'Tegenstanders VOW moeten gelijk maar eens aantonen' Saneringsplan gezondheidszorg 'te stiekem' tot stand gekomen Anderhalve eeuw gereformeerden JU TIEN SOORTEN, HONDERD BOEKEN WWiiSc. ,.V'V Pas na 1988 verpleeghuis op Walcheren lovooy mode Ziekenhuisadviezen zijn niet op de juiste gegevens gebaseerd CONTACTGROEP NATIONALE ZIEKENHUISRAAD: VRIJDAG 20 JANUARI 1984 15 j MR. C. A. WAGNER IN MIDDELBURG: MIDDELBURG - De aanleg van de Vaste Oeververbinding Westerschelde (VOW) is in principe, zeker economisch gezien, een goede zaak. Dat hebben de voorstanders van het project genoegzaam aangetoond. Degenen die het daar niet mee eens zijn (zoals minister van verkeer en waterstaat drs N. Smit-Kroes) moeten eerst maar eens aantonen dat ze het gelijk aan hun kant hebben. In dergelijke bewoordingen uitte zich donderdagmiddag mr C. A. Wagner (voorzitter van de commissie Wagner die vier maal rapporteerde over de gewenste ontwikkelingen in het Nederlandse industriebeleid). Wagner sprak gisteren in de Zeeuwse Volgens de voorzitter van de Zeeuws- nisaties gebleken dat die by informeel hoofdstad op uitnodiging van de Ne- vlaamse Kamer van Koophandel zal overleg een constructieve bijdrage le- derlandse Maatschappij voor Nijver- dat altijd inhouden dat de tarieven veren, heid en Handel en de Nederlandse omlaag kunnen. Vereniging voor Management (NIVE). De heer Wagner sprak donderdag I Meer dan tweehonderd belangstellen- over de aanbevelingen die de commis- den woonden de bijeenkomst bij. i»;,nr.rr I Gedeputeerde van economische aan gelegenheden drs R. C. E. Barbé greep lijkheden in Zeeland. In dat verband de gehele marktsector, niet alleen om I de opmerkingn van Wagner over de bond hij zijn gehoor op het hart om de industrie maar ook om de dien- VOW dankbaar aan. Hij was het met wel door te gaan met bezoeken aan stenseetor en de primaire (landbouw de spreker eens dat de economische Den Haag maar tegelijkertijd van de en dergelijke). Het nieuwe élan kan voordelen van de verbinding door regering met alle heil te verwachten echter volgens Wagner pas gestalte verschillende rapportages voldoende voor de oplossing van de regionale krijgen wanneer iedereen daaraan zijn aangetoond. economische politiek. Veel meer zag meewerkt. „Het gaat om een mentali- T, TT Wagner in vormen van 'informeel teitsverandering bij bestuurders, po- Ook ir K Horstra, voorzitter van overleg' buiten de bestaande overleg- litici, ambtenaren. werkgevers, demer van koophandel van structuren om. „Het gaat erom dat werknemers, onderwijsmensen en Zeeuwsch-Vlaanderen, kon zich best mensen die elkaar tegenkomen om de anderen". Wagner was overigens van mde aangever van Wagner vinden tafel gaan zitten of ze nu uit werkge- mening dat Nederland al verschillen- Hn beschouwde de huidige veerdien- vers- werknemers- of wat voor kring de stappen op de goede weg heeft feite als een verlengstuk van dan ook; De deelnemers aan zo n gedaan. Hij waarschuwde evenwel Nieuwe élan Wagner borduurde verder in Middel- sie onder zijn leiding heeft gedaan burg voort op het gewenste nieuwe het industriebeleid en de moge- industriële élan. Het gaat daarbij om de door Wagner en ook door minister van economische zaken Van Aarden- ne geuite wens tot het in één hand onderbrengen van de Nederlandse energievoorziening punt van discus sie. Ir. A. M. Kannekens. adjunct directeur van de PZEM, wees deze gedachtengang vooralsnog pertinent af ..Eerst moet maar eens aangetoond worden of er financieel voordeel mee kan worden behaald. Volgens ons leidt alles in één hand niet tot een besparing, Geloof je van wel dan zeg je tegelijkertijd dat we nu met de huidige energiemaatschappijen niet efficiënt werken aldus Kannekens. Hij was van mening dat eén nationale eneregiemaatschappij in