PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stakingen Suriname lijken te verlopen PZC Weinig nieuwe gezichtspunten na gesprek Van den Broek en Gromyko AKKOORD SURALCO EN BONDEN Concurrentie PTT op apparatuur-markt Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Dode en vier gewonden bij ongeval nabij Kamperland Benzine weer cent duurder Comité wil onderzoek Foster Parents Perioden met zon Eerst nog enkgle mistbanken, overi gens perioden met zon en voorname lijk in de kustprovincies een hagel- of sneeuwbui. Matige noordelijke wind, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtig, 6 227e jaargang no. 16 Vrijdag 20 januari 1984 gulden, wat een stijging met vijf procent in vergelijking met dezelfde periode van 1982 betekent. De invoerwaarde bedroeg 159.5 miljard, eveneens vijf procent meer dan in 1982 Dat blijkt uit donderdag gepubliceerde cijfers van het CBS Opvallend was de sterke' stijging in november 1983 ten opzichte van dezelfde Over de periode januari-november 1983 bedroeg de exportwaarde 170,1 miljard maand in 1982 van de uitvoer naar West-Duitsland die met 22 procent toenam. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in november 1983 voor een recordwaar- de uitgevoerd. Produkten ter waarde van 17,6 miljard gulden verlieten ons land (november 1982 15,5 miljard). De invoerwaarde bedroeg 15,7 miljard (1982: 15.4). DEN HAAG-PARAMARIBO (GPD) In Suriname is er donderdag weer zo goed als normaal gewerkt. Alleen in de bauxietsector en in het onderwijs wordt er nog gestaakt. In Paramaribo is officieel bekend gemaakt, dat de legerleiding, de Suralco-en Billitondirecties en Fred Derby van de vakbond C 47 een akkoord hebben bereikt over de heropening van de Suralcofabriek te Paranam. Donderdagmiddag zijn de arbeiders die zijn aangesloten bij de Paranam- arbeidersbond en de Billiton-arbei- dersbond bijeen gekomen om te pra ten over het bereikte akkoord Vol gens bronnen in de Surinaamse hoofdstad zouden de directies van Suralco en Billiton erin hebben toege stemd de betaling van een deel van de door de staking gederfde inkomsten van de arbeiders te vergoeden. Fred Derby, die gedurende de stakin gen in de bauxietsector dóór de arbei ders als gesprekspartner werd gewei gerd. moet nu proberen met het ak koord de arbeiders weer aan het werk De zestig bushouders die woensdag te krijgen. In Suriname verwacht men met hun bussen werden opgebracht dat als de bauxietarbeiders maandag hebben inmiddels toestemming ge weer aan het werk gaan. de stakingen kregen weer aan het werk te gaan. In in het land definitief voorbij zijn en het onderwijs is er nog altijd sprake dat Bouterse erin geslaagd is zijn van werkonderbrekingen. Donderdag positie te consolideren. weigerden de leerlingen van het NA- TIN, het Natuur-Technisch Instituut onderwijs te volgen, terwijl ook op andere middelbare scholen veel leer lingen niet zyn komen opdagen In de Surinaamse hoofstad zijn woensdag wel pamfletten verspreid die oproepen tot een algehele staking vandaag. De Surinaamse Staats Ra dio en TV is intussen een campagne gestart tegen de Nederlandse We reldomroep. De berichtgeving over Suriname door de Wereldomroep wordt door de machthebbers in Suri name als zeer hinderlijk ervaren. Code De belastingdienst mag pas in dër- de instantie bankgegevens inzien, zo blijkt uit de gedragscode ban- ken-fiscus van minister Ruding 1 van financiën. (PAGINA 3) Brandstichting De Goese politie heeft gisteren vrij snel een man aanghouden die er van wordt verdacht brand te heb ben gesticht in het kantoor van de dienstkring Goes van rijkswater staat. (PAGINA II) Record Francesco Moser heeft in Mexico Stad een nieuw werelduurrecord op de fiets gevestigd De Italiaanse coureur legde 50.809 kilometer af. en kwam daarmee ruim een kilo meter verder dan de oude record houder Eddy Merckx (PAGINA 19) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financien, economie: 7. