PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oost en west verdeeld aan start in Stockholm 9 Dysenterie-bacil werd op 2 januari ontdekt al Nieuwe Russische raketten in DDR EUROPESE VEILIGHEIDSCONFERENTIE Linda McCartney wegens drugs gearresteerd Wilton maakt kans op Japanse order Kiessling ontkent onder ede Minder wind Wisselend bewolkt en enkele winterse buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur ongeveer 4 gradenTot matig en aan de kust lot krachtig afnemende wind, draaiend van west naar noordwest 227e jaargang no. 14 Woensdag 18 januari 1984 (Van onze correspondent) rechten" Hij leek daarmee in te gaan tegen de verklaring van Helsinki in STOCKHOLM Oost en West zijn zeer verdeeld over de inhoud van de Europese 1975. waarin de bestaande toestand m veilicheidsconferentie die dinsdag in de Zweedse hoofdstad Stockholm is begonnen. Dat Europa wordt aanvaard en alleen via x or r 1 1 vreedzame middelen gewijzigd kan bleek al uit de eerste openmgsspeeches op deze 35-landenconferentie, die zeker twee jaar zal worden Later voegde Shultz echter duren. Tegenover de beperkte maatregelen die het Westen wil nemen om, via wederzijdse aan zijn uitlating toe dat de Verenigde informatie, de militaire structuren over en weer doorzichtiger te maken, kondigde het soevere£teitSvande'Europese landen Oostblok verstrekkende initiatieven aan voor een niet-aanvalsverdrag, bevriezing van uiteraard respecteren militaire budgetten en kernwapenarsenalen en de instelling van atoomvrije zones. ,n het westerse kamp ontstond dins- nadrukte in zijn toespraak: ..De deur dag in Stockholm irritatie over Oost- blijft open. wc zijn bereid tot onder- blok-voorstellen tot uitbanning van handelingen wanneer de Sowjet- chemische wapens in Europa. Shultz ook maar wil". In dit verband kondigde dinsdag ook in Stockholm MOSKOU/LONDEN (AFP/RTR/UPI/DPAt De Sowjet-Unie heeft 'tactische operationele raketten met een groter bereik' in de DDR opgesteld als 'tegenmaatregel' voor de plaatsing van Pershing-2 en kruisraketten in West-Europa. Dit staat in een reportage in de woensdageditie van 'Krasnaya Zwezda', het blad van de Sowjet-strijdkrachten waarvan het persbureau Tass dinsdag gedeelten heeft gepubliceerd. Sowjet-president Joeri Andropov had in november aangekondigd dat de Sowjet-Unie raketten zou opstellen in de DDR en Tsjechoslowakije. Volgens de Amerikaanse minister van defensie, Casper Weinberger zullen, zelfs als de VS het eens worden met Moskou over vermindering van het aantal Russische middellange-afstandsraketten in Oost-Europa, er 'enige' Pershing-2-raketten in Europa blijven staan Weinberger zei dit tegenover het Britse militaire tijdschrift Jane's Defence Weekly De Oostduitse minister van buiten- geschonden belolten vooruitgang zou landse zaken Fischer erkende dat betekenen in de opbouw van vertrou- sommige van deze voorstellen al ei- wen in Europa ders aan de orde zijn geweest, maar zo flpnpvp zei hij: „Wie wordt er minder van als wcffc vc ln een tijd als deze de NAVO en het De westerse landen vinden dat nu- Warschaupact uitdrukkelijk verzeke- cleaire zaken zeker in deze eerste fase ren af te zullen zien van geweld tegen- niet in Stockholm thuishoren. Ze over elkaar". hopen overigens wel te bereiken, via de informele contacten met het Oost De Nederlandse minister van buiten- b'ok. dat de Sowjet-Unie de onder- lanrisp zakpn Van der Broek zei daar- handelingen over beperking van de minister Shultz over de verdeling van enige lijd vast op hel probleem „De tele «ratcsisehe en middellanse-af- Europa Hl; ze, „De Verenigde Staten co»".1». te» fc&m wordt met grote spanning uitgezien aan dat de Verenigde Staten ov< naar de toespraak vandaag van de enkele maanden in Geneve