Actie nodig voor groot aantal boerenbedrijven Palingvissers willen ook op garnalenvangst EIS TWEE MAANDEN VOOR BEZIT ANTI-SEMITISCHE PROPAGANDA Oosterscheldedam molensteen om nek Nieuw onderdak 17 bewoners in 'Maria Terweel9 Goes WISSEL SCHOUWEN AKKERBOUW TE OVERHEERSEND Jaar voor schietende dealer heroïne Philippinenaar voor rechtbank ADVERTENTIEi GOES Voor een flink deel van de Zeeuwse akkerbouwbedrijven moet er op korte termijn iets gebeuren, willen ze nog toekomstkansen hebben. Het gaat daarbij met name om de kleinere bedrijven, beneden een omvang van 30 hectare. Aangezien de lielft van alle akkerbouwbedrijven in Zeeland beneden de 30 hectare ligt en een kwart zelfs beneden de 15 hectare, is er veel werk aan de winkel. Actie is nodig tegen de achtergrond van het beleid van de Europese Gemeenschap en ook uit een oogpunt van kostenontwikkeling. De kosten per hectare zijn de laatste jaren verdubbeld op alle landbouwbedrijven, maar op de kleinere bedrijven liggen die kosten fors hoger dan op de grotere, zodat de toename daar harder aankomt. Eén en ander bleek vrijdag uit opmer kingen van ir. W Tacken, directeur landbouw en voedselvoorziening in Zeeland, tijdens een werkbezoek van de hogeschoolraad van de landbouw hogeschool uit Wageningen. Hij wees erop dat de overheersing van de ak kerbouw in de provincie gegrond op VAN DER MEULEN: 'Verzwakking van vakbond bevordert het groepsbelang' AXEL „Een verzwakking van de vakbeweging is een zeer slechte zaak. Dan gaat het eigen groepsbelang weer domineren". Deze waarschu wing gaf vrijdagavond CNV-voorzit- ter Harm van der Meuten in Axel op een familie- en jubileumavond van het CNV Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij betreurde het verlies van 16.000 leden in '83 (,,ik vind dat zorgelijke cijfers'i maar herinnerde eraan, dat de christelijke vakbeweging in de af gelopen 75 jaar wel meer aanhang is kwijt geraakt en desondanks een be langrijke bijdrage leverde aan de so ciale ontwikkeling van ons land. Volgens Van der Meulen ontkent het CNV verschillen van mening niet maar heeft ze de klassenstrijd nooit tot uitgangspunt genomen Het komt er juist nu op aan zo meent hij dal leden van de christelijke valbewe- ging duidelijk maken waar ze staan en zich inzetten voor christelijk onder wijs. christelijke politiek en de christelijke pers. Voorzitter Jan Koetsenruyter van de sub-districtsraad Zeeuwsch-Vlaande ren van het CNV zei het plezierig te vinden dat de vakbeweging er in was geslaagd om een familie-avond te houden in weerwil van de recente ambtenarenacties, die op een aantal fronten verdeeldheid dreigden te zaai en. De jubileumavond in cultureel cen trum 'De Halle' trok honderden be zoekers De Camere van Rethorica de Transfiguratie uit Hulst voerde het toneelstuk 'Je bent jong en je wilt wat' op. ervaring en traditie omgebogen moet worden, al zal zo n proces vele jaren duren Tacken noemde als nieu we mogelijkheden de intensieve vee houderij en de tuinbouw. Hij zag het als een pluspunt dat veel gebieden in Zeeland al verkaveld zijn. Op de schop nemen van West-Zeeuwsch- Vlaanderen en Sint-Philipsland acht te hij gewenst. Mr. J Oggel. secretaris van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, (ZLM) ging in op twee knelpunten voor agrarisch Zeeland: de zoetwater voorziening en de milieuvervuiling. Hij onderstreepte de noodzaak van een zoete Grevelmgen Voor Midden- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen be pleitte Oggel onderzoek naar alterna tieve mogelijkheden om méér zoet water voor de landbouw aan te voe ren. Hij herinnerde aan de pas begon nen infiltratieproef bij Kapelle en zag als mogelijkheid voorts het gebruik van schoon water uit zuiveringsinstal laties (via een pijpleidingsysteem) naar de landerijen. Oogstzekerheid. maximale opbrengst en uitbreiding van het bouwplan waren volgens mr. Oggel dé pluspunten van een betere zoetwatervoorziening. Ongerust De ZLM-secretaris was ongerust over de gevolgen van milieuvervuiling voor de landbouw. Hij toonde