zeeland: Rijk moet beslissen over ontzwavelen rookgassen Zierikzeese burgemeester kreeg Rode Kruis-penning J. P. BOERSMA IN STATENCOMMISSIE: Reptielenhuis weer aan uitbreiding toe DIT JAAR HERSTEL TRADITIE FESTIVAL NIEUWE MUZIEK PAGINA 7 MIDDELBURG De vaten, die liggen opgeslagen op een terrein aan de Oude Veerseweg op het Middelburgse industrie terrein Ramsburg, blijken te zijn neergelegd door een werkne mer van een metaalhandel uit Oost-Souburg. De werknemer van de metaalhandel wilde geen commentaar geven over de gang van zaken met betrekking tot het vervoer van de vaten naar Middelburg. Zoals gemeld wordt de inhoud van de vaten, ongeveer 10.000 kilo. op het ogenblik onderzocht, omdat het vermoeden bestaat dat het om chemisch afval gaat. Er zijn monsters genomen en die worden onderzocht op een laboratorium in Rotterdam. De resultaten worden meegedeeld aan drs G. Beyen, regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne. De werknemer van de Souburgse metaalhandel verklaarde naar aanleiding van de publicatie van vrijdag wel, dat zich in de vaten alleen maar een mestverdunningsmiddel bevond. ..Een soort "strontspray". aldus de werknemer ..Als de gemeente of de milieu-inspectie me direct had gevraagd wat er in zat. dan had ik ze dat meteen kunnen vertellen. Maar ze hebben mij niets gevraagd" De heer Van Riet van het bureau milieu van de dienst gemeentewerken in Middelburg, dat de monsters heeft genomen in opdracht van milieu-inspectie zei vrijdag desgevraagd „We weten inmiddels dat het spul afkomstig is van een petroche misch bedrijf uit Rotterdam. Wij denken dan, als er met dat spul niets aan de hand is, dan had het net zo goed in Rotterdam kunnen blijven In die strontspray heb ik niet zoveel vertrou wen", aldus Van Riet. De metaalhandel heeft de vaten, er blijken ook plastic zakken met het spul te liggen, gedeponeerd op het terrein aan de Oude Veerseweg en dit bedrijf wordt dan ook als de eigenaar gezien. Het gebeurt regelmatig, aldus een woordvoerder van de gemeen te. dat iemand voor veel geld een partij vaten met afval vervoert Dat is voor een bedrijf altijd nog goedkoper dan het afval op de legale manier te laten verwerken. Wellicht is dat hier ook gebeurd". Zoals gemeld heeft de eigenaar van het terrein aan de Oude veerseweg te goeder trouw gehandeld. De man wist niet wat zich eventueel in de vaten zou bevinden. Hij had bij wijze van vriendendienst toestemming gegeven om de vaten tijdelijk bij hem op te slaan. 'Gedeputeerde J. P. Boerma CDA-fractie tweede kamer wil optimale ontzwaveling KRABBENDIJKE De CDA- fractie in de Tweede Kamer ondersteunt het initiatief om bij de ombouw van de conventione le centrale in Borssele tot kolen centrale een rookgasontzwave ling te bereiken van veel meer dan vijftig procent. Dat zei drs. H. Eversdijk vrijdagavond in een inleiding, die hij in „De Rancke" in Krabbendijke hield voor het CDA. Hij wees erop, dat Zeeland zich steeds meer ontwikkelt tot het fruitteeltgebied van Nederland en dat daarom hier zwaar getild moet worden aan het probleem van de zure regen. De heer Eversdijk liet weten persoonlijk helemaal niet zo'n voorstander te zijn van de bouw van een kolencentrale en hij vroeg zich af of dat, nu steeds weer nieuwe aardgasvondsten bekend worden, ook wel nodig is. „Maar als het dan moet. dan is een ontzwaveling tot zo dicht mogelijk bij de honderd procent een zeer goede zaak. die alle kans moet hebben", zei hij. MIDDELBURG - De vraag of de in Borssele om te bouwen kolencentrale voorzien moet zijn van een installatie, die bijna honderd procent de rookgassen ontzwavelt, moet beantwoord worden door de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening van milieuhygiëne (VROM). Zolang de bewindsman niet heeft duidelijk gemaakt, dat hij dat financieel mogelijk zal maken, zit het dagelijks bestuur van de provincie op déze lijn: voortgaan met de verlening van een vergunning waarin vijftig procent rookgasontzwaveling wordt geeist. Dat maakte gedeputeerde mr. J. P. Boersma vrijdagmiddag duidelijk in de statencommissie voor milieuhygiëne. Vanuit die commissie werd van de kant van het CDA., de PvdA. de PPR-EVP, D'66 en de CPN-PSP ge steld, dat - nu de minister van VROM de nota over zure regen heeft laten verschijnen - er nieuwe feiten op tafel liggen, die