voorstei- Russische minister van buitenlandse len zullen indienen voor een wereld zaken Gfomyko en diens gesprek wijd verbod van chemische bewape- onder vier ogen met Shultz. ning. Onderhandelingen over een dergelijk wereldwijd verbod zijn al Opmerkelijk was de verklaring van lang gaande in Genève en zitten al "an erkennen de rechtmatigheid niet van jet-Unie kwalijk ii cleaire kast wordt opengetrokken en standskernwapens in Geneve e,„„i,hn alle olanken worden leeggehaald' De wil hervatten. Deze zijn gestopt sinds de kunstmatig opgelegde verdeling bewegen en nu ineens in Mockho SSSTSS'vanTuiten Plaatsinff In november jl. bes„„ van Europa Deze verdeling Is de kern over een veel beperkter alleen v, van de nieuwe Amerikaanse atoom raketten in West-Europa. Shultz be- Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz benadrukte de noodzaak van praktische maatrege len. „Het zou een gruwelijke mislei ding van de volkeren van Europa zijn te doen alsof een hernieuwde bevesti ging van bestaande, en al te vaak van de Europese problemen ten zien van de veiligheid en de mensen- Europa geldend praten. Geneve weinig te Stockholm oor erbod te willen KmNS op hoog water De ondergelopen kade van de haven van Bruinisse, dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee. BRUINISSE - Het onstuimige weer, gepaard gaand met een hoge waterstand, heeft er dinsdag toe geleid dat de kade van de Oude Haven in Bruinisse weer eens onder water is gelopen. De overstroming bezorgde de drie bedrijven aan de Ilavenkade veel overlast, hoewel het water niet de werkplaatsen binnen liep. Overigens zal dit ongemak over enige tijd tot het verleden behoren, want begin december werd begonnen met aanpassingswerken, die onder meer het slaan van een damwand inhouden. Deze wand moet in de toekomst voorkomen dat de kade onderloopt, een euvel dat zich al jarenlang van tijd tot tijd voordoet. een windkracht van 5 tot 7 Bft. Donderdag lijkt er een voorlopig einde aan de stormperiode te ko- Een woordvoerder van de firma P Maaskant en Zonen sprak dinsdag van zeer veel ongemak en arbeids- verlet' Op het hoogtepunt van de vloed stond de kade ongeveer ze ventig centimeter onder water. De De Zeeuwse kust heeft weinig gele verhoging van de waterstand van den onder het drieste weer, wat 1.23 meter was vrijwel gelijk aan de hoofdzakelijk te danken is aan het voorspelling van het KNMI. De dood tij. Op Schouwen-Duiveland bedrijven kregen dan ook tijdig een is geen melding gemaakt van dui- waarschuwmg Bij de sluis in Vlis- nafslag Op Walcheren ging bij singen werd een hoogste water- Oostkapelle een stukje duin verlo- stand gemeten van plus 2,75 meter. ren. maar dat betreft, zoals men het wat zo n 80 cm boven normaal is bij het waterschap noemde, 'een Volgens het KNMI in Vlissingen bekend punt'. In West-Zeeuwsch- schommelde de windkracht dins- Vlaanderen was er sprake van lich- dag tussen 8 en 10 Bft en werden er te schade aan de bazaltgooiing windstoten gemeten van 49 knopen tussen Breskens en Groede, in (90 km per uur). In de loop van de grootte variërend van 2 tot 25 vier- nacht zou de wind Y'at afnemen, kante meter. Deze schade was dins- maar vandaag (woensdag! moet dagavond overigens ook al weer toch altlid nog gerekend worden on grotendeels hersteld STOCKHOLM Demonstranten torsteneen ballon ran vier meter doorsnede bij de opening van de Europese vredesconferentie dinsdag in de Zweedse hoofdstad Op de achtergrond hel opschrift De wereld wacht AMSTERDAM (ANP) - De mogelijk heid is niet uitgesloten dat Japan enkele onderzeeeers bestelt bij Wil- ton-Fijenoord in Rotterdam. Dit heeft de heer A.G.van Velzen, vïce- voorzitter van de kersverse 'Dutch and Japanese Trade Federation', dinsdag gezegd tijdens de