Surinaams leger in actie tegen stakers Kabinet zit nog niet aan één tafel met sociale partners Recht op vaderschap Aantal werklozen fors gestegen Snuffelt li ook al kissen de Kleintjes? Van Lede volgt Van Veen op bij VNO CENTRALE OMSINGELD SURALCO BEZET Sjtsjaranski mocht vrouw brief schrijven DE KONING: BIJSTELLING BELEID MOGELIJK Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur onge- ieer 8 graden. Vrij krachtige en aan ie kust en op het IJsselmeer harde zuidwestenwind. DEN HAAG (ANP) Mr. C. J. A. van Lede (41), lid van de raad van bestuur van Hollandsche Beton Groep (HBG), zal in het najaar mr. Chris van Veen (61) opvolgen als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO). Dinsdag hebben de bestuurscolleges van het VNO met de voordracht ingestemd en heeft Van Lede de kandidatuur aanvaard. Volgens een woordvoerder van het VNO zal Van Lede zich vanaf maart als vice-voorzitter inwerken alvo rens hij het voorzitterschap van Van Veen overneemt. Tot die tijd blijft Van Veen voorzitter, een functie die hij tien jaar bekleedde. Cornells Josephus Antonius van Lede werd op 21 november 1942 in Wassenaar geboren In 1966 voltooide hij zijn rechtenstudie aan de rijksuniversiteit Leiden, waarna hij een jaar bedrijfskunde studeerde aan het Insead-instituut in het Franse Fontainebleau. In 1967 ging hij werken bij de Shell International Petroleum Company en werd hij in een marketingfunctie gedeta cheerd bij NAM-gasexport. Van 1969 tot 1976 werkte Van Lede bij het organisatie- en adviesbureau McKinsey. In 1977 werd hij president-directeur van Koninklijk Neder- horst Bouw B. V. Na de integratie van dit bedrijf in HBG in 1980 werd hij directielid van enkele werkmaatschappijen. In 1982 trad Van Lede toe tot de raad van bestuur van HBG. iVan onze correspondent) PARAMARIBO, DEN HAAG Het Surinaamse legeer zal vandaag worden ingezet tegen de -stakers bij het bauxietbedrijf Suralco. Dat heeft legerleider Bouterse dinsdagavond gezegd tijdens een interview voor de Surinaamse televisie. De directie van Suralco had eerder jedreigd het hele bedrijf onmiddellijk te sluiten wanneer de staking zou voortduren. Tijdens het interview las Bouterse nadat legerleider Bouterse in een toe- gaan met dc acties, totdat ook hun ;'e: twee brieven voor van de Suralco-top. spraak zondagnacht het aftreden van politieke eisen zijn ingewilligd. Dit nr" raarin wordt gesteld dat eventuele de regering-Alibux had aangekondigd houdt in dat in Suriname de demo- iluiting de instemming heeft van het en eerder ingevoerde belasting- en cratische rechten moeten worden coederbedrijf Alcoa in het Ameri- prijsverhogingen had teruggedraaid, hersteld en dat Bouterse moet ver- Roe aanse Pittsburg. Bouterse zei Sural- dwijnen. I's. a tijdens een gesprek te hebben T~ïrtm~hptnlincr Dinsdagochtend verscheen vak- i» muien overhalen de sluiting met een LdUU! UvlUll/lg bondsleider Fred Derby opnieuw bij lag te vertragen om hem zo in staat te Het merendeel van de stakers wenste het hoofdgebouw van Suralco waar de nellen de stakers weer aan het werk evenwel door te staken, totdat hun eis stakers zich hadden verzameld Der- e krijgen. tot doorbetaling van de gestaakte by, die leider is van de vakbond C 47, Jinsdag hebben militairen de EBS- dagen was ingewilligd. „Bouterse waarbij de meeste bauxietarbeiders lektriciteitscentrale in Paramaribo heeft in zijn redevoering toegegeven zijn aangesloten, werd evenwel uitge- lezet en zijn overgegaan tot omsinge- dat de regering-Alibux fouten heeft jouwd. Berichten als zou Derby door tag van het Suralco-complex te Para- gemaakt. Wij hebben dus terecht ac- de stakers zijn gegijzeld werden-in ram, op 30 kilometer van de Suri- tie gevoerd. Daarom wensen wij door- Paramaribo ontkend aamse hoofdstad. De maatregelen betaling van de salarissen" aldus