Actie nodig voor groot aantal boerenbedrijven Palingvissers willen ook op garnalenvangst EIS TWEE MAANDEN VOOR BEZIT ANTI SEMITISCHE PROPAGANDA Oosterscheldedam molensteen om nek Nieuwe belastingbalie AKKERBOUW TE OVERHEERSEND Voor 3.200 gulden uit etalage gestolen Jaar voor schietende dealer heroïne Philippinenaar voor rechtbank ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 PZC/ provincie 10 GOES Voor een flink deel van de Zeeuwse akkerbouwbedrijven moet er op korte termijn iets gebeuren, willen ze nog toekomstkansen hebben. Het gaat daarbij met name om de kleinere bedrijven, beneden een omvang van 30 hectare. Aangezien de helft van alle akkerbouwbedrijven in Zeeland beneden de 30 hectare ligt en een kwart zelfs beneden de 15 hectare, is er veel werk aan de winkel. Actie is nodig tegen de achtergrond van het beleid van de Europese Gemeenschap en ook uit een oogpunt van kostenontwikkeling. De kosten per hectare zijn de laatste jaren verdubbeld op alle landbouwbedrijven, maar op de kleinere bedrijven liggen die kosten fors hoger dan op de grotere, zodat de toename daar harder aankomt. Eén en ander bleek vrijdag uit opmer kingen van ir. W. Tacken, directeur landbouw en voedselvoorziening in Zeeland, tijdens een werkbezoek van de hogeschoolraad van de landbouw hogeschool uit Wageningen. Hij wees erop dat de overheersing van de ak kerbouw in de provincie gegrond op VLISSINGEN - Bij een inbraak in een radio- en televisiewinkel aan de Scheldestraat te Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag voor 3200 gulden aan apparatuur gestolen uit de etalage. De winkelruit werd met een steen vernield, waarna een mini-videorecorder en een mini- stereoinstallatie met hoofdtelefoon werden ontvreemd. Ook is dezelfde nacht ingebroken in een woning aan de Hogeweg. Tijdens afwezigheid van de bewoonster werd een ruit van de voordeur vernield, waarna het gehele huis is doorzocht. Daarbij is de inhoud van de kasten gedeeltelijk op de grond gesmeten. Het was vrijdag nog niet bekend wat precies wordt vermist. Duizenden guldens aan sieraden weg in Middelburg MIDDELBURG - Bij een inbraak in de woning van mevrouw A. van K. aan het Toorenvliedtwegje in Mid delburg hebben onbekenden donder dagavond voor enkele duizenden gul dens aan sieraden buitgemaakt. Ze kwamen de woning binnen door tijdens de afwezigheid van de bewoon ster een ruit aan de zijkant van het huis te vernielen. Vermist worden onder meer zes gouden ringen, een gouden vijfje, zilveren ringen, zilveren broches, een doubl.e horlogektting, Delfs blauw-schotels en dergelijke. Werkgroep 'Scouting en Vijvervreugd' in oprichting MIDDELBURG - Scouting Zeeland werkt momenteel aan de vorming van een werkgroep 'Scouting en Vij vervreugd', die als taak krijgt de mogelijkheden te onderzoeken van het spelen van het scoutingspel bin nen 'Vijvervreugd', een instelling" voor geestelijk gehandicapten, in Middelburg. De werkgroep bestaat uit leden van Scouting Zeeland en medewerkers van de afdeling ontspanning van 'Vij vervreugd' De werkgroep komt dins dag 14 februari voor het eerst bijeen in 'Vijvervreugd'. ervaring en traditie omgebogen moet worden, al zal zo'n proces vele jaren duren. Tacken noemde als nieu we mogelijkheden de intensieve vee houderij en de tuinbouw. Hij zag het als een pluspunt dat veel gebieden in Zeeland al verkaveld zijn. Op de schop nemen van West-Zeeuwsch- Vlaanderen en Sint-Phiiipsland acht te hij gewenst. Mr. J.Oggel, secretaris van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. <ZLMi ging in op twee knelpunten voor agrarisch Zeeland: de zoetwater voorziening en de milieuvervuiling. Hij onderstreepte de noodzaak van een zoete Grevelingen. Voor Midden- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen be pleitte Oggel onderzoek naar alterna tieve mogelijkheden om meer zoet water voor de landbouw aan te voe ren. Hij herinnerde aan de pas begon nen infiltratieproef bij Kapelle en zag als mogelijkheid voorts het gebruik van schoon water