oprichting van zijn organisatie in Amsterdam. De PvdA heeft inmiddels om snel overleg gevraagd tussen de tweede kamer en minister Van Aardenne op basis van het dinsdag verschenen rapport-Langman. dat de Rotterdam- erf centraal stelt met betrekking tot de scheepsbouw- en reparatiesec tor in het waterweggebied. Volgens de heer Van Velzen (directeur van Brandsteder- Electronics - impor teur van Sony-produkten) heeft zijn maatschappij .al in maart vorig jaar contacten gelegd met Japanse bedrij ven waaronder de Mitsubishi-werf. Daarbij is de mogelijke levering van Nederlandse onderzeeeers aan Japan ter sprake gekomen. Japan zou be langstelling hebben voor onderzeebo ten van hetzelfde type als Taiwan heeft besteld. Directeur Sluis van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord bevestigde dat er contacten zijn met Japan over de levering van marineschepen. Hij acht het verwerven van opdrach ten 'reeël mogelijk' als de werf erin slaagt uit de surceance-situatie te komen, zoals ook Langman bepleit Volgens Sluis zijn de besprekingen aanvankelijk begonnen over de leve ring van twee onderzeeboten ter waar de van ongeveer 1 miljard gulden Maar het kan volgens hem best zijn dat er uiteindelijk bestellingen wor den geplaatst voor de levering van fregatten of korvetten. De door Sluis als 'serieus' omschreven belangstelling van Japan heeft te ma ken met de wens van de regering in Tokio om de handelsbalans met Ne derland wat meer in evenwicht te brengen. De Dutch and Japanese Trade Fede ration is een initiatief van een kleine twintig importeurs van Japanse pro- dukten. Deze bedrijven vertegenwoor digen een importwaarde van circa 1,5 miljard Er werken 2500 mensen in loondienst en bij de organiatie zijn nog eens 11.000 mensen indirect be trokken. Tot de deelnemers behoren Akzo Coatings. Auto Palace (importeur van Mazda auto's), Brandsteder (So ny), Daniels (Seiko), Hart Nibbrig (Mitsubishi), Koga Trading (Miyata rijwielen), Landre en Glindcrman (gereedschapswerktuigen) en Louw man (o.a. Toyota). UTRECHT (GI'D) Het Academisch januari daarover absolute zekerheid dat er meer ziektegevallen waren, sen. hebben nog dagenlang zeil ge- Volgens vice-voorzitter Velzen is er ziekenhuis in Utrecht (AZU) wist op werd verkregen, heeft het ziekenhuis dan dat van een vrouw die in ;Yt zocht naar de bacil, terwijl het in het in Japan belangstelling voor hoog- -jj december al vrijwel zeker dat de zowel het bejaardenhuis als de GG en AZU was terechtgekomen. AZU al bekend was waardige Nederlandse produkten vergiftiging in het bejaardehuis Tol- GD gewaarschuwd. Onnodig tijdver- De andere ziekenhuizen waar de pa- Dit heeft prof. J Verhoef hoogleraar „variërend van bloembollen tot ma- slceg was veroorzaakt door de shigcl- lies is opgetreden, doordat het zie- tienten van Tolsteeg waren opgeno- rineschepen". la-dysenteriqbacil. Toen maandag 2 kenhuis er niet van op de hoogte was men. het Antomus en het Diacones- 1 Slot Zie pagina 5 KOl. 1' Zie ook pagina 71 M LONDEN Paul McCartney en zijn vrouw Linda kort na aankomst uit Barbados 1 Va'11 onze correspondent i LONDEN De vrouw van popster Paul McCartney, Linda, is gisteren op het Londense vliegveld Heath row gearresteerd omdat ze een kleine hoeveelheid hasj in haar bezit had. Het echtpaar McCartney kwam uit Barbados, waar zowel Paul alb Linda een dag eerder ook wegens drugbezit waren veroor deeld. Linda werd gisteren enige tijd na haar arrestatie weer op vrije voeten gesteld, en zal volgende week voor de rechter ln West-Londen moeten verschijnen. De aanhouding heeft in Engeland grote opschudding ver oorzaakt, omdat het nu de derde keer is. dat de familie McCartney wegens drugbezit in problemen is gekomen Vier jaar geleden werd in Japan in