ZEELANDZ Zorg milieu-organisaties over schrappen van pijler FNV vecht voor kinderbijslag Marokkaanse familie in Sluis Vlissingse bergers halen binnenschip uit Antwerps dok almanak Voor ton aan kleding buit in Sluis D'66-er Tommel wil duidelijkheid over gevolg pijlerbesluit Bom op Domburgse strand Geen kwijtschelding van 'EROSIE VAN MILIEUWAARDEN DREIGT PZC A DONDERDAG 19 JANUARI 1984 GOES De stichting- Natuur en Milieu, het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming en het comité Samenwerking Oosterschelde (SOS) zijn ernstig verontrust over het besluit van minister N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) in de stormvloedkering geen 63 maar 62 doorstroomopeningen aan te brengen. De drie organisaties hebben de sterke indruk dat in toenemende mate aan het financiële aspect een overheersende betekenis wordt toegekend. organisaties zijn de gevolgen daarvan milieu en de oestervisserij noodzake- op het milieu niet bekeken en even- lijk is, wekenlang niet zal worden min is overleg gevoerd met milieu- gehaald. Een risico dat des te groter is groeperingen. Het gevolg van het ge- als de tamelijk optimistische ver bruik van de schuiven in de afbouwfa- wachting over het getijverschil bij se is, zo concluderen ze, dat het geopende schuiven tegen zou vallen, minimale getijverschil dat voor het Een en ander zou bovendien verande ringen in het stroompatroon teweeg kunnen brengen met als resultaat aanzienlijke schade aan de platen in het westelijke deel van de Ooster schelde. Philipsdam Ze vinden dat 'een erosie van milieu waarden dreigt' In een brief aan de minister schrijven Natuur en Milieu en het coördinatieorgaan: ,,Het heeft er zelfs alle schijn van dat in bepaalde gevallen niet eens meer naar milieu gevolgen wordt gekeken". De beide milieugroeperingen wijzen er in de brief - en SOS-voorzitter drs E. Boisse- vain in een mondelinge reactie - op dat de geplande totale doorstroomo- pening in de stormvloedkering een compromis was, waarbij is uitgegaan van het minimale getijverschil achter in de Oosterschelde, benodigd voor zowel het milieu als de visserij. Iedere vergroting van de doorstroomopening en daarmee van het getijverschil wordt beschouwd als een verbetering, rvan de organisaties niet inzien die door veranderingen in het ontwerp elders weer ongedaan ge maakt zouden moeten worden. Niet alleen het achterwege laten van één doorstroomopening heeft Natuur en Milieu, het coordinatieorgaan en Samenwerking Oosterschelde met be zorgdheid vervuld. Ze zijn ook niet gerust op het voornemen van rijkswa terstaat om bij het afbouwen van de stormvloedkering in de stroomgeulen Hammen en Schaar alle schuiven en in de Roompot een aantal schuiven enige tijd te sluiten. Volgens de Auto in de sloot: bestuurder gewond OOSTBURG De automobilist J. P ongeluk op de provinciale weg tussen L. uit Hulst is in de nacht van dinsdag Groede en Nieuwvliet. L. raakte met op woensdag in het Antomuszieken- zijn auto door onbekende oorzaak in huis in Oostburg opgenomen, De man de sloot. Het viertuig liep zware scha- raakte aan het hoofd gewond bij een de op, Informatie hout- en bouwsector MIDDELBURG Vandaag (donder dag) wordt in het 'Zuiderbaken' in Middelburg een bijeenkomst gehou den voor alle jongeren die werk heb ben of werk zoeken in de hout- en bouwrichting. Aanvang 19.30 uur. Deze avond die de vorm krijgt van praat- en informatieavond, wordt georganiseerd door de Hout en Bouwbond jongeren en werkende jongeren van het CNV op Walcheren. De bijeenkomst is bedoeld om met elkaar te praten over de toekomstmo gelijkheden voor jongeren in de hout en bouwrichting. Ook kunnen jonge ren er terecht met vragen over hun positie als werknemer en werkzoeken de. ZEEUWSE Snoepie Ze hadden er vrij lang over nagedacht, in dat gezinnetje te Koudekerke. Maar gisteren werd de knoop dan eindelijk doorgehakt. „Goed, goed", zei de heer des huizes tegen z'n kinderen, „als jullie dan zo graag een hondje willen, vooruit dan maar". En daar gingen ze met z'n allen. De auto in. Op weg naar het asiel. Ze waren hel er allemaal over eens. Dat leuke hondje met die zwarte vlekken, in dat achter ste hok - die moest het worden. Een doodgewoon