Militairen bieden hulp in overstroomd deel Limburg Britten en Amerikanen laten een geteisterd Beiroet achter zich PZCfi Justitie bewaart minder gegevens van overtreders VIER DODEN DOOR Het weer FRONTALE BOTSING O VERLAST DRIJFT PRIJZEN OMHOOG Prijzen stegen 0,3 procent V1 -4} Chelatietherapie kan arts voor tuchtcollege brengen ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 PZC/ binnen-buitenland MOOK (GPD) De kop van Noord-Limburg kreeg gistermiddag en -avond zoveel Maaswater te verwerken, dat de hulp van militairen uit de legerplaats Vught moest worden ingeroepen om veestapels van door het water ingesloten boerderijen te redden. De bewoners hoefden niet te worden geëvacueerd. Vandaag wordt de hoogste waterstand verwacht in het Land van Maas en Waal, bij Lith en Kerkdriel. De gemeente Mook in Noord-Limburg kwam gisteravond in de problemen omdat de waterstand hoger kwam dan was voorspeld. Een provisorisch aangebracht wal rond de Mookse Plas. waar met man en macht aan was gewerkt, bleek niet tegen het hoge water bestand en begaf het. Diverse straten in een nabijgelegen wijk kwa men daardoor onder water te staan. Een gemeenschapshuis in de getrof fen wijk is ingericht als informatiecen- ADVERTENTIE) Heeft u iets te vieren En weet u niet hoe Doe het dan met een countrybarbecue Zondag 's middags van 2 - 7 Is er volop te beleven Een zwembad hier een muziekje daar Dit alles vindt u bij PICCARD In de sauna en whirlpool krijgt u een heerlijk zomers gevoel De prijs voor het gehele opgenomen pakket is!!! Ja u heeft hei niet mis! 25,- p.p. Kind tot 15 jr 15,-. Bestuurder van de Centrumpartij met 'bijzonder verlof HEERLEN (ANP) De directie van de in Heerlen gevestigde Limburgse Immigratie Stichting (LIS) heeft een 50-jarige technisch medewerker van af 1" februari met buitengewoon ver lof gestuurd omdat gebleken is dat hij deel uitmaakt van het hoofdbe stuur van de Centrumpartij. Hoewel het op grond van het arbeids recht moeilijk zal zijn om deze mede werker te ontslaan omdat hij lid is van een met-verboden party, vindt direc teur Ahsmann van de LIS toch dat een hoofdbestuurslid van de Cen trumpartij moeilijk als medewerker gehandhaafd kan worden van een stichting die het met name opneemt voor buitenlandse gastarbeiders. De betrokken medewerker verklaarde geen enkel bezwaar te kunnen ont dekken tegen de combinatie van zijn functie bij de LIS en die bij de Cen trumpartij. trum voor verontruste burgers en ge reed gemaakt voor opvangcentrum, indien dit nodig is. Maar volgens burgemeester van Mierlo van Mook zag het er gisteravond niet naar uit dat daarvan gebruik zou worden ge maakt. Het gemeentebestuur van Venlo heeft de bevolking opgeroepen spaar zaam gebruik te maken van de tele foon om de hulpverlening niet te DEN HAAG 'ANP- De prijzen zijn tussen half december 1983 en half januari met 0.3 procent gestegen Het ministerie van Economische Zaken heeft dat vrijdag bekendgemaakt. Vooral de tarieven van gas en de prijzen van koffie en thee gingen om hoog. Verder stegen de prijzen van kranten, tijdschriften, bier. shag. nieuwe auto's en de tarie ven van ziekenhuisverpleging. elektriciteit en autoverzekerin gen Goedkoper werden hoofd zakelijk kleding, schoeisel en verse groenten. ZIJPE (ANP) - Door een frontale botsing bij Sint Maartensvlotburg (Noord-Holland) zijn vrijdagmorgen om streeks half tien vier mensen om het leven droog, perioden met zon. Lichte vorst gekomen. Het ongeluk in de nacht en ochtend. Middagtem- gebeurde door nog on- peratuur ongeveer 3 graden. bekende oorzaak op de weg Den Heldcr-Velscn. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van Deltagebied Ondanks de aanwezigheid van een sterk hogedrukgebied boven zuid- west-Engeland wordt het vandaag geen zonnige dag. Aan de noordoost- flank van het hogedrukgebied stroomde gisteren al warmere en vooral vochtige lucht Zeeland binnen. In lucht deze kwam veel bewolking voor en er viel hier en daar wat motregen. Door de afkoeling in de nacht en ochtend is er op enkele plaatsen mist ontstaan. Deze zal maar langzaam oplossen. De noorde lijke wind blijft ook vandaag wolken velden van de Noordzee aanvoeren. De zon zal nu en dan te zien zijn. Vanmiddag stijgt de temperatuur tot 5 graden, vannacht daalt het kwik tot omstreeks 1 graad bij weinig wind. Vooruitzichten voor zondag het En gelse hogedrukgebied krijgt verbin ding met een hogedrukgebied boven Rusland. De stroming wordt dan oostelijk en voert geleidelijk drogere en koudere lucht aan. Het is droog en er mag meer zon verwacht worden; oj het een echte overgang is naar winter weer, is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel kan de temperatuur in de nacht tol iets onder het vriespunt dalen. Morgen overdag wordt het on geveer 3 graden. Nautisch bericht Wind: noord 2 to'. 3 Bft. in de middag noordoost, in de avond doorruimend naar oost 2 tot 3 Bft, zichteerst slecht, in de loop van de ochtend matig, temperatuur kustwater 4 gra den Celsius, afwijking waterstanden geringe verlagingen, maximum golf hoogte monding Scheldes: tijdens hoogwater tegen de halve meter. ZON EN MAAN 12 februari 1984 Zon op 08.02 Maan op 12.17 13 februari 1984 Zon op 08.00 Maan op 13.05 een personenauto, de 30- jange V.R. Kempkes uit Den Helder, met zijn au to op de linkerweghelft raakte en daar frontaal in botsing kwam met een andere personenau to, die bestuurd werd door de 66-jarige J H van den Berg, eveneens uit Den Helder. Beide bestuurders waren op slag dood, evenals de 64-jarige echtgenote van Van den Berg mevrouw M van den Berg-Brou- wer en hun 31-jarige zoon A G H van den Berg Volgens een woordvoer der van de politie heb ben getuigen verklaard dat Kempkes al enige tijd slingerend met zijn auto reed, mogelijk door aandacht voor de hond in zijn auto. onder 17.47 onder 04.26 onder 17.49 onder 05.39 Hoog water DEN HAAG (ANP) - Mensen die om persoonlijke redenen hebben geweigerd om de werkgeversverklaring voor de tweeverdienersbelasting in te vullen, waardoor ze een eventuele toeslag op de belastingvrije som niet krijgen, kunnen via een beroep op de belastinginspecteur aan spraak maken op teruggaaf van teveel betaalde loonbe lasting en sociale premies in juli van hel lopende jaar. De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met dat voorstel bemoeilijken. Inwoners van gemeen ten in Midden-Limburg die aangeslo ten zijn bij de regionale brandweer, krijgen vanaf maandag gratis hulp bij het leegpompen van hun kelders en het opruimen van slib. Het Noordlimburgse plaatsje Well is nog steeds van de buitenwereld afge sneden. Militaire vrachtwagens zor gen voor het vervoer van en naar het geïsoleerde dorp. In de Zuidlimburgse kerkdorpen It<eren en Bogharen is een begin gemaakt met het herstel van de wegen nu de bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf in Maas tricht de beide dorpen weer kunnen bereiken. De bewoners van de twee dorpen zijn overigens erg ontevreden over de hulpverlening, slechte distri butie van brood, te late alarmering en over het feit dat men voor zandzakken heeft moeten betalen. De wateroverlast in Limburg heeft ook de prijzen van groenten opgedre ven. Bij de veilingen in Grubbenvorst en Venlo is de afgelopen week minder groente