de praktijk kostenverhogend zal werken. De ge wenste wijzigingen in de tarieven, als lastenverlichtende maatregelen voor het bedrijfsleven, is volgens de ad junct-directeur ook best verder uit te werken met de bestaande energie maatschappijen in het land. rijks wegennet. Immers overleg moeten uit hun achterbannen - o<uuf al le groot optimisme en vond Zeeuwsch-Vlaanderen vanuit de rest ios zien te komen en oplossingen dat er nog veel gedaan moet worden, van het land alleen via Belgie over de bedenken in zaken waarin het regulie- „Het schip zit tegen de wal en zeirs de weg te bereiken. Wanneer tolheffingen re overleg niet slaagt. Zo kan dwars slordigste schipper schrikt dan wak- by andere verbindingen in de provin- door de "bestaande structuren van ker" aldus Wagner, cie gaan verdwijnen zou dat eigenlijk overleg heen soms het onmogelijke Hij benadrukte verder dat in het ook voor de vei en moeten gelden, zo mogelijk worden", aldus Wagner. Vol- Nederlandse systeem veel mensen betoogde Horstra. Hij erkende even- gens hem is dat ook met de commissie aan het roer trekken en dat niemand wel tegelijkertijd dat zoiets in de Wagner zo gegaan. Met nadruk betrok het monopolie heeft. Zonder de inzet praktijk^ onhaalbaar is. Een uitweg hij ook de vertegenwoordigers van de van allen is dan ook geen succes w»vakbonden bij deze door hem gewen- mogelijk, ste structuur. Volgens Wagner is ook de kant van de werknemersorga- naar verlaging van tarieven zag hij in privatisering, in welke vorm dan ook. GOES De verpleeghuisnood op Walcheren is groot. Dat gege ven wettigt een zo snel mogelij ke bouw van een tweede ver pleeghuis (in de gemeente Mid delburg). Door geldgebrek (in gezondheidszorgtaai 'bouwvo lume') zal zo'n voorziening de eerstkomende jaren niet verwe zenlijkt kunnen worden. Hoe wel de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland (SVRZ) zon odig in de kortste keren bouw vakkers aan het werk kan zet ten, is het zonneklaar dat de deuren van het tweede ver pleeghuis niet vóór 1988 (waar schijnlijker is 1990) open zullen gaan. Voorzitter M. Almekinders van de provinciale contactgroep Zee land (van de nationale zieken huisraad) liet donderdag tijdens de ledenvergadering in Goes we ten dat aan de verwarring over de mogelijkheden voor spoedige bouw van een nieuw verpleeg huis op Walcheren een eind moet komen. Hij erkende overigens dat hemzelf in deze enig verwijt kan treffen: „Sommige uitlatin gen hierover zijn wat ongelukkig overgekomen". Almekinders be klemtoonde dat op zyn vroegst na 1988 een nieuwe voorziening gereed kan zijn. De contactgroepvoorzitter (ook directeur van de SVRZ) maakte duidelijk dat wél in de loop van 1984 de zogenaamde 'verklaring' van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) wordt verwacht. Op grond daarvan kunnen program ma van eisen en bouwplannen uitgewerkt worden. Gelet op het afkomen van de verklaring, achtte Almekinders het de hoog ste tijd dat de'gemeente Middel burg in planologisch opzicht de weg vrij maakt voor bouw van een verpleeghuis. Daar te lang mee wachten, levert problemen op, meende hij. „Als het aan de SVRZ ligt. dan kunnen we in 1985 klaar zijn voor de bouw. Maar ik ben nuchter genoeg om te weten dat er dan een bouwvo lume moet zijn en dat is er niet", betoogde Almekinders. „Ik wil er wel bij opmerken dat de nood erg groot is. Ik hoop da| Den Haag ën Middelbui g dat terdege beseffen". Energie Tenslotte was tijdens de bijeenkomst (ADVERTENTIE) Bij storm en regen heerlijk beschermd lodenjas of mantel! Januari- korting 10% mr CA.. Wagner MEDISCHE STAF LIDUINA: Dienstenbond NFO wil afdeling in Zwsch-Vlaanderen TERNEUZEN - NFO, de diensten bond van de FNV. wil de afdeling ZeelandAVcst-Brabant splitsen. Hel samenwerkingsverband, zoals dat