PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Besluit raketten niet uitgesteld Miljoenenschade door grote wateroverlast in Limburg Stappen tegen de Centrumpartij: L Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? PVDA-MOTIE MAAKT GEEN KANS bedrijfsauto rai OOK HET NOORDEN WORDT BEDREIGD GOEDE NAAM HUIS VAN ORANJE AANGETAST de PZC vandaag Zonnig Droog weer en flinke zonnige perio den. Middagtemperatuur ongeveer drie graden. Matige noordelijke ivind. 227e jaargang no. 34 Vrijdag 10 februari 1984 LONDEN iDPAi - De in sensatie gespecialiseerde Britse zondagskrant „News Het blad had het gezamenlijke personeel Uien mam van een politiebureau in of the world" is donderdag na een zes jaar geleden begonnen proces wegens Banbury bij Oxford in een verhaal op de voorpagina gekenschetst als belediging veroordeeld tot betaling van een smartegeld van 253.000 pond verkrachters en chanteurs. De rechter was van mening dat het blad bewust meer dan een miljoen gulden). Hel is het hoogste smartegeld dat een Britse een onwaar verhaal had verspreid om hogere oplagecijfers te verkrijgen rechtbank ooit aan een krant heeft opgelegd. Daarom was een „voorbeeldige" straf opgelegd 9t|m 18 februari dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tot en met vrij dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur. toegang f 10.- AMSTERDAM*"»! Tiem-Tc«gang-Dil|ellen E«i NS-staiioi Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een poging van de PvdA om alsnog tot uitstel van plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland te komen, zal niet door het CDA worden gesteund. Minister Van den Broek (buitenlandse zeken) kantte zich donderdag in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van het NAVO-deel van zijn begroting, tegen een PvdA-motie, waarin de regering werd gevraagd binnen het NAVO-bondgenootschap te pleiten voor uitstel van verdere plaatsing. Dat uitstel zou hervatting van de wapenonderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en Amerika mogelijk moeten maken HOUSTON iRTR) - David, de 12-jarige "Bubble Boy" in de Verenigde Staten, heeft einde lijk de kiemvrije cocon verla ten die hij sinds zijn geboorte om zich heen had. Hij kon voor het eerst zijn moeder zoenen en een slok Coca-Cola drin ken. De jongen was direct na zijn geboorte in de steriele cocon 'verpakt' omdat zijn lichaam niet in staat was de cellen te produceren die bacterieii be strijden. Toen dokters hem dinsdag uit zijn quarantaine haalden om hem te behandelen wegens koorts en misselijkheid zeiden ze tegen hem dat hij niet meer in de cocon hoefde, omdat hij nu was blootgesteld aan bacte- rieén in de buitenwereld. Hem terug steken in de cocon zou geen zin hebben. Op 21 oktober onderging Da vid een beendermergtrans- plantatie met zijn 15-jarige zuster Katherine als donatri ce, om zijn lichaam te stimule ren bij het ontwikkelen van zijn eigen afweermechanisme. Het is niet bekend gemaakt of de operatie David heeft gene zen van de aandoening die wordt genoemd 'Severe Com bined Immune Deficiency Syn drome'. In een communiqué dat door het ziekenhuis werd uitgege ven nadat David uit steriele afzondering was gehaald, stond dat hij gunstig reageer de op antibiotica en niet leed aan enige geboekstaafde in fectie. „Er is geen sprake van een crisis. David verkeert niet in onmiddellijk gevaar", zei dr. William Shearer, die de jongen onder zijn hoede heeft gehad. De volledige naam van David is nooit bekend gemaakt om zijn familie te behoeden voor publiciteit. IADVERTENTIE CDA-woordvoerders De Boer en Frln- kino lieten na