PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Thuispellers blijven EG-grenzen moeten open voor Nederlands vlees MET REAGAN WIL BETERE BAND MET MOSKOU RUIMTESTATION ONTSMET PROTEST Winterse prijsstunt Chrysant mag naar Engeland Jaarlijkse State of the Union Sneeuw Zwaar bewolkt en geruime tijd sneeuw. Middagtemperatuur om hel vriespunt. Vrij krachtige oostenwind, aan de kust toenemend tot hard. 7 227e jaargang no. 21 Donderdag 26 januari 1984 Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. Acties gemeenten garnalenindustrie OPMEER Na het ophalen van melk bij een boerderij in Opmeer ontsmet een tankautochauffeur van Melkunie!Holland woensdag zijn laarzen volgens instructie in een meegevoerde bak met natronloog. Het is één vaji de vele maatregelen die in Noord-Holland genomen worden om uitbreiding van de mond- en klauwzeerbesmetting tegen te gaan. Collegegeld Het plan van minister Deet- man voor verhoging van het collegegeld maakt in de twee de kamer geen schijn van kans. De regeringspartijen willen haast maken met de invoering van een nieuw stel sel voor studiefinanciering (PAGINA 3) Onderzeeboten De tioeede-kamercommissie voor defensie stemt in met de vervroegde bestelling van twee onderzeeërs bij de Rotter damse werf RDM. maar eist keiharde prijsafspraken. De schepen zullen 375 miljoen gul den per stuk kosten. (PAGINA 5) M-fregatten De bouw van de serie M-Fre- gatten voor de Koninklijke Marine levert in totaal 17.000 mensjaren werk op, waarvan ruim een derde deel verzorgt zal worden door de werf De Schelde in Vlissingen. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en Buitenland: 3, 4 en 5 Financiën, economie: 11 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 Let op: Waals komt met een winterse prijsstunt, die véél meer is dan een gewone seizoenopruiming. Als afsluiting vandeze pe riode gaan wij onze hele winter voorraad 3 dagen lang voor té gekke prijzen uitverkopen. U betaalt slechts de helft van de originele prijs PLUS btw. Voordeliger kan het niet. Alléén donder dag, vrijdag en zaterdag a.s. Kom profiteren. Lange Delfl 14-16 Middelburg Telefoon 01180-12036 uuuihi motte l/0i Verwarring in garnalen-zaak VLISSINGEN/DEN HAAG Plan nen van staatssecretaris Van der Rcijden van volksgezondheid om per 1 mei het thuis pellen van garnalen te verbieden vinden geen steun bij de meerderheid van de tweede kamer. Met name PvdA en VVD keren zich tegen de maatregelen. Inmiddels overwegen gemeenten, waar veel thuispellers werken, waaronder Ar- nemuiden, protest aan te tekenen tegen het voorgenomen verbod. Ge meentesecretaris J. Kroon van Arne- muiden zei woensdag desgevraagd, dat het college van b en w aan een voorstel werkt, maar dat nog geen definitief plan was opgesteld. Ook in Goedereede en de Groningse dorpen Ulrum en Termunten wordt tegen de plannen geprotesteerd. Nu er geen meerderheid in de kamer te vinden is voor het voorstel van de staatssecretaris, ziet het er niet naar uit dat het thuispellen op korte ter mijn zal worden verboden. De PvdA- fractie vindt dat de maatregel ,,als een tang op een varken slaat". De CDA- fractie wil in elk geval drie maanden uitstel voor overleg met het bedrijfsle ven dat bij de garnalenhandel is be trokken. Overigens is nog steeds niet vastge steld of de shigella-bacterie garnalen heeft besmet. De partij garnalen die de bron was van de besmetting van de (Slot zie pagina 4 kol. 6) KLM-TOERNOOI ZUID-AFRIKA DEN HAAG (GPD) Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft in antwoord op schriftelijke vragen van zeven kamerleden laten weten dat zij niet bereid is de KLM-directie het sporttournooi in Zuid-Afrika te ontraden. Het inmiddels omstreden tennls-en golftournooi is georaniseerd in het Zuidafrikaanse thuisland Bophuts- hatswana op 22 en 23 februari en staat open voor KLM personeel over de hele wereld. Smit-Kroes zegt, evenals de KLM directie, dat er sprake is van een 1 particulier initiatief van' het KLM personeel in Zuid-Afrika. Dit initiatief kan volgens de bewindsvrouw niet opgevat worden als een erkenning door Nederland van het beleid van het Zuidafrikaans regiem ten aanzien van de thuislanden. sen overgebracht zijn door de wind ol door mensen die in het instituut werken. „Naar deze mogelijkheid stelt het ministerie van landbouw momenteel een officieel onderzoek in", aldus directeur Janssen. President Mitterrand van Frankrijk heeft woensdag met krachtig gerech