sinds 1979 functioneert, is te groot. Een aantal bestuursleden haakte af en op dit moment vindt er geen enkele activiteit meer plaats. De NFO wil onderzoeken of het zin heeft de afdelingen te splitsen Dins dag 31 januari is er een bijeenkomst voor leden in Zeeuwsch-Vlaanderen in de Opstandmgskerk in Temeuzen Daar zal worden nagegaan welke acti viteiten er kunnen worden aangepakt en welke gemeenten onder een nieuwe afdeling moeten vallen. Distnctsbestuurder Jan v d Brink zal er ook ingaan op het beleid van het kabinet Lubbers. De bijeenkomst be gint om 20 uur - Forumdiscussie over sluiting ziekenhuis Hulst HULST De afdeling Hulst/Hontc- nisse van de PvdA verzorgt woens dag 1 februari een forum-discussie over de dreigende sluiting van het Hulster Ziekenhuis Sinl-Liduina. Dat gebeurt in zalencentrum Tiffany in Hulst. Behalve vertegenwoordigers van hel ziekenhuisbestuur, de zieken huis-ondernemingsraad en de Zeeuws-Vlaamse patiëntenvereni ging. neemt gedeputeerde W. Don ipvda. volksgezondheid) zitting in het forum. Belangstellenden zijn welkom met het forum de veranderingen op het gebied van gezondheidszorg in .Zeeuwsch-Vlaanderen te bespreken. Aanvang 20.00 uur iADVERTENTIE *Anoe(P HULST Dc adviezen over de ziekenhuis kwestie in Zeeuwsch- Vlaanderen van het col lege voor ziekenhuis voorzieningen en van gedeputeerde staten zijn tot stand gekomen op grond van onjuiste of onjuist gebruikte gege vens. Dit stelt de medi sche staf van het Sint- Liduinazickenhuis in een onlangs verzonden brief aan staatssecreta ris J. van der Reijden van welzijn,volksge zondheid en cultuur. Bovendien - schrijft de staf - kunnen, bezien in het licht van de demo cratiseringsgedachte, de nodige vraagtekens worden gezet bij de vor ming van liet advies. De medische staf van het ziekenhuis verwijst in de brief naar het bere deneerd plan zieken- huisgroep. dat werd sa mengesteld in overleg met de drie Zeeuws- Vlaamse ziekenhuisbe sturen, de drie medische staven en de onderne mingsraden in de regio. Voor een goede verde ling van de poliklinische en klinische functies voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen - meent de staf - zouden op drie locaties centrumzieken huizen moeten zijn, met eenheden van circa 100 bedden. In Oost- en WestZeeuwsch-Vlaan- deren. Zo'n oplossing staan gedeputeerde sta ten wél in Walcheren voor, betoogt de staf. De adviezen van het col lege voor ziekenhuis voorzieningen en gs lei den tot een grote onver antwoorde teruggang in de kwaliteit van de ge zondheidszorg voor de 28.500 Oost-ZeeuwsVla- mingen. luidt de brief. „De bewoners van Koe wacht, gemeente Axel, voor wie Hulst een cen trumfunctie vervuil, ook voor wat betreft de intramurale gezond heidszorg, vergeet het college voor ziekenhuis- ncn". voegen de medici eraan toe. In de Kanaal zone zou - zo meldt de brief - volstaan kunnen worden met een minder groot bouw- of renova tieproject. dan is gead viseerd. Tenslotte wijzen de me dici op de bijzondere geografische ligging en bevolkingsloop van Zeeu wsc h - VI aanderen. „Een dergelijke positie vereist een andere dan voor sommigen op het eerste gezicht voor de hand liggende oplos singaldus het schrij- OPEIMINGSTIJDEN Maandag t/m donderdag 08.00- 12.00 uur en 12.30-16.30 uur; vrijdag 08.00-12.00 uur en 12.30- I 14.45 uur; donderdagavond I 19.00-21.00 uur; zaterdag 09.00- 12.00 uur. Heefl u onze keuken- showTQom al bezocht? I Arose KEUKEN international 5 jaar garantie J GOES De provinciale contact groep Zeeland van de nationale zie kenhuisraad vindt dat het sanerings plan voor de gebouwgebonden voor zieningen in de Zeeuwse gezond heidszorg 'té stiekem' tot stand is gekomen. Met name het voornemen om het Liduinaziekenhuis in Hulst te sluiten, is te lang verborgen gehou den. De door het provinciaal bestuur gevolgde gang van zaken verdient bepaald geen schoonheidsprijs. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het bestuur van het Liduinaziekenhuis zich thans met hand en tand tegen de dreigende opheffing verzet. Dit bleek donderdag uit opmerkingen van M. Almekinders. voorzitter van de provinciale contactgroep, tijdens een in Goes gehouden vergadering. Hij ging uitvoerig in op de wijze waarop het saneringsplan gestalte kreeg (nieuwbouw ziekenhuizen Goes. Ter- neuzen. sluiting ziekenhuis Hulst, nieuwbouw verpleeghuis Zienkzee. renovatie ziekenhuizen Walcheren en Zierïkzee. vestiging bloedbank, uit breiding psychiatrischziekenhuis, di verse kleinere aanpassingen). Alme kinders vond het onjuist dat het be stuur van het Hulster ziekenhuis (het zwaarst getroffen door het sanerings plan) niet tijdig gelegenheid kreeg tot verweer. De voorzitter van de contactgroep wees erop dat het landelijk algemeen gebruik is besturen van instellingen die onderwerp van gesprek zijn. in spraak te verlenen. Almekinders liet weten dat de eerstverantwoordelijke gedeputeerde, W. Don. had toegege ven dat de manier waarop het sane ringsplan werd voorbereid, niet geluk kig was Hij hoopte dal dergelijke overvaltechmeken in de toekomst vermeden kunnen worden. Voorzitter J van der Wel-Beye van de stichting streekziekenhuis Walcheren beklem toonde in dit verband dat het ontbre ken van een krachtig provinciaal 'platform' vanuit de gebouwgebonden instellingen voor gezondheidszorg, mee in de hand heeft gewerkt dat een saneringsplan werd opgesteld zonder medezeggenschap. Zij zag dit als een lichtend signaal om in de kortste keren de rijen te sluiten. Contactgroep Mevrouw Van der Wel werd op haar' wenken bediend. De ledenvergade ring stemde in met een nieuwe opzet voor de provinciale contactgroep. Be doeling ervan is dat de algemene ziekenhuizen, verpleeghuizen, psy chiatrische ziekenhuizen en zwakzin nigeninrichtingen die in Zeeland ac tief zijn. doelmatiger gaan samenwer ken Op termijn zal een provinciale ziekenhuisraad gevormd kunnen wor den. met een eigen bureau, zo ver wachtte Almekinders. Alle gebouwge bonden instellingen in Zeeland krij gen een vertegenwoordiger in het al gemeen bestuur Er Komen vier secties, die de verschil lende sectoren bestrijken Vanuit de ledenvergadering werd er de nadruk op gelegd, dat de instellingen wel hun zelfstandigheid behouden SSW-voor- zitter mevrouw Van der Wel was ge lukkig met de bereikte resultaten: „De huidige contactgroep functio neert nogal doelloos, als ze al functio neert. Een platform is verschrikkelijk hard nodig Er zijn veel ontwikkelin gen gaande Het zal gewenning vra gen dat we met elkaar moeten over leggen. maar dat is beter dan wanneer het opgelegd wordt" Dat de nazaten van 1834 het schuurkerkprincipe veelal de rug hebben toegekeerd, blijkt uit het kerkgebouw van de gereformeerde gemeenten in Goes, dat eerder naar imposante vormen neigt van verval. Anders gezegd, ze von- den dat de zuivere leer. vastgelegd Ultvoeng maakt de lezer kennis met allerlei predikanten die door 1619. geweld werd aangedaan In hurl °PsleU'"S 'soms onnavolgbaar i adem moet hiediif genoemd of hanm^kig. dan wel eigenwijs ol aciem moet n erDij genoema ilpMf.Vfll pn in^hitk-Piuki do Voor veel gereformeerden in ons land is 1984 een gedenkwaardig jaar. omdat het anderhalve eeuw geleden is dat 'de afscheiding' voor grote beroering zorgde in protestants Nederland. De afscheiding betekende verlies aan aanhang voor de Nederlands hervormde kerk. Het zou er niet bij blijven. Nog in dezelfde eeuw, in 1886, volgde een tweede aderlating onder leiding van Abraham Kuyper. Zijn beweging wordt algemeen 'de doleantie'-genoemd. In 1892 vond 'de vereniging' plaats. De kerken van