de Een woordvoerder van de Surinaamse ^erden genomen nadat gistermorgen stakers. Nationale Voorlichtingsdienst, de Paramaribo enige tijd de stroom Volgens andere bronnen wenst ech- NVD, zei dinsdag dat de actievoerders iveilis A viel I de st Iders Itviel, doordat ongeveer 200 staken- e arbeiders een transformatorhuisje nParanam onklaar hadden gemaakt. )e bezetting van de EBS-centrale leeft ten doel de energievoorziening eilig te stellen. Vorige week vrijdag iel in Paramaribo ook al geruime tijd stroom uit doordat de EBS-arbei- ;rs staakten. Volgens de Surinaamse levrijdingsraad in Nederland hebben nilitairen ook de enige snelweg in luriname, die tussen Paramaribo en "•aranam, afgegrendeld, maar dit be- icht kon in de Surinaamse hoofdstad niet worden bevestigd. maandag reeds door anonieme vertegenwoordigers van de sinds drie nrJveken stakende arbeiders bij de bau- n tietbedrijven Suralco en Billiton was PI aangekondigd, hebben ook gisteren de stakers het werk niet hervat. Maandag wilde slechts tien procent ie; van de stakers weer gaan werken, ter t i deel v i de stakers door te slechts een klem deel vormde van de Export groeit De Nederlandse exporteurs verwachten dit jaar een stij ging van de export met negen procent De omzet zou op 17 miljard gulden komen. (PAGINA 3) Informatica De overheid wil een groot scheepse 'inhaalactie' op het gebied van de informatica. Tot en met 1988 komt op verschil lende begrotingen 1,3 miljard gulden vrij voor een stimule ringsbeleid. (PAGINA 5) j| Ontslagen Amfas De reorganisatie van het noodlijdende verzekerings concern Amfas zal 950 ar beidsplaatsen kosten. (PAGINA 7) EK-loting In Parijs is gisteren de loting gehouden voor de eindronden van het Europees voetbalkam pioenschap voor landen teams. West-Duitsland lootte gunstig en ziet zich al bij de laatste vier. (PAGINA 21) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 Mevrouw Avntal Sjtsjaranski laat tijdens een persconferentie in Parijs de brief zien die zij kort geleden van haar echtgenoot ontving. PARIJS i DPA i Anatoli Sjtsjaranski, de ijveraar voor burgerrechten in de Sowjet-Ume die wegens hoogverraad' in de gevangenis zit. heeft voor de eerste keer een bnef mogen schrijven aan zijn in het westen levende vrouw Avital Ma rouw Sjtsjaranski maakte dinsdag op een persconfe rentie in Parijs bekend dat zij de brief op 3 januari in Jeruzalem heeft gekregen. In de brief klaag hij over zijn lichamelijke conditie. Bovendien heeft Avital Sjtsjaranski maandag mogen telefoneren met haar schoon moeder in Moskou. Mevrouw Ida Milgrom heeft, daarbij verteld over een bezoek aan haar tot dertien jaar veroordeelde zoon Na een wachttijd van aes maanden mocht het bezoek op 5 januari brengen. Zij vond haar zoon er erg slecht uitzien. Suralco-arbeiders en dat de meeste stakers bereid waren aan het werk te gaan. De woordvoerder zei. dat dit kleine aantal stakers een terreurgroep vormde die in opdracht van de Bevrij- dingsraad en de in ballingschap le vende voormalige minister Haakmat opereerde. In Paramaribo zelf bleef het dinsdag overigens rustig. Hoewel het dagelijks leven ogenschijnlijk normaal is. wordt door de ambtenaren en in het bedrijfs leven nauwelijks gewerkt. Iedereen praat over de acties van de stakende bauxietarbeiders. Bronnen in Para maribo zeggen dat de militairen over gegaan zijn tot de bezetting van EBS. omdat zij vreesden dat de arbeiders aldaar ook tot een staking zouden beslissen De NVD heeft verder medegedeeld dat legerleider Bouterse dinsdag avond een opnieuw een redevoering zou houden voor radio en televisie. Algemeen wordt verwacht dat hij een oproep zal doen tot werkhervat ting. In Paramaribo wordt evenwel tevens gevreesd dat Bouterse de noodtoestand, die sinds 13 augustus 1980 van kracht is, zal verzwaren en dat de avondklok weer