is i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ronald Reagan stelt ich weer verkiesbaar Kohl verlaat Israël zonder akkoord over wapenkwestie Nazi-archief ontdekt in Canadese blokhut Spaanse generaal vermoord kleintjes 1 ESLUIT VIA TV-TOESPRAAK Taalstrijd laait op in Voerstreek OMSTREDEN SAOEDISCHE ORDER Jongen zwaargewond chemicaliën van school Bewolking Eerst enkele opklaringen. In de mid dag toenemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur on geveer 6 graden. Zuidenwind, toene mend tot matig, kracht 4. langs de II kust tot krachtig. 6. &27e jaargang no. 24 aandag 30 januari 1984 PZC (Van ome correspondent! ,RUSSEL (GPD) In de Vlaamse Voerstreek is het zondagmiddag weer inrustig geweest, maar ernstige incidenten deden zich niet voor. Zo'n 1500 'lamingen demonstreerden eerst buiten de Voergemeente tegen de Fransta lige burgemeester van de officieel Vlaamse gemeente Voeren, José Happart. Men delegatie van de demonstranten mocht vervolgens in Voeren zelf iloemen leggen bij het gral' van pastoor Veldmans, een van de vroege oorvechters van het Vlaams in deze streek. Jhoewel burgemeester Happart iedere demonstratie verboden had, probeer- Djuen vervolgens kleine groepjes Vlaamse taaiactivisten in de Voergemeente zelf Moor te dringen. Een kleine duizend rijkswachters waren aanwezig om dat te voorkomen en pakten daarbij zo'n 45 demonstranten op. Deze werden later op de middag weer vrijgelaten. Franstaligen hadden eerder als tegendemonstra- tie bloemen gelegd op het graf van de onderwijzer Cravatte, de man die nu juist het Frans m deze streek heeft willen stimuleren. De Voerstreek is de laatste tijd weer in het nieuws omdat burgemeester Happart weigert Nederlands te leren teneinde het Frans sprekende deel van zyn burgers tegemoet te komen Het bestuur van de provincie Limburg waaronder de Voerstreek valt, heeft Happart daarom als gemeenteraadslid geschorst Happart is daartegen in beroep gegaan bij het hoogste rechtscolle ge in België, de Raad van State. In afwachting van de uitspraak van de Raad van State blijft Happart voorlopig burgemeester. WASHINGTON (REUTER/AP) De Amerikaanse president, Ronald Reagan, stelt zich ididaat voor een twede ambtstermijn, zo hebben topfunctionarissen van het Witte Huis, republikeinse partij en campagneleiders zondag verzekerd, functionarissen verklaarden er zeker van te zijn, dat dit zondagavond zijn besluit zal blijken in een nationale tv-rede van vijf minuten, die om vijf minuten voor elf uur Amerikaanse tijd (04.55 Ned. tijd) direct vanuit het Witte Huis zou worden uitgezonden. Een 'neen' van de president zou zijn republikeinse partij in de diepste ver warring storten en de grootste politie ke schok in de VS veroorzaken nadat president Lyndon Johnson in 1968 op het hoogtepunt van de oorlog in Viet nam besloot af te zien van een tweede termijn, aldus de functionarissen. Reagan wordt 6 februari 73 jaar en is qua leeftijd de oudste president die de VS ooit hebben gehad. Ook zijn naaste medewerker, Michale Deaver, verklaarde er zeiter van te zijn dat Reagan zal aankondigen' een tweede ambtstermijn te ambiëren, „Hij heeft een groot plichtsgevoel en hfj weet dat het werk nog niet is afgerond", aldus Deaver, plaatsver vangend hoofd van de staf van het Witte Huis. Deaver voegde aan zijn verklaring toe dat "niemand zich ooit kandidaat stelt" voor het presidentschap voor Kiessling De ontslagen Duitse generaal Giinther Kiessling. aan de kant gezet omdat hij een 'vei ligheidsrisico' zou zijn, eist niet alleen eerherstel, maar ook terugkeer in de actieve dienst. (PAGINA 3) PZC/sport Profs in Zeeland Een uur lang slaagde FC Utrecht er gistermiddag niet in tegen Vlissingen te scoren: pas 15 minuten na rust, werd het 0-1 voor de profs van Bar ry Hughes. De Zeeuwse ama teurs stalen zelfs lange tijd de show. Tenslotte werd het slechts 0-3 voor Utrecht. (PAGINA 9 Overmacht De Oostduitse schaatster Ka rin Enke heeft met bijzonder grote overmacht het wereld kampioenschap veroverd. Voor de Nederlandse dames werden de wedstrijden in De venter een flop. (PAGINA 9) Schaaktop Zelden was er in het Hoogo- venschaaktoemooi zoveel strijdlust te beleven als dit jaar. Ex-Rus Kortsjnoi en Rus Beljavskt deelden tenslotte de eerste plaats. