Tweede regionale steunpunt vrouwenemancipatie geopend GREGORIAANS Met de KruisPolis kunt u honderden guldens op uw ziektekostenpremie besparen. een tijdloze kunstvorm Eedenaren willen niets weten van busroute buiten kern om VOOR SCHOUWEN EN SINT-PHILIPSLAND Zilveren Kruis en VGCN DONDERDAG 19 JANUARI 1984 I PZC provinc 15 k| ZIERIKZEE Het regionaal steunpunt Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland van de stichting Vrouwenemancipatie Zeeland, gevestigd in het voormalig jeugdgebouwtje Vis- ej straat 5 te Zierikzee, is woensdag officieel geopend. De openingshandeling bestond uit het onthullen van het naambord van het steunpunt en werd verricht door Nel Demmenie-de Mol, uj voorzitster van de stichting Vrouwenemancipatie Zeeland. Mevrouw Demmenie begroette ver- steunpunten voor de Bevelanden in De voorzitster van de stichting Vrou- volgens in een toespraakje met name Goes en West-Zeeuwsch-Vlaanderen wenemancipatie Zeeland gaf als haar de emancipatiewerkster Ineke Sturm, in Oostburg zal waarschijnlijk in mening dat vooral officiële instan- ste. die sinds oktober vorig jaar werkzaam maart kunnen plaatsvinden, aldus ties nog altijd laten blijken in onvol- e' is in de regio Schouwen-Duiveland en mevrouw Demmenie in haar toe- doende mate doordrongen te zijn van Slnt-Philipsland en daarbij wordt on- spraak. de noodzaak van het werk van de dersteund door een in februari 1983 tijdens een regionale openbare vrou- :51l tak wenvergadering geïnstalleerde steun- groep van vijf vrouwen. Het regionaal steunpunt huurt de bovenverdieping van het voormalig jeugdgebouw van de gemeente. Een ruimte is ingericht als kantoor, een andere ruimte is bestemd voor onder meer vrouwen vergaderingen. De stichting Vrouwenemancipatie beoogt in de regio een ondersteunen de functie te vervullen en de vrouwe nemancipatie te stimuleren. Hoe dit in de toekomst precies inhoud zal krijgen zal zeker ook afhangen van wat de vrouwen in de regio zelf willen. „De eerste periode van het werk zal bestaan uit inventariseren van het geen er is en waar behoeftes liggen. Ontwikkelingen op het terrein van emancipatie zullen gevolgd en bij slichting en de regionale steunpun ten. „Ons werk is beslist geen vrije tijdsbesteding, maar een vereiste. Ze ker nu wc weer meer en meer te horen krijgen dat de vrouw maar thuis moet blijven", aldus mevrouw Demmenie, die de emancipatiewerk- ster Ineke Sturm voor de komende tijd veel moed en wijsheid toewen- De steungroep Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland wil de vrouwen in de regio onder meer gaan informeren over subsidieregelingen, provinciale en landelijke ontwikkelingen en regio nale emancipatie-activiteiten. Dat zal gebeuren door het uitgeven van een nieuwsbrief en het verzamelen en be schikbaar stellen van documentatie en informatie over emancipatiezaken in het steunpunt. Vrouwengroepen die niet de beschikking hebben over een eigen ruimte kunnen onder be paalde voorwaarden eveneens ge bruik maken van het pand van de steungroep. Een praatgroep vindt in middels al onderdak in het steunpunt en het vrouwenontmoetingscentrum houdt er thema-avonden. Ter gelegen heid van de opening zijn er de komen de tijd in het steunpunt etsen te zien van Saskia Eggink en werkstukken van de weefkring Schouwen. In de öüücsï Bg,u,6„ IB benedenzaal van het pand aan de belanghebbende vrouwen aangekaart Mel flet onthullen van een naambord opende Nel Demmenie-de Mol, voorzit- Visstraat is het theater van de Zierik- worden. De emancipatiewerkster zal ster van de stichting Vrouwenemancipatie Zeeland, woensdag het gegionale zeese poppenspeelster Elles Sayers contacten leggen met bestaande