vuilnisbakje, maar hartstikke lief. Snoepie heet het beest. Gisteravond, het was tegen tienen, liet de man Snoepie nog even uit. En eerlijk ge zegd: hij was best een- beetje trots. „Zo buurman", klonk het plot seling ergens vanuit het don ker een tikje spottend, „een waakhond aangeschaft?" Pas maar op", zei onze kers verse hondenbezitter enigszins gekwetst, „het is een politie hond". „Nou, daar ziet-ie ook niet erg naar uit". „Dat is ook de bedoeling", kwam de hondeneigenaar ge vat uit de hoek; hij is bij de geheime politie geweest". En met een triomfantelijke trek op het gelaat zette hij zijn avondwandelingetje voort. Snoepie hobbelde vrolijk kwi spelstaartend achter hem aan. ivan onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Het D'GG-Tweede-Ka merlid dr Dick Tommel vreest dat het plaatsen van G5 in plaats van 66 pijlers in de monding van de Ooster schelde negatieve effecten zal hebben op het milieu. Hij vreest die effecten vooral in combinatie met het uitstel van de sluiting van de Philipsdam, én met het gegeven dat bij sluiting van die Philipsdam de Oosterschelde voor een deel zal worden afgesloten. Tommel wil zo snel mogelijk een brief van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat over haar be sluit af te zien van de plaatsing van de zesenzestigste pijler voor de stormvloedkering. Het VVD-Kamer- lid mr Jan te Veldhuis ondersteunt de maatregel van de bewindsvrouw. Tommel is niet erg ingenomen met het besluit van mevrouw Smit. vooral niet aangezien hij maar moet raden naar de consequenties ervan. Volgens hem is de minister vooralsnog niét bereid om de Kamer schriftelijk in te lichten, zij wil dat pas doen bij het verschijnen van het vijftiende voort gangsrapport over de Oosterschelde- werken. dat in maart kan verschijnen Het Kamerlid is niet erg onder de indruk van de financiële 'winst' die wordt behaald, geschat op 5 a 10 miljoen gulden. Dat valt in het niet bij de totale kosten van 7,4 miljard, vindt hij. De risico's acht hij groter: immers, de doorstroomopening wordt, kleiner dan oorspronkelijk gepland, en dat kan negatieve effecten op milieu en schelpdierencultures hebben. Tom mel wil dinsdag, als de Kamer terug is van reces, de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat voorstel len mevrouw Smit om nadere gege vens te vragen, zodat de Kamer de handen vrijhoudt over haar bezuini gingsmaatregel te beslissen voordat er onomkeerbare situaties zijn ont staan. Het besluit om de Philipsdam pas in 1987 te sluiten, versterkt dit laatste nog. Ieder gebruik van de storm vloedkering terwijl het Oosterschel- debekken nog niet door comparti mentering is verkleind, levert aldus de brief van Natuur en Milieu en het coördinatieorgaan een te gering ge- tijdeverschil op. Des te meer zijn ze erover verbaasd dat nog altijd niets bekend is over het preeiese moment en de manier waarop de Philipsdam zal worden gesloten. In de brief wordt er bij de minister op aangedrongen de milieuaspecten ge durende alle bouwfasen van de Oos- terscheldewerken de hoge prioriteit te geven die noodzakelijkerwijs voort komt uit de destijds genomen beslis sing tot aanleg van de stormvloedke ring. De minister krijgt, daarbij het verzoek geen maatregelen te nemen die onvoldoende, doordacht dan wel schadelijk zijn voor het milieu. Boissevain vertelde dat de ontwikke lingen van de afgelopen maanden wellicht aanleiding kunnen zijn om SOS, waarbinnen een aantal actie- en belangengroepen vertegenwoordigd zijn. weer eens bijeen te roepen. Het samenwerkingscomite leidt al enige tijd een sluimerend bestaan, maar volgt de Ooslerscheldewerken niette min nauwgezet De SOS-vooratter vond het besluit te rechtvaardigen, hoewel het principieel onjuist blijft In het licht van eerder genomen beslis singen zoals het uitstel van de Philips- damsluiting en het gebruik van de pijlerdamschuiven in de afbouwfase, is er naar zijn mening evenwel sprake van een betreurenswaardige bespa ring. Leden van de duik- en demonteerploeg van de in Vlissingen met de Amerikaanse vliegtuigbom. DOMBURG - Op het strand bij Domburg, ter hoogte Sergeant-majoor P Stupers van de duik- en „demon- =- ~g|nj teerploeg bekeek de bom en zag dat deze "niet te demonteren