PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verbod op de verkoop van Noorse garnalen Gijzeling soldaat wellicht een grap Zware storm eist opnieuw slachtoffers in Engeland SPORT ZONDER 'GLAASJE OP' DOOD HADDAD TREFT ISRAEL Dubbelganger ontslagen Duitse generaal Kiessling gevonden ÏÏJFTIG ZIEKEN VAN WIE ZES OVERLEDEN Freek doet Voetbal '80 i i ke no tfattigheid In de loop van de dag toenemende bewolking gevolgd door regen, moge lijk voorafgegaan door sneeuw. Mid- iagtemperatuur ongeveer 4 graden. Wind draaiend van west naar zuidelij ke richtingen. Later mogelijk storm. 227e jaargang no. 13 Maandag 16 januari 1984 les fnl! 0DHOVEN (ANPI - De speciale alcoholcontroles die de Eindhovense politie Volgens de woordvoerder van de politie was de aankondiging zo veel V® mdag heeft uitgevoerd bij sportkantines heeft geen enkele overtreding preventieve werking uitgegaan dat niemand met een borreltje te veel op - opgeleverd. Dat heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. zondag achter het stuur durfde te gaan zitten. Bovendien was het zondag m de se politie had de controles wel van te voren aangekondigd. Uit steekproeven sportkantines aanmerkelijk minder druk in verband met tal van afgelaste ïcs de politie gebleken dat in sportkantines veel wordt gedronken en dat men wedstrijden. De politie is van plan de speciale controles bij sportkantines op jaarna toch nog gaat autorijden. zondag in de toekomst te herhalen. DEN HAAG UTRECHT (GPD) De verkoop van Noorse garnalen is voor de duur van een maand verboden. Dit onmiddellijk verkoopverbod is gisteravond laat uitgevaardigd door het ministerie van WVC in overleg met het departement van landbouw en visserij en het Produktschap van Vis en Visprodukten. De desbetreffende partij garnalen zal ten", aldus de arts, „Bovendien stond naar alle waarschijnlijkheid toch al het met helemaal vast, dat er met die helemaal zijn verkocht en opgege- garnalen iets loos was, al is het inmid- !öe maatregel is een direct gevolg van het overlijden van zes bejaarden .pv het eten van vermoedelijk besmette Noorse steurgarnalen. Een woord- raerder van het ministerie van WVC inklaarde vannacht dat het verkoop- Terbod gezien moet worden als een J raorzorgsmaatregel, in afwachting ran het inmiddels ingestelde onder dek. Gisteravond waren bij het speciaal ingerichte crisiscentrum van het mi nisterie van welzijn en volksgezond heid vijftig gevallen bekend van dy senterie, een ziekte die gepaard gaat hoge koorts, braken en diarree. De meldingen van de ziekte zijn ilkomstig uit Utrecht. Amsterdam, ersum, Delft, Gouda en De Velu- Hoewel pas tegen het eind van deze reek precies bekend moet worden of de garnalen de boosdoeners zijn. wordt het in medische kring vrijwel zeker geacht dat de Noorse garnalen gevaarlijke shigellabacterie heb- Jben overgebracht. Zoals wij in onze edities van zater dag meldden werd vrijdag sieuws over de dood van de vijf bewoners van het Utrechtse bejaar denhuis Tolsteeg bekend. Een woord- roerder van het ministerie van WVC legt dat niet direct alarm is geslagen .omdat onze grootste zorg was de taak gezondheidstechnisch te lokali seren. Aanvankelijk bleven de gcval- len van dysenterie ook beperkt tot Utrecht. Toen we ook meldingen uit indere delen van hel land kregen, is besloten een waarschuwing publiek te laten uitgaan' Dr. J. Oomen van de GG en GD in Utrecht verklaarde gisteravond dat .pas afgelopen maandag bleek, dat we er serieus aan moesten gaan den- ien dat er iets mis kon zijn geweest met de Noorse garnalen. En dat was toch al weer meer dan een week piek van de ziekte- en sterfgevallen. Het leek ons niet nodig om toen nog ie zaak in de publiciteit te brengen. broodje noorse Garnalen Het zekere voor hel onzekere nemend zijn in het weekeinde op de meeste plaatsen 'Noorse garnalen' uit de handel genomen Van onze rtv-redactie) HILVERSUM (GPD) - Freek de Jonge zal vanavond in het VAR A-sportprogramma Voet bal 'SO als presentator optre den Hij zal Harry Vermeegen vervangen, die vonge week na een verschil van mening met de redactie opstapte. De Jonge is met eindredacteur Dolf Koelbloed overeen gekomen dal hij voorlopig alleen aan deze ene aflevering van het sportmagazine zal meewer ken. Dit zal de VARA bekend maken en pas na de uitzen ding Nederland 2. 