uit zuiveringsinstal laties (via een pijpleidingsysteem) naar de landerijen. Oogstzekerheid. maximale opbrengst en uitbreiding van het bouwplan waren volgens mr. Oggel dé pluspunten van een betere zoetwatervoorziening. Ongerust De ZLM-secretaris was ongerust over de gevolgen van milieuvervuiling voor de landbouw. Hij toonde zich beducht over de luchtverontreini ging (aantasting kwaliteit gewassen en opbrengend vermogen van de grond) en het zonder meer gebruiken van zuiveringsslib voor bemestings doeleinden. Oggel vertelde dat over heveling van het mestoverschot van Brabant naar Zeeland veel nog onop geloste problemen kent: duur trans port, stankhinder en opslagmoeilijk heden. Directeur drs J. de Jong van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland stelde dat de uitwisse ling van kennis en praktijkervaring KAMERLID EVERSDIJK: tussen Zeeland en de landbouwhoge school naar verhouding goed is Dat schreef hij toe aan het praktijkgerich te landbouwonderwijs, de intensieve bemoeienis van de overheid en de brede en hechte organisaties in de agrarische sector. De Jong consta teerde in het algemeen dat er een kloof tussen wetenschap en praktijk is. terwijl een wisselwerking juist erg belangrijk is Ondanks een redelijk goede uitwisseling tussen agrarisch Zeeland en de landbouwhogeschool, meende de ETI-directeur dat de hoge school veel meer kennis te bieden heeft dan alleen landbouwkundig on derzoek. De leden van de hogeschoolraad be zochten 's morgens de Oosterschelde- werken en werden ontvangen door het provinciaal bestuur Waarnemend commissaris van de koningin mr. J. Boersma gaf tijdens die ontvangsteen beschrijving van het 'Zeeuwse karak ter', mede aan de hand-van literaire citaten iBouman. Van Schagen. Rit- ter jr. en De Coster) Boersma vertelde dat voor niet-Zeeuwen de opmerking 'ji bin net 'n Zeeuw' als een groot compliment kan worden beschouwd, nog belangrijker dan een plaats op de ballotagelijst van het koninklijk Zeeuws genootschap der wetenschap-' pen, temeer daar met het lidmaat schap van dit genootschap de laatste tijd toch al geleurd wordt teneinde zoveel mogelijk Zeeuwse encyclope dieën te slijten. In zijn humoristisch getinte betoog merkte mr. Boersma op dat de pro vincie het weliswaar eeuwenlang zonder universiteit moest doen, maar dat er door de komst van dse open universiteit te vestigen in het Zeeuwse 'leespaleis' te Middelburg een kentering op komst is. balie m het belastingkantoor aan de Lange Noordstraat in Middelburg. MIDDELBURG - De Inspectie der Directe Belastingen in Middelburg heeft de ontvangstruimte in het ge bouw aan de Lange Noordstraat intern verbouwd om het publiek een betere voorlichting te geven. In de hal van het pand op nummer 39 is een balie geplaatst, waar belastingbetalers antwoord kunnen krijgen op algemene vragen. Ook is daar een hoeveelheid infor matiemateriaal voorhanden. Persoonlijke vragen kunnen worden gesteld in een van de spreekkamer tjes, die achterin het belastingkantoor zijn gesitueerd. De belastingdienst helpt degenen die problemen heb ben met de invulling van hun aangiftebiljetten. De balie waar die hulp wordt geboden is op werkdagen geopend van 8.30 tot 12 30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Ook kunnen telefonisch afspraken worden ge-, maakt. De belastingdienst houdt voorts op maandag 19 maart zitting in het stadhuis van Vlissingen Dit gebeurt tussen 14.00 en 17.00 uur. Dinsdag 20 maart houdt de' belastingdienst spreekuur in wijkgebouw Middenhof in Oost-Souburg, van 18.00 tot 21.00 uur. Voor een correcte invulling van het aangiftebiljet is het vereist, dat de belastingbetalers de bij de invulling' noodzakelijke papieren meenemen. Welke dit zijn staat op een lijst, die bij de balie van de Inspectie der Directe Belastingen verkrijgbaar is. KRABBENDIJKE De bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde 'hangt de minister van verkeer en waterstaat als een mo lensteen om de nek'. Dat zei het CDA-tweede-ka- merlid drs