PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schelde-Vlissingen mag de M-fregatten bouwen Noodtoestanden door regenval Ook Britse soldaten weg uit verscheurd Beiroet m OOK MILJOENENORDER UIT TAIWAN DE WEG TERUG i i pta goE5 Vlam in de pan Sarajevo '84 Bob Scholte-trofee DODENTAL IN BELGIE LOOPT OP TOT VIJF - Minder wind Wisselend bewolkt en enkele winterse buien. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Tot vrij krachtige en aan de kust tot hard afnemende noordwes tenwind. i 227e jaargang no. 33 Donderdag 9 februari 1984 Peugeot Talbot èsthavendijk 148 4463 AE goes 01100 20620 SARAJEVO De veertiende Olympische Winterspelen zijn woensdagmiddag in het Joegoslavische Sarajevo officieel geopend. Om zeven minuten over half vier ontstak de 19-jarige Joegoslavische kunstrijdster Sanda Dubravcic het Olympisch vuur in het Kosevo-stadion. De inluiding tot twaalf dagen Olympische ivintersport was een tamelijk bombastische gebeurtenis, die vlot en vlekkeloos werd uitgevoerd. De Joegoslavische skiër Bojan Krizaj legde voor zo'n 55.000 toeschouwers de Olympische eed af. In het defile liep Nederland met 24 personen achter vlaggedrager Hilbert van der Duim. Alleen Ria Visser ontbrak. Zij concen treerde zich op de 1500 meter van donderdagmorgen. Zie pagina 21 iVan een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering heeft van de Tweede Kamer groen licht gekregen voor de bouw van M-fregatten (2,840 miljoen gulden). Dat bleek gisteren tijdens de behandeling door de Kamer van de defensiebegroting. Staatssecretaris J. van Houwelingen kan nu onmiddellijk, zoals zijn plan is, de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen de opdracht geven. De eerste vier M-fregatten zullen in 1988 worden opgeleverd. In totaal worden voor de Nederlandse marine acht van deze fregatten gebouwd. Voor 'De Schelde' bestaat sinds giste- ten de turbines te bestellen bij Rolls taris woensdagavond, omdat de keuze ren eveneens zekerheid over een mil- Royce in Engeland. En staatssecreta- voor het Engelse bedrijf uitstekend joenenorder van het Taiwanese be- ris Van Houwelingen houdt wat dat past in het streven van de regering drijf Taiwan Power Company voor de betreft voet bij stuk. Die beslissing is naar een verbetering van de Europese ombouw van de oliegestookte ener- genomen, zo betoogde de staatssecre- samenwerking. De fracties van de giecentrale in Linkou tot een kolen- centrale. De opdracht van in totaal zestig miljoen gulden, levert 150 man jaren werk op. De kamerfractie van de VVD kreeg gisteren van de PvdA, het CDA en D'66 geen hand op elkaar voor de suggestie om de onderhandelingen met het Amerikaanse bedrijf General Electric te heropenen over de leve ring van gasturbines voor de M- fregatten. Zoals bekend heeft de regering beslo- Overlevingsplan Het personeel van de Schie- damse scheepswerf Wilton Feijenoord heeft een overle vingsplan gemaakt. De werk nemers eisen binnen een week antwoord van minister Van Aardenne. (PAGINA 5) Ambtenaren Het overleg tussen minister Rietkerk en de ambtenaren komt weer op gang. Drie van de vier centrales praten zater dag met de bewinsman over de arbeidsvoorwaarden. De Ab- vaJKabo doet niet mee. (PAGINA'5) Carillon De gemeente Aardenburg moet het omstreden carillon teruggeven aan de schenker, de Fries Pieter de Boer. (PAGINA 13) Tegenvaller Bij de Oosterscheldewerke is opnieuw een belangrijke kos- tenoverschrijding ontstaan. 