21.02 uur- zal worden onderhandeld over de voortzetting van Freek de Jonge's loopbaan als sportpre- sentator op televisie Vermeegen verliet Voetbal '80 omdat de programmaformule hem niet beviel en omdat zijn aandeel te beperkt was gewor den door het beslag dat het satirische programma 'Pisa' op hem legt. TEL AVIV (UPI) De Libanese majoor Saad Haddad is zaterdag na een langdurige ziekte overleden. De majoor. Israels belangrijkste bondge noot in Libanon, stierf thuis in het Zuidlibanesc dorp iMajovoun, n aar hij vandaag zal worden begraven. Hij leed, volgens berichten in de Israëlische pers, aan huidkanker. Haddad is enige tijd behandeld in een ziekenhuis in de Israëlische stad Haifa. Haddads dood is een slag voor Israël. De majoor voerde in het zuiden van Libanon het bevel over een 1000 man sterke militie. Israël had die militie willen belasten met de bewaking van een deel van zijn noordgrens na een Israêelische te rugtrekking uit Libanon. Honderden Libanezen en Israëliërs hebben zondag in Marjayoen de laatste eer bewezen aan de majoor. De Israëlische regering die reageer de met 'groot leedwezen' op de dood van Haddad. herdacht deze tijdens het wekelijkse kabinetsbe raad. Na het bekend worden van Haddads overlijden begonnen alle kerkklokken in het zuiden van Li banon te luiden. Haddads dood ereeert een machts vacuüm in zuidelijk Libanon. Het is nog niet duidelijk wie hem zal opvolgen. Het opperbevel van het Libanese leger sprak zondag de uit Israël afkomstige berichten tegen dat overeenstemming zou zijn be reikt om de Libanese kolonel Elias Halil in Haddads plaats te beno men. Israel hoopt op iemand die evenals Haddad een pro-Israèli- sche positie aanhoudt. Israëlische commentatoren wijzen op de moge lijkheid dat Haddads militie wordt opgenomen in het Libanese leger, dat daarmee zijn invloed naar het zuiden zou uitbreiden. (Zie ook pagina 4) dels wel zeer waarschijnlijk gewor den" Overigens was de GG en GD, volgens dr. Oomen. van plan om in de loop van deze week met de kwestie-Tol steeg naar buiten te komen, Door het anonieme telefoontje aan het Utrechts Nieuwsblad, afgelopen vrij dag, is de zaak dus hooguit een paar dagen eerder openbaar geworden, al dus de arts. In het Utrechtse bejaardentehuis de Tolsteeg zijn nog steeds enkele be jaarden ziek. Van levensgevaar is geen sprake meer, zegt directeur R. de Lange. „De artsen hebben de zaak onder controle". De directeur blijkt zelf ook van de garnalen te hebben gegeten. „We heb ben met zo'n 275 personen aan het kerstdiner gezeten", vertelt hij. „Maar ik heb nergens last van gehad, de meeste trouwens niet En dat is ook logisch Degenen die zijn overleden, waren allemaal hoog bejaard en van hen was de weerstand natuurlijk veel minder dan die van jongere mensen' Daags na kerstmis, op dinsdag, con stateerde het hoofd verzorging van huize Tolsteeg bij 28 bewoners „buik griep". De bejaarden hadden last van diarree, moesten overgeven en klaag den over buik- en maagkramiien. ..Maai' onze huisarts vertrouwde het zaakje toch niet", zegt De Lange De arts liet een aantal bejaarden opne men in het Antomus-ziekenhuis in Nieuwegein. Dit ziekenhuis onder zocht de ontlasting van de patiënten, in samenwerking met de inmiddels gewaarschuwde GG en GD en de Keuringsdienst van Waren. Dit onderzoek leverde de inmiddels beruchte bacil op. maar het bleef nog lang een raadsel op welke manier die in het voedsel van de bewoners van het bejaardentehuis terecht was geko men Volgens De Lange is er geen paniek (Slot zie pagina 4 kol. 7) rv.