PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mitterrand vraagt ^plaatsing raketten Reagan: mariniers weg Jfl bij vliegveld Beiroet Middelburgse gieterij gered 'REALITEIT NIET ONDER TAFEL9 Vrij in de ruim te Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? bedrijfsauto rai MILJOENENSTEUN VERZEKERT TOEKOMST Rampenplan Nog natter In de ochtend regen In de middag opklaringen, afgewisseld door buien, sommige met hagel en mogelijk on weer. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Westelijke wind, aan de kust einige tijd storm 227e jaargang no. 32 Woensdag 8 februari 1984 DEN HAAG lANPi Uit de aanwezigheid van pnns Claus bij het staatsbezoek Pnns Claus verricht ivoensdag 22 februari de feestelijke opening van de rijks van president Mitterrand kan niet worden afgeleid dat de prins volledig is middelbare tuinbouwschool in Hoorn. Het wordt het eerste zelfstandige 'hersteld en al zijn taken heeft hervat. De gezondheidstoestand van de prins openbare optreden van de prins sinds zijn ziekte, vertoont echter onmiskenbaar een 'opwaartse lijn' Dal blijkt uit het feit dat hij I binnenkort voor de eerste maal sinds lange tijd weer alleen een officiële De prins is in de afgelopen maanden wel diverse malen in het openbaar verplichting zal vervullen, aldus een woordvoerder van de Rijks Voorlich- verschenen, maar uitsluitend in een afgeleide functie, als begeleider van v tingsdienst dinsdag koningin Beatrix, aldus de woordvoerder van de RVD. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - Als de Russen niet terugkeren naar het overleg in Geneve en zich bij dat overleg dan niet redelijker opstellen, zal ook Nederland niet ontkomen aan het plaatsen van kruisraketten op zijn grondgebied. Dat verklaarde president Mitterrand dinsdagmiddag in een toespraak tot leden van Eerste en Tweede Kamer in Den Haag. De Franse president beantwoordde tijdens deze toespraak vragen die leden van de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit beide Kamers hem vantevoren hadden overhandigd. De vragen hadden voornamelijk be trekking op de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa, Frankrijk als kemwapenmacht en de problemen van de Europese Gemeenschap. Het Franse staatshoofd liet er geen twijfel over bestaan dat hij voorstan der is van de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa. Tegenstan ders van die plaatsing hield hij voor dat er een verschil is tussen droom en werkelijkheid. „We hebben te maken met een gebrek aan evenwicht in de bewapening van oost en west. Die ,,Ik ben niet minder pacifistisch dan u". voegde de president de vertegen woordigers van PSP en PPR toe die zich speciaal voor deze gelegenheid getooid hadden met anti-kernwapen badges ,.Als niemand kernwapens nodig heeft, dan heb ik ze ook niet t Minister De Koning wil een nieuwe wettelijke regeling voor werken met behoud van een uitkering. Langdurig werklozen zouden tijdelijk on beloonde arbeid mogen ver richten. (PAGINA 3) Abonnee-tv Nog dit jaar wordt een defini tieve doorbraak verwacht van abonnee-televisie. Het kabinet maakt ruim baan voor het bedrijfsleven. 'Abonnee Televi sie Nederland' is een van de belangrijkste mededingers in de slag om het 'brede publiek (PAGINA 4) Vervuiling De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne luidt de noodklok over vervuiling door de landbouw. (PAGINA 5) Slepersoorlog De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de jong ste wapenfeiten in de concur rentieslag tussen de sleepdien sten op de Wester schelde. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Varia: 7 en 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 ADVERTENTIE i nodig. Maar als een groot en machtig land in staat is Frankrijk t^ vernieti gen. kan ik moeilijk een andere me ning hebben". Tegen de parlementariërs sprak de president maar even over de proble men in de Europese Gemeenschap, waarvan Frankrijk dit halfjaar het voorzitterschap bekleedt. Tijdens een tafelrede in de Ridderzaal eerder op de dag had hij daar al langdurig bij stil gestaan. Bij beide gelegenhe den bracht de president echter geen opzienbarende nieuwe initiatieven naar voren. De problemen waar de EG mee te kampen heeft., zijn volgens president Mitterrand slechts op te lossen door de uit de hand gelopen begroting van de EG beter te beheersen. De presi dent deed de suggestie om het in verdragen vastgelegde stijgingsper centage van bepaalde uitgaven van de EG, van toepassing te verklaren op alle begrotingsposten. Op die manier komt er volgens Mitter rand ook een eind aan het probleem dat de EG het ene land geld kost en het andere land geld oplevert Meer samenwerking en beter inspe len op toekomstige ontwikkelingen, dat was het devies van de president. Het voorbeeld dat hij daarbij gaf was een Europees bemand ruimte-sta tion. „Dat geeft ons de kans in een vroeg stadium allerlei bewegingen te constateren en door te geven. Dat zou een grote stap zijn in de richting van een werkelijk eigen defensie". De Franse president was de dag be gonnen met een ontbijtgesprek met tSlot zie pag. 3 kol. 4> Astronaut Bruce McCandless vliegt vrij rond i ruimteveer de nabijheid van hel CAPE CANAVERAL (DPA) - De Amerikaanse astronaut Bruce Mccand- less heeft dinsdag als eerste mens vrij door de ruimte gevlogen. In wat leek op een tafereel uit de science fiction verwijderde hij zich. los van het „moederschip", tot op 100 meter afstand van het vrijdag op Cape Canaveral gelanceerde ruimteveer Challenger. De geslaagde proef met de daartoe strop bezorgden Voorts ging een benodigde apparatuur, bestuurba- voor experimenten opgelaten grote re straalmotortjes op de rug, bete- ballon verloren kent een nieuwe mijlpaal in de Mccandless (46) herinnerde voor geschiedenis van de ruimtevaart zijn sprong in de ruimte aan collega Het experiment is bedoeld als voor- Neil Armstrong die in 1969 als bereiding van het repareren van eerste mens voet op de maan zette een satelliet wat reeds voor april op „Dat mag voor Neil een kleine stap het programma staal Na Mccand- zijn geweest maar voor mij was dit less maakte ook collega Robert een verdraaid grote sprong", zei hij Stewart een wandeling in de ruim- toen met de nieuwe apparatuur, die te hijzelf meevervaardigd had, de be- Het was een succes voor het met schuttende laadruimte van de pech achtervolgde ruimteveer Challenger verliet waarvan de lancering van twee Voor morgen, donderdag staat communicatiesatellieten mislukte weer een vrije ruimtewandeling De Amerikaanse Westar en de In- op het programma waarna het donesische Pclapa kwamen in een ruimteveer zaterdag, weer en te lage omloopbaan waardoor zij wind dienende, voor het eerst op vrijwel nutteloos zijn geworden en het punt van vertrek. Cape Cana- aldus de assuradeurs een enorme vera!, zal landen. Verscheurd Libanon Gei SE AALSMEER Koningin, prins en het Franse presidentiele paar geamuseerd op de bankjes van de bloemenveiling van Aalsmeer. WESTELIJK DEEL STAD IN HANDEN MOSLIMS BEIROET POINT MAGU (GPD UPL AFP) President Reagan heeft dinsdag het offensief bevolen dat de Amerikaanse mariniers die zijn gelegerd bij het vliegveld van vol. Beiroet zich in fasen terugtrekken naar schepen van de zesde vloot voor de Libanese kust. Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Reagan gaf tevens toestemming beschietingen en luchtaanvallen uit te voeren op door Syrië gecontroleerde posities in Libanon. i de moslim-milities „De terugtrekking zal weldra begin- vacueerd In totaal ging het om 41 nen en in etappes geschieden", aldus mensen FRANKFORT (AP) Tenminste tien zijn omgekomen tijdens een storm die maandag nacht over West-Europa raasde. Bomen werden door dc wind, die een orkaankracht bereikte ontworteld en de wegen lagen vol met puin, waardoor chaotische verkeerssituaties ont stonden. Acht bemanningsleden van het Panamese vrachtschip Midnight Sun" dat in het Britse Kanaal overvallen werd door de storm, zijn ver dronken. De overige elf beman ningsleden konden wor den opgepikt. In het Ka naal bereikte de storm een snelheid van 50 kno pen Op de snelweg Brussel-Oostende werd een 43-jarige Belg ge dood en twee anderen gewond toen hun auto's op een door de storm omgevallen lichtmast inreden. Bij Brugge vond een 20- jarige man de dood toen hij op zijn motor ge raakt werd door een ontwortelde boom, zo meldde de politie Een Westduitse meteo roloog zei dat dc storm veroorzaakt was door een depressie boven de Atlantische Oceaan. de verklaring van het Witte Huis President Reagan heeft minister van defensie Weinberger gevraagd een plan te presenteren voor terugtrek king van de mariniers van de luchtha ven naar de schepen voor de kust Volgens de verklaring die werd uitge geven na aankomst van Reagan in Californië, zullen nog Amerikaanse militairen op Libanese grond blijven om het Libanese leger te trainen en het overblijvende Amerikaanse perso neel te beschermen Ondertussen hebben de Amerikanen met helikopters de eerste personeels leden van de ambassade in West- Beiroe t samen met familieleden gee- Het Amerikaanse slagschip New Jer sey voerde weer een aantal beschie tingen uit Milities Na zeventien uur van daverende ar tillerie- en raketbeschietingen en de hevigste straatgevechten die Beiroet sinds het begin van de negen jaar oude Libanese burgeroorlog gezien heeft, hebben de milities van de moslim-oppositie gisteren hun greep op het westelijk deel van de Libanese hoofdstad geconsolideerd. Slechts op enkele, afgezonderde plaatsen hiel den legereenheden loyaal aan presi dent Amin Gemayel hun verzet tegen 9t|m 18 februari dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 lol en mei vnj- dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 10,- AMSTERDAM ral -Toegang-billenen bi| NS stalions De milities hebben de gebouwen van de staatsradio en -televisie in handen genomen en bewaken alle regerings gebouwen. Geschat wordt dat zeker negenduizend soldaten de kant van de oppositie gekozen hebben sinds de strijd maandag losbarstte. Een hoge officier van het Libanese leger gaf tijdens een telefonisch interview van uit het ministerie van defensie toe dat het leger geheel uiteen is gevallen Van een politieke oplossing van het Conflict is op het ogenblik geen spra ke. Gemayel heeft zich in de bunker bij het presidentieel paleis in Baabda verschanst en blijft de eisen van de verenigde oppositie voor zijn aftreden afwijzen Onafhankelijk van elkaar riepen bei de strijdende partijen op tot een staakt-het-vuren en ondanks voortdu rende sporadische beschietingen le ken de meeste strijders zich aan de oproepen te houden Maar ondanks het feit dat die oproepen gisteravond nog nageleefd werden, werd niet ver wacht dat het meer dan een tijdelijke rustpauze was. De rechtse christelijke militie, de fa- langisten, deden gistermiddag een op roep tot algemene mobilisatie van alle christenen MIDDELBURG De (voormalige RSV) Gieterij Middelburg is uit de problemen. De Stichting Economi sche Ontwikkeling Zeeland (SEOZ) heeft dinsdag besloten het bedrijf, waar nu nog zo'n zeventig mensen werken een financiële steun van 4,5 