Werkloosheid steeg in'83 minder dan jaar ervoor ZWN moet nog zeven ton extra bezuinigen Protestmanifestatie lagere tegen uitkeringen in Axel Reeks inbraken in Middelburg Wie zijn neus NU 16.419 ZEEUWEN ZONDER WERK NUTROMA SCHENKT GRATIS SCHENKFLESJES DIENSTREGELING KRITISCH BEKIJKEN 10 KORTING MET GROOT AANTAL SPREKERS Leerlingen Sas van Gent worden voorbereid op fietstraject Temeuzen bi ilevekd .MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland vinden de aanleg van een kampeerterrein bij Kats niet aanvaardbaar; een camping bij Colijns- plaat wijzen zij niet op voorhand af. De gemeente Kortgene had de provincie gepolst.of deze in beginsel medewerking wilde verlenen aan de aanleg van strat beide kampeerterreinen. n vo net kampeerterrein bij Kats wordt afgewezen op grond van het streekplan 38öi 'Midden-Zeeland, het beleidsplan Oosterschelde en de structuurschets van de lw V gemeente. Het streekplan staat voor nieuwe verblijfsrecreatie langs de bek oosterschelde een terughoudend beleid voor; verder moeten eventuele nieuwe accommodaties in elk geval aansluiten bij bestaande complexen, bij woonge- 2 efi bieden of bij nieuwe jachthavens en een direct verband hebben met op de vi Heil MIDDELBURG - De werkloosheid in de provincie Zeeland is ook in 1983 verder gestegen. De orde stijging was echter minder groot dan in het jaar daarvoor. Het aantal werkloze mannen in Zeeland bedroeg eind december '83 11.453; tegen 10.141 twaalf maanden eerder. De stijging met 1322 werkloze mannen (12 procent) is lager dan de stijging van het aantal mannelijke werklozen die 1982 te zien gaf: Toen werd een toename van 2495 geconstateerd, ofwel 28 procent. Het aantal werkloze vrouwen steeg in 1983 van 4005 tot 4966. Deze stijging met 961 betekent een percentage van 21,4. In 1982 was deze stijging 25,3 procent Dit alles blijkt uit het overzicht over 1983, dat het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening (DBA) in Middel burg woensdag heeft gepubliceerd. soneel en bij het ongeschoold perso neel. Ook bij de vrouwen daalde de werk loosheid bij de jongeren. De afname is terug te vinden bij de volgende beroepsgroepen: handelspersoneel, kantoorpersoneel, huishoudelijk per soneel en sociaal en geneeskundig personeel. Eind december stonden 5030 Jonge ren onder de 22 jaar bij de arbeidsbu reaus ingeschreven; 46 minder dan de Gedurende het jaar 1983 nam de Dit betekent overigens niet dat er De toename van de werkloosheid was pe^gemeente^ zijn de werkloosheids werkloosheid vooral toe in het eerste geen doorstroming zou zijn. Ondanks het grootst op het platteland In het C1jfers yojgt- Borsele 602 Goes twartaal. Door seizoensinvloeden de beperkte arbeidsmarkt slaagt een rayon Tholen nam de werkloosheid 1389 Kape]]e 2q4 Kortgene 90 Rei- pONDERDAG 19 JANUARI 1984 PZC/provincie 13 vember de traditionele winterstijging waren de cijfers 21.000 en 17.000. Ipvallend was het afgelopen jaar de December enorme stijging van het aantal man- Gelijk met het jaaroverzicht heeft nen. dat langer dan twaalf maanden het DBA de cijfers over de maand bij het arbeidsbureau als werkzoeken- december bekend gemaakt. In die de was ingeschreven. Dit aantal steeg maand steeg het aantal mannelijke van 1850 tot 4900. Bij de vrouwen werklozen van 10.879 (eind novem- steeg dit aantal van 760 tot ruim 2000. ber) tot 11.453 (eind december). Het aantal werkloze vrouwen daalde in die periode evenwel van 5.074 tot 4.966. In totaal nam de werkloosheid in Zeeland in de maand december dus toe van 15.953 tot 16.419; een stijging met 466. In percentages uit gedrukt heeft Zeeland nu een werk- MIDDELBURG - Het inbrekersgilde >»°sheid van 16.3 procent. De provin- kin de nacht van dinsdag op woens- daarmee gunstig