Minder ziekenhuiskosten door bredere taak arts OESO: vaart uit groei economie VS Pil voor man binnen bereik Drie manieren om mee te spelen in de Staatsloterij. Verzekeraars betalen 9hoogleraars-toeslag alleen na machtiging PZC/binnen-buitenland Ylakgom lijkt teveel op kauwgom BETAALBAAR PERSPECTIEFVAN VERZEKERAARS Weer Molukkers in Capelle aangehouden GLAASJE OP Glistrup voorlopig vrij Rumoerige beëdiging BEGROTINGSTEKORT REM Bezwaren tegen import Franse 'atoomstroom' 1.000,- DINSDAG 17 JANUARI 1984 [den haag ianp) - Staatssecretaris Van der Reijden i volksgezondheid uerkt aan maatregelen om bepaalde soorten vlakgom die door verpakking en samenstelling veel op kauwgom lijkenuil de handel te kunnen nemen Kinderen die het vlakgom opeten lopen de kans als gevolg daarvan darm- en maagperforaties te krijgen DU heeft Van der Reijden gezegd op schriftelijke antwoorden van het PSP-tweede kamerlid Van der Spek. Op grond van de huidige regels in de warenwet kan het vlakgom niet verboden worden, omdat de gestelde samenstellmgseisen mei worden overtreden Van der Reijden werkt nu aan een wijziging van het speelgoedbesluit uU de warenwet, waardoor bepaald speelgoed dat door kinderen voor eetbare waar kan worden aangezien en dal inwendig gevaar kan opleveren, uit de handel kan worden genomen. Deze wijziging moet zo snel mogelijk tol stand komen. Inmiddels streeft Van der Reijden er wel naar om in goed overleg met de betrokkenen de omstreden produkten uit de handel te nemen. In een aantal gevallen heeft dat al tot resultaat geleid DEN HAAG (GPD) Als de huisarts een patiënt na verwijzing naar de specialist blijft volgen en begeleiden, kunnen de kosten voor ziekenhuisverpleging worden teruggedrongen. Dit idee maakt deel uit van een plan voor kostenbeheersing in de gezondheidszorg dat bij de verzekeraars (ziekenfondsen en particuliere maatschappijen) in bespreking is. De naam van dit plan is „Betaalbaar perspectief'. Hierbij gaat het erom, zo vindt men b(j het KLOZ (bundeling van particu liere verzekeraars) en de VNZ «zieken fondsen), dat positie en rol van de huisarts moeten worden verzwaard. Hij zou meer functies moeten vervul len die hem in het verleden langzaam maar zeker werden „ontnomen". Tot die op te nemen teken behoort het volgen en begeleiden van patiënten die „in de molen" komen door verwij zing. De verzekeraars haken ook aan bij de geplande versterking van de zoge naamde eerstelijnszorg (huisarts, wijkverpleging en aanverante hulp verleningsvormen). Ze vinden bijvoor beeld dat de huisarts bij de zorg voor moeder en kind bepaalde taken voor zijn rekening zou moeten nemen. Er zal een groter beroep op wijkverple ging moeten worden gedaan, zodat een vorm van ..verlengde verpleging thuis zal kunnen plaatsvinden. Ook zo kan veel ziekenhuisverpleging ver vallen. De verzekeraars hebben ook een visie op het inkomen van de huisarts. Dat zou gebaseerd moeten zijn op een vast én een variabel deel. zoals nu in feite ook het geval is. Maar de hoogte van Aanslag poltiebusje De Haagse politie heeft maandag drie scholieren (16, 17 en 18 jaar oud) uit die stad van hun bed gelicht. De politie denkt dat ze hebben geprobeerd een politiewa gen met inzittenden op te blazen tijdens de jaarwisseling Omdat het explosief op het verkeerde moment tot ontsteking werd gebracht ontplof te de bom niet onder maar naast de auto. Een van de jongens heeft inmid dels bekend. De politie spreekt van een geïmprovi seerd explosief, dat van afstand tot ontploffing werd gebracht. BOZE REACTIE SPECIALISTEN CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - De Capelse politie heeft maandag op nieuw acht Molukkers uit die plaats aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging bij de ont