PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Itakers willen einde aan bewind Bouterse Ex-president Bignone van Argentinië gearresteerd IEEKS VAN POLITIEKE EISEN NATTIGHEID China: Taiwan remt betrekkingen met VS Produktie ij Talbot op gang Op zoek naar de schat van K B Nicaragua schiet VS-piloot neer Storm llffisseZend bewolkt en regen- of hagel- uien, sommige met onweer Middag- mperatuur ongeveer 6 graden fs(on72. kracht 9. uit westelijke richtin- 27e jaargang no. 10 onderdag 12 januari 1984 Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. \sHINGTON (DPA) Amerikaanse en Russische deskundigen zijn woens- Moskou moderniseren zodat meer tekst, en ook kaarten en grafieken ja in Washington onderhandelingen begonnen over modernisering van de verzonden kunnen worden. Verder ivil het een extra verbinding tussen de Mime' tussen Washington en Moskou, zo zei woordvoerder John Hughes van militaire commandocentra en de ambassades in Washington en Moskou. Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Daardoor zou volgens Washington de kans kleiner worden dat door misver \shington wil de sinds 1963 bestaande telex verbinding Lussen Washington en standen een kernoorlog uitbreekt Van onze correspondenti PARAMARIBO De stakende bauxietarbeiders bij Suralco in Paranam zijn woensdag niet aan het werk gegaan, ondanks de aanwezigheid van tientallen militairen bij de ingang van het bedrijfscomplex. De stakende arbeiders hebben, zo is uit goedingelichte bronnen in Paramaribo vernomen naast economische eisen, zoals doorbetaling van de gestaakte dagen, _,ook politieke voorwaarden voor werkhervatting gesteld. (Daaronder vallen afschaffing van het Dinsdagavond verklaarde legerleider De bevelhebber feiitair bestuur, opheffen van de Bouterse nog via de Surinaamse radio ----- noodtoestand en avondklok en het en televisie dat het leger zou ingrijpen louden van verkiezingen Eerder had- om werkwillige arbeiders in de gele- —ifon ce werknemers van de Energie genheid te stellen het werk te hervat- ledrijven Suriname 1EBS1 soortgelij- ten. Rond de 1200 van de 1800 werkne- - ---j mers van de dagploeg meldden zich woensdagochtend bij de poorten van het bedrijfscomplex. Hier vroegen mi litairen aan de arbeiders of ze werk willig waren. Aanvankelijk werden alle arbeiders als werkwillig be- l 11_ schouwd. Toen de arbeiders echter op 0jl aiDOl het terrein zelf waren, tekenden slechts een vijftigtal van hen het registratieformulier, aldus een woord voerder van Suralco. e politieke eisen gesteld. PARIJS (RTR/DPA) Na een onderbreking van ruim een maand is woensdag gedeeltelijk de produktie hervat bij de Fran se autofabrikant Talbot in de Parijse voorstad Poissy. De pro duktie was stil komen te liggen door een staking van het perso neel uit protest tegen voorgeno men 1900 ontslagen die gepaard ging met bloedige gevechten tussen werknemers. Volgens een woordvoerder van de bedrijfsleiding is weer begon nen met de produktie van de 'Samba', een van de vier model len die in Poissy worden ge maakt. Dit betekende dat de helft van de in totaal 15.000 arbeiders weer op hun werk ver schenen. Het is de bedoeling dat de fabriek vanaf volgende week weer op volle toeren gaat draai en. Bij de poort van de fabriek, die tot het Peugeot-concern be hoort, golden overigens strenge veiligheidsmaatregelen. Werk nemers kregen een pasje en wer den gefouilleerd. Volgens de di rectie zal de politie nog enige tijd een oogje in het zeil houden. Naar verluidt heeft de regering tijdens het overleg erin toege stemd voorrang te geven aan het zoeken van nieuwe banen voor de m Poissy ontslagen werkne mers. Ingeval van bijscholing behouden ze hun volledig sala ris. Buitenlandse werknemers, die naar hun land terug willen, zullen een geldbedrag krijgen. Over de hoogte daarvan zal over 14 dagen, als de gesprekspart ners opnieuw bijeenkomen, wor den gesproken. In