steunpunt in Zierikzee. gehuisvest, vrouwengroepen, -organisaties en met diverse andere instanties in de regio. En vandaar uit kan worden bepaald waar de accenten moeten liggen, al dus de vrouwen van het regionaal steunpunt. De stichting Vrouwenemancipatie Zeeland beoogt in de provincie vijf regionale steunpunten in te stellen. TERNEUZEN Toen de Terneuzenaar J. Cornelisse zich graveren". De actie 'voorkoming en bestrijding diefstal Dat is inmiddels bewerkstelligd op woensdagmorgen voor de vijfde maal met een fiets bij de fietsen' in Zeeland, is in Terneuzen van start gegaan. De Walcheren en Schouwen-Duiveland, graveerbus van de Terneuzense gemeentepolitie meldde, bus waarin de rijwielen door middel van een graveerma- Sint-Philipsland, terwijl vandaag bleek zijn stalen ros het tienduizendste in Zeeland te zijn. chine van huisnummer en postcode worden voorzien, (donderdag) het derde steunpunt dat van postcode en huisnummer werd voorzien. Uit heeft de meeste Terneuzense wijken inmiddels afgewerkt. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in Axel handen van Cor Saarloos van het Baanlozenprojcct, dat Coördinator van de gemeentepolitie A. J André: „In wordt opengesteld. De opening van in samenwerking met de gemeentepolitie en de afdeling februari zijn we klaar, dan gaan we de kernen in. De actie Voorkoming Misdrijven de fietsen merkt, kreeg Cornelis- is op 1 maart in de gemeente Terneuzen afgelopen" se een schildje met het embleem van de gemeentepolitie Vorige week is men ook in Axel met het graveren van en een plaatje met daarin het getal 10.000 en de datum fietsen begonnen. Binnenkort wordt de actie uitgebreid gegraveerd. naar Sas van Gent. Wat de rest van Zeeland betreft begint T. Stehouwer, regionaal coordinator voorkoming misdrij- de fietsgraveeractie op 30 januari in Goes en op 1 februari ven in Zeeland, was speciaal voor het gebeuren uit in Vlissingen. Daarna volgen Tholen, Reimerswaal en Middelburg gekomen. Hij feliciteerde Cornelisse en gaf Middelburg, hem een kalender en een boekenbon. Cornelissé' over het graveren van zijn fiets „Ik zie het nut er wel van in. Het Wethouder J. van Rooijen (welzijn) van de gemeente levert een bijdrage aan de voorkoming van diefstal" Terneuzen, miste gisteren het hoogtepunt Gehaast reed Stehouwer was in zijn schik met de eerste mijlpaal in de hij rond kwart over elf met zijn auto de Otheense succesvolle actie. „Er zijn in Zeeland 160.000 fietsen. Hoofdstraat in, waar de graveerbus stond opgesteld. Te waarvan 70 procent wordt aangeboden om te laten laat. de ceremonie was al achter de rug. Zeeuws-Vlaamse kampeerboeren verenigen zich CADZAND Zeeuwsch-Vlaan- deren krijgt volgende week maandag een eigen afdeling van de Vereniging van Kampeerboe ren (Vekabo). De tegen de dertig (West) Zeeuws-Vlaamse kam peerboeren kunnen zich dan verenigen tijdens een oprich tingsvergadering in cafe 'Du Commerce' in Cadzand. Het ini tiatief is afkomstig van voorzit ter P. Lampert van de Zeeuwse Federatie van de Vekabo. In Walcheren en Schouwen-Dui veland draaien al geruime tijd afdelingen van de vereniging. Lampert en enkele bestuursle den van de Zeeuwse federatie zijn maandag in Cadzand aan wezig om de afdeling te helpen oprichten. Als de belangstelling van de West-Zeeuws-Vlaamse kampeerboeren tegenvalt zal in ieder geval een werkgroep wor den opgericht, die de regionale belangen kan behartigen in de Zeeuwse federatie. De achterliggende gedachte van de oprichting is dat de Zeeuwse kampeerboeren zoveel mogelijk steun willen hebben uit eigen kring bij besprekingen met de provincie en de gemeenten, die immers grotendeels bepalend zijn voor het recreatieve