ruiming van een aantal woningen op 3 en 4 januari. De verdachten hebben zich op ver zoek van de politie onder begeleiding van de wijkraad overigens vrijwilig gemeld, zo heeft adjudant J Geensen van de politie maandag desgevraagd meegedeeld. Volgens Geensen worden nieuwe ar restaties binnenkort niet uitgesloten. Eerder werden veertien Molukkers uit de wijk Oostgaarde op verdenking van openlijke geweldpleging aange houden. Vijf van hen zitten nog vast, de rest is vrijgelaten. De aanhoudingen zijn verricht op basis van identificatie door de politie. Daarbij is onder meer gebruikge maakt van politiefoto's die tijdens de ontruiming zijn gemaakt. Volgens Geensen bestaat er nog geen duidelijkheid over de identiteit van de onbekende schutters, die enkele da gen na de ontruiming in de wijk circa dertig schoten met (automatische) vuurwapens hebben gelost. Het on derzoek duurt nog voort. Er werken permanent twaalf rechercheurs aan het gehele onderzoek. Fein ambassadeur Nederland in VS DEN HAAG (ANP) R. H. Fein wordt binnenkort benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in de Verenigde Staten met als standplaats Washington. Hij zal dr. J. H. Lubbers opvolgen, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst zal ver laten, aldus een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken Fein (59) startte zijn diplomatieke carrière in het buitenland in 1952 in Havanna Na posten in Zuid-Amerika. de Verenigde Staten, Iran en Thai land te hebben vervuld, kreeg hij in 1974 zijn eerste ambassadeurspost in Tanzania. In 1978 werd hij benoemd tot ambassadeur in Zwitserland Sinds 1982 is hij inspecteur buiten landse dienst. UTRECHT (ANP) - Particulier verzekerden die in een academisch ziekenhuis door een hoogleraar worden be handeld krijgen deze duurdere behandeling alleen vergoed, als hun verzekeraar vooraf een machtiging heeft ver leend. Ook moeten ze zijn verwezen door een specialist uil een alge meen ziekenhuis. Het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverze keraars (KLOZ) wil hier mee voorkomen, dat te automatisch de 'hoogle raars-toeslag' wordt be taald. De landelijke spe cialistenvereniging is boos over deze 'eenzijdi ge stap' van het KLOZ. Volgens directeur dr. R Scheerens van het KLOZ bestaat er in de academische ziekenhui zen al sinds jaar en dag een onderscheid tussen particulier verzekerden en 'privé-patiënten'. pa tiënten. die nadrukke lijk door de hoogleraar zelf willen worden be handeld. In dat laatste geval geldt op het parti culiere tarief een toeslag van 25 procent. Bij poliklinische behan delingen in academi sche ziekenhuizen wordt voor particuliere en zie kenfondspatiënten ge werkt met een jaar kaart: per specialisme een vast tarief voor alle onderzoeken en behan delingen binnen een jaar na het eerste klinische bezoek van een patiënt aan het ziekenhuis. Voor pnvé-patienten worden echter de normale parti culiere tarieven per ver richting berekend. Voor particuliere pa- tienten die in een acade misch ziekenhuis wor den opgenomen gelden de ziekenfondstarieven en voor pnvé-patienten de particuliere. Volgens Scheerens is een aantal academische ziekenhuizen in de loop der jaren iedere particu liere patient als een pri- ve-patiënt gaan be schouwen, of de patient door een hoogleraar ge holpen wordt of niet. De landelijke specialis ten vereniging heeft op heldering gevraagd aan hel KLOZ. Ze is er ver bolgen over, dat de par ticuliere verzekeraars hun besluit hebben ge nomen zonder eerst overleg te voeren met de LSV en de academi sche zieken. het veranderlijke deel zou afhankelijk moeten zijn van de hoeveelheid en de aard van de verrichtingen en de mate waarin de huisarts doorverwijst en medicijnen voorschrijft. Het gaat er in het plan „Betaalbaar Perspectief dat nog aan de achter ban van beide betrokken partijen moet worden gepresenteerd, m het algemeen om een nieuwe opzet te maken. Daarin moeten dan de ver houdingen tussen de rol en de plaats van de huisarts en van het kruiswerk aan de ene kant en die van het ziekenhuis met de medische specialist aan de andere kant worden geregeld. Doel is concreet: de patient zorg en hulp te bieden waar dit ge7Ynst is en niet meer „min of meer automatisch" in een ziekenhuis te stoppen voor verdere afhandeling. Ook de gang van zaken in het zieken huis moet daarop worden afgesteld. Dat moet nu kunnen, omdat de bud gettering in de gezondheidszorginstel lingen is ingevoerd: men krijgt per laar een maximum aan te besteden uitgaven 'toegewezen. Binnen dat budget moeten dan bij voorbeeld de medische specialisten worden betaald door de ziekenhuizen, vinden de verzekeraars. Dat houdt in dat de patient met de ziekenhuizen „afrekent". Daarvoor is ook nodig dat, in een iets verdere lockomst, zogenaamde .standaardbe dragen voor alle medische handelin gen worden vastgesteld. Ook langs die weg kunnen de kosten beter wor den overzien en beheerst. Minister verjaagd door bommelding SPAKENBURG (ANP) - De politic in Spakenburg heeft maandagavond na een bommelding de zaal ontruimd waar minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid een spreekbeurt zou houden. Volgens een woordvoerder van de politie kreeg de koster van de Gerefor meerde Kerk in Spakenburg een kwartier voor het begin van de spreekbeurt telefonisch de bommel ding binnen De spreekbeurt van de minister werd na de ontruiming elders in Spakenburg gehouden Massaontslag Franse mijnen - De Franse staatsmijnen. Charbonnages de France (CDF), willen dit jaar acht duizend tot negenduizend arbeids plaatsen kwijt. De plannen zullen volgende maand officieel worden be kendgemaakt en zijn een onderdeel van de maatregelen die de grote ver liezen bij de CDF moeten terugdrin gen, zo is maandag in Parijs in vak bondskringen vernomen. LUIK i APi Op de snelweg tussen Brussel en Luik prijkt een waarschuwingsbord dat niets aan de verbeelding overlaat. Inderdaad de strekking komt overeen met het Nederlandse 'Glaasje op taal jc rijden', maar de Belgen zijn misschien wal duidelijker over de consequenties van het 'glaasje op Mogens Glistrup met zijn vrouw Lene. KOPENHAGEN (DPA) - De wegens belastingontduiking veroordeelde oprichter van de Deense Partij voor de Vooruitgang. Mogens Gli strup, is maandag uit de gevange nis ontslagen. Dat gebeurde nadat vaststond dat de voormalige advocaat en miljo nair bij de verkiezingen van vorige week dinsdag in zijn kieskring Ko penhagen weer een zetel in het folketing had veroverd en daardoor opnieuw parlementaire onschend baarheid had gekregen. Glistrup was in juli vorig jaar na jarenlange juridische strijd voor drie jaar de gevangenis in gegaan. nadat het parlement had besloten zijn onschendbaarheid op te heffen. Kort na zijn herverkiezing deed hij een mislukte poging zichzelf op vrije voeten te stellen Glistrup heeft inmiddels met enkele partij vrienden een aanklacht wegens 'hoogverraad' ingediend tegen de beambten die verantwoordelijk wa ren voor zijn terugkeer in de cel en de conservatieve minister van jus titie. Waarschijnlijk zal Glistrup binnenkort weer achter de tralies verdwijnen. Verwacht wordt, dat de Deense volksvertegenwoordiging wederom zal besluiten Glistrup's parlementaire onschendbaarheid op te heffen (Slot van pagina li wonden vast dat zich onder de herrie schoppers in de raadszaal mensen van buiten Almere bevonden Het comité Almere weet wel beter' dat tot een demonstratie had opgeroepen, distan tieert zich van de gebeurtenissen rond de beëdiging. Burgemeester Lammers