ertoe moeten leiden, dat alsnog geprobeerd wordt een zo goed mogelijke rookgasontzwaveling te krijgen. De heer Boersma stelde met nadruk, dat dat dan op rijksniveau zal moeten gebeuren. Op grond van een statenuitspraak van januari 1983 zijn gedeputeerde staten met de NV Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij (PZEM) en de Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP) gaan praten over de vergunningverle ning. Daarby is uitgegaan van vijftig procent rookgasontzwaveling De heer Boersma stelde, dat gs nu niet naar de PZEM en de SEP hoeven te gaan om dat veranderd te krijgen. „De SEP piekert er niet over friet de vergunningverlener tot iets anders te komen dan is afgesproken", aldus de gedeputeerde. Hij voorzag verschil lende mogelijkheden als op provin ciaal niveau toch een wijziging wordt afgedwongen: De SEP bouwt niet en laat de zaak aan de PZEM over of de SEP bouwt wel, maar laat de Zeeuwse consumenten de extra kosten - 13 miljoen gulden per jaar betalen. „Wat we willen kan alleen als de minister duidelijk maakt, dat hij een ander beleid gaat voeren. Anders krijgen wij de rekening. Het zou Zeeland klauwen geld gaan kosten", zei de heer Boers- Opdracht Stork voor ombouw van centrale Borssele HENGELO (ANP) - Stork Ketels in Hengelo heeft in de afgelopen dagen enkele belangrijke bestellingen kun- I nen boeken voor de elektriciteitscen- I trales Maasvlakte (GEB Rotterdam) I en Borssele (PZEM), die beiden een ombouw op kolenstook ondergaan. De omvang van deze opdrachten be draagt ruim 15 miljoen gulden, aldus de directie van het Hengelose bedrijf vrijdag. Stork Ketels zal voor de Maasvlakte centrale de hoofdpijpleidingen tussen turbine en ketel leveren alsmede voor beide centrales delen van de ketelin stallaties. Deze opdrachten komen voornamelijk voort uit het werkpak ket dat de Koninklijke Maatschappij de Schelde en Stork Ketels waren overeengekomen nadat de zogenaam de commissie Bakker hierover in het najaar van 1983 advies aan de minis ter van Economische Zaken had uit gebracht. Stork Ketels zegt binnen afzienbare tijd verdere opdrachten krachtens deze overeenkomst te ver wachten. Prinses Margriet overhandigde vrijdag i7i Den Haag burgemeester De Meester van Zierikzee de gouden legpenning van het Nederlandse Rode Kruis. Links landelijk Rode-Kruisvoorzitter jhr G Krayenhoff en rechts mevrouw Dc Meester. UITGEREIKT DOOR PRINSES MARGRIET Kast Uit dat Middelburgse doe-het- zelf-centrum kwamen een vrouw en een man. beladen met planken en. zo te zien. tegen een wand te schroeven strips. Ze begaven zich in de richting van een auto. die dat zag je zo te klein gebouwd was voor die planken. Niette min. ze probeerden het gerui me tijd Vadat ze in het inwendige van iet voertuig een lampje had den vernield en een flinke scheur in de bekleding van een stoel hadden gemaakt, ver dween de man m de doe-het- zelf-zaak Hij keerde terug met een zaag Eeven later stond hij zeer on gemakkelijk en met een bui tengewoon driftig hoofd te za gen Zijn vrouw glimlachte onge makkelijk naar enkele om standers en zei: ..Hij maakt een boekenkast'' i Van ozne verslaggeveri DEN HAAG Burgemeester T. H. de Meester van Zierikzee is onderschei den met de gouden legpenning van het Nederlandse Rode Kruis. Hij ont ving de penning vrijdag uit handen van prinses Margriet, lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis. De uitreiking geschiedde in het hoofdbureau van het Rode Kruis in Den Haag. De legpenning werd aan burgemees ter De Meester verleend als blijk van waardering van het Rode Kruis voor zijn voorzitterschap van het dagelijks bestuur van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee en Goes, in de stichting Oosterscheldeziekenhuizer. is de burgemeester formeel ook thans nog voorzitter van het dagelijks be stuur van de gemeenschappelijke re geling Zweedse Rode Kruis Zieken huis Voorzitter jhr G KravenhofT van het Nederlandse Rode Kruis maakte een en ander duidelijk in een toespraakje tot De Meester, tijdens een voor deze gelegenheid onderbro ken vergadering van het hoofdbe stuur. Jhr. Krayenhoff onderschreef met na me de grote inspanning van de Zierik zeese burgemeester voor het behoud van het na de ramp in 1953 door het Zweedse Rode Kruis aan Schcuwen- Duiveland geschonken ziekenhuis. „En