Oosterschelde in februari voor scheepvaart 'gesloten' 'Tholen moet werkproject zelf betalen' /ITIThhTITIX Rijk betaalt geen kosten voor verzorging van ouderen in Goes Reimerswaalse raad voor welzijn krijgt gestalte PZC/provincie ROOMPOTSLUIS KOMT DAN IN GEBRUIK i-ssc sia_ Pas in maart valt het besluit overfeestprogramma Domburg VAN DER DOEF (PvdA) irfW - PROEF ERÖF KWALITEIT VAN 'LA CORVETTE'! BEROEP STICHTING SER VICEFLA TS AFGEWEZEN DINSDAG 17 JANUARI 1984 11 GOES Met ingang van 1 februari is de Oosterscheldemonding - althans voor het scheepvaartverkeer - afgesloten. Nadat eerder al de stroomgeulen Hammen en Schaar verboden gebied waren geworden voor de beroeps- en recreatievaart, zal nu ook de doorvaart in het sluitgat Roompot onmogelijk worden. De werkzaamheden voor de bouw van de stormvloedkering zijn ook daar inmiddels zover gevorderd dat de afsluiting voor de scheepvaart noodzakelijk is. De schepen zullen voortaan gebruik moeten maken van de Roompotsluis die op het werkeiland Noordland nu ongeveer een half jaar gereed ligt. Op het eerste gezicht lijken in de Roompot, de grootste van de drie stroomgeulen in de monding van de Oosterschelde nog geen belemmerin gen te bestaan voor de scheepvaart. Alleen de Cardium en de Jan Heij- mans. die samen de funderingsmatten leggen, zijn er aan het werk. Deze pontons hebben daarbij nu zoveel vorderingen gemaakt dat hun anker draden zo langzamerhand de volle breedte van de Roompot gaan afslui ten. De mattenleggerij in de geul is tegen de Noordbevelandse oever be gonnen. De Cardium en de Jan Heij- mans zijn nu al een eind noordelijker bezig. In de Roompotsluis kunnen schepen met een maximale lengte van 95 me ter en een uiterste breedte van 14,5 meter worden geschut De maximaal toelaatbare diepgang bedraagt 5 me ter bij een waterstaat gelijk aan NAP Bij een waterstand lager danwel ho ger dan NAP is deze diepgang even veel minder of meer dan 5 meter. De sluis zal, voorlopig voor onbepaalde tijd, 24 uur per dag worden bediend. Het bedieningshuis is voorzien van marifoon. In verband met het doelmatig ge bruik van de sluis moeten vaartui gen, met uitzondering van recreatie vaartuigen die korter zijn dan 20 meter, hun voornemen om te worden geschut, vroegtijdig kenbaar maken via mobilofoonkanaal 18. De gebrui kelijke gegevens over afmetingen, lading en bestemming dienen dan te worden verstrekt. De recreatievaartuigen kleiner dan 20 meter kunnen zich melden met be hulp van praatpalen die op drijvende stijgers m de binnen- en buitenhaven van de sluis zijn aangebracht Aan deze stijgers kunnen de pleziervaar tuigen ook afmeren om te wachten op de eerstvolgende schutting De overi ge vaart kan om te wachten gebruik maken van ducdalven op enige af stand van de sluis. De Roompotsluis is aan het begin van dit jaar overgedragen aan de directie Zeeland van rijkswaterstaat. Het be dieningshuis is zodanig ingericht en uitgevoerd dat één sluiswachter het scheepvaartverkeer kan behandelen. De sluis wordt vanuit de bovenste verdieping van het gebouw bediend De eerste en de tweede kunnen in de toekomst dienen als onderkomen voor de douane en de koninklijke marechaussee, omdat de sluis als een soort grenspost kan worden aange merkt. Hengelaarsvereniging in Clinge treedt uit Deltafederatie CLINGE - De Clingse Hengelaarsver eniging is met ingang van dit jaar uit de Deltafederatie, de Zeeuwse afde- - ling van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederalies (NWS), getreden. Dit is het gevolg van een tijden slepend conflict met de be- - roepsvisser Moorthamer, dat tenslot te in het voordeel van de laatste is beslecht. Het resultaat was dat de vereniging Moorthamer 38.000.