zich beducht over de luchtverontreini ging (aantasting kwaliteit gewassen en opbrengend vermogen van de grond) en het zonder meer gebruiken van zuiveringsslib voor bemestings doeleinden. Oggel vertelde dat over heveling van het mestoverschot van Brabant naar Zeeland veel nog onop geloste problemen kent: duur trans port, stankhinder en opslagmoeilijk heden. Directeur drs. J. de Jong van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland stelde dat de uitwisse ling van kennis en praktijkervaring KAMERLID EVERSDIJK: tussen Zeeland en de landbouwhoge school naar verhouding goed is. Dat schreef hij toe aan het praktijkgerich te landbouwonderwijs, de intensieve bemoeienis van de overheid en de brede en hechte organisaties in de agrarische sector. De Jong consta teerde in het algemeen dat er een kloof tussen wetenschap en praktijk is. terwijl een wisselwerking juist erg belangrijk is. Ondanks een redelijk goede uitwisseling tussen agrarisch Zeeland en de landbouwhogeschool, meende de ETI-directeur dat de hoge school veel meer kennis te bieden heeft dan alleen landbouwkundig on derzoek. De leden van de hogeschoolraad be zochten 's morgens de Oosterschelde- werken en werden ontvangen door het provinciaal bestuur. Waarnemend commissaris van de koningin mr. J Boersma gaf tijdens die ontvangst een beschrijving van het 'Zeeuwse karak ter mede aan de hand van literaire citaten (Bouman, Van Schagen, Rit- ter jr. en De Coster). Boersma vertelde dat voor niet-Zeeuwen de opmerking 'ji bin net 'n Zeeuw' als een groot compliment kan worden beschouwd, nog belangrijker dan een plaats op de ballotagelijst van het koninklijk Zeeuws genootschap der wetenschap pen. temeer daar met het lidmaat schap van dit genootschap de laatste tijd toch al geleurd wordt teneinde zoveel mogelijk Zeeuwse encyclope- dieén te slijten. In zijn humoristisch getinte betoog merkte mr. Boersma op dat de pro vincie het weliswaar eeuwenlang zonder universiteit moest doen. maar dat er door de komst van dse open universiteit te vestigen in het Zeeuwse 'leespalcis' te Middelburg een kentering op komst is. KRABBENDIJKE De bouw van de pijlcrdam in de monding van de Oostcrschclde 'hangt de minister van verkeer en waterstaat als een mo lensteen om de nek'. Dat zei het CDA-tweede-ka- merlid drs H. Eversdijk vrijdagavond in 'De Rancke' in Krabbcndij- ke. Hij meende dat de pro vincie Zeeland voortdu rend moet opletten niet de dupe te worden van een Haagse politieke be slissing Hij benadrukte, dat het geen Zeeuws werk is. „maar een mo nument voor de Haagse politiek", In het begin van zijn inleiding ging de heer Eversdijk in op het uit de CDA-fractie treden van de heren Scholten en Dijkman, die hij kwa lificeerde als ..politieke zwartrijders". Hij herin nerde eraan, dat de uit getreden kamerleden hun handtekening heb ben gezet onder een con tract, waarin stond dat ze hun kamerzetel zou den verlaten als ze de CDA- fractie zouden ver laten. Naar het oordeel van de heer Eversdijk hebben Schólten en Dijkman woordbreuk gepleegd en hij zei: „Het fundament van dit nieu we politieke gebouw deugt dus niet. Overi gens meende hij, dat het CDA zich niet ongerust hoeft te maken als zij een nieuwe politieke partij opnchten. Die zou bestaan uit een „poli tiek allegaartjemeen de hij narenstakingen, die naar zijn inzicht onno dig waren. De korting op de salarissen, die naar hij betoogde be doeld was om werkgele genheid te kunnen be houden, was niet onre delijk, zo stelde hij. Met de aanbouw van 525 vierkante meter geprefabriceerde eenheden is de uitbreiding va Maria Tenveel in Goes een feit geworden het verpleeghuis i GOES De uitbreiding van het verpleeghuis Maria Terweel (voor door het efficiénter kunnen werken lichamelijk zieken) in Goes is een feit. Met de aanbouw van 525 vierkante meter geprefabriceerde eenheden hebben zeventien bewoners een nieuw onderkomen gevonden. Zij woonden eerst in het aangrenzende pand (een oude villa), dat nu gebruikt zal worden door de staf en de administratie. De totale kosten