PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beginselakkoord over onderwijssalarissen Veertiende dode dysenterie Financieringstekort valt 2,7 miljard mee Schotse vissers bergen 'spookschip' GEEN 350 MILJOEN BEZUINIGING Shultz praat vijf uur met Gromyko Vuurzee in Ursem TV-KIJKERS MET 1.2.3 KAARTEN NU OOK KANS OP DE 1.2.3 PRIJS. Mijnramp Japan Kouder Half tot zwaar bewolkt en nog een enkele winterse bui. Middagtempera- tuur ongeveer 2 graden. Matige wind, kracht 3, draaiend van zuidwest naar noord 227e jaargang no. 15 Donderdag 19 januari 1984 Vandaag.. op pagina 8 -L L m i 7 /m? De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. EDINBURGH (AP) Schotse vissers die deze week een Nederlands 'spook- het schip voor de Noorse kust te kapseizen. De vijfkoppige bemanning werd schip' in veiligheid brachten, eisen van de Nederlandse eigenaar een beloning door een Noorse helikopter van het schip gehaald. van een miljoen pond (4.5. miljoen gulden). Dat heeft het dagblad The De machines van het schip draaiden echter nog op halve kracht en als een Scotsman woensdag gemeld waar spookschip zette de Pergo de reis voort. Hoewel iedereen verwachtte dat het zou zinken legde de Pergo bijna 400 kilometer af, dwars door Bntse De 734 ton metende kustvaarder Pergo was vorige week onderweg van olievelden m de Noordzee, om uiteindelijk 35 kilometer ten noordoosten van Zweden naar Schotland met een lading kunstmest. In de zioare storm begon Edinburgh aan de grond te lopen. DEN HAAG (GPD) Minister Deetman van onderwijs heeft na drie dagen onderhandelen onderwijskrachten een deel van het woensdagavond een principe-akkoord bereikt met de onderwijsbonden over een nieuwe salarisperspectief wat men nu heeft. -., ,x Voor deze groep is een overgangsrege- salansstructuur. Daarbij gaan de lager gesalarieerde onderwijskrachten er iets op vooruit en nng overeengekomen die o.m. in de hoger betaalden iets achteruit. De kern van het akkoord is dat de nieuwe salarissen in het houdt dat onderwijsgevenden die onderwijs gebaseerd zullen zijn op de funktie die men vervult en niet meer zoals nu het geval ^um verwijderd Jz|jn,Vhet bereiken is op de bevoegdheid die men bezit. van dit maximum alsnog wordt gega randeerd. Voor deze overeenkomst In alle onderwijssoorten zal een on- onderwijs krijgt als maximum f 4746 bracht. De gehele herslruclurcrings- had de minister ongeveer 150 miljoen derscheid worden gemaakt tussen le- (was f4021f 50811 en het maximum operatie zal budgettair neutraal ver- gulden als wisselgeld m zijn zak tij senior-leraar Iedere onder- in het vormingsonderwijs wordt f 4277 lopen, dat wil zeggen, dat dc minister dens de onderhandelingen Korting wijsgevende die aan een aantal crite- (was f4021 ria voldoet kan worden bevorderd tot senior-leraar. Deze criteria zijn: brede Inzetbaarheid in de school, hetgeen moet blijken uit het werkzaam ge- Deelman is met de bonden weest zijn in de verschillende onder- gekomen dat de korting op de onder delen van de school, het gevolgd wijsinkomens van 1,81 procent in 1(1 hebben van nascholing en beschikken jaar tot nul z.al worden teruggc- over de vereiste bevoegdheid. In de nieuwe salarissystematiek zul len de salarisschalen worden gebruikt die ook voor het overheidspersoneel gelden. Overeengekomen is dat lera ren in het basisonderwijs een nieuw maximum maandsalaris krijgen van f4277 (was f4021). In het bui- tengwoononderwijs wordt het maxi mum maandinkomen f4746 (was f 4357De eerste fase van het voortge zet onderwijs krijgt als maximum f4746 (was f4021 f6364). De tweede fase krijgt f 6364 iwas f 6364). Het niets overhoudt om te bezuinigen Minister Deetman heeft zich tegen- maar dal de nieuwe inkomensstruc- over de bonden bereid verklaard de tuur hem ook geen cent kost. Deet- principe-overeenkomst