- moet voldoen en dat er tevens een last drukt van 10.000,- aan proces kosten. De schuld aan de beroepsvis ser is inmiddels met 4000,- terugge bracht en dit jaar hoopt men 15.000,- te kunnen aflossen. Maar daardoor is de Clingse Hengelaars vereniging niet meer in staat de ƒ3000,- contributie aan de Dcltafede- rane oH te '--"""en. Moorthamer vei weet ue vereniging hem te dwarsbomen in de uitoefening van zijn beroep van visser op de Zestigvoetkreek in Clinge en eiste schadevergoeding, De rechter stelde hem in het gelijk. De Clingse vereni ging heeft daarna de hulp van de Deltafederatie ingeroepen om de druk van de zware financiële last wat te verminderen, maar dat leverde niet het gewenste resultaat op, zodat de hengelaars zich genoodzaakt zagen uit de NWS te treden, waarbij de vereniging sinds 1945 was aangeslo ten Het bestuur van de Clingse Henge laarsvereniging wil het vissen op kar pers aan banden leggen, zo bleek zaterdag verder tijdens de algemene ledenvergadering uit de woorden van voorzitter Jozef Mariman De laatste jaren komt het regelmatig voor dat pas uitgezette karpers in groten geta le worden gevangen. Daarom wil het bestuur dat van 15 oktober tot 15 maart elke gevangen karper weer in het water wordt teruggezet. De heer Manman liet verder weten dat de Clingse Hengelaarsvereniging dit jaar het Zeeuws-Vlaams kampioenschap voor senioren zal organiseren. Gereformeerde en Hervormde Classis Middelburg vergaderen MIDDELBURG De Nederland Her vormde en Gereformeerde Classis houden donderdag 26 januari een gezamenlijke vergadering in de Ont- moetingskerk in Middelburg. Eerst is er 'middags een aparte vergadering van de Nederlands Hervormde Clas sis. Deze bijeenkomst begint om 15.30 13 De Roompotsluis De agenda vermeldt onder meer de verkiezing van een praeses en een assessor. Ds. Den Hollander en ds. Nell stellen zich herkiesbaar. Verder zijn er nog enkele vacatures voor de afvaardiging naar de Generale Syno de te vervullen. De kandidaten zijn voor primus ds. E. de Boer-Hessel uit Sint-Laurens, voor secundus ds L. Korevaar uit Middelburg en voor ter- tius ds C. van Veelen uit Biggekerke Ook moet er een aantal algevaardig den naar de provinciale kerkvergade ring worden gekozen. Om 18.00 uur is er een gezamenlijke broodmaaltijd. Om zeven uur begint de vergadering samen met de Gereformeerde Classis. Inleider is ds B. J. Aalbers van de commissie 'Samen op weg'. Geslaagd VLISSINGEN— C.de Nooyer uit Vhs- sïngen is aan de faculteit geneeskun de van de Erasmusuniversiteit in Rot terdam geslaagd voor het artsenexa men KKUININGEN - Dc gemeente Rei- merswaal heeft officieel sinds 1 ja nuari een welzijnsraad. Daarin gaan alle organisaties en belangengroepen uit het specifiek welzijn zorg, educatie en recreatie de gemeente raad adviseren. Tot nu toe werkte Reimerswaal met functionele raden en commissies. De jeugdraad, sport raad, cultuurcommissie en een wel- zijnscommissie brachten ieder afzon derlijk hun adviezen uit. Van de leden van deze raden en commissies neemt het gemeentebestuur donder dag 19 januari afscheid, tijdens een speciale bijeenkomst die om 19.30 uur begint. Een welzijnsraad, zoals die nu in Reimerswaal gaat functioneren, is er één zoals die werd voorgeschreven in de kaderwet specifiek welzijn. Rei merswaal maakt deel uit van het bestuurlijk proefproject. O'p het mo ment dat de regering de kaderwet specifiek welzijn in zijn geheel in de prullemand gooide, had Reimerswaal de plannen voor de welzijnsraad al bijna rond. .Helemaal niet erg", vindt wethouder J. A, Nieuwenhuijse. „Zo'n raad kan alleen maar bijdragen in een grotere duidelijkheid Nu krijgen we over de meest kleinschalige onderwer pen allerlei verschillende adviezen. Door hun veelheid en het feit dat ze in enge kring tot stand kwamen, wegen ze minder zwaar. Een welzijnsraad kan de zaken veel beter voorbakken. Alle belangen worden erin afgewogen en de raad krijgt meer inzicht in waai de prioriteiten moeten liggen". De welzijnsraad wordt samengesteld uit vertegenwoordigers van de drie 'poten' waarop het specifiek welzijn rust Drie personen zitten er in de raad voor de sector recratie Die drie mensen hebben als achterban een sectie recreatie met 12 leden, die weer vier werkgroepen zoals sporten, veldsporten. overige sporten en open luchtrecreatie vertegenwoordigen' Ook de vier vertegenwoordigers in de sector