SAGA ZËH4ND Judas Priest en Ted Nugent succes door veel geluk en keihard werken Ballet Ovomaltine Raguenet Studentenorkest Diario Sprakeloos Theater Films Concerten DONDERDAG 19 JANUARI 1984 PZC/ ku nst/cultuur Op 27 januari zullen twee bekende acts, Ted Nugent en Judas Priest, in de Jaap Eden- hal in Amsterdam een flinke portie heavy me tal opdienen. Ted Nugent verzorgt het voorprogramma; Judas Priest levert de hoofd schotel. De vijf 'high Priests of Heavy Metal' hebben onlangs hun iende elpee afgeleverd, [getiteld Defenders Of The Faith'. De groep r|jjkt met deze plaat .meer dan ooit duidelijk te willen maken dat hea vy metal niet het tegen overgestelde van melo dieus hoeft te zijn. Deze keus maakte het immer in zwarte leren pakken gestoken vijftal voor het eerst in 1980 met de LP 'British Steel'. Voor die tijd draaide het bij Priest voornamelijk om 'har der dan hard'. Elpees als "Stained Glass' en 'Kil ling Machine' leverden Judas Priest indertijd overigens wel grote suc cessen op. met name in Amerika, Japan en ui teraard in Europa. Het aantal fans van Ju das Priest in Nederland is de afgelopen jaren (link toegenomen. Zij zullen in de Edenhal on getwijfeld van de partij zijn om de gitaristen K. K. Downing en Glenn Tipton, drummer Dave Holland, bassist Ian Hill en zanger Rob Halford live aan het werk te zien. Op 5 februari is Judas Priest te zien op de Duit se tv (Roekpop) Judas Priest. VDE Door Pieter Groenewold) De groep Saga werd in 1976 opgericht in het Canade se Toronto. Van begin af aan speelt de groep symfonische rock a la Genesis en Gentle Giant, met als basis stevige rock. Tot op heden bracht de groep vijf elpees uit. De laat ste twee werden opgenomen in Engeland onder produktio- nele leiding van Rupert Hine. Dat waren „Worlds Apart" en de onlangs verschenen elpee Heads Or Tales" en deze pla ten betekenden de absolute doorbraak voor deze groep in Amerika. De eerste drie studioplaten werden in het thuisland Canada opgenomen. Er ontstond duidelijk behoefte aan een frisse omgeving en aan andere men sen. Ook voor de muziek was dit van belang omdat de bandleden bang waren anders te blijven steken in een beproefd stramien. Gekozen werd voor Engeland en Worlds Apart bleek zo goed aan te slaan dat opnieuw werd gekozen voor Engeland bij de opname van Heads Or Tales, Onlangs maakte de groep Saga weer een uitgebreide tournee door Europa en wij hadden een gesprek met zanger Michael Sadler. Michael; ..Het succes verbaasde ons behoorlijk. We hadden studio in. Zc zaten niet te wachten op dc toch wat gecompliceerde muziek van Saga. De Duitsers waren daar toch wat minder mee bezig.iWe heb ben hier ook drie jaar lang vrij inten sief rondgereisd. Een hele verandering voor mij. want voordat ik met Saga de halve wereld overtrok was ik vrijwel nog nooit op reis geweest Ik onder ging een culturele schok Ik zag zoveel andere landen en andere gewoonten. Daar moest ik echt aan wennen. Maar interessant is het wel. Hoewel je ook weer niet zoveel ziet. Het is voorname lijk hotel in en hotel uit. En dan natuurlijk de bus. Maar we hebben hier wel een heel mooie bus. Eentje die werd gebruikt door een formule 1-renstal Daarmee gingen ze van cir cuit naar circuit. Alles zit erin. Twee badkamers, sauna. vid?o. een bar en noem maar op. Maar dat je nu veel ziet van het land waar je doorheen rijdt. nee. dat niet Vrienden met wie ik vroeger op school wel verwacht dat we succes zouden hebben in de Verenigde Staten, maar met al direct met het eerste album. De plaat werd goud en daarvan stond ik toch wel te kijken. Kijk, we waren al ontzettend populair in Europa. In landen als Engeland en Duitsland en ook hier. in Nederland. En natuurlijk