Schade zure regen beloopt jaarlijks een half miljard F Mogelijk gasleveranties naar Groot-Brittannië ^f^ZampTnci FNV sluit gedwongen ontslag voor eigen werknemers niet uit Ccimpïna ampina Artis zag aantal bezoekers dalen Plan verbinding Oslo-Amsterdam-Parijs MINISTERS STUREN KAMER NOTA MET MAATREGELEN Schip verliest vaten met gif V en D neemt dit jaar 400 jongeren in dienst Operatie schildpad Minister dient klacht in tegen familie Boulin het DONDERDAG 19 JANUARI 1984 PZC/binnen-buiten land JOTHENBURG (GPD) Een consortium van zestien belangrijke Westeuro- iesc industrieën, onder wie Philips, heeft een plan ontworpen voor de aanleg van een autosnelweg voor vrachtvervoer en een spoorweg van Oslo over Kopenhagen, Hamburg, Groningen, Amsterdam en Brussel naar Parijs. De bouwtijd van de autosnelweg is geraamd op tien jaar, de bouwkosten op 28 a 30 miljard gulden. Voor gebruik zou tol betaald moeten worden Het consortium, dat nog veel meer plannen heeft, staat onder leiding van Volvo's topman Per Gyllenhammar, aldus een woordvoerder van Volvo in Gothen- maar vooral omdat de verbinding die de top-industrieen hebben ontworpen voorbijgaat aan de dikste verkeersstromen in dit deel van Europa. ,,Een autosnelweg en een spoorweg tussen Parijs en het Roergebied zou in een grotere behoefte voorzien", luidt het commentaar van Verkeer en Waterstaat. NS zegt dat een spoorverbinding van Oslo naar Parijs, maar dan via het Roergebied en niet door Nederland, deel uitmaakt van het zgn Plan directeur of Masterplan van de Europese spoorwegunie (UIC), dat in 1973 is gelanceerd, Dat plan heeft echter geen prioriteit en er staat nog maar weinig van op papier. Verkeer en Waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen hebben op het plan met Philips zegt bij het project betrokken te zijn. maar geeft volgens afspraak met enige verwondering gereageerd. Niet alleen omdat met uitzondering van Gyllenhammar van Volvo geen nadere toelichting. Volgens een woordvoerder vaste oeververbindingen tussen Zweden en het Deense Jutland er in de lijn in Gothenburg is het de bedoeling dat het spoor- en autowegplan over circa Oslo-Amsterdam-Parijs al enige tijd autosnelwegen en spoorwegen liggen, een maand aan de betrokken regeringen wordt gepresenteerd DEN HAAG (ANP) - De schade die de zure neerslag in ons land jaarlijks veroorzaakt, beloopt een half miljard gulden. Bij ongewijzigd beleid kan deze de komende jaren oplopen tot één miljard gulden. Het kapitaalverlies in de bosbouw zou wel eens tien miljard gulden kunnen bedragen. lüit staat in een 'notitie inzake verzu- dan honderden miljoenen guldens voor bestaande en nieuwe grote vuur ring' die de ministers van milieube- vergen. Ook voor de drink- en indus- haarden (centrales en raffinaderijen) heer en landbouw woensdag de Twee- triewater-voorzieningen zullen extra om de uitstoot van zwaveldioxyde en ide Kamer hebben aangeboden.Hierin kosten moeten worden gemaakt. Het stikstofoxyden te beperken. Voorts [kondigen zij enkele maatregelen aan verzuurde grond- en oppervlaktewa- wordt de uitworp van stikstofoxyden lom de uitstoot, van luchtverontreini- ter zal moeten worden gezuiverd. en koolwaterstoffen door het verkeer igende stoffen, die bijdragen aan de Daarnaast is er nog een belangrijk zo spoedig mogelijk aan banden ge- Ivorming van de zure regen, verder te deel van de schade dat niet in geld is legd. beperken Vooral de uitstoot van zwa- uit te drukken, in de notitie worden veldioxyde zal meer aan banden wor- onder meer genoemd het verdwijnen 77" »jz? den gelegd van planten-en diersoorten, vermin- De notitie bevat een uitgebreide in- dering van de voortplanting van die- De bewindslieden denken bij dit laat- ventarisatie