in het kabinet mans oorspronkelijke voostellen gin- te verdedigen De bonden zullen nu gen nog uit van een bezuiniging van hun leden gaan raadplegen. Zij heb- 350 miljoen gulden. ben de minister toegezegd de leden Door het aanvaarden van het nieuwe een positief advies te zullen geven en systeem verliest een beperkte groep uiterlijk 12 maart zullen zij Deetman verslag doen van de uitkomsten van deze raadplegingen In het nu bereikte akkoord is een garantieregeling opgenomen die leer krachten moeten beschermen tegen schommelingen in de leerlingenaan tallen. In hel voortgezet ondprwijs bestond deze garantie al. URSUM Meerdere korpsen bestreden met groot materieel de brand in de fabriek Europol in Ursum. Er ontstond een metershoge vuurkolom boven het bedrijf. URSEM (ANP) Een felle uit- hallen van totaal bijna 3 000 vier- slaande brand heeft woensdag- kante meter en alle kantoorruim- avond het grootste deel van het ten gingen verloren in een laaiende polyester verwerkende bedrijf Eu- vuurzee, die tot kilometers in de ropol in Ursem, tien kilometer ten omtrek te zien was. De grote brand- oosten van Alkmaar, verwoest. baarheid van de opgeslagen mate- In het bedrijf, waar ongeveer 70 rialen veroorzaakte vlammen van mensen werken, werden lichtkoe- tientallen meters hoogte. De oor- pels. lichtgangen en dakkapellen zaak van de brand is nog niet vervaardigd Persoonlijke ongeval- bekend De schade loopt volgens len hebben zich niet voorgedaan, een eerste schatting van de politie Twee grote opslag- en produktie- m de miljoenen Van onze speciale verslaggeveri maximum in het middelbaar beroeps- STOCKHOLM De ministers van nnHo^nie r f Kn»i buitenlandse zaken van de Verenigde onderwijs wordt f5534 (was f5081 e. t. - 0. (6364,. Het maximum in het hoger i n - beroepsonderwijs wordt (6364 (was hebben woensdaj f6364), Het kort middelbaar beroeps- een regering die denkt in termen van oorlog en overeenkomstig handelt", aldus Gromyko. die met name het VS-optreden in Libanon en Midden- Amerika fel hekelde Stockholm ruim vijf uur met elkaar de wederzijdse betrekkingen en een Gromyko bleek met onder de indruk Belgisch hof keurt aanhouden Rienk K. goed DEN HAAG (ANP) - Het hof van cassatie in Brussel heeft de aanhou ding van de Nederlandse zakenma reeks andere Oost'-Westproblemen van de verzoenende toespraak die de Rienk K- rechtmatig bevonden. Een besproken. De lanee duur van hel Amerikaanse president Reagan afge- v"""-k mvr„h«,dssteli,n. Ha, gesprek werd in Stockholm uitgelegd lopen maandag hield over de Oost- TOCH EXTRA BEZUINIGING Van onze Haagse redactieringstekort van de rijksoverheid komt DEN HAAG (GPD) Het financie- daarmee op 9,2 procent van het natio- ringslekorl van de overheid over naai inkomen (raming 10 procent) 1983 is 2,7 miljard gulden meegeval- Dat is. ondanks een stijging met 1.6 len. Het tekort komt daarmee op 11,6 procent van het totale tekort, lager procent van het nationaal inkomen, dan in 1982 0.8 procent minder dan in september 1983 in de Miljoenennota voor 1984 Minister Rudmg spreekt van een ver- nog werd verwacht. heugende ontwikkeling die ook Deze meevaller voor de schatkist is maakt dat de overheid minder hoeft ontstaan omdat het Rijk vorig jaar 3.5 verzoek tot invrijheidsstelling, dal miljard gulden minder uitgaf dan door K.'s advocaten was ingediend, is de Miljoenennota was voorzien (f155 als een positief feit. Een hoge Ameri- WesUKtnkkmgen ..Hel zijn daden f'Sewezen. Dit heeft een der advoca- tegen r 158.6 miljard,, tenvijl de belas- ka.nse functionaris weigerde echter die we nodig hebben geen verbale len. mr P van den Broeek. woensdag tinjjinkomsten (750 miljoen meevic de inhoud van de bespreking in te oefeningen. De werkelijke situatie mee£eaee|d- len - het verzoek was gedaan, omdat K. Diverse