van de uitbreiding bedroegen een half miljoen gulden. Het project is in circa vier maanden uitgevoerd. Dokter J. H. Rypkema. geneesheer directeur, prijst zich zeer gelukkig met de nieuwbouw. „De oude behui zing was niet alleen onveilig, maar maakte het voor het personeel ook erg moeilijk werken. Een villa is immers niet praktisch ingericht met het oog op de verpleging van bejaarden" Doordat de capaciteit van het tehuis niet is uitgebreid, hebben de meeste bewoners nu een eigen kamer, in tegenstelling tot het verleden toen de kamers met een hoop kunst en vliegwerk ingedeeld moesten worden voor vier personen. De verbouwing past geheel in het plan van de komende fusie van verpleeghuis De Werlkampen (voor demente bejaardem in Rilland met Maria Terweel Die fusie, zoals aan gegeven in het verpleeghuizenplan van de provincie Zeeland, heeft een groot aantal voordelen volgens A. J. A. Janse, hoofd begeleiding Maria Terweel en Sint Maarten in de Groe (het verzorgingshuis dat aan Maria Terweel vast zit). „Door het centra liseren van de verpleeghuizen voor kom je overplaatsing van oudere mensen. Als ze lichamelijke moei lijkheden hebben, hoef je ze als ze psychische problemen krijgen niet naar Rilland te sturen. Een over plaatsing is voor ouderen natuurlijk altijd een grote zorg", aldus Janse. Rypkema voegt daar aan toe dat de exploitatiekosten door een dergelij ke fusie aanzienlijk dalen, vooral Door het min of meer zeker worden van de bouw van een nieuw zieken huis in Goes, hopen Rypkema en Janse dat De Werfkampen en Maria Terweel gevestigd kunnen worden in het Sint Joanna-ziekenhuis. „Als alles loopt zoals wij hopen, en die kans is redelijk groot, denken we eind jaren tachtig een gedeelte van ons gecombineerde verpleeghuis te hebben overgeheveld naar Sint Joanna", legt Rypkema uit. De fu sie van Maria Terweel met De Werfkampen staat in het verpleeg- huisplan pas na 1987 op het pro gramma. Dat houdt in dat als de bouw van het nieuwe ziekenhuis in Goes eer der klaar is. het oude een lange tijd leeg staat. En dit, terwijl de twee verpleeghuizen die vrijkomende ruimte graag willen benutten, aldus Rypkema. Hij vindt het dan ook zinvol, dat het beleid in deze wordt bijgesteld. JAARVERGADERING ZIERIKZEE PZC provincie zaterdag ii februari 984 Wissel Zeeuws-Vlaanderen WISSEL BEVELANDEN - MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag dc 32-jarige in Vlissingen wonende S. T. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf voor het lossen van een aantal schoten in het koffiehuis Anadolu in zijn woonplaats en voor het verko pen van heroine. T. had welis waar geen slachtoffers gemaakt maar de afgevuurde kogels sloe gen vlak voor de voeten van de dodelijk verschrikte bezoekers van de koffieshop in de vloer. De uitspraak was overeenkom stig de eis van de officier, die S T in het bijzonder verweet dat hij als met-verslaafde uitslui tend uit winstbejag heroïne ver handelde De eigenaar van de koffieshop H T. (25) uit Middelburg, die na de schietpartij in zijn zaak S. T. met een mes achterna was gegaan, werd door de rechtbank vrijge sproken voor het bedreigen van de man met het mes. Er was daarvoor een maand voorwaar delijk tegen hem geéist. omdat de officier het weliswaar het goed recht achtte van H. T. om de schutter in afwachting van de komst van de politie aan te houden, maar dat hij dat niet bewapend met een mes had mo gen doen Toen H T de ander achterhaalde, was deze nog in het bezit van de revolver met munitie H. T werd alleen ver oordeeld tot de 150 gulden boete, zoals ook was geéist. voor het hanteren van het mes op de openbare weg. Leden van de hogeschoolraad van de landbouwhogeschool Wageningen worden toegesproken door burgemeester mr W Blanken van Goes. ZIERIKZEE De voorzitter van de vereniging van beroepsaalvissers Zuidwest-Nederland, W. K. Schot, wil dat palingvissers ook vergunning krijgen om op garnalen tc vissen. Hij vindt het een oneerlijke zaak dat garnalenvissers wel vergunning krijgen om, weliswaar nog op beperkte schaal, op