in de fusiebesprekingen toonde De Meester zich een waar 'overbrug gingsburgemeester". Hij wist iedereen te mobiliseren en vocht met aantoon baar bewijs terug uit een welhaast verloren positie. Want het Rode Kruis Ziekenhuis Zierikzee staat er nog, terwijl voor andere ziekenhuizen, zo als in Hulst, de guillotine is gevallen", betoogde jhr. Krayenhoff. Hij eindig de met een woord van dankbaarheid, omdat de naam van het Rode Kruis aan het ziekenhuis in Zierikzee ver bonden bliift, óók in het samenwer kingsverband stichting Oosterschel- deziekenhuizen. ma. Hij duidde overigens aan. dat aan de kwestie een kant van behoorlijk bestuur zit. Verder wees hij erop, dat intussen bestellingen voor de om bouw geplaatst zijn. waardoor grote schadeproblemen kunnen optreden. Tijdens de statencommissie bleef in het vage, wat nu precies de gang van zaken in de komende tijd zal zijn. CDA-woordvoerder G. G'hristiaanse liet de mogelijkheid open, dat in de staten alsnog over de zaak gesproken zal worden. „Dat is geen loos ge baar". zei hij in antwoord op de opmerking van de heer .1. P. S. A. Thomaes (vvd), die meende, dat het CDA bezig is „de aftocht te dekken". De heer Christiaanse meende, dat de vergunning op dit moment nog niet moet worden verleend - de bedoeling was, dat dat 21 februari zou gebeu ren. De heer Christiaanse: „Als het rijksbeleid wijzigt, is een nieuwe toetsing op provinciaal niveau ge wettigd. En ik denk, dat het financië le probleem oplosbaar is". Mevrouw J. L. A. Boogerd-Quaak van D'66 meende, dat de minister op de hoogte moet worden gesteld van het standpunt van de Zeeuwse staten. Zij meende overigens, dat de extra kos ten voor rekening van de SEP moeten komen. Dr. ir. C. W. C van Beekom (vvd) zei. dat zijn fractie zich op de zaak wil beraden als het rijk van zienswijze verandert, maar hij wees er daarbij op, dat in de staten vorig jaar een democratische beslissing is geno- De heer H. Venekamp van de PvdA kon zich niet voorstellen, dat de mi nister negatief zal reageren, nu hij in de verzuringsnota heeft aangegeven hoe ernstig de problemen zijn. De heer C. Th. A. van Waterschoot achtte het mogelijk, dat de minister besluit ex tra aardgas beschikbaar te stellen. De heer P Roose van de GPV-RPF- combinatie meende, dat mogelijkhe den voor een betere rookgasontzwa veling moeten worden aangegrepen. De heer W P Rentier van de SGP zag pas kansen voor de staten als de minister heeft aangegeven wat hij wil gaan doen. De heer H. Dupré van de PSP-CPN „Het woord is aan het CDA. Die partij moet nu hard maken wat men zegt te willen of het bij verbaal geweld laten" Aan het begin van de vergadering hield de heer W de Jager namens de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) een pleidooi voor volledige ontzwaveling van de rookgassen, waarbij hij met name inging op voor de fruitteelt te verwachten schade. De heer J. M. Bannink deed dat namens het Zeeuws Coordinatieorgaan voor Natuur-, Landschapsen milieube scherming en namens de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. „Het vaststel len van de voorwaarden in de te verlenen milieuvergunningen be hoort tot de volledige verantwoorde lijkheid van gs van Zeeland", zei de heer Bannink. Gedeputeerde stalen zullen volgende week dinsdag bezien hoe zij zullen handelen met de vergunningverle ning. Dankwoord In zijn dankwoord na het in-ont- vangst-nemen van de legpenning stel de De Meester dat het behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis zeker met alleen aan hem te danken is „Dit was beslist geen eenmanszaak, maar een gezamenlijke inspanning van het da gelijks en algemeen bestuur, het zie kenhuispersoneel en niet in de laatste plaats van de gehele Schouwen-Dui- veland bevolking. Iedereen keerde zich met elan tegen de sluitingsplan- nen," Over de ziekenhuisfusie Zierikzee- Gocs zei De Meester geen spijt te hebben. „Integendeel, want de ge zondheidszorg en het dienstenpakket zijn sindsdien sterk verbeterd en uitgebreid." Gasolietanker werd snel vlotgetrokken STAVENISSE De sleepboot 'Ze- phyrus' van kapitein Van den Berg uit Stavenisse heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de met 600 ton gasolie geladen tanker 'Baltic' losge trokken. Dat gebeurde op de kruising Thoolse GatSchelde-Rijnkanaal. De tanker was vanuit Vlissingen op