Surinaamse bushouders en scholieren ook in actie r 2 1 Defensie ontkent verwisseling personen in affaire-Kiessling PZCfi Persraad: 'geen speciale bescherming omroepen' Hoessein wil einde aan boycot Egypte FNV WIL ADVIESWERK IN DE SER HERVATTEN BOEREVEEN: BINNENKORT NIEUWE REGERING het weer A Italianen verdacht van diefstal Rafaël 2 DINSDAG 17 JANUARI 1984 PZC/ binnen-buiten land 3 PARAMARIBO (GPD) De particuliere bushouders in Suriname hebben zich maandagoch tend aangesloten bij de stakingsacties. Ook het personeel van de twee grootste warenhuizen Kersten en De Vries zouden voor een deel niet op het werk verschenen zijn. Aldus is uit Paramaribo vernomen. Hoewel een aantal bussen maandagochtend normaal uitreed, bleven de meesten leeg. Suriname telt zo'n 600 kleine bussen die veelal eigendom zijn van particuliere ondernemers en die volgens onderlinge afspraken tegen vastgesteld tarief lijndiensten onderhouden. De bussen, ook wel soul- of discobus- De woordvoerder van buscigenaren Op straat is het opvallend rustig. De sen genoemd naar de veelal harde zei dat er was gesproken met garni- muziek die door de chauffeurs wordt zoenscommandant Boereveen. de gedraaid, verzorgen voor 95 procent tweede man achter legerleider Bou- het openbare vervoer in Suriname. De Ierse. enkele bussen van Lands Busdienst Boereveen zou te verstaan hebben waren normaal in bedrijf. winkels zijn nagenoeg leeg en slechts de meest noodzakelijke levensbehoef ten worden aangeschaft De indruk in de Surinaamse hoofdstad bestaat dat de mensen zorgvuldig met hun geld steeds pamfletten die oproepen tot een algehele staking tegen het regi- me-Bouterse. Volgens bronnen in de Surinaamse hoofdstad wordt het suc ces van de stakingsacties bemoeilijkt door het ontbreken van een herken bare leiding. De stakingsacties brei den zich slechts uit door mond op mond reclame. Toch beslaat de ver wachting dat vandaag de staking in Suriname algemeen zal zijn, zeker wanneer de buschauffeurs blijven doorstaken. gegeven dat de bussen onmiddellijk omspringen in afwachting van wat er weer moesten gaan rijden. Boereveen p,jej u 5 1S medege- zou verder hebben gezegd dat er bin- dëeld dat de buschauffeurs hun werk nen drie weken een nieuwe regering hebben onderbroken om zich nader te komt, waarmee kan worden onder- beraden over de situatie in het land. handeld verder gaat gebeuren. Wel zijn een aantal bankfilialen die zaterdag geslo ten waren enige tijd geopend geweest De storing in de energievoorziening ii if <4 w evenwel Qp de meeste scholen in Suriname is de Surinaamse hoofdstad is ook nog ontkend dat het hier om een staking maandag geen onderwijs gegeven, steeds niet verholpen. Wisselend ko- gaat. Maar informanten in Paramari- y00r ZOver de leerlingen verschenen men wijken zonder stroom te zitten bo zeggen dat het wel degelijk een wercien ze al snel naar huis gestuurd om niet steeds dezelfde mensen de staking betreft en dat de ruiten van D00r de staking in het openbaar dupe te laten zijn van een tekort aan bussen die wel wilden uitrijden zijn vervoer konden de meeste leerlingen energie, stukgegooid. ^un SCh0ien niet bereiken. De groot ste middelbare scholen van Paramari- Van de kant van de legerleiding en het bo, de AMS en het Myranda-lyceum Surinaamse nieuwsagentschap wordt zijn helemaal gesloten gebleven c geen enkele informatie verstrekt over dat de leerlingen weigerden lessen te de situatie in Suriname. Ook de enige volgen. krant in het land. de Ware Tijd, en de De Onderdirecteur Onderwijs, het lid staatsradio geven nauwelijks infor- van de Revolutionaire Volkpartij matie over de toestand in het land Marshall heeft in reactie op de staking Slechts vakbondsvertegenwoordigers in het onderwijs aangekondigd e krijgen gelegenheid hun visie op de bencht te zullen sturen aan alle direc- toestand te geven Zoals bekend vin- ties en leerkrachten Hierin zal wor- den de