PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Krappe meerderheid: Borssele open houden ilyg crco b Bedrijfsleven investeert kwart meer dan in 1983 GROOT Boerengeweld in Brest DE GROENE-GOES CD A-plan voor reorganisatie energiebedrijven UITSLA G BMD: NIET MEER KERNCENTRALES Thuis pellen garnalen per 1 mei verboden Vliegende schotel winterkledino NU halve prijs! VAN AARDENNE: CBS-PROGNOSE NIEUW TEKEN HERSTEL PZC -enquête Hoe komt Zeeland rond Zonnig Zonnig en droog. In de ochtend lichte vorst, middagtemperatuur om het vriespunt. Tot matig toenemende oos- 227e jaargang no. 17 Zaterdag 21 januari 1984 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 16810 oaês tyaZZafoiWea&A S'UTH—DEN HAAG (GPD) Het CDA zal maandag tijdens de discus sie in de Tweede Kamer met een eigen voorstel komen tot herorgani- sjtie van de elektriciteitsvoorzie- ling in Nederland. Het CDA wijst jaarbij de door minister Van Aarden- He geponeerde plannen af. Volgens ;DA-woordvoerder drs. René van der Linden moet er wel een herstruc turering op een aantal terreinen ko men, maar is de vorming van een nationaal elektriciteitsproduktiebe- drijf een niet te verteren zaak. Van der Linden zal voorstellen alle elektriciteitsproducenten in een nv- vorm te gieten, de huidige SEP (Sa menwerkende Elektriciteits Produk- tiebednjven) om te vormen tot een coördinerend samenwerkingsver band, de Raad van Commissarissen van de SEP onafhankelijker te maken van de produktiebedrijven en moge lijkheden te scheppen om een vrijwil lig samengaan van bestaande produk tiebedrijven mogelijk te maken. „Onder geen voorwaarde zal ik ermee akkoord gaan dat de gebieden waar nu goedkope elektriciteitstarieven be staan (Brabant, Limburg, Gelderland red i de rekening gepresenteerd krijgen van een slecht beleid dat door andere elektriciteitsbedrijven is ge voerd Het feit dat verbruikers in Amsterdam en Rotterdam tot 40 pro cent méér voor elektriciteit betalen dan in andere gebieden, mag geen argument zijn om de taneven dan maai- gelijk te schakelenzegt Van der Linden (Van onzg, Haagse redacteur) )EN HAAG Een krappe meerderheid van de Nederlandse bevolking; is voor het ipenhouden van de kerncentrales van Borssele en Dodewaard. Daarbij moet het echter ilijven; het uitbreiden van het aantal centrales wordt door een zeer ruime meerderheid verworpen. De Stuurgroep Brede Maatschappelijk Discussie over het Energiebeleid onder leiding van mr M. de Brauw stelt het kabinet voor om deze conclusies tot beleidslijn te naken. Er moet daarnaast sterk op het energiegebruik worden bezuinigd, er moet méér ;edaan worden aan de invoering van 'duurzame' energiebronnen (wind, water, zon) én er noet voorzichtig worden omgesprongen met het gebruik van steenkool en aardolie. )e bovenstaande conclusies vormen lement op de hoogte te stellen van werk van de sluurgroép-BMD ge le essentie van het eindrapport van zowel het bestaan van minderheden haald. Terwijl de Brauw c.s. werk- le Stuurgroep BMD, dat maandag zal die een bepaalde opvatting steunen, zaam waren immers bracht de door (■orden uitgebracht. Het is tot stand als van aanwezige meerderheden". jekomen na een inspraakronde waar- hel kabinet Van Agt-II (PvdA-CDA- D'66) in het leven geroepen commis- van het sluiten dan wel stilleggen van Borssele en Dodewaard. zoals PvdA respectievelijk D'66 wilden. De kosten daarvan -afhankelijk van an ongeveer 41.000 mensen en 200 De Stuurgroep BMD werd. na vele sie-Beek rapport uit over de gevolgen Matschappelijke organisaties heb- tijdrovende exercities, in het leven - - len meegedaan. Het rapport wordt geroepen nadat er allerwegen twijfel langeboden aan kabinet en parle- was gerezen over de vraag of het door nent, maar mag volgens de Brauw het kabinet-Den Uyl genomen princi- ,s. niet „uitmonden in een pseudore- pe-besluit drie nieuwe kerncentrales de veronderstellingen maximaal e èrendum. De Stuurgroep acht het te bouwen nog wenselijk was. De miljard- waren voor het huidige