Onzekerheid na dood van Joeri Andropov fePZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Man komt om bij brand in Goes Datanet voor kranten vandaag Lubbers ziet geen wijziging beleid Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Drieëndertig miljoen voor Zonnebloem Dag van de Onrust SPECULATIES OVER OPVOLGING Van onze correspondent MOSKOU - Na de bekendmaking van de dood van Joeri Andropov is vrijdag niets meer uit Moskou vernomen over wie zijn opvolger wordt. De Russische radio en tv beperkten zich gisteren tot het uitzenden van het bericht dat Andropov donderdag 9 februari (om 14.50 uur Ned. tijd) na een langdurige ziekte is overleden. De Sowjet-leider, in november 1982 als opvolger van Brezjnev aangewezen, is daarmee slechts vijftien maanden aan het bewind geweest. Onzekerheid en hoop kenmerken de Andropov verklaard een beleid le (73) was benoemd tot voorzitter westerse reaeties op het overlijden, zullen voortzetten dat is gebaseerd Onzekerheid over welke leider(s) het 'op de beginselen van vreedzame coe roer in het Kremlin zullen hoop dat een nieuw Sowjet-leider- lende maatschappijsystemen', schap openingen zal maken naar het Westen, in het bijzonder een terug keer naar de Geneefse conferentieta- internationale problemen door mid- de voormalige KGB-chef Andropov fels, waar met de VS over verminde ring van kernbewapening moet wor den gesproken. De leiding van de Sowjet-Unie heeft in een verklaring vrijdag na het overlijden van Joeri van de Sowjet-Unie. Vrijdagavond laaiden de speculaties partijleiding, maar werd door Andrp- over Andropovs opvolging in Mos kou en tal van andere hoofdsteden op nadat werd bekendgemaakt dat po- die de begrafenis van de partijleider moet regelen. xistentie tussen staten met verschil- Na de dood van Brezjnev in november 1982 gold Tsjernenko. een bescherme- „Het Sowjet-volk is een overtuigd ling van Brezjnev. als de belangrijkste tegenstander van het oplossen van rivaal van Andropov. Het was echter del van geweld. Vredezonder oorlog is die tot voorzitter van Brezjnevs be- RQU\\f ons ideaal", zo werd in het nieuwspro- grafemscommissie werd benoemd, jaar, toen hij met enkele Amerikaanse senatoren sprak, had hij zich niet meer in het openbaar vertoond. De Sowjet-leider leed aan suikerziekte en had nier- en hartkwalen. Volgens het vrijdagmiddag uitgege ven medisch communique is hij overleden aan onvoldoende werking van hart- en bloedvaten. Andropov werd al sinds februari vong jaar be handeld met een kunstnier. Daardoor trad aanvankelijk verbetering van zijn toestand in en was hij in staat tot werken Maar, aldus het communi que. eind januari verslechterde zijn toestand door hoge bloeddruk en or gaanverschrompeling. gramma op de Sowjet-televisie gezegd naar later bleek de eerste stap op weg de bevolking naar de absolute top Tsjernenko bleef weliswaar de tweede man in de Banenplan De Partij van de Arbeid ml via arbeidstijdverkorting en enke le andere maatregelen 135.000 banen scheppen voor jonge werklozen. (PAGINA 2) pov en diens aanhang in het politburo politiek isolement gedrukt Andropov wordt dinsdag in Moskou litburo-lid Konstanlin Tsjernenko begraven. Sinds 18 augustus vong (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG De Nederlandse regering zal binnen de NAVO niet aandringen op uitstel van verdere plaatsing van kernraketten bij wijze van signaal aan een nieuw Sowjet-lciderschap om de Geneefse wapengesprekken met de VS te hervatten. Als reactie op de dood van Andropov zei premier Lubbers gisteravond dat hij geen aanleiding ziet de in juni door de regering te nemen beslissing over plaatsing van kruisraketten uit te stellen. Om 12.30 uur vrijdagmiddag werden Russische tv- en radioprogramma's (waarin reeds enkele uren documen taires werden getoond en treurmu ziek ten gehore gebracht) onderbro ken voor een verklaring