f PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Al dertien doden door dysenterie 1983 Reagan: 'constructieve dialoog' met Sowj et-Unie Het Aanzien Van Een jaar wereld nieuws in beeld HUTSPOT EN ZUURKOOLSPEK Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? VERKOOP GARNALEN NA KEURING de PZC vandaag Rumoerige beëdiging 198: Storm Half tot zwaar bewolkt en regen-, hagel- of sneeuwbuien. Wind draaiend van zuidwest naar west, boven land hard tot stormachtig, aan de kust en op het IJselmeer storm, mogelijk zwa re storm. 227e jaargang no. 13 Dinsdag 17 januari 1984 DEN HAAG (ANP) Het rapport Langman, waarin een analyse wordt gegeven van de scheepsreparatieca- paciteit in het Waterweggebied, is gereed en wordt vandaag aan de tweede kamer aangeboden. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken maandag avond meegedeeld. In het rapport, dat op verzoek van minister Van Aardenne van economi sche zaken is opgesteld, komt scheepsbouwkenner mr. drs. H. Lang man onder meer tot de conclusie dat het van belang is dat bepaalde scheepsreparatiefaciliteiten in het Waterweggebied behouden blijven. Ook wordt de werf Wilton Fijenoord in het rapport een belangrijke scheepsreparatiewerf genoemd. Maar de woordvoerder wilde daaruit niet de conclusie bevestigen dat de werf dus open moet blijven. Dat is onder meer afhankelijk van ettelijke tientallen miljoenen guldens die de bewindvoer ders van het in staat van surseance van betaling verkerende bedrijf zeg gen nodig te hebben om het bedrijf open te houden. De woordvoerder van het ministerie wilde niet ingaan op de vraag of in het rapport bedragen worden genoemd ter ondersteuning van verschillende scheepsreparatiewerven in het Water weggebied rd UTRECHT—DEN HAAG (GPD) Niet zes, maar dertien mensen zijn de afgelopen weken overleden aan dysenterie na het eten van vermoedelijk besmette Noorse garnalen. Het gaat om acht vrouwen en vijf mannen in de leeftijd tussen 80 en 90 jaar. Dat is gisteravond door het ministerie van welzijn en volksgezondheid meegedeeld. In het Utrechtse bejaardenhuis Tol- hebben. Het telefoonnummer van het steeg blijken naast de vijf al bekende departement was in het NOS-Jour- gevaüen nog eens drie mensen aan naai bekend gemaakt. Velen vertel- dysenterie te zijn gestorven. In Am- den zich niet lekker te voelen na het stersfoort overleden twee vrouwen en eten van Noorse garnalen. In alle een man aan de gevreesde ziekte. Ook gevallen werd de ongeruste mensen in (Je stad Utrecht stierf een bejaarde aangeraden de hulp van de huisarts in aan dysenterie. Het overlijden van te roepen, een man in Amsterdam was zaterdag al bekend. WPV^phil Het ministerie van WVC verwacht r geen toename van het aantal sterfge- Directeur De Lange van het Utrecht- vallen als gevolg van het eten van de sc bejaardenhuis Tolsteeg verklaar- met een shigella-bacil besmette Noor- de gisteravond dat het verschil tus- se garnalen. Gisteravond waren bij sen de melding van het afgelopen het departement al honderd ziekte- weekeinde (vijf doden) en maandag meldingen geregistreerd, Er wordt re- (acht doden) te verklaren is uit het kening mee gehouden dat dit aantal feit dat aanvankelijk alleen van vijf nog zal toenemen. mensen onomstotelijk vaststond dat Onderzoek heeft inmiddels uitgewe- z'j aan dysenterie waren overleden, zen dat in acht gevallen de gevreesde Van de drie overledenen van wie de shigella-baci! tot de dood heeft geleid en waarschijnlijk afkomstig is van besmette Noorse garnalen. Het staat vrijwel vast dat ook bij de vijf andere gevallen de dood een gevolg is van het eten van de bewuste steurgarnalen. De geneeskundige hoofdinspectie heeft maandag een circulaire verzon den naar huisartsen, specialisten, zie kenhuizen, GG en GD's, streeklabora- toria en Keuringsdiensten van Waren om