PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stakingen treffen nu ook Paramaribo VAM-mensen weer aan het werk Doden bij zware storm in Noordwest - Europa VEEL MILITAIR VERTOON Bezetters in bewaring GEJAAGD DOOR DE WIND DERTIG DODEN BIJ RAMP MET RAKET Snuffelt LI ook al tussen de Kleintjes? Hersenen Siamese tweeling gescheiden BEJAARDEN DOOD NA ETEN VAN GARNALEN Stormachtig Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, sommige met hagel of natte tneeuw en mogelijk onweer. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Stormachtige wind uit zuidwest tot vest. 227e jaargang no. 12 laterdag 14 januari 1984 sr. LOUIS tUPI) Een team van chirurgen heeft met jucees de hersenen gescheiden van een Siamese tweeling op nieuwjaarsdag werd geboren. jr. Richard Buckholtz, neuroloog aan een kinderzieken huis Memorial Hospital for Children in St Louis, Missouri hieft meegedeeld dat de hersenen die Devon Montez Wilson en Jevon Shontez Wilson deelden, woensdag in de Icop van twee operaties werden gescheiden, ju tweeling is lichamelijk nog verenigd, maar wij scheidden hun hersenen", zei Buckholtz, „over een maand of vier zullen we de kinderen fysiek scheiden". Volgens de neurochirurg maalcl de Siamese tweeling het goed. „Alles ging uitstekend"aldus Buckholtz. „Dit is een zeer zeldzaam geval en we hebben heel wat theorie gedaan voor we aan de praktijk begonnen" De Siamese tweeling, die van elkaar afkijkt, had twee afzonderlijke hersenen die op twee specifieke punten verbonden waren". (Van onze correspondent) PARAMARIBO De staking bij het Surinaamse bauxietbe- drijf Suralco is vrijdag overgeslagen naar de banken en het verzekeringswezen. De meeste filialen van de particuliere banken en kantoren van verzekeringsbedrijven in Paramari bo bleven gesloten omdat de werknemers zich niet op hun werk hebben gemeld. Daarmee gaf men gehoor aan een oproep via pamfletten om solidair te ajn met de bauxietarbeiders. Die blij ven bij hun eisen: herstel van de democratie, invoering van een grond wet en de verwijdering van de militai ren uit de leiding van het land. Ook in het onderwijs is vrijdag ge staakt, hoewel niet zo massaal als in het bank- en verzekeringswezen. Vrij dag openden de vwo- en havo-scholen poorten voor het eerst na de kerstvakantie. De leerlingen van het Miranda-lyceum in Paramaribo heb ben unaniem geweigerd lessen te vol gen. Op andere scholen zijn leraren individueel voortijdig naar huis ge gaan. De animo om te werken in het onderwijs neemt nog altijd af, zo luidt in goedingellchte bronnen. Op scholen waar het onderwijs wel doorgang vond, werd de door de mili taire leiding verplicht gestelde vlag- genparade aan het begin van de les- dag door slechts weinig mensen bijge woond. Ook het verplichte zingen van het volkslied werd achterwege gela ten. Inwoners van de Surinaamse hoofd- Dubbelganger De geruchtmakende affaire rond de Westduitse vierster- ren-generaal Gunter Kiessling neemt een nieuwe i onduidelij ke i wending. Kiessling zou niet onaanvaardbaar zijn als plaatsvervangend opperbe velhebber van de NAVO, van wege zijn vermeende homo seksualiteit, maar omdat hij een dubbelganger zou hebben. (PAGINA 3) Pijler minder? Bij de bouw van de storm vloedkering kan wellicht wor den volstaan met 65 in plaats van 66 pijlers. Op die manier kan ongeveer 5 miljoen gulden worden bespaard. (PAGINA 7) Schone rook De fruittelers zijn bereid hoge re energietarieven te betalen als daardoor de reiniging van de rookgassen van de kolen centrale van de PZEM in Bors- sele wordt veiliggesteld. (PAGINA 9) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financien, economie: 5 Provincie: 7, 9, 11 en 13 Sport: 15 Weekendkrant: 17, 18, 19, 21, 23. 