herinnerde Vreeswijk en Fresco er aan dat er onder de overige radsleden het ver moeden bestond dat zij om zitting te nemen in de raad "schijnverhuizin- gen tot stand hebben gebracht'. Lam mers zei er op te rekenen dat zij die indruk willen wegnemen. Lammers wees alle raadsleden ten slotte op een artikel in de grondwet, dat onder meer aan het gemeentgebe- stuur de verplichting oplegt minder heden te beschermen en aantasting van mensenrechten te weerstaan. Dertien doden door dysenterie Slot van pagina li handeld. Hij pleit daarom voor stren gere wettelijke bepalingen. II. Touw, directeur van de Utrechtse keuringsdienst van waren, uit ook felle kritiek op de hygiënische contro le van garnalen. Hij betreurt het dal wettelijke maatregelen zijn uitgeble ven nadat eind 1982 en medio 1983 invallen waren gedaan bij illegale pellerijen waar de garnalen werden afgekoeld naast we's. Volgens Touw is er ook heel wat mis met de Hollandse garnalen ..Ik eet ze niet. Het is mij bekend dat deze garnalen na het koken vaak gekoeld worden in vervuild zeewater voor onze kusten. Het risico van besmetting is levensgroot aanwezig", aldus de di recteur van de Utrechtse keurings dienst van waren. Ramp De besmettmgszaak dreigt voor de hele gamalenhandel een ramp te wor den Voor het verlies van een aanzien lijk aantal arbeidsplaatsen wordt ge vreesd. Enkele importeurs zagen hun omzet maandag al teruglopen tot een tiende of minder van hun normale verkoopcijfers. Ook het produktschap vis en visproducten vreest dat de gamalenhandel in elkaar zal storten Gebleken is dat de consumenten maandag ook de Hollandse garnaal, waarin wel vrij gehandeld kan wor den. links laat liggen. Veel viswinkels verkopen voorlopig helemaal geen garnalen. Een grote importeur in Schevenin- gen. die normaal per dag naast 4000 kilo Noorse garnalen ook nog eens 6000 kilo Hollandse garnalen ver koopt. zegt dat maandag nauwelijks een garnaal de deur is uitgegaan. PARIJS (UPlI - Het herstel van de Amerikaanse economie zal dit jaar waarschijnlijk nog voortduren, maar het ziet ernaar uit dat de vaart er daarna uit zal gaan. Dit zegt de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) in haar jaarlijkse rapport over de Amerikaanse economie. De OESO noemt drie factoren die op wat langere termijn een remmende invloed op de economische groei kun nen hebben, namelijk het enorme begrotingstekort, de zowel nominaal als reee! hoge rente en de hoge koers van de dollar Als er op deze punten niets verandert zal de werkloosheid toenemen, zullen de rendementen ver minderen en zal er op lange termijn schade worden aangericht aan de import- en de exportsector. Volgens de OESO zal de reële groei van de Amerikaanse economie toene men van 3.5 procent in 1983 tot vijf procent dit jaar Aan het eind van het jaar zal het groeitempo mogelijk al zijn afgenomen tot 3.5 procent op jaarbasis. De binnenlandse vraag zal dit jaar met 5.8 procent toenemen na een groei van 4,7 procent in 1983 De groei van de import zal bijna verdub belen van 7,4 procent tot. 14.2 procent Ambtenarenactie op Curacao WILLEMSTAD (ANP) Ambtenaren op Curac.ao hebben maandag ge staakt uit protest tegen de beslissing van de centrale regering om over de periode juli '83 tot juli '84 geen vakantiegeld en prijscompensatie te betalen. Na een spoedvergadering van de amb tenarenbond ABVO werd een protest mars gehouden naar Fort Amster dam. zetel van de centrale regering en naar het parlementsgebouw De Amerikaanse export, die vorig jaar met zes procent is verminderd zal dit jaar volgens het rapport met 3.3 pro cent toenemen. Tekort De OESO voorspelt verder dat het tekort op de lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbalans zal stij gen van 43 miljard dollar in 