verdachte gevallen onmiddellijk te melden. Het ministerie van WVC kreeg gister avond honderden telefoontjes te ver werken van mensen die meer informa tie over de besmette garnalen wilden dood maandag pas bekend werd ge maakt, was de doodsoorzaak volgens De Lange nog niet duidelijk. Gisteren concludeerde de geneeskundige hoofdinspectie dat ook deze drie mensen aan dezelfde ziekte moeten zijn gestorven. Het laatste s-terfgeval in de Tolsteeg dateert van 13 januari. De gamalenhandel kan vanaf van daag geïmporteerde garnalen weer op de markt brengen, Deze moeten dan wel eerst zijn goedgekeurd door een controledienst van het ministerie van landbouw en visserij. Voor de inmid dels al ingevoerde voorraden garnalen geldt tot nader order een verkoopver bod. In verband met de sterfgevallen in ons land heeft West-Duitsland maandag een invoerverbod ingesteld van garnalensoorten en krabben af komstig uit Zuidoost-Azie. Het is nog steeds niet duidelijk welke importeur de vermoedelijk besmette Noorse garnalen heeft ingevoerd. Het Rijks Instituut voor de, Volksgezond heid (RIV) heeft monsters genomen die niet afkomstig zijn van een be smette partij. Het instituut heeft keu ringen verricht bij een importeur, maar deze garnalen behoren niet tot de partij die mogelijkerwijs de dysen terie heeft veroorzaakt. Directeur Ruitenberg van het RIV hoopt dat wellicht door een tip van een alerte huisarts alsnog een be- sme4we partij kan worden achter haald. Op dit moment moet ons insti tuut zich beperken tot het houden van steekproeven, aldus Ruitenberg. ALMERE Burgemeester Han Lammers van Almere met naast zich zijn korpschef van politie Boele Staal. Beiden werden tijdens acties van tegenstanders van de Centrum Partij besmeurd met witte verf ALMERE (GPD/ANP) Wat aan vankelijk door het comité 'Almere weet wel beter' bedoeld was als een vreedzame en waardige demon stratie tegen racisme en facisme, is gisteren vóór de beëdiging van de CP-raadsleden W. Vreeswijk en B. Fresco in Almere volledig uit de hand gelopen. Lang voor het begin van de raads vergadering waarop beide heren zouden worden ingezworen, klon ken spreekkoren vanaf de druk be zette publieke tribune. Ook buiten het stadhuis werd met spandoeken gedemonstreerd tegen de komst van de Centrum Partij in de Al- meerse raad In de raadszaal hepen de emoties hoog op en bij het binnenkomen van het CP-Tweede-Kamerlid Jan maat, ontstond een vechtpartij. Een van de aanwezigen sloeg de CP'er drs. A. J. C. Vierling met een bierfles op het hoofd. Hierna ontstond een chaotische situatie waarin de chef van het Almeerse politiekorps, B Staal, met witte verf bekogeld werd. De politie greep snel en stevig in om de vechtenden te scheiden. Op last van burgemeester Lammers werd de raadszaal vervolgens helemaal door de politie ontruimd. Zo'n twin tig man verzetten zich hevig tegen de politie die hen daarop met ge weld verwijderde. De politie heeft bij deze mensen een slagwapen, diverse rook- en stinkbommetjes en nog meer zakken witkalk aangetrof fen. Er zijn op dit moment nog geen aanhoudingen verricht en evenmin is door Vierling aangifte van mis handeling gedaan. Burgemeester Lammers verklaarde na afloop dat het feit dat hij voor de beëdiging van twee raadsleden vijf tien man politie beschikbaar moest houden, vijftien man teveel vindt in een democratie ..Daar deugt niets van en dat gelat voor beide kanten, zowel voor de CP als de mensen die daar tegen zijn", aldus de burgerva der. Hoewel Radio Stad Amsterdam het gerucht ontkent dat deze stadsom- roep de rellenschopper opgeroepen zou hebben naai- Almere te k omen, zal toch een onderzoek volgen, al dus Lammers Volgens de poli8tie staat het onom- (Slot zie pagina 5 kol. 7) Argentinië en de dictatuur Ruim een maand na de ln Afgekeurd ADVERTENTIE Slechts f is,so