wam! Vlissingen kan 20 monumenten in de binnenstad restaureren Chilenen willen Vlissingen bedanken met een zesluik Voorzitter Belaert nam afscheid van bejaardenhuis in Zuiddorpe Plan tot aanleg twee tennisbanen in Veere KOM Vtl666NSVtU6 KVKEN, WANT CPB OP,.. VANOENDpEST DANKZIJ EXTRA WERKGELEGENHEIDSGELD PZC/streek móge,-- DINSDAG 17 JANUARI 1984 VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen kan dit jaar twintig monumentenpanden in de binnenstad restaureren, dankzij de zogenaamde 'terugploegregeling' van staatssecretaris Brokx. Deze heeft, zoals gemeld landelijk, een miljard gulden ter beschikking gesteld als extra werkgelegenheidsgeld. Het is nog niet bekend welk bedrag naar Vlissingen gaat voor het restauratieproject. Wethouder W. Wisse deelde dit maandagavond mee in de vergadering van de eommissie voor de volkshuisvesting en openbare werken. De extra werkgelegenheidsgelden worden gebruikt voor de restauratie (en aanvullende nieuwbouw) van het voormalig militair hospitaal aan de Korenstraat, het voormalig gasthuis Hellebardierstraat 2. de panden Groe- newoud 13 en 45. Dortmanstraat 8 en 10. Nieuwstraat 41 en Bellamypark 9. 11 en 34. In totaal zouden in deze panden 39 woningen kunnen worden gerealiseerd. De plannen zijn inmid dels al naar de directie van de volks huisvesting in Zeeland verstuurd, sa men met een qewijzigd woningbouw programma, omdat daarvoor de uiter lijke datum van 15 januari was ge steld. Met de directie wordt nog over leg gevoerd over de wijze waarop de woningen moeten worden gereali seerd, wil men in aanmerking komen voor de extra werkgelegenheidsqel- den Een van de voorwaarden is na melijk. dat zeventig procent van de werkzaamheden moet worden uitge voerd door werklozen. Het voormaliq militair hospitaal aan de Korenstraat is in 1740 gebouwd als brouwerij 'De Flesch' of Engelsche brouwerij. De gemeente kocht het gebouwencomplex in 1822 van James Cullen uit Zierikzee voor 5500 gulden, en verbouwde het voor ruim 13.000 gulden tot garnizoensziekenzaal of infirmerie, waarin 142 zieken konden worden verpleegd. Het hospitaal werd in 1944 zo zwaar beschadigd, dat herstel niet meer mogelijk bleek. In 1949 werd het gedeeltelijk gesloopt, waarbij ook een zandstenen poortje is afgebroken, dat later is geplaatst voor de ingang van de jeuqdherberg in de Breewaterstraat. Dit poortje bezit een halve rondboog op pilasters met leeu wenkop. In de boog bevinden zich drie leeuwenkoppen, een cartouche (vlak voor opschrift red.) met monoqram en de inscriptie D' Mauterie. Gasthuis Het voormalig gasthuis aan de Helle bardierstraat. waartoe oorspronke lijk ook de huidige jeugdherberg en het het daarachter gelegen terrein behoorde, evenals Huis Edenburg, Bellamypark 3, is omstreeks 1590 gebouwd. Het complex kwam in han den van burgemeester Thijssen, die in 1661 opdracht gaf tot een verbou wing, waarbij ook de toegangspoort met de klassieke vormgeving werd gerealiseerd. Aan het eind van de achttiende eeuw werd nog een bakke rij qebouwd met aansluitend een pakhuis, op de plaats waar nu de jeugdherberg staat. Het complex bleef tot ongeveer 1823 bekend als Groot Heeren Logement. De gemeente kon het kopen voor 5500 gulden in 1823, twee dagen voor het complex openbaar zou worden ver kocht. Het werd overgedragen aan de regenten van het Arm-, Gast- en Weeshuis In 1828 werd het verbouwd. De verdieping van het hoofdgebouw bestond voornamelijk uit zogenaam de provenierskamers' Deze werden verhuurd aan mensen, die daarbij qehele of gedeeltelijke verzorging ge noten. Na de verbouwing in 1851 kreeg het ook de functie van ziekenhuis, tot