educatie steunen op een sectie van 12 mensen De werkgroepen vol wasseneneducatie. cultuur, emanci patie en jeugd- en jongerenwerk doen het veldwerk voor educatie. De werk groep emancipatie was aanvankelijk ontevreden over deze gang van zaken. De vrouwen wilden een aparte advies- commissie voor emancipatiezaken op een breder terrein dan alleen welzijn. Zorg AFSCHEID FUNCTIONELE RADEN EN COMMISSIES Volgens wethouder Nieuwenhuijse bleek dat geen haalbare kaart. De vrouwen die zich met emancipatie bezighouden zyn relatief klein in aan tal. ..Met een zetel in de welzijnsraad kunnen zij hun ei ons inziens voldoen de kwijt", vindt de wethouder Wel laten b en w en de raad de deur op een kier. „Wanneer zich de noodzaak aandient om alsnog een aparte eman cipatiecommissie te vormen, moet dat kunnen Dat geldt overigens voor Een van de borden die bezoekers wijzen op het 150-jarig jubileum van Domburg als badplaats DOMBURG - De stichting '150 Jaar Badplaats Domburg' kan nog geen definitief programma presenteren van de evenementen en activitei ten die Domburgs jubileum dit jaar luister moeten bijzetten. Pas in maart beslist de gemeenteraad van Domburg over de subsidie die de stichting heeft aangevraagd. De stichting heeft ongeveer 60.000 gul den nodig. Tijdens de vergadering van de commissie financiën van 21 februari wordt duidelijk of de raad inderdaad bereid is dit geld uit te trekken. Inmiddels staat al wel nagenoeg vast. dat het jubileum boek over het 150-jarig bestaan van Domburg als badplaats ondanks een tegenvallend aantal voorin schrijvingen inderdaad kan wor den uitgebracht. Het zeven leden tellend bestuur van de stichting werkt op twee fronten aan de jubileumviering. In de eerste plaats probeert het bestuur Dom burg als badplaats zoveel mogelijk te 'promoten' Het afgelopen jaar is dit al gebeurd door middel van het verspreiden van folders, het plaat sen van borden bij de ingangen van de dorpskern en door het maken van publiciteit voor het boek. Ook geeft de stichting in dit verband ondersteuning aan degenen die jaarlijks terugkerende activiteiten organiseren, zoals de VVV Wel is aan deze instellingen, organisaties en particulieren gevraagd deze acti viteiten komend seizoen extra 'op te sieren', zoals gemeentesecretaris A J van Houtum het maandagmid dag uitdrukte. Hij is één van de leden van het bestuur van de stich ting '150 Jaar badplaats Domburg' De tweede pijler van het stichtings- beleid is het actief organiseren van evenementen of het financieren er van. Verder overweegt de stichting om gedurende het hoogseizoen het blad 'Domburgs Badnieuws' opnieuw uit te brengen Dit plaatselijk adver tentie- en nieuwsblad verscheen in het begin van de jaren zeventig voor het laatst. Met uitgeverij Den Boer in Middelburg zijn onderhandelin gen gaande met het doel dit blad als bijvoegsel van de Rekreatiekrant te verspreiden in een oplage van 65 000 stuks Mogelijk kunnen gedu rende de zomermaanden de bladen 'Domburgs Badnieuws' en de in de gemeente Domburg verschijnende 'Klapbank' tijdelijk worden samen gevoegd. In het Badnieuws kan ook een oude traditie nieuw leven wor den ingeblazen. Omdat veel hotel- en pensiongasten elk jaar opnieuw in Domburg vertoeven, bestaat bij deze catagone vaak de behoefte te weten of hun vakantiekennissen van voorgaande jaren zich eveneens opnieuw in Domburg bevinden Daarom worden in het Badnieuws de namen van de hotel- en pension gasten wekelijks opgenomen. Jubileumboek In overleg met de uitgever Den Boer in .Middelburg is besloten de voorgenomen oplage van het jubi leumboek terug te brengen van 2500 tot 1500 exemplaren. De oor zaak hiervan is het tegenvallende aantal voorinschrijvingen voor het boek. dat momenteel ongeveer 750 bedraagt. De heer Van Houtum is evenwel /eer optimistisch over de kans dat het boek desalniettemin zal worden uitgebracht. Verder maakte hij bekend dat de NOS zal worden verzocht in het televisie programma Van Gewest tot Ge west aandacht aan Domburgs jubi leum te besteden. Zodra de gemeenteraad een