van oorzaken en schade ren en planten, achteruitgang van de ste aan een verscherping van de van de verzuring van de bodem en het vitaliteit en levensduur van vooral de emissienormen en technische voor- oppervlaktewater. De hiervoor ver- bossen en de aantasting van het cul- zieningen aan de auto's. Daarnaast antwoordelijke stoffen zijn, behalve tuurbezit. achten zij handhaving van het beleid zwaveldioxyde, stikstofoxyden en Een reductie van dc zure neerslag met betrekking tot de maximum ammoniak. met een factor vijf is nodig om tot snelheid van groot belang, omdat de Als de overheid geen maatregelen volledig herstel van de bossen op uitstoot van stikstofoxyden evenre- neemt, kan het volgens de bewinds- langere termijn te kunnen komen. dig toeneemt met de snelheid. Het man allemaal nog veel erger worden. De bewindslieden kondigen in de no- gebruik van loodvrije benzine willen De herstelkosten van de bossen zullen titie aan nog voor het eind van dit jaar zij uiterlijk 1 oktober 1986 op vrijwil- ontwerpnormen te zullen vaststellen lige basis invoeren. AMSTERDAM (ANP) Een Deens schip heeft op 13 januari op de Noord- lee ongeveer honderd kilometer ten noorden van de Doggersbank tachtig vaten van elk tweehonderd liter met daarin het uiterst giftige methanol verloren. De kans bestaat dat sommi ge van die vaten zullen aanspoelen op de Nederlandse kust. Dit heeft rijkspolitie in Amsterdam woensdag meegedeeld. De vaten zijn geel van kleur en ze zijn gemerkt met de letters DNBP. De politie waar schuwt eventuele vinders de vaten niet te openen of te beschadigen, Consumptie van de chemische stof is dodelijk. Ambtenaar 'kraakte' parkeerautomaten: buit van 1,5 ton ASSEN (ANP) Een parkeerwacht uit Bovensmilde heeft in de afgelo pen vier jaar ruim 155.000 gulden uit parkeerautomaten gestolen. De man, de 33-jarige E. H., was als employé van de dienst publieke werken in Assen belast met het onderhoud en beheer van de plaatselijke parkeer automaten. Hij heeft volgens de poli tie in Assen een bekentenis afgelegd. H. werd tien dagen geleden op heter daad betrapt. De politie ging al enige tijd zijn gangen na, omdat hij leefde op een voet die niet te rijmen was met de hoogte van zijn salaris, De 30-jarige echtgenote van de man heeft de politie bekend' dat zij op de hoogte was van de malafide praktij ken van haar man. Tegen de vrouw is proces-verbaal op gemaakt, wegens opzettelijke heling. Een bedrag van 78.000 gulden, dat H. op zeven bankrekeningen had uit staan. is in beslag genomen, evenals twee auto's en een caravan H.. die sinds zijn arrestatie, tien dagen geleden, is geschorst, is woensdag weer op vrije voeten gesteld. Hij zal binnenkort samen met zijn vrouw in Assen terecht moeten staan. ADVERTENTIE NATUURLIJK LEKKER Om de emissie van ammoniak terug te dringen denken de ministers aan maatregelen met betrekking tot de produktie. opslag en het gebruik van meststoffen. Zij willen begin 1985 een algemene maatregel van bestuur inza ke het meststoffengebruik gereed hebben. De jaarlijkse uitstoot van stikstofoxy den is de laatste dertig jaar gestadig toegenomen tot 500.000 ton per jaar. Deze zal tot 200 000 ton omlaag moe ten. Een verdere verlaging is voorlo pig technisch niet haalbaar. De uitworp van ammoniak, die is opgelopen tot 130.000 ton per jaar, kan maximaal met een factor twee worden gereduceerd. De emissie van zwaveldioxyde. die het afgelopen jaar ongeveer 400.000 ton bedroeg, zou een belangrijk stuk minder kunnen. Wat het allemaal gaat kosten om de verzuring, die thans het vijfvoudige van het natuurlijke niveau is, tot een aanvaardbaar peil terug te brengen kan de minister nog niet zeggen. In een nadere studie zal dit worden uitgewerkt. In ieder