ZEELAND" Miljoenentransactie voor haventerminal Terneuzen Middelburg maakt weg vrij voor bouw verpleeghuis lijdt Garnalenhandel lijdt (nog) niet onder besmettingsalarm Kreeftenschip ten onder PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote buit bij antiekroof almanak AUG. DE MEIJER KOOPT 7,6 HA GROND Storm houdt Olau-schepen in de haven Inbraak in tuincentrum PAGINA 9 TERNEUZEN Het scheepvaart- en havenbedrijf Aug. de Meijer in Terneuzen, een volle dochter van Nedlloyd, heeft maandag 7,6 hectare grond aan de Zevenaarhaven in Terneuzen gekocht. Met die transactie is een bedrag van iets meer dan 5 miljoen gulden gemoeid. Directeur A. van Langeveld van De Meijer en directeur W. H. Blok van het Havenschap Terneuzen tekenden maandagochtend in het havenschapsgebouw de koopovereenkomst. Dat gebeurde in aanwezigheid van het voltallig dagelijks bestuur van het havenschap. De Meijer wil aan de Zevenaarhaven een bulkgoedterminal bouwen, die in 1985 gereed moet zijn en ruim 20 extra arbeidsplaatsen oplevert Met de bouw van die terminal - de hoofdmoot wordt gevormd door een tweetal be- dnjfshallen met een totale lengte van ruim 200 meter - is een bedrag van enkele miljoenen gemoeid Gedeputeerde drs R C. E. Barbe (economische aangelegenheden), ook .voorzitter van het Havenschap Ter neuzen, constateerde tijdens de bij eenkomst. maandag in het haven schapsgebouw ,,De positie van de haven van Terneuzen wordt op deze Aanhangwagen met hout gekanteld wijze verdiept en versterkt. Het is havens kunnen dus worden be- bekend de havens zijn de trekpaar- schouwd als de trekpaarden van de den van de economie, de Zeeuwse Zeeuwse economie en de haven van OSSENISSE Uit een woning aan de Dorpsstraat in Ossenisse is in de nacht van zondag op maandag voor ongeveer 20.000 gulden aan antieke goederen gestolen. De daders zijn de woning - van de 34-jange H. P. - binnengekomen door een raam aan de achterzijde van het pand te forceren Het gehele huis is doorzocht Onmiddellijk na aangifte bij de rijkspolitiegroep Hontenisse. heeft de technische recherche een onderzoek verricht Terneuzen is van een enorm belang voor de economie in de regio Zeeuwsch-Vlaanderen" De verkoop van de ruim 7 hectare grond aan Aug de Meijer noemde Barbé "een gewel dige impuls voor de haven' Dat be drijf omschreef hij trouwens als 'ge zond en dynamisch'. De gedeputeerde ging in zijn lofzang nog een stapje verder en stelde zelfs vast: „De onder nemingslust druipt er gewoon af'. Direct na de ondertekening trok het gezelschap naar de Zevenaarhaven waar Havenschapsbestuurder ir O. Boom. hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland, de eerste paal sloeg voor de uitbreiding van die haven. Is dat werk gereed - in de loop van volgend jaar - dan is er aan de Zevenaarhaven ruim 400 meter kade beschikbaar. Met dat karwei is bijna tien miljoen gemoeid. Behalve Aug. de Meijer maakt ook 'Elocoat'. een volle dochter van de papierverwerkende industrie Elopak Nederland' gretig gebruik van de ver lengde haven. Het bedrijf legt momen teel de laatste hand aan de vestiging aan de haven, ook al een investering van vele tientallen miljoenen. Het kreeften-opslagschip in gezonken toestand bi) de ligplaats in de voormalige veerhaven De Val in Zierikzee ZIERIKZEE— Het kreeften-op slagschip van de handelsonderne ming Homarus Holland BV is zon dagnacht bij zijn vast ligplaats in dc voormalige veerhaven De Val in Zierikzee gezonken. Over de oor zaak is nog niets bekend. De rijks politie te water die de zaak in onderzoek heeft, vermoedt echter dat het schip door de heftige golf slag. veroorzaakt door de storm van zondagnacht, tegen een af- meerpaal is lekgeslagen. Zekerheid daarover is er pas als het schip gelicht is. De eigenaar. W J B de Haas van De Haas Holding BV in Rotterdam, was maandag niet bereikbaar, zo dat niet vastgesteld kon worden hoe groot de schade is Bedrijfslei der J L Nelis uit Vlake wist wel te melden dat De Haas verzekerd is. Op het tijdstip van het ongeluk waren er geen personen aan boord Het schip is voorzien van vers wa ter-bassins