miljoen gulden te verlenen. Gedeputeerde drs R C E Barbé (economische zaken) heeft dat dins dagavond bekend gemaakt. De SEOZ kwam tot die beslissing, nadat duide lijk was geworden, dat de Westland- Utrecht Hypotheekbank het bedrijf eveneens een financiële irgectie zal geven. Dat gebeurt door uitstel van een achtergestelde lening Het heeft vnj lang geduurd voordat de SEOZ haar toezeggingen om de Gie terij financieel te steunen nakwam De SEOZ leen stichting, in het leven geroepen orri vijftig miljoen gulden afkomstig uit de PZEM-reserves naar de door het RSV-debacle getroffen KMS-groepen door te sluizen) wilde eerste de. resultaten van de onderhan delingen tussen de KMS-directie en de Westland-Utrecht Hypotheekbank afwachten Dat is gebeurd, verklaarde drs Barbe gisteravond desgevraagd, om te voorkomen, dat de SEOZ-steun aan de Gieterij in een bodemloze put zou verdwijnen Het SEOZ-bestuur wilde alvorens in de buidel te tasten er absoluut van overtuigd zijn van de overlevingskansen van de Gieterij. Volgens Barbé is die zekerheid er nu, omdat ook de Westland-Utrecht Hy potheekbank de Gieterij tegemoet is gekomen Aanvankelijk was cr sprake van. dat dc Westland-Utrecht het onroerend goed van dc Gieterij zou overnemen. Het bedrijf zou vervolgens op huur koopbasis worden voortgezet. Op die manier zou het Middelburgse bedrijf in een wat gunstiger financiële posi tie komen te verkeren. De Westland-Utrecht bleek echter met voor een dergelijke constructie te voelen De bank was wel bereid om de Gieterij via een achtergestelde lening de helpende hand te bieden Over de hoogte van die lening wilde Barbé dinsdagavond geen mededelingen verstrekken Ook de Westland- Utrecht Hypotheekbank geeft daar geen informatie over „Wij verstrek ken geen inlichtingen over clienten". aldus een woordvoerder Volgens drs Barbé is de toekomst van de Gieterij dankzij de SEOZ-steun en de lening van de Westland-Utrecht nu redelijk verzekerd. De orderpositie van het bedrijf is. zo meent de gedepu teerde. niet ongunstig Nu het SEOZ-bestuur definitief heeft besloten tol steunverlening aan de Gieterij Middelburg, is de SEOZ-pot leeg. Van de vijftig miljoen gulden, die uit de PZEM-reserves zijn ge haald om de KMS-groep op poten te houden, is 39 miljoen gulden naar de KMS gegaan, 6,5 miljoen naar de SICON (dc voormalige RSV'M) en 4,5 miljoen naar de Gieterij Middelburg. eweld en haat beheer- 'sen Libanon Opnieuw wordt het land verscheurd door een niets en niemand i ontziende burgeroorlog, die een vreedzaam naast elkaar leven van de verschillende bevolkingsgroepen voor lange tijd onmogelijk maakt. De jongste uitbarsting van geweld maakt duidelijk, dat christenen en moslims in Libanon hun overgeërfde vijand schap niet kunnen vergeten Na bijna tien jaar van bloedige strijd, de dood van vele tienduizenden burgers en de verwoesting van hele dorpen en ste den heeft de crisis in de Libanese samenleving zich slechts verdiept Op korte termijn is geen uitzicht op vre de. De wapenen zullen moeten beslis sen, De optimistische verwachting, dat de verschillende partijen elkaar aan de onderhandelingstafel zouden vinden, is niet uitgekomen. Eind vorig jaar resulteerden voorzichtige toena deringspogingen met name gesti muleerd door de Verenigde Staten in een door negen clanhoofden bijge woonde verzoeningsconferentie in Ge- nève Maar toen ruim een maand geleden de Druzenleider Jumblatt uit riep. dat hij nooit tot een vergelijk zou kunnen komen met de christelijke president Gemayel, kon al de conclu sie worden getrokken, dat van verzoe ning geen sprake zou zijn. Vanaf dat moment was het wachten op de niet meer te vermijden uitbarsting van geweld. In nauwelijks twee dagen