-'I wil-:. \a4.,. 1 v A VENHORN De zware windstoten hebben zaterdag in Noord-Holland voor aanzienlijke schade gezorgd. Op de foto een boom op een woonhuis in Avenhom. GROTE SCHADE IN NOORD-NEDERLAND DEN HAAG/LONDEN ANP UPI RTRT AFPl De zware storm, vergezeld van sneeuw en onweer heeft zaterdag in Groot-Brittanniè aan twaalf mensen het leven gekost. Elf mensen liepen verwondingen op en nog eens vijf personen worden vermist. De storm richtte in Groot-Brittinniè voor tientallen miljoenen guldens schade aan. In Schotland zijn talrijke dorpen geïsoleerd geraakt als gevolg van hevige sneeuwval. In ons land heeft de storm van zater- lende bomen. Op het industrieterrein dagavond voornamelijk schade ver- van de stad werd een gevel van een oorzaakt in het noorden en noordwes- bedrijfshal weggerukt, ten van het land. Omgewaaide bo- Aan de Hoomderweg op Texel waaide men. rondvliegende dakpannen, afge- hel complete dak van een boerderij rukte daken en instortende muren weg en stortte een van de gevels in. In waren de belangrijkste schadeposten, de buurt van Den Burg werden de Hel kustwachtstation Kijkduin bij voor- en achterzijde van een grote Den Helder registreerde op h et hoog- metalen loods door de wind weggebla- tepunt van de storm windvlagen met zen. een snelheid van meer dan 140 kilo- De dijk Enkhuizen-Lelystad moest meter per uur. Er deden zich in ons enige uren worden afgesloten in ve- land geen persoonlijke ongelukken band met uvei vliegend wrakhout, als gevolg van de storm voor. in Groningen werd het water in het In Wieringerwerf bezweek een deel Van Starkenborghkanaal zo hoog op- van een garage en in Slootdorp werd een woning door een omvallende boom getroffen en gedeeltelijk ontzet gestuwd dat de weg Gaarkeuken - Stroobos voor het verkeer werd afge sloten. Op verschillende plaatsen in In de omgeving van Hoorn moesten de provincie stortten schuren in Bij wegen worden afgezet wgensomval- Opende waaiden' op een kort traject acht bomen om. De schade bij de NS bleef beperkt tot een vernielde boven leiding op hel baanvak Anna Pauw- lowna en Schagen. Onder de doden in Groot-Brittannië zijn drie bergbeklimmers, deel uit makend van een expeditie die in het noorden van Engeland door het zwa re weer werden overvallen. De overi ge drie expeditieleden zijn met ern stige verwondingen in een zieken huis opgenomen. Op een autoweg in Noord-Engeland zijn een autobus, verscheidene vrachtwagens en auto's met elkaar in botsing gekomen. Twee mensen kwa men om en zeker acht raakten ge wond Van vijf opvarenden van een Belgisch schip, dat sinds vnjdag in het kanaal wordt vermist, wordt aan genomen dat zij zijn verdronken Het aantal slachtoffers als gevolg van de storm op de Britse Eilanden sinds woensdag is zeker veertien Zie ook pagina 5. Storm over Zeeland i Van onze correspondent) BONN Aan de affaire-Kiessling is een nieuwe dimensie toegevoegd nu dc Keulse politie kennelijk een dub belganger van de plotseling ontsla gen vier-sterren-generaal in het ho mo-milieu van de domstad heeft ge vonden. Het zou om een man gaan. die regelmatig in homo-gelegenhe den als 'Tom Tom' en 'Cafe Wuste' komt en vroeger als burger een bewa kersfunctie bij de Bundeswehr had. Deze ontwikkeling doet steeds meer de onzekerheid toenemen of minister van defensie Worner wel juist gehan deld heeft door Kiessling met ver vroegd pensioen te sturen nadat de militaire inlichtingendienst zou heb ben vastgesteld dat hij homosexueel was. in een desbetreffend 'milieu' ver keerde en daardoor gemakkelijk te chanteren zou zijn. Zelfs in regerings kringen wordt de vraag gesteld of minister Worner nog te handhaven is. Inmiddels hebben oppositieleider Hans-Jochen Vogel en de Beierse mi nister-president en CSU-chef Franz Josef Strauss geeist dat Bondskanse lier Helmut Kohl opheldering in de van zeer veel vraagtekens voorziene