PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nifil-deelname alf jaar verlengd O GROOT- Surinaams kabinet beëdigd zonder leden bedrijfsleven «PK Brussel: geen devaluatie Baby uit donoreicel VLUCHT VOOR GEWELD ®i GRQENE'GOEI (GPD)_DcBel TWEE JAAR MILITAIREN IN SINAI CHALLENGER WEER OP WEG Artsenen medicijnen sturen is goed de mensen leren voor zichzelf te zorgen is nog beter GIRO5657 vandaag \NEEKEND Aanslag in Zuid-Afrika 27e jaargang no. 29 aterdag 4 februari 1984 Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen. Middag temperatuur ongeveer 7 gra den. Vrij krachtige zuidwestenwind kracht 5, aan de kust en op het [Jsselmeer nu en dan hard, 7. ANJEUERSTRAAT" 5-7 Teleloon 01100 16810 minister van finan- Dc Clercq heeft vrij- nadrukkelijk ontkend de officiéle koers van franc zal wor- verminderd. Geruch- cen mogelijke de- doken eerder deze in Brussel op toen de op zijn laagste waar- sinds maanden beland- De afwijking van de van deze munt te genover de andere Europe se valutawaarden in het zogenaamde Europese Mo netaire Stelsel was maxi maal. De Clercq zei vrijdag dat de nationale bank echter niet tussenbeide zal komen om de franc van zijn bodem koers af te halen. Volgens hem wordt de Belgische franc met opzet laag gehou den omdat dit de economie zou stimuleren. De waarde- val van de franc ontstond na de even snelle waarde vermindering van de Ameri kaanse dollar. Daalt de dol lar. dan kopen beleggers de sterkste Europese munten op en met name de Duitse mark. De zwakste Europese munten kunnen de koers stijging die daaruit resul teert niet bijhouden en ko men dan in de moeilijkhe den Los van de koersdaling, maar toch weinig opwek kend voor de Belgische eco nomie. is het vrijdag be kendgemaakte feit dat de beh-aingopbrengst over 1982 omgerekend maar liefst 3.6 miljard gulden minder is dan verwacht werd. Het totale overheidstekort steeg dat jaar met 33 mil jard gulden tot ruim 232 miljard gulden. HAAG (GPD) De Nederlandse Unifïlcompagnie van man blijft in Libanon wanneer de Veiligheidsraad van de op 19 april besluit het mandaat met opnieuw zes maanden verlengen. Hiertoe heeft het kabinet vrijdag besloten, een woordvoerder van het ministerie van defensie, is besloten dat de Nederlandse bijdrage van ruim 100 aan de multinationale vredesmacht in de Sinai met eens twee jaar wordt voortgezet. De ministers van en buitenlandse zaken zullen de Tweede Kamer week een brief sturen waarin de kabinetsbeslissing uitgelegd. Premier Lubbers wilde vrijdag na het Wekelijks kabinetsberaad geen bijzonderheden geven. de Israëlische invasie in Libanon de aandrang om het Unifil-batal- terug te trekken steeds sterker. de blijvende Israëlische aanwe- in Zuid-Libanon was het voor :il-eenheden onmogelijk uitvoe- geven aan het VN-mandaat, te scheiding van strijdende partij toe te zien op terugtrekking van Israëli's; herstel van het gezag van centrale Libanese regering en zorg de veiligheid van de rond een miljoen Zuldlibanezen. zijn derhalve slechts voor terugtrekking van rnifïllers aan te voeren. Onder van het ministerie van buiten zaken besloot de regering ok- vorig jaar niet het hele Neder- Unifil-bataljon terug te trek- maar min of meer symbolisch in op compagniesterkte te blijven. Die half-jaarter- 19 april af, maar de rege- ADVERTENTIE) ring had de Kamer toegezegd vroeg tijdig met een beslissing te komen over verlenging met nog eens een half jaar. Prestige Buitenlandse zaken voerde vorig jaar al aan dat algehele terugtrek king politiek prestigeverlies zou be tekenen, zeker met