van het centraal comité. Daarin werd be kendgemaakt dat Andropov donder- ISlot zie pagina 4 kol. 7) Af en toe zon Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Weinig wind. 227e jaargang no. 35 Zaterdag 11 februari 1984 Met de kreet 'Rennen, fotografen, nemen enkele mannen de wijk, nadat ze tijdens schermutselingen met de krakers één van hen in een steeg hadden afgetuigd. Het gebeuren vond plaats kort nadat tijdens een vechtpartij op het Amsterdamse Muntplein een mannelijke en een vrouwelijke agent lichtgewond waren geraakt AMSTERDAM (ANP) In het kader van de 'Dag van de Onrust' zijn vrijdag acties gevoerd tegen de dreigende ontruiming van het Wyers- complex in Amsterdam. Op de plaats van dit gebouw moet een Holiday Inn-hotel worden gebouwd. Ongeveer 25 organisaties namen deel aan deze dag, onder welke het Uitkeringsfront. Bond voor Wets overtreders, PSP-Amsterdam, Jun kiebond, Militant Dames Comité, Wyers en de gezamenlijke Amster damse kraakgroepen. Er werden in Amsterdam enkele vernielingen aangericht en op enkele gebouwen werden teksten aangebracht tegen het Holiday Inn-hotel. Ook in ande re plaatsen werd actie gevoerd: de Holiday Inn-vestigingen in Utrecht en Leiden werden korte tijd bezet; in Arnhem werd enige tijd de hal van het kantoor van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) bezet. De 'Dag van de Onrust' werd vrijdagmiddag afgesloten met een demonstratieve tocht door de Am sterdamse binnenstad Naar schat ting 1500 belangstellenden woon den in het Wyerscomplex een mani festatie bij met sprekers, muziek, werklozentheater en de rockband 'Co and the Cattleshow GOES De 58-jarige Jacob Braamse is vrijdagavond laat om het leven gekomen bij een brand in zijn woning in Goes. De man had tijdelijk een zoge naamde wisselwoning aan de Scheldestraat betrokken in verband met de renovatie van zijn huis. De brand die even na elf uur uitbrak is vermoe delijk veroorzaakt door een pannetje dat lange tijd op het vuur heeft gestaan. In de wo- hing ontstond een enorme rookontwikkeling, waarin de man is gestikt. Enkele brandweermannen pasten nog (Slot zie pagina 13 kol. 3i vüéSf TTet Sowjetleiderschap iwj| Xlheeft zich sinds de tur- bulente dagen van de Okto- -| berrevolutie van 1917 geken- 1 i merkt door zijn duurzaam heid. Lenin. Stalin. Chroesjtsjov en Brezjnev stonden jarenlang als vrijwel alleenheersers aan het hoofd van de staat, hetgeen een waarborg was voor een stabiel politiek leiderschap. De donderdagmiddag overleden Sowjet- partijleider en president Joeri Andro pov vormt een uitzondering: hij oefen de slechts vijftien maanden de hoog ste macht uit in het Sowjetapparaat, waarvan de laatste zes maanden van wege zijn ziekte, die hem uiteindelijk noodlottig is geworden, alleen voor de statistiek meetellen Andropov is er derhalve niet in geslaagd zijn stempel op de Sowjet-maatschappij te druk ken. hoewel zijn start m november 1982 veelbelovend was. De wisseling van de wacht in het Kremlin na de dood van de totaal opgebrande Brezj nev in het najaar van 1982 leek aan vankelijk de belofte in te houden van een meer dynamische buitenlandse politiek, maar al snel bleek, dat de nieuwe Sowjetleider toch niet meer was dan de uitvoerder van de typische behoudende politiek van Moskou. Het moet worden toegegeven, dat Andro pov het tij niet mee had De toch al op een laag pitje staande betrekkingen met de Verenigde Staten kwamen verder onder druk te staan, mede als gevolg van de voorgenomen plaatsing van raketten voor de middellange afstand in Europa. In Rusland zelf bracht de frisse wind van Andropovs aanpak niet de vernieuwing in het sociale en maatschappelijke leven, waarop velen hadden gehoopt. Andro povs dood laat nauwelijks een leegte achter; de tijd ontbrak hem nu een maal om in de voetsporen van zijn voorgangers te treden Na elke machtswisseling in het Kremlin