at tegen dag in Middelburg viermaal actief °e r?st. Bromfietser in Hulst aangereden gewest met relatief de laagste werk loosheidscijfers in Zeeland. {eweest. Daarbij werd voor 7500 gul- geluidsapparatuur buitge maakt. Tussen vijf en elf uur dins dagavond werd uit een woning aan de Jacob Schottestraat voor vierdui zend gulden aan apparatuur meege nomen. Daaronder waren een tape deck en een versterker. Toegang werd verschaft door het wegnemen van een houten paneel bij de voor deur. In de nachtelijke uren vonden de andere drie inbraken plaats Bij gara ge Louisse aan de Kalverstraat was eveneens geluidsapparatuur het doel wit. Hier werd in totaal voor 3500 gulden weggenomen, waaronder vijf sets autodeurspeakers en twee auto radiocassetterecorders. Toegang werd verschaft door het weghalen van een ventilatierooster. Er werd voor honderd gulden braakschade aange richt. De derde inbraak vond plaats bij het PZEM-kantoor (voorheen gemeente bedrijven) aan de Dam De buit be stond daar uit een biljet van 25 gul den. Ook werd geprobeerd de kluis te forceren waarbij voor vijfhonderd gul den schade werd aangericht. De po ging mislukte en volgens een woord voerder van de recherche van de gemeentepolitie was het amateurs- werk. Het kantoor van de woningbouwver eniging Middelburg kreeg eveneens ongewenst bezoek. Na het openschui ven van een raam aan de achterzijde kon(den) de onbekendein» binnenko men. In het pand werd een geldcasset- te opengebroken, die echter niets be vatte Wel werd voor 150 gulden braakschade aangericht, Koop- en ruilbeurs Zanglust Arnemuiden ARNEMUIDEN De vogelvereni ging 'Zanglust' in Arnemuiden houdt zaterdag 21 januari een koop- en ruilbeurs van vogels. Liefhebbers kun nen onderling vogels ruilen of verko pen, terwijl een aantal opkopers kwe kers van hun overtollig kweekmate- riaal zullen afhelpen. De vereniging staat er met een stand van gebruikte vogelmaterialen en boeken. De beurs wordt gehouden in de 'Groenmarkt' aan de Van Cittersweg in Arnemui den. De beurs begint om 13.00 en duurt tot 16.00 uur. van het land, waar de werk loosheid gemiddeld 18,3 procent be draagt. In Zeeland waren eind de cember slechts 161 vacatures; tegen 9.390 vacatures in het hele land. VLISSINGEN Bij scheepswerf 'Scheldepoort' in de Sloehaven ligt het Russische roll-oa'roll off vaartuig 'Inzhener Sukhorukov* (4009 brt) afge meerd met zware aanvaringsschade aan het voorschip. Eerder deze week is het Russische schip in aanvaring ge komen met het Panamese vrachtschip 'Sun Castor' (6737 brt) op de Wester- schelde tussen Bath en de Zandvliet. De 'Inzhener Sukhorukov' was onder weg van Antwerpen naar Riga met een lading stukgoed en containers. De 'Sun Castor' had juist een sleepboot vastge maakt om de Zandvlietsluis binnen te lopen om doorgeschut te worden naar de haven van Antwerpen, Op een gege ven moment brak de sleeplijn en kwam de 'Sun Castor' voor de boeg van de 'Inzhener Sukhorukov' te liggen waar op een aanvaring volgde. De 'Sun Castor kreeg een groot gat onder de waterlijn en werd snel op een bank gezet om zinken te voorkomen. Latei- werd dit vrachtschip weer de haven van Antwerpen binnengesleept om voor reparatie af te meren in het Mercantiledok. De 'Inzhener Sukhorukov' voer door naar Vlissingen om af te meren bij de Scheldepoort-werf. De aanvarings schade wordt geschat op circa 700.000.