geval gaat het volgens de bewindsman veel geld kosten, maar daar staan dan ook baten van 150 miljoen tot 500 miljoen gulden tegenover. ISLAMORADA De zeeschildpad Lucky heeft medische geschiedenis geschreven door als eerste een zwempoot-transplantatie te ondergaan. Een team dierenartsen in Florida maakte het dier weer 'zeeklaar' door de door een haai afgebeten roeivoeten door speciaal ontwikkelde rubber-exemplaren te vervangen. Het is de bedoeling dat Lucky, na de nodige revalidatie, terug gaat naar de oceaan Weer Zuidmolukkers op vrije voeten ROTTERDAM (ANP) Van de groep van veertien Zuidmolukkers. die zich na de ongeregeldheden op 3 en 4 januari in de wijk Ooslgaarde in Capelle aan den IJssel vrijwillig bij de politie had gemeld, zit niemand meer vast. De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft dinsdag de laatste vijf verdachten op vrije voeten ge steld. Hun voorlopige hechtenis werd niet langer noodzakelijk geacht.. Offi cier van justitie D. Hart beslist over een paar weken over een strafrechte lijke vervolging. De tweede groep van acht Zuidmolukkers. die deze week in verband met de rellen door de Capelse politie in verzekering is gesteld, zit nog in zijn geheel vast. Over een eventuele voorgeleiding wegens open lijke geweldpleging aan de officier van justitie wordt vandaag een besluit genomen. Mr. Hart zegt dat politie en justitie nog steeds geen licht in de schietpar tij van zondagochtend 8 januari heb ben gekregen ..We hebben geen con crete aanwijzingen in welke richting we moeten zoeken", aldus Hart. Kabinet Nigeria - De militaire lei ding van Nigeria heeft woensdag een kabinet benoemd waarin 11 van de 18 ministers burgers zijn Mensen die zich in de wetenschap verdienstelijk hebben gemaakt, zijn op de sleutel- posten benoemd Professor Tam David-West, die als cnticus gold van de laatste burgerre gering van president Shehu Shagari, krijgt de portefeuille van olie en ener gie. Onaolapo Soleye, die lector be drijfssociologie was, wordt minister van financiën. Het ministerie van bui tenlandse zaken wordt geleid door Ibrahim Gambari, die een weten schappelijke baan had. PIJPLEIDING ONDERDEEL OVERLEG URECHT (ANP) - Bij de warenhuizen van Vroom en Dreesman ko men in april dit jaar 400 jongeren in dienst op basis van een zoge noemd groeicontracl. Dit heeft de diensten bond FNV woensdag meegedeeld. Oorspronkelijk waren V en D en de dienstenbon den FNV en CNV over eengekomen om per jaar 300 jongeren aan te stel len. Deze afspraak was een voortvloeisel van het werkgelegenheids plan voor het waren huisconcern, dat voor- ziel in een 36-urige werk week in 198G voor de ongeveer 19.000 werkne mers van de warenhui zen. De werknemers le veren daarvoor elk jaar 2,5 procent prijscom pensatie in. De door de arbeidstijd verkorting opengevallen arbeidsplaatsen zullen dit jaar niet door drie-, maar door vierhonderd jongeren worden opge vuld, zo zijn de V en D-directie en de bonden woensdag overeengeko men, aldus de woord voerder van de diensten bond. De jongeren krijgen een groeicontract voor een 24-urige werkweek in 1984. Via een 32-urige werkweek in 1985 moe ten de jongeren in 1986 de 36-urige werkweek hebben bereikt,- evenals de overige werknemers van de V en D-warenhui- zen, aldus de woordvoer der. Hij noemde groei- contracten ..een nieuw fenomeen dat alleen door stringente afspra ken over arbeidstijdver korting een extra bijdra ge kan leveren aan de bestrijding van de jeugdwerkloosheid". SER wil kaderwet tegen misleidende prijsvergelijking DEN HAAG (ANP) De commissie voor consumcntenaangelegenheden (CX'A) van de Sociaal Economische Raad (SER) vindt dat er een kader wet moet komen om misleidende prijsvergelijkingen te bestrijden. De