PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Deetman ziet af van hoger collegegeld Ziekenfondsraad: tekort van 2 miljard begin 1985 PZC i Grote vondst aardgas GEDRANG IN DE RUIMTE KIJKERS In tweeën op de kust Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? BESPARING DOOR STRIKTE CONTROLE AUTOPRODUKTIE JAPAN 3,5 PROCENT GESTEGEN EG stemt in met sanering Hoogovens 'DE PREMIES ZIJN TE LAAG' vandaag ■-mdm 18 ™!j27e jaargang no. 22 'rijdag 27 januari 1984 Stormachtig Half tot zwaar bewolkt en af en toe een winterse bui. Middagtemperatuur ongeveer vier graden. Vrij krachtige, aan de kust harde tol stormachtige wind, eerst zuidoostelijk, later zuidelijk. jres - k d iASHINGTON (RTRIAFPIDPA) De Amerikanen willen hun permanente 1 bf \ation in de ruimte samen met Europa, Canada en Japan. Dit is donderdag refl oor het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA bekendgemaakt. nai et station, dat woensdag door president Reagan werd aangekondigd, zal de hu S een grote voorsprong op de Sowjet-Unie geven, zo zei de directeur van de 'ASA. James Beggs Dit komt dooordat het sterk zal zijn geautomatiseerd en izet oorzien van veel nieuwe technologie „Onze technologie is beter dan die van J. d de Sowjets. Ik denk nog steeds dat wij op dit gebied tien jaar voor liggen", aldus Beggs De Sowjet-Unie reageerde donderdag op de aankondiging van de vestiging van een Amerikaans ruimtestation met te zeggen dat dit een instrument in de handen van de militairen zal worden. Moskou heeft de VS er al eerder van beschuldigd de ruimte te willen militariseren en ontkent dat zijn eigen ruimteprogramma andere dan vreedzame doeleinden heeft (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De verhoging van het collegegeld voor universiteiten en hoger beroepsonder wijs is van de baan. Minister Deetman zei zich niet te zullen verzetten tegen het voorstel van ,ansink (CDA) en mevrouw Den Ouden (VVD), die in plaats van de verhoging van het •ollegegeld een striktere controle op de uitgaven van scholen wensen. Dit bleek donderdag ijdens de voortgezette behandeling van de onderwijsbegroting. he De minister wilde 20 miljoen gulden ee «zuinigen door het collegegeld voor iversiteiten met 138 gulden en voor diji iet hoger beroepsonderwijs met 120 >eu nlden te verhogen. Volgens Lansink Den Ouden levert de controle op :holen 24 miljoen gulden op. lijd Het kabinet zal de komende jaren lan afzien van verdere bezuinigingen op D onderwijs, als die maatregelen banen ne< kosten. Alleen bij „financiële calami- fenteiten" zal van dit principebesluit 1 h afgeweken worden, zo zei de bewinds kabinet is er zich bewust van io&eweest dat de ingrepen van de afge- 97 lopen jaren „diepe sporen" heeft ach- ols lergelaten en dat het vele banen heeft •de gekost. In de resterende kabinetspe- deirlode zal daarom van dergelijke bezui- dei nigingen worden afgezien, aldus Deet- loz man. ran Om de grote werkloosheid onder het dui mderwijzend personeel te bestrij en den, wil de minister nog dit jaar H beginnen met het invoeren van ar- 11e beidstijdverkorting en herbezetting. 1 i Deze herverdeling van arbeid moet vooral komen van een kleinere baan foor beginnende onderwijzers en vermindering van uren voor oudere leerkrachten. Bovendien zoekt de be windsman naar mogelijkheden om uitkeringsgelden te gebruiken voor het scheppen van arbeidsplaatsen. Het akkoord tussen de minister en de onderwijsorganisaties over de reorga nisatie van de salarissen in het onder wijs heeft volgens Deetman ook effec- eslten op de werkgelegenheid. De forma tie van de adjunct-directie in het el<jvoortgezet onderwijs krijgt er 100 ar beidsplaatsen bij. Door het terugbren gen van de volledige betrekking van ongeveer 32 uur tot 29 uur ontstaan er 120 arbeidsplaatsen, aldus de be windsman. De minister kondigde aan, dat nog school betaald worden. Deetman dit najaar de experimentenwet voor kwam met deze toezegging ondanks de middenschool wordt ingediend, de protesten van de VVD'er Franssen. Op basis van deze wet moeten de B experimenten voor deze nieuwe Deze meende dat er sluipenderwijs TOKIO De automo- bielproduktie in Japan is het afgelopen jaar met 3,5 procent toege nomen tot 11,11 miljoen stuks, zo heeft de Japan se vereniging van auto- mobielfabrikanlen don derdag meegedeeld. Het produktiecijfer om vat alle motorvoertui gen op vier wielen. De binnenlandse afzet is toegenomen van 5,25 miljoen auto's in 1982 tot 5,38 miljoen stuks in het afgelopen jaar, ter wijl de export met 1.4 procent is toegenomen tot naar schatting 5.67 miljoen auto's. De Ja panse autofabrikanten wisten meer af te zetten in Noord-Amerika. Eu ropa en Zuidoost-Azië. maar de export naar het Midden-Oosten, Latijns- Amerika, Afrika