de bouw van het Bethesdaziekenhuis in 1931. Het was tot 1958 nog in gebruik als gasthuis voor bejaarden Spreekbeurt kamerlid Westkapelle afgelast WESTKAPELLE - De aanwezigen op de bijeenkomst van de afdeling West kapelle van de PvdA moesten het maandagavond stellen zonder de als spreekster aangekondigde Eveline Herfkens, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en voorzitter van de Evert Vermeer Stichting. Me vrouw Herfkens, die zou spreken over de situatie in de Derde Wereld in het algemeen en zuidelijk Afrika in het bijzonder, werd vervangen door Evert van de Vrie uit Goes. Mevrouw Herfkens kon niet in West kapelle aanwezig zijn in verband met, zo bleek uit een verklaring van voor zitter A. Toutenhoofd van de afdeling, ontwikkelingen rond de kandidaat stelling voor het Europees parlement. De ongeveer vijftig aanwezigen in hotel Noordzeegalm zagen eerst een video-verslag van de reis die een dele gatie van de Verenigde Naties in het voorjaar van '83 maakte naar de zoge naamde frontlijnstaten in zuidelijk Afrika. Na een korte pauze hield Evert van de Vrie, die twee jaar in Mozambique heeft doorgebracht als leraar en thans verbonden aan het Delta-instituut in Yerseke. een inleiding waarin hij in ging op de ontwikkelingen in het onderwijs, de gezondheidszorg en de landbouw in de frontlijnstaten. Ab van der Ven, algemeen bestuurslid van de Evert Vermeer Stichting na mens het gewest Zeeland van de PvdA, gaf aan het slot van de bijeen komst een uiteenzetting over het werk van de EVS en vroeg belangstel lenden zich te melden voor deelname in een nog op te richten werkgroep Zeeland van de EVS. Lezing Ko de Korte in Kapel Hoogelande HOOGELANDE - De Zeeuwse bio loog Ko de Korte houdt zondag een lezing in de Kapel van St. Maarten te Hoogelande. Aan de hand van zelfge maakte dia's vertelt hij een en ander over Ecuador, van oerwoud tot eeu wige sneeuw'. De bioloog maakte een tocht per paard door het Andesge- bergte en sprak daar met bergbewo ners van 120 jaar en ouder. De lezing begint om 14.30 uur.' Video-recorders in Vlissingen gestolen VLISSINGEN - Bij de micro-electro- afdeling van koopcentrum Groenen dijk in Vlissingen zijn maandag avond en vorige week vrijdag twee video-recorders gestolen. Een werk- ïer van de zaak, VV. V. deed maan dagavond aangifte van dc diefstal van beide recorders. De eerste recorder verdween vrijdag en maandagavond omstreeks half zes bleek een tweede videorecorder te zijn gestolen. Bij zijn afscheid, als voorzitter van De Lindenhof ontving de heer Belaert van personeel en bewoners een ingekleurde pentekening van het bejaardentehuis TWINTIG JAAR IN BESTUUR BEJAARDENHUIS r-*5*.v sz&y De panden van het poormalig militair hospitaal aan de Vlissingse Korenstraat, dat restauratieproject in het kader van de 'terugploegregeling' van staatssecretaris Brokx. H Tl f-i Q t U wordt bij'het ZUIDDORPE ..L' heeft ongetwij feld een goede reden om uw voor zitterschap van het bestuur van De Lindenhof te beëindigen. Een moei lijke beslissing, maar na twintig jaar is het begrijpelijk dat u zegt: laat nu een ander maar eens de kar trekken". Dit zei directeur J. van Houte van bejaardenhuis De Lin denhof in Zuiddorpe maandag avond tijdens de afscheidsreceptie van J. Belaert 174). Belaert was twintig jaar lid van het bestuur van de Lindenhof, waarvan de laat ste negen jaar als voorzitter. Van Houte voegde er aan toe dat men uit het vertrek van Belaert niet mocht afleiden dat er geen ouderen zitting in het bestuur van het be jaardenhuis zouden mogen hebben. „We hebben juist ouderen in het bestuur nodig, omdat zij zich in