overheid kan met zo'n kaderwet in de hand optreden tegen misstanden op het gebied van misleidende prijsver gelijking. Zowel de consument als het econo misch verkeer tussen ondernemers zou daarbij zijn gebaat. De SER- commissie zegt dit in een advies aan staatssecretaris Van Zeil van econo mische -zaken. Met misleidende prijsvergelijking wordt bedoeld het direct of indirect vergelijken van de door de consument te betalen prijs met een hogere prijs waarbij ten onrechte een prijsvoor deel wordt gesuggereerd. De commissie stelt tevens voor na een aantal jaren de effectiviteit van die kaderwet te evalueren Dan zou moe ten kunnen worden vastgesteld of de wet voldoet of dat een algemeen gel dende verbodswetgeving noodzake lijk is. Daily Express onthult Brits corruptieschandaal LONDEN (RTR) De Daily Ex press in Londen berichtte woensdag dat hij een enorm omkoop- en corruptieschandaal had ontdekt waarbij het 'Pro perty Services Agency' van het rijk betrokken was en dat sek suele aspecten had. Het onderzoek van de krant had aangetoond dat bij het schan daal 200 ambtenaren waren be trokken van de dienst die de ministeries bevoorraadt en 30.000 werknemers heeft. In regeringskringen had men vooralsnog geen commentaar op het bericht. Volgens de Express hadden rijksambtenaren smeergeld aan genomen variërend van 'zoet houdertjes' tot hulp bij het op zetten van een eigen zaak. Amb tenaren die corrupte aannemers terwille waren, konden beschik ken over twee dames bekend als Dawn en Sunrise, een blondine en een brunette. De Express schatte dat de kos ten van zwendel alleen al op de marinewerf van Devonport 3 miljoen pond sterling bedroe- gen. Hffagsaflgg AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in een loods aan de Danzigerkade in de hoofdstad en in een garage in Ouderkerk aan de Amstel 6.000 kilo hasj en marihuana met een handelswaarde van rond 30 miljoen gulden in beslag genomen. De verdovende middelen zaten ver borgen in veertig vaten van tweehon derd liter. Er werden zes arrestaties verricht. De vangst is gedaan in samenwerking met de douane m Amsterdam en Rotterdam en de rijkspolitie' in Noord-Holland, De partij is de grootste die ooit in een keer in Nederland is gevonden. De hasj en marihuana is per schip vanuit Libanon naar Rotterdam ge bracht. Foto de vaten met drugs ivorden door de politie in een vrachtwagen gela den. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Gasunie en British Gas voeren oriën terende besprekingen die mogelijk kunnen uitmonden in onderhandelin gen over gasleveranties. Dit heeft het ministerie van economische zaken woensdag bevestigd. Tijdens de in formele contacten tussen Gasunie en haar Britse tegenhanger ligt ook het voorlopige idee van een pijpleiding tussen Nederland en Groot-Brittan- nic op tafel. In de heroverweging van het aardgas- PARIJS (RTR) - De Franse minister van justitie, Robert Badinter, heeft dinsdag bij de rec hter een aanklacht wegens laster ingediend tegen de familie van wijlen oud-minister van arbeidszaken Robert Boulin, zo is in justitiële kringen in Parijs verno men. Badinter zou zo openbare aanklager in Versailles in bescherming willen nemen die door de familie van Boulin is beschuldigd van nalatigheid bij het onderzoek naar de dood van Boulin. Deze werd vijf jaar geleden dood aangetroffen in een vijver bij Parijs, officieel zou hij zelfmoord hebben ge pleegd. maar zijn zoon Bertrand heeft dat vorige week ontkend. Na lang aandringen vond vorige week een tweede lijkschouwing plaats van Boulin waaruit volgens de familiead vocaat Jacques Verges bleek dat diens neus en kaak gebroken waren als gevolg van een ruzie voor zijn dood. De dood van Boulin houdt vermoede lijk verband met