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. KAMPERLAND - Bij een ongeval ten gevolge van een foutieve inhaalma noeuvre. op de provinciale weg 8 ter hoogte van Kamperland is donderg- middag de 43-jarige automobilist H. A. de Dreu uit Serooskerke (W) om het leven gekomen. De bestuurster van een tweede personenauto en drie kinderen die bij haar in de wagen zalen, raakten min of meer ernstig gewond. Zij werden per ambulance overgebracht naar hel Bergzichtzie- kenhuis in Goes. Beide personenau to's werden onherstelbaar bescha digd. Een bij het ongeval betrokken vrachtwagen werd zwaar bescha digd. De bestuurder ervan, J. van K. uit Krabbendijke bleef ongedeerd. De bestuurster van één van de auto's, mevrouw N. D. van B. -de T (37) uit 's-Heer Hendrikskinderen liep been- verwondingen op. Haar 8-jarig doch tertje raakte gewond aan haar hoofd en een 6-jarig zoontje liep eveneens beenverwondingen op. Een vriendje van de kinderen. R. H raakte ook gewond Het ongeval ontstond om streeks 15.30 uur toen H de Dreu. rijdende richting Middelburg, de voor hem rijdende auto, bestuurd door mevrouw Van B.. inhaalde. Op dat moment naderde uit tegenovergestel de richting een vrachtwagen, be stuurd door Van K. Deze probeerde een frontale botsing te voorkomen en stuurde naar rechts de berm in. De auto van De Dreu botste echter nog tegen de achteras van de vrachtwa gen, stuiterde terug en botste tegen de auto van mevrouw Van B Beide auto's sloegen vervolgens over de kop. De totaal vernielde personenauto's moesten worden weggesleept. Ponomarenko gestorven Op 82-jarige leeftijd is woensdag Pante- lejmona Ponomarenko overleden. Hij is onder Stalin secretaris van het Centraal comité van de communisti sche partij, minister van cultuur en vice-premier van de Sowjet-Unie ge weest. Dit heeft het Sowjet-persbu- reau Tass donderdag meegedeeld. ROTTERDAM (ANP) - De meeste oliemaatschappijen en zelfstandige handelaren verhogen rond het weekeinde de prijs van zowel super- als normale benzine met een cent per liter. Dit hebben zij donderdag mee gedeeld. Een liter super gaat bij een zelftankstation gemid deld 181.4 cent kosten, een liter normale benzine komt gemiddeld op 177 cent. De prijsvehoging is voorname lijk het gevolg van ontwikke lingen op de internationale produktenmarkt. Lokaal kun nen, onder meer bij sterke concurrentie, lagere prijzen voorkomen De prijzen van gasolie huisbrandolie en auto- gasolie blijven vooralsnog on gewijzigd BURUM - In het plaatsje Burum op de grens van Friesland en Groningen is donderdag een grote telescoop-antenne geplaatst op het grondstation van de PTT. De antenne, die een doorsnee heeft van 32 meter en 130 ton weegt is de derde van het station: volgende maand zal er nog een vierde worden geplaatst Het station dient voor de ontvangst van satellietsignalen en telecommunicalieverbindingen. Mei een super-liflkraan werd het gevaarte op zijn plaats gezet. REGERING VOLGT SWARTTOUW DEN HAAG (ANP) Het regerings standpunt inzake het rapport Swarl- touw over de verzorging van dc tclc- communicatieve voorzieningen en diensten in Nederland, volgt groten deels de conclusies uit dit rapport. Dit blijkt uit het officiële standpunt van het kabinet dal donderdag door staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat werd gepre senteerd. Belangrijkste beslissingen uit het rap port zijn dat de