viel omdat de bom beschadigd was. Met uiterste voorzichtigheid werd het projectiel vervolgens afgevoerd Vandaag, donderdag, wordt de bom in de voormiddag tot ontploffing gebracht op het strand bij Vrouwenpolder van het golfterrein, is woensdagmiddag omstreeks 17.00 uur een Amerikaanse vliegtuigbom gevonden. Een wandelaar trof het 500 pond wegende projectiel op het strand aan en waarschuwde de duik- en demonteerploeg van de marine in Vlissingen. ANTWERPEN Woensdagmiddag is het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen erin geslaagd hel Ne derlandse binnenschip Jolanda (1305 ton) te bergen. Het bergingsbedrijf is reeds twee weken bezig met de ber ging van het binnenschip, dat in de eerste weck van januari in de Ant werpse dokken zonk. De Jolanda w as geladen met 1260 ton ijzeren rollen en ijzererts en door nog onbekende oor zaak liep het schip vol water en zonk op zijn ligplaats in Kanaaidok B2. De firma Van den Akker stuurde om de lading uit de mimen te halen de bergingsvaartuigen Onrust.' Jacomi- na en Deurloo naar Antwerpen Verle den week donderdag was de lading uit het schip gehaald en kon met het trekken van de stroppen worden be gonnen. Door het inzetten van de Deurloo. 450 brt en met een lengte van 45 meter, betekende dit de eerste officiële berging van het in december 1983 gedoopte bergingsvaartuig. Om streeks twee uur waren de stroppen onder het binnenschip getrokken en konden de bok Walcheren van de firma Van den Akker en- de twee bokken Antigoon en Drua van het Belgische bergingsbedrijf Herbosci- Kiere uit Antwerpen beginnen met het schip boven water te draaien. Het bergingsvaartuig Deurloo. met een hoogte van 12 meter, torende hoog boven het achterschip van de Jolanda dat van de bodem omhoog kwam. De Deurloo en de Jacomma pompten daarna het binnenschip leeg, dat ver moedelijk naar een scheepswerf bij Rotterdam wordt gesleept, waar het schip wordt gerepareerd. Menens Mr Jan te Veldhuis, VVD-Tweede- Kanierlid, is het vooralsnog eens met het besluit van mevrouw Smit. Hij leidt er uit af dat het haar 'menens' is met het zoeken naar mogelijkheden tot bezuiniging. Dat is, zegt hij, in lijn met de wens van de Kamer dat ook zij dezelfde creativiteit aan de dag legt bij het zoeken naar besparings mogelijkheden, nu zij Dosbouw en Rijksw aterstaat dezelfde eisen stelt. Te Veldhuis vindt bezuinigingsmaat regelen verantwoord zolang essentiele randvoorwaarden waarbinnen het project moet worden uitgevoerd niet worden aangetast Het gaat hem er om dat een getijverschil van mini maal 2,70 meter bij Yerseke kan wor den gehaald, dat het, milieu in z'n algemeenheid niet wordt aangetast en dat de veiligheid niet in het geding komt. Hij ziet voorlopig niet in dat mevrouw Smit's bezuinigingsmaatre gel daar verandering in negatieve zin in zou brengen. Te Veldhuis, ..Je moet ieder miljoen pakken dat je pakken kunt. Ik vind' dit een goede zaak". Woordvoerders van CDA en PvdA, de kamerleden Eversdijk en Zijlstra, waren woensdag niet te bereikbaar. GRENSARBEIDER DUPE BELGISCHE WETGEVING VLISSINGEN Grensarbeiders verkeren vaak in een moeilijke en onduidelijke rechtspositie. De vak bonden in Zeeland worden herhaal delijk geconfronteerd met moeilijk heden waar grensarbeiders tegen aan lopen. Problemen, die te maken ftebben met de sociale verzekering, pensioen, arbeidsrecht, belastin gen. Een recent voorbeeld daarvan is een kwestie rond de kinderbij slag voor grensarbeiders die niet in het bezit zijn van de nationaliteit van een EEG-lidstaal. Abderrahmane Fallah is een 31- jarige Marokkaan. Hij woont in Sluis, sinds februari van het vorig jaar vader van een zoontje. Fallah werkt in Belgié, betaalt daar alle gebruikelijke premies en zou dus ook voor kindergeld in aanmerking moeten komen. Maar zijn aanvraag om kinderbijslag werd door de Bel gische autoriteiten geweigerd. De reden: volgens de Belgische wet geving wordt in principe alleen kin derbijslag uitbetaald voor kinderen die in Belgie opgroeien. Een uitzon dering op die regel wordt alleen gemaakt voor buitenlandse werkne mers afkomstig uit één van de EEG- landen. ..Kort en goed komt het er op neer dat dit gezin uit Sluis geen kindergeld krijgt omdat de man