in Canada. De eerste drie elpees die wij hebben gemaakt zijn nooit in Amerika uitge bracht, Daardoor waren we daar ook niet zo bekend. Worlds Apart was de eerste elpee van ons die in Amerika werd uitgebracht. Onze vorige platen maatschappij heeft het wel gepro beerd. maar vertikte het enige recla me te maken. Nou. dan kun je het zeker in een land als Amerika wel vergeten. Een plaat verko'w daar niet zonder promotie tussen al die andere uitgebrachte platen. Daarom hebben we besloten ons contract te verbreken èn werden onze elpees verder niet uitgebracht daar. Schok Duitsland was eignlijk het eerste land buiten Canada dat belangstel ling voor ons toonde. Eigenlijk had den we verwacht dat Nederland dat zou zijn omdat Nederland meer ge spitst is op Engelstalige groepen dan Duitsland. Natuurlijk kwamen wij hier nel aanzetten met onze muziek in een periode dat de new wave opgang maakte, hoe simpeler hoe beter. Iedereen die drie akkoorden kon spelen op een gitaar dook de Vrijdag 20 januari 0 In het kader van de serie 'Piek- podium'-concerten met Zeeuwse groepen treedt de groep Edge op in De Piek in Vlissingen. De muziek van deze band is een up tempo variant op de symfonische rock met het accent op de dynamische ritmiek zoals die bij de hard rock is te vinden Edge speelt louter eigen composities. Van de groep ver schijnt binnenkort een in eigen beheer opgenomen maxi-single. Aanvang 21 00 uur. Er is een bal na. In 'De Stenge' in Heinkenszand verzorgen de groepen The View en Feed Back een dubbelconcert. Het concert is georganiseerd door jon- gerensoos De Klomp in Ovezande. The View is een moderne Zeeuwse new wave-band die bestaat uit vier muzikanten die in verschillende groepen in en buiten Zeeland erva ring hebben opgedaan. De bezet ting. Rudi Demmenie: bas en zang; Kees van de Guchte: toetsen, zang; Frank Gilyamse: slagwerk en Meindert Inderwisch: gitaar en zang. Feed Back is een swingband die zijn sporen in de loop der jaren heeft verdiend, onder meer met succesvolle optredens tijdens het Klomppop-festival en in het voor programma van de Margriet Es- huys Band. Het huidige repertoire van de groep omvat composities met sterke melodielijnen waarin invloeden uit de rock, reggae, ska, funk en jazz waarneembaar zijn. De bezetting; Cor de Jonge: sax. Henk Tahitu percussie, Ad Osté bas. Aad van Os. gitaar en zang. Louis Filius: drums en Henk Fey; gitaar en zang. Aanvang 21.00 uur. De Klomp verwacht op 16 maart een concert in De Stenge met de Nederlandse groep De Dijk. De Dordtse groep Straigt treedt op in bar American in Middelburg. Aanvang 21.30 uur. Straight brengt een gevarieerd re pertoire dat geheel uit eigen werk is opgebouwd en grotendeels is geënt op rhythm 'n blues en hard-roek Zaterdag 21 januari In het jongerencentrum 't Beest in Goes treedt de Bevelandse groep Ex-Q's op Ex-Q's brengt melodieu ze new wave. De groep speelt hoofdzakelijk eigen materiaal, maar ook nummers van Spandau Ballet. Simple Mmds en China Cri sis. Na afloop kan er 'geswingd' worden, Aanvang 21.30 uur. Woensdag 25 januari 0 Onder het motto 'keihard en toch melodieus' treedt in The Ca vern in Middelburg de Belgische hard roek-groep Killer op Aan vang 20.30 uur Dit trio ontstond in de zomer van 1980. De groep bracht na vier maanden repeteren de eer ste langspeelplaat Ready for heil' uit. die in België en ook daarbuiten een succes was. Een Engelse pla tenfirma wilde de groep voor vier platen contracteren Killer maakte voorts de lp's 'Wall of Sound' en 'Shockwaves'. Michael Sadler. zat zeggen wel eens tegen mij dat ik •geluk heb. Een dergelijk leven lijkt hen ook wel wat. Maar ik zeg dan altijd dat dat behoorlijk tegenvalt. Maar dat