het oog op het Nederlandse lidmaatschap van de Veiligheidraad. Bovendien werd door andere Unifil-leveranciers druk op Nederland uitgeoefend. Gevreesd werd dat Nederlandse terugtrekking een sneeuwbaleffect zou hebben en een einde zou maken aan de VN- aanwezigheid in Libanon. Die argumenten gelden nog steeds en ontmoeten geen weerstand bij de re geringspartijen. CDA-defensiespecia- list Frinking: „We zitten in een dwangpositie. Ik verwacht dat het kabinet besluit om te blijven Zou dat niet het geval zijn. dan wil ik zeker weten welke gevolgen een Nederland se terugtrekking voor de situatie in Libanon zal hébben, met name waar het gaat om de reacties van de andere Umfïlpartners" (Frankrijk, Finland, Noorwegen, Ierland. Senegal en Gha na). Meer mensen WD-defensiewoordvoerder Blaauw: „Wij staan zeer positief tegenover verlenging van het mandaat. Maar we willen dan wel met de regering over leggen over het aantal manschappen dat in Libanon blijft en de taken die zij moeten uitvoeren. Gelet op moge lijke wijzigingen in de situatie daar (een Israëlische terugtrekking lijkt op handen) zou het misschien verstandig zijn meer mensen erheen te sturen". PvdA-woordvoerder Van den Bergh verwacht ook dat het mandaat met nog eens een half jaar zal worden verlengd. Erg enthousiast is hij er niet over. „Wij hebben er vorjg jaar voor gepleit om uit Libanon te ver dwijnen. Dat doen we nog steeds. Voor de hand ligt een kabinetsbesluit om onze aanwezigheid daar met nog eens een half jaar te verlengen. Wij zullen de regering vragen daarover in de Kamer uitleg te geven". CAPE CANAVERAL (UPI) - Het Amerikaanse ruimteveer Challen ger is vrijdag na een perfecte lance ring in een baan om de aarde gekomen. De shuttle heeft vijf astronauten, drie reumatische rat ten en twee communicatiesatellie ten aan boord. De vlucht, de tiende van een Ameri kaanse ruimteveer, wordt een be langrijke oefening voor de berging van een defecte kunstmaan, een operatie die in april wordt uitge voerd. Met het oog hierop zullen volgende week twee van de beman ningsleden Bruce McCandless en Robert Stewart vrij door de ruim te vliegen, zonder verbinding met het moederschip. Zij zullen daarbij 'ruimtebrommers' uitproberen, op de rug gedragen straalmotortjes, die astronauten in staat stellen zich in iedere gewenste richting te bewe gen. De Challenger heeft gisteren al een verbindingskunstmaan van de Amerikaanse telefoonmaatschappij Western Union op zijn plaats ge bracht. De andere communicatiesa telliet is van Indonesië en zal van daag in de ruimte worden gébracht. De drie ratten hebben reuma. On derzoekers willen weten of de pijn van reuma in gewichtloze toestand minder is. De terugkeer van het ruimteschip is vastgesteld op 11 februari om 13.19 uur onze tijd. LEGERLEIDING IN DE MEERDERHEID Geef een man een vis: hij heeft een dag te eten. Leer hem vissen en hij heeft èlkedagteeten. Memisa Gezondheidszorg in de Derde Wereld Eendrachtsweg 49, 3012 LD Rotterdam Telefoon 010 -14 88 88 LONG BEACH (AFP/ UPI) Een onvruchtba re vrouw heeft vrijdag in de Verenigde Staten een baby ter wereld ge bracht die ontstaan is uit dc eicel van een an dere vrouw. De geboorte vond plaats 38 weken en vijf dagen nadat de donorcel in de baarmoeder van de vrouw was geplaatst. De cel was, toen hij zich nog in het lichaam van de donor bevond, langs kunstmatige weg met het zaad van de echtge noot bevrucht en vijf da gen later getransplan teerd. Moeder en kind, een jongen, maken het goed. Volgens de artsen van een medisch cen trum in Long Beach. waar