de 'doleantie' en een deel van de in 1834 ontstane ge meenten gingen samen in wat nu de gereformeerde kerken in Nederland zijn. Een deel bleef achter en heette van toen af aan de christelijk gere formeerde kerken in Nederland Een andere groep van gemeenten die vanaf 1834 waren ontstaan ver enigde zich in 1907 tot de gerefor meerde gemeenten 01' vormden klei nere kerkverbanden zoals dat van de oud-gereformeerden De protes tantse kerkelijke kaart bleef niet beperkt tot deze kleuren. Afschei dingen en hergroeperingen bleven zich voordoen Zo ontstond in 1944 een scheuring in de gereformeerde kerken waaruit de gereformeerde kerken vrijgemaakt voortkwamen Alhoewel er ook buiten onze gren zen landen zijn waar de kerkelijke versnippering groot is zal niemand van Zeeuwse auteurs afkomstig zijn. Het boek behandelt de algemene ontwikkelingen in Zeeland in het hoofdstuk '150 jaar Zeeland in vo gelvlucht'. Er wordt bovendien een duidelijk overzicht gegeven van alle hervormde kerk De critici spraken Plaatselijke gemeenten die Zeeland heeft in de gereformeerde hoek. worden wat koning Willem I in 1816 deed. Hij bond toen de hervormde juist liefdevol en inschikkelijk) de verwikkelingen sinds 1834 in protes tants Zeeland tot een boeiend ge- kerk via een reglement aan staats- 7„ v-.i,„™rHPPid invloed Met als bijkomend ver- A^afHJfn£rh?ipnSrLii k schijnsel dat vrijwel alleen de ge- ^fe^g^ goeden het kerkroer in handen kre- samenwerking Maar ook ds KlÏTlZSS Daan Bakker uit 's Gravenpolder die Buddingh tot een mildere op kwamen Deze door Willem I opge- trachtte te bewegen Verder legde structuur nep eveneens veel ds K*jaarhamer die vanuit Mlddel. weerstanden op. -_rn_ H„ burg vaart gaf aan de doleantie in De doleantie en de veremgmg de- Zeeland 0ok ds P Siemense staat £?ken ónmaan K™zeS vast e"n een man die °?viel door eens le hrrort»,, hS, om rt „o«l Preke" ™°r verzameld gehoor beraden door om daarvan een goed georganiseerd kerkverband te ma ken, in grote trekken volgens de ontkennen dat Nederland op dit regels van de synode 1618-1619. De- genen die bij de vereniging van 1892 afzijdig bleven, wilden voor een be langrijk deel eerst niet van zo n strakke organisatie weten. Ze wil den de mogelijkheid tot terugkeer naar de hervormde kerk openhou den. Vroeger kon je dat zien aan van zegge en schrijve twee mensen: een diaken en een dienstbode. gebied hoog genoteerd staat. De politiek kan er trouwens ook wat van. De geschetste ontwikkelingen van af 1834 zijn Zeeland geen van alle voorbijgegaan. Zelden liep dit ge west echter voorop. Bijna altijd werd elders sein tot actie gegeven en volgde Zeeland enkele jaren la ter, of helemaal niet. Wat niet wegneemt dat afscheiding en doleantie diepe sporen nalieten. Zeker getalsmatig, wanneer be dacht wordt dat de verre nazaten van de mensen uit beide bewegin gen in 1984 iets meer dan twintig procent van de bevolking van Zee land uitmaken. Bijna de helft daar van behoort tot de in 1892 ontstane gereformeerde kerken in Nederland. De rest bij de overige kerkgenoot schappen of gemeenten in de 'gere formeerde gezindte'. Dan praten we over gereformeerde gemeenten, ge reformeerde kerken vrijgemaakt, christelijk gereformeerde kerken. Nederlands gereformeerde kerken, oud gereformeerde gemeenten, ge reformeerde gemeenten uitgetreden (binnen- en buitenverbanders). en vrij evangelische gemeenten. Ofschoon deze hele rij wortels heeft in 1834 of 1886 (of beide) zijn de onderdelen van gereformeerd Ne derland inmiddels ver uit elkaar gedreven. Dat blijkt uit de toenade ring tussen de gereformeerde ker ken in Nederland en de Nederlands hervor mde kerk Dit proces staat bekend onder de naam 'Samen op weg' De meeste overige kerkge nootschappen in de gereformeerde gezindte piekeren niet over