paling te vissen. Schot maakte dat vrijdagmorgen dui- om ambtenaren zou kunnen gaan. De delijk in de jaarvergadering van zijn directie visserijen zegde echter toe vereniging in het 'Huis van Nassau' te dat alle plaatsen die voor de paling- Zierikzee. Van de zijde van de directie visserij in aanmerking komen, 'ge- visserijen van het ministerie kwam claimd' zullen worden voor de be- vrijdagmorgen de mededeling dat pa- roepsvisserij. Ook zal aan rijkswater- lingvissers best op garnalen mogen staat gevraagd worden alle palingvis- vissen. maar dan moeten ze wel vol- serij te verbieden, of plaatsen aan te .doen aan bepaalde eisen. Schot liet wijzen waar ook de beroepsaalvissers echter in een reactie daarop weten dat terecht kunnen, die eisen in zijn ogen veel te streng zijn. Toch zou hij, zo werd duidelijk. A ntirrpypfl ingaan op de mededeling van de di- wil rectle visserijen dooi zelf ook een Verder werd in de vergadering inge- vergunning voor de garnalenvisserij gaan op het vissen op plaatsen waar aan te vragen. Overigens kwam in de dat niet is toegestaan. De leden wa- jaarvergadering van de aalvissers ren het er wel over eens dat geconsta- naar voren dat er nog wel meer zaken teerde overtredingen eigenlijk aan zijn die de palingvissers 'oneerlijk gegeven moeten worden, maar Schot vinden. Zo wordt het hen bijvoorbeeld voegde er aan toe dat die zaak erg verboden om bij de werkeilanden in gevoelig ligt omdat het collega's be de monding van de Oosterschelde te treft. En anonieme aangiften worden vissen. Maar ze constateren zelf dat niet geaccepteerd. Zelf was Schot bij die werkeilanden wel fuiken staan, ook wel eens bedreigd dat zijn fuiken die waarschijnlijk eigendom zijn van doorgesneden zouden worden, toen mensen die op die eilanden werken, hij vissers betrapte op het lichten Uit mededelingen van een zegsman van zijn fuiken, van de directie visserijen werd duide- Schot constateerde verder dat de aan- lijk dat er inderdaad nogal wat aan- voer van paling via de vismijn te vragen om op paling te mogen vissen. Colijasplaat geen succes is geworden, binnenkomen van die kant, en dat die Hij maakte onder meer gewag van aanvragen zelfs in een enveloppe van lage prijzen die de aanvoer niet stimu- njkswaterstaat zaten. Daarmee de op- leren. Zolang er geen veilplicht voor merkingen van voorzitter Schot be- paling is zag Schot deze zaak dan ook vestigend, die stelde dat het wel eens niet erg zitten. Hij gat verder nog eens aan een groG voorstander van een geheel afgesloU Oosterschelde te zijn: „Als ze schuiven in de stormvloedkering eei keer neerlaten, zou ik het helemaa niet erg vinden dat ze klem zitten e van zijn levensdagen niet meer open gaan". Naar de mening van de voorzi! ter van de aalvissersvereniging ge paling beter in afgesloten wateren, niet alleen paling, vertelde hij vrijdagji morgen, maar ook oesters „kijk maa naar de Grevelingen" Overigen noemde hij het feit dat er door d pijlerdam minder stroming in de Oa terschelde komt al een hele vooruil gang voor de palingvissers. Brandje leegstaande I woning Vlissingen VLISSINGEN - In een leegstaan! woning aan de Menno van Coehooi gracht (Het Fort) in Vlissingen hi in de nacht van donderdag op vrijdl een brandje gewoed. De brandweerl er vrijwel zeker van dat het werd aangestoken. Hoewel de woning geheel was dicht! timmerd, is men er toch in geslaag via de achterdeur binnen te kom« Daar moet oud meubilair en derg< ke in brand zijn gestoken. De V singse politie deed nog een poging i het vuur met een brandblusapparai te. blussen, maar slaagde er niet zodat tegen half vier de brandweerl aan te pas moest komen. In nog ge half uur had deze. met behulp v; twee stralen hogedruk. het kant geklaard. Werkgroep 'Scouting en Vijvervreugd' in oprichting MIDDELBURG - Scouting Zeeland werkt momenteel aan de vorming van een werkgroep 'Scouting en Vij vervreugd*. die als taak krijgt de mogelijkheden te onderzoeken van het spelen van het scoutingspel bin nen 'Vijvervreugd', een instelling voor geestelijk