het experiment werd uitgevoerd, betreft het de eerste geboorte van een kind na een der gelijke transplantatie van een eicel. Volgens de instelling heeft de in Long Beach gevolgde methode betere kansen op succes dan die van de al enige tijd bestaande 'reageerbuis'-bevruch- ting. DEN HAAG (GPD) Dc waarne mend president van Suriname, mr. S. Ramdad Missier, heeft vrijdagmid dag in Paramaribo een crisiskabinel geïnstalleerd. Deze interim-regering komt zoals gemeld onder leiding te staan van drs. Wim Udenhout, die tevens dc portefeuille van buiten landse zaken beheert. Opvallend bij de installatie was de afwezigheid van de vertegenwoordi gers van het Surinaamse bedrijfsle ven, die ook twee zetels zouden krij gen. Tegen de verwachting in konden deze nog niet worden hppdigd. Naar uit Paramaribo wordt vernomen, zal hun installatie maandag plaatsvin den. Het bedrijfsleven zou problemen hebben bij het vinden van geschikte kandidaten. Udenhout is een van de vijf kandida ten van de legerleiding in de nieuwe Surinaamse regering. De andere vier zijn afkomstig uit de vorige regering- Alibux. Het zijn Tjon Kie Sim, minis ter van natuurlijke hulpbronnen en energie, Fong Poen voor transport, handel en industrie, visserij, veeteelt en landbouw, Meijnard van leger en politie en Leeflang van binnenlandse zaken en justitie. Met deze vijf kandi daten is de vertegenwoordiging van de legerleiding in de meerderheid. Nieuw in de regering zijn de twee vertegenwoordigers van de vakbon den. Voor het CLO, de grootste amb tenarenbond. wordt, Li Fo Chu minis ter van onderwijs. Voor C 47 krijgt Siegfried Gils de portefeuille van ar beid en sociale zaken. Bouterse BEIROET - De strijd tussen het regeringsleider en de shiietische militie, die in de afgelopen 24 uur in en rondom Beiroet woedde, heeft aan tenminste 30 burgers het leven gekost. Op de foto zoekt een complete familie een goed heenkomen tij dens een hevige beschieting van hun flatgebouw in het zuiden van de stad. In de Libanese hoofdstad Beiroet werd vrijdag tot drie keer toe een bestand afgekondigd Even zovele keren hebben de pogingen de ge vechten tussen het Libanese leger en de sjiietische militie Amal te beëindigen, gefaald. De schade in de wijken is enorm. In sommige straten was elk huis mini maal één keer geraakt. Door brok stukken beton en stenen zijn de straten onbegaanbaar voor auto's. President Reagan heeft zich op nieuw uitgesproken tegen het te rugtrekken van de Amerikaanse mariniers uit Libanon In een inter view van het blad 'Wall Street Jour nal' zei de president: „Als de Ver enigde Staten zich uit Libanon te rugtrekken. zou dit het einde van Libanon betekenen". Bij de installatie van de regering- Udenhout hield legerleider Bouterse een korte redevoering. Hij noemde onder meer de moeilijke sociale en economische omstandigheden waarin Suriname zich op dit moment be vindt. Hij sprak als hoop uit dat het nieuwe kabinet, erin zal slagen de terugkeer naar democratische struc turen in Suriname te realiseren Bouterse maakte overigens geen toe speling op het decreet dat aan de installatie van dit interim-kabinet ten grondslag moet liggen. Hierin zouden volgens ingewijden de voor waarden zijn geformuleerd onder welke de vakbonden en het bedrijfs leven akkoord zijn gegaan zitting te Legerleider Bouterse zei verder dat het kabinet maximaal zes maanden aan het bewmd zal zijn. In het uiterste geval zal het kunnen blijven zitten tot en met 31 december van dit jaar In de Surinaamse hoofdstad zelf is door de bevolking in het geheel met