kabi- lamelijk van belang regering en par- discussie werd uitgebreid tot de vraag net, aanleiding te besluiten de twee hoe het Nederlandse energiebeleid op - middellange termijn vorm zou moe ten krijgen. )EN HAAG (GPD) Het tegen beta- ing thuis pellen van garnalen, dat de aatste jaren een grote vlucht heeft jenomen. wordt per 1 mei verboden. Tevens zullen er eisen worden ge steld aan de invoer van garnalen. Dit heeft het kabinet vrijdag in beginsel besloten. Het definitieve besluit wordt volgende week genomen als advies is gevraagd 'aan de Benelux- partners. Dit maakte vicc-premier Van Aardcnne vrijdag bekend na afloop van de ministerraad. Inhoudelijk heeft het kabinet nog niet over de maatregel kunnen spreken, omdat zij pas vrijdagmorgen gereed was De maatregel is een direct gevolg van de garnalen-affaire die tot nu toe al 14 mensen het leven heeft gekost. Het gamalenpellen mag voortaan al leen maar worden gedaan in speciale, onder overheidstoezicht staande, ,pelcentra". Die zullen moeten vol doen aan strenge gezondheidseisen. De naleving ervan zal worden gecon troleerd door de keuringsdiensten van waren en de ministeries van land- louw en visserij en volksgezondheid. Volgens de staatssecretarissen moet er een betere controle komen op de hele keten van vangst tot verkoop van vls(produkten), waaronder garnalen. In de algemene maatregel van be stuur worden eisen gesteld aan de gezondheid van ingevoerde produk- ten, maar ook aan de gezondheid en Slot zie pagina 6 kol. 7) Politiek gezien is de angel al uit het bestaande kerncentrales open te hou den. Een meerderheid uil de Tweede Kamer (CDA, WD. kleine rechtse partijen) bekrachtigde het kabinets besluit. De duidelijke meerderheid die zich heeft uitgesproken tégen uitbreiding van het aantal kerncentrales echter is een tegenvaller voor minister Van Aardenne van economische zaken Vanuit zijn departement, en uit bij voorbeeld de wereld van de electici- teits'producenten. komen de laatste tijd steeds vaker suggesties het kerne nergetisch vermogen in Nederland aanzienlijk uit te breiden. Minderheid Het is slechts een kleine minderheid die méér wil doen aan kernenergie. Afhankelijk van de categorie waarin de stuurgroep de insprekers heeft verdeeld, is 17 tot 26 procent voor het uitbreiden van het aantal kerncen trales. Bij de vraag of 'Borssele' en 'Dode waard' mogen openblijven spreken de cijfers echter met dezelfde duidelijke taal, in die zin dat er opvallende minder- dan wel meerderheden zijn vast te stellen Zo'n 16 tot 40 procent vindt dat de twee huidige kerncentra- (Slot zie pagina 6 kol. 4) BREST Boze Franse boeren hebben voor 350.000 gulden schade aangericht m het regionale bestuurscentrum in Brest. De boeren protesteerden tegen het regeringsbeleid. In Brest toaren het 150 wijnboerenelders liepen veeboeren te hoop tegen dc import van varkensvlees met name uit Nederland. President Mitterrand zei gisteren bij een bezoek aan Monaco dat de veroorzakers van schade dienen te worden gestraft en dat niet alleen met woorden. j| mm IHA MALAGA Een op een vliegende schotel lijkend voorwerp heeft in Malaga voor de nodige opschudding gezorgd. Het vliegende object werd gezien door een dertigtal mensen. Een jongen schoot de foto van zijn leven; hij legde het geheimzinnige apparaat vast toen het boven de stad vloog. Keerpunt De grafische industrie draait weer wat beter 1984 kan een keerpunt worden. (PAGINA 5) Oesters Pas vanaf '87 zullen nieuwe oester percelen in de Oosterschelde wor den uitgegeven. Minister Braks gaat daarmee in tegen de wens van de Tweede Kamer (PAGINA 7) Miljoenen Voor de pijlerdam is er geen bouw vergunning nodig. Veere kan dan ook geen aanspraak maken op enkele miljoenen aan leges (PAGINA 8 Faalangst Schaatser Robert Vunderink is, aan de vooravond van het EK in Larvik, duidelijk in kracht en er varing gegroeid, maar Altijd is er weer die faalangst' (PAGINA 13 f Binnen- en buiten).: 2 en 3. Financiën, economie: 5. Provincie: 7, 8, 9 en 11. Sport: 13. Weekendkrant: 15, 16, 17, 18, 19. 