k BIJ DE BOEKHANDEL A Terminal Het bedrijf Aug. de Meijer heeft een groot stuk grond aan de Zevenaarhaven in Temeu- zen gekocht voor de bouw van een bulkgoedterminal. (PAGINA 9) Geulen Een aantal belangrijke importeurs sluit niet uit dat het om een afgekeur de partij garnalen gaat. Directeur Mulder van het grote importbedrijf Heiploeg uit het Groningse Zout kamp zegt dat binnen de Europese Gemeenschap op grote schaal in afge keurde partijen garnalen wordt ge- (Slot zie pagina 5 kol. 7 Zie ook pagina 9 GEEN CONCRETE VOORSTELLEN WASHINGTON MOSKOU (UPI/RTR AFP/ANP) - De Amerikaanse presi dent Reagan heeft de Sowjet-Unie opgeroepen zich de gemeenschappe lijke belangen te herinneren en een „constructieve dialoog" aan te gaan „nu de Verenigde Stalen zich in de sterkste positie in jaren bevinden". Reagan zei dit maandagmiddag in rede voor de televisie die door het Witte Huis werd omschreven als een „belangrijke toespraak over de Sowjet-Amerikaanse betrekkingen". De Amerikaanse regering had ervoor gezorgd dat de rede direct kon worden uitgezonden in de Verenigde Staten en West-Europa als onderdeel van een campagne om „iedere onzekerheid weg te nemen" over Reagans persoon lijke inzet voor ontspanning in de wereld. Zijn woorden, duidelijk gericht op de kiezers in eigen land en een Westeuro pees gehoor, hielden echter geen con crete voorstellen of aanleidingen voor Moskou in om het afgebroken wapen- beheersingsoverleg weer op te vatten. Per l februari zijn de drie stroomgeulen in de Ooster- scheldemonding voor het scheepvaartverkeer afgeslo ten en moeten schepen ge bruik maken van de Roompot- sluis. (PAGINA 11) Huisarts Als de positie en de rol van de huisarts worden verzwaard, zal dat leiden tot een aanzien lijke besparing in de gezond heidszorg. (PAGINA 5) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 6. Varia: 7. Provincie: 9, II, 12 en 13. Sport: 14 en 15. Doelen •installatie van de bur gerpresident Raül Alfonsin wordt Argentinië elke dag J weer op uiterst pijnlijke wij ze geconfronteerd met de gevolgen van bijna acht jaar militaire dicta tuur. Het nieuwe democratische be wind van Alfonsin staat voor de moei lijke en ondankbare taak de militai ren op te sporen, die verantwoordelijk zijn voor de gewelddadige dood van naar schatting dertigduizend politie ke gevangenen. Zonder vorm van pro ces zijn de afgelopen jaren duizenden Argentijnen opgepakt, van wie nie mand ooit meer iets heeft vernomen. Officieel wordt over 'vermisten' ge sproken. maar het is intussen voor de gehele wereld volstrekt duidelijk, dat de militairen hun slachtoffers in koe len bloede hebben vermoord. De mas sagraven op illegale kerkhoven laten daar geen enkele twijfel aan bestaan. De militairen hebben de mensenrech ten met voeten getreden, de vergelij king met de beulen van Hitier gaat helemaal op. De leden van de junta en de onder hen ressorterende militairen, die verantwoordelijk zijn voor de ver dwijning en de foltering van duizen den politieke gevangenen, hebben zich kort voor de algemene verkiezin gen amnestie verleend. Met andere woorden: de militairen wilden achter af niet met hun wandaden worden geconfronteerd door een burgerrege ring, die er dank zij hén kon komen. De nieuwe president denkt er geluk kig anders over. De afgelopen weken is de strafvervolging tegen leden van de junta en andere hoge militairen op gang gekomen. De eerste tekenen wijzen er echter op. dat Alfonsin op harde tegenstand moet rekenen. Een tegenstand, die het jonge democrati sche bewind zwaar op de proef stelt De 'vuile oorlog', zoals de verdwij ning van dertigduizend Argentij nen wordt genoemd, ls niet het enige proble'em, waarmee de regering-Al- fonsin te kampen heeft. De militairen hebben het land economisch en finan cieel aan de rand van de afgrond gebracht Een