Poissy is 80 procent van het personeel immi grant. de militairen bij Suralco. Roy Esajas. een van de zes tien coup-plegers van het eerste uur en lid van de beruchte 'Echo-compag nie' richtte zich vervolgens per mega foon tot de stakers. Hij zei dat bevel hebber Bouterse dinsdag v.erkeerd was voorgelicht toen hij op de televi sie en radio zei dat er slechts sprake was van een kleine terreurgroep Urkerland De zes gemeenten die volgend jaar deel uitmaken van de nieuwe polderprovincie hebben woensdag besloten minister Rietkerk van binnenlandse zaken t.e adviseren de twaalfde provincie Urkerland te Of de 600 arbeiders die met op het noemen werk verschenen, ook tot de stakers De nieuwe provincie bestaat uit de moeten worden gerekend, kon niet beide Flevolanden, de Noordoostpol- worden nagetrokken. Volgens de Su- der en Urk. Volgens de gemeentebe- ralco-directie was er sprake van een sturen van de betrokken gemeenten is fors aantal ziektemeldingen, terwijl ook veel verlofdagen zijn opgenomen. op historische gronden voor de naam Urkerland gekozen. AUSTERUTZ (ANP) - De televisieuitzending van Van Kooten en De Bie heeft ivoensdag- avond tot chaotische ta ferelen geleid in het bos bij de pyramide van Austerlitz. Het duo liet aan het slot van de uit zending zien hoe het een biljet van duizend gul den in de buurt van de pyramide begroef. Direct na de uitzending spoedden zich zeker tweehonderd mensen per auto naar het bos om met schoppen naar de schat te gaan 'zoe ken'. De rijkspolitie deed nog een poging om de menigte tegen te hou den, vanwege het ver bod om het bos tussen zonsondergang en zons opgang te betreden, maar de vier agenten zagen geen kans de sen satie- en geldbeluste mensen tegen te houden. De politie toonde zich nogal verontwaardigd over de 'practical joke' van Van Kooten en De Bie, omdat het bos 's nachts verboden gebied is en de politie niet tevo ren in de grap gekend is. Of het biljet van duizend gulden inderdaad in hel Austerlitze bos is begra ven en/of het ook nog gevonden wordt, was woensdagavond niet na te gaan. Te verwachten valt dat de 'eerlijke vin der' er stilletjes mee heen zal gaan. Esajas zei verder er nu van overtuigd te zijn dat alle Suralco-arbeiders tot verder staken hadden besloten en kondigde een nieuwe redevoering van de bevelhebber voor woensdagavond aan. Vervolgens trokken zowel de militairen als de stakende arbeiders zich van het Suralco-complex terug. Overigens wilde of kon gisteravond laat memand in Paramaribo bevesti gen dat Bouterse inderdaad opnieuw voor de televisiecamera's zou ver schijnen. De Suralco-directie overleg de woensdag weer met de directie van het moederbedrijf Alcoa te Pittsburg in de Verenigde Staten over de slui ting van het bauxietbedrijf te Para- nam In twee brieven die legerleider Bou terse dinsdag voor de Surinaamse radio en tv voorlas, had de directie van Suralco aangekondigd dat als de staking nog langer zou voortduren tol sluiting zou worden overgegaan. Het ANP meldde gisteravond dat de Suri naamse autoriteiten de Suralco-direc tie opnieuw om uitstel van deze be slissing hebben verzocht De Suri naamse economie is voor zijn devie zen-inkomsten voor 80 procent afhan kelijk van de bauxietwinning De woordvoerder van het moederbe drijf Alcoa in Pittsburg, Hillen, ver klaarde desgevraagd woensdagavond dat er nog geen beslissing was geno men over de sluiting van het bedrijf in Paranam. In Paramaribo zelf was het gister avond rustig. Het enige bericht dat in Paramaribo over de militaire acties bij Paranam is verspreid, komt van de Nationale Voorlichtingsdienst Vol gens de NVD was na het, ingrijpen van de revolutionaire leiding de rust, in Paranam teruggekeerd. Berichten als deze leiden ertoe dat de Surinaamse bevolking afstemt op de uitzendingen van Radio Nederland Wereldomroep om een meer realistisch beeld van de situatie rond de stakingen te