'Den Haag' noemt een tegen valler van ruim honderd mil joen gulden. (PAGINA 15) Koffiedik De toekomst van de Temeu- zense sleepdienst Willem Mul ler is voor de betrokken vak bonden nog koffiedik. Het ont breekt aan financiële informa tie, aldus de vertegenwoordi gers van de werknemers.' (PAGINA 17) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Snort: 2.1 Pn 2.2 UTRECHT (ANP) De gouden zegelring van de onlangs overleden zanger Bob Scholte gaat dienen als wisseltrofee. De ring zal om de tivee tot drie jaar worden doorgegeven aan een talentvolle en populaire zanger of zangeres van het Nederlandse lied. Zanger Benny Neyman is de eerste die in het bezit komt van de ring, zo heeft een comité bepaald. De uitreiking geschiedt in AVRO's radioprogramma „Muzikaal onthaal" op dinsdag 21 februari Hilversum 1, 12.03 uur). PvdA, CDA en D'66 onderschrijven die keuze. De fracties van D'66 en de VVD drongen er gisteren tijdens het debat op aan om de opdracht voor de bouw van de voor de M-lregatten benodigde dieselmotoren bij Stork Werkspoor te plaatsen. De PvdA ondersteunde het voorne men van de regering om de oorlogs schepen bij 'De Schelde' te bestellen. Woordvoerder H. van den Bergh te kende aan, dat het verlenen van de opdracht voor defensie weliswaar te vroeg komt, „maar door de bijkomen de doelstelling: hoe zijn wij in staat onze industriële capaciteit op peil te (Slot zie pagina 19 kol. 2) BEIROET (AP) Een jonge Amerikaanse marinier draagt hier een watertank en een koffiepot naar zijn jeep op de marine-basis in Beiroet, nadat orders waren gegeven dat de mariniers zich moesten terugtrekken op schepen voor de Libanese kust. FRANSE MILITAIREN BLIJVEN NOG BEIROET-WASHINGTON (RTR-AFP-UPI-DPA) - Het besluit van president Ronald Reagan zijn mariniers van hun onmogelijke opdracht op de luchthaven van Beiroet te ontheffen en he/inaar de marineschepen voor de kust over te brengen heeft al de nodige consequenties gehad voor andere deelnemers aan de multinationale vredesmacht. Londen besloot zijn 110 man eveneens Israël betreurde de Amerikaanse over te brengen naar een marineschip, maatregel maar kon deze officieel De Italiaanse regering werkt aan slechts voor kennisgeving aannemen, plannen voor het evacueren van haar Het ziet geen aanleiding tot enigerlei 1.400 militairen uit het verscheurde interventie ten gunste van de Libane- -Libanon dat zich weer op een kruis- se president, Amin Gemayel, wiens punt van wegen bevindt nadat- links- aftreden door de Libanese oppositie islamitische milities de macht in steeds krachtiger wordt geëist. West-Beiroet van het leger hebben overgenomen. Alleen Frankrijk wil Miljoenenfraude Bij terugkomst zijn 1,300 militairen vooralsnog in van een buitenlandse reis is woensdag Libanon houden. President Francois op Schiphol de 49-jarige directeur H Mitterrand gaf de wens te kennen dat G. V. van het 'Kinderwagenpaleis de Veiligheidsraad van de Verenigde B.V.' uit Almelo aangehouden. De Naties zich snel met de situatie in politie verdenkt de man van malver- Beiroet zal bezighouden. Frankrijk saties op grote schaal. De verduiste- zou graag zien dat het contingent met ringen lopen volgens een voorlopige spoed vervangen wordt door blauw- raming van justitie en politie in de helmen van de Verenigde Naties. miljoenen Israël zei zijn doel in Zuid-Libanon te zullen vervolgen om veiligheidsmaat regelen te treffen die terugtrekking van de eigen militairen mogelijk zou den maken. In eigen land viel het besluit van Reagan tot de verplaatsing van de mariniers die in Libanon al ca 300 man verloren, in goede aarde. Maar velen maakten zich zorgen dat Rea- gans toestemming om met luchtsteun te vuren op eenheden die Beiroet beschieten vanuit, door Syrië gecon troleerd gebied, de Verenigde Staten gevaarlijk dieper in de burgeroorlog zou verstrikken. Het zou verder wel eens tot rechtstreekse