aangevoerd dan normaal voor deze tijd van het jaar. terwijl de prijzen van sommige produkten sterk zijn gestegen. Men verwacht dat het effect van de wateroverlast op de aanvoer en de landelijke prijsvorming van korte duur zal zijn. Dc gevolgen van de overstroming voor ongeveer 15 glasgroentebedrij ven in Limburg zullen enorm zijn: ze zijn niet verzekerd tegen dit soort natuurrampen en moeten nu nieuwe teelten opzetten. Dat betekent extra kosten en enkele maanden langer wachten op inkomsten. GELDERMALSEN ANP) Bij de fruitveiling in Geldermalsen zijn vrijdag de eerste kasaardbeien van dit jaar geveild voor 137 gulden per doosje van anderhalf ons. Het ging om een partij van zestien doosjes, gekweekt door een tuinder uit Tuil. die al meerdere jaren voor deze primeur zorgde. Koper van het kistje aardbeien was horecaleverancier Dijkstra uit Drachten. Op de foto veilingmedewerksters Elly van Beurden en Marja Mulder met de primeur. Doden bij lawines WENEN (UPI) Lawines hebben in de Oostenrijkse provincie Vorarlbei g vijf levens geéist. De lawines maak ten alle weg- en spoorverbindingen met Vorarlberg onbegaanbaar. In het skidorp Axamer Lizum, bij Innsbruck, raasden lawines over ge bouwen. Ruiten van een school en een restaurant sneuvelden Een nog met geïdentificeerde 36-jarige vrouw kwam om en twee andere mensen werden zwaar gewond In de plaats Trins vond een speciaal getrainde hond het lijk van een man onder tientallen centimeters sneeuw De man was getroffen door een boom, die geveld was door een lawine. In Paz- nauntal verpletterden enorme sneeuwmassa's twee kinderen en in Ischgl werd een Zweedse vakantie ganger in een telefooncel door een lawine doodgedrukt VERMINDERING VAN WERKDRUK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Openbaar Ministerie zal in het vervolg minder vaak gegevens van wetsovertreders bewaren. De beperking zal vooral betrekking hebben op die gevallen waar het parket al direct gegevens overneemt van het proces verbaal, ongeacht de verdere afloop van de vervolging. De ministerraad heeft de minister Besluit Registratie Justitiéie Gege- Korthals Altes van justitie toestem- vens voor advies naar de Raad van ming gegeven de wijziging van het State te zenden. Door de voorgestelde UTRECHT (ANP) - De hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, W.J.Ch. van Gestel, heeft alle artsen vrijdag per brief gewaar schuwd, dat de inspec tie misschien een klacht bij een tuchtcollege te gen hen zal indienen, als ze de zogenaamde chelatietherapie tegen aderverkalking (blij ven) toepassen. Een soortgelijke brief is door dc hoofdinspectie voor de geneesmiddelen alle apothekers ge stuurd. De chelatietherapie be staat uit een soort spoe ling van de bloedvaten met een natriumede- taat Dat is een stof, die calcium kan binden en die volgens voorstan ders van de therapie kalk uit bloedvaten ..losweektAl meer dan tien particuliere centra passen deze behande ling op het ogenblik toe Van Gestel verwijst naar een onlangs door de Gezondheidsraad uitgebracht advies, waarin werd geconclu deerd dat het toepassen van chelerende stoffen alleen verantwoord is bij patiënten met vergifti gingen door zware meta len of radio-actieve ele menten Zij moeten, ge zien de bijwerkingen, worden behandeld in daartoe goed uitgeruste ziekenhuizen. De Gezondheidsraad stelde verder dat toe passing van de chelatie therapie ter bestrijding van andere aandoenin gen, zoals aderverkal king. als ..medisch on gefundeerd handelen" moet worden be schouwd. De inspectie zegt in haar brief aan de artsen dat ze het advies van de Gezondheidsraad als richtsnoer zal