terug keer naar of samenwerking met 'de moederkerk'. ons decennium gevolgd. Ook voor 'Samen op weg' is er aan dacht. Somber wordt gesteld dat het evenwel tussen gereformeer den en hervormden in de provincie nog niet veel is geworden. Als het al tot samenwerking komt dan ge beurt dat bovendien meestal louter om financiële redenen De vaste oeververbinding tussen De Beve- landen en Zeeuwsch-Vlaanderen zal er volgens de heer B. Aalbers dan ook eerder zijn dan die tussen gereformeerd en hervormd Zee land. Al met al is 'Anderhalve eeuw eere- op formeerden in Zeeland' een lezens waardig geheel geworden. De serie hun kerkgebouwen die schuren dan op Godshuizen leken De tijd slyt ook hier aan alle kan- wordt uitgegeven onder verant- ten. De gereformeerden zoeken toe- woordelijkheid van de 'Commissie nadering tot de hervormden. De herdenkingen van de gereformeerde kleine gereformeerde groeperingen kerken in Nederland' In dat licht lijken verder van wederkeer af dan bezien is het niet verwonderlijk dat ooit en hun kerkgebouwen hebben de geschiedems van de gereformeer- soms meer weg van kathedralen de kerk in Zeeland er redelijk af- dan van boerenschuren komt en dat het verhaal over de Het Zeeuwse deel van Anderhalve andere helft van gereformeerd Zee eeuw gereformeerden' laat de ont- land stiefmoederlijk wordt bedeeld wikkelingen vanaf de afscheiding Een compleet beeld wordt geens per eiland zien (De Bevelanden zijn zins gegeven en het is dan ook samen in één hoofdstuk opgeno- prijzenswaardig dat de auteurs zich men). Verder werden aparte hoofd- niet op de borst kloppen in dit stukken gewijd aan de verschillen- verband de gereformeerde synoden die sinds Maar de gereformeerden die niet tot 1869 in Middelburg werden gehou- de 'gereformeerde kerken' behoren den. Markante ontwikkelingen., tv- behoeven met te weeklagen Vanuit pisch gereformeerde verschijnselen hun kring wordt ook het een en en de kleine feiten krijgen soms een ander uitgegeven Zoveel hoofden hoofdstuk of komen m kadertjes of zoveel zinnen Anders gezegd; tien korte verhalen aan bod Humor keer gereformeerd, honderd boe- wordt daarbij niet uit de weg ge- ken. gaan Dit alles, plus de vele illustra- Willem Staat ties in de vorm van tekeningen en foto's, geven het boekje een leven- N.a.v. Anderhalve eeuw gerefor- dig aanzicht. Eindredacteur was de meerden in stad en land tkatern heer M. P de Bruin (hoofd docu- Zeelanduitgegeven bij Kok mentatlecentrum Zeeuws Deltage- Kampen. 52 pagina's en ongeveer bied), terwijl de meeste biidraeen 75 illustraties prijs 12.60. Onvermijdelijk heeft de hon- derdvijfiigste verjaardag van de afscheiding tot de uitgave van een groot aantal herdenkingsboe ken geleid. We zijn nog niet eens in februari en er zijn er zeker al tien op de markt. Complete boekense ries zijn daarbij in wording. Daar onder de twaalfdelige 'Anderhalve eeuw gereformeerden in stad en land' Twee deeltjes zijn inmiddels verschenen. Het eerste oktober 1983 over Drenthe. Het tweede, over Zeeland, werd verleden week in de Statenzaal in Middelburg gepresenteerd. De serie 'Anderhal ve eeuw...' wordt niet alleen uitge geven vanwege 150 jaar afschei ding maar gaat ook in op doleantie (1886) en vereniging (1892). Het bestek van dit verhaal laat het met toe om uitgebreid de oorzaken te belichten van de afkalvingspro cessen die zich in de vorige eeuw in Kerkgebouio De Schaapskooi van de hervormd-gereformeerde wijkge- de hervormde kerk voordeden. Dui- meerite Lammerenburg in Vlissingen. Eén van de Weinige voorbeelden in delijk is wel dal er een vrij breed Zeeland waar 'Samen op weg' resulteerde in een gezamenlijk kerkgebouw verzet leefde tegen de koers van de voor gereformeerden en hervormden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 29