treedt een periode van grote onzekerheid op. die minder in de Sowjet-Unie zelf wordt gevoeld dan in de rest van de wereld Ais er al sprake is van een interne machtsstrijd in het Kremlin gaat die de gemiddelde Rus geheel voorbij. Over dat soort zaken wordt m Rusland niet geschreven in de kranten of gesproken voor radio of televisie. De dood van Andropov staat model voor die opvatting: bijna twin tig uur na Andropovs overlijden gaf het Kremlin een eerste officiële ver klaring uit Het op de hoogte stellen van het politieke apparaat en van de bevriende socialistische landen gaat vóór het informeren van de bevolking. In het Westen kwam pas een einde aan de speculaties over de vraag wie was overleden Andropov of maar schalk Oestinov toen de Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson in Brussel meedeelde, dat het inderdaad om Andropov ging. In dit. geval kwam het van pas. dat óók communisten deel uitmaken van de Franse regering De vraag die er met een op volgt is deze: Wie zal Andropov opvolgen'' Trachten een antwoord te geven op die vraag is dure speculatie. Voorspellingen zijn in het verleden maar al te vaak wilde gokpartijen gebleken. Bij de dood van Brezjnev bijvoorbeeld was de volgende dag al een opvolger bekend, hetgeen er op wees. dat de tweede categorie macht hebbers in het Kremlin de opvolging al lang tevoren had geregeld. Het Westen gaf toen nog de inmiddels naar het tweede plan verdrongen Tsjernenko de grootste kans om Brezjnevs plaats in te nemen De enige zekerheid, die we nu hebben, is de onzekerheid. Het antwoord moet uit het Kremlin komen Dim HILVERSUM iANPi - De nationale actie '1. 2. 3. schip voor de Zonnebloem die KRO en de Zonnebloem op radio en televisie hebben gehouden, heeft netto bijna 33 miljoen gulden opgebracht. Daarvan kan een speciaal motor- passagiersschip voor langdurig zieken, lichamelijk ge handicapten en hulpbehoevende bejaarden worden ge bouwd en minstens zeven jaar lang m de vaart worden gehouden. Dit werd vrijdagavond in de laatste show bekendgemaakt. Dertien TV-shotbs en veertien radio-uitzendingen van de KRO, met als middelpunt een loterij, hebben de 33 miljoen opgeleverd. Het streefbedrag van de actie was veertig miljoen gulden, zeventien voor de hnvm van hef schip en 23 miljoen voor de exploitatie. Nu de opbrengst zeven miljoen lager is uitgevallen, kan het schip in elk geval zeven jaar in vaart blijven. De organisatoren wijten de lagere opbrengst mede aan de wekenlange poststaking in november en december van het vorig jaar. De door Rudi Canrell gepresenteerde televisieshows trok ken volgens de KRO 'recordaantallen kijkers' die het programma ook goed waardeerden. Zo keken op 27 januari 6,7 miljoen mensen (kijkdichtheid van 58 procent naar de 1, 2, 3-show, die het programma met het rapportcijfer 7,3 beloonden. De gemiddelde kijkdichtheid bedroeg 50 procent en de waardering 7,2, aldus de KRO. Joeri Andropov BEST/DEN HAAG (GPD/ANP) pers wordt gestudeerd op een langer automatisch naar de dagbla- Staatssecretaris Scherpenhuizen 'nieuws-op-afroep' systeem, waarbij den wordt gezonden, maar aan de van verkeer en waterstaat heeft de berichtgeving van het ANP - hand van inhoudsopgaven selectief gistermiddag op een feestelijke bij- 70.000 berichten op jaarbasis - niet door hen kan worden opgeroepen eenkomst bij Brabant Pers'Rota- best in Best het 'Datanet' van de PTT officieel in gebruik gesteld voor de Nederlandse nieuwsmedia. Daarmee is de verbinding tussen de persbureaus en de dagbladen aanzienlijk verbeterd. Het Datanet zorgt voor een enorme i versnelling van het berichtenver keer tussen de Nederlandse persbu reaus en de aangesloten dagbladen. Kregen de laatste tot nu toe in het gunstigste geval de berichten per telex met een snelheid van tien letters per seconde binnen, dank zij de nieuwe computertechniek waar mee het