gebruiken bij de controle op de kwaliteit van het me disch handelen. Ze acht de chelatietherapie on aanvaardbaar tenzij die wordt toegepast in de door de Gezondheids raad genoemde gevallen en omstandigheden De Vereniging voor Che latietherapie i artsen en patiënten i heeft steeds felle kritiek laten horen op het advies van de Gezondheidsraad. Volgens haar baseert de raad zijn oordeel op on voldoende onderzoek, heeft de therapie uitste kende resultaten opge leverd bij honderden patiënten en is deze be handeling ongevaarlijk als volgens bepaalde wordt gewerkt. wijziging denkt de minister het aantal registraties van overtredingen fors te kunnen verminderen, waardoor de werkdruk op het Openbaar Ministerie afneemt. In 1982 vond in 215.000 ge vallen zgn voordocumentatie plaats In 60 000 gevallen werden de gegevens pas na de rechtszaak in de dossiers opgenomen. In het vervolg zal voordocumentatie pas plaatsvinden indien de maxi mumsnelheid met 50 procent over schreden wordt «provinciale wegen, autosnelwegen) of met 30 kilometer per uur (binnen bebouwde kom) Ook. overtredingen op het gebied van dis criminatie zullen steeds voorgedocu- menteerd worden Dat geldt ook voor de nieuwe categorie 'onverzekerd nj- den' N'adocumentatie gebeurde tot nu toe hoofdzakelijk indien de boete meer dan f 150 bedroeg, bij hechtenisstraf of bij de bijkomende straf ontzegging van rijbevoegdheid. ADVERTENTIEi 'ADVERTENTIE van staatssecretaris Koning van Financien. De Raad van State moet er nog advies over uitbrengen Als aan het eind van het jaar blijkt dat er te weinig of teveel geld is teruggestort door de fiscus wordt dat voor de loonbelasting rechtgetrokken via een teruggaafbeschik- king respectievelijk een naheffingsaanslag. Mensen die worden aangeslagen voor de inkomstenbelasting, krijgen langs die weg een verrekening. Dinsdag 14 februari Dinsdag 14 februari Openbare veiling Aanvang 14 00 uur in de Schouwburg te Middelburg GOUD- EN ZILVERWERKEN: Gouden herenzakhorloges, ringen, sieraden, zilveren broodmanden, horlo ges. soezemand. bonbonmandies. fotolijsten. bestek, etc. etc Mahonie kabinet, eiken tweedeurskast. palissander salon: 4 stoelen, bank en tafel Eiken gebogen kaDinet, kantoorklokje, Cronyck van Zeeland door Reigersberghe. scheepski|ker. polychroom en blauwe tegels 17e eeuw. etc Curiositeiten, schilderijen, aquarellen, tekeningen. Oude munten Eminent orgel F50, 8 mahomestoelen. porselein, kristal Kijkdagen maandag 13 februari van 15.00 tot 20 00 uur, dinsdagmorgen 14 februari van 10.00 tot 11.30 uur. Veilingmeester A. I. VERHAGE Notaris; P. KREPEL Zaterdag, 11 februari cm uur cm Vlissingen 07 57 153 20.45 Temeuzen 08 20 176 21 06 Zierikzee 0901 121 21.49 102 Hansweert 08.53 191 21 39 168 Wemeldinge 09.26 142 22.11 123 Kreekrak 09 26 168 22.10 144 Bruinisse 09 55 144 2235 125 Zondag, 12 februari Vlissingen 09 09 147 21 59 127 Temeuzen 09 32 170 22 22 151 Zierikzee 10.13 118 22.58 101 Hansweert 10.02 187 22.51 167 Wemeldinge 10.37 138 23 25 121 Kreekrak 10.36 165 23.23 142 Bruinisse 11.01 142 23 49 124 Laag water Zaterdag. 11 Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse februari 02 01 166 02 28 177 02 57 144 0245 194 03.0' i 161 185. Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge ♦Kreekrak 1441 1501 15.32 15.16 15.30 15.48 15.45 15.51 16 13 16 43 16 24 16 40 16.57 1652 BEIROET (RTR AFP DPA UPI) Terwijl de Israëlische luchtmacht vrijdag doelen in dc Libanese bergen cm bombardeerde en het Libanese leger in het centrum van Beiroet strijd li5 leverde met islamitische milities, 15g zijn de Verenigde Staten en Engeland 2oi begonnen met de evacuatie van hun !76 staatsburgers uit de Libanese hoofd- 203 stad. 175 Volgens het Israëlische opperbevel werden Palestijnse doelen bestookt in 170 Bhamdoun, 15 kilometer ten zuidoos- 181 ten van Beiroet Het gebied staat 154 onder controle van Syrische troepen en Islamitische milities. De luchtaan- jval was kennelijk een vergelding voor een raketaanval donderdag op noord- Israél. Syrië verklaarde dat bij de luchtaan val verscheidene huizen zijn vernie tigd en slachtoffers zijn gevallen on der de burgerbevolking Syrisch luchtafweer heeft voorkomen dat de Israëlische toestellen hun aanvallen konden voltooien, aldus een Syrische militaire woordvoerder Het Libanese leger en de falangistische militie be schoten na dc luchtaanval hetzelfde gebied, zo zei hij Engeland en de Verenigde Staten begonnen vrijdag met de evacuatie van hun burgers uit de Libanese hoofdstad. Helikopters landden bij de Engelse ambassade om mensen die vast zaten in het overwegend islamitische westen van Beiroet op te halen en over te brengen naar marineschepen, die hen naar Cyprus zullen brengen. Honderden Engelsen, Amerikanen en burgers uil de Geme- nebestlanden wachtten aan de kust strook van Beiroet op hun evacua tion. Daar heerste een betrekkelijke rust. Er werd in het centrum van de stad sporadisch geschoten in het gebied langs de 'groene lijn' tussen het Liba nese leger en islamitische milities. De Nederlandse regering ziet momen teel geen aanleiding over te gaan tot dc cvactuatic van Nederlanders uit Libanon. De Verenigde Staten. Engeland en Italië trekken ook hun troepen van de multinationale vredesmacht terug De 115 man sterke Engelse troepen macht is al naar schepen voor de kust overgebracht, evenals een aantal Amerikaanse mariniers Er is nog steeds geen teken dat er een kans bestaat op een compromis tus sen president Gemayel en de Libane se oppositie. Maar volgens radio-Bei- roet en de Libanese staatstelevisie zijn er plannen voor een bijeenkomst van de Libanese. Syrische en Saoedi- sche ministers van buitenlandse za ken over de crisissituatie m Libanon. De islamitische oppositie eist het af treden van Gemayel. Syrië wil vooral het opzeggen van het troepenakkoord dat Israel en Libanon verleden jaar mei hebben gesloten Naar verluidt heeft de Amerikaanse ambassadeur in Israel het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken twee dagen geleden gevraagd niet te heftig te reageren op een opzegging. De VS zien in de opzegging de enige manier om Gemayel te redden. Israëlische functionarissen menen dat opzegging van dit akkoord door Gemayel een totale overgave aan Syrië betekent. 170 Directie K. Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: M. P Dieleman en C van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraa: 56-60. 4381 EG Vlissingen, tel 101184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, (el 1011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur (01184i 15144 Opening kantoren Van maandag t m vri|dag van 08 00 tot 17.00 uur 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie 1011941 511 Advertentie-afdeling. (011861 1584 Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- i m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur ..Cl 1841 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62,80; franco per post 74.- per maand ƒ21,65: jaarabonn. 245.-, losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.l. Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18.60. ingezonden mededelingen 2 j x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro' 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3