krijgen. De militaire bewaking van het ener giebedrijf EBS werd woensdag voortgezet. De energieproduktie ging door. Een aantal werkzaamheden, zoals het maken van nieuwe aanslui tingen op het elektriciteitsnet, werd echter niet verricht. De stroomvoor ziening naar Paramaribo functio neert voor ongeveer tachtig procent, omdat nog steeds een deel van de toevoer door bauxietwerkers is afge sneden. De Chinese premier Zhao Ziyang linksen president Reagan lopen gearmd door de tuinen van het Witte Huis nadat zij daar besprekingen hadden gevoerd. Het weer werkte echter niet mee en paraplu's waren hard nodig. «-■-r-'v' REAGAN WIL CONFERENTIE KOREA WASHINGTON (REUTER/UPI) Premier Zhao Ziyang van China heeft president Reagan dinsdagavond gezegd dat zijn land streeft naar nauwere betrekkingen met de Verenigde Staten, maar dat de kwcstie-Taiwan verbeterde relaties in gevaar brengt. Hij noemde Taiwan het grootste struikelblok voor het aanhalen van de betrekkingen. China is met erg gelukkig met de Amerikaanse wapenverkopen aan Taiwan en de officieuze betrekkingen die Washington met het eiland onder houdt Taiwan wordt door China als een opstandige provincie beschouwd. Tijdens het onderhoud heeft Reagan gezegd achter de zogenaamde Tai- wan-wet te blijven staan, die voorziet in de officieuze betrekkingen tussen Washington en Taiwan. De Ameri kaanse president herhaalde ook dat de Verenigde Staten de wapenverko pen aan Taiwan geleidelijk zullen verminderen, zoals m augustus 1982 was afgesproken Moordzaak De politie van Henge lo heeft naar aanleiding van de ge welddadige dood van de 76-jarige me vrouw M. von Stockhausen de 38- jarige K uit Hengelo voor nader ver hoor aangehouden De vrouw werd maandagavond door een bij haar in wonende vriendin met een wond aan het achterhoofd dood aangetroffen. Tijdens een diner met de Chinese premier heeft Reagan dinsdag voorge steld een conferentie van vier partijen te beleggen van Noord- en Zuid-Ko- rea, de Verenigde Staten en China ter vermindering van de spanning op het Koreaanse schiereiland. Noord-Korea heeft woensdag ook opgeroepen tot onderhandelingen met Zuld-Korea en de Verenigde Staten over hereniging, zo bericht het persbureau van Noord- Korea. Het is voor het eerst dat Noord-Korea Zuid-Korea wil betrekken bij de be sprekingen. ZUid-Korea heeft woens dag al meteen het Noordkoreaanse voorstel afgewezen. Men verwelkom de wel het voorstel van Reagan voor een vier-partijen-conferentie als 'een dergelijke bijeenkomst kan bijdra gen lot eeuwige vrede op het Kore aanse schiereiland". Slavenburg Het openbaar minis terie in Rotterdam heeft dinsdag in verband met de Slavenburg-affaire de 41-jarige L. B. uit Krimpen aan den IJssel gearresteerd. WASHINGTON (RTR) Een piloot van hel Amrikaanse leger is woensdag in Honduras gedood toen zijn helikopter vanaf de Nicaraguaanse kant van de grens met Honduras werd beschoten en tot landen gedwongen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington bekendgemaakt. De twee passagiers van de piloot, belden Amerikaanse geniemiluairen. werden naar een naburig hospitaal gebracht, waaruit zij na behandeling konden worden ontslagen, aldus het ministerie Een woordvoerder van de regering in Tegucigalpa zei dat militairen de helikopter boven Hondurees grondgebied hadden neergeschoten De piloot en militairen van de genie namen deel aan oefening 'Big Pine II' met Hondurese militairen. De piloot is het eerste slachtoffer van de reeks oefeningen, waaraan in de voorbije zes maanden door ongeveer 5 000 Amerikaanse militairen is meegedaan. AMSTERDAM (ANPi Op de horecavakbeurs in Amsterdam streden woensdag tien finalisten tijdens de wedstrijd om Het Lekkerste Broodje van Nederland. Winnaar werd N Nuys van het Postiljonmotel te Bunnik met een dikbelegde tarwebol Drie soorten Hollandse kaas. sla. Lomaal. ham, uitjes en een kwarteleitje bepalen de smaak van het