zal worden vervroegd. KOPENHAGEN iDPAi De vorige premier van Denemarken en leidei van de sociaal-democratische partij. Anker Jorgensen. zwaaide gisteren nog opgewekt naar het publiek in het parlementsgebouw, nadat hij in het partij-orkest had meegespeeld op zijn gitaar. Onderwijl echter werden de stemmen geteld van de gisteren gehouden verkiezingen. Betrouwbare computervoorspellmgen zeggen dat de conservatieve regeringscoalitie onder leiding van de 54-jarige conservatieve premier Poul Schlueter haar werk met een grotere meerderheid in het parlement kan voortzet ten. het aantal zetels van de coalitie stijgt volgens de computer van 66 naar 80 De sociaal-democraten van Jorgensen verloren vier zetels en kwamen op 55. De regering-Schlueter trad op 15 december af nadat haar voorstel tot vermindering van het begrotingstekort met bijna een miljard gulden werd venvorpen. DEN HAAG (GPD) Het aan tal werklozen is de laatste twee maanden van vorig jaar opnieuw fors gestegen. In no vember kwamen er ruim 12.400 werklozen bij; in de cember 18.600. Het totaal aan tal werklozen is hierdoor aan het eind van het vorig jaar op 855.600 gekomen. In de laatste twee maanden vermin derde het aantal werkloze vrouwen iets. maar die daling werd teniet ge daan door een stijging van de werk loosheid bij mannen De vraag naar arbeidskrachten daalde in die periode met 1300 tot 9400. Deze cijfers maakte het ministerie van sociale zaken giste ren bekend. Met deze cijfers is een einde gekomen aan de stabilisering van de werkloos heid, die in september en oktober waarneembaar was In de berekeningen van het ministerie wordt geen rekening gehouden met de invloed van het seizoen. Gecorrigeerd voor het seizoen nam het aantal werk lozen in november en december toe met 4300 tot totaal 829.200. In één jaar is de werkloosheid met meer dan 90.000 gegroeid Die groei is niet zo groot als in 1982 In de eerste helft van 1983 kwamen er per maand gemiddeld 12.000 werklozen bij; in de tweede helft 3000. Volgens het minis terie van sociale zaken komt dat omdat het aantal werklozen in de bouw afneemt Over het hele jaar gerekend waren in 1983 gemiddeld 800 600 mensen werk loos. Dit aantal bedroeg een jaar daarvoor 654.660, in 1981 479.800 en in 1980 waren gemiddeld 325.400 mensen zonder werk. Het Centraal Plan Bureau verwacht voor dit jaar een totaal aantal werklo zen van gemiddeld 890.000. ivan onze parlementaire redactie DEN HAAG Veranderende omstandigheden moeten kunnen leiden tot bijstelling van het regeringsbeleid mogelijk moet zijn. Dat zei minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid na afloop van het gesprek dat hij met een kabinetsdelegatie heeft gevoerd met de vakcentrales. FNV-voorzitter Wim Kok wees daarbij op het aantrekken van de economie en de eventuele gevolgen daarvan op het bezuinigingsbeleid van het kabinet. Vonge week overlegde het kabinet met de werkgevers In dat gesprek hebben de werkgevers er bij het kabi net op aangedrongen dat het verlagen van de sociale uitkeringen de bedrij ven niet extra mag belasten omdat die dan een hogere aanvullende uitke- Prins Souvanna Phouma overleden BANGKOK (AFP ANP) In Vientia ne is dinsdag prins Souvanna Phou ma, herhaalde malen premier van Laos voor de komst van de commu nistische regering in 1975, overleden op 83-jarige leeftijd. Souvanna Phouma werd in 1951 geko zen tot premier wat hij tot 1954 met Amerikaanse steun bleef. Twee jaar later keerde hij terug als hoofd van een coalitieregering met de commu nistische Pathet Lao, die tot 1958 stand hield waarna een burgeroorlog uitbrak tussen de Pathet Lao en rechtse krachten. Tijdens een korte wapenstilstand in 1962 werd de prins opnieuw premier tot 1975 Nadat de Amerikanen zich terugtrok ken kwamen de regering in Vientiane en de Pathet Lao een wapenstilstand