gehandicapten, in Middelburg. De werkgroep bestaat uit leden van Scouting Zeeland en medewerkers van de afdeling ontspanning van 'Vij vervreugd' De werkgroep komt dins dag 14 februari voor het eerst bijeen in 'Vijvervreugd' MIDDELBURG - Voor het bezit van een partij antisemitische pamfletten, die R. D. L. uit Philippine (66) ter verspreiding in voorraad had. is vrij dagmorgen tijdens de zitting van de meervoudige strafkamer van de rechtbank in Middelburg twee maan den gevangenisstraf geeist. De boek jes, getiteld 'Politieke geheimen I', werden bij een huiszoeking in okto ber 1981 in zijn woning aangetroffen, maar doordat L. de mogelijkheden n een bezwaarschriftprocedure tot het uiterste gebruikte, kwam de zaak eerst nu voor de rechter. Bij zijn aanhouding verklaarde L. destijds ongeveer honderd boekjes in omloop gebracht te hebben. Het geschrift bevat passages die de Joden zelf als „de fanatiekste verte genwoordigers van rassendiscrimina tie' bestempelde. De visie dat met- Joden geen mensen zijn zouden zij over de hele wereld verspreiden „doordat ze alle publiciteitsmedia be heersen". Ook wordt hen „hunker naar wereldoverheersing in de schoe nen" geschoven „De communistische partij is het middel dat zij voor hun greep naar de macht gebruiken", al dus het boekje Het omslag ervan is dan ook 'gesierd' met een van bloed druipende hamer en sikkel Kortom, het geschrift vertoont grote gelijkenis met de produkten van de propaganda-machine van Hitler- Duitsland Officier van justitie mr R D. E Daverschot kwalificeerde de uitlatingen erin als beledigend voor groepen mensen wegens ras en gods dienst en aanzettend tot haat Hij zag er ontwrichting en ondermijning van de openbare orde en de democrati sche samenleving m „Het is de uiting van een verdorven geest", zo vatte hij het samen aan het eind van zijn requisitoir Zijn advocaat mr W J Weifort be streed dat het boekje gericht was tegen het Joodse volk. Het zou slechts de opvattingen van de Talmoed - de boeken die de neerslag vormen van het Joodse denken en de Joodse leer - bestrijden Ter illustratie van zijn pleidooi overhandigde hij de recht bank de inleiding van een vertaling van de Talmoed in het Duits uit het eind van de vorige eeuw Daann werd herinvoering van de middeleeuwse traditie van Talmoedverbranding aanbevolen Kennelijk wilde hij hier mee aantonen dat de bestrijding van de Talmoed geen exclusief 20-e eeuws verschijnsel is. Zijn verweer was verder gebaseerd op de verjaring van het misdrijf. L. zou de boekjes al in 1976 in huis gehad hebben. Bij een huiszoeking in 1979 zou de politie het pakket met meer dan 500 exemplaren van het schotschrift over het hoofd gezien hebben. Om dit te staven had hij de Gentse professor M. Brauns als getui ge meegebracht, die vertelde dat hij de boekjes al vóór die datum in L.'s huis had gezien. Deze zou L. nog gewaarschuwd hebben uit te kijken met het in omloop brengen ervan. Erg overtuigend klonk zijn verhaal niet. daar hij zich herinnerde dat het zaakje in papier verpakt was. terwijl L. onthulde dat het 'in plastiek' zat. Brauns leerde L. kennen op een bij eenkomst van de Vlaams-Nederland se beweging bij de Brugse uilgever Spinnewijn, die het gewraakte boek werkje het licht deed zien. L werd al eerder veroordeeld voor het in omloop brengen van racistische lectuur, die bij de huiszoeking in 1979 bij hem gevonden werd. Het ging toen om Duitstalige geschriften onder het hoofd 'Volkische Beobachter'. de naam van het Nazi-partijblad in Hit- ler-Duisland. Hij werd daarvoor in 1982 bij arrest van de Hoge Raad veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf. In de nu lopende zaak doet de recht bank vrijdag 24 februari uitspraak. GISTEREN IN BRANDPUNT Enorme nood van geestelijk gehandi capte kinderen in de 3e wereld Stichting BISSCHOP BEKKERS heeft plan voor dringende hulp. Te beginnen m Bangladesh en Nepal Help Helpen! Giro: 22.44.66 Bank: 22.57.41.741 Stichting Bisschop Bekkers, 's-Hertogenbosch,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 36