geloven ze niet En dat is ook wel begrijpelijk. Als je zelf iedere cent opzij moet leggen om misschien eën keer m je leven een reis door Europa te kunnen maken, dan geloof je niet dat het saai is om dat voor je werk ieder jaar een keer te doen. Maar het is toch echt zo. Een enkele keer hebben we een dag vrij tussen twee optredens door. Maar op die dagen probeer je eigenlijk zo weinig mogelijk te doen. Dan haal je je slaap in die je de andere dagen tekort komt Maar tijdens een tournee van een maand heb je hooguit een dag of drie vrij. En die dagen heb je ook niet in de meest fascinerende steden In Amsterdam ben ik een paar keer geweest en dan probeer ik toch altijd wel wat tijd vrij te maken om iets te bekijken. Engels Ik speel al in groepen sinds ik 14 jaar was. Nu ben ik 20. Eigenlijk ben ik ook geen echte Canadees. Mijn hele familie komt uit Wales. Trouwens, onze toetsenman is afkomstig uit Schotland. Misschien verklaart dat waarom onze muziek zo Engels geo riënteerd is. Ik ben opgegroeid met Engelse muziek. Genesis, Gentle Giant, King Crimson, Moody Blues en Van der Graaf Generator. Ik was een jaar of vijf toen mijn vader besloot te emigreren. Als jochie van vijf had ik weinig keus. Ik moest mee. Er woonden al veel familieleden van ons. Trouwens. Canada heeft mij be slist goed gedaan. Maar Saga heeft wel degelijk een eigen geluid. Zodra je een nieuwe plaat van ons hoort weetje direct dat het Saga is. Wij hebben een eigen handelsmerk We gebruiken veel toet sen afgewisseld en gecombineerd met gitaarspel Onze nummers worden vaak bedacht als we op reis zijn. Je ziet toch veel andere mensen en je doet ervaringen op die je dan ver werkt. Het is niet altijd eenvoudig onze muziek in een hokje onder te brengen. Op dit moment worden de synthesizers weer belangrijker bij ons Maar op de volgende elpee is dat misschien weer minder. We nemen ook op een andere manier onze platen op dan gebruikelijk is We zetten in de studio eerst de basis op de plaat en nemen dan een pauze van zo n twee maanden. Als we dan terug komen m de studio kijken we wat afstandelijker tegen de muziek aan die we gemaakt hebben. Je ziet dan beter wat er eventueel aangepast moet worden. Vroeger zetten we ook ieder instrument apart op de plaat. Nu doen we meerdere instrumenten tegelijk. Dat geeft meer een effect alsof het een live-eplee betreft Ik denk dat al dergelijke factoren [Zj elkaar verklaren waarom Saga nu zo succesvol is geworden. Iets wat ik in 1976 niet verwacht had. Het is ook snel gegaan. Zes jaar. Andere bands doen daar soms twee keer zo lang over. We zijn ook veel op tournee geweest. De mensen kunnen ons zien en dat scheelt ook. Maar er komt ook gigantisch veel geluk bij kijken en je moet hard werken. Wanneer je daar niet te beroerd voor bent kom je al een heel eind". Ze zijn weer even terug: The Doors. Een Amerikaans gezelschap, dat gedurende een vijftal jaren de toon aangaf in de Amerikaanse popscene. Handige zakenlieden visten onlangs enkele tapes op, die al aan het eind van de jaren zestig verdwenen leken. Vrijwel onmiddellijk werd besloten de kwalitatief uitstekende opnamen op de plaat te zetten en daarmee het Doors-tijdperk weer even te laten herleven. Behalve een winstgevend project, gaat het om een bijzondere verzame ling nummers, live uitgevoerd in Hol lywood. De geluidskwaliteit is goed. The Doors waren in die periode op hun best. Ondanks de betrekkelijk hoge leeftijd van de opnamen, bruisen de nummers van levendigheid. De groepsleden soleren zonder uitzonde ring sterk en expressief. Middelpunt van de groep blijft Jim Morrison. Dichter, acteur, maar voor al een begenadigd zanger. Aan hem is het te danken, dat The Doors nog