en Oceanië verminderde een aanvang met de nieuwe organisa tie wordt gemaakt, terwijl in het re geerakkoord staat dat de midden school niet in deze kabinetsperiode zal worden ingevoerd Maar volgens de minister voert hij juist het regeer akkoord „nauwgezet" uit. De bewindsman komt dit jaar ook nog met een wet op de studiefinanciering Hij zei dit na aandringen van de PvdA'er Wallage en Lansink. Over enkele weken al zal de bewindsman in een notitie aan de Tweede Kamer zijn ideeën over de nieuwe wet uiteen zetten. Na raadpleging van de adviesorganen en de onderwijsvakorganisaties zal daarna het wetsontwerp naar de Ka mer gaan, aldus Deetman. Van een werkelijke financiële onafhankelijk heid van de student zal in het nieuwe stelsel geen sprake zijn, omdat daar voor het geld ontbreekt, heeft Deet man in zijn begroting al geschreven De bewindsman erkende dat er veel circulaires vanuit 'Den Haag' naar de scholen gaan. Door vereenvoudigde regels moet dit circulairebeleid te gengegaan worden, meent Deetman. Op het departement wordt momen teel verder onderzocht hoe van de vele circulaires af te komen. MACAO iAPi Great Fortune, een negen jaar oud Australisch paard, draagt hier indrukwekkende oogkleppen tijdens paardenraces in Ma- cao. de Portugese enclave in China. De wedstrijden in Macao, waarbij buitenissige paardentuigen, zoals te zien op de foto. een grote rol spelen, zijn een nieuwe tak van sport in deze uitgaansstad van het Verre Oosten De draversclub van Macao, met veel faciliteiten, heeft 20 trainers in dienst uit verschillende landen zoals Australië. Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten. Canada en Itahe. DEN HELDER (GPD) De Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft in de Noordzee een nieuwe aardgasvondst gedaan. Proefborin gen hebben een produktiecapaciteit van in ieder geval 2 miljoen kubieke meter gas per dag vastgesteld. De aardgasbron werd gevonden op onge veer 50 kilometer ten noordwesten van Den Helder, in het zgn. blok L 13. De ligging van de nieuwe aardgasbron is gunstig, omdat het vlakbij bestaan de produktieplaatsen en de transport leiding naar Den Helder ligt. De uiteindelijk omvang van de giste ren bekendgemaakt aardgasvondst staat volgens de NAM nog niet vast Daarvoor moet nog nader onderzoek plaatsvinden De geschatte aardgasreserves in ons land zijn de laatste jaren steeds ge groeid, o.m. door nieuwe vondsten, maar ook door een nieuwe berekening van eerdere vondsten. In juli van het vorig jaar werd de totale Nederlandse aardgasreserve op meer dan 2100 mil jard kubieke meter geschat Ruim 1500 miljard daarvan ligt in het Gro ninger Slochterenveld. 275 miljard ku bieke meter in de Noordzee en 260 miljard op andere plaatsen. Neder land kan met deze aardgasvoorraad nog zeker 55 jaar vooruit. Het Noordzee-gas wordt in Den Hel der aan land gebracht en geschikt gemaakt voor aflevering aan het aard- gasnet Vanuit de NAM-vestiging in Den Helder wordt de gehele gaspro- duktie op de Noordzee gecontroleerd. In de nu aangeboorde aardgasbron heeft de NAM, waarin Esso en Shell samenwerken, al 75 miljoen gulden geïnvesteerd. Vijf doden bij val van 200 meter MADRID (DPA) Bij het instorten een steiger aan een 217 meter hoge schoorsteen van een chemiefa briek in Muzquiz bij Bilbao zijn donderdag vijf arbeiders omgeko- BRUSSEL (GPD) De plan nen van Hoogovens voor de sanering van het concern zijn overwegend positief in Brus sel ontvangen. De Europese commissaris Andriesscn, me deverantwoordelijk voor de gezondmaking van de Europe se staalindustrie, noemde het met name positief dat Hoogo vens 200.000 ton meer aan produktiecapaciteit inlevert dan de 950.000 ton die de Europese commissie had ge vraagd. Het enige punt waarover bij de goedkeunng van de plannen door de Europese commissie nog problemen kunnen rijzen, betreft de nieuwe produktie door Hoogovens van gegalva niseerd staal. Andriessen vreest dat er van dit staal, waar momenteel veel vraag naar is, in de toekomst veel geproduceerd gaat worden. Verwacht wordt dat in 1986 er zo'n vier miljoen ton per jaar minder afgenomen zal worden dan nu het geval is De huidige produktie bedraagt momen teel zo'n 105 miljoen ton. De produktiecapaciteit is echter 165 miljoen ton. De Europese Gemeenschap streeft ernaar die overcapaciteit met zo'n dertig miljoen ton te vermin deren. STARKE (AP) De 66-jarige An thony Antone, de oudste ter dood veroordeelde in de Amerikaanse staat Florida, is donderdag in de gevangenis van Starke op de elek trische stoel terechtgesteld voor het beramen van de moord op een privé-detective. Antone is de derde gevangene in Florida en de twaalfde in de hele Verenigde Staten die terecht is gesteld sinds het opperste ge rechtshof