oorlogshande lingen met Syrië en daarmee indirect met de Sowjet-Unie kunnen komen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz ver klaarde gisteren tijdens een bezoek (Slot zie pagina 4 kol. 7) (Van onze correspondent) BRUSSEL - De zware regenval en de rukwinden die Belgie al enkele da gen teisteren, hebben tot ware noodtoestanden geleid. De voorlopi ge balans: vijf doden, massale wate roverlast en omvangrijke materiele schade. In Dinant verdronk een 75- jarige man toen hij probeerde wat spullen uit zijn ondergelopen kelder te redden. Een vrouw en een kind verdronken toen de auto waarin zij zaten door de dichte regen het water in reed. Twee mannen kwamen - zoals gisteren gemeld - om toen hun auto's respectievelijk tegen een om gewaaide boom en een omgewaaide elektriciteitspaal botsten. Vooral het oostelijk deel van Belgie, de Maasvallei en de Ardennen, lijden zwaar onder het noodweer. Op som mige plaatsen viel van maandag op dinsdag 35 tot 50 liter water per vierkante meter en dat is in zo'n honderd jaar niet meer voorgekomen. Brandweer, politie en civiele bescher ming zijn druk in de weer om mensen te evacueren uit door het water geiso- leerde huizen. Daarbij worden heli kopters en boten van het Belgische leger ingezet. Het materieel van de brandweer was niet altijd opgewassen tegen de krachtige stroming. Alle rivieren in het gebied zijn buiten hun oevers getreden. Doorgaans rus tieke stroompjes in de Ardennen, zo als de Ourthe, zijn veranderd in was sende watermassa's van soms 70 me ter breed. Veel huizen, laaggelegen wijken en vooral ook campings in het getroffen gebied zijn ondergelopen. Op de campings bevinden zich ook veel caravans van Nederlanders. Caravanbezitters worden aangeraden om met de campingbeheerders con tact op te nemen, maar vooral met zelf naar het gebied te komen, omdat ze toch niets kunnen uitrichten zolang het water niet weg is. Belgisch Limburg, en vooral het Maasland, kreeg het dinsdag en woensdag zwaar te verduren toen de watermassa's daar door de Maas stroomafwaarts spoelden richting Ne derland. De Maa^ stond gemiddeld ruim drie meter boven peil en was op sommige plaatsen tot 150 meter (Slot zie pagina 4 kol. 6) 'Openbaar vervoer' in het Limburgse dorpje Itteren. Tijd van praten en van doen Ër^eelands provinciaal be- L-l stuur heeft sinds giste ren het resultaat op tafel van een studie, die - zoals dat tegenwoordig zo beel dend heet - kan worden beschouwd als bouwmateriaal voor een beleids plan recreatie en toerisme. Na een lange periode van praten, delibereren en filosoferen in de Zeeuwse ruimte is zo'n anderhalf jaar terug aan de Grontmij n.v. opdracht gegeven voor een onderzoek, dat met de aanbieding van de rapportage aan staatssecreta ris Van Zeil (toerisme) is afgerond. In een aantal eerdere fases heeft de Grontmij al aangegeven welke rich ting Zeeland met het toeristisch-re- creatieve beleid op de korte termijn (tot 1988) en de middellange termijn (tot 1995) op zou moeten. Daarbij werden ideeën ontwikkeld over voor zieningen voor de dagrecreatie aan de Zeeuwse oevers en daarbinnen, voor de watersport, voor de verblijfsrecrea- tie; ideeën ook over de opzet van een viertal grote projecten (speerpunten in het geëigende jargon) bij de Brou- wersdam. aan de boulevard van Vlis singen, in Cadzand en op het damvak Geul in de Oosterschelde. In het nu verschenen laatste deelrapport van de Grontmij gaat het vooral over de vraag hoe een slagvaardige organisa tie, gericht op toerist en recreant er eigenlijk zou moeten uitzien. En daar bij worden voorstellen gedaan om het huidige, nogal vertakte VW-wezen op de helling te zetten en er een meer