steeds weinig aan populariteit hebben ingeboet. Zijn bijdrage zorgt er tevens voor dat de acht nummers, bijna vijftien jaar na uitvoering, nog alles zins de moeite van het beluisteren waard zijn Morrison is even terug. Ondanks het feit dat hij enkele jaren na de opnamen dood werd aangetrof fen in een badkuip in de Parijse binnenstad. R. G. Is er nog hoop voor de Nederlands talige popmuziek na Doe Maar, Toontje Lager en Het Goede Doel? De elpee Nieuwe Lichting, waar een achttal nieuwe groepen zich op aan dient. kan wellicht een antwoord geven. Maar dan wel een triest ant woord. Het overgrote deel van de nummers op Nieuwe Lichting is verontrustend slecht. Engelse alledaagse melo dietjes en rock-schema's, aangevuld met zwakke Nederlandse teksten, ge zongen door zangers met uitdruk kingsloze stemmen. Een schrijnend gebrek aan originaliteit typeert he laas de meeste opnamen. De groep die daar als enige een positieve uitzonde ring op vormt, is Onrust BV Dit gezelschap verrast met twee onge wone. energieke en goed in elkaar stekende composities 'Nederland 1' en 'Naai' God toe'. De muzikanten van Onrust BV be heersen hun instrumenten opmerke lijk beter dan de overige groepsleden, die zich presenteren Bovendien ge tuigen de teksten van iets meer diep gang Voorlopig lijkt cr evenwel weinig te veranderen in de Nederlandstalige popwereld door de komst van Nieu we Lichting. Het moet gezegd wor den, zoals de ouden zongen, piepen de jongen. R. G. Diverse artiesten 'Nieuwe Lichting' (Sky 19043 SLl Zuidetijk Toneel Globe geeft maandagavond in de Schouwburg te Middelburg een voorstelling van 'Ovomaltine', een comedie voor het hele gezin van Bert cdelenbos en Gerardjan Rijnders (20.30 uur). Het verhaal speelt zich af in Berchtesgaden. een ski-oord in Beieren, waar een groot aantal toeristen zich heeft verzameld om de opening van een groot jodelkamp mee te beleven. Zo zijn aanwezig de weduwe van een boulevardpers-journalist, haar zwager, een detective, oud-nazi's, een Shakespeare-deskundige en vele andere figuren die allen met elkaar te maken blijken te hebben. Verder speelt een jachtgeweer een grote rol in de situaties van dreiging, list en bedrog. In de hoofdrollen zijn Nora Kretz als Ilse. de houdster van een 'Zimmer-frei-haus' en Huib Rooymans als Gustl haar broer te zien. Verder spelen mee Nettie Blanken als Lodevïka Hanenberg. Andy Daal als haar zwager Harmjan, Gijs de Lange als Rijk Kistezwaaier de detective. Babette Mulder als Loes Luns, de Shakes- peare-deskundig en Ton Zeegers als Frau Koch. een vriendin des huizes. De regie Is in handen van Joost Boer. Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen treedt vrijdag avond op in Den Dullaert te Hulst 120.00 uur). Het eerste ballet dal op het programma staat is 'Les Rendez-Vous' van choreograaf Sir Frederic Ashton op muziek van Daniel Francois Auber Het is een klassiek ballet zonder verhaal, waarin de fragmenten met elkaar verbonden zijn door de idee, aangeduid in de titel. Het balletdivertissement heeft acht delen. Na 'Les Rendez-Vous' wordt uitgevoerd 'Een Zwane- zang' van choreografe Jeanne Brabants op muziek van Karei Candael (Poëma in Rapsodievorm) Het gegeven van 'Een Zwanezang' is zeer simpel: een ouder paar dat steeds ballroom-competities danste, doet het nog één maal over Als derde ballet staat op het programma 'La Cathedra- le Engloutie' van choreograaf Jlri Kylian op het gelijknamige muziekwerk van Claude Debussv Het thema van het ballet is de eeuwige dualiteit die in ieder mens aanwezig is: de tegenstelling tussen wat men is en wat men zou willen zijn. Als laatste ballet staat op het programma 'Symphony in three movements' van choreograaf Nils Christie