beleid in Ze^and. De oprichtingsvergadering in Cadzand-Dorp begint maandag 21 januari om 19.30 uur. Cor Saarloos van het baanlozenproject bood woensdagmorgen de Terneuzenaar J. Cornelisse een aandenken aan nadat Cornelisse een fiets had aangebrachtin het kader van de graveeractie in Terneuzen, die de tienduizendste in Zeeland bleek te zijn. IADVERTENTIE Gebruik de coupon of bel met Zilveren Kruis: 01719-70885 ofVGCN: 030-715634. En vraag vrijblijvend, naar de KruisPolis, de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering. De maandpremies voor 1984: Per persoon op basis van 3e klasse verpleging. Eigen n sico per polis per jnar" Leeftijdsklassen f300,* 1500,-' f 1 000,-* f 1.500.-' f2.000,-' Kinderen 0 t''ni 26 jr" f 58, 15,- f 46, f 38, f 33, Volwassenen t/m 26 jr. f 80,60 f 75,90 f 60, f 47, f 3630 Volw. van 27 t/m 29 )r f 86.90 f 8230 f 66, f 5330 f 4230 Volw van 30 L'm 34 jr. f 9330 f 88,60 f 72, f 59,70 f 48,90 Volw. van 35 t/m 39 jr. f 99,60 f 94,90 f 77, f 66, f 55,20 Voor alleenstaanden geldt de helft van de eigen nsicobedragen. Voor kinderen l/'m 17 jaar bent u maximaal voor 2 kinderen premie verschuldigd Voor volwassenen vanaf 40 jr gelden afwijkende premies Voor bepaalde gebieden gelden afwijkende premies Coupon. Stuurt u mij documentatie over de KruisPolis en een offerte op basis van ziekenhuisverpleging 3e klasse. Naam: MD V Adres: 1 Postcode: Plaats: j Telefoonnr.: Leeftijd man: Leeftijd vrouw: Leeftijd kinderen: Waar bent u nu verzekerd? Deze coupon sturen naar: Zilveren Kruis en VGCN, Antwoordnummer 1,2200 VB NOORDWIJK (geen postzegel). i44-i9/i De ziektekostenverzekeraars zonder winstoogmerk M*. Lt 'Sint-Gregorius' in Solesmis in 1956. Om de Gregoriaanse gezangen goed onder de knie te krijgen, is een heel mensenleven nodig. Eigenlijk kun je er altijd aan blijven sleutelen. Dat is de stellige overtuiging van de koorleden van het Sint-Gregoriuskoor uit Sint-Jansteen. En wie kan hen tegenspreken? Het gezelschap vormt één van de weinige koren, die elke zondag nog een volledige Gregoriaanse mis verzorgen. En hoewel de vergrijzing het muzikaal uitgebalanceerde groepje zangers dreigt uit te dunnen, blijft het koor een hoog peil handhaven. Al met al genoeg redenen voor Sint-Gregorius om het naderend veertigjarig jubileum van het koor met gepast optimisme tegemoet te zien. En de viering erval ervan alvast stilletjes, maar met zorg voor te bereiden. Paus Gregonus I, voerde de gezan gen in de zesde eeuw in Het ging toen om eenstemmig koraalgezang. De kerkgezangen werden in die tijd voornamelijk door kloosterlingen ten gehore gebracht. Oorspronke- van instrumenten. „Dat moest van de dirigent", vertelt Smet. „Die wil de het. zoals het hoorde". Vanaf die tijd ontwikkelde het koor zich in een razend tempo. In juli 1952 volg de het eerste (KRO)radiooptreden. lijk zijn de gezangen, onderstreept Daarna trad Sint-Gregorius nog dirigent Martin Polspoel, ontstaan in het Middellandse-Zeegebied, uit eens 48 keer op voor de radio. „Als een koor niet kon wegens ziekte of Joodse tradities. Toen aan het eind het af liet weten, dan vielen wij in", van de 16e en het begin van de 17e stelt Smet. „We stonden toen op een eeuw het streven naar eenheid van hoog niveau. Iedere parochie kende ir het de liturgie opkwam, werden ook de Gregoriaanse gezangen op papier vastgelegd Daarna volgde de grote verspreiding in Europa", vertelt Polspoel. Bij de uitvoeringen in verschillende delen van de wereld is wel een Gregoriaans koor. n ging om de kwaliteit" ES! hoogtepunt voor het Sint- Jansteense gezelschap vormde het jaar 1956. Dirigent Polspoel: „We zijn toen naar Solesmis de intepretatie van hei