in 1976 de doodstraf her- invoerde. Hij is echter de eerste geëxecuteerde sinds de herinvoe ring die zijn slachtoffer niet eigen handig om het leven heeft ge bracht Antone werd in 1976 wegens moord met voorbedachte rade veroor deeld in verband met de huur- moord op Rochard Cloud, een pri vé-detective die getuigenverklarin gen had afgelegd voor jury's die de onderwereld bezochten. Antone zou het wapen en het geld voor de moord hebben geleverd. Anthony Antone AMSTELVEEN (GPD) De Ziekenfondsraad vreest begin 1985 een tekort aan financiële middelen te hebben van ongeveer twee miljard gulden. Dat komt onder meer door te lage premies, verminderde bijdragen van de rijksoverheid en door het feit dat bezuinigingsmaat regelen die de overheid heeft aangekondigd zelfs „nog geen aanzet tot realisatie" hebben gekregen. De financiering van de ziektekostenverzekering kan gevaar lopen. Dit heeft Ziekenfondsraadsvooratter H Berends donderdag gezegd in zijn nieuwjaarstoespraak Hij hekelde het feit dat adviezen van de Raad niet of niet goed worden opgevolgd Zo werd het advies over de ziekenfondspremie in de wind geslagen. Lagerp opbreng sten: ƒ340 miljoen. Het advies over de premies voor de bejaardenverzekering werd niet opge volgd. Lagere opbrengst: ƒ350 mil joen. Het advies over de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering kon geen genade vinden: lagere op brengst: 85 miljoen. De AWBZ-pre- mie werd ook op een lager peil vastge steld, tekort aan inkomsten (rekening houdend met wat compensatie) 670 miljoen. De vraag rijst, stelde Berendsw, of de tekorten die bij de fondsen ontstaan en die voor een belangrijk deel het gevolg zijn van het gevoerde over heidsbeleid. niet moeten worden op geteld bij het algehele financieringste kort van de overheid. Kort geding De Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) gaat een kort ge ding aanspannen tegen de staat. Aan leiding is de schorsing door staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) van het besluit van de Ziekenfondsraad, vorige maand, de premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering voor 1984 vast te stellen op gemiddeld 173,40 gulden per maand. De staatssecretaris vindt een gemid delde premie van 164,75 gulden vol doende. Voorzitter H J Anbeek van de VNZ zei desgevraagd, dat de ziekenfondsen de staatssecretaris „onbehoorlijk be stuur" verwijten ,.We hebben die 85 miljoen echt nodig" Het bureau van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft een plan opgesteld om de problemen van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring op te lossen. Het komt erop neer, dat er uiteinde lijk in de vrijwillige verzekering (nu anderhalf miljoen verzekerden» vooral ouderen overblijven voor wie de pre mie zo hoog zal oplopen, dat de regering wel moet ingrijpen. Het plan moet overigens nog worden bespro ken in het bestuur van de VNZ en met de aangesloten ziekenfondsen. De vrijwillige ziekenfondsverzekering is in de problemen geraakt doordat particuliere ziektekostenverzekeraars jonge verzekerden met weinig risico's „weglokken" met lage premies en ouderen of niet eens toelaten of veel meer laten betalen dan ze voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering kwijt zijn. ..J** BILBAO lUPIi Het voorma lige Britse vrachtschip 'Jarvis Bay' aangekocht door een Duitse firma is tijdens stormweer op de Spaanse noordkust geslagen en in tweeën gebroken. De Jarvis Bay voer niet op eigen kracht maar werd ge sleept. Als gevolg van de ruwe zee brak de sleeptros. Abonnee-tv De PTT geeft het bedrijf Euro-tv een monopoliepositie op het Ne derlandse kanaal van de Europe se satelliet De strijd om de markt voor abonnee-televisie is losgebar sten. (PAGINA 4) Derde Wereld De president van de Wereldbank. Alden W Clausen, is uiterst som ber over de economie van de ont wikkelingslanden. Het huidige herstel is nog niet sterk genoeg Het zal zeker nog jaren duren voor de Derde Wereld de jongste crisis enigszins te boven is (PAGINA 6) Ontslagen Muller Het sleepbeldrijf Willem Muller BV 171 Temeuzen heeft met de vakbon den overeenstemming bereikt over afvloeiing van 32 personeelsleden Bovendien wil Muller nog eens twintig man extra ontslaan. (PAGINA 11) O/au groeit JM De Olau-lijn in Vlissmgen breidt uit. Een tweede steiger en een groter terrein zijn nodig om het gestegen vervoersaanbod te ver werken. i PAGINA 13) Lubbers zwijgt Premier Lubbers wenst de tweede kamer geen informatie te geven over zijn reis naar de. VS Hoewel de reis een sterk politiek karakter had. vindt Lubbers het voldoende zijn bevindingen te verwerken in een interview met het Amerikaan se blad 'Foreign Affairs'. (PAGINA 5) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1