de problematiek van bejaarden kun nen inleven", aldus Van Houte. De directeur vertelde voorts dat Belaert altijd het noodzakelijke met het aangename wist te verenigen. ,U heeft in uw carrière als bestuurs lid en voorzitter het nodige meege maakt. Gelukkig waren er ook veel fijne en vrolijke momenten Gemoe delijkheid is een groot goed voor u' Van Houte roemde ook Belaerts bestuurderskwaliteiten, die het bes te tot uiting kwamen in het uitstip pelen van beleidslijnen, die door de jaren heen het gezicht van de Lin denhof bepaalden. „In een tijd van groei voerde u een goed beleid, er was van alles mogelijkmemoreer de de directeur, die daarna, wijzend op wettelijke beperkingen en de bezuinigingen, een wat somber toe komstbeeld schetste. Als blijk van dank en waardering ontving Belaert van personeel en bewoners van de Lindenhof een ingekleurde pentekening van het bejaardenhuis, vervaardigd door Wil van Helvoirt; Belaert's vrouw kreeg een bloemstuk. Tijdens de bestuursvergadering, ge leid door vice-voorzitter W. Vervaet. die op de afscheidsreceptie volgde, werd het vertrek bekend gemaakt van mevrouw I Mollet, die vier jaar lang als vertegenwoordigster van het personeel van de Lindenhof in het bestuur zat. ZONDER BIJDRAGE GEMEENTE VEERE - Als alles meezit krijgt de (nog officieel op te richtenI tennisver eniging Veere de beschikking over twee kunststof tennisbanen. De ba nen zullen worden aangelegd op het oude oefenveldje naast hel voetbal terrein aan de Veerseweg in de kern Veere. De nieuwe vereniging moet zelf voor de kosten opdraaien en is daartoe ook graag bereid. De voorzitster van de tennisvereni ging. die op 26 januari officieel wordt opgericht, is Lenie Miljoen. Zij schat dat de aanleg van de banen op onge veer tachtigduizend gulden komt. Desgevraagd vertelde zij maandag: „We hebben enkele offertes gevraagd, dus precies weten we het nog niet. Wel zeker is dat het om twee banen gaat en dat is een riant aantal. Onze ver eniging heeft op het ogenblik 93 leden. Er zijn tennisclubs die een baan be schikbaar hebben voor 125 mensen, dus tel maar na" Voordat een en andere echt definitief is. moet de Veerse gemeenteraad zich nog over de plannen buigen. Burge meester mevrouw G. van Montfrans- Hartman. „Het college heeft inmid dels enkele gesprekken met de tennis vereniging gevoerd en wij staan bij zonder positief tegenover hun plan nen. Behalve twee banen komen er, een oefenmuurtje en eventueel in een later stadium nog een kleedgebouwtje bij. Wij zijn erg blij met het initiatief van de tennisvereniging. Ze zijn bij zonder snel te werk gegaan en zullen ook de banen mede door zelfwerk zaamheid aanleggen. De gemeente zal financieel geen bijdrage leveren". De burgemeester vertelde dat het college bereid is de raadsleden een voorstel te doen, waarin hen naar alle waarschijnlijkheid, zal worden ge vraagd een en ander op dezelfde wijze te realiseren als vorig jaar is gebeurd itnet de banen voor de tennisvereni ging in Serooskerke „Ook die vereni ging heeft zelf de banen aangelegd en de grond wordt gratis door de ge meente ter beschikking gesteld", al dus mevrouw Van Montfrans. Zij ver wacht dat de raad het voorstel in februari op tafel vindt. Kunststof De tennisvereniging Veere geeft de voorkeur aan kunststofbanen omdat deze veel minder onderhoudswerk vergen dan gravelbanen. De banen van kunststof bestaan uit een beton nen laag met daarover heen een soort verende verflaag, die waterdoorla- tend is. Met de aanleg van de banen in de kern Veere wordt de gemeente een derde tenniscomplex rijker. Zoals gezegd werden vorig jaar de nieuwe banen in Serooskerke, bij de Zandput. in ge bruik genomen. De kern Vrouwenpol der beet het spits af met twee banen die in augustus 1982 aan de Fort den Haakweg werden geopend De banen in Vrouwenpolder werden door de gemeente gefinancierd. De voorzitter van de tennisvereniging Veere hoopt dat met de werkzaamhe den in april kan worden begonnen, zodat er nog dit suizoën in Veere getennist kan worden. De contributie zal, zoals het er nu uitziet, 125.