ntme steeds (Frankrijk, Eeweest. in de abdij een strijdpunt geweest. „Vijftien eeuwen lang", aldus de Sint-Jan- steense dirigent. Verder zijn de Gre goriaanse gezangen vanaf de 16e eeuw enkele honderden jaren in de vergetelheid geraakt. Om pas deze eeuw weer op te duiken. Ook in Sint-Jansteen begonnen de mensen de eeuwenoude gezangen weer te waarderen. Dat was met name door de inzet van Wim Bartz. onderwijzer en zoals Piet Smet van het koor uitlegt, "een zeer muzikaal mens". Bartz ving aan zijn leerlin gen het Gregoriaans te leren zingen. Hij stimuleerde de jeugdige dorpe lingen zodanig, dat al spoedig een jongenskoor gevormd kon worden. Het was de bedoeling dat zij als aanvulling dienden voor het toen malige Sint-Ceciliakoor Al snel ga ven de oudere leden van dit koor er evenwel de brui aan. Bartz richtte 24 februari 1944 het Sint-Gregorius koor op, dat nog steeds evenals het gemengd koor uit het dorp. deel uitmaakt van het kerkkoor. Het viel dirigent Bartz niet. mee de eerste jaren een gedegen Gregoriaans koor op te leiden. .Het. is verdraaid moei lijk. Gregoriaans". benadrukt Bartz. „Zoiets neemt jaren in be slag". Pas enkele jaren na de oprichting, kon het koor zonder ondersteuning van het orgel van zich laten horen. Daarop bleef Sint-Gregorius. zoals het een Gregoriaans koor betaamt, a capella zingen, zonder begeleiding onder meer. Het mekka van de kerkmuziek". Daar repeteerde het koor met topmensen en luisterden de koorleden naar de monniken van Solesmis. Sint-Gregorius won verschillende prijzen, waaronder een eerste prijs op een concours in Agchel. Bovendien zongen de Oost- Zeeuws-Vlaamse zangers' op con certpodia in Den Haag, Amsterdam en Delft. Piet Rombauts. herinnert zich nog het optreden in Den Haag. in Diligentia. „We waren daar het enige amateur-koor", vertelt Piet. „Het was een heel deftige zaak. met ambassadeurs en de hele mikmak In 1972 nam het Sinl-Jansteense koor de langspeelplaten Omnis Terra op. Natuurlijk kende Sint-Gregorius ook minder goede tijden. Zoals de moeilijkheden met een dirigent en het steeds terugkerende ledenge brek. ..Bovendien was het slechte repetitiebezoek een chronische ziekte van het koor", vertelt Martin Polspoel. „Dat is altijd zo geweest". Bartz. de initiatiefnemer, werd in de jaren vijftig voor één jaar opgevolgd door Rene Smet. Daarna nam hij zelf weer de dirigentenstok in han den, om deze in 1976 aan Anton de Waal te overhandigen. De Waal diri geerde circa zes maanden. Toen was het de beurt aan Polspoel. Vrijwel gelijk met zijn komst werd een ledenwerfactie gehouden in het dorp, die negen nieuwe leden ople verde. „Door nieuwe opvattingen binnen het koor was een deel van het gezelschap opgestapt", zegt Polspoel, Die veranderingen had den met name betrekking op de wijze van uitvoeren. „Ze waren in Solesmis tot de conclusie gekomen, dat de gezangen anders uitgevoerd moesten worden", aldus de dirigent. „Wij liepen gelijk op met die ver nieuwingen" Rombauts, nu bijna 57 jaar lid. „Ik ben zeer jeugdig begonnen", vertelt de 70-jarige zanger. „Na schooltijd leerde ik de gezangen, al vanaf de vierde klas". Piet kan zich de tijd nog heugen dat de eerste voorzich tige stappen van het koor werden gezet, net als de repetitieruimten, keukens en café's. „Ik heb toen al met al bij die bejaarde mensen veel plezier gehad". Rombauts kan zich moeilijk indenken dat sommige 'zangers in hart en nieren' afge haakt zijn door vernieuwingen. „Dat kostte mij geen moeite", zegt hij. Polspoel omschrijft de huidige 17 koorleden (zoals de traditie wil, al len mannen) als een 'gemotiveerde hechte groep mensen'. Wel onder streept hij de hoge gemiddelde leef tijd van