andere voor rekening van de te lenen Een direct gevolg daarvan is dat de rentelasten in 1984 minder zullen stijgen dan de laatste jaren. Er is volgens de bewindsman echter geen reden om nu de teugels van de bezui nigingen te laten vieren de beleidsombuiging is vereist van een vol6eas zeggen uit Nederland was schatkist komende uitgaven vielen Ruding zet we! dat de kans op nieuwe weggekaapt Belgisch grond- daarentegen f 1.5 miljard tegen. Dat is extra bezuinigingen dit voorjaar nu Aanslag Bij een aanslag in Beiroet is de rector van de Amerikaanse universiteit in het universi teitsgebouw doodgeschoten. (PAGINA 3) Werkloosheid Hoewel de stijging minder groot was dan in 1982, is de werkloosheid in Zeeland in 1983 weer verder gestegen. Het aantal werkloze mannen steeg met 1322 en bij de vrouwen was de stijging 961. (PAGINA 13) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financieel, economie: 6. Varia: 7 en 9. Provincie: 11, 13,15, 16. 17. Sport: 19. gaan. Hij wilde ook niets zeggen over verandert er met door. Een werkelijke mogelijke verdere contacten OpdTviag of het Ijs tussen de twee £^8Tto"'v'S'ïn'inttmjSe fhied ontvoerd De Belgen hielden vooral veroorzaakt door de extra- wat kleiner is geworden Maar hij supermachten nu gebroken is zei de samenwerking" de man op 11 oktober van het afgelo- uitgaven voor de garantieaankopen m walde nog niet zo ver gaan te zeggen functionaris: „Dat moeten we afwach- Opvallend was dat Gromyko de Euro- P,en Jaar aan' op verzoek van de het kader van het landbouw-egalisa- teri'. Hij benadrukte: „Het is in de pese landen bij zijn harde aanval Verenigde Staten Hij wordt daar ver- tiefonds (voor de boterberg, huidige situatie zeer gezond en nuttig grotendeels ontzag. Op een aantal dacht van ee" miljaidenzwendel met Mimstei Ruding heeft dat woensdag dat de beide ministers diepgaande punten bood zijn speech ook duidelii- laPPen grond en ander onroerend bekendgemaakt Ruding stelt dat het dirnsKip-; mpt elkaar hphhpn Ovpr dp Soed' onder meer via het American gaat om voorlopige cijfers De defïm- 2S^£ï22?S£ï£. LandProgram. „eve volgen 1„ februari Het financie- Massa-executie Peking - Woens- tionaris: „Beide ministers rolden hun zie Pa9- 3 kol. 3 dat er geen extra ombuigingen ko men. tionaris: „Beide ministers rolden hun mouwen op. Ze begonnen met een glimlach en eindigden met meer glim lachen Minister Shultz heeft tijdens de besprekingen geen aparte verkla ring afgelegd over de zeer harde aan val die minister Gromyko eerder op de dag in Stockholm op de Europese ontwapeningsconferentie had gedaan op het beleid van de Verenigde Sta ten. De Westelijke landen hebben teleur gesteld gereageerd op de harde toe spraak van Gromyko gisteren in Stockholm. De hoop dat Gromyko een signaal zou geven voor de hervat ting van de onderhandelingen in Ge neve over de beperking van de nu cleaire arsenalen, werd in een als „bikkelhard" omschreven rede de bo dem ingeslagen Gromyko haald met name fel uit naar de VS. „De agressieve buitenlandse politiek van de VS is momenteel de voornaamste bedreiging van de vrede De huidige Amerikaanse regering is i ADVERTENTIE i zijn in Peking 32 personen geëxe cuteerd in het kader van de campagne tegen de misdaad die in augustus van het afgelopen jaar door de Chinese autoriteiten is ontketend Volgens een bekendmaking aan de gevel van het gerechtsgebouw in Peking waren de mannen van tussen de 18 en 65 jaar schuldig bevonden aan verkrachting, moord of diefstal. STOCKHOLM - Vijf uur duurde woensdag het gesprek tussen Gromyko (li en zijn Amerikaanse collega Shultz a Dus doe vrijdagavond eens mee voor een tientje. Met meer kaarten, meer kansen. Kaarten kunt u kopen bij Shell, Albert Heijn en Rabó. DOE MEE,DOE'T VOOR DEZONNEBLOEM. DEN HAAG (GPD) Een 81-jarige inwoner uit het