25 en 27. VEN HAAG (ANP) Een groep van negenenveertig bezetters van de Surinaamse ambassade is vrijdagmiddag door de Haag se politie voor nader verhoor in verzekerde bewaring gesteld op verdenking van openlijke, ge weldpleging. Dit besluit is vrij dagmorgen genomen in overleg met de officier van justitie. De bezetters wilden met hun actie het verzet in Suriname steunen. De groep die vrijdagmorgen vroeg in de ambassade werd aangehouden bestaat uit 47 mannen en twee vrouwen, af komstig uit hel hele land en van uiteenlopende leeftijden. De politie heeft nog geen idee hoe groot de schade in guldens is aan. om en in de ambassade. Op verzoek van de zaakgelastig de ambassadeur Herrenberg is in Suriname ontruimde de politie met ongeveer dertig man om kwart voor twee in de nacht de ambassade. stad meldden echter opvallend veel militairen in de stad. De banken, het gebouw van de nationale voorlich tingsdienst en enkele belangrijke be drijven worden door met karabijnen bewapende militairen bewaakt. Een inwoner van Paramaribo zei dat ieder een zoveel mogelijk met een volle tank rijdt en benzine hamstert, voor uitlopend op een eventuele sluiting van de benzinestations. De Surinaamse staatsradio heeft over de situatie in het land slechts medegedeeld dat het overleg tussen de militaire leiding, de demissionai re regering-Alibux en de vakbewe ging en vertegenwoordigers van het bedrijsleven doorgaat. De resultaten van het overleg konden evenwel niet worden medegedeeld. Volgens be paalde bronnen zou Bouterse geen concrete voorstellen hebben gedaan om de crisis te bezweren. Legerleider Bouterse heeft inmiddels wel een financiële commissie inge steld. die binnen een week oplossin gen moet aandragen voor de crisis waarin het land verkeert door de stakingen. Suriname derft door de sluiting van Suralco circa 2 miljoen gulden per dag, wat de toch al zeer ongunste positie vgn de staatskas en de Suri naamse gulden er niet beter op heeft gemaakt Ook zou de Surinaamse staat nog 385 miljoen gulden aan belastinggelden van Suralco tegoed hebben. Het gebruikelijke voorschot hierop bleef uit door de sluiting van het bedrijf Bronnen in Paramaribo meldden ver der dat er geen tekenen zijn van een gecoördineerd verzet tegen de militai re leiding van het land. Men heeft de indruk dat het verzet informeel te werk gaat. Dit om een ingrijpen van het leger onmogelijk te maken. IJMUIDEN (ANP) Ondanks de storm en zeer krachtige windstoten waagde zich vrijdagmiddag toch een plankzeiler in het golfgeweld. BIJNA OVERAL GROTE SCHADE LONDEN/HAMBURG DEN HAAG (ANP) Een zware storm heeft in Noordwest-Europa vrijdag grote schade aangericht en in totaal tien levens gekost, waarvan een in Nederland. In ons land was de schade minder ernstig, malTr loopt deze in het noorden van het land toch naar schatting in de tienduizenden guldens. In Noordwest-Europa traden rivieren buiten hun oevers, raakten schepen in nood, werden veerdiensten gestaakt en auto's van de weg geblazen. Ook de Nederlandse Waddenveerdiensten werden uit de vaart genomen. In Ierland. Schotland en in het noor den van Engeland richtte de storm grote verwoestingen aan In Glasgow werd de noodtoestand uitgeroepen toen enkele wijken van de stad onder water kwamen te staan doordat de rivier Cart buiten haar oevers was getreden. Elders in Groot-Brittanniè kwamen duizenden gezinnen in het HILVERSUM (GPD) Bij de AVRO dreigt een conflict over de opvol ging van tv-directeur Siebe van der Zee. Als het aan het AVRO-be- stuur ligt, keert Wibo van de Linde terug bij deze omroep. Zijn naam prijkt boven aan de lijst van gegadigden. Alle diensthoofden van de AVRO hebben laten we ten ernstige bezwaren tegen de benoeming. Zij baseren dit in de eer ste plaats op de politie