vijftig jaar. Jonge krachten zijn dan ook van harte welkom, aldus Polspoel. Smet vult aan: „Het is een stuk levensgeluk, ook voor de jeugd. Er zit een soort tijdloosheid in. Deze kunstvorm is voor de jonge ren alleszins de moeite waard om erin te kruipen". ,.En", voegt Rom bauts er haastig aan toe. „als je het Gregoriaans te pakken hebt, laat het je niet meer los" Polspoel be toogt bovendien dat het de basis van de Westerse muziek vormt. Het is duidelijk. De leden doen er alles aan om 'hun' koor te behou den. „Al zouden we het nu nog wel tien jaar uitzingen", benadrukken ze. Voorlopig wordt de vérgrijzing even terzijde geschoven. Het jubi leumfeest dient te worden voorbe reid. Dirigent Polspoel: „Iedereen is van harte welkom. We zullen het met lezingen en uitvoeringen vie ren, zaterdag 25 februari". Renê Groeneveld EENSGEZINDE HOUDING OP HOORZITTING EEDE De oude busroute door de kern van Eede moet zo snel mogelijk weer definitief in ere worden her steld. Een dure opknapbeurt van de op het moment in slechte staat verke rende Hazewegeling -onderdeel van de busroute naar het dorpscentrum - mag daarbij geen breekpunt zijn. Dat was de algemene stelling van de drukbezochte hoorzitting, die woens dagavond in de Hof van Eede werd belegd. De door burgemeester W Lockefeei en wethouder R. van de Wijnckel aangedragen alternatieve routes wer den door de aanwezigen afgewezen Hel college probeerde verschillende keren een discussie op gang te bren gen over de vraag of de Hazewegeling wel een opknapbeurt van minimaal vijP ton waard is. „We kunnen de bus niet tot elke prijs in de kern van Eede laten rijden Zo'n groot bedrag kun je voor heel veel andere dingen beste den. Is de gemeenschap van de hele gemeente Aardenburg wel bereid vijf ton voor de Hazewegeling uit te ge- i. Vo aanwezigen bleek deze prioriteit- vraagstelling niet van belang Het herstel van de oude busroute via de Hazewegeling was voor niemand punt van discussie. Bovendien werd gewe zen op het belang voor het vast ver keer van Eede. dat voordeel zou heb ben van de gerestaureerde weg De bezoekers kregen onverwachte steun van ZWN-regiochef C. Blaakman Rationeel Deze deelde de mening van de aanwe zigen: „Dc Hazewegeling is de meest rationele oplossing. Ik denk dat het gemeentebestuur voor een vrij ge makkelijke keuze staat". Een warm applaus viel hem ten deel. Wethouder Van de Wijnckel toonde zich na afloop toch enigszins teleurge steld over de gevoerde discussie. Vol gens hem waren de verschillende al ternatieve mogelijkheden, vooral prijstechnisch. onvoldoende aan de orde gekomen Op korte termijn zal het college weer met de ZWN praten over de vaststelling van een definitie ve busroute voor Eede ..Voordat de nieuwe dienstregeling van de ZWN op 2 juni van start gaat, zal er een beslissing genomen zijn over het her stel van de Hazewegeling", aldus Van de Wijnckel. Zoals bekend bestaan er sinds no vember vorig jaar problemen rond de busroute van Eede Omdat de wegen naar de kern van het dorp in slechte staat waren, werd het dorpsplein door de busmaatschappij niet meer aange daan. De nieuwe bushalte aan de rijksweg viel bij de bewoners niet in de smaak. Het speciaal voor de gele genheid opgerichte actiecomité oefen de druk uit op het gemeentebestuur om de oude situatie te herstellen En met succes na overleg met het college besloot de ZWN voorlopig weer door het centrum van Eede te rijden. Sinds afgelopen vrijdag verschijnen de bus sen weer op het vertrouwde traject. Gisteravond werd wel duidelijk ge steld dat het hier om een tijdelijke oplossing gaat. die hooguit enkele maanden kan duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 27