weg naar Rotterdam, dreef eerst tegen een zandplaat aan en raakte vervolgens met het achterschip vast op die plaat. De 'Zephyrus' was snel ter plaatse en slaagde er na ongeveer een half uur trekken en wrikken in de 'Baltic' afkomstig uit Rotterdam weer vlot te krijgen De tanker liep geen schade op. VLISSINGEN - Het reptielenhuis 'Iguana' in Vlissingen gaat uitbreiden. Nog voor Pasen w ordt in de kelder een nieuwe w and met bakken voor circa vijfentwintig insectensoorten en schorpioenen in gebruik geno men. Afhankelijk van de weersomstandigheden worden in mei of juni reptielen ondergebracht in de tuin van het pand aan het Bellamypark waarin het reptielenhuis is gevestigd. Dë uitbreiding wordt gefinan cierd uit de opbrengst van een verkoopactie van kaarten en stickers, die zijn verkocht door leerlingen van de Ichtusschool in Vlissingen. In de kelder, waar nu al tal van insecten zijn ondergebracht, wordt een nieuwe wand gebouwd, waarin twintig tot vijfentwintig bakken worden geplaatst. Deze onderko mens zijn speciaal bestemd voor verschillende soorten insecten, spinnen (waaronder vogelspinnen) en schorpioenen. Een aantal bak ken wordt gereserveerd om gedu rende de zomermaanden inheemse insectensoorten ten toon te stellen Het reptielenhuis heeft inmiddels al een flinke voorraad eigen kweek, waaronder roofwandsen en wande lend blad. Kooi De tuin van het monumentale pand wordt ingericht voor reptie lensoorten. Er komt een kooi voor Europese hagedissen en een grote, ommuurde, bak waarin land schildpadden en pootloze hagedis sen een plaatsje krijgen. De laatste soort - het reptielenhuis heeft vijf tien exemplaren - lijkt wat het uiterlijk betreft op een slang en is afkomstig uit Rusland. Voor zover mogelijk zullen de dieren ook de winter buiten doorbrengen. „Vooral voor de Europese hagedis is dat goed mogelijkaldus Fons Sleijpen van Iguana. „Die dieren houden een winterslaap en omdat ze vry klein zijn kunnen ze makke lijk een vorstvrij plaatsje onder de gTond vinden Natuurlijke leefom standigheden zijn de beste garantie voor een goede voortplanting, dus waar mogelijk laten we ze buiten". Het reptielenhuis breidt sinds de opening in mei 1982 gestaag uit. In juni van het vorig jaar werd de eerste verdieping van het pand ln gebruik genomen en nu is dan de tuin aan de „In dc toekomst willen we ook de zolder inrichten. Vóór het zover is moeten we echter eerst de finan ciële middelen bij elkaar krijgen. Bovendien zou een dergelijke uit breiding nu nog teveel werk met zich mee brengen. We w erken nog steeds als vrijwilliger", aldus Sleijpen. I. ül i*"-1 V v-.rS'x '~r: Fons Sleijpen van Iguana geef! aan waar de onderkomens voor de', reptielen m de tuin komen Het braakliggende deel wordt geheel', ommuurd en zal daarna plaats bieden aan hagedissen en schildpadden MIDDELBURG - De Stichting Nieu we Muziek wil van donderdag 21 juni lol en met zaterdag 7 juli hel Festival Nieuwe Muziek 1984 houden. Daar mee wordt een traditie, die vorig jaar eenmaal werd doorbroken, voortge zet. Het festival wordt voorlopig in gedeeld in drie concert-weekends, waarin musici optreden uit Amerika, Mexico, Canada, Japan en Nederland. In het programma is opgenomen een aantal premières van van werken ,.ii uc uriekse componist Xenakis. Getracht wordt deze delen van het programma, uitgevoerd onder lei ding van Huub Kerstens. door te verkopen aan het Holland Festival of aan andere festivals. De kosten voor de organisatie van het Festival Nieuwe Muziek worden ge raamd op 173.000,- Aan de provincie wordt een bijdrage gevraagd van 15.000,- en aan de gemeente Middel burg 15.000.-. Het subsidieverzoek wordt donderdag 16 februari bespro ken in een vergadering van de Zeeuw se Culturele Raad, die om twee uur begint. De Stichting Nieuwe Muziek vraagt ook een bijdrage van de pro vincie voor het het hele jaar door ;te houden piano-programma „Het derde pedaal", een reeks concerten, waann nieuwe pianocomposities worden af gewisseld met historisch-actuele pro gramma's en geïmproviseerde mu ziek De Stichting vraagt de provincie voor de reeks van twaalf concerten een bijdrage van 20.300,- Op de agenda van de culturele raad staat verder een serie subsidiever zoeken voor educatief werk. beelden de kunst en muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 7