gerecht, dal een kostprijs heeft van 2.43 BUENOS AIRES (AFP/DPA/UPI) Ex-prcsidcnt Reynaldo Bignone van Argentinië is dinsdagavond in Bue nos Aires gearresteerd. Dit gebeurde op last van rechter Carlos Oliveri. Bignone die een maand geleden de macht overdroeg aan een burgerrege ring, wordt ervan beschuldigd verant woordelijk te zijn voor de vermissing van twee recruten. Luis Garcia en Luis Steimberg. Hij wordt in 'preven tieve hechtenis' vastgehouden op een militaire basis Garcia en Steimberg werden in 1976 gearresteerd op het terrein van de militaire academie. Sindsdien zijn ze spoorloos. Zij beho ren tot de duizenden Argentijnen die sinds de zogenoemde 'smerige oorlog' van het leger tegen het links verzet in de tweede helft van de jaren '70 vermist worden. Het hooftl van de politie in Buenos Aires ten tijde van de militaire junta (1976-'83), generaal Ramon Camps, heeft bekend dat onder zijn verant woordelijkheid bijna 5.000 politieke tegenstanders, die werden vermist, zijn vermoord. Dit zegt hij in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Stern. „Toen ik chef was zijn er 5.000 mensen verdwenen. Sommigen ervan heb ik in anonieme graven laten be graven. De meesten van deze subver sieven zijn dood. Enkelen wilden geen heldenrol en werkten met ons mee. Die hebben we vrijgelaten met een meuwe identiteit", aldus Camps in het interview. Hij ontkende dat hij opdracht heeft gegeven kinderen van gevangenen te doden. Camps zegt verder dat hij Hitiers denkbeelden aanhangt over de red ding van de mensheid en de strijd tegen de permanente leugencampag ne van de communisten. „Maar ik ben geen nazi, maar conservatief, een man van rechts", zo voegde hij eraan toe. Plan Kissinger Henry Kissinger inndt steun voor zijn plan voor problemen in Midden-Amenkc (PAGINA 3). Herstel-euforie VN O-voorzitter Van Veen zet een domper op de optimisti sche economische venvachtin- gen Van Veen stelt de bouw nijverheid als voorbeeld van een bedrijfssector waar het alleen maar 'minder slecht' gaat (PAGINA 51. Herstel bij Dow Directeur Bob Bumb van Dow Chemical is optimistisch over I9S4. Dow Heeft in 1983 het verlies van het voorgaande jaar vrijwel weggewerkt. (PAGINA 11). VOC-sehip De Walcherse stichting 'Hel varend VOC-schip' vindt ka pers op de kust. De plannen voor een 'Batavia Expocen- trum' in Lelystad dreigen roet in hel eten te gooien. (PAGINA 15). Radio, tv en kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 7. Kunst en cultuur: 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. Bouterse klem in zijn'revolutie' Sunnames alleenheerser Desi Bouterse raakt met de dag verder verstrikt in de {■■■■■li] kronkels van zijn eigen, l 1 kunstmatige 'revolutie'. Zijn tot gisteren vrij machteloze houding tegenover de stakers bij het alumi- niumbedrijf Suralco in Paranam. op zo'n dertig kilometer afstand van Pa ramaribo toont aan dat de de beproef de methodes vah geweld en intimida tie kennelijk niet meer als vanzelf sprekend blijken te werken. Dat zou de 'bevelhebber' (zoals hij steeds slaafs in de gecontroleerde voorlich ting wordt genoemd) tot enig naden ken moeten stemmen. Want hij heeft kennelijk nog steeds niet begrepen wat er onder de Surinaamse bevol king leeft. Zijn voorraad zondebokken raakt bovendien uitgeput. Afgelopen zondag stuurde hij het kabinet-Ali- bux naar huis, in de veronderstelling dat daarmee het motief van de sta king (een protest tegen prijsverhogin gen en belastingverzwaringen l zou zijn weggenomen Maar dat bleek toch anders uit te pakken. De nu al weken durende staking bij Suralco (evenals de inmiddels opgeheven werkonderbreking bij het elektrici teitsbedrijf ESB) heeft een uitgespro ken politiek karakter gekregen. Meer en meer valt uit de taaie opstelling van de stakers - er werken 4000 man bij Suralco - op te maken dat zij maar éen. zeer gericht doel hebben Bouter se zelf moet verdwijnen. Zijn