-. Na onderzoek heeft het Rus sische vrachtschip toestemming gekre gen om de reis naar Riga eventueel voort te zetten. Voorwaarde is wel dat de storm zodanig moet zijn geluwd dat de windkracht niet boven zes Beaufort mag zijn op zee. Op dit moment wor den nog onderhandelingen gevoerd of 'Scheldepoort' het schip mag repare ren of dat deze reparaties elders zullen worden uitgevoerd. de 'Inzhener Sukhorukov' afgemeerd bij 'Scheldepoort' iADVERTENTIE Oosterschelde bedreven vormen van recreatie. Volgens de gemeentelijke structuurschets ls de plaats waai- Kortgene nu een kampeerterrein wil toestaan - in het zuidoostelijk deel van de Leendert Abrahampolder - met geschikt voor kamperen vanwege de grote afstand tot het dorp en de jachthaven, de slechte ontsluiting en om landschappelijke redenen. Met de aanleg van het kampeerterrein bij Colijnsplaat - in de Grote inlaag ten westen van de haven - kunnen gs slechts (in beginsel) akkoord gaan als er een agrarische buffer tussen de camping en het natuurgebied komt. Er zai nog een afweging moeten plaatsvinden tegen de landschappelijke belangen van de inlaag - in het streekplan aangeduid als natuurgebied - en de natuurbelangen van de meer westelijk gelegen inlagen en van de buitendijkse gronden. trad daarna een daling op, die weer groot aantal mensen erin om werk te met 125 toe tot 1145. In het rayon mersWaaj g21 Wissenkerke 142 Brou- teniet werd gedaan door de toestroom vinden. Het aantal inschrijvingen bij Oostburg kwamen er 118 werklozen wershaven 174 Bruinisse 112 Duive- van schoolverlaters in juni. Van juli de Zeeuwse arbeidsbureaus bedroeg bij. Daar staan nu 1291 werkzoeken- lnriH ig- Middenschouwen ~96 Wes- tot en met oktober bleef de werkloos- in '83 bijna 19.000. het aantal uit- den geregistreerd. In Hulst en omstre- cersch0uwen 297 Zierikzee 442 Sint heid nagenoeg constant, tot in no- schrijvingen was bijna 17.000. In 1982 ken viel een stijging met 92 tot 1423 te phüinsland 117 Tholen 1024. Arne- rJo fv^Hiiirtnolo ,irinforcinrrinrr „.-aron Ho piiforc 01 nnn on 17 (100 cnncfateren R7 ctPPIT hpf. WPrlf- constateren Met 87 steeg het werk. mulden 155 Domburg 130 Marieker. loosheidscijfer in het gebied Goes. ke _7 Midde]burg 1948 valkerusse waar nu 3115 werklozen zijn. Zienkzee ,93 182 Westkapell,, na, Vlis- volgt met een stijging met 72 tot 1221 slnfen 25g3 Axe, 52g Sa5 V?J] Qent Temeuzen liet een toename met 41 tot 542. Terneuzen 1771, Hontenisse 381, 2841 zien. In het rayon Vlissingen Hulst 1042. Aardenburg 209, Oostburg bleef de werkloosheid nagenoeg ge- 899 en Sluis 180. lijk. Een toename van vier werklozen bracht het totaal daar op 2692. Alleen in de regio Middelburg daalde de werkloosheid. Een afname met 73 werklozen resulteerde daar eind de cember in een aantal van 2791 werklo- „T, n ir- zen Mede hierdoor is Walcheren het S T?,i w Voor één keertje mag u gratis proeven hoe lekker Nutroma smaakt. Schenkflesjes Nutroma; die zet u zó op het koffieblad. Die schenkt u zó in een lekker kopje koffie. Daarna stuurt u de kartonnenflessehoudernaarNuiricia. Antwoordnummer 10006. 2700 VB Zoetermeer. Een postzegel is niet nodig. Vermeld uw naam. adres, postcode, plaats én uw giro of bankrekening. U ontvangt dan van Nutricia fliO terug óp uw rekening. U mag, per gezin, één keer meedoen NUTBICIA R. uit Vogelwaarde is woensdagoch tend aangereden door een personen auto op de Grote Markt in Hulst. De Bij de mannen daalde alleen het jongeman bleef ongedeerd Het onge- werkloosheidscijfer van de groep on- val gebeurde toen de bestuurder van der de 19 jaar. Onderverdeeld naar een personenauto. N V. uit het Belgi- beroepen nam de werkloosheid bij de sche Hoboken. rechts af sloeg op het mannen bij het landbouwpersoneel, moment dat hy rechts gepasseerd bij de chauffeurs, bij het horecaper- werd door de bromfietser. ZIERIKZEE Het streekvervoer we zullen ook moeten bekijken of de ministerie van verkeer en waterstaat Zuid-West-Nederland (ZWN) zal nog vervoersvraag minder snel zal stijgen werd dat bedrag teruggebracht tot zeven ton extra moeten bezuinigen dan in voorgaande jaren. Een verzadi- 1215 