enthousiast gereageerd op de installa tie van het kabinet-Udenhout. Men is eerder teleurgesteld door het uitblij ven van concrete toezeggingen over de beleidsuitgangspunten. Bij de be sprekingen die leidden tot de installa tie van het kabinet werd door zowel de vakbeweging als bedrijfsleven geeist dat Suriname snel zal terugke ren tot democratische structuren Ook een nieuwe grondwet, opheffing van de perscensuur en avondklok en het herstel van de relatie met Neder land behoren tot het eisenpakket van het bedrijfsleven en de vakbonden. De beëdiging van het nieuwe kabinet zal vooralsnog niet bijdragen aan de hervatting van de ontwikkelingssa menwerking met dat land. Minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king liet eerder deze week al weten dat eerst de democratie en de rechts orde in Suriname hersteld moeten worden. Woordvoerders van PvdA en CDA zien ook geen aanleiding tot hervat ting van de Nederlandse steun aan Suriname. Volgens de voorzitter van de Bevrij- dingsraad, Chin A Sen, geeft het aantreden van het nieuwe Surinaam se interim-kabinet weinig hoop. Er is in Suriname eigenlijk niets veran derd, zo zei hij. Hij meent dat het interim-kabinet niet kan rekenen op steun in brede van de bevolking. Moerman Gedurende vier jaar zullen 120 kankerpatiënten die volgens de Moermanmethode worden j behandeld, worden gevolgd om zo een inzicht ie krijgen in I de eventuele doeltreffendheid f van de therapie. (PAGINA 2) Onkruid Kleuters van de Aardenburgse v De Burchtkwakertjes' zijn f- mogelijk ziek geworden door t hei gebruik van een onkruid- verdelgingsmiddel op het p schoolplein (PAGINA 7) Zwakke start Bettme Vriesekoop is het Top- twaalfloemoci zwak begon nen De Europese tafellennis- kampioene verloor op de ope ningsdag in Bratislawa twee van de dne partijen. (PAGINA 15) Afhankelijk 'De Konsumentenman dient de belangen van de consument niet en maakt hem afhankelijk van 'bemiddelaar' Frits Bom (PAGINA 29) Binnen- en buitenl.: 2 en 3. Financiën, economie: 5. Provincie: 7, 9, 11 en 13. Sport: 15. Weekendkrant: 17, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 27 en 29. geen gebrek Qcholten en Dijkman, de Wi Ömet een 'eigen winkel begonnen Tweede Kamerle- -| den die nog niet zo lang J geleden de CD A-fractie heb ben verlaten, willen vandaag in een ontmoeting met sympathisanten in Ede nagaan of er een basis ls voor de oprichting van een zelfstandige poli tieke partij. Een nieuwe splinterpartij, in de eerste plaats bedoeld als onder dak voor verontruste of dissidente CDA-ers. Een partij, die - zoals Schol ten het deze week zo treffend in de televisierubriek 'Den Haag Vandaag' omschreef - zoiets zou moeten beteke nen als een 'bevrijding' van het CDA. Op het ogenblik zeggen de heren Scholten en Dijkman in de Tweede Kamer nog steeds te opereren vanuit het CDA-partijprogramma. Alleen ge ven zij daar een particuliere uitleg aan die niet spoort met de opvattingen en het politieke optreden van de overi gen in de fractie van de christen democraten In het bijzonder op het punt van de kernbewapening zijn er tussen het duo Scholten-Dijkman en de rest van de CDA-fractie conflicten ontstaan Uiteindelijk zijn de wegen gescheiden, toen Scholten en Dijk man weigerden om zich nog langer 'monddood' te laten verklaren in het CDA en toen de CDA-fractie er ge noeg van kreeg door een tweetal uit eigen huis voortdurend in de verdach- tenbank te worden geplaatst Gezien eerdere wederzijdse sympathiebetui gingen tussen het uitgetreden CDA- duo eh kleine verwante partijen als