MINISTER IN HET NAUW.... affaire brengt. De regeringschef moet ervoor zorgen dat nu werkelijk alle feiten op tafel komen Ex-generaal Kiessling heeft ook het afgelopen weekeinde in interviews ge zegd dat hu nóg nooit homosexuele contacten heeft gehad en ook nog nooit in etablissementen van het ho mo-milieu in Keulen of waar dan ook is geweest. Hij eist dat minister van defensie Worner hem rehabiliteert. Kiessling verklaarde desgevraagd dat hij uiteraard is 'aangeslagen' maar dat hij geestelijk en lichamelijk goed in slaat is zijn belangen te behartigen De vroegere chauffeur van de gene raal. waarvan het eerder heette dat die wellicht een verhouding met Kiessling zou hebben gehad, ontkent dat zijn ex-baas homosexueel is. In een gesprek met de radio zei hij dat je. als je het al bent, „zoiets niet zo lang kan verbergen' Kiessling zou nooit twijfelachtige lokaliteiten heb ben bezocht. Het dagblad Die Welt beweert dal de militaire inlichtin gendienst de minister niet volledig en waarheidsgetrouw heeft geïnfor meerd. De stakingen in Suriname houden aan. Siel alleen in het bedrijfsleven leggen steeds meer mensen het werk neer. ook in het onderwijs wordt hier en daar gestaakt. Van daag worden ambtenarenac- ties venvacht. (PAGINA 3) PZC/sport Cruijjf SCHWAEBISCH-GMUEND (AP) - Een Amerikaanse sol- van het Amerikaanse leger, is als eerst in de Bondsrepu daal, die zelf had gemeld dat hij werd gegijzeld door bliek met Pershing Il-raketten uitgerust Wcstduitse vredesbetogers, is zondag ongedeerd aange troffen in een boerderij in Beieren. De politie heeft gemeld dat de affaire waarschijnlijk een grap is geweest. Een boer en zijn vrouw vonden de 21-jange korporaal Liam Fowler ongedeerd, gehuld in een deken in hun schuur nabij Rosenheim in de omgeving van Munchen. Door de kou verkeerde de militair in shock-toestand. De Westduitse politie deelde mee dat het Amerikaanse militaire opperbevel had verzocht om geheimhouding over de zaak tot Fowler nader zou zijn ondervraagd. ouw deelde de politie mee dat zij zaterdagoch tend een onsamenhangend telefoontje van haar man had ontvangen, waarin hij zei dat hij was ontvoerd door zes Westduitsers die dreigden hem te doden tenzij de Pers- hing Il-kernraketten van de bondsrepubliek zouden wor den ontmanteld Een Duns sprekende man belde later het Westduitse persbureau DPA op met de mededeling dat de soldaat was ontvoerd. Fowler belde zijn vrouw later op de dag een tweede maal en vroeg of zij zich had gehouden aan de eis van de ontvoerders om niet de politie in te lichten. De ontvoerders zouden verder eisen dat de vrouw van Fowler de ouders van de soldaat in Amerika cr toe zou Fowler verdween vrijdagmiddag nadat hij zijn dienst op bewegen een verklaring in de Amerikaanse media te zijn basis in Schwaebisch-Gmuend erop had zitten. pubiceren waarin moest staan dat Pershing-rakettcn in Deze basis, hoofdkwartier van het 56e artillerie regiment de Bondsrepubliek niet gewenst zijn. Johan Cruijff is weer in abso lute topvorm Het is met ver bazingwekkend. dat Feye- noord hem ook volgend sei zoen nog wil houden Cruijff scoorde in de thuiswedstrijd tegen Volendam een 'wereld- goal'. maar zag schitterende dieptepasses en voorzetten door medespelers verprutst. i PAGINA 9) Schaatsen Liam Fowler links op de foto) die na zijn ontvoering in een ziekenhuis behandeld werd wegens bevriezing, verlaat hier het ziekenhuis leunend op de i arm van een politieman, die onherkenbaar is gemaakt Nederland hoeft op de sprin tafstanden niet te rekenen op medailles tijdens de Olympi sche schaatswedstrijden in Se- rajewo Door de slechte condi tie van het ijs in Davos kwam er weinig terecht van een krachtmeting tussen sprinters en allrounders maar duidelijk werd wel de achterstand op de Russen. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9. 10. II, 12,13 en 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1