telijk optreden gedreigd tegen de Bre tonse varkenshouders die op de twee de opeenvolgende dag het regionale spoorwegverkeer ophielden uit pro test tegen de hoge vrachtkosten en lage prijzen van het varkensvlees. Tegelijkertijd keurde Mitterrands ka binet echter enkele maatregelen goed, die gericht zijn op het paaien van de varkenshouders met goedkope lenin gen. WASHINGTON IAFPI UPl) President Rea gan heeft in zijn jaarlijk se boodschap aan het congres, de State of the Union, het licht op groen zal zetten voor de bouw van een permanent sta tion, dat over zeven jaar in de ruimte zal worden gebracht. Het hoofd van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) James Beggs. die stad en land heeft afgelopen om het plan er door te krijgen, ziet het permanent ruimte station als een onmis baar middel om de groei in het onderzoek van de ruimte te houden. Het kan, om maar enkele zaken te noemen, funge ren als laboratorium, observatorium, service station voor ruimtevoer tuigen, reparatiewerk plaats voor kunstmanen en startplaats voor ver re ruimtereizen. Het ruimteplattform zal worden gebouwd uit ele menten die stuk voor stuk door de ruimteve ren van NASA op hun plaats van bestemming worden gebracht. Met de 'Challenger' en de 'Columbia' hebben deze toestéllen hun betrouw baarheid al bewezen. NASA stelt zich een be manning van zes tot acht personen voor, die zo'n drie maanden in het ruimtestation zullen blijven. Het station be trekt zijn energie van de zon via enorme zonne panelen i DEN HAAG (GPD) Pas op 9 februari mag ons land weer chrysanten naar Engeland ex porteren. Op Oudejaarsdag werd de export door Engeland verboden, omdat bij een bloe mist op twee blaadjes vijfstip pen zgn. Japanse roest werd geconstateerd, een schimmel ziekte. In Brussel zijn de deskundigen van het Nederlandse ministe rie van landbouw het eens geworden met de deskundigen van het Engelse ministerie, dat onder verscherpte voor waarden weer geëxporteerd mag worden. P. Volgens insiders heeft Enge land de import stopgezet om I de eigen telers te beschermen. i Deze telers hebben vrijwel het i gehele afgelopen jaar ge- 'i klaagd over de sterke Loene- ]j ming van het aantal Neder- |j landse chrysanten op de En- gelse markt. De Nederlandse exporteurs 1 waren niet verbaasd dat de j Engelse minister van land- j; bouw direct reageerde op de i ontdekking van de schimmel- ij ziekte op slechts één chrysant j „Deze minister is afkomstig uit een streek waar juist veel En- 1 gelse chrysantentelers wo- I' nen", aldus de exporteurs. §T randaag overlegt de vas- V te commissie voor volks gezondheid uit de Tweede Kamer met drie staatssecre tarissen over het beleid dat rijksoverheid heeft gevoerd en nog voert in de affaire van de 'garnalen- vergiftiging', die inmiddels veertien slachtoffers heeft geëist. Na de schrik en de verwarring van de eerste dagen is het zaak dat vooral met het oog op de toekomst maatregelen worden ge nomen, waarbij in alle opzichten de zorgvuldigheid voorop staat. Wat er tot nu toe is gebeurd in reactie op de gebeurtenissen in Utrecht en andere delen van de Randstad laat de nodige vraagtekens achter. Om te beginnen zijn er kritische kanttekeningen te maken bij de gedragslijn die de ver antwoordelijke instanties op het ge bied van volksgezondheid en de keu ringsdiensten van waren hebben ge volgd voordat de buitenwereld offi cieel op de hoogte werd gebracht van de zogenaamde 'shigella-explosie'. Dan zijn er zeker ook vragen te stellen over de nogal tegenstrijdige manier waarop voorlopige maatregelen wer den genomen en weer ingetrokken met het oog op de garnalenhandel. En verder is er dan vooral de laatste dagen de roerigheid rondom het be sluit van het kabinet, vorige week, om de thuispellerij van garnalen in Ne derland met ingang van 1 mei aan staande te verbieden. Bezetters van het CDA-partijsecretariaat. DEN HAAG (ANP) Uitkeringstrekkers zijn woensdag in diverse plaatsen overgegaan tot demonstratieve acties en bezettingen uit protest tegen de kortingen op de uitkeringen. De Bond van Mensen zonder Werk Partijleider Bukman en Tweede en het Landelijk Beraad Uitke- Kamer fractieleider De Vries zullen ringsgereehtigden hadden deze ac- op 30 januari met de actievoerders ties mede op touw gezet na een praten, bezetting van het partijsecreta riaat van het CDA in Den Haag Ook in andere plaatsen kwam het door ongeveer veertig mensen, tot bezettingen. De politie