afloop van het debat desgevraagd weten dat het CDA zich houdt aan afspraken met het kabinet en coalitiepartner VVD en afwacht hoe in Juni de beslissing van de rege ring over al of niet plaatsing zal uitvallen. De PvdA-motie zal. zo ver zekeren de CDA'ers, volgende week dinsdag derhalve door een Kamer meerderheid worden verworpen. Mi nister Van den Broek meende dat uitvoeren man deze motie zou neerko men op achteraf belonen men de Sowjets voor hun weglopen van de onderhandelingstafels in Genève. De VVD had al eerder tijdens het debat op een ondubbelzinnige uit spraak (voor plaatsing) in juni aange drongen. Minister De Ruiter (defen sie) gaf opnieuw de garantie dat de Kamer dan over het regeringsstand punt kan debatteren. De ministerzorgde echter tegelijk voor enige opschudding in de'Kamer door op vragen van PvdA-defensies- pecialist De Vries aan te kondigen dat een eventueel kabinetsbesluit tot plaatsing zal worden „gegoten in het jasje van een verdrag met de Verenio- de Staten" De koppeling van plaatsingsbesluit aan een complete verdragstekst zou. zo vreesde PvdA-woordvoerder De Vries tot onnodige complicaties lei den. De Kamer moet eerst praten over een regeringsbeslissing tot al dan niet plaatsen of alsnog uitstel. Pas daarne komt de verdragstekst aan de orde. Bovendien kan de regering naar zijn mening niet met Washington over een Zes Britten winnen landgoed in loterij LONDEN - Zes samenwerkende Brit se gokkers hebben in een loterij de prijs van hun leven gewonnen: een statig landhuis met 30 kamers en omgeven door ruim 180 hectare land in de buurt van de Ierse hoofdstad Dublin, met een totale waarde van 750.000 pond (bijna 3,5 miljoen gul den). De zes gelukkigen, vijf mannen en een vrouw, hadden het lot in handen waarop de - enige - prijs viel in een van de merkwaardigste loterijen ooit ter wereld gehouden. Het lot kostte het zestal 800 gulden, en was een van de 9000 loten die door de organisator, de Noordierse prof-gokker Barney Cur- ley, in omloop was gebracht. Curley zelf was de grootste winnaar, want hij was in een minimum van tijd al zijn loten kwijt aan mensen over de gehele wereld, en verdiende daar een bedrag van zo ongeveer 7 miljoen gulden aan. Dat is aanzienlijk meer dan hij op de vrije markt ooit voor zijn landgoed, het schitterende Middleton Park, zou hebben gekregen. Het is echter nog de vraag of de zes Britten wel zo blij moeten zijnmet hun bezit: het onderhouden van een zo groot landgoed als Middelton Park kost vele tienduizenden guldens per jaar. overeenkomst gaan praten terwijl nog geen plaatsingsbesluit is genomen. De Vries kreeg gisteren na enige aan drang tenslotte de garantie van De Ruiter, dat de regering in juni het kruisrakettendebat zal ingaan met een besluit gekoppeld aan de hoofdlij nen van een ontwerpverdrag. Want, zo zei De Ruiter, het is niet doenlijk om de Kamer te laten beslissen zonder dat inzicht bestaat in wat met de Amerikanen wordt overeengekomen. Hij gaf de toezegging dat als het kabinet van mening veranderd en alsnog met een complete verdrag stekst op de proppen komt. de Kamer ruim van tevoen wordt ingelicht. De Ruiter zei dat behoudens enkele „technische aspecten" op dit moment nog niet met de Amerikanen wordt onderhandeld. Het resultaat van deze afspraak is onder meer dat de Kamer ingeval van een positieve beslissing over plaatsing in juni, op een later tijdstip nogmaals over de kruisraketten kwestie zal debatteren, namelijk als het wetje waarin de verdragstekst is opgenomen aan de orde komt. Volgens het binnen de NAVO over eengekomen plaatsingsschema zal in