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11, 12,13 en 14 een termijn van slechts vier jaar en dan vrijwillig aftreedt. Jim Lake, de woordvoerder van het Reagan-Bush verkiezingscomité '84. zei te verwachten dat Reagan "de mensen er aan zal herinneren waar we waren toen hij gekozen werd. wat nog moet worden gedaan en zijn hoop en optimisme voor de toekomst" zal ver kondigen. Evenals miljgenen andere Amerika nen zat vice-president Bush thuis voor zijn televisietoestel om de toe spraak te volgen In het geval dat Reagan tegen iedere verwachting in zou meedelen dat hij zich, na vier jaar aan de macht te zijn geweest, wil terugtrekken, zou Bush's aanzien als vice-president hem onmiddellijk de belangrijkste presidentskandidaat maken, vóór andere republikeinen als de senatoren Howard Baker. Bob Do le en de afgevaardigde Jack Kemp. Een vorig jaar onder de republikein se partijfunctionarissen gehouden enquête toonde aan dat Bush de meeste kans maakte de kandidaat van zijn partij te worden. De vice- president zei zaterdag in een televi sievraaggesprek dat hij er echter zeker van was dat Reagan zich her kiesbaar zou stellen. Patriot Uiterlijk half februari wil staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) bij de Amerikaanse fabri kant Raytheon 160 luchtdoelraketten van het type Patriot bestellen. Met de order is een bedrag van 843 miljoen gulden gemoeid. Vanaf 1987 moeten de nieuwe wapens in gebruik worden genomen. Een foto van Adolf Hitler, die werd gevonde met documenten en foto's. MOOSE JAW (AP) In het Canadese Moose Jaw is op een zolder van een blokhut een kist gevonden vol documenten en foto's uit nazi-Duitsland. De kist behoorde toe aan de vorig jaar augustus op 80-jarige leeftijd overleden Canadese spion uit de tweede wereldoorlog, Fred Schlesser. De weduwe van Schiesser heeft ver- geschreven door een hoge officier klaard dat de kist altijd gesloten van de Waffen-SS op 7 juli 1941 Hij gebleven en dat haar man haar had verboden hem te openen. Na zijn dood begon zijn familie de bezittingen te inventarisen en trof de 245 documenten en 2500 andere voorwerpen aan. waaronder foto's, foto-albums, ansichtkaarten, docu menten en boeken. De documenten en foto's hebben betrekking op een groot aantal aspecten van het dage lijks leven in Duitsland tijdens de oorlog Er zijn drie diploma's bij die kennelijk door Adolf Hitler zijn on- besprak daarin de toekomst van de SS als de oorlog eenmaal afgelopen zou zijn. In een ander stuk, een interne mededeling van de Nazi- SPION NAM SPULLEN MEE regering van 30 april 1943, wordt de noodzaak van belastingverhoging dertekend. Verder bevat de kist aangeroerd. Een aantal stukken honderden foto's van de nazi-leider draagt het stempel 'geheim'. en een ansichtkaart die Eva Braun aan Adolf Hitler stuurde. Op de foto's zijn behalve Hitier veel kop stukken van het derde rijk te zien Een van de brieven in de kist werd Onder de honderden foto's bevin den zich gruwelijke beelden van het slagveld en op veel andere foto's is Hitler te zien op bijeenkomsten en inspectietochten. Fred Schiesser werkte tijdens de tweede wereldoorlog als spion voor de Canadese militaire inlichtingen