H. Eversdijk vrijdagavond in 'De Rancke' in Krabbendij- ke. Hij meende dat de pro vincie Zeeland voortdu rend moet opletten niet de dupe te worden van een Haagse politieke be slissing. Hij benadrukte, dat het geen Zeeuws werk is, ,,maar een mo nument voor de Haag.se politiek". In het begin van zijn inleiding ging de heer Eversdijk in op het uit de CDA-fractie treden van de heren Scholten en Dijkman, die hij kwa lificeerde als „politieke zwartrijders". Hij herin nerde eraan, dat de uit getreden kamerleden hun handtekening heb ben gezet onder een con tract, waarin stond dat ze hun kamérzetel zou den verlaten als ze de CDA- fractie zouden ver laten. Naar het oordeel van de heer Eversdijk hebben Scholten en Dijkman woordbreuk gepleegd en hij zei: „Het fundament van dit nieu we politieke gebouw deugt dus niet. Overi gens meende hij, dat het CDA zich niet ongerust hoeft te maken als zij een nieuwe politieke partij oprichten. Die zou bestaan uit een „poli tiek allegaartje", meen de hij De heer Eversdijk sprak verder over de ambte- narcnstakingen, die naar zijn inzicht onno dig waren. De korting op de salarissen, die naar hij betoogde be doeld was om werkgele genheid te kunnen be houden, was niet onre delijk, zo stelde hij. JAARVERGADERING ZIERIKZEE Ir W Tacken. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 32-jarige in Vlissingen wonende S. T. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf voor het lossen van een aantal schoten in het koffiehuis Anadolu in zijn woonplaats en voor het verko pen van heroine. T. had welis waar geen slachtoffers gemaakt maar de afgevuurde kogels sloe gen vlak voor de voeten van de dodelijk verschrikte bezoekers van de koffieshop in de vloer. De uitspraak was overeenkom stig de eis van de officier, die S. T. in het bijzonder verweet dat hij als niet-verslaafde uitslui tend uit winstbejag heroïne ver handelde. De eigenaar van de koffieshop H. T (25) uit Middelburg, die na de schietpartij in zijn zaak S T. met een mes achterna was gegaan, werd door de rechtbank vrijge sproken voor het bedreigen van de man met het mes Er was daarvoor een maand voorwaar delijk tegen hem geéist. omdat de officier het weliswaar het goed recht achtte van H. T om de schutter in afwachting van de komst van de politie aan te houden, maar dat hij dat met bewapend met een mes had mo gen doen Toen H. T. de ander achterhaalde, was deze nog in het bezit van de revolver met munitie. H. T werd alleen ver oordeeld tot de 150 gulden boete, zoals ook was geéist, voor het hanteren van het mes op de openbare weg. ZIERIKZEE De voorzitter van de vereniging van beroepsaalvissers Zuidwest-Nederland, W. K. Schot, wil dat palingvissers ook vergunning krijgen om op garnalen te vissen. Hij vindt het een oneerlijke zaak dat garnalen vissers wel vergunning krijgen om, weliswaar nog op beperkte schaal, op paling te vissen. Schot maakte dat vrijdagmorgen dui- gevoelig ligt omdat het collega's be- delijk in de jaarvergadering van zijn treft. En anonieme aangiften worden vereniging in het 'Huis van Nassau' te niet geaccepteerd. Zelf was Schot Zierikzee. Van de zijde van de directie ook wel eens bedreigd dat zijn fuiken visserijen van het ministerie kwam doorgesneden zouden worden, toen vrijdagmorgen de mededeling dat pa- hij vissers betrapte op het lichten lingvissers best op garnalen mogen van zijn fuiken, vissen, maai- dan moeten ze wel vol- Schot constateerde verder dat de aan doen aan bepaalde eisen. Schöt liet voer van paling via de vismijn te echter in een reactie daarop weten dat Colijnsplaat geen succes is geworden, die eisen in zijn ogen veel te streng Hy maakte onder meer gewag van zijn. Toch zou hij. zo werd duidelijk, lage prijzen die de aanvoer met stimu- ingaan op de mededeling van de di rectie visserijen door zelf ook een vergunning voor de garnalenvisserij aan te vragen. Overigens kwam in de jaarvergadering van de aalvissers naar voren dat er nog wel meer zaken zijn die de palingvissers 'oneerlijk' vinden. Zo