militaire actie gisteren, bedoeld om werkwilli gen te beschermen, verzandde ook voor de poorten van het aluminium- bednjf. Er waren namelijk bijna geen werkwilligen. Overigens is de confron tatie van het stakende aluminiumper- soneel met de legerleider een gedurfde en riskante onderneming, vooral te gen de achtergrond van de gebeurte nissen in december 1982. toen óók een staking de inleiding was van een bloedbad. Bijzonder tactisch, is de actie bij Suralco dan ook een staking zonder leiding: Bouterse staat er te genover een moeilijk te chanteren massa Economisch gezien is de lamgeleg de aluminium- en bauxietindus- tne voor Suriname een even grote ramp als de nu al weer dertien maan den geleden weggevallen Nederlandse ontwikkelingshulp. Voor zijn inkom sten vanuit het buitenland is Surina me vrijwel volledig afhankelijk van deze bedrijfstak. En Suralco heeft in het totaal van de deviezen-instroom een aandeel van tachtig procent. De gevolgen van de arbeidsonrust nu zijn daarom voor Suriname veel ingrijpen der dan van wat er ruim een jaar geleden aan stakingsacties in Para maribo gaande was Komt bij dat Bouterse toch wel langzamerhand het gevoel moet krijgen dat hij geen echt antwoord meer heeft op de torenhoge financiële, economische en maat schappelijke problemen waaraan het land begint te bezwijken. Sinds zijn aantreden in 1980 heeft hij zich - naar blijkt - min of meer stelselmatig ver vreemd van vrijwel alle politieke en functionele groeperingen in Surina me. waarop hij meende te kunnen steunen. Niet in het minst doordat hij in de bijna vier jaar van zijn bewind in de politiek als een windvaan zijn eigen luimen volgde. Daarbij paste hij een verdeel- en heerstactiek toe die aan het eind van de mogelijkheden op hemzelf lijkt terug te slaan. Nu hij na alle avonturen ook de laatste splinter partij PALU ide Progressieve Arbei ders en Landbouw Unie. de club van radicalen die het kabinet-Alibux heeft opgeleverd i de laan uit heeft gestuurd rest mogelijk nqg een poging de vak beweging voor zijn karretje te span nen. Maar het is inmiddels zeer de vraag of dat lukt. Een man. ook al heeft hij een stengun op de heup. die zich nog maar zo kort geleden heeft ontdaan van een van Surinames meest gematigde vakbondsleiders (Cyriel Daal van de Moeaer'oond p mag niet verwachten dat hij juist onder de georganiseerde werknemers op groot vertrouwen kan rekenen. De moeilijkheden bij Suralco dui den er eerder op dat het tegen deel het geval is. Onder de werkne mers bij een dit keer voor Suriname bijzonder vitaal bedrijf is de bereid heid en ook de durf aanwezig en Bouterse. de man die aan de touwtjes trekt, te trotseren. Maar het is durf. gemengd met angst En daarom - ook al zou de druk in de komende dagen wat van de ketel gaan - is de situatie in Suriname kritiek en explosief. Want de onzekerheid aan de kant van Bouterse - de laatste dagen overdui delijk zichtbaar - wordt eveneens in gegeven door angst. Angst voor aan slagen. angst voor gebrek aan een werkelijke oplossing, angst voor een ingreep van buitenaf wanneer de toe stand politiek nog labieler wordt dan ze al is. Waar het heengaat is moeilijk te voorspellen. Nog meer intimidatie en militair geweld van een wanhopig i clubje in uniform' Of een ontknoping met als resultaat dat Bouterse de wijk neemt? De 'bevelhebber' is een onbe- rekenbare figuur. En dat hij in het nauw gedreven heel gevaarlijke en ruïneuze dingen kan doen is al eerder vastgesteld. vdM Weer achter tralies Pino Pelosi. de moordenaar van de Italiaanse film regisseur Pier Paolo Pasolini, zit weer in de gevangenis. De intussen 26- jarlge vroegere 'boy' zou in juli-1983 ln Castelgandolfo bij Rome een posttransport hebben overvallen een paar dagen nadat hij na acht jaar gevangenisstraf voorwaardelijk was ontslagen Pelosi is woensdag in Tivo- li aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1