Datanet werkt, worden dit honderden lettertekens per seconde (2400 bits). Dit voorjaar zullen alle dagbladen, het NOS-journaal. de Radionieuwsdienst ANP en dé pers bureaus Gemeenschappelijke Pers dienst, Persunie, Zuid-Oost Pers en het ANP overschakelen op dit open- bare. digitale communicatienet- werk, dat de vertrouwde telex ge- heel zal gaan vervangen De Provinciale Zeeuwse Courant werkt sinds een week met het Data- DAGeucetu Belastingkunde De belastinginspectie begint in Goes een proef met 'onderwijs' aan belastingplichtigen (PAGINA 9) Sneeuwspelen Aanhoudende sneeuwval lijkt de winterspelen in Sarajevo geheel in de war te sturen Na uitstel werd gisteren onder meer de 500 meter schaatsen afgewerkt. Bij de heren had de Rus Fokitsjev de sterkste ze nuwen. De Japanse favoriet Kuroiwa kwam in het spel nauwelijks W(pAGMA Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 7, 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Weekendkrant: 17, 18, 19, 21, 23. 25 en 27 Staatssecretaris Scherpenhuizen Overstroming De hoge stand van de Maas maakte gisteren de evacuatie van vee uit door het water omringde Limburgse boerde rijen nodig De hulp van mili tairen werd ingeroepen. (PAGINA 3) Rookgassen Zolang minister Winsemius geen optimale ontzwaveling van de rookgassen van de bij Borssele te bouwen kolencen trale voorschrijft, blijft het da gelijks bestuur van de provin cie doorgaan met het verlenen van een vergunning waarin vijftig procent ontzwaveling wordt geelst. (PAGINA 7) Ontslagrecht De centrale werkgeversorga nisatie willen ontslag zonder vergunning van een arbeids bureau mogelijk maken. Ook zou er een beter evenwicht moeten komen tussen opzeg termijn en behandelingstijd van een ontslagvergunning. (PAGINA 9) Lubbers meende dat. er waarschijnlijk geen wijziging zal komen in de Sow- jet-politiek. Wel achtte hij het waar schijnlijk dat het nog dit jaar tot hervatting van de Geneefse onder handelingen over kernwapens voor de lange afstand (START) zal komen. Lubbers kondigde aan dat minister van buitenlandse zaken Van den Broek naar Moskou zal gaan om de begrafenis van Andropov bij te wo nen. PvdA-fractieleider Joop den Uyl noemde, in een opmerkelijke schrif telijke reactie, Andropovs overlijden „een slag, voor velen, ook voor mij, die moet worden beschouwd als een groot verlies". Volgens Den Uyl heeft Andropov bij gedragen aan het scheppen varr een sfeer van redelijkheid en rationele afweging „en dat is al ontzaglijk veel in de wereld van vandaag". Volgens het UDA (defensiespecialist Frinking) zal Gromyko die in het Westen als havik wordt beschouwde- de komende tijd een zwaar stempel drukken op de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Hij verwacht een langdurige machtsstrijd in het Krem lin. die voor onzekerheid in het Wes ten zal zorgen. De VVD hoopt en verwacht dat de nieuwe Sowjet-lei- ders naar een opening zullen zoeken om uit de impasse in de betrekkingen met het Westen te komen. CPN-voorzitster Elli Izeboud toonde zich in een schriftelijke verklaring „verrast door het overlijdensbe richt". De CPN kan, gezien de korte periode dat hij het leiderschap ver vulde. moeilijk een beoordeling van zijn beleid geven. Gememoreerd wor den Andropovs „belangrijke voor stellen" om de atoombewapening te rug te dringen. Joeri Andropov MOSKOU iAPi Na het bekendwor- den van het overlijden van de Russi sche leider Andropov haastten zich inwoners van Moskou naar boekwin kels om het officiële portret van de overledene te kopen. De voorbereidingen voor overgang van het Telexnet, dat sinds 1936 wordt gebruikt, op het Datanet. heeft ongeveer vier jaar gevergd Volgens C. N. F. Van Ditshuizen. algemeen directeur van het ANP, zijn op niet te lange termijn twee nieuwe ontwikkelingen te verwach ten. Speciaal voor de schrijvende

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1