wordt het hen bijvoorbeeld verboden om bij de werkeilanden in VLISSINGEN - De Vlissingse politie de monding van de Oosterschelde te heeft M j H, (23) Uit Vlissingen vissen. Maar ze constateren zelf dat aangehouden voor valsheid in ge- bij die werkeilanden wel fuiken staan, schr)fte Hij heeft bekend cheques te die waarschijnlijk eigendom zijn van hebben gind, die afkomstig waren van mensen die op die eilanden werken, diefstal. Eerder heeft de Vlissingse Uit mededelingen van een zegsman pditie in verband hiermee al T. V. uit van de directie visserijen werd duide- vlissingen aangehouden, die even- lijk dat er inderdaad nogal wat aan- vragen om op paling te mogen vissen, binnenkomen van die kant. en dat die aanvragen zelfs in een enveloppe van rijkswaterstaat zaten. Daarmee de op merkingen van voorzitter Schot be vestigend. die stelde dat het wel eens i ambtenaren zou kunnen gaan. De Vlissinger (23) bekent innen van gestolen cheques i leren. Zolang er geen veilplicht voo; paling is zag Schot deze zaak dan o$ niet erg zitten. Hij gaf verder nog eens aan een groój voorstander van een geheel afgesloten Oosterschelde te zijn: „Als ze dij schuiven in de stormvloedkering eqi) keer neerlaten, zou ik het helemaal niet erg vinden dat ze klem zitten fit van zijn levensdagen niet meer operf gaan". Naar de mening van de voorzit ter van de aalvissersvereniging ge paling beter in afgesloten wateren, niet alleen paling, vertelde hij vrijdag morgen, maar ook oesters „kijk maai naar de Grevelingen", Overigens noemde hij het feit dat er door de pijlerdam minder stroming in de Oos terschelde komt ai een hele vooruit gang voor de palingvissers. eens een bekentenis heeft afgelegd. Brandje leegstaande woning Vlissingen VLISSINGEN - ln een leegstaande woning aan de Menno van Coehoorn- directie visserijen zegde echter toe gI.acht ,Het Fort) in Vlissingen heeft dat alle plaatsen die voor de paling- in de nacht van donderdag op vrijdag visserij in aanmerking komen, ge- een 5randje gewoed. De brandweer is claimd' zullen worden voor de be roepsvisserij. Ook zal aan rijkswater- rijwel zeker van dat het vuur 'erd aangestoken. staat gevraagd worden alle palingvis- jjoe^-el de woning geheel was dichtge- senj te verbieden, of plaatsen aan te timmerd. is men er toch in geslaagd wijzen waar ook de beroepsaalvissers he achterdeur binnen te komen. Leden van de hogeschoolraad van de landbouwhogeschool Wageningen worden toegesproken door burgemeester mr. W. Blanken van Goes terecht kunnen. Aangeven Verder werd in de vergadering inge gaan op het vissen op plaatsen waa dat niet is toegestaan. De leden wa ren het er wel over eens dat geconsta teerde overtredingen eigenlijk aan gegeven moeten worden, maar Schot twee stralen hogedruk. het karwei voegde er aan toe dat die zaak erg geklaard. Daar moet oud meubilair en dergelij ke in brand zijn gestoken. De Vlis singse politie deed nog een poging om het vuur met een brandblusapparaat gaan op het vissen op plaatsen waar te blussen, maar slaagde er niet in. zodat tegen half vier de brandweer er aan te pas moest komen. In nog geen half uur had deze. met behulp van Activiteiten wijkvereniging Bossenburgh VLISSINGEN De wijkverenigini Bossenburgh in Vlissingen houdl vanmiddag, zaterdag, een dansmiï dag voor jongelui van 6 tot 16 jaai;. Dat gebeurt in de gymnastiekzaal Dt Houtuyn van 12.00 tot 14.00 uur. In het noodlokaal van De Houtuyij begint donderdag 16 februari eer, schaakcursus voor jongeren van 8 to) 16 jaar De cursus begint om 19.15 uur. Zaterdag 17 maart maakt de wijkver eniging voor de liefhebbers een reis naar de kunstijsbaan in Eindhoven. De ijsbaan is dan geopend van 14,01 tot 17.00 uur. In plaats van te schaal sen kan men een bezoek brengen aai het Evoluon. i Gemeenteraad van Domburg vergadert DOMBURG - De gemeenteraad vat Domburg vergadert dinsdag 14 fe bruari in het gemeentehuis van Don) burg. Abusievelijk is in de PZC vat dinsdag gemeld, dat de vergaderira op maandag 13 februari zou worde