stakingen in Suriname echter den geëist dat de scholen opgave buiten de officiële vakbonden om zullen doen van de leerlingen die niet plaats op school zijn verschenen. In Paramaribo verschijnen er nog Eerst winterse buien en middagtempera- tuur ongeveer 4 graden. Na woensdag over wegend droog met zonnige perioden en lichte vorst. Deltagebied Opnieuw veroorzaakt een diepe stormdepressie (955 millibar) bij ons een zware storm. Hierbij treden wind stoten op tot orkaankraeht. De de pressie trekt langzaam oostwaarts en wordt in de middag boven Noord- Denemarken verwacht. Door deze ontwikkeling zal de zware storm pas in de namiddag gaan afnemen. De depressie voert met een harde weste lijke stroming koude en onstabiele lucht aan. Hierin komen winterse buien tot ontwikkeling, die van on weer vergezeld kunnen gaan. Vooral m de namiddag zullen de buien actief zijn door de passage van een slecht- weergebied dat nog bij de depressie hoort. In de aangevoerde lucht loopt de temperatuur niet verder op dan 5 graden. In de nacht daalt de tempera tuur tot 3 graden Tot gisteravond 19.00 uur is er in Zierikzee deze janua- rihelfl 98 millimeter neerslag geval len Het record voor de hele maand januari bedraagt 99 millimeter, zodat we nu al bijna deze hoeveelheid heb ben geevenaard. De verwachting voor woensdag: na het wegtrekken van de voorlopig laatste stormdepressie krijgt een rug van hogeluchtdruk greep op het weer. Deze zorgt voor een geleidelijke verbetering De wind en buienactiviteit nemen af en er komen meer zonnige perioden voor Het blijft echter wel koud met een middagtem- peratuur van ongeveer 4 graden. In de nacht is er een kans op lichte nachtvorst. Nautisch bericht Wind: west 9-10. in de avond ruimend west tot noordwest afnemend 8-7 Bft. zicht, overwegend goed. in buien slecht, temperatuur kustwater5 gra denafwijking waterstanden: verho ging van omstreeks één meter, maxi male golfhoogte monding Scheldes tijdens het hoog water in de middag tegen de twee meter ZON EN MAAN 18 januari 1984 Zon op 08.39 onder 17 01 Maan op 16.41 onder 08.59 FEZ PLAN WEER OP TAFEL Van onze correspondent) AMMAN Koning Hoessein heeft bij de eerste gewone zitting van het Jordaanse parlement in tien jaar zijn strategie uitgestippeld die tot vredesonderhandelingen met Israel moet leiden. In zijn „troonrede" zei de koning dat de dialoog en samenwerking met de PLO zal worden voortgezet, Ver der deed hij op de Arabische lan den een beroep de boycot van Egypte te beëindigen. Het Jordaanse parlement werd tien jaar geleden geschorst, nadat de PLO als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk erkend was. In dat parlement hebben af gevaardigden zitting van zowel de bezette Westelijke Jordaanoever als de Oostelijke Jordaanoever. Koning Hoessein wil onderhande len. maar kan dat niet doen zonder steun van de PLO en de andere Arabische landen Vandaar dat de koning spreekt over een .praktische formule voor samenwerking met de PLO tenein de land en volk van Palestina te hulp te komen", een formule die de steun moet hebben van de Arabi sche wereld Op deze manier, via onderhandelingen, wil de koning het Palestijnse volk en land bevrij den van de bezetting. Steun van de Arabische landen is essentieel In hei, verleden is die praktische formule" mislukt volgens de koning m zijn troonrede omdat de Arabieren altijd una nieme besluiten nemen Het Fez plan van de laatste topconferentie is het produkt van zo'n Arabische consensus. Het was onvoldoende om Israël en de Verenigde Staten aan de onderhandelingstafel te krijgen, omdat het Fez-plan te vaag is over een erkenning van Israël Vredesplan Op de vierde topconferentie van de Islamitische Conferentie (ICO), die maandagavond in de marok- kaanse kustplaats Casablanca is geopend komt het Fez-plan weer aan de orde. Er zou een voorstel zijn, dat op ministerieel niveau voorbereid, dat voorziet in het aannemen