dienst en hij heeft de kist met stukken waarschijnlijk na de oorlog mee naar huis gesmokkeld De we duwe van Schiesser beschreef haar man in het plaatselijke dagblad Moose Jaw-Times Herald als een 'semi-kluizenaar' die zijn bezittin gen nooit aan iemand liet zien. Hij heeft ook nooit verteld hoe hij de spullen inu bezit had gekregen De echtheid van de papieren is nog niet vastgesteld, maar de erfgena men van Schiesser hebben al vast rechtskundige hulp ingeroepen en contact gelegd met een velling in Londen om de spullen zo lucratief mogelijk van de hand te doen. Schiesser werd geboren in Zwitser land, maar vertrok in 1942 naar Canada. Omdat hij vloeiend Frans, Italiaans, Engels en Duits sprak, werd hij aangeworven door de Ca nadese geheime dienst. JERUZALEM (UPI/RTR'AFP-DPA) Het is de Israëlische regering in een reeks intensieve en soms harde onderhandelingen niet gelukt de Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, af te brengen van het voornemen wapens aan Saoedi-Arabië te leveren. Daarover zal 'met volledige inachtneming van de wettige belangen' van de met Bonn bevriende staten van het Midden-Oosten worden besloten, zei Kohl zondag op een persconferentie in Jeruzalem voor zijn terugkeer naar Bonn van een vijfdaags bezoek aan Israël. President Reagan toont welgemoed de omslag van de tekst die hij vanmorgen rond vijf uur 'Ned. tijd! zou uitspreken „De Duitse politiek wordt gemaakt in Bonn en niet in Jeruzalem". De directeur-generaal van het kabinet van de Israëlische eerste-minister. Mi- tityahu Shmuelevitz. heeft zaterdat in een interview met 'Die Welt' zjjn 'te leurstelling en verbittering' uitgespro ken over Kohls standpunt in.de Saoe- di-Arabische wapenkwestie. Saoedi-Arabié zou voor een bedrag Duitsland willen kopen. Tijdens het Kohl herhaalde dat de Westduitse shmuelevitz dreigde dat wapenver- van omgerekend ruim tien miljard bezoek van Kohl hadden de Israeli- politiek jegens Israel niet uitsluitend koop aan Arabische landen Israels gulden moderne wanens in West- sche leiders zich fel gekant tegen de bepaald kan worden door wat in de krijgsmacht zou kunnen nopen tot transactie, betogend dat het ondenk- tweede wereldoorlog is gebeurd. Hij een preventieve aanval voordat de baar zou zijn dat Duitse wapens mo- zej verder niet naar Israël te zijn wapens tegen zijn land worden opge- gelyk opnieuw tegen joden zouden KCgaan om daar een besluit te nemen. hev en worden gebruikt. Van hun kant had den de Westduitse autoriteiten ge zegd dat Saoedi-Arabië voor verkrij- 7. T ging van de wapens waarborgen zou VNO Wil IiatlOIiaal VakjOpleiUingSplan (Van onze correspondent! MADRID Een aanslag in Madrid heeft gisteren het leven gekost aan een hoge militair. Bij het uitgaan van de zondagsmis werd luitenant-gene raal Quintana Lacacci beschoten door een commando van vier perso nen. Luitenant-generaal Quintana kreeg tenminste drie schoten in het gezicht en was op slag dood. Zijn echtgenote raakte gewond aan haar been, terwijl een gepensioneerde kolonel, die het echtpaar begeleidde, door afketsende kogels lichte verwon dingen opliep. Hoewel hij in het verle den secretaris van Franco was ge weest en in de Tweede Wereldoorlog deelgenomen had in de Blauwe Divi sie aan het Oostfront, had luitenant- generaal Quintana Lacacci zich na de dood van de dictator in 1975 ontpopt als een gematigd militair. Vooral dank zij zijn energieke inbreng als kapitein-generaal van Madrid, kon de staatsgreep van 23 februari 1981 ge neutraliseerd worden in de Spaanse hoofdstad De eerste aanwijzingen duiden, zoals zo vaak het geval is geweest, in de richting van leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA als daders van de aanslag. Het is de eerste