en werd gebruikt voor de tijdelijke opslag van levende geïmporteerde kreeften. Er waren echter geen exemplaren aan boord tijdens het ongeluk. Volgens Nelis was de boot nagenoeg leeg, op een partij oesters na. De bedrijfsleider werd maandagmorgen door de rijkspolitie te water telefonisch op de hoogte gebracht van de onder gang van het schip, dat ln 1899 door de scheepswerf Ewald Benninghaus in Duisburg is gebouwd, en dat onder de r.amen Gruno en Coran jarenlang dienst heeft gedaan als kanaal-sleepschip. Daarna fungeer de het schip gedurende tien jaar als overdekte zwemboot in de gemeen te Uithoorn, onder de naam Het spettemest Na een kortstondige periode als gemeentelijke school- zwemboot kwam het schip in han den van De Haas Holding BV, die het schip in Stellendam ombouwde voor de opslag van kreeften Vervol gens werd de boot naar Zierikzee vervoerd en half december vorig jaar in de voormalige veerhaven in gebruik genomen. ZEEUWSE ES Vijfenveertig leerlingen van kweekschool voor de handel in isterdam zullen vanmiddag (dins- in Middelburg en Vlissingen een luète houden over de mosselhan- In drie groepen van vijftien, ondervragen zij consumenten, detail handelaren en instellingen over ge bruik, toepassing en afzet van verse mosselen. De enquête vormt een belangrijk on derdeel van een werkweek, die de 45 tweedejaars-studenten deze week houden Zij proberen in samenwer king met het Mosselkantoor in Ber gen op Zoom een marketingplan te maken waarmee een stijging in de afzet van verse mosselen kan worden bereikt. De leerlingen verblijven de hele week in De Schouwse Boer in Haamstede Vandaaruit bezoeken ze bedrijven en instellingen die iets met mosselen en de promotie daarvan te maken heb ben In Haamstede werken de drie groepen hun gegevens uit en passen ze in in hun plannen. In hun plan moeten de leerlingen met alle facetten van de mosselhandel rekening hou den. produktle. houdbaarheid, prijzen en natuurlijk reclame L. Lucas van het Mosselkantoor van het produktschap voor vis- en visserij- produkten, zal de drie plannen beoor delen en het beste eruit lichten Dat gebeurt nadat de drie werkgroepen hun plan hebben gepresenteerd, don derdagmiddag in De Schouwse Boer. De kweekschool voor de handel is een driejarige MBO-opleiding. Het is de gewoonte dat tweedejaars-studenten tijdens een werkweek gezamenlijk een bedrijfsprobleem bij de kop nemen MIDDELBURG - Bij de gemeente Middelburg zijn dc planologische voorbereidingen voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland iSVRZ) in volle gang. Het tehuis, met 180 tot 210 bedden, moet verrijzen op de hoek van de Lelién- daalseweg en de Laan der Verenigde Naties in Middelburg. In het nieuwe verpleegtehuis zal plaats zijn voor dezelfde groep bewo ners als in Der Boede te Koudekerke: psycho-geriatnsche (psychisch) en so matische (lichamelijk) patiënten. Het ontwerp-bestemmingsplan Walcher- seweg. waarin voor de bouw van het verpleeghuis ruimte wordt gemaakt, wordt morgenavond (woensdag) be sproken tijdens de vergadering van de commissie Rovos (ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en stadsver nieuwing) in Middelburg. De vergade ring begint om half acht in de maquet tekamer van het stadhuis m de Zeeuwse hoofdstad. Al jaren kampen we met een groot tekort aan bedden in het verpleegte huis Der Boede". zei directeur M. L. Almekinders van de SVRZ maandag middag desgevraagd. „Vooral de si tuatie bij de psycho-genatrische pa- tiénten is nijpend Aanvankelijk wa ren we van plan om Der Boede uit te VOOR UITVOERING PLANNEN VAN SVRZ breiden, maar daarvoor kregen we geen toestemming van het ministerie van WVC (welzijn, volksgezondheid en cultuur) Het ministerie was bang dat Der Boede een te massaal karak ter zou krijgen en raadde ons aan om in plaats daarvan een tweede ver pleegtehuis te bouwen". In een rapport over het bestemmings plan wordt de voorgestelde lokatie 'ideaal' genoemd. Het verpleeghuis zal voornamelijk zijn gericht op Noord-Walcheren. Daarom is het gun stig om het verpleeghuis dichtbij de twee uitvalswegen naar Noord-Wal cheren (Leliëndaalseweg en Walcher- seweg) te situeren Ook met Zuid- Walcheren bestaat via de Laan der Verenigde Naties een prima verbin ding Ook bushaltes bevinden zich op loopafstand Dierenasiel Op het genoemde perceel bevinden zich momenteel het dierenasiel en een kleine manege. Zoals bekend zijn (Slot zie pagina 12 kol. 2) VLISSINGEN' - De storm heeft maandag nergens in de provin cie voor noemenswaardige pro blemen gezorgd. Alleen de pas sagiers van de veerboot OLau Hollandia ondervonden enige last. doordal het schip gister avond in de haven bij Vlissin gen bleef. Dit werd gedaan om dat men de verwachte weersom standigheden te slecht vond om probleemloos in de veerhavens te manoeuvreren. De loodsdien- sten in Vlissingen werden gis teravond gestaakt. Volgens een woordvoerder van het KNMI in Vlissingen had de wind het grootste deel van de dag kracht 8. met uitschieters tot 9 uit het zuiden tot zuidwes ten. Voor vandaag verwachtte men een naar west ruimende wind met een kracht van 7 tot 9 en een kleine kans op 'doorschie ten' tot 10 Gezien de richting en de ontwikkeling van de wind bestond er geen verwachting voor een extra verhoogde water stand. Bij de Olau Line bestond gister avond de hoop. dat de veerboten - ook de Olau Brittannia bleef binnen ln de haven van Sheer- ness - vandaag rond het midda guur weer kunnen afvaren De passagiers bleven gewoon aan boord nabij Krabbendijke KRABBENDIJKE - De rcchterrij- strook van dc noordelijke rijbaan van rijksweg 58, ter hoogte van de parkeerplaats Markies bij Krabben dijke. is maandagmiddag tussen 13.15 uur en 14.00 uur afgesloten geweest voor verkeer, nadat de aan hanger van een vrachwagencombina- tie, geladen met hout, was gekanteld. I De vrachtwagencombinatie, bestuurd I door de 56-jarige J. uit Gouda reed vanaf de parkeerplaats de rijksweg op. Daarbij raakten de rechterwielen de aanhanger in de berm en verzakten in de modder, waarna de aanhanger kantelde De lading kwam grotendeels in de berm en op de vluchtstrook terecht. De bestuurder van de combinatie bleef ongedeerd Een gedeelte van de rijstrook werd afgesloten in verband met het overladen van het hout op een andere wagen en het schoonma ken van de berm en de vluctstrook. De vrachtwagencombinatie was ei gendom van de firma J uit Gouda, en op weg naar de firma Van Riessen m Middelburg De aanhanger liep alleen een verbogen triangel op Inbraak in pand aannemersfirma ZIERIKZEE - Dit weekeinde hebben inbrekers hun slag geslagen in het pand van de failliete aannemersfirma ASD aan het Groeneweegje in Zierik zee Er werd voor enkele duizenden guldens aan materiaal en gereed schap gestolen. Afgelopen zaterdag was er ln het pand een 'kijkdag' voor een te houden verkoping Maandag ochtend werd de inbraak ontdekt. Ondertekening van de koopovereen komst. In het midden gedeputeerde Barbé. uiterst links havenschapsdi recteur Blok die directeur Van Lange veld 'de' pen waarmee de overeen komst is ondertekend, aanbiedt. Op de achtergrond notaris Van Slee. Compliment De man had een tafeltje bij het raam uitgekozen Een heer die hoge eisen aan een maal tijd stelt. Dat zag je zo Het moet gezegd de kok had goed zijn best gedaan. Een helder kippesoepje, een sma kelijk varkenshaasje, een feestelijke sortering aan groentes, een vriendelijk kni pogend schaaltje licht gebak ken aardappelen. Met een tevreden gezicht sloot de heer zijn maal af met een prettig geurende sigaar, een kop koffie en een goede cog nac En meneer, heeft het ge smaakt, informeerde de ober met een welgemeende belang stelling. Beste man, sprak de klant op warme toon. Het was zo lek ker, dat ik zelfs mijn schoon moeder even vergeten ben Zo'n compliment, daarbij zinkt zelfs een vorstelijke fooi in het niet. mirmmamÊmammmiÊÊmiiÊmmi I Ir. Boom sloeg de eerste paal voor de I verlengde Zevenaarhaven. Naast I hem een 'expert', die een oogje in het I zeil houdt GOES Het afgelopen weekeinde is ingebroken hij het tuincentrum Be- velaiul te 's-Hccr Hendrikskinderen. i Daarbij zijn ontvreemd: een telefoon- bcantwoordapparaat met bijbeho- I rende cassetterecorder, een