20. 21. 23, 25 en 27. ADVERTENTIEi uwmc&ém Vandaag de 'tweede rondein onze sociaal-economische enquê te. Hoe komt Zeeland rondHoe liggen de kerkelijke en politieke voorkeuren? Hoe zit het met vak bond, opleiding? Pagina 7: Een provincie zon der verpauperde stadswijken maar toch een opvallende groei voor de Centrumpartij. Pagina 15. 16. 17 en 18: Zee land haalt de buikriem aan: de cijfers en de achtergronden. DEN HAAG (GPD) Dc Nederlandse industrie zal dit jaar naar verwach ting 24 procent meer investeren. Dit jaar was de stijging slechts 6 procent. Als gevolg daarvan zal dc Nederland se economie dit jaar sterker groeien dan enkele maanden geleden was voorzien. Een raming hiervoor is echter nog niet te geven. Dc investe- ringscijfers komen uit een enquete die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gehouden onder 3000 ondernemingen met meer dan 10 werknemers. De cijfers zijn vrijdag bekendgemaakt door vice-premier en minister van economische zaken Van Aardenne. De toename komt vooral voor reke ning van de (petrochemische indus trie (plus 34 pet, vorig jaar plus 10). de delfstoffenwinning (plus 28, m 1983: plus 6). de metaalindustrie .plus 22. 1983 mm 8) en de openbare nutsbe drijven (plus 20, in 1983: plus 7). Een teruggang wordt genoteerd bij de voedingsindustrie (min 1. vorig jaar nog plus 15) en de bouw (min 3>. maar daar was vorig jaar sprake van een daling van 14 procent, zodat relatiel toch van enige verbetering sprake is. Een belangrijk deel van de toename in de petrochemische industrie komt voor rekening van de investeringen door de grote oliemaatschappijen als gevolg van hel ..herenakkoord'vol gens welke zij hun overwinsten uit. onder meer de aardgaswinning in Ne derland moeten besteden, Vertrouwen \'an Aardenne noemde dit een nieuw teken van het herstel van de econo mie. Hij schreef het herstel deels toe aan het regeringsbeleid, deels aan de verbetering van de conjunctuur. „Het vertrouwen in het industrieel klimaat is gestegen". Ook de export zal hierdoor naar verwachting ver der toenemen. De sterkere economische groei die wordt verwacht zal volgens Van Aar denne. die vrijdag bij afwezigheid van premier Lubbers de ministerraad leid de. geen gevolgen mogen hebben voor het bezuinigingsprogramma van het kabinet ..Er mag niet minder worden bezuinigd, maar het bezuinigen wordt er misschien wel wat makkelijker door" Van Aardenne voelt mets voor de suggestie van de Tilburgse hoogleraar Schouten om de investenrigssubsi- dies (WIR) af te schaffen en te vervan gen door kredieten. ..Niemand is ge baat bij afschaffing van de WIR", zei Van Aardenne. „Men weet nu waar men aan toe is met dit kabinet. Bo vendien draagt ook de WIR bij aan de lastenverlichting voor het bedrijfsle- Rapport BMD: terug naar 'af Het ei is gelegd: de stuur groep Brede Maat schappelijke Discussie (BMD) over het toekomstige 1energiebeleid in Nederland heeft haar eindrapport gereed. Maan dag zal het aan kabinet en parlement worden aangeboden De club-De Brauw heeft haar 'onmogelijke op gaaf volbracht en kan nu naar huis Aan het Haagse Binnenhof wordt de politiek met de verschijning van dit eindrapport geacht op de hoogte te zijn van wat er onder de Nederlandse bevolking leeft aan opvattingen en voorkeuren over de energievoorzie ning van straks. Het kabinet moet nu in staat zijn om op korte termijn te beslissen over maatregelen op dit terrein en de tweede kamer moet daar vervolgens helder en zonder aarzelin gen over kunnen oordelen. Kortom, de alles overheersende duidelijkheid is binnengedragen, het besluitvor mingsproces over deze belangrijke aangelegenheid kan soepel naar zijn afronding toe Aan een lange periode van wachten en uitstel van gericht beleid is een einde gekomen. In ener giezaken geïnteresseerd (sterker nog: betrokken) Nederland heeft gespro ken. En daar ging het per saldo om. Het klinkt allemaal tamelijk hoog dravend. maar toch is boven