gehouden. Op die datum komt echtë: zoals gemeld, de commissie ruimtelij ke ordening en milieu in Dombuil bijeen. Beide vergaderingen beginne 's avonds om half acht. ADVERTENTIE i MIDDELBURG - Voor het bezit van een partij antisemitische pamfletten, die R. D. L. uit Philippine (66) ter verspreiding in voorraad had, is vrij dagmorgen tijdens de zitting van de meervoudige strafkamer van de rechtbank in Middelburg twee maan den gevangenisstraf geéist. De boek jes, getiteld 'Politieke geheimen I'. werden bij een huiszoeking in okto ber 1981 in zijn woning aangetroffen, maar doordat L. de mogelijkheden van een bezwaarschriftprocedure tot het uiterste gebruikte, kwam de zaak eerst nu voor de rechter. Bij zijn aanhouding verklaarde L. destijds ongeveer honderd boekjes in omloop gebracht te hebben. Het geschrift bevat passages die de Joden zelf als „de fanatiekste verte genwoordigers van rassendiscrimina tie' bestempelde. De visie dat met- Joden geen mensen zijn zouden zij over de hele wereld verspreiden „doordat ze alle publiciteitsmedia be heersen". Ook wordt hen „hunker naar wereldoverheersing in de schoe nen" geschoven. „De communistische partij is het middel dat zij voor hun greep naar de macht gebruiken", al dus het boekje. Het omslag ervan is dan ook 'gesierd' met een van bloed druipende hamer en sikkel Kortom, het geschrift vertoont grote gelijkenis met de produkten van de propaganda-machine van Hitler- Duitsland Officier van justitie mr R. D E. Daverschot kwalificeerde de uitlatingen erin als beledigend voor groepen mensen wegens ras en gods dienst en aanzettend tot haat Hij zag er ontwrichting en ondermijning van de openbare orde en de democrati sche samenleving in. ..Het is de uiting van een verdorven geest", zo vatte hij het samen aan het eind van zijn requisitoir Zijn advocaat mr W. J Weifort be streed dal het boekje gericht was tegen het Joodse volk Het zou slechts de opvattingen van de Talmoed - de boeken die de neerslag vormen van het Joodse denken en de Joodse leer - bestrijden Ter illustratie van zijn pleidooi overhandigde hij de recht bank de inleiding van een vertaling van de Talmoed in het Duits uit het eind van de vorige eeuw. Daarin werd herinvoering van de middeleeuwse traditie van Talmoedverbrandmg aanbevolen. Kennelijk wilde hij hier mee aantonen dat de bestrijding van de Talmoed geen exclusief 20-e eeuws verschijnsel is. Zijn verweer was verder gebaseerd op de verjaring van het misdrijf. L. zou de boekjes al in 1976 in huis gehad hebben. Bij een huiszoeking in 1979 zou de politie het pakket met meer dan 500 exemplaren van het schotschrift over het hoofd gezien hebben. Om dit te staven had hij de Gentse professor M. Brauns als getui ge meegebracht, die vertelde dat hij de boekjes al vóór die datum in L.'s huis had gezien. Deze zou L. nog gewaarschuwd hebben uit te kijken met het in omloop brengen ervan. Erg overtuigend klonk zijn verhaal niet. daar hij zich herinnerde dat het zaakje in papier verpakt was. terwijl L. onthulde dat het 'in plastiek' zat. Brauns leerde L. kennen op een bij eenkomst van de Vlaams-Nederland se beweging bij de Brugse uitgever Spinnew ïjn. die het gewraakte boek werkje het licht deed zien. L. werd al eerder veroordeeld voor het in omloop brengen van racistische lectuur, die bij de huiszoeking in 1979 bij hem gevonden werd. Het ging toen om Duitstalige geschriften onder het hoofd 'Volkische Beobachter'. de naam van het Nazi-partijblad in Hit- ler-Duisland. Hij werd daarvoor in 1982 bij arrest van de Hoge Raad veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf. In de nu lopende zaak doet de recht bank vrijdag 24 februari uitspraak. GISTEREN IN BRANDPUNT Enorme nood van geestelijk gehandi capte kinderen in de 3e wereld. Stichting BISSCHOP BEKKERS heeft plan voor dringende hulp. Te beginnen in Bangladesh en Nepal Help Helpen! Giro: 22.44.66 Bank: 22.57.41.741 Stichting Bisschop Bekkers, 's-Hertogenbosch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 10