trommel tje met vermoedelijk 55 gulden, een haakse slijpmachine en waarschijn lijk een motor-kettingzaag. Men kwam binnen door het forceren van een klapraam aan de westzijde van I het gebouw. De heer C. J. N. uit 's-Gravenpolder deed aangifte van de diefstal. Verder deed J. K uit Goes aangifte van de diefstal van een geldkistje met daarin waardepapieren, persoonlijke papieren en een onbekend geldbe drag. Het kistje werd vorige week gestolen uit een woning behorende bij hel Gasthuis te Goes. GERINGE SCHADE VOOR EXPORT VERWACHT GOES Dc alarmerende berichten over besmette garnalen, naar aanlei ding van een aantal sterfgevallen, hebben nog weinig gevolgen voor de Zeeuwse garnalenhandel. In die krin gen luidt de verwachting dat vooral de viswinkels er de meeste schade van zullen ondervinden. De garnalen- groothandels in Zeeland exporteren veel garnalen naar onder meer Belgie en Frankrijk en veronderstelt wordt dat daar de berichten over besmette garnalen nog niet zo zijn doorgedron gen. De 'schade' in de winkels valt overigens tot nu toe erg mee, omdat de consument kennelijk zaterdag nog nauwelijks op de hoogte was van'de affaire en maandag waren de winkels dicht. Daarom zal vanaf vandaag idinsdagl duidelijk worden wat de weerslag op de garnalenverkoop is. De verwachtingen zijn wat dat be treft niet erg hooggespannen. Het gaat er vooral om. zo benadruk ken verschillende Zeeuwse winkeliers, dat de consument het onderscheid weet te maken tussen Zeeuwse (Hol landse) garnalen en Noorse garnalen De besmetting is zoals bekend zeer waarschijnlijk veroorzaakt door in zo genaamde Noorse garnalen, die in werkelijkheid vermoedelijk uit Bang ladesh afkomstig waren Met de Zeeuwse garnalen is niets aan de hand. Deze Zeeuwse (ook wel Hol landse garnalen genoefhd) zijn kleiner dan de Noorse steurgarnalen en heb ben ook een wat donkerder bruin-rode kleur. De Noorse garnalen zijn lichtro- se. Verschillende vishandelaren zijn za- geven aan Zeeuwse garnalen. Van de totale garnalenomzet bij Tilroe is 90 procent Zeeuws en 10 procent Noors. Dat is volgens hem ook niet zo vreemd omdat de Noorse garnalen nauwelijks smaak hebben Ondanks het duidelijke verschil tus sen Noorse en Zeeuwse garnalen ver wacht de Vlissingse vishandelaar J Toet toch een terugval in de afeet van Zeeuwse garnalen. Overigens was verkoop van deze garnalen de laatste tijd toch al niet erg groot. De aanvoer was namelijk maar matig en daardoor de prijs erg hoog. Volgens garnalenhandelaar C. Jansen uit Brouwershaven is dat het gevolg van het voorkomen van grote scholen wijting. Deze vis eet enorme voorra den garnalen op. aldus Jansen, en dat heeft weer gevolgen voor de garnalen- vangst. Het tekort aan Hollandse gar nalen heeft er ook voor gezorgd dat met name rond de feestdagen de vraag naar Noorse garnalen door de consument sterk toenam, zodat een beroep moest worden gedaan op a dere invoergebied«r. zoals Azië Vismijn Vooral de vismijn in Colljnsplaat v werkt veel garnalen. Ongeveer 60 tot 70 procent van het aanbod bestaat daaruit. In Breskens is dat ongeveer 15 procent. Bij deze mijnen was overi gens nog niets te merken van de publiciteit Dat had onder meer te maken met het slechte weer. waar door veel vissers niet waren uitgeva ren. Pas in de loop van de week wordt aanvoer van garnalen verwacht. terdag wel gebeld door klanten die Noorse garnalen van hen hadden ge kocht en die om nadere informatie vragen. Voor zover beken zijn er uit Zeeland geen ziektemeldingen Vol gens de Goesenaar A Tilroe van de gelijknamige vishandel hoeven de mensen nu ook niet meer bang te zijn dat ze garnalen kopen uit de besmette partij. Dat waren namelijk garnalen die rond kerstmis in de handel kwa men en, zo legt hij uit, die partij is nu al lang opgegeten Na de alarmerende berichten heeft hij aan de hand van zijn eigen verkoopcij fers wat speurwerk gedaan en daarbij bleek dat in ieder geval de Goese garnalen-liefhebbers toch de voorkeui Het inpakken van garnalen bij garnalenhandel Jansen in Brouwershaven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9