Noordhollandse An na Paulowna is gistgren het veertien de slachtoffer geworden van de tropi sche shigclla-bacil. De man overleed woensdag aan de gevolgen van dy senterie. Voordat hij ziek werd had de man vermoedelijk besmette Noor se garnalen gegeten. Bij het ministerie van welzijn en volksgezondheid zijn gisteren geen nieuwe gevallen van dysenterie bin nengekomen De importeur van de bewuste partij garnalen is nog steeds niet gevonden De Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling is inmiddels begonnen met een onderzoek naar de herkomst van de garnalen Daarbij betrekt hij ge ruchten in visserijkringen als zouden de besmette garnalen afkomstig zijn Van den Broek niet eens met VS-reis Lubbers DEN HAAG (GPD) Binnen de regering is wrijving ont staan over het bezoek dat mi nister-president Lubbers op het ogenblik aan de Verenigde Staten brengt. Minister Van den Broek is het niet eens met de prominente rol die Lubbers voor zich opeist in het buitenlands beleid van de Nederlandse regering. De mi nister van buitenlandse zaken wil nu ook zo snel mogelijk naar de Verenigde Staten feen woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag ontkende noch bevestigde deze reisplan nen van de minister. uit Engeland. De vis zou deel hebben uitgemaakt van een party van vijf ton garnalen die in dat land zou zijn afgekeurd. Volgens dr. L. Lelijveld van de Utrechtse GG en GD is het niet juist dat het Academisch Ziekenhuis zijn dienst al op 2 januari zou hebben gemeld dat bij een patient de shigella- bacil was gevonden „Dat hoorden we pas een dag later en niet van het AZU. maar van de huisarts van De Tol steeg", aldus Lelijveld. We hebben toen onmiddellijk, binnen een half uur. naar het AZU gebeid voor gege vens over de bacil Direct daarna hebben we die doorgegeven aan het streeklaboratorium en het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid", zo meldde Lelijveld woensdag Daarmee bestrijdt Lelijveld medede lingen van prof. J Verhoef van hel AZU dinsdag dat de GG en GD pas op 6 januari zou hebben teruggebeld, waardoor onnodige vertraging in het. ophelderen van de kwestie zou zijn ontstaan. De garanalengroothandel Heiploeg in Zoutkamp beziet de mogelijkheid een aanklacht in te dienen tegen de Staat wegens het te snel afkondigen van een invoerverbod voor garnalen uit Zuid- oostaziatische landen. Alvorens con crete stappen te ondernemen wil het bedrijf eerst het onderzoek naar de besmette garnalen afwachten. Ook directeur Schreur van Johma, een van de grootste saladesfabrieken van ons land. wil dc geleden schade gaan verhalen op de overheid. Van den Broek Relatie VS- Sowjet-Uïiie TAe Sowjet-Unie lijkt niet r<wj I JLJvan zins op korte ter- 1 mijn betere betrekkingen l" I aan te knopen met de Ver- -) enigde Staten Alle toenade ringspogingen van de Amerikanen ten spijt, blijven de Russen de rege- ring-Reagan zien als het grootste ge vaar voor de wereldvrede. In niet mis te verstane' bewoordingen heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko gisteren in Stock holm bittere verwijten gericht aan het adres van de Verenigde Staten. De optimistische verwachtingen over verbetering van de relatie tussen bei de supermachten is na gisteren héél wat minder reëel geworden Kort voor de Europese ontwapeningsconferen tie in de Zweedse hoofdstad richtte Ronald Reagan zich voor het eerst sinds jaren in een gematigde en ver zoenende rede tot de Sowjet-Unie in een poging de ijzige sfeer tussen beide landen te doorbreken. Elke anti-Sow- jet-retoriek, die tot voor kort Reagans redevoeringen beheerste, bleek plot seling geheel en al afwezig. De Russen zijn er niet 'ingetrapt', getuige Gro- myko's rede voor de ontwapenings conferentie. Onder de huidige om standigheden stelt Moskou geen en kele prijs op de Amerikaanse