de bagage van ex-Beatle Paul hasj aangetroffen. Hij moest anderhalve week in de gevangenis doorbren gen. en werd daarop het land uitge zet De popster verklaarde bij die gelegenheid nooit meer hasj te zul len roken Dinsdag veroordeelde de rechter op Barbados het echtpaar tot een boe te van ruim 300 gulden elk. Hun advocaat, David Simmons, zei na de zitting aan verslaggevers „Ze zijn erg geschrokken Ze hebben aan de rechter gezegd, het nooit meer te zullen doen Maar gisteren, terwijl zijn vrouw door de douane werd ondervraagd, tapte Paul McCartney uit een heel ander vaatje Hij zei: Laat me één ding duidelijk maken. Wat jullie ook denken dat ik gedaan heb. hasj is heel wat minder schadelijk dan rum-punch, whisky en nicotine, die allemaal zo verkrijgbaar zijn. Ik vind dat hasj gelegaliseerd moet worden." 'Van onze correspondent! BONN De ontslagen Westduitse viersterren-generaal Gunter Kiess ling heeft dinsdag bij een notaris een verklaring onder ede afgelegd dat hij nooit van zijn leven homoseksuele contacten heeft gehad en dat hij ook nooit in bars van het homo-milieu in Keulen is geweest. Eerder had de ex-generaal, die tot voor kort plaatsvervangend opperbe velhebber van de NAVO was. dit al talloze keren in interviews meege deeld. Bovendien heeft zijn advocaat wegens laster en belediging een klacht bij Justitie ingediend Minister van defensie Worner blijft volhouden dat hij Kiessling terecht met vervroegd pensioen beeft ge stuurd (4# Terreur bestraft De rechtbank in Almelo heeft dinsdag in totaal 7.5 jaar gevangenisstraf opgelegd aan vier mannen die terreur hebben gepleegd tegen in Twente wonende Christen Turken Zij hebben onder meer brand gesticht in een theehuis in Enschede en een koffiehuis in Hengelo bescho ten. De acties zouden zijn opgezet door een organisatie in Turkije die zich keert tegen de Christen Turken. Video Voor het thuis op video opne men van tv-programma s hoe ven hoeven niet opnieuw au teursrechten te worden be taald, meent het Amerikaanse Hooggerechtshof. (PAGINA 2) GEEN NIEUWE GEVALLEN GEMELD Het besluit ran minister Smit- Kroes om een pijler in de Oosterscheldedam te schrap- I pen. levert een besparing van I ongeveer vijf miljoen gulden op (PAGINA 11) Verruwing De spelverruwtng steekt ook in het korfbal de kop op. maar I het is allemaal 'nop net niet onsportief te noemen Dearbi- I ters /«oefen attent zijn. (PAGINA 19) Radiu en tv. kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 11, 13. 15 en 17. Sport: 19. In actie na besmetting TT et tragische gegeven 'V^Ll -Livan dertien sterfgeval- r-^Y 1 len en meer dan honderd -'"H ziektemeldingen na het eten van besmette garnalen is de afgelopen dagen niet alleen reden geweest voor grote schrik en beroe ring over dc vraag hoe een dergelijk drama heeft kunnen ontstaan. Het is ook aanleiding voor groot alarm over de kwaliteit en de betrouwbaarheid van de controle op vis- en visproduk- ten die de markt bereiken. In de reeks van vergiftiglngs- en besmettingsaf faires in de levensmiddelensector, die zich de laatste Jaren hebben voorge daan. heeft deze zaak van de besmette 'Noorse' garnalen voor een gruwelijk record aan slachtoffers gezorgd. Wie zich had voorgesteld dat iets derge lijks in een op het oog met regeltjes en wetjes dichtgetimmerd land als Ne derland tot de onmogelijkheden be hoort is nu plotseling met de ruwe werkelijkheid geconfronteerd. Een werkelijkheid, die erop neerkomt dat de keuring van geïmporteerde garna len niet waterdicht is gebleken dan- wel dat een afgekeurde partij langs een achterdeur toch bij de consument is terechtgekomen. Het onderzoek naar dit besmettingsgeval met de dysenterie verwekkende bacil Shigel la is nog in volle gang Het is zeer de vraag of schuldigen