beslis sing over de financiële bijdrage aan de stichting heeft genomen, zal defi nitief bekend worden gemaakt wel ke activiteiten wel of geen doorgang kunnen vinden. Zoals gemeld over weegt de stichting het komende seizoen de volgende evenementen op touw te zetten: Verlichting van de boulevard van Domburg, nationale viiegerkam- pioenschappen. een surfprestatie- tocht. een landbouwmanifestatie. sportinstuiven en voetbalwedstrij den met bekende ploegen, teken-, foto- en filmwedstrijden, verhalen- wedstrijden. concerten, muziekfes tivals, feestmarkten en braderieën, demonstraties van de reddingsbri gade, wandel- en fietstochten, de monstratiewedstrijden tennis en golf, viswedstrijden, denksportwed strijden, een ballonrace voor de jeugd en een afsluitend dorpsfeest in Breugeliaanse sfeer. de hele opzet Verschuivingen moeten altijd redelijk bespreekbaar blijven", aldus Nieuwenhuijse. Een probleem is nog de sectie zorg. De Reimerswaalse gemeenteraad is het erover eens dat daarvoor drie zetels moeten worden ingeruimd. De sectie zorg is nog niet ingevuld, de raadszetels wel. Drie vertegenwoordigers uit het maatschappelijk werk. de eerste lijns- zorg en de bejaardenzorg, laten hun stem in de raad horen Werkgroepen, die als onderbouw kunnen fungeren moeten nog worden gevormd. Het wachten is hier op de wet voorzienin gen gezinsverzorging en maatschap pelijk werk. die staatssecretaris Van der Reijden voor maart heeft toege zegd. De welzijnsraad wordt nog uit gebreid met vertegenwoordigers van de vakbonden, kerken en het comité leefbaarheid Hansweert, die elk één man leveren. Vier personen uit de verschillende raadsfracties maken het getal van 17 zetels vol. De laatsten hebben geen stemrecht, slechts een adviserende functie. De verse wel zijnsraad gaat zich eerst buigen over de bezoldiging. Van verschillende kanten zijn opmerkingen gekomen dat de regeling daarvoor verouderd is Een ander punt is de vertegenworodi- gmg van dorpscomité s. Er moeten normen worden vastge steld waaraan zo'n comitée moet vol doen om een zetel in de raad te bezetten. Tegelijk met de eerste ver gadering wordt de welzijnsraad offi cieel ingesteld. Dan zal ook een voor zitter worden gekozen. J C. van der Doef Lezing over Canada voor NRV Zeeland MIDDELBURG - De heer H Mande- maker houdt woensdag een lezing over Canada aan de hand van zelfge maakte dia's voor de afdeling Zeeland van de Nederlandse Reisvereniging. De bijeenkomst wordt, gehouden in gebouw De Schakel' aan de Bachten- steenè en begint om 20 uur in Middel burg. SINT-ANNALAND Het PvdA- tweede kamerlid J. van der Doer vindt dat het Thoolse werkervarings project moet doorgaan, ook al kun nen de uitkeringen van de deelne mers niet bij het rijk gedeclareerd worden. Hij bracht dit maandag avond naar voren in een toespraak die hij hield tijdens de nieuwjaars bijeenkomst van de PvdA-afdeling Tholen te Sint-Philipsland. Het ka merlid gaf daarbij aan. dat de ge meente in voorkomend geval voor de kosten op moet draaien. „De mensen die nu in het project werkzaam zijn zouden de zekerheid moeten krijgen van de gemeente, dat in hun situatie in elk geval geen wijziging zal wor den gebracht", stelde Van der Doef. IADVERTENTIE De Bucksweg 2. Westkapelle. Tel 01186 1810 'Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het rijk is terecht niet van plan om de verzorgingskosten die de bejaarde bewoners van de Goese serviceflats 'De Schakel' en 'De Horst' moeten maken, op grond van de Algemene Bijstandswet te vergoeden. Dal heeft de Raad van State bepaald nadat de stichting die de serviceflats beheert in '81 in be roep was gegaan tegen de weigering van dc toenmalige bewindslieden op CRM om de financiële verantwoorde lijkheid voor beide instellingen te nemen. De beide fiats vallen buiten de boot. voor wat het rijksbeleid op dit gebied betreft. Dat beleid gaal ervan uit dat er voor de verzorging van bejaarden een 'circuit' bestaat waarbinnen geen enkele bejaarde aan zijn lot wordt overgelaten Het gaat in dit verband om het systeem