de geruchtmakende zaak van de snuffelvliegtuigen. al thans zo beweerde Bertrand Bouling vorige week. Fusie Polvgram-Warner In een kort geding voor de Utrechtse recht bank heeft Strengholts uitgevers maatschappij geeist dat haar Neder landse partner Polygram niet tegen haar zin met het Amerikaanse Warner Communications-concern mag fuse ren. De platen- en muziekuitgeverij Polygram zou voorts zijn belangen in de muziekuitgeverij niet mogen ver kopen zonder toestemming van Strengholts, die een dwangsom van tien miljoen gulden eiste. Polygram is een gezamenlijke dochteronderne ming van Philips en Siemens. beleid, onderdeel van de memorie van toelichting op de begroting van eco nomische zaken, heeft minister Van Aardenne aangegeven dat Nederland bereid is meer gas te exporteren dan thans het geval is en de lopende contracten te verlengen De Neder landse gasvoorraden maken dit moge lijk. Het Nederlandse gas is extra interessant voor buitenlandse afne mers. omdat de leveringen flexibel kunnen geschieden. De additionele exportverplichtingen moeten tot stand komen in commer ciële onderhandelingen tussen Gasu nie en buitenlandse gasmaatschappij en. waarbij de minister uiteindelijke goedkeuring moet geven. De omvang van de contracten wordt bepaald door de technische mogelijkheden i van daar dat de pijpleiding onderdeel van de besprekingen uitmaakt) en de gas reservepositie. aldus de heroverwe ging. Dit jaar vinden ook heronderhande lingen plaats met de vier landen die thans Nederlands gas afnemen. Daar zijn dan de voorwaarden van de huidi ge contracten (onder meer de prijs) en een eventuele verlenging van de con tracten (die rond 1990 aflopen) aan de orde. De vier landen zijn West-Duits- land. Frankrijk. België en Italië. Volgens de Engelse krant Financial Times heeft de teruggelopen Britse gasproduktie British Gas ertoe ge dwongen toenemende hoeveelheden gas in Noorwegen te kopen. Het gas bedrijf zou recordprijzen moeten be talen om gas uit het Sleipnerveld te kunnen krijgen. Levering door Ne derland zou wel eens goedkoper kun nen zijn. aldus de Financial Times. Prijzen Polen De prijzen van levensmiddelen gaan in Polen op 30 januari met gemiddeld tien procent omhoog. Dit heeft regeringswoord voerder Jerzy Urban tijdens een pers conferentie in Warschau bekendge maakt. De kosten van levensonder houd zullen hierdoor met meer dan drie procent stijgen. Automobilisten vaak roekeloos bij overwegen UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben de- lopende proef met rood licht- camera's op overwegen uitge breid. De proef heeft tot nu toe uitgewezen, dat 'ontstellend' veel mensen zeer bewust een risico nemen en de overweg op rijden als de alarminstallatie al werkt. Het aantal slachtoffers (doden en gewonden) op overwegen was in 1983 overigens het laagste van de afgelopen vijf jaar Er waren wel veel botsingen, 115 tegen 102 in 1982, maar het aantal doden liep terug van 65 tot 56. Volgens voorlopige cijfers raak ten er bij de overwegongelukken 41 mensen gewond, tegen 39 in 1982. Dit is woensdag meege deeld op de jaarlijkse persconfe rentie van NS ADVERTENTIE NATUURLIJK LEKKER LEDENVERLIES ZET GESTAAG DOOR AMSTERDAM (ANP) - Aanhoudend fors ledenverlies noodzaakt de FNV. de grootste vakcentrale van ons land om drastisch te gaan snijden in de eigen werkgelegenheid. Blijkens een reorganisatieplan van het FNV-be- sluur moet tussen nu en 1986 het aantal banen bij de vakcentrale wor den verminderd van 318 tot 250, een imkrimping van ruim 20 procent. Absolute garanties dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen, zijn niet te geven, aldus FNV-be- stuurder H. van Eekert woensdag. De FNV. die enkele jaren geleden nog ruim boven de een