jaarlijkse inflatie van gemiddeld honderd procent, een bui tenlandse schuld van rond de vijftig miljard dollar en een hoge structurele werkloosheid hebben de eens zo ster ke economie tot in zijn fundamenten aangetast. Zelfoverschatting heeft, de militairen uiteindelijk in de kuil doen vallen, die zij voor hun tegenstanders hadden gegraven: de oorlog om de Falkland-ellanden. Deze door de toen malige junta uitgelokte strijd heeft de politieke ontwikkelingen in Argenti nië in een stroomversnelling ge bracht. Hoe afschuwelijk de gevolgen ook waren, de kortstondige verliezen de oorlog tegen de gebundelde macht van Groot-Brittannië heeft vele Ar gentijnen met de neus op de feiten gedrukt. De militairen niet uitgezon derd. De Falkland-oorlog heeft dan ook indirect in belangrijke mate bijge dragen tot herstel van de democratie ln Argentinië Alfonsin is geen enkele dank verschuldigd aan het falende militaire regime. Bijna acht Jaar mili taire dictatuur is een vloek geweest voor Argentinië. In tal van opzichten is het land in die periode op achter stand gezet. Door de grove wijze waar op de rechten van de individuele mens keer op keer werden geschon den, heeft het militaire apparaat elk recht op clementie verloren. I STOCKHOLM De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson (r) tijdens zijn ontmoeting maandag met zijn Sowjet collega Andrei Oromyko op de Sowjet ambassade in de Zweedse hoofdstad. Vandaag begint hier de oost-west conferentie over ontwapening. ADVERTENTIEl Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Panklaar hutspot- groentenpakket,1 CA 500 gram AH Zuurkoolspek, zonder zwoerd, vacuüm verpakt, 70 per 100 g 99 Ï7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. <Van een speciale verslaggever) STOCKHOLM De Europese ontwa peningsconferentie in Stockholm is maandagavond in voorzichtig posi tieve sfeer ingeluid. De conferentie wordt vanmorgen pas officieel ge opend door de Zweedse premier Olof Palme, maar deze had maandag al afzonderlijke gesprekken met de be langrijkste aanwezigen, de Ameri kaanse en Russische minister van buitenlandse zaken Shultz en Gromy- ko. Shultz en Gromyko zullen afzonderlij ke besprekingen met elkaar voeren aanstaande woensdag. Palme noem de dit „een teken van hoop en mis schien van een voorzichtige ontdooi ing" Hij waarschuwde overigens te gen te hoge verwachtingen. ..Dit is een periode van ernstige internationa le spanningen, met zowat een totaal gebrek aan communicatie tussen Oost en West". De Zweedse premier oordeelde posi tief over de verzoenende speech die de Amerikaanse president Reagan maandag over de Oost-Westbetrek- kmgen hield ..Als deze toon blijvend verbetert, zal dat een gunstige invloed hebben op het internationale kli maat". aldus Palme. Overigens was Palme het met eens met de stelling van Reagan dat „bewapening een vruchtbare weg haar de vrede is". De Amerikaanse minister van buiten- lande zaken. Shultz. zei bij zijn aan komst maandag in Stockholm: „De president heeft mij hierheen gestuurd om het belang te onderstrepen dat de Verenigde Staten hechten aan deze conferentie". hentraal op de conferentie staan maatregelen, niét om te ontwapenen maar om het militaire wantrouwen tussen Oost en West in Europa te verminderen. De NAVO-mmisters van buitenlandse zaken hebben maandag avond in Stockholm een pakkët voor stellen besproken om militaire verras singen te voorkomen. Deze voorstel len behelzen o.a verplichte aanmel ding van grote militaire oefeningen en het sturen van waarnemers bij militai re manoeuvres. Van Oosteuropese zijde worden voor stellen verwacht om een niet-aanvals- verdrag overeen te komen en om atoomvrjje zones in Europa te gaan instellen. In zijn rede voor congresleden en regeringsfunctionarissen, die recht streeks vanuit het Witte Huis werd