markt voor geavan ceerde randapparatuur wordt vrijge geven. maar dat de PTT een monopo liepositie blijft behouden voor wat betreft traditionele apparatuur. De PTT mag evenwel op gelijke voor waarden concurreren met het be drijfsleven op de markt voor geavan ceerde randapparatuur Voorts blijft de PTT verantwoordelijk voor de in frastructuur van het telecommunica tienet, inclusief satellietverbindingen. Er zal een onderzoek worden inge steld naar status, structuur en regel gevende taak van en het toezicht op het PTT-bedrijf Hoofddirecteur Wit van de PTT-afde- ling telecommunicatie is evenmin als de bonden CFO en Abva Kabo geluk- HEERLEN (ANP) - Het comité van Verontruste Ouders Foster Parents Nederland heeft donderdag aan de arrondissementsrechtbank te Am sterdam gevraagd de bestuurders van Foster Parents Plan (FPP) we gens wanbeheer van hun taak te ontheffen. Ook is de officier van justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar de boekhouding van Foster Parents en de cijfers hiervan openbaar te maken. Dit heeft een woordvoerder van het comité donderdag meegedeeld. kig met de beslissing de mogelijkheid tot verdere opdeling en eventuele privatisering van het staatsbedrijf open te laten. De grootste oppositiepartij, de PvdA. is opgelucht over het standpunt dat de regering heeft ingenomen. Het ge vaar dat Nederland in navolging van Groot-Bnttannié zou kiezen voor een vorm van privatisering van de teie- communicatlepoot van de PTT is geweken, zo constateert de PvdA- fractie. Dc regeringspartijen CDA en VVD hebben met instemming gereageerd op het standpunt van de regering. De fractie van D'66 wil dat het PTT- monopolie op de levering van tele foon- en telexapparatuur sneller w ordt afgeschaft dan de na de tien a vijftien jaar die de regering voor ogen staat. DEN HAAG - Mr F W. Kist is per 1 januari 1984 benoemd tot de nieuwe secretaris van ko ningin Beatrix (Van onze speciale verslaggever) STOCKHOLM Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft zijn aanwezigheid op de Europese ontwapeningsconferentie in Stock holm donderdagavond afgesloten met een vijf kwartier durend 'ernstig gesprek' met zijn Russische ambtge noot Gromyko. Hel was de eerste persoonlijke ontmoeting van de mi nister met zijn 70-jarige Russische collega die hij „zeker gezien zijn leeftijd en lange staat van dienst een zeer vitale man" noemde. In het gesprek, dat voornamelijk han delde over de ontwapeningsconferen tie en de bilaterale betrekkingen tus sen Nederland en de Sowjet-Unie. is de Russische wens voor de vestiging van een handelsconsulaat in Rotter dam met aan de orde geweest. Van den Broek maakte na afloop wel dui delijk dat deze wens voorlopig ook niet wordt vervuld. Er zijn nu eenmaal politieke verschillen van mening die obstakels vormen voor het onderhou den van, wat wij zouden noemen „de meest vriendelijke betrekkingen met staten" ..Om misverstanden te ver mijden". voegde hij er aan toe. „wij wensen wel in gesprek te blijven met. de Sowjet-Unie" In dit kader vond Van den Broek de ontmoeting met Gromyko nuttig zonder dat deze ove rigens veel nieuwe gezichtspunten op leverde De minister sprak de hoop uit dat de in maart verwachte hervatting van de onderhandelingen in Wenen tussen oost en west over wederzijdse troe penverminderingen in Europa en de conferentie in Stockholm de atmo sfeer tussen oost en west langzaam zullen verbeteren om zo de impasse te doorbreken die in Geneve bestaat. De Sowjet-Unie wenst daar niet meer over beperking van de nucleaire be wapening te onderhandelen sinds de plaatsing begon van de nieuwe Ameri kaanse kernwapens in West-Europa. „Ik heb op