door de ICO van het vredesplan van Fez en het amenderen van resolutie 242 die in 1967 door de Veiligheidsraad van de Verenigde naties werd aan genomen. De ministers van buiten landse zaken van de ICO willen de VN-resolutie. waarin de Palestijnen worden aangeduid als vluchtelin gen'. ombuigen in de richting van resolutie 3234 van de algemene vergadering van de VN (1974). zo werd vernomen. In resolutie 3234 wordt gesproken over het 'Palestijnse volk', dat recht heeft op „nationale onafhan kelijkheid en soevereiniteit", en over het „onvervreemdbare recht van de Palestijnen om terug te keren naar hun haardstede". EX PREMIER POLEN MOET MOGELIJK TERECHTSTAAN WARSCHAU (Reuter) - Een speciale commissie uit het Poolse parlement heeft maandag de aanbeveling ge daan dat ex-premier Piort Jaroszie- wicz en voormalig vice-premier Ta- deusz Wrzaszczyk voor het staatstri- bunaal terechtstaan omdat zij de economie verkeerd hebben bestuurd. De parlementscommissie voor grond wettelijke verantwoording sprak na een onderzoek van 16 maanden uit, dat geen vervolging ingesteld hoeft te worden tegen twee andere voormalige vice-premiers. Tadeusz Pyka en Jan Szydlak. tegen wie dezelfde beschul diging was ingebracht. Later dit jaar zal de Sejm in plenaire zitting beslis sen of zij de aanbevelingen van de commissie overneemt. Een commissie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILOi is maandag in Genève een onderzoek begonnen naar vermeende schendingen van de vakbondsrechten in Polen (ADVERTENTIE I De Italiaanse politie heeft maandag foto's vrij gegeven van drie van de vier gearresteerde dieven v.l n.r Giacomo Monno, Graziano Jori en Ivano Scienti BOEDAPEST (DPA l'PIi Een van de zeven schilde rijen die begin november werden gestolen uit hel museum voor schone kunsten in Boedapest, is in de nabijheid van de Hongaarse hoofdstad teruggevon den. Dit hebben de autoriteiten aldaar maandag bevestigd. Volgens het officiële persbureau MTI is het 'Portret van een Jonge man' van Rafael teruggevonden. Het was begraven maar is niet beschadigd Onderzoek heeft uitgewezen dat de overige schilderijen, waaronder de beroemde 'Esterhazy Madonna' waarschijnlijk in Grie kenland zijn, aldus MTI. De Hongaarse autoriteiten hebben bevestigd dat in Italië vier Italianen zijn gearresteerd in verband met de diefstal. paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk VLISSINGEN UITBREIDING STER NADELIG GEACHT DEN HAAG (ANP) In het overheidsbeleid mag de omroep geen speciale bescherming krijgen ten koste van de pers. Het is noodzakelijk, dat de overheid nauwlettend toeziet op mogelijke gevolgen die voor de pers uit omroepontw ikkelingen voortvloeien. Aldus het maandag verschenen advies van de persraad over de medianota van minister Brinkman. Deze nota wordt binnenkort in de tweede kamer besproken. De bewindsman heeft het advies maandag aan de kamer toegezonden. De persraad zegt waardering te heb ben voor het uitgangspunt in de nota. dat belangstellende bedrijven en in stellingen. die geen omroeporganisa tie zijn. nieuwe media mogen gaan. respectievelijk blijven exploiteren De raad stemt in met het standpunt dat de pers haar uitingsvormen en daarmee haar werkterrein mag uit breiden tot teletekst en kabelkrant, kabeltekst en abonnee tv De raad neemt daarbij aan. dat de pers in de gelegenheid zal zijn haar informatie verstrekking via de kabel te doen plaatsvinden op de wijzen die door dit nieuwe medium mogelijk worden ge maakt. zodat kabelkranten een reële kans wordt geboden. De persraad heeft bezw aar tegen mo gelijke uitbreiding van de STER- zendtijd. omdat 'elke uitbreiding van de etherreclame nadelig voor de pers werkt'. Volgens de raad is het be zwaarlijk als uitvoering wordt gege ven aan de mogelijkheid de landelij ke radio reclame-uitzendingen ook via de regionale zenders uit te zen den. Die mogelijkheid, aldus de pers raad. zou een