staand ideaalbeeld doorslaggevend geweest voor de beslissing om het inspraak- en meedenk-circus in het leven te roepen dat de burgers ertoe moest bewegen om deel te nemen aan de beleidsvorming op een manier, nog niet eerder vertoond. Het ging - met name in de periode van ongeremde economische groei aan het begin van de jaren '70 - in de energievoorziening om zwaar omstreden kwesties De vraag 'wel of niet verder met kern energie?' stond daarbij centraal. In de publieke discussie bereikte de polari satie telkens opnieuw een hoogte punt. Veel verder dan een schemati sche indeling van discussiedeelne mers in voorstanders en tegenstan ders van kernenergie kwam de opinie vorming toen doorgaans niet. er was duidelijk een soort van patstelling ontstaan In die sfeer wilden regering en parlement geen overhaaste beslis singen nemen Een aanvankelijke principe-uitspraak om onder bepaal de voorwaarden over te gaan tot de bouw van drie nieuwe kerncentrales werd teruggenomen. Via uitvoerige informatie en consultatie van de be volking zouden regering en parlement eerst meer houvast moeten krijgen om vervolgens tot beslissingen te ko men Nu het eindrapport van de (Bre de i Maatschappelijke Discussie onder leiding van De Brauw er ligt is de belangrijkste vraag of dit inspraak- experiment heeft opgeleverd wat er van werd verwacht. Dat blijkt om allerlei redenen aller minst het geval. Om te beginnen is de deelname aan de discussiefase vorig jaar beperkt gebleven tot enkele tienduizenden Nederlanders. Voor een zo brandende politieke kwestie als toekomstige energievoorziening een mager resultaat. Als representa tieve steekproef bij een geijkt opinie onderzoek misschien aardig, maar voor de nationale bandbreedte waar op deelname aan deze BMD werd verondersteld toch bepaald niet om over naar huis te schrijven De Brauw heeft zich over de versmalde interesse in zijn experiment verschillende ma len beklaagd, maar er weinig aan kunnen veranderen De belangrijkste conclusies van het eindrapport leve ren per slot van rekening ook weinig echt nieuwe gezichtspunten op. El ders in deze krant zijn ze in grote lijnen weergegeven. Er moeten geen nieuwe kerncentrales komen Voor openhouden van de beslaande kern centrales (Borssele en Dodewaard) blijkt een krappe meerderheid te be staan Kolencentrales mogen alleen worden gebouwd wanneer ze uiterst 'schoon' kunnen produceren. Minder gebruik van olie bij de energievoorzie ning is geboden. Aan besparing moet meer aandacTit worden besteed. In wezen wordt in het eindrapport van deze BMD alleen maar bevestigd wat uit opiniepeilingen van elders bekend was. Bepaald geen antwoord geeft de stuurgroep op de vraag aan welke energiedrager lolie. kolen, aardgasi bij het toekomstig regeringsbeleid de voorkeur zou moeten worden gege ven En daar was het toch eigenlijk allemaal wél om begonnen Eén ding heeft het eindrapport van deze Brede Maatschappelijke Dis cussie wél glashelder gemaakt: de politiek kan met dit resultaat boven tafel niet op de loop voor de eigen verantwoordelijkheid. Jaren achter een zijn feitelijke beslissingen met het oog op Nederlands energievoorzie ning in de toekomst uitgesteld omdat het wachten was op de uitkomst van de club-De Brauw Nu die er ligt zijn regering en parlement nauwelijks wij zer geworden dan ze al hadden kun nen zijn. Dat geeft de mislukking van het inspraak-experiment (hoe fraai die in de komende dagen ongetwijfeld zal worden verbloemd) ongenadig aan. Regering en parlement zijn. nu het op beslissingen aankomt, op nieuw terug bij af De energievoorzie ning van straks vraagt om keuzes die nog even moeilijk liggen als toen de club van De Brauw aan het werk toog. En dat is ook al weer even geleden vdM Handelsmissie Van Veen VNO- voorzitter Van Veen zal naar alle waarschijnlijkheid een niet-ainbtelij- ke handelsmissie aanvoeren die over enige tijd een bezoek zal brengen aan de volksrepubliek China

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1