dal punt weinig licht zien gloren aldus Van den Broek Hij zei Gromyko overigens te hebben ge vraagd wat voor vertrouwenwek kends zit er in het weglopen van de onderhandelingstafel". ko s voorkeur om in Stockholm een afsloot en dat echter een Duitse aan- algemeen met-aanvalsverdrag af te val op de Sowjet-Unie met belette, sluiten door erop te wijzen dat schen- Van den Broek: Gromykyo ant- dmg van zo'n verdrag achteraf moei- woordde toen dat heeft, toch tot een lijk te corrigeren valt. Hu verwees sterke coalitie geleid, doelend op het daarbij naar het non-agressiepacl dat feit dat de geallieerden uiteindelijk de de Sowjel-Ume in 1939 met Hitler oorlog hebben gewonnen Maar toen Pittig Ook op andere gesprekspunten leek er een pittige gedachtenwisseling tus- STOCKHOLM - Minister van buitenlandse zaken Van den Broek <r.i sprak sen Van den Broek en Gromyko te donderdag in de ambassade van de Sowjet-Unie met de Russische minister hebben plaatsgevonden Van den van buitenlandse zaken Gromyko i1 i De beide ministers van buitenlandse Broek bestreed bijvoorbeeld Gromy- zaken wonen in Stockholm de Europese Veiligheidsconferentie bij vroeg ik maar ten koste van hoe veel?" Van den Broek heeft ln Stockholm gesproken met mevrouw Sjtsjaranski over de toestand van haar man. een Russische dissident die tot tien jaar gevangenisstraf is veroordeeld Pre mier Lubbers zou er na een eerder gesprek met mevrouw Sjtsjaranski bij minister Van den Broek op aandrin gen deze zaak met Gromyko aan te snijden. Op de vraag of dat ook was gebeurd, zei Van den Broek ..in alge mene zin" over de mensenrechten te hebben gesproken, verder wenste hij daar niet op in te gaan Minister Van den Broek heeft in zijn speech voor de Europese ontwape ningsconferentie in Stockholm gis terochtend de felle Russische aanval op de Verenigde Staten, eerder deze week, in bedekte termen afgewezen. „We aanvaarden dal er verschillen tussen ons kunnen zijn, maar we zijn hier niet om elkaar te beschuldigen. Zo'n aanpak draagt niet bij tot sa menwerking en het wederzijdse be grip waartoe we ons zelf hebben verplicht", zei Van den Broek aan het begin van zijn toespraak. Wagners handvat voor Zeeland j 1 land er uitzien? Rond die H vraag cirkelde gisteren in - Middelburg een discussie met enkele honderden ondernemers, bestuurders en andere overheidsdie naren. belegd door de regionale orga nisaties van Nijverheid en Handel en van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NTVE) Aangever van de tamelijk ontspannen ontmoeting was mr. Wagner, oud-topman van Shell en voorzitter van achtereenvolgens twee commissies, die de regering hebben geadviseerd over het toekomstig in dustriebeleid in Nederland. In hun betrekkelijk korte bestaan (van juni 1981 tot december 1983» hebben deze commissies een viertal vnj spraakma kende rapporten uitgebracht. Daarin werden aanbevelingen gedaan over de richting die het industriebeleid zou moeten inslaan, wil er van daadwer kelijk herstel en van nieuwe kansen sprake zijn. Maar daarin werden ook wegen aangegeven voor het fiscale beleid, het stelsel van sociale zeker heid, de ambtenarentrend en het ar beidsmarktbeleid Samenstelling van en opdracht aan de beide commis- sietsi-Wagner waren destijds vrij uit zonderlijk Er kregen adviseurs van brede herkomst zitting in, ook de vakbeweging deed mee Bovendien was de oprichting van dit tijdelijke gezelschap te beschouwen als een duidelijke afwijking van de gebruike lijke advisering aan het kabinet. Be staande organen - zoals de Sociaal Economische Raad (SER) - werden nogal uitdagend gepasseerd. En dat was ook het geval met het resultaat de eerste rapportage