ke ideeën van Van de Linde. Wibo verliet de i VRU ruim tien jaar ge leden. Hij was toen ge ruime rijd in functie ge weest van de actualitei tenrubriek AVRO's tele- vizier Kort daarop trad Van de Linde in dienst van de TROS, waar hij eindredacteur van TROS-Aktua-tv is. WRECHT (GPD) De dood van vijf •nwoners van het bejaardenhuis Tol- stotg te Utrecht is zeer waarschijn- 'ijk te wijten aan een partij besmette linialen. De vijf behoren tot een groep van 28 bewoners die na Kerstmis ziek wer den en tekenen van dysenterie ver toonden. Bij acht van hen is een in Nederland zelden voorkomend bacil geconstateerd dat waarschijnlijk, zo blijkt uit onderzoek, via een partij garnalen ons land is binnengekomen. van de twintig andere zieken kon vanwege de antibiotica die zij in de afgelopen weken hebben gekregen, toet meer worden geconstateerd of ze de betreffende bacil droegen, "el onderzoek heeft voorts opgele verd dat de garnalen afkomstig zijn alleen partij van tien a twintig kilo- ail Bangladesj die via Noorwegen in Nederland is geïmporteerd. donker te zitten door het uitvallen van de stroom. Twee automobilisten vonden bij verschillende ongelukken de dood toen bomen op hun auto's vielen Een derde man in Scarborough (Noord-Yorkshirei overleed nadat hij door de wind tegen de straatstenen was gesmakt In Widnes (Cheshire) stortte een koeltoren van 110 meter in. In Engeland. Schotland en Noord- Ierland kwamen in totaal ten minste zes mensen om. Reddingsacties Buiten de Ierse kust werden acht Franse vissers door een helikopter van de Britse marine gered toen hun 154 ton metende trawler 'Anne Sop hie' op de klippen liep. Vijf bemanningsleden van de Neder- PASPOORT DUURDER DEN HAAG iANP) De rijksleges voor paspoorten wordt binnenkort verhoogd van 40 naar 42.50 gulden Wie nog geen 16 jaar oud en een afzonderlijk paspoort aanvraagt zal over enige tijd 21.25 gulden in plaats van 20 gulden moeten gaan betalen Daartoe heeft het kabinet vrijdag besloten. landse kustvaarder 'Gergo' werden vrijdagmiddag met een helikopter van boord gehaald nadat het schip als gevolg van de slechte weersomstan digheden op de Noordzee in moeilijk heden was geraakt. De vijf zeelieden, die met hun schip onderweg waren van Denemarken naar Schotland, zijn overgevlogen naar de Noorse plaats Sta vanger. De Zandvoortse reder G de Vries was niet op de hoogte of het schip al dan niet was gezonken In de Westduitse stad Essen kwam een man om het leven toen zijn auto door eer. windstoot van de weg werd geslingerd en tegen een hoogspan ningsmast botste. In Oost-Duitsland overleden twee mensen toen een boom op hun auto neerkwam bij de plaats Oberhof, zo meldde het Oost- duitse nieuwsagentschap. Nederland In Nederland kwam een 32-jarige automobilist uil Leerdam om hel leven toen hij volgens de politie ter hoogte van Zcvensbergsedijk door de storm de macht over het stuur ver loor en met zijn auto tegen een licht mast belandde. Op verschillende plaatsen in Neder land liepen mensen verwondingen op als gevolg van de storm. Het meest ernstig was een 25-jarige automobilist uit het Friese Damwoude er aan toe Hij moest met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen nadat zijn auto door de storm over de kop sloeg. Ook een 60-jarige fietser uit Loon op Zand moest in het ziekenhuis worden opgenomen nadat hij van zijn fiets was gewaaid Zie ook pagina 7: de storm over Zeeland De bezetters van de Surinaamse ambassade werden in een politiebus meegenomen naar het bureau. WENEN (DPA) In de buurt van de Tsjechoslowaakse stad Turnov ten noordoosten van Praag bij de Poolse grens heeft volgens het Weense dagblad 'Kurier' in mei het afgelopen jaar een ongeluk met een Russische raket het leven gekost aan 30 mensen