heeft de verenigde oppositie het rege ringsleger uit zijn enige bolwerk West- Beiroet verdreven Gemayel, eerst ge steund door Israël en later door de Verenigde Staten, is nog slechts in naam president Zijn positie is uiterst precair geworden Washington kan zijn wonden lik ken. De nieuwe uitbarsting van geweld betekent het failliet van de Amerikaanse politiek voor Libanon. Een politiek, die er op was gericht de oppositionele groepen mondjesmaat een aandeel in de macht te geven. Mede onder Amerikaanse druk heeft president Gemayel steeds de eis van de oppositie afgewezen om het van medio mei vorig jaar daterende Liba- nees-Israëlisch akkoord op te zeggen. Volgens dit akkoord kunnen de Israë li's na hun terugtrekking uit Beiroet zekere rechten doen gelden in het zuiden van Libanon. Althans zolang ook de Syriers grote delen van Liba non bezet houden. In de ogen van Washington is het niet reëel, dat de Libanese oppositie zich zo druk maakt over de Israëli's, terwijl zij met geen woord rept over de Syrische aanwezigheid m Libanon Te zamen met Saoedi-Arabië hebben de Ver enigde Staten weliswaar de dialoog tussen de regering van Libanon en de oppositionele partijen op gang ge bracht, maar een compromis heeft er nooit ingezeten Alle goede bedoelin gen van de Amerikanen ten spijt, valt niet aan de constatering te ontkomen, dat Reagan een gevoelige politieke en diplomatieke nederlaag heeft gele den Door zo nadrukkelijk Gemayel te steunen hebben de VS zich in feite buitenspel gezet Op het moment, dat hun kandidaat wegvalt, zal Washing ton zijn Libanon-politiek ngoureus moeten bijstellen, wil het nog enige invloed blijven behouden op de turbu lente ontwikkelingen in dit deel van de wereld TToorlopig lijkt de strijd in Beiroet V geluwd De verenigde oppositie moreel en militair gesteund door Sy rië heeft haar eerste doel bereikt, het regeringsleger (van Gemayel) is uiteengevallen, gedeserteerd of ver slagen. De overwinning werd in min der dan twee dagen behaald, hetgeen vragen oproept over de kwaliteit van dit door Amerikanen getrainde rege ringsleger en over de trouw van de militairen aan president-Gemai'el. Het ontslag, vorige week. van de Libanese moslim-premier en zijn mi nisters was kennelijk het sein voor de militairen om president Gemayel massaal in de steek te laten De komende dagen zullen beslissend zijn voor Libanon of dit intern zo verdeel de land als natie overeind blijft in deze crisis Het is nauwelijks te ver wachten, dat Israël of de VS daadwer kelijk aan de strijd zullen deelnemen. De situatie in Libanon is zodanig geescaleerd, dat ingrijpen van buiten af slechts tot meer bloedvergieten zal leiden. De aanwezigheid van Ameri kaanse. Franse en Britse troepen in Beiroet heeft nu meer dan ooit politie ke betekenis Als militaire machtsfac tor tellen zij echter nauwelijks mee. zoals de afgelopen twee dagen wel is gebleken. In feite komt het er op neer. dat Libanon aan zijn eigen lot is overgelaten, De krijgsbenden hebben het voor het zeggen. Als christenen en moslims geen oplossing vinden voor hun problemen, zal de strijd nog lang en bloedig zijn en de gevolgen onvoor spelbaar. Dim DEN HAAG (GPD) Op het ministe rie van defensie wordt gewerkt aan een algemeen rampenplan, waarin staat hoe te handelen indien zich binnen dc krijgsmacht in vredestijd rampen voordoen. Via een controle lijst kan dan worden nagegaan of geen noodzakelijke acties over het hoofd zijn gezien. Aanleiding hiertoe is de ontploffing van een mortiermijn in een leslokaal in de legerplaats Oldebroek, waarbij op 18 juli van het vorig jaar zeven militairen om het leven kwamen en negen werden gewond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1