uitgezonden, noemde Reagan drie ba sisdoelen. Als eerste het terugbrengen van het gebruik van geweld als oplossing van internationale conflicten De twee su permachten moeten volgens hem „ge zamenlijk concrete acties bestude ren" om het risico van een confronta tie te verkleinen. Daarnaast moet de bewapening in de wereld worden teruggebracht Hij merkte op dat de Verenigde Staten nu minder kernwapens, ook in vernieti gingskracht. hebben dan 20 jaar gele den, mede dankzij de vervanging van verouderde wapens door betere Ten derde sprak Reagan zich uit voor betere betrekkingen met Moskou ge kenmerkt door „samenwerking en be grip" Hij zei hoopvol gestemd te zijn over de conferentie in Stockholm en de ontmoeting morgen tussen zijn minister van buitenlandse zaken Shultz en diens Russische ambtge noot Gromyko in Zweden. De Amerikaanse president ging kort ln op de vermeende schendingen door de Sowjet-Unie van eerdere wapenbe- heersingsakkoorden waarover de re gering deze week een rapport zal sturen aan het congres. Hij gaf uiting aan zijn „diepe bezorgdheid" over de schendingen door de Sowjet-regering van de mensenrechten, die hij een „groot probleem in onze betrekkin gen" noemde. Reagans algemene boodschap in zijn rede. die in de meest verzoenende termen was gesteld die hij tot nog toe heeft gebruikt, is samen te vatten in de woorden ..onze verplichting tot dialoog is vast en onwrikbaar. De gelegenheid voor voortgang in wapen beheersing bestaat en de Sowjet-lei- ders zouden hiervan gebruik moeten maken" Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft de toespraak van presi dent Reagan „propaganda" genoemd en gezegd dat de Amerikaanse presi dent geen nieuwe ideeen voor beper king van de nucleaire wapenwedloop heeft aangedragen. Vorige week is de overgangspresi dent Bignone gearresteerd. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor de vermissing in 1976 van twee jonge dienstplichtige militairen ln het dis trict, waarover de toenmalige gene raal Bignone de leiding had^Bignone ls de tweede hoge officier, die in hechtenis is genomen Voor vele Ar gentijnen echter is de voorzichtige wijze, waarop de nieuwe president de militairen aanpakt, volstrekt onvol doende. De bevolking zou het liefst zien, dat overal volkstribunalen wor den ingesteld, die alle verdachte mili tairen moeten berechten President Alfonsin aan wiens integriteit nie mand twijfelt voelt niets voor een dergelijke rechtsgang, die maar al te gemakkelijk kan ontaarden in een soort bijltjesdag Het hoog houden van de nieuwe verworven democrati sche waarden, is belangrijk voor de nieuwe burgerpresident Die opvat ting verdient respect. Alfonsin wil zijn handen niet bezoedelen met bloed, zoals de militairen jarenlang hebben gedaan. Hoe gerechtvaardigd de eis van het volk ook is en hoe begrijpelijk de gevoelens van wraak ook mogen zijn, de strijd met de moordenaars van de dertigduizend verdwenen Argentij nen alleen en uitsluitend op emotio nele gronden aanbinden, zou de nieu we regering nauwelijks onderscheiden van de junta. Alfonsin heeft gekozen voor een voorzichtige, zij het toch duidelijke aanpak. In eerste instantie zullen militaire gerechtshoven 'foute' militairen moeten berechten. Als blijkt dat die gerechtshoven corrupt zijn kan de regenng nog altijd ingrij pen Vast staat dat de schuldigen zullen moeten boeten Alfonsin heeft nooit anders beweerd. Zijn methoden zijn echter anders dan de gemiddelde Argentijn verwacht Die is kennelijk zo gewend geraakt aan structureel geweld, dat hij een nieuwe, regering min of meer dezelfde opstelling toe denkt. Het is een goede zaak, dat president Alfonsin recht en recht spraak als uitgangspunt kiest voor zijn handelen. De jonge democratie is déér het meest mee gediend. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1