op muziek van Igor Strawmsky. Strawinsky componeerde dit werk tussen 1942 en 1945. waarin hij zijn impressie over de moeilijke tijden weergaf. Ook het ballet van Christie is niet verhalend en geeft evenals de muziek slechts indrukken weer Het Raguenet-ensemble concerteert vrijdagavond in de trouwzaal van het stadhuis te Goes (20.00 uur). Het ensemble, dat wordt gevormd door Maria van de Laar isopraani; Philien Wakelkamp (Viool); en Jan van de Laar iclavecimbel) zal de volgende werken ten gehore brengen: W Byrd A. Francie; F. Caccini 'Oche nuove stuopor'. aria voor sopraan, viool en basso continuo. Anonymus: Daphne-variaties uit het Cam- phuysen-manuscript. G P Telemannn: Sonate in G. dur voor viool en basso continuo; J. J Fux Suite in a kl. t.; G P. Telemann Cantate 'Gott wil Mensch und sterblich werden'; C. Huygens: uit Phodia Sacra et Profana Se la doglia e'l martire; Ne crains point le serein; Vous me Taviez bien dit: J. S. Bach: Sonate in A gr. tJ. P Rameau. vier clavecimbelstukken: J. P Rameau Cantate Diane et Acteon Het Nederlands Studentenorkest onder leiding van Louis Stotijn geeft zaterdagavond in de Middelburgse Concertzaal een concert met medewerking van Roe land Duynen (cello). (20.00 uur). Al bijna dertig jaar lang is het traditie dat studenten uit het hele land bij elkaar komen om onder deskundi ge leiding te oefenen voor een meestal succesvolle toernee. Louis Stotijn zal ondanks dat hij de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt dit jaar voor de zevende maal het studentenorkest leiden. De opbreng sten van de concerten worden afgedragen aan de Stichting Handicap Studie NSS Het ministerie van WVC geeft ieder jaar een jonge veelbelovende componist de opdracht een muziekstuk te schrijven voor het orkest. Dit jaar schreef Willem van Manen het stuk Sheltering Sky'. geïnspireerd op de eenzaamheid uit de roman The Sheltering Sky' van schrijver componist Paul Bowles Solist in Middelburg is de cellist Roelof Duynen, die zijn studie begon bij Onne van der Klashorst en Tibor de Machula Op het Koninklijk Conservatorium in Den Haag kreeg hij les van Anner Bijlsma Thans studeert hij in Parijs aan het Conservatoire Nationale Superieur de Musique bij Maurice Gendron. Roeland bespeelt een originele Guiseppe Sgarbi uit 1853. Het programma vermeldt de volgende werken: Smeta- na: Uit 'Mijn vaderland' de Moldau. Elgar Cellocon cert. Willem van Manen Sheltering Sky; Strawinsky Suite uit 'De Vuurvogel" Het Ensemble Diario geeft zaterdagavond in De Kuiperspoort te Middelburg een concert van muziek van Latijns-Amerikaanse componisten afgewisseld met eigentijdse dans (20.15 uur). 'Latijns-Amenka, een muzikaal dagboek' brengt het ensemble rondom thema's als liefde, bewustwording, strijd en dood. muziek van onder anderen Heitor Villa Lobos, Alberto Ginatera en Astor piazzolta. De dag boek-vorm is ontleend aan een cyclus voor gitaar-solo 'Diario (dagboek)-Ommagio e Che Guevarra' van de Tsjechische componist Vaclav Kucera waarin het leven vand e Argentijnse revolutionair Ernesto Che Guevarra muzikaal geschilderd wordt. De combinatie met eigentijdse dans zorgt samen met muziek uit de smeltkroes van Afriaanse. Europese en Indiaanse culturen, een zeer eigen vorm. Het ensemble bestaat uit Lia Lighthart. zang; Leonne Vilé. dans. Tom Burmanje, gitaar. Jaap Hoek. gitaar, accordeon Mini en Maxi in hun theaterprogramma Sprakeloos Hel bekende duo Mini Maxi (Peter de Jong en Karei dc Rooy) treedt dinsdagavond op in het Dorpshuis te Wissenkerke met hun clowneske theaterprogramma 'Sprakeloos' (20.00 uur). 