Marokkaan is En dat is zeer on rechtvaardig". zegt districtsbestuur der Henk Lenting van de Bouw- en Houtbond FNV in Zeeland Op deze manier is het gezin Fallah lot nu toe al zo'n 2500 gulden aan kinderbijslag misgelopen Onaan vaardbaar. vindt Lenting. Temeer, daar de man tot dusver wel al zijn premies in de Belgische staatskas heeft gestort. Pogingen van de bond en de Raad van Arbeid om via de Belgische minister van Sociale Voorzorg en de Nederlandse uitke ringsinstanties iets aan dit pro bleem te doen. zijn op niets uitgelo pen. „De Belgen redeneren gewoon: regels zijn regels en daar wijken wij niet vanaf'. Daar komt nog bij. dat in Belgie dezelfde bepalingen gelden voor uit keringen bij ziekte, onderbrekings- WW en invaliditeitsuitkeringen De FNV heeft inmiddels het PvdA-ka- merlid Elske ter Veld gevraagd om het voor de gedupeerde Abderrah mane Fallah op te nemen Via vra gen aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken zou getracht moe ten worden om een oplossing te vinden. Brochure VLISSINGEN-M1DDELBURG - De raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft besloten geen kwijtschelding van schulden te verlenen aan mensen, die een grote achterstand hebben opgelopen bij het betalen van hun energierekeningen. De raad van bestuur schrijft dit in een brief aan het Woonlastencomite Vlissingen. dat daarom had gevraagd. De raad van bestuur zegt niet aan het verzoek te kunnen voldoen, omdat dan een verkeerde verhouding zou ontstaan met de mensen die wel altijd trouw hun rekeningen hebben betaald, hoeveel moeite men daarvoor ook heeft moeten doen. Ook wil men voorlopig nog niet de elektriciteitstarieven verlagen, om daarmee de verhoging van de gasprijs op te vangen. De raad van bestuur zegt niet te willen vooruitlopen op de resultaten van 1983, maar deze eerst te willen afwachten. Wanneer die positief blijken te zijn volgens het jaarverslag, dat over enkele maanden wordt venvacht, kan volgens de raad van bestuur van de PZEM altijd nog een bestemming aan het batig saldo worden gegeven. De FNV heeft recentelijk een bro chure voor grensarbeiders uitge bracht. Het is een wegw ijzer, waar in allerlei vragen op het terrein van de ziektewet, ongevallenwet, werk loosheidswet. vakantie, pensioe nen, kinderbijslag, ontslag, belas tingen en de omrekpningskoers van Belgische francs en Nederlandse guldens worden beantwoord. Het boekje is niet alleen bestemd voor Nederlandse werknemers die in Belgié werken, maar ook voor Bel gen die in ons land hun brood verdienen Op maandag 13 februari wordt in het gemeenschapscentrum Malpértuus in Clinge een voorlich tingsbijeenkomst (aanvang half acht) gehouden voor Belgische grensarbeiders. Zij kunnen tijdens die bijeenkomst hun vragen en problemen voorleg gen aan een forum bestaande uit een vertegenwoordiger van het Bureau Belgische Zaken van de Raad van Arbeid Breda, de inspecteur der directe belastingen van Temeuzen en bestuurders van de Belgische Hout- en Bouwbonden. Het bijna éénjarig zoontje Karim van het Marokkaanse gezin Fallah in Sluis, dat tot nu toe verstoken bleef van kinderbijslag. SLUIS - Kledingdieven hebben in de nacht van dinsdag op w oensdag in Sluis een grote slag geslagen: uit de dames-, heren- en kinderconfectiezaak 'Maison Q' aan de Kaai werd voor rond 100.000 gulden aan kleding ontvreemd. De daders bleken over een kieskeurige smaak te beschikken, want zij beperkten zich voornamelijk tot wat tot de betere kleding gerekend mag worden. Men ging er vandoor met herenkostuums, broeken en suède jassen. Voor het vervoer moet men in ieder geval over een auto, busje of iets dergelijks hebben beschikt, maar over de indentiteit van het vervoermiddel - evenals trouwens over die van de daders - tast de groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de rijkspolitie, die samen met de technische recherche hel onderzoek in handen heeft, nog in het duister. De dieven kwamen het pand binnen door op het dak te klimmen, waar het slot van een deur werd geforceerd. Via die deur bereikte men de winkel Voor het afvoeren van.de gestolen goederen werd naar alle waarschijnlijkheid gewoon van de voordeur gebruik gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11