1983 tot omstreeks 82 miljard dollar dit jaar Het tekort op de handelsbalans zal toenemen van 63 miljard dollar tot ongeveer 100 miljard dollar De infla tie zal toenemen van 3,2 procent tot 5.6 procent en het gemiddelde werk loosheidspercentage zal dalen van 9.6 tot 8,1 De OESO wijst m haar rapport met nadruk op de gunstige gevolgen die een vermindering van het tekort op de Amerikaanse begroting zou hebben. Als het tekort kleiner wordt zullen zowel in de VS als daarbuiten de rentetarieven omlaag kunnen en zal de druk op het fiscale beleid vermin deren Bovendien zouden de schuld problemen van een aantal landen worden verlicht. UTRECHT (ANP) - De Stichting Natuur en Mi lieu heeft ernstige be zwaren tegen het invoe ren van elektriciteit die door Franse kerncen trales wordt opgewekt. Dit schrijft de stichting in een brief aan de Sa menwerkende Elektrici- teitsproduktiebednjven SEP die momenteel met Electrieite de Fran ce onderhandelt over een stroomimportcon- tract. Volgens Natuur en Milieu zou het gaan om een vijfjarig contract voor de levering van drie- tot vierhonderd megawatt gedurende minstens 250 dagen per jaar De Milieustichting vindt het ontoelaatbaar om 'via de omweg van bui tenlandse centrales' kernenergie te gebrui ken, terwijl de brede maatschappelijke dis cussie in Nederland nog geen besluitvorming over het energiebeleid heeft opgeleverd Volgens de stichting im porteren de Nederland se elektriciteitsbedrij ven momenteel tien pro cent van de totale stroomvoorziening uit het buitenland Behalve uit Frankrijk wordt ook uit Duitsland en België stroom van kerncentra les betrokken ADVERTENTIE i ADVERTENTIE i Wij geven tot voor uw oud bankstel bij aankoop nieuw MAARTENSE TAPIJT MEUBELEN Plein 1940, Middelburg. MUNSTER (ANPl Wetenschappers van het Max Planck instituut voor onderzoek naar medicijnen in het Westduitse Munster zijn een stof te gengekomen die als anticonceptie middel bij de man veelbelovend is. Uit het eerste onderzoek blijkt de stof de vruchtbaarheid van mannelijke zaadcellen weg te nemen zonder de potentie van de man aan te tasten Er zijn ook geen andere bijverschijnselen geconstateerd. Houdt de man op met het regelmatig innemen van het mid del, dan keert de vruchtbaarheid vol ledig terug Niet alleen in Duitsland, maar ook in andere landen wordt al lange tijd gezocht naar een 'pil' voor de man. Vanwege de vele problemen daarmee doet de farmaceutische industrie wei nig aan de ontwikkeling van een dergelijk geboorteregulerend middel. De Duitse onderzoekers zijn min of meer toevallig op de vruchtbaarheids- beperkende werking van het ge slachtshormoon 19-norlestosteron ge stuit Het middel wordt al meer dan twintig jaar gebruikt als eiwitbevor- derend en spierversterkend middel voor sportlieden en mensen, die van een ziekte moeten herstellen. Professor Eberhard Nieschlag. leider van het instituut, beweert dat de stof aan alle eisen die aan een mannelijke pil gesteld moeten worden beant woordt Uit een onderzoek onder een vijftal jonge mannen, die de 'pil' tijde lijk kregen toegediend, blijkt dat de vruchtbaarheid van de zaadcellen al na zes weken, maar zeker na twaalf weken, geheel verdwijnt Met deze bevindingen is het volgens professor Nieschlag nog niet gezegd, dat men morgen over de 'pil voor de man kan beschikken. Nader onder zoek zal moeten worden verricht en meerdere proeven zullen genomen moeten worden om aan te tonen dat de vruchtbaarheid van de mannelijke zaadcellen zich ook na langdurig ge bruik van het middel nog herstelt Tevens willen de onderzoekers na gaan of geen schade toegebracht wordt aan het erfelijk materiaal, als inen later kinderen wil. DEZE WEEK IN VERONICA OFTROSKOMPAS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5