overeen en werd een coalitieregering gevormd. In 1975 schafte de Pathet Lao de monarchie af. ring moeten betalen om de werkne mer zijn in de cao overeengekomen 100 procent netto loon te laten hou den De vakbeweging heeft het kabinet gezegd mets te voelen voor wettelijke maatregelen in deze kwestie. Daarbij werd het kabinet erop gewezen dat deze bovenwettelijke uitkeringen in vnje cao-onderhandelingen tot stand waren gekomen ..Toen de werkgevers in 1983 een cao afsloten wisten ze al wat het kabinet van plan was met de uitkeringen Toen hadden ze tegen voorstellen kunnen doen zeiden de vakcentrales Het Centraal Plan Bureau is voor het kabinet nu aan het berekenen wat er moet gaan gebeuren met de sociale uitkeringen en bovenwettelijke uitke ringen op 1 juli en wat voor effecten de Snelle kweekreactors Frank rijk. België. West-Duitsland. Groot- Brittanmé en Italié hebben dinsdag m Parijs een overeenkomst ondertekend voor samenwerking op het gebied van snelle kweekreactors Nederland zal naar verwachting later dit jaar zijn handtekening zetten De overeen komst richt zich vooral op de techno logie. verlangde maatregelen in het kader van de Ziektewet zullen hebben. Mi nister De Koning zei pas over onge veer twee maanden deze berekenin gen te zullen krijgen waarna ze eerst in het kabinet besproken moeten wor den. Pas nadat het kabinet over dit cijfer materiaal beschikt zal worden beke ken of er opnieuw met werkgevers en vakbeweging wordt gesproken. Wel zullen rekenmeesters van vakbewe ging en kabinet contact met elkaar houden over de uitvoering van de per 1 juli te nemen maatregelen in de sociale-verzekenngssector Een overleg, zoals dat voor morgen avond was voorzien tussen kabinet en de voorzitters van de werkgevers centrales en vakcentrales gaat daar om niet door. Ook een eventueel gesprek tussen de Stichting van de Arbeid en kabinet is naar het voor jaar geschoven. Op korte termijn achtte minister De Koning zo'n ge sprek weinig zinvol. WASHINGTON' (AFP) Een rechter in Washington heeft haar man er niet in slaagde haar ertoe te bewegen haar een vrouw die in verwachting is gelast zich voor vrijdag vijf weken oude nieuwe zwangerschap niet opnieuw af te aanstaande niet te laten aborteren. Intussen moet wor- breken, wendde hij zich tot de rechter, zodat deze zijn den uitgemaakt of door dit ingrijpen van de justitie de recht zou erkennen op nakomelingschap. Hoewel Cole man, die he'. kind wil hebben, in zijn recht wordt gelaten. man op het ogenblik werkloos is en het economisch De sinds twee jaar getrouwde vrouw Constance Coleman moeilijk heeft, zegt hij dat hij „bereid, erop gebrand en in heeft reeds tweemaal een abortus ondergaan. Omdat staat is", een kind alles te geven wat het nodig heeft. Tijdens een persconferentie op het vliegveld Orly nabij Parijs reageerde de vroegere Franse president Vaiery Giscard d'Estaing heftig op vragen van de pers over de 'snuffelaffaire' PARIJS (DPA) De affaire rond het mislukte project van de 'snuf- Ifelvliegtuigen' die olie en onder- zeeéers zouden kunnen opsporen, wordt dit voorjaar door een com- 1 missie uit het Franse parlement onderzocht. Dit heeft de voorzitter van het parlement, Pierre Joxe, 1 dinsdag in Parijs meegedeeld. Het project kostte het staatscon- cern Elf tussen 1976 en 1979 rond 200 miljoen gulden. De voormalige Franse president Va iery Giscard d'Estaing wil voor de j Franse televisie opnieuw zijn rol in de zaak verdedigen Bij terugkeer van een reis door het Midden-Oos ten beschuldigde hij de Franse pre mier. Pierre Mauroy, dinsdagavond van 'lage en leugenachtige aanval len' tegen zijn persoon en de voor malige premier Raymond Barre Mauroy verweet hen beiden dat ze de flop van het project hebben verzwegen en onderzoeken hebben wrhinderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1