toenade ringspogingen. Sterker nog: de Sow- jet-Russen zijn absoluut niet gevoelig voor de milde toonzetting van de Amerikaanse president De VS zijn in de ogen van de machthebbers in het Kremlin voor de volle honderd pro cent verantwoordelijk voor de plaat sing van Pershings en kruisraketten in West-Europa Praten over vermin dering van het aantal atoomraketten, zoals tot eind vorig jaar in Genève is gebeurd, zien de Russen niet meer zitten. Voor zover het aan Moskou ligt, blijft ook het enige kanaal van Oost-Westoverleg de ontwape ningsconferentie in Stockholm ver stopt. Tot nu toe heeft. 'Stockholm' duide lijk gemaakt, dat de Sowjet-Unie nog geen antwoord heeft op de Ameri kaanse strategie. Deze moet een drie ledig doel dienen: de wereld en vooral de bondgenoten in Europa tonen, dat het de VS ernst is de relatie met Moskou te verbeteren, de wil van de Amerikanen tot uitdrukking brengen de kemwapenrace tot een halt te brengen en het imago van Reagan in eigen land op te vijzelen met het oog op de komende presidentsverkiezin gen. Het is opmerkelijk, dat Reagan met de verkiezingen in zicht zijn po gingen heeft verdubbeld om zijn ont stemde bondgenoten voor zich te win nen en tegelijkertijd de gunst van het kiezerspubliek in de V£ te verwerven. Het beeld van de nieuwe Reagan verdraagt zich niet met dat van een president, die met getrokken pistool de vrede belijdt Hoewel Reagan zich nog niet officieel kandidaat heeft ge steld voor herverkiezing dit najaar, moet er van worden uitgegaan dat een gerede kans bestaat op verlenging van zijn mandaat. Reagan voor een nieuwe ambtstermijn in het Witte Huis is de Russen een gruwel. Van alle naoorlogse Amerikaanse presidenten heeft Reagan het in de ogen van de Sowjets het slechtst gedaan. De laat ste jaren hebben de Russen de indruk gevestigd dat zij pas echte zaken met de Amerikanen willen doen als Ro nald Reagan van het politieke toneel is verdwenen. Zij zullen dan ook de laatsten zijn de ex-Hollywoodfilmster succes te bezorgen, die hem kunnen helpen bij een eventuele "herverkie zing Door in Stockholm ln te gaan op de uitnodiging van de VS zou de Sowjet-Unie indirecte steun verlenen aan het streven van Reagan in het Witte Huis terug te keren. Het Russi sche 'njet' in Stockholm is vooral een neen tegen de persoon van de Ameri- j kaanse president. Het Amerikaanse optreden van de laatste weken heeft niet nagela- I ten indruk te maken in West-Europa, waar de bondgenoten zo langzamer hand ernstig begonnen te twijfelen I aan de wil van de Amerikaanse presi dent de relatie met Moskou te verbe teren De Russen verkeren in de wei- I nig benijdenswaardige positie, dat i w at hun opstelling ook is, zij op één of I andere manier Reagan altijd in de I kaart spelen Een situatie, die hoogst J frustrerend moet zijn voor de mach thebbers in het Kremlin, die zonder hun belangrijke man Andropov al een half jaar ernstig ziek een log I lichaam zijn zonder hoofd Als militai re en economische macht staan dc VS verre nummer één in de wereld. Dat zijn feiten, die de Sowjet-leiders met zijn ontgaan. Stockholm-tot-nu-toe moge op het eerste gezicht teleurstel- lend zijn, het zou onjuist zijn er de conclusie aan te verbinden, dat de I koude-oorlogretoriek heeft overwon- I nen. Het betekent alleen, dat verbete ring van de Oost-West-relatie met op korte termijn is te verwachten Dim TOKIO iRTR LTPI) In een steenko lenmijn in hel zuiden van Japan is woensdag brand uitgebroken. Vol gens de eerste berichten zijn er min stens elf doden gevallen. Er worden 70 mijnwerkers vermist. De brand brak uit ln de Ariake-mijn ln Takada. ongeveer 320 km ten zuld- westen van Tokio De mijngangen I liggen onder de baai van Ariake. De I mijn is de grootste van Japan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1