden partijleider Andropov. De Verenigde Staten sloten zich aan bij de vriendelijke oproep van Tsjer nenko tot een vreedzaam samenleven van oost en west. De nieuwe leider van de Sowjet-Unie werd uitgenodigd samen met de Verenigde Staten te werken aan het vestigen van een basis voor meer begrip en constructieve samenwerking. Ook minister Van den Broek (buiten landse zaken), die namens de Neder landse regering de begrafenis van Andropov zal bijwonen, zei te hopen dat de wisseling van de macht In de (Slot zie pagina 4 kol. 6) MOSKOU - Het Politburo nam maandag afscheid van de overleden Russiche naar rechts: Tsjernenko, Andropovs opvolger, premier Tikhonov, minister minister van defensie Oestinov. partijleider Joeri Andropov. Van links van buitenlandse zaken Gromyko en Radio en tel., kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 10 en 11. Sport: 13, 14 en 15. 9t|m 18 februari dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tol en met vrij dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang 110.- AMSTERDAM rai Trein-Toegang-bilietten bi| NS-slalions DEN HAAG (GPD) - Het plan een nieuwe huurbelasting in te voeren heeft, nog voor het kabinet er zich over heeft uitgesproken, al geleid tot een ernstig conflict binnen de rege ringscoalitie. De WD heeft maandag hij het bekendworden van de voorlo pige inhoud meteen afwijzend gerea geerd. Het CDA echter houdt vast aan het idee en stelt dat verdere bezuinigin gen op de individuele huursubsidie over een jaar onontkoombaar zijn als de nieuwe huurbelasting niet kan worden ingevoerd. De grootste oppo sitiepartij. de PvdA. is net als de WD tegen het plan, zij het om andere redenen. Het plan een nieuwe huurbelasting in te voeren, is vorige week ingediend bij de ministerraad door staatssecretaris Brokx (CDA) van volkshuisvesting. De bewindsman wil huurders die een (gezamenlijk) inkomen hebben hoger dan de ziekenfondsgrens (47.850 gul den bruto) en daarvan minder dan 15 procent aan huur besteden, een hef fing laten betalen. Die heffing zal neerkomen op gemiddeld enkele tien tjes per maand. De totale opbrengst wordt geschat op maximaal 500 miljoen gulden. Om het plan uit te kunnen voeren, moet een nieuwe afdeling met naar schatting ruim 1000 extra ambtenaren worden opgericht op het ministerie van volks huisvesting in Zoetermeer VVD WIJST HEFFING AF De staatssecretaris hoopt met zijn heffing te bewerkstelligen dat men sen met hoge inkomens verhuizen naar dure woningen. De goedkope woningen blijven dan over voor men sen met lage inkomens. Het rijk hoeft dan minder geld aan individuele huursubsidie te betalen. Bovendien levert de heffing op zichzelf al geld op. Invoering is des te noodzakelijker volgens de bewindsman, omdat de uitgaven voor individuele huursubsi die. ondanks de bezuinigingen die al zijn of per 1 juli nog worden doorge voerd. verder zullen stijgen. WD-woordvoerder L P. de Beer. somde in een eerste reactie maandag een flink aantal bezwaren tegen de regeling op. ,,Het uitgangspunt in het plan is verkeerd. Men wil een goede verhouding tussen "inkomen en huur. Als die verhouding niet goed is. kan men beter de huren verhogen via versnelde huurharmonisatie „Een ander bezwaar van ons is dat de opbrengsten van de huurbelasting bij het rijk terechtkomen. Wij vrezen dat de opbrengsten in de algemene kas vloeien omdat minister Ruding van financien dat zal opeisen. Als je te (Slot zie pagina 5 kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1