'Sprakeloos' heeft geen vaste rolverdeling, geen vaste teksten, maar veel 'humor, horror en goochelarij'. Het programma omvat verschillende delen: in 'Lumineus' gaat het om de strijd om een plaats in het licht, die beslecht wordt wanneer er, als bij toeval, een sa menklank ontstaat. Dezelfde elementen zijn terug te vinden in 'Een voorspellende droom', 'Marionet' en 'Twee Clowns' Mmi en Maxi worden bijgestaan door Ans Bosveld, danseres en musicienne 'Sprakeloos' is volgens de makers 'niet taalgebonden en grensover schrijdend'. De Camere van Rhetorica 'De Transfiguratie' uit Hulst geeft zondagavond in Den Dullaert te Hulst een voorstelling van 'Je bent jong en je wilt wat', een blijspel van Frans Hydra onder regie van Wies de Maat-Kas (20 00 uur). Deze voorstelling is nogmaals te zien zaterdag. 28 januari, eveneens in Den Dullaert vanaf 20 00 uur Poppentheater Willem Parcival geeft woensdagmid dag in Parcival te Middelburg een voorstelling van 'Roodkapje' (14.30 uur). 0 Vanavond, donderdag is in het Zuidlandtheater te Terneuzen de film The Chosen' van Jeremy Paul Kagan te zien (20.00 uuri. Het scenario voor de film werd geschreven door Edwin Gordon naar het boek van Chaim Potok Spelers zijn onder anderen Maximi lian Schell. Rod Steiger. Bobby Benson. Barry Miller en Hildy Brooks. Het Zeeuws Filmcircuit heeft dit weekeinde de film 'Der Mann auf der Mauer' van Peter Schneider op het programma staan. In deze film. waarin de Berlijnse Muur de belangrijkste plaats inneemt, wordt de hoofd rol vertolkt door Marius Müller-Westernhagen. De film is te zien vanavond, donderdag in De Klomp te Ovezande (20.30 uur'; zondagmiddag in 't Beest te Goes (15.00 uur); zondagavond in Midgard te Middel burg (20.30 uuri: maandagavond in De Piek te Vlissin gen (21.00 uur) Het Alhambratheater te Vlissingen vertoont woens dagavond de film Victor-Victoria' van Blake Edwards met in de hoofdrol Julie Andrews (20.00 uuri. 0 Het oude stijl jazzensemble The Seaport All Stars" treedt zaterdagavond op in de Middelburgse Schouw burg (21.00 uur). Het kwartet, bestaande uit Sieg Pfeffer (tenorsax, sopraansax. klarinet), Menno Ra- deam (piano), Will Soffers (bas) en JohnMUls (drums) is voor deze gelegenheid uitgebreid met Willem van Soeren (trompet) en Bart Kuystermans (trombone). Verder wordt het orkest aangevuld env ersterkt door zangeres Ella Rose Mitchell. The Seaport All Stars brengen vooral mainstream jazz ten gehore De bekende pianist Ronals Brautigam geeft zondag morgen m de Concertzaal te Middelburg een koffiecon cert 111 30 uuri Op het programma staan de volgende werken: L van Beethoven Sonate op. 22: F Chopin: 4e Ballade: S. Rachmaninoff: Corelli-variaties; Z Kodaly: Dansen van Moroszek. Robbie Laven 0 Het folkduo Marion Arts en Robbie Laven uit Nieuw-Zeeland geeft zondagmorgen in het Lunchcafé Stadhuis Goes een koffieconcert van eigen werk (12.00 uur) Beiden hebben Nederlandse ouders, maar hun moedertaal is Engels. Marion, afgestudeerd in litera tuur. schreef de meeste teksten en speelt gitaar. Robbie, afgestudeerd in musicologie bespeelt vele instrumenten waaronder mandoline, sitar. viool, alt- en sopraansax. enkele soorten gitaar, harmonica, bouzou- kt en dwarsfluit Naast eigen werk heefl het duo aangepaste muziek uit Amerika (blues, swing en cajum. Europa en Oceanie op het repertoire Het gitaarduo Gerard Thijs en Lex Eisenhardt concerteert zondagochtend in het Zuidlandtheater in Terneuzen (12.00 uur). Bij de samenstelling van het repetoire heeft het duo zich beperkt tot het uitvoeren van origineel voor twee gitaren gecomponeerde werken, zoals onder anderen klassieken en romanti sche gitaarmuziek van Fernando Sor en An ton Diabel- li. uitgevoerd op twee authentieke 19e-eeuwse gitaren, "1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9