het najaar van 1986 worden begonnen Greenpeace De Westduitse poste rijen moeten de milieu-organisatie Greenpeace toestaan een frankeers- tempel te voeren met het internatio nale vredessymbool de witte duif. met de stationering van de eerste kruisraketten op de vliegbasis Woens- drecht. Een verdrag met de Verenigde Staten is nodig omdat de kruisraketten Ame rikaanse atoomwapens zijn, die wor den gestationeerd op Nederlands grondgebied. In het verdrag moet onder meer wor den geregeld hoeveel wapens hier worden gestationeerd, voor welke tijdsduur, wanneer ze mogen worden ingezet en wie daarover beslist. De Raad van State gaf vorige maand als aanbeveling dat m het verdrag duide lijk moet worden vastgelegd dat de wapens alleen mogen worden ingezet ter verdediging van het NAVO-grond- gebied en na consultaties binnen het bondgenootschap. Dat betekent dat de VS wel het uiteindelijke beslis singsrecht over gebruik van de wa pens houden, maar daartoe niet een zijdig mogen overgaan. Hulpploegen graven auto's uit. die nabij Innsbruck overvallen werden door een lawine. Daarbij kwamen acht mensen om WENEN (AP) Sneeuwstormen woeden al drie dagen in het Oostenrijkse en Zwitserse Alpengebied en sluiten tienduizenden mensen af van de buitenwereld. Bij ongelukken die door de stormen zijn veroorzaakt zijn tenminste vijftien mensen om het leven gekomen. Zwitserse autoriteiten zagen zich door metershoge sneeuwophopingen genoodzaakt de laatste doorgangs- steden in drie kantons. weg naar Vorarlberg af te sluiten voor het verkeer, waarmee deze Oostenrijkse provincie van de rest van het land geïsoleerd werd. Ongeveer 20.000 wintersporters zitten vast in het Zwitserse Zermatt. evenals de inwoners van vele VENLO (GPD) De wate roverlast in Limburg bete kent voor veel tuinders langs de Maas een regelrechte ramp. Tal van kassen zijn ondergelopen, waardoor een grote hoeveelheid jonge plan tjes verloren is gegaan. De schade aan groenten en bloemen door de hoge waterstand van de Maas en haar zijrivieren wordt voorlopig op miljoenen guldens geschat. De situa tie is voor veel tuinders hopeloos, omdat de door natuurgeweld veroor zaakte schade niet bij de verzeke ringsmaatschappij kan worden ver haald. Het hoge water verplaatst zich inmid dels steeds meer naar het noorden van de provincie, in Venlo en omge ving wordt vanmorgen vroeg de hoog- m w* ROERMOND Impressie van de hoge waterstand in Limburg nabij Roermond Rechts op de foto tientallen caravans, waaraan de nodige schade is aangericht. ste waterstand venvacht. Gistermid dag stonden al veel straten en winkels in de binnenstad van Venlo blank. Het centrum van de stad moest gister avond voor het verkeer worden afge sloten. Sommige stadsdelen kwamen zonder stroom te zitten, omdat twee hoogspanningsstations, die door het water overspoeld dreigden te worden, werden uitgeschakeld. Het spoorverkeer in Midden-Lim burg ondervond vertraging, omdat tussen Weert en Roermond de spoor baan zodanig door het water was aangetast, dat er verzakkingen dreig den. Rijkswaterstaat in Limburg ver wacht dat het Maaswater vanmorgen zeker nog 30 centimeter zal stijgen en uit zal komen op een topniveau van 19.90 meter; 77 cm hoger dan de hoogste stand van juli 1980. De twee kerkdorpen Well en Bergen in de Noord-Limburg zijn door het water bijna geisoleerd geraakt alleen met een door de gemeente ingestelde pen deldienst zijn ze nog bereikbaar. De van de buitenwereld afgesneden dor pen Itteren en Borgharen zullen in de loop van de morgen waarschijnlijk weer bereikbaar zijn. Twintig inwoners van de buurtschap de