en is radioactieve straling opgetreden. De informatie over het ongeluk is Sowjetrussische militairen toegan- nu pas tot het westen doorgedron- kelijk gebied bij Turnov. Vermoe- gen nadat oppositiekrmgen in delijk ging het om de kernkop van Tsjechoslowakije haar maanden- een Sowjetrussische raket voor lang op haar betrouwbaarheid korte afstand Alle 30 slachtoffers hadden onderzocht zouden Sowjetrussische soldaten Het ongeluk een explosie met zijn geweest rampzalige gevolgen zou zich Het ongeluk zou ach op 24 mei hebben voorgedaan in alleen voor hebben voorgedaan. RJSTER, DEN HAAG (GPD) De avondploeg van de Vuil Afvoer Maat schappij (VAM) in Wijster is gister avond op advies van de ambtenaren bond AbvaKabo weer aan het werk gegaan, nadat de directie had beloofd dat de 3 procent-korting niet van het salaris zal worden ingehouden, zo lang er over een nieuwe cao wordt onderhandeld. De directie deed deze belofte na de voor haar ongunstige uitspraak vrij dagmiddag in het kort geding tegen de AbvaKabo De Haagse rechter bepaalde daarin dat de donderdag avond begonnen staking, waartoe de bond had opgeroepen, voorlopig mocht worden voortgezet In een mededeling aan de AbvaKabo schrijft de VAM-directie dat zij de gerechtelijke uitspraak zal respecte ren. Afhankelijk van het resultaat van de cao-besprekingen, zal de 3 procent korting eventueel met terugwerkende kracht worden ingehouden. De staking bij het. vuil verwerkingsbe drijf heeft precies een dag geduurd De VAM-directie wil de 3 procent korting invoeren, net zoals dat bij de overheid is gebeurd De VAM is offi cieel geen staatsbedrijf, maar het rijk bezit wel alle aandelen De AbvaKabo had met een maandenlange staking gedreigd als het kortingsplan niet van tafel zou gaan. Bij een lange staking hadden 121 gemeenten hun huisvuil niet meer kwijt gekund De president van de Haagse recht bank vindt het bij voorbaat korten van salarissen van VAM-werknemers in afwachting van cao-onderhande lingen geen spelregel of procedure- afspraak. Hij noemde een afspraak over de 3 procent-korting een van dc hoofdzaken van de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden. Dat is de belangrijkste reden dat de Abva Kabo vrijdagmiddag in kort geding gelijk heeft gekregen. Kissinger en Midden- Ameri ka T"\e voormalige Ameri- •y^L] E/kaanse minister van I buitenlandse zaken Henry Kissinger is de laatste tijd - weer volop in het nieuws. Deze week verscheen in Washington een lijvig rapport over Midden-Ameri ka. samengesteld door een twaalf man sterke commissie van vertegenwoor digers van de Democratische en de Republikeinse Partij onder leiding van de oud-minister. De belangstel ling in de VS voor de landen van Latijns-Amerika heeft altijd al be staan, maar sinds eind van de jaren vijftig het communistische regime van Fidel Castro de macht in Cuba heeft overgenomen, volgen de Ameri kanen de politieke ontwikkelingen in dit deel van de wereld met argusogen. De 'achtertuin' moet schoon worden gehouden, is de opvatting van Was hington. Met andere woorden: ten koste van heel veel moet worden voorkomen, dat communistisch ge zinde regeringen het voor het zeggen krijgen in de landen van Latijns- Amerika Eén Cuba is er al één te veel. Nicaragua is nog geen Cuba. maar de Amerikanen zijn hoogst ongelukkig met de op Moskou geonenteerde machthebbers in dat land. Hoezeer de VS vreemde invloeden duchten bleek enkele maanden geleden. De Ameri kanen zonden een sterke troepen macht naar het nietige Grenada, toen de politieke ontwikkelingen op dit eiland uit de hand dreigden te lopen. Tegen die achtergrond moet de op dracht aan Kissingec c s. worden gewogen om een (Amerikaans) beleid uit te stippelen voor Midden-Amen- ka Reagan kan tevreden