miljoen. Eind vorig jaar bleek op de begroting van dit jaar. Dat is gingspunt is in zicht Dan hebben we echter, dat de minister de begrotingen één procent van de ZWN-begroting. minder versterking nodig, wat ook niet volledig kan dekken door de die 70 miljoen beloopt. Hoofd van de weer oplevert" Daar staat tegenover rijksbijdrage; er moet nog eens 28 vervoersdienst G. C. Schel linger ver- dat de forse tariefsverhoging van 1 miljoen af wacht overigens niet dat de ZWN "-er april een flinke verlaging van het helemaal zal uitkomen'. Men zal on- vervoersaanbod kan veroorzaken, wat der meer de dienstregeling, die 1 mei weer een verlaging van de inkomsten van kracht wordt, eens kritisch be- zou betekenen, aldus Schellingen Of zien, aldus Schellingen de bezuiniging gehaald zal worden zal Volgens het hoofd vervoersdienst zal dus pas in de loop van dit jaar duide- dit voornamelijk effect hebben op de üjk worden, lijnen in het noordelijk gebied (de Zuidhollandse eilanden en Rotter- fNlntinnnnP 7R min dam). Bekeken zal worden of hoogfre- ISUUUnUUl 40 tflLH. q6è§ De cpf,—Tonale groep quente lijnen aangepast, kunnen wor- De streekvervoerbedrijven in Neder- gepensioneerden Zeeland houdt don- den. Bijvoorbeeld van een tienminu- land zullen op hun toch al 'uitgekle- derdag 26 januari in de Oosterkerk in tendienst een kwartierdienst maken de' begroting 1984 in totaal nog eens Qoes de jaarvergadering. De CFO is of met een dergelijke lijn iets later 28 miljoen gulden moeten bezuini- de CNV-bond voor overheid gezond- beginnen of eerder stoppen. ..Daar gen. zo blijkt uit het blad van de heid.'Welzijn en sociale werkvoorzie- vloeit geen bloed uit", zegt Schellin- overkoepelende organisatie in het njng ger De ZWN-functionans signaleert streekvervoer, de ESO. Tijdens de bijeenkomst zal hoofdbe- verder nog een aantal ongewisse fac- oe oorspronkelijke begroting van alle stuurslid C M. Borst van de CFO een toren, die van invloed kunnen zijn. bedrijven samen kwam uit op 1,241 inleiding houden. De vergadering be- Regionale groep gepensioneerden CFO vergadert Stremming verdaagd WEMELDINGE De stremming van de Oostsluis te Wemeldinge is ver daagd naar de periode van 13 februari 1984 tot en met 9 maart 1984. Dit maakt het hoofd van de scheepvaart dienst Oosterschelde bekend. CDA Vlissingen over begroting '84 VLISSINGEN De afdeling Vlissin gen van het CDA houdt woensdag 1 februari de algemene ledenvergade ring in 't Anker in Vlissingen. Cen traal staat de begroting '84 van de gemeente Vlissingen. De fractie wil met de leden van ge dachten wisselen over deze begroting, die in februari in de Vlissingse ge meenteraad wordt behandeld Ook wil men weten van de leden welk beleid dit en de komende jaren ge voerd moet worden. De huidige voor zitter. J. F. M. J. Scheffers. treedt af Het bestuur stelt als kandidaat voor A C Dourleijn De vergadering begint om 20.00 uur. miljoen gulden. Na overleg met het gint om 10.00 uur. iADVERTENTIE Grandioze koopjes in kwaliteitskleding op artikelen buiten de opruiming AXEL - Uitkeringsgerechtigden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen houden donderdag 2 februari een protestma nifestatie in De Halle in Axel. Ze willen daarmee bezwaar maken te gen het verlagen van de uitkeringen en de gestegen kosten van levenson derhoud. Als sprekers zijn uitgeno digd: vice-voorzitter H. Bode van de FNV, het PvdA-kamerlid J. van der Docf, het VVD-kamerlid mr A. J. te Veldhuis, een vertegenwoordiger van de CDA-kamcrfractie, partijfunctio naris F. Biesboer van de CPN, het Zeeuwse statenlid J. Boogerd-Quaak, H. Hoogduin van de Dienstenbond FNV en beroepskracht Josy de Vuvst van de Jongerenbeweging verbonden met de FNV. Ries de Vuyst (gitaar) zorgt voor de