hoefde werd door deze partij een 'open nergens op te treden om de acties gesprek' toegezegd. te beëindigen. WASHINGTON (AP/RTR) President Ronald Reagan heeft vannacht in zijn jaarrede voor het verzamelde congres verklaard dat zijn voornaamste doel voor de wereld is de vestiging van een duurzame vrede met stabielere betrekking tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. In zijn 'State of the Union' die om drie uur Nederlandse tijd werd uitgespro ken en waarin Reagan het economi sche en buitenlandse beleid voor het komende jaar toelichtte, werd een belangrijke plaats ingeruimd voor de komende presidentsverkiezingen van november. Tevoren gaf de president woensdag zelf tegenover republikeinse leiders de toon ervan aan door een positieve balans van zijn presidentschap te trekken en te spreken van een 'Ameri kaans wonder', dat de wereld heeft aanschouwd. Hij zei dit een paar Van Thijn ontslaat vijf rechercheurs AMSTERDAM/ZUTPHEN/DEN HAAG (ANP) Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft vijf re chercheurs van bureau IJ-tunnel in de hoofdstad met ingang van 1 fe bruari ontslagen na een diciplinair onderzoek in de zogenoemde 'broeke naffaire'. De rechtbank in Amsterdam veroor deelde de vijf (27-52 jaar) vorig jaar al tot boetes in verband met het stelen van enkele tientallen broeken uit een gestolen partij pantalons die de poli tie in beslag had genomen. In Apèldoorn is dinsdag een 25-jarige hoofdagent van de gemeentepolitie aangehouden, die ervan wordt ver dacht in oktober vorig jaar ontucht te hebben gepleegd met een vrouwelijke ai-restant, die hij moest bewaken. Het openbaar ministerie in het arrondisse ment Zutphen heeft dit woensdag meegedeeld. De rijksrecherche onder zoekt de zaak. De hoofdagent wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. dagen voordat hij, naar wordt ver wacht, zijn kandidatuur voor een tweede termijn officieel zal bekend maken. „Samen hebben wij de ge schiedenis van Amerika veranderd. De VS hebben hun vitaliteit, hun zelfvertrouwen en de moed herwon nen van de jonge natie, die zij nog steeds zijn", zo zei Reagan. In zijn toespraak verklaarde Reagan dat 'Amerika terug is en rechtop staat'. Reagan zei dat de Verenigde Naties 'veiliger en krachtiger in 1984 zijn dan daarvoor' en op grond daar van 'het vertrouwen de mogelijkhe den voor vrede kunnen benutten, het geen wij niet zullen nalaten te doen'. Reagan maakte duidelijk dat hij ook in de toekomst oppositie zal voeren tegen verhoging van de belastingen om het federale begrotingstekort te verkleinen, ondanks druk vanuit de VS zelf en in het buitenland van de NAVO-bondgenoten en Japan om de kloof tussen de inkomsten en uitga ven te- dichten. Functionarissen van het Witte Huis noemden als hoofdpunten van de re de: versterking van de betrekkingen met de bondgenoten in Europa en Azië. vermindering van de hoeveelheden kernwapens. opvoering van de vredesinspannin- genin het Midden-Oosten en Midden- Amerika. steunverlening aan ontwikkelings landen, in het bijzonder in Latijns- Amerika. Ronald Reagan Het spreekt vanzelf dat een vergif tigingsaffaire als deze onmiddel lijk verstrekkende gevolgen heeft op de consumptie van het bewuste pro- dukt. Onderscheid wordt er al snel niet meer gemaakt. Voor het kopend publiek is onder deze omstandighe den alles wat met garnalen te maken heeft 'verdacht'. En gebleken is dat in feite de gehele sector van vis- en visprodukten een stevige klap heeft gekregen. Bij het produktschap wordt de schade tot nu toe op een bedrag tussen de twee en acht miljoen gulden geraamd. Een consumentenonder zoek heeft uitgewezen dat ongeveer de helft van de gebruikelijke vislief-' hebbers het voorlopig voor gezien heeft gehouden. Zelfs de mosselhan- del is met een stevige klap in de afzet geconfronteerd. Een zo ingrijpende besmetting van voedsel als zich nu heeft voorgedaan ondermijnt in feite in één moment het vertrouwen in een gehele produktiesector. In het ver lengde daarvan liggen natuurlijk een aantal gevolgen, die hard aankomen. De protesten die gisteren in volle hevigheid zijn losgekomen uit onder andere de gemeenten Goedereede, Breskens, Arnemuiden en enkele ge meenten in Groningen tegen het ab solute verbod op de thuispellerij van garnalen geven een en ander cijferma tig aan: er staat een stuk werkgele genheid op het spel. De staatssecretarissen Van der Reijöen (volksgezondheid), Ploeg (visserij) en Van Zeil (economische zaken) zullen de kamercommissie vandaag dan ook heel wat uit te leggen hebben. De Indruk van het tot nog toe gevoerde beleid in deze kwes tie is er bepaald niet een van rechtlij nigheid en duidelijkheid. Naar buiten toe is de overheid er niet in geslaagd uit te leggen waarom en tegen welke achtergrond de maatregelen van de afgelopen weken zijn genomen en ongedaan gemaakt. Deze groffnazige en luk-raak-manier van werken heeft de verwarring alleen maar vergroot. Nu de verkoop van garnalen weer is vrijgegeven weet het publiek nog steeds niet wat er is gebeurd, waar de fouten zijn gemaakt, de controle heeft gefaald of op welke manier clandestie ne dingen hebben kunnen gebeuren. Dat is een slechte zaak. Evenals de manier waarop de - zoals het er nu naar uitziet voorlopige - beslissing van het kabinet is tot stand gekomen om het thuis-pellen van garnalen over de hele linie te verbieden. Ook tegen over het buitenland - Nederland is tenslotte een niet onbelangrijk ex portland van garnalen - maakt de tot nu toe gevolgde afwikkeling van deze affaire een weinig sterke figuur. Waar het op aankomt is dat de binnenlandse en buitenlandse consument straks opnieuw - en moge lijk nog meer - vertrouwen zal krijgen in wat Nederland aan vis en vispro dukten op de markt brengt. En dat hij er op kan rekenen dat een dergelijk vertrouwen niet misplaatst is. De gang van zaken van de afgelopen weken heeft die lijn in het beleid nog niet aangegeven. Het is te hopen dat de kamercommissie de verantwoorde- lijke bewindslieden bindt aan uiterste zorgvuldigheid als het erom gaat le ring te trekken uit deze affaire met afschuwelijke gevolgen. vdM UITZONDERING VOOR BESMETTE GEBIEDEN (Van onze correspondent) BRUSSEL De Europese Gemeenschap gaat akkoord met de maatregelen die Nederland heeft getroffen om. de verspreiding van mond- en klauwzeer vanuit Noord-Holland tegen te gaan. In het Permanente Veterinaire Comité in Brussel stemde alleen Frankrijk woensdag tegen. Frankrijk moet zich echter neerleggen bij het meerderheidsbesluit en zal dus, evenals Italië, de grenzen weer moeten openen voor Nederlands vlees en vee, voorzover dit tenminste niet afkomstig is uit Noord-Holland boven het Noordzeekanaal en uit de IJsselmeerpolders. Voor de gebieden waar de besmettelij ke veeziekte werd geconstateerd in de IJsselmeerpolders eind december, en vorige week in Noord-Holland geldt tot nader order een exportver bod. Het verbod duurt waarschijnlijk een maand. De opheffing van de vleesblokkades zal door allerlei formaliteiten enkele dagen duren. „Volgende week zal de handel weer vrij zijn", voorspelde de Nederlandse onderhandelaar in Brus sel, onderdirecteur J. Janssen van de Veterinaire Dienst van het ministerie van landbouw in Den Haag. Neder land heeft op haast aangedrongen met de opheffing, gezien de grote economische belangen die op het spel staan. Iedere week gaat er normaal voor 60 miljoen gulden aan vee en vlees naar Frankrijk en Italië. Frankrijk wilde volgens de heer Jans sen nog een week wachten met de beslissing, om iedere kans uit te slui ten dat Nederlands mond- en klauw zeer in Frankrijk zou opduiken. De Franse onderhandelaar in Brussel gaf volgens Janssen toe dat daar politie ke argumenten in meespeelden. De Frans? regering heeft zoals bekend grote problemen met de Franse boe ren, die met name de concurrentie Militair verongelukt De 20- jarige dienstplichtige militair R. van Rijswoud uit het Overijsselse Losser is woensdagmorgen in zijn voertuig in West-Duitsland verongelukt toen een tank door de gladheid doorschoof en tegen hem botste. Van Rijswoud nam als stukscommandant bij de 42e afde ling veldartillerie uit Assen deel aan de jaarlijkse schietoefeningen in Mun- ster-Sud. van de Nederlandse vleesexporteurs vrezen. Het ministerie van landbouw onder zoekt momenteel nog steeds waar het mond- en klauwzeer in Nederland vandaan komt. De laatste gevallen dateren van het begin van de jaren '70. Volgens de heer Janssen zijn van een reeks mogelijkheden er nu twee overgebleven: de ziekte is binnenge komen bij de illegale vleesimport uit bijvoorbeeld Turkije, of is verspreid vanuit het Centraal Diergeneeskun dig Instituut in Lelystad. Daar wordt gewerkt met mond- en klauwzeervi- russen, en de eerste gevallen van besmetting werden ook in de buurt van Lelystad geconstateerd. Het virus kan volgens de heer Jans-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1