Weerd in Roermond, en honderd stuks vee, moesten worden geëva cueerd. Militairen en brandweer kon den door het leggen van een wal van zandzakken voorkomen dat een woonwijk in het ten zuiden van Roer mond gelegen plaatsje Herten zou worden overstroomd. Het water in de Rijn en andere grote rivieren stijgt nog steeds.. In Arnhem staat de Rijnkade onder water en in Nijmegen de Waalkade. Zondagavond wordt volgens Rijkswaterstaat in Gel derland het hoogste peil bereikt: on geveer 40 cm lager dan het hoogtere cord van 15.90 meter van juni vorig jaar- In Belgie deed de ernstigste noodsi tuatie zich donderdag voor in Dinant. ten zuiden van Namen. Donderdag middag steeg het Maaswater daar nog met vier centimeter per uur. De rivier heeft daar nu een hoogte van vier meter boven het normale peil bereikt. Zo'n hoge waterstand is sinds 1926 niet meer voorgekomen. Het water in Dinant staat in de stra ten boven de parkeermeters. Ir. Belgisch Limburg, bij Herk de Stad. staat bijna 2000 hectare land onder water. Maar in die streek is het Maaswater, vergeleken met woens dag. toch zo'n 20 centimeter gezakt. DEN HAAG (GPD) - De hoofddirec teur van de Rijks Voorlichtings Dienst, mr. M. J. van der Voet, onderzoekt of er mogelijkheden be staan om juridische stappen te ne men tegen de Centrumpartij. De RVD meent dat de Centrumpartij in haar televisieuitzending van woensdagavond de goede naam van het Huis van Oranje heeft aangetast. In de betreffende uitzending meldde fractieleider drs. H. Janmaat dat een lid van het Oranjehuis zich heeft aangesloten bij de Centrumpartij. Janmaat doelde daarmee op mr. A. Lier uit Eindhoven die beweert een halfbroer van prinses Juliana te zijn. Volgens de RVD is Lier echter abso luut geen lid van het Koninklijk Huis of de koninklijke familie. Lier is vol gens het hoofdbestuur van de Cen- trumparij een actief lid in de regio Eindhoven. Bij de Rijks Voorlichtings Dienst is de tekst van de uitzending inmiddels aan een uitgebreid onderzoek onderwor pen. Donderdag heeft de hoofddirec teur de videotape van de uitzending bekeken. Van der Voet: „Als blijkt dat er Juridische mogelijkheden bestaan. dan zal ik omtrent een mogelijke rechtszaak contact zoeken met pre mier Lubbers en de landsadvocaat" Volgens Van der Voet worden de juridische mogelijkheden beperkt om dat de Centrumpartij geen verboden partij is. Verwacht wordt dat binnen een week bekend is wat de RVD gaat doen. Een keer eerder heeft het Koninklijk Huis een rechtszaak aangespannen wegens het aantasten van de eer en goede naam Dat gebeurde zo'n twin tig jaar geleden toen in de Duitse boulevardpers het verhaal de ronde deed dat prinses Irene een abortus zou hebben ondergaan. Irene en haar vader prins Bemhard spanden een zaak aan die zij wonnen. De rechter in Duitsland veroordeelde het blad Koersval De daling van de koersen van aandelen in de VS veroor zaakte donderdag een 'vrije val' van de effecten op het Damrak. Er volgde een chaoti sche beursdag. (PAGINA 7) Bergingsloon Smit Internationale is zeer on tevreden over het bergings loon. De nettowinst van het sleepbedrijf loopt sterk terug. (PAGINA 7) Herstel De Zeeuws-Vlaamse economie lijkt zich te herstellen. Chemie en metaal zijn de koplopers. Met de kleine bedrijven is het nog tobben (PAGINA 11) Karin wint goud Gewoon goud was gisteren niet genoeg voor de Oostduitse Karin Enke Op de Olympi sche 1500 meter schaatste zij naar een prachtig wereldre cord. (PAGINA 17) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11, 13, 14 en 15 Sport: 17 en 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1