i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sneeuw zorgt voor chaos op de wegen Nota: herkomst besmette garnalen al vroeg bekend Verdachte garnalen in Oostburg voorlopig uit de handel genomen kleintjes Hoop voor Italiaanse kleine vrouwen ENORME VERKEERSOPSTOPPINGEN ONDERZOEK PARTIJ 17 TON TV-KIJKERS MET 1.2.3 KAARTEN NU OOK KANS OP DE 1.2.3 PRIJS. BOERENKOOL EN RUNDERGEHAKT Afkomstig uit Volendam Winterweer Half tot zwaarbewolkt en enkele win terse buien Middagtemperatuur rond plus 4 graden. Westenwind, boven land vrij krachtig, langs de kust hard tot stormachtig. 227e jaargang no. 19 Dinsdag 24 januari 1984 HOME (DPAi Vrouwen van kleine gestalte in Italië hoeven niet meer bang te Onlangs werd de 29-jarige Antonella Crieseli ontslagen als typiste op het njn dat zij hun baan bij de overheid zullen verliezen. De minister van justitie, ministerie van justitie omdat zij 4,5 cm onder de voorgeschreven lengte bleek Uino Martinazzoli, heeft in de recordtijd van een paar dagen een koninklijk te zijn. besluit uit het fascistische Italië van 1940 van de 1.53 meter 'lange' koning Victor Emanuel III geschrapt, dat bepaalde dat het ministerie van justitie en Haar geval verwekte algemene verontwaardiging in Italië en minister ie rijksgevangenissen alleen vrouwen in dienst mochten nemen die langer Martinazzoli had het voorschrift 'anachronitisch en lachwekkend' genoemd varen dan 1.60 meter. en aangekondigd dat hij het zou schrappen. DRIEBERGEN (GPD) De grote steden in het westen en midden van het land waren regio's Randstad en utrecht maandagavond lange tijd geheel onbereikbaar door enorme verkeersopstoppingen als gevolg J",'tJSnTOrk°™ yer- van hevige sneeuwval en gladheid op de wegen. Om zes uur 's avonds stonden praktisch alle traging te maken zou krijgen, besloot snelwegen vol. Door stuifsneeuw vielen verschillende treinen uit. Ook de luchthaven £e ns gisteren de intercit.vtreinen Randstad richting Twenthe Schiphol ondervond hinder van de weersomstandigheden. Nadat het slechte weer zondagavond Overigens viel het maandag met de Het treinverkeer ondervond veel hin- al vier levens had geëist, viel gisteren aanrijdingen op de snelwegen mee. der van stuifsneeuw. Vooral de auto- Gro- ningen-Leeuwarden niet te splitsen of te koppelen. Dat hield wel in dat passagiers vaker moesten overstap- uci Vdil piuiiaiiccun. uui ai ut auvv- opnieuw een dode te betreuren. Op de matische koppelingen van het al wat pen an ze Sewena zijn. snelweg Arnhem-Apeldoorn botste Autorijdend Nederland leek zich snel oudere Intercity-materieel kregen Njet aueen de stuifsneeuw speelde de een vrachtwagencombinatie op een te hebben aangepast aan de barre het zwaar te verduren, waardoor NS parten. ook een draadbreuk op de MIDDELBURG Sneeuwval gaat samen met veel overlast in het verkeer, maar óók met winterse pracht. In Zeeland was het slechts van korte duur. Na de regen van maandagmiddag maakte de witte wereld weer plaats voor de grauwe tinten van het najaar. De tekenen van overlast bleven. Pagina 9). ROTTERDAM (ANP) Diesel en huisbrandolie worden met ingang van morgen, woensdag drie cent per liter duurder. Diesel gaat daardoor gemiddeld 125,8 cent per liter kosten. file auto's, raakte in de slip en kwam omstandigheden, op de andere weghelft terecht. Daar raakte de vrachtwagen frontaal een tegenligger, waarvan de bestuurder op slag dood was. Uit onderzoek van de Arnhemse poli tie is gebleken dat de bestuurder van de trekker met oplegger, de 40-jarige J. de W uit Tonden (bij Zutphen), onder invloed van alcohol verkeerde. De man is aangehouden. Op de weg heeft de sneeuwval de hele dag voor aanzienlijke files met een totale lengte van meer dan 200 kilo meter gezorgd. Door de gladheid kon het verkeer zich slechts stapvoets voortbewegen. De ANWB en de We- (enwacht hadden het zo druk. dat de hulpverlening in de bebouwde kom De prijs van huisbran- moest worden gestaakt. dolie varieert vanaf Ook de buschauffeurs hadden het woensdag tussen de 98,7 gisteren zwaar te verduren. Bij veel en 99.5 cent per liter, busondernemingen werd de dienstre- Alle prijzen zijn inclusief 1 geling door de grote sneeuwval volle- °tw- Op sommige plaat- dig ontregeld. sen kunnen door sterke concurrentie lagere ta rieven voorkomen. Salmonella Circa 40 patiënten en Minister Winsemius (mi- enkele personeelsleden van het ge- lieu) wil loodvrije