aanslag op een hoge militair, sinds mei 1981 toen de militaire adjudant van koning Juan Carlos, luitenant- Quintana Lacacci generaal Valenzuela zwaar gewond raakte De aanslag komt overigens niet geheel onverwacht De laatste weken was in Madrid een uitgebreide politieactie op touw gezet, terwijl mi litairen en hoge functionarissen gead viseerd was maximale veiligheids maatregelen te nemen, nadat een ETA-commando in Madrid was gesig naleerd. Algemeen werd rekening gehouden met een gewelddadige reactie tegen een hoge politicus of militair, als wraak voor de campagne van de so cialistische regering bij de vervolging van de ETA. Mede dank zij politieke pressie van premier Felipe Gonzalez wees Frankrijk onlangs zes topfiguren van de ETA uit. Vorige week resul teerde een uitgebreide razzia in het Baskische dorp Tolosa tot de arresta tie van negentien belangrijke leiders en militanten van de ETA. De moord op luitenant-generaal Quintana dreigt de betrekkelijke po litieke rust ernstig te verstoren. Te meer daar diverse extreem-rechtse groepen de laatste weken weer actief zijn om met het oog op de herdenking van de mislukte staatsgreep van 23 februari 1981 het politieke klimaat weer te verstoren. Italië verbiedt import garnalen ROME (DPA) Het Italiaanse minis terie van gezondheid heeft de invoer van diepvriesgarnalen uit acht Azia tische landen verboden. Naar zondag is gemeld zijn de al ingevoerde garnalenprodukten uit de betrokken landen in beslag genomen. De maatregel volgde na de sterfgeval len in Nederland na het eten van besmette 'Noorse' garnalen den moeten verschaffen dat deze niet in handen van derde landen zouden DEN HAAG (ANP) Het Verbond Het VNO stelt zich voor dat bestaan- komen Volgens Israel leert de erva- van Nederlandse Ondernemingen de onderwijsinstellingen en bedrijfsle- ring echter dat dergelijke garanties (VNO) wil in overleg met overheid en ven hierbij nauw samenwerken Jon- waardeloos blijken te zijn. Kohl zei vakbeweging een nationaal vakop- geren worden naast hun opleiding in dat hij zich voor zijn bezoek bewust leidingsplan opstellen dat uiteinde- de gelegenheid gesteld een of ander- was van 'onze speciale verantwoorde- 20.000 a 25.000 jongeren aan een halve dag praktijkervaring op te doen lijkheid voor de veiligheid van Israël baan helpl in niet name de techni- in het bedrijfsleven. Zo worden vak waarmee wij vrienschappelijke be- scbe sector. mensen - op het gebied van bijvoor trekkingen onderhouden' beeld computerkunde en informatie- VNO-voorzitter C van Veen maakte techniek - verkregen, waar volgens dit zondag in een radio-uitzending Van Veen op dit moment een gebrek van de Avro bekend. aan is. De Israëlische premier Yitzhak Shamir rechtszondag in gesprek met kanselier Kohl. vlak voor deze weer naar West-Duitsland vertrok. MAASTR1CH l' (ANP) Een 17-jarige mavo-scholier is zaterdag zwaar gewond geraakt door het exploderen van chemische stoffen die hij even tevoren had meegenomen uit het scheikundelokaal van zijn school in de Maastrichtse buurtschap Scharn. Naar de politie zondagavond meedeelde zal de jongen waarschijnlijk zijn rechterhand en de duim van zijn linkerhand moeten missen HIJ wordt verpleegd in het ziekenhuis van Maastricht De scholier had deelgenomen aan demonstratielessen onder leiding van de leraar scheikunde, ten behoeve van bezoekers van de mavo, die voor belangstellenden open huis hield Toen hij na afloop achterop de flets bij een schoolkameraadje naar huis reed. explodeerden de stoffen die hij uit het scheikundelokaal had weggenomen in zijn handen. De berijder van de fiets bleef ongedeerd Gisteravond was nog niet bekend om wat voor chemicaliën het ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1