- per persoon bedragen. Bridge LAMSWAARDE De bridgeclub Lamswaarde speelde een individuele wedstrijd in zaal 'De Vier Jaargetij den' in Lamswaarde. de uitslag: 1 mevrouw Van Puyveldc; 2 de heer Van der Wielen, 3 de heer De Kort, 4 mevrouw Smulders en 5 mevrouw Bies- broeck OOK PLAN VOOR CHILEENSE MANIFESTATIE VLISSINGEN - De sectie 'Uit' van de Culturele Raad in Vlissingen verga dert morgen, woensdag, onder meer over een verzoek om subsidie voor een Chileense culturele manifestatie in buurthuis 'Dc Zwaan' in Oost- Souburg. Wanneer deze manifestatie gehouden zal worden is nog niet bekend. Wel is bekend dat de Chi leense groep 'Ortiga' zal optreden. Het subsidieverzoek is ingediend door de stichting Sociaal Kulturcle Aktiviteiten. De vergadering van de sectie 'Uit' wordt gehouden in wel- zijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen en begint om 20.00 uur. Uit de contacten van de stichting SKA met in Zeeland verblijvende Chilenen is duidelijk geworden dat de Chilenen de gemeente Vlissingen een geschenk willen aanbieden. Zij ver moeden dat de democratie in Chili .cnouiu loju ncrstcld zal zijn hersteld en zij weer naar hun land kunnen terugkeren. Om de goede re latie tussen Nederland en de in Neder land verblijvende Chilenen tot uiting te brengen willen zij Vlissingen een schilderij aanbieden. In overleg met de Chileense kunstenaar Juan Castil lo is een ontwerp gemaakt voor een zesluik. dat men graag in een open baar gebouw geplaatst wil zien. De Vlissingse Culturele Raad wordt ge vraagd een bedrag van 3500.- gulden beschikbaar te stellen. Ook het Anjer fonds en de provincie zijn om bijdra gen gevraagd. Afiiankelijk van het feit of de schilde ring kan worden uitgevoerd wil de stichting SKA in clubhuis 'De Zwaan' in Oost-Souburg een Chileense mani festatie houden. Tijdens de vergadering van de sectie komt verder de nieuwe subsidierege ling voor jongerentheater in Zeeland ter sprake De regeling heeft een expe rimenteel karakter en geldt van 1 januari 1984 lot 1 januari 1985. Via de regeling is subsidie mogelijk voor pro fessionele voorstellingen op het ge bied van toneel, mime, dans. muziek theater en poppenspel. Een selectie- groep beslaande uit leden van de Zeeuwse Organisatie ter ondersteu ning van sociaal-cultureel werk ZOOS), het steunpunt kunstzinnige vorming, hel regio-overleg en het Zeeuws service- en informatiebureau wordt belast met de uitvoering van de regeling. De sectie 'Uit' van de Culturele Raad bespreekt verder het welzijnsplan '84. Belangstellenden kunnen daarop nog reageren tijdens een inspraak avond in buurthuis 'De Zwaan' op maandag 23 januari. Schriftelijk rea geren is mogelijk tot 27 januari. Nd KUKKEK0CTW6EM VA) 100? Wh29r flERREB! Topfietsen voor bodemprijzen. ^Alléén tijdens de opruimihg..._ KMiGHCiry- Met IcQbelirowmeiremmvi af309snelli'ngen, nrctónes- eii üer&iufboehng^ (CUSlbb,"j Vortivqjf 2dQM de JXtfêSd ebeki: Spert- eti racefietsen, met ..ssivettr" Mei luxe model m Méderldui Qrootde rfMfQbriUQUt, Olies (DUS 200," korting] Met3\JeK5ue®< kompleet- vteu Joor VAN ö&mpe MODEUEN 29N SUECHlB BIKELB STWkS IN VOORRAAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13