doelgerichte organisatie van te ma ken (bijvoorbeeld door opheffing van de streek-VW's); daarnaast wordt ge pleit voor oprichting van zoiets als een provinciaal coördinatiepunt voor recreatie en toerisme, bedoeld om de uitvoering van het beleidsplan te sti muleren en te bewaken, bovendien elders genomen initiatieven (bijvoor beeld in het bedrijfsleven) aan te moedigen. Zoals gezegd: het gaat hier om de aanzet voor een provinciaal be leidsplan voor recreatie en toerisme. Het college van gedeputeerde staten heeft zich voorgenomen met dat plan zelf in de loop van dit jaar bij de Zeeuwse staten te komen. Er is des tijds nog geaarzeld over de vraag of opnieuw een studie nu eigenlijk wel zoveel zin zou hebben. De verdienste van het Grontmij-onderzoek - hoe verschillend er in uiteenlopende kring over de inhoud ook wordt geoordeeld - is in ieder geval dat er voldoende aangevers in te vinden zijn om nu op korte termijn een visie te ontwikkelen over wat Zeeland nu eigenlijk in de nabije en wat verdere toekomst wil met recreatie en toerisme. Er spelen tegengestelde, ja zelfs tegenstrijdige belangen: het recreatiebedrijfsleven en de toeristische 'industrie' vinden de nu aangedragen voorstellen aan de magere kant, in kringen van natuur- en milieubescherming is men uiterst beducht voor ontwikkelingen, zoals nu globaal uitgewerkt. Toch heeft de discussie - ook op het Zeeuwse be leidsniveau - zich inmiddels lang ge noeg in het vrijblijvende vaarwater voortbewogen. Als het over de 'draag kracht' van Zeeland voor recreatie en toerisme ging bleef het overleg vaak steken in een vage eensgezindheid wat de begrenzingen betreft. Voor zichtigheid was het wachtwoord: men vond elkaar op wat in Zeeland be paald 'niet moet'. Maar het antwoord op de vraag wat 'wel kan' is tot nog toe uitgebleven. Het zou een goed ding zijn wanneer aan de beleidsmatige schemer over Zeelands toekomstige mogelijk heden en beperkingen op het gebied van recreatie en toerisme nu snel een eind komt. Allerlei maatschappelijke ontwikkelingen vragen daarom. Het ligt voor de hand dat de vakantie in eigen land in de komende jaren meer in de belangstelling komen. Het ver schijnsel van arbeidstijdverkorting zal - zeker wanneer dit in omvang doorzet - de behoefte aan recreatie en dagtoerisme beduidend doen toene men. Na jaren van vergeefse propa ganda begint het erop te lijken dat de tussendoor-vakanties aan populari teit winnen Nieuwe, soms in elkaar overlopende tussenseizoenen vragen een andersoortige aanpak, waarbij - zoals in het Grontmij-rapport ook aangegeven - het antwoord van de elkweervoorzieningen niet langer kan uitblijven Toeristen en recreanten willen ook van Zeeland weten waar ze op kunnen en mogen rekenen. En wanneer Zeeland met het oog op de toekomst in recreatie en toerisme een economische compensatie wil zoeken voor wat elders is weggevallen of moeilijk aan te vullen valt, zal het bedrijfsleven in deze sector moeten weten waaraan het toe is. Een even wichtig beleidsplan, dat rekening houdt met het brede veld van belan gen en gevoeligheden, mag daarom niet te lang meer op zich laten wach ten. Er is een tijd van praten en er is een tijd van doen. vdM, Ambassadeur VAE gedood in Parijs PARIJS (AFP/RTR) De ambassa deur van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) in Frankrijk, Khali fa Ahmed Azij al-Mubarak, is woens dag overleden nadat hij eerder op de dag ernstig gewond werd bij een aanslag in Parijs. Het was de tweede aanslag in Parijs binnen 24 uur. Dinsdag hebben gewa pende mannen een voormalige hoge Iraanse functionaris en diens broer doodgeschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1