of verantwoorde lijken voor de levering van de partij garnalen kunnen worden achter haald. Dat neemt niet weg dat op voorhand al enkele conclusies van verstrekkende aard behoren te wor den getrokken Niet alleen uit een oogpunt van volksgezondheid, maar ook met het oog op de betrouwbaar heid die de consument mag verlangen van de produkten. op de markt aange boden Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserijheeft gisteren aange kondigd dat op korte termijn maatre gelen zullen worden genomen. Zo zal het hele systeem van de verwerking van en de handel in garnalen grondig worden doorgelicht; het is de bedoe ling dat er een strakkere controle komt op de invoer van als 'Noorse' aangemerkte, maar uit Zuidoost- Aziatische wateren afkomstige garna len; bovendien zal een grondig onder zoek moeten worden verricht naar de hygiënische omstandigheden in de vele (huisipellerijen die Nederland kent Het ls triest dat zich eerst een dergelijke explosie van besmetting met fatale alloop moet voordoen voor dat er wordt ingegrepen in een sector, waarvan bekend was dal er toch van alles kon gebeuren. Tot de vreemde ervaringen die dit soort drama's bege leiden behoren namelijk steevast de kennelijk in brede kring gangbare verhalen over praktijken van malafi de handelaren in garnalen die hun gang kunnen gaan De reguliere han del, import cn export in garnalen heeft - zo blijkt ook nu - al Jaren lang gehamerd op verbetering van de in spectie op de garnalen en met name op de invoer ervan Ruim een jaar geleden ziir. op diverse plaatsen in Nederland Invallen gedaan bij illegale (huisipellerijen van garnalen, waar onder bar slechte hygiënische condi ties werd gewerkt. Maar, zo is nu het verwijt, ingrijpende maatregelen of verscherping van de controle zijn uit gebleven Pas nu de schrik er echt inzit blijkt het mogelijk om tot nadere actie over te gaan Zoals steeds bij dit soort spraakma kende affaires wordt nu al voor zien dat er een niet geringe terugval zal ontstaan in de omzet van garna len Eerdere vergiftiglngsgevallen, zo als die in 1981 met de mtrietbesmet- ting van diepvriesprodukten van Iglo. hebben dat uitgewezen. Het is dan ook onbegrijpelijk dat er vaak in het belang van een vermeende ongestoor de gang van zaken in bedrijfstakken als deze van alles door de vingers wordt gezien en oogluikend wordt toegestaan met het risico dat er onge lukken gebeuren Bovendien is de terugslag voor de betreffende bedrijfs takken - waar de goeden altijd onder de kwaden moeten lijden - bij inciden ten van deze omvang vaak veel groter dan wanneer tijdig was ingegrepen, hoe ingewikkeld dat misschien ook mag worden voorgesteld Eén ding moet in ieder geval voorop blijven staan: het belang van de volksgezond heid gaat boven cat van de garnalen- consumptie. Nu lijkt het erop te dui den dat de omgekeerde volgorde een kans heeft gekregen Het is wTang na afloop daarvan te moeten vaststellen dat memand met een dergelijke af schuwelijke gang van zaken is ge diend. vdM Jaguar explodeert boven laboratorium chemische wapens NORTON (AP) Een Britse Jaquar- slraaljager is dinsdag op een trai- ningsvlucht geëxplodeerd boven een laboratorium waar onderzoek wordt verricht naar biologische en chemi sche wapens, aldus ren woordvoer der van het ministerie van defensie. Het toestel is even buiten de hekken rond het laboratorium neergestort. 1 De piloot gebruikte zijn schietstoel en is veilig geland op het dak van het laboratorium, aldus een woordvoer- I der. 1 In het laboratorium bij Wiltshire, on- P geveer 120 km ten zuidwesten van I Londen, wordt onderzoek gedaan 1 naar het gebruik van giftige chemica- J lien en ziekten als hondsdolheid in wapens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1