benzi- meentelijk verpleeghuis Schiehoven ne goedkoper maken in Rotterdam zijn de afgelopen weken dan de huidige soort waarschijnlijk besmet geraakt door brandstof met lood. salmonella-bacterie. De bron van Winsemius wil de maat- de besmetting is nog niet gevonden, regel al per 1986 in laten Het gaat mogelijk om een* besmet gaan. De bewindsman {toetje. i vertragingen van 40 minuten of meer zei dit maandag voor de omhoog. Woensdag NCRV-televisie in Hier wordt een pak koffie en Nu van 250 gram veertien Het gebruik van lood- cent duurder, thee gaat vrije benzine is van be- negentien cent per 100 lang voor de strijd tegen gram omhoog, de zogenoemde zure re gen. die ook in ons land Voor oploskoffie zal ze- zorgt voor grote schade ven cent per 50 gram aan bossen en gebou- meer moeten worden wen. De huidige lood- neergeteld, voor 20 thee- houdende benzine is zakjes vijftien cent voor een belangrijke meer. De verhogingen spoorlijn Den Haag-Leiden en een beveiligingsstormg bij Uitgeest zorg den voor extra vertraging of soms uitvallen van treinen. Het treinver keer viel aan het begin van de avond tussen Leiden en Den Haag meer dan een uur helemaal uit doordat de Vink- brug bij Leiden door een defect open bleef staan. Ook op Schiphol heeft de gestaag vallende sneeuw voor problemen ge zorgd. De uitgaande vluchten liepen vertragingen op. omdat de toestellen voor vertrek eerst van een laag ijs moesten worden ontdaan. De vertra gingen varieerden van twintig minu ten tot een uur In Schotland en Noord-Engeland steeg het aantal doden door de sneeuwstorm van het weekeinde tot DEN HAAG (ANP) De overheid was al op 9 januari bekend met de doende toezicht te houden op de herkomst van de met de shigella-bacil besmette garnalen die tot nog toe in naleving van de wettelijke bepalingen totaal veertien doden hebben geëist. Tot 17 januari zijn in totaal 93 patiënten ten aanzien van het thuis pellen van met bacillaire dysenterie gemeld. Dit blijkt uit een nota over de garnalen- de garnalen (vervat in het visbesluit kwestie die staatssecretaris Van der Reijden ivolksgezondheidi maandag aan en het algemeen besluit warenwet) de tweede kamer heeft aangeboden. Mede op grond hiervan is op 20 janua ri in de ministerraad een ontwerp- S aSraSk Voor S^Kt ge^Tr™ di bergbeklimmers als gevolg Tijdens een overleg tussen gg en gd. die 10 januari waren genomen hadden Sgïmïne maïtreg™ van bestuur In die vervulling. hoge prijzen op de we- van nieuwe-sneeuwjachten moest hel rijksinstituut voor volksgezond- vanwege het tijdstip geen directe rela- principe aanvaard, waarin'ter wering Voor het gebruik moe- reldmarkt en de voort- ™d?n ®esïaSk.L,_„ held en milieuhygiëne (RIVM) en keu- -- Mn automotoren wor- durend stijgende koers hm den omgebouwd. Als van de dollar, aldus de chaos in loodvrije benzine goed- Vereniging van Neder- Chaotische verkeerstoeslanden wer- koper wordt dan andere landse Kofliebranders den vooral gemeld uit Hamburg, kunnen de kosten wor- en Theepakkers. München en het Ruhrgcbied. Auto's den bestreden, aldus Op 2 januari werd de bleven steken in de sneeuw. In Wies- halen. Het gaat om noorse garnalen Winsemius. prijs voor koffie al ver- baden staakten maandagavond bus- kleinste en goedkoopste soort. „rr. 7- - ---- tle "riet de ziekte- en sterfgevallen, die van v00r de volksgezondheid gevaar- .«tond gro- nngsdlenst van waren in Utrecht, reeds eerder waren gemeld. mke garnalen' een -aantal regels is bleken de gegevens hierover alle te De officier van justitie bij de recht- opgesteld wijzen naar eén importeur Een dag bank in Amsterdam, mr. H P Wool De verscherpte maatregelen omtrent later (10 januari i is de keuringsdienst drik, deelde maandagmiddag mee dat winning en verdere behandeling van Alkmaar monsters gaan vandaag een partij van zeventien ton garnaien gelden zowel voor ingevoer- gamalen van Crevettes naar de keu- de als binnenlandse garnalen. Prak- nngsdienst van waren in Alkmaar zal [jscb gezien betekent dit met name Voor de tweede maal hoogd met zesentwintig SCn en taxi's hun diensten. Meer De voorraad garnalen van het betrok- worden gebracht voor een onderzoek dit jaar gaan de prijzen cent en van thee met sneeuw werd voor de nacht voor koffie en thee flink achttien cent. ken bedrijf, Crevettes B V in Volen- een verbod op de huispellerij. Va., mogelijke besmetting met de der Rejjden wjj door het ontwerp het maandag op dinsdag voorspeld voor- j«* "middels afgelopen vrijdag shigella-bacil Het vermoeden bestaat vertrouwen van de consument in de al in het westen en noorden van de door verzegeld. De monsters dat deze partij uitMaleislèis geimpor- garnaa, herstellen. Bondsrepubliek. (ADVERTENTIE i Dus doe vrijdagavond eens mee voor een tientje. Met meer kaarten, meer kansen. Kaarten kunt u kopen bij Shell, Albert Heijn en Rabo DOE MEE, DOE 'T VOOR DE ZONNEBLOEM. ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Panklaar gesneden boerenkool, 1 CQ zak 400 gram i.UO Mager rundergehakt, 500gé^85.48 QAQ kilo 12^sJ7.Ï7Ö 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. teerd. Een partij van dertien ton, die vnjdag eveneens was verzegeld bij Crevettes is weer ter beschikking ge steld van de eigenaar, omdat deze partij is ingevoerd na de besmetting Van der Reijden schrijft dat momen teel wordt nagegaan of de Introkken groothandelaar (of groothandelaren) elders vanuit Nederland garnalen heeft betrokken die mogelijk met het 'shigella-ineident' in verband kun- staan. Volgens Van der Reijden is het in de praktijk onmogelijk gebleken om vol- De geheel vernielde vrachtwagencombinatie na de botsing op de weg Arnhem-Apeldoorn. Bretonse boeren in actie PLERIN (AFP) Bretonse boeren willen vanaf vandaag het treinver keer in Bretagne blokkeren om een gesprek af te dwingen met premier Pierre Mauroy van Frankrijk. Mauroy zegde vrijdag een gesprek tussen zijn ambtenaren en de land bouworganisaties af. nadat boeren in Bretagne donderdagavond vernielin gen hadden aangericht in een over heidsgebouw in Brest. De boeren zijn kwaad over het inzakken van de markt voor varkensvlees. OOSTBURG De Keurings dienst van Waren heeft maan dag in Oostburg een verdach te partij garnalen uit de han del genomen. Bij vishandel Fieret werd 's morgens 150 kilo Noorse garnalen aange troffen afkomstig van een le verancier in Volendam. De partij was woensdag 18 ja nuari in Oostburg afgeleverd, twee dagen nadat de handel in kleine garnaalsoorten door een verordening van het Pro- duktschap voor Vis- en Vlees- produkten was verboden. i De garnalen zijn voorlopig in een vriescel 'opgeborgen, totdat zekerheid verkregen is over de herkomst Er is géén proecs-verbaal opgemaakt. Wel staat volgens de directeur van de Keuringsdienst van Waren in Goes de heer D Visser, vast. dat sprake is van een overtreding van het handels verbod. Mevrouw A Fieret deelde gisteravond mee, dat de partij garna len enkele dagen vóór het ingaan van de verordening van 16 januari was besteld ..Toen de bestelling een dag of vijf later aankwam, wilden we eerst alles terugsturen. Het heeft even ge duurd. maar we waren dat nog steeds van plan", aldus mevrouw Fieret De Keuringsdienst van Waren zoekt deze week in de hele provincie naar garnalen, die uit Volendam afkomstig zijn. Deze maatregel is een direct gevolg van de garnalenaffaire. die waarschijnlijk al veertien mensen het leven heeft gekost Tot nu toe heeft de speuractie alleen in Oostburg succes gehad Directeur Visser: ..In principe is alles wat uit Volendam komt op dit moment verdacht. De Keuringsdienst heeft de bevoegdheid de partij te blokkeren totdat een onderzoek dui delijk heeft gemaakt, waar de garna len vandaan komen" Visser wilde de naam van de betreffende handelaar aanvankelijk met bekend maken, maar navraag in Oostburg maakte snel duidelijk om welk bedrijf het gaat. Circulaireberg Het njk overspoelt de gemeen ten met schriftelijke aanwij zingen Vooral op ondenvijs- gebied worden zoveel circulai res verstuurd, dat de ambte naren ze niet op tijd, of hele maal niet, kunnen uitvoeren. (PAGINA 3) Cholesterol Voor het eerst is onomstotelijk het verband aangetoond tus sen een hoog cholesterolgehal te in hel bloed en de kans op een hartinfarct. (PAGINA 5) Pijlerdam Het ministerie van verkeer en waterstaat moet voor de bouw van de pijlerdam in de mon ding van de Oosterschelde een vergunning aanvragen bij de betrokken gemeenten. De Raad van State stelt Veere in het gelijk en dat levert een flinke som aan bouwleges op (PAGINA 9) Nog sneller De Italiaanse wielrenner Francesco Moser heeft op nieuw het werelduurrecord ge broken. In Mexico fietste Mo ser m een uur 51.151 meter. (PAGINA 15) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9. 11. 12 en 13 Sport: 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1