eerste stap betekenen in de richting van de introductie van reclame in de regionale omroep, waartegen de persraad evenzeer be denkingen heeft De persraad concludeert tot verdere verhoging van de omroepbijdragen Een dergelijke verhoging - aldus het advies - past. mits getemporiseerd, in het kader van een samenhangend mediabeleid De persraad, die de me dianota op verschillende plaatsen on duidelijk en vaag noemt, bepleit het voeren van een eigen prijsbeleid voor de pers en in beginsel een vrije prijs vorming in de pers Kritiek heeft de persraad op het voor nemen omroepraad en persraad sa men te voegen in een mediaraad. De persraad geeft voorkeur aan geïnsti tutionaliseerde vormen van samen werking en overleg tussen beide colle ges Ook wil de raad verruiming van de werkingssfeer van het bedrijfs fonds voor de pers. Hieronder zouden, ook die persorganen moeten worden gebracht, die tenminste eenmaal per kwartaal verschijnen en die van be lang zijn voor politieke educatieve, maatschappelijke en culturele infor matie en opinienng Invoering van reclame voor regiona le en lokale omroep en voor abonnee tv wordt door de persraad 'niet wen selijk' genoemd. AMSTERDAM (ANP) - De lëderatië- raad van de FNV heeft maandagmid dag besloten, dat de vakcentrale weer zal deelnemen aan het advies werk voor de regering in de Sociaal Economische Raad (SER). De FNV vindt dat zij in het belang van haar leden al het mogelijke moet doen om het kabinetsbeleid te beïnvloeden, zo heeft de vakcentrale meegedeeld. De FNV heeft haar hoop gevestigd op de verklaring van het kabinet dat nieuwe cijfers en inzichten verande ringen in het. regeerakkoord mogelijk kunnen maken In de komende maan den zal volgens de FN V-bonden moe ten blijken of het kabinet deze woor den ook in de praktijk waar maakt vooral wat betreft de bezuinigingen op de uitkeringen (het zogenaamde 1 juli-pakket) De FNV heeft, als alternatief voor de kortingen die de regering per 1 juli voor de uitkeringen m petto heeft twee ingrepen m de sfeer van de ziektewet op tafel gebracht, die bij elkaar volgens een grove schatting van de vakcentrale een miljard gul den aan bezuinigingen kunnen ople veren. Het gaat hierbij om Het weghalen van geld uit de zeer grote reserves van de ziektewetkas- sen, waardoor per jaar ongeveer 750 miljoen gulden zou vrijkomen. - Het afromen van die ziektewetuit- keringen die hoger zijn dan het netto loon Het komt volgens een FNV- woordvoerder 'meer voor dan menig een vermoedt dat iemand netto meer geld krijgt als hij ziek is dan wanneer hij gewoon werkt. De opbrengst van het wegsnijden van deze luxe schat de FNV op 'enkele honderden miljoe- De totale opbrengst van circa een miljard zou benut kunnen worden om de gaten in de bezuinigingsplannen van het kabinet te dichten die ont staan door het achterwege laten van de kortingen per 1 juli. zoals de FNV wenst. De vakcentrale tekent daarbij overigens nadrukkelijk aan. dat zij het op zich met de noodzaak van een zo omvangrijke ingreep niet eens is De alternatieven van de FNV zullen onderwerp worden van technisch overleg tussen deskundigen van de drie vakcentrales en ambtenaren van hel ministerie van sociale zaken, dat w aarsehijnlijk deze week al van start gaat. Hoog water Dinsdag 1* januari Vlisslngen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Woensdag 18 januari VM 15.0E 036 173 1 03 194 146 129 1 40 212 2.21 154 217 181 2.44 158 Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 1.26 195 1.51 216 2 29 139 2 32 232 314 167 3 11 196 3.37 170 13 05 195 13 27 216 14 29 149 14 08 234 14 44 176 14.41 207 15.11 180 15.00 253 1538 192 15 35 224 16 04 196 Dinsdag 17 januari Vlissingen 7 10 194 19 34 188 Terneuzen 7 43 205 20 03 200 Zierikzee 7.48 166 20 04 150 Hansweert 8 02 224 20.23 217 Wemeldinge 8 05 186 20 25 174 Kreekrak 8.23 217 20.42 202 Bruinisse 8.20 184 20.32 169 Woensdag 1! januari VM 15.05 