PPR en EVP had het voor de hand gelegen dat daar enige aansluiting zou worden gezocht Maar nee, Schol ten en Dijkman maken aanspraak op een geheel eigen politiek en willen dus op naar een eigen partij Wanneer dus het medestanders bestand van de jongste groepe ring in de Tweede Kamer het vandaag daar in Ede allemaal best ziet zitten en opiniepeilingen (die de club rijp achten voor vijf zetels bij verkiezin gen) hun stimulerende invloed daarbij zullen hebben laten gelden kan Ne derland uitzien naar de intrede van de volgende splintergroepering in het parlement, gestoeld op confessionele politieke uitgangspunten. SGP, GPV, RPF, PPR (in zekere zin), en EVP. allemaal beschouwen zij zich als een alternatief voor het CDA, allemaal zijn ze het met elkaar oneens over dat alternatief, allemaal menen ze zo no dig hun eigen weg te moeten gaan en allemaal afzonderlijk denken ze op de duur groot en van wezenlijke politieke betekenis aan het Haagse Binnenhof te kunnen worden, Zeker tegenover wat er op het ogen blik aan (christen)radicale kant al aan mengingen op het partijpolitieke kleurenpalet is te vinden zou toch eigenlijk in eerste instantie de vraag moeten worden gesteld wat Scholten en Dijkman daaraan nu aan 'wezen lijk anders' nog hebben toe te voegen. Zoals beiden zich tot nu toe hebben geprofileerd deden ze dat met een penseel dat vrijwel uitsluitend een aparte omranding van de kernwapen paragraaf van het CDA inkleurde. En dat lfjkt voor de oprichting van een eigen partij toch een wat erg mager gegeven.Allerlei pogingen om partij vorming te bedrijven, gericht op één enkel onderdeel van beleid (een mi lieupartij. een vrouwenpartij, een minderhedenpartij, een partij tegen de belastingen, zoals in Denemarken ooit aan de orde) hebben in de afgelo pen jaren te kampen gekregen mét een soort van bloedarmoede aan we zenlijke inhoud Zonder dat nu met zoveel woorden te zeggen gokt het duo Scholten- Dijkman bij zijn serieuze denkbeelden om tot oprichting van een nieuwe partij over te gaan op ondersteuning uit de hoek van vrij radicale christen democraten (vroeger verwant aan de ARP), die worden geacht in de ko mende tijd het CDA definitief de rug toe te keren Om te beginnen is het de vraag of beide heren zich daarbij niet al te veel verkijken op dc omvang van de navolging van hun eigen 'conse quente partijpolitieke houding. En in de tweede plaats is het de vraag of zij bij een dergelijke veronderstelde over loop van kiezers nu echt wel zo veel betere papieren hebben als bijvoor beeld PPR en EVP. Nee. het lijkt er verdacht veel op dat Scholten en Dijkman nu eenmaal een splinter wil len om de splinter, want in ander verband moeten er hoe dan ook com promissen met min of meer gelijkge stemden worden gesloten En dat is nu eenmaal niet hun sterkste kant Het is te hopen dat ze morgen wel hun verstandigste kant een keer aan bod laten komen en een experiment als dit laten voor wat het is Aan splinters in de confessionele hoek heeft Neder land er nu waarachtig wel genoeg. Enfin, de Nederlandse kiezer heeft in ieder geval nog even de kans om te zien wat de groep Scholten-Dijkman er in de Tweede Kamer van maakt. vdM DURBAN (REUTER) In een kan toorgebouw in de Zuidafrikaanse stad Durban is vrijdag aanzienlijk schade aangericht door een explosie, vermoedelijk veroorzaakt door een bom. Twee voorbijgangers werden licht gewond. De ontploffing vond plaats op de vierde verdieping, voor het kantoor van het consulaat van Ciskei. Aan splinters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1