van gezinsverzorging, kruiswerk, gecoördineerd bejaarden- werk en de bejaarden-oorden Deze instellingen vullen elkaar aan. is de bedoeling, en dit systeem wordt door het rijk financieel op de been gehou den Voor servicefiats als De Horst en De Schakel is daarbinnen.' in algemene termen geformuleerd, géén plaats. Er zijn. ook op dit gebieduitzonderin gen mogelijk Toen in '79 het hierbo ven geformuleerde beleid via wijzigin gen van de Bijstandswet tot stand kwam. werd tevens de mogelijkheid van een overgangsregeling gescha pen Tehuizen die niet onderdeel van liet al genoemde systeem vormden maar bijvoorbeeld véél bejaarden huisvesten voor wie de Bijstand de kosten van huisvesting en verzorging op zich nam. zouden alsnog in hun geheel, tot begin '84, erkend kunnen worden en in hun totaliteit voor bij- standsfinanelering in aanmerking kunnen komen. CRM Dat wilde De Schakel, in dit geval. Echter, aldus CRM destijds. De Scha kel telde slechts een bijstandsbejaarden: v; ners betaalden er 131 ten zélf. De Raad au dit verband dezelfde het toenmalige CRM trokken: De Schakel toegelaten tot die in gefinancierd worden standswet. Voor De Horst ligt dat anders. Die flat bestond nog niet in '79 Desondanks wilde de beherende stichting ook voor deze fiat toelating tot de servicefiat. al was het alleen maar om budgettaire redenen die ook het rijk zouden moe ten aanspreken. De verzorgingsprijs gering aantal in de 153 inwo- hun eigen kos- State trekt in conclusie die ook heeft ge- is terecht niet islclliugen die via de Bij- in De Horst ligt namelijk erg laag. aldus de Stichting. Échter, ook hier geldt dat vooi De Horst geen plaats is b#men hel sys teem van bejaardenzorg Er is wél gekeken of deze flat op grond van de al genoemde overgangsregeling toch in aanmerking zou kunnen komen voor erkenning volgens de Bijstands wet. De cijfers echter leren dat van de 246 bewoners slechts 4 hun huisves ting via de bijstandswet vergoed krij gen, Dat is. vindt ook de Raad van State, reden genoeg om CRM ook op dit gebied gelijk te geven en De Horst niet voor financiering via de Bijstand in aanmerking te laten komen Hij wees er op dat het belang van vele werkloze schoolverlaters gediend is met een goede toetsing van dergelijke projecten, maar allerminst met teveel bureaucratie en al te grote omzichtig heid. Hij stelde daarbij vast dat hel probleem zo groot is dat enig risico moet worden genomen bij het opzet ten van projecten, zeker als die in de marktsector mogelijk moeten zijn. En dat moeten ze. voegde de PvdA-er er aan toe. Hij benadrukte dat gewaakt moet worden voor concurrentie-vervalsing tussen bedrijven en voor het vervan gen van vaste mensen, bijvoorbeeld bij de overheid, door het tijdelijk inschakelen van mensen met een uit kering Het kamerlid pleitte dan ook voor strenge voorwaarden en een 1 scherpe toetsing Daarom vond hij het jammer dat staatssecretaris L de Graaf nog geen duidelijkheid heeft verschaft over de richtlijnen die hij voor de projecten uit wil vaardigen. Het project op Tholen lijkt het slacht offer te gaan worden van die onduide lijkheid. concludeerde het kamerlid In zijn toespraak ging Van der Doef verder in op de economische situatie in Nederland In dat verband pleitte hij voor een meer gerichte financiële steun aan bedrijven Hij dacht daarbij niet aan het ondersteunen van nood lijdende bedrijven, maar aan het on dersteunen van bedrijven die techno logische vernieuwingen willen door voeren. met behulp van leningen Ook stond hij nog eens stil bij het belang van arbeidstijdverkorting. Daarbij noemde hij onder meer de vakbewe ging die op het niveau van de onder nemingen invloed kan aanwenden bij het verdelen van arbeid I)e PvdA-er had verder weinig goede woorden over voor het regeerak koord .en de gevolgen daarvan voor de Nederlandse economie. Hij noem de het regeerakkoord moordend voor de economie en uitvoering ervan zal de maatschappelijke ontwrichting volgens hem nog meer in de hand werk *n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11