Vlissingen 8 00 214 20 14 195 Terneuzen 8.32 227 20 45 207 Zierikzee 840 181 20 51 153 Hansweert 855 245 21 04 226 Wemeldinge 8.53 200 21 11 176 Kreekrak 9.11 235 21.28 205 Bruinis '-i 9 06 198 21.18 171 i Van onze correspondent) BONN' Het ministerie van defensie blijft erbij dat de plotseling ontsla gen viersterren-generaal dr. Guenter Kiessling wel degelijk regelmatig in hel homo-milieu in Keulen is ge weest. De woordvoerder van minister Wör- ner, kolonel Reichardt, zei gisteren op een persconferentie in Bonn dat er vier getuigen zijn. die hebben beweerd generaal Kiessling in de homo-bars ..Tom Tom' en „cafë Wusten" regel matig gezien en herkend te hebben Volgens Reichardt zijn die getuigen er absoluut zeker van dat er geen sprake kan zijn van een persoonsverwisse ling. Hoewel de politie van Keulen een op de generaal lijkende man heeft opgespoord, die als burger bij het leger diende en vaak in de genoemde etablissementen verscheen, kan er volgens defensiewoordvoerder Rei chardt van worden uitgegaan dat het „volledig zeker" is dat er geen sprake, is van een verwisseling. De afgelopen dagen heeft generaal Kiessling zelf. vanaf ziekbed in het Bundeswehr-ziekenhuis van Mun- chen. keer op keer in interviews alle beschuldigingen ontkend Getuigen Volgens woordvoerder Reichardt zijn de getuigen bereid om met Kiess ling geconfronteerd te worden. De kolonel wilde niet zeggen om wat voor getuigen het ging of dat het nieuwe of oude waren. Wel verklaarde hij dal ze allemaal de generaal kenden voordat met het on derzoek naar diens mogelijke homo seksualiteit en daaruit resulterende „chanteerbaarheid" begonnen werd De vier getuigen hebben op verschil lende manieren of helemaal niet met elkaar te maken en zijn op verschil lende wijze door de politie opge spoord Allen hebben ondubbelzinnig verklaard dat het om generaal-buiten- dlenst dr Kiessling ging Kiessling heeft zich bereid verklaart morgen voor een commissie van de Bondsdag te verschijnen, mits men hem daartoe uitnodigd Kiessling had eerder op de dag beslo- ten een aanklacht in te dienen tegen zoals dat heet „een onbekende X Het gaal erom dat deze onbekende „valse beschuldigingen en laster" te gen de generaal heeft ingebracht. De aanklacht werd ook ingediend omdat de generaal zegt niet meer 1e rekenen op een rechtvaardige en diepgaande behandeling van zijn zaak. De verdediger van Kiessling. {Conrad Redeker. heelt geëist dat eerst de namen van getuigen bekend moesten worden gemaakt voordat generaal Kiessling met hen geconfronteerd wil worden. Daaraan wilde defensie van wege de bescherming van de persoon lijke sfeer van de getuigen geen gevolg geven. Bondskanselier Helmut Kohl vindt dat de affaire-Kiessling de komende dagen volledig opgehelderd moet worden. De oppositie is van mening dat minister Wórner met harde be wijzen moet komen, of anders dient BONN Defensieminister Manfred Wómer >:n kanselier Helmut Kohl te verdw ijnen. tijdens een CDU CSU-vergadenng maandag Directie K Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissingen. tel. 1011841 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur 101184115144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur s Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. (01194) 511 Advertenlie-afdeling: (01186) 1584 Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- i m vrijdagavond van 20.30 101 22 00 uur 1011841 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 62.80. (ranco per- post 74, per maand 21.65: jaarabonn 245.-: losse nummers" f 1.- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.l. Postrek nr.. 3754316. I.nv PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 18.60: ingezonden mededelingen 2 ix tarief Voor oneven bureau van dit blad- f 4,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeven Provmcia Ie Zeeuwse Courant BV Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3