muzikale omlijsting. De bijeenkomst begint om 14 00 uur. Het is de bedoeling dat de bezoekers - de organisatoren rekenen op een volle zaal - aan het slot van de manifestatie in een telegram aan de regering hun ongenoegen kenbaar maken over het beleid rond sociale uitkeringen en werkgelegenheid. Luk Brusselaers. maatschappelijk werker in Hulst en actief in de FNV- werkgroepen van uitkeringsgerech tigden. ziel het protest als ,.een sig naal aan de regering en de politieke partijen dat het zo niet langer gaat". ..We zullen hen duidelijk moeten ma ken wat we bedoelen. Ên als dat niet lukt dan valt er misschien te denken aan een meer gewelddadige manier zegt hij onomwonden. Brusselaers rekent voor. dat uitke ringsgerechtigden de afgelopen jaren honderden guldens hebben moeten inleveren terwijl de kosten van gas, elektriciteit, huren en andere directe levensbehoeften stijgen. Bezorgd maken de leden van de FNV- werkgroepen zich ook over de stelsel wijziging voor de sociale zekerheid die de regering op stapel heeft staan en die ertoe zal leiden dat de uitkerin gen zakken tot 70 en in sommige gevallen 60 procent van het laatstver diende inkomen. Brusselaers noemt het belangrijk „dat de mensen achter de kachel vandaan komen". „Maar misschien moet je, om dat te bereiken, nog veel harder bezuinigen". BIJ VERANDERING VAN SCHOOL SAS VAN GENT Leerlingen van de zesde klassen van alle lagere scholen in de gemeente Sas van Gent worden de komende maan den voorbereid op hun dagelijkse reis volgend jaar naar scholen voor voortgezet onderwijs in Ter- neuzen. De leerlingen krijgen van af half volgende maand verkeers- les over het traject Sas van Gent- Terneuzen. Uiterlijk begin april wordt de theorie in praktijk ge bracht als de leerlingen in colonne naar Terneuzen zullen fietsen. Na het doorlopen van de lagere school is de jeugd van Sas van Gent, Westdorpe, Philippine en commissies alle lagere scholen in de gemeente Sas van Gent en alle Temeuzense scholen voor voortge zet onderwijs vertegenwoordigd waren. Ook aanwezig waren Veilig Verkeer Nederland afdeling Ter neuzen en Sas Promotion. Zeker is dat de zesde klassers ver keerstechnisch gezien terdege zul len worden voorbereid op hun da gelijkse reis naar Terneuzen. In klassikaal verband zal uitvoerig aandacht worden besteed aan ge vaarlijke punten en verkeerssitua ties. Woordvoerder Jan Sanderse noemde gisteravond in dat ver band onder meer de brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij West- Zandstraat voor vervolgonderwijs dorpe, de oversteek bij Driekwart, vooral aangewezen op scholen in Terneuzen. Daarvoor moet tijdens het schooljaar dan wel dagelijks heen en weer ruim dertig kilometer de oversteek bij de brug Sluiskil en de Haarmanweg in Terneuzen. De verkeersles wordt gegeven aan de hand van een diaserie, die de worden gefietst langs de drukke Terneuzense afdeling van WN rijksweg 252. Op die route zijn in het verleden ai tientallen ongeluk ken met scholieren gebeurd. Verle denjaar vielen daarbij twee doden. Over de verkeersveiligheid van het traject werd woensdagavond in de over het traject heeft samenge steld. Eind maart of begin april wordt vervolgens met de zesde klassers naar Temeuzen en terug gefietst. Half februari wordt met de ouders van de leerlingen en de nijverheidsschool in Sas van Gent oudercommissies van de scholen een bijeenkomst gehouden, waarbij naast enkele leden van de ouder- nogmaals over het project verga derd ADVERTENTIE In verband met onze verbouwing zijn wij vanaf MAANDAG 23 JANUARI GESLOTEN. T m zaterdag 21 januari kunt u nog profiteren van onze laatste koopjes Member ol Itie Meratonil Briion Corporation iua HUI 71 23 MOOUMG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13