van Wagner c s is als het ware te beschouwen als de blauwdruk voor het regeerakkoord van de huidige CDA-WD-coalitie. Als dus nu al en misschien straks nog sterker in het industriebeleid van het kabinet veel terug te vinden zal zijn uit de adviezen van de commissie(s)- Wagner, hoe kunnen industrie en be leidsmakers buiten Den Haag daar mee dan uit de voeten? Daarover ging het gisteren in Mid delburg. Het moet gezegd dat toon. aanpak en mentaliteit, die uit de adviezen van de twee commissies spreken, duidelijk inspirerend werken op ondernemers en bestuurders, zeker nu ze weer een beetje licht aan de (inter)nationale economische hemel zien gloren Wagner zelf legde nog eens uit dat 'zelfwerkzaamheid' het sleutelwoord is voor de richting die overheid en bedrijfsleven met het in dustriebeleid op moeten Het lag voor de hand dat de 'vertaling" van de aanbevelingen uit de rapporten naar een goed leesbaar recept voor een verfrissing van het industriële kli maat in een gebied als Zeeland van de kant van Wagner alleen maat in alge mene termen kon worden gegeven. Toch was dat eigenlijk het waardevol ste element in deze ontmoeting. Een tour d'horizon van de sociaal-econo mische stand van zaken in Zeeland is vrij snel gemaakt en een lijst van wensen en verlangens om de bedrij vigheid in dit gewest te doen aantrek ken kan niet zoveel nieuwe dingen bevatten Waar het op aankomt is dat de industriële ontwikkeling - gestag neerd na een opleving aan het eind van de jaren '60 en het begin van de jaren '70 in de breedste zin van het woord niet alleen m theorie, maar in de praktijk van het beleid nieuwe kansen krijgt in Zeeland. Dat vergt in de ambtelijke, in de bestuurlijke sfeer en in de gebruikelijke overlegsituaties van en met het bedrijfsleven naar de toekomst toe een agressiever en zelf bewuster optreden. Juist als meer en meer duidelijk wordt dat de eigen inzet, de eigen fantasie, de eigen on dernemingszin belangrijker worden dan ze in het verleden misschien ooit geweest zijn Hoe aarzelend Wagner ook was om zich in details te begeven over wat er in Zeeland zou moeten gebeu ren om van de economische stilstand van het ogenblik weer in enige voor uitgang te geraken. - zijn analyse van een hoognodige consequente mentali teitsverandering in beleid en aanpak sprak in het te Middelburg verzamel de gezelschap opvallend aan De afge lopen paar jaar hebben geleerd dat zelfwerkzaamheid in het beleid on misbaar is geworden Den Haag' heeft Zeeland nogal eens in de steek gelaten. Dat frustreerde vaak en diep In eigen huis ontbrak het niet zelden aan slagvaardigheid van aanpak, om dat de bestaande samenwerkingsver banden in feite min of meer door de Haagse 'afhankelijkheid' waren gete kend en het vermogen misten om er stevig tegen aan te gaan. Wagners verdienste van een poging om aanbe velingen voor landelijk industriebe leid te voorzien van een handvat voor een regio als Zeeland is in ieder geval geweest dat wie nog aarzelingen mocht hebben om het ook eens op een andere manier te proberen, daarvan nu misschien genezen raakt. vdM Sancties Polen - President Reagan heeft enkele sancties tegen Polen ver soepeld. zo is donderdag vernomen van functionarissen in het Witte Huis Poolse vissers mogen weer vissen in Amerikaanse wateren en charter vluchten uit Polen zullen weer worden toegelaten. Britse spoorwegen - Bij de Britse spoorwegen zullen de komende twee jaar ten minste 14.500 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. De voorzitter van raad van bestuur van British Rail. Bob Reid. heeft dat gisteren aan de vakbonden laten weten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1