miljoen leden zat. maar ai een paar jaar achtereen (link ledenverlies lijdt,zag in '83 (tot okto- ben 35,000 leden vertrekken en kwam daarmee op 965.000 leden De defini tieve cijfers over het hele jaar zijn nog niet binnen. De ambtenarenacties m oktober en november leverden een ledenwinst op van ongeveer 5.000 man. maar dat is zeker onvoldoende om het tij te keren. „De pijnlijke saneringsoperatie", aldus een FNV- woordvoerder. is onvermijdelijk. De reorganisatieplannen van het FNV- bestuur. zijn gebaseerd op een jaar lijks ledenverlies in de orde van groot te van 30.000 tot 35 000 man. De FNV houdt er rekening mee in drie jaar ongeveer 100 000 leden kwijt te raken In dc FNV vakbondskrant zegt FNV- bcstuurdei Van Eekert dat de harde feiten zijn. dat de komende jaren het ledenverlies gestaag doorzet Dat le denverlies betekent voor de FNV en de aangesloten bonden ook een fors inkomensverlies, omdat er minder contributie binnenkomt. Van Eekert zegt dat dat inkomensverlies niet kan worden opgevangen door hogere con tributies. ,.Want de FN V-leden wor den in hun portemonnee net zo getrof fen door de economische recessie als de rest van de bevolking". De voorgenomen personeelsinkrim ping betekent vrijwel zeker dat de vakcentrale een aantal activiteiten op zijn minst op een lager pitje zal moeten zetten. Bestuurder Van Eekert verwacht dat met name de activiteiten die de FNV ontplooid op het gebied van milieu-, energie-, vredes- en veiligheidsbeleid op een wat lager pitje zouden kunnen worden gezet en dat meer prioriteit zou moeten worden gegeven aan het sociaal-economisch beleid, arbeids voorwaarden, rechtshulp en andere zaken die te maken hebben met de zeer directe belangenbehartiging van de leden. AMSTERDAM lAN'P) De Am sterdamse dierentuin Artis telde het afgelopen jaar 904.136 bezoe kers wat een daling betekende van 52.301 bezoekers. Deze geringere belangstelling voor de dierentuin werd niet alleen veroorzaakt door het afnemen van de koopkracht onder dc bevolking. Ook het weer speelde Artis parten. Dit vertelde Artis-directeur B M Lensink woensdag op de jaarlijkse persconferentie- Het voorjaar met zijn vele verre gende weekeinden was voor Artis te nat De hete zomer lokte meer mensen naar het strand dan naar de dierentuin en ook )n de maand september, wanneer het bezoek al tijd groot is vanwege de traditione le halve prijs, viel de regen over vloedig Tegelijk heeft Artis te kampen met de bezuinigingsoperatie van subsi diegever Amsterdam Net als de meeste gemeentelijke diensten heeft Artis opdracht gehad fors te besnoeien op zijn budget: een be drag van 1.6 miljoen in drie jaar tijd. Voorlopig zullen de tien perso- neelsvacatures niet worden opge vuld, aldus Lensink. In het kader van werkverruimende maatregelen, waarvoor een eenma lige rijksbijdrage van zes ton aan Artis is verstrekt, kan dit jaar toch nog het een en ander aan verbete ring van de dierentuin worden ge daan. Artis wil proberen de kop boven water te houden door beper king van de uitgaven en vergroting van de inkomsten. Zo werd de toegang per 1 januari al verhoogd tot 10 gulden voor volwassenen en 5 gulden voor kinderen De prijs voor abonnementen heeft men zo veel mogelijk ongemoeid gelaten Meer inkomsten vil men ook ver werven door speciale activiteiten te ontwikkelen, zoals de tentoonstel ling Flora Exotica van 9 tot. en met 19 februari Ook meer publiciteit en nauwere samenwerking met de Rotterdam se dierentuin Blijdorp slaan op het programma. Zo zal dit voorjaar een gezamenlijk uitgegeven tijd schrift 'Dieren' verschijnen, waar bij de bestaande tijdschriften van beide dierentuinen verdwijnen. (ADVERTENTIE i NATUURUIK LEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5