zijn de gemengde groep politici die het rap port heeft samengesteld, geeft de pre sident alle ruimte op de ingeslagen weg voort te gaan. De aanbevelingen in het rapport zijn gemakkelijk in te passen in het huidige beleid van presi dent Ronald Reagan. Het rapport-Kissinger zou naar analogie van de uitgebreide hulp die de VS na de Tweede Wereldoorlog aan West-Europa gaven als een soort Marshallplan kunnen worden be schouwd. ware het niet dat naast economische en financiële hulp óók een duidelijke keus wordt gedaan voor militaire opties. De erkenning in het rapport, dat de sociale problemen en de grote armoede in Midden-Ame- rika aan de basis liggen van het structurele geweld in deze regio, be wijst dat de opstellers de problema tiek onderkennen. De voorgestelde hulpverlening tot een bedrag van 25 miljard gulden in een periode van vijf jaar, geeft blijk van dit Marshallplan- idee. Het rapport hinkt echter op twee gedachten want economische en hu manitaire hulp dient volgens de sa menstellers gepaard te gaan met uit breiding van de militaire hulp. Zonder twijfel zal het rapport het goed doen in de VS In de ogen van vele Ameri kanen rechtvaardigt een bedrag van 25 miljard gulden de vraag om zekere waarborgen, ook al kunnen die niet los worden gemaakt van militaire onderdrukking. Zaken zijn zaken, niet waar. De Amerikanen gaan echter achteloos voorbij aan de menselijke aspecten. De Noordamerikanen heb ben zich trouwens nooit veel aange trokken van de verpauperde massa's in Midden-Amerika Door de al of niet vermeende dreiging van het commu nisme hebben zij zich geïdentificeerd met de heersende klasse en de kaste van de militairen. Rechtse dictaturen genieten de steun en het vertrouwen van Washington. Het rapport-Kissin- ger werpt in dit opzicht geen nieuw licht op de Amerikanen. Ze blijven zich gedragen als de rijke en machtige buurman, die zo goed weet wat goed is voor de ander. De goede elementen in het rapport van de gemengde commissie vor men de aanbevelingen over de stimu lering van de economische en sociale ontwikkeling Dat moet zodanig ge beuren dat niet de kleine bovenlaag firofiteert. maar dat de maatregelen uist de grote massa ten goede komen. Principieel is de stellingneming over het recht op democratische zelfbe schikking. Een impliciete erkenning van de Noordamerikanen, dat de bur gers in de landen van Midden-Ameri ka als politieke gelijken worden ge zien Het gaat er nu om via doelgerich te hulpverlening inhoud aan dit be grip te geven De commissieleden tillen voorts nogal zwaar aan de zaak van de mensenrechten In theorie hebben zij een sluitend betoog opge zet: meer hulp. ook meer militaire hulp. moet aan de ontvangende kant gepaard gaan met meer aandacht voor de mensenrechten De vele poli tieke moorden in Midden-Amerika dwingen de Amerikanen een dergelij ke voorwaarde te stellen. De geloof waardigheid van de Amerikaanse hulpverlening staat of valt met de mate waarin Washington zich als hoe der van de mensenrechten opwerpt tegenover de rechtse dictatoriale en semi-dictatoriale regimes in Midden- Amerika. De nodige scepsis is op zijn plaats. Henry Kissinger heeft bijvoor beeld al verklaard dat in het geval El Salvador niet naar de naleving van mensenrechten moet worden geke ken. omdat het niet-geven van bij stand militaire hulp van de VS kan leiden tot communistische machtsovername. Alle goede wil van de Amerikaanse politici ten spijt, valt niet aan de conclusie te ontkomen, dat het rapport-Kissinger de vrede en de welvaart in Midden-Amerika nau welijks dichterbij zullen brengen. Dim Kok naar Azië FNV-voorzitter Wim Kok gaat eind deze maand een aantal weken naar Indonesië en de Philippijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1