PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molukkers schieten met zware wapens Israëlisch kabinet onderling verdeeld Uitstel rede Bouterse door bijzondere situatie Van den Broek: discussie over executies gesloten politie capelle beraadt zich kleintjes \Chinese premier op bezoek in de VS PZC/ sport Glemp betreurt plaatsing van kernraketten TUNESISCHE MINISTER ONTSLAGEN Terreurgolf tegen bases VS verwacht Afnemend huiig Wisselend bewolkt en eerst nog enkele winterse buien. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Wind uit noord- I west tot noord, boven land matig, aan de kust afnemend lot krachtig 227e jaargang no. 7 Maandag 9 januari 1984 WASHINGTON iDPAi Premier Zhao Ziyang van China is zaterdag vooreen diplomatieke betrekkingen, door president Ronald Reagan op het Witte Huis teaendaags bezoek in de Verenigde Stalen aangekomen. Dinsdag wordt ontvangen Kjiang. de hoogste Chinees in rang die de Verenigde Staten bezoekt sinds Voordat de Chinese minister-president op 16 januari naar Canada doorreist, Washington en Peking in 1978 besloten tot het aangaan van volledige bezoekt hij nog San Francisco en New York CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) In de Molukse wijk van Capelle aan den IJssel hebben lich het afgelopen weekeinde opnieuw ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Een van de vorige week wegens huurschuld ontruimde huizen in de wijk Oostgaarde werd in de nacht van zaterdag op zondag door Zuidmolukkers gekraakt. Daarna werd o.a. vanuit het kekraakte huis met zware vuurwapens geschoten op politieauto's, een nabijgelegen benzinestation en voorbijgangers. Er vielen geen gewonden. Een man die zijn hond uitliet, ontsnapte ternauwernood aan de kogels. Na deze nieuwe ongeregeldheden heb- de wijk zouden kunnen worden ge- volgende ochtend werden volgens de ben politie en justitie gisteren langdu- houden. Ook het inzetten van de ME politie in totaal 30 schoten gelost met tig overlegd over de situatie in de wijk achtte de commissaris te gevaarlijk lichte en zware vuurwapens en het te volgen beleid. Zij beraden in verband met de aanwezige vuur- De politie in Capelle neemt de zaak zich nog over de maatregelen die wapens onder de Zuidmolukkers. hoog op. ..Wie met een zwaar wapen Benomen worden naar aanleiding van Commissaris van politie Van Weelden schiet, weet dat de kans groot is dat Be schietpartij. Gemeentelijk overleg heeft de indruk dat er zich veel wa- daarbij gewonden of doden vallen'' heeft inmiddels geresulteerd in het pens in de wijk bevinden. Niet alleen aldus korpschef Van Weelden. die van bpnchten van een beleidsteam, dat uit eigen waarneming maar ook via een „ernstige situatie" sprak, hulp zal bieden aan inwoners van de getuigenverklaringen; „In ieder geval De rust keerde in de loop van de (wijk met een minimuminkomen die tientallen personen met pistolen en zondagmorgen weer terug in Oost hun huur niet meer kunnen betalen, automatische wapens". In de nacht gaarde. Gisteravond laat werd de af- 6e politie van Capelle kreeg's nachts van zaterdag op zondag en de daarop grendeling van de wijk opgeheven. Om drie uur de melding dat er een barricade was opgericht in de Moluk- ke wijk en dat een man was beschoten. Politieauto's die even later polshoog- gingen nemen, werden eveneens ten aantal malen beschoten. In een iolitie-auto werd de inslag gevonden ban een kogel van tenminste negen Jiillimeter kaliber, een zwaar wapen, ildus een politiewoordvoerder. Een |urgerauto die later langs de rand van t Molukse wijk reed, werd ook onder •uur genomen. j e gevaarlijk Imdat politiecommissaris Van Weel- en de toestand te gevaarlijk achtte foor toevallige passanten en politie, yerd bevel gegeven zich terug te rekken en de Zuidmolukse woon- rijk af te grendelen. Daarmee hoopte tevens dat de schutters binnen CAPELLE AAN DEN IJSSEL In de nacht van zaterdag op zondag vond in de Molukse wijk in Capelle aan den IJssel een schietpartij plaats. Verslaggevers werden zondag in de gelegenheid gesteld de politiewagen waarop was geschoten en die kogelinslagen vertoonde, nader te bekijken. Wel voert de politie nog extra surveil lances uit Vuurwapens waren gister avond nog niet in beslag genomen. De politie van Capelle aan den IJssel houdt zich verder op de achtergrond, om indien mogelijk de zaak tot rust te laten komen Als er weer geschoten wordt, zal er gegarandeerd worden opgetreden, aldus Van Weelden. .maar hoe of wat, dat weten we nog niet" Massale huiszoekingen naar vuurwapens worden nog niet overwo gen De Molukse wijkraad zegt niet te welen wat zich in de wijk heeft afge speeld. „We hoorden op de radio voor het eerst van de onrust", aldus woord voerster Tomasoa gisteren Het gekraakte huis is een van de zes die vorige week na een jarenlang lopend huurconfllct door politie en ME werd ontruimd Daarbij vielen zes gewonden Vrijdag besloten het kabi net voorlopig af te zien van collectieve ontruimen Eerst wil men bekijken hoe toestand zoals in Capelle in de toekomst kunnen worden voorkomen Het gemeentebestuur van Capelle aan den IJssel verklaarde gisteravond dat de ontruimingen, ondanks inten sief overleg met ministeries om dat te voorkomen, uiteindelijk werden opge drongen, omdat de betreffende wo ningcorporatie voet bij stuk hield toen een naar haar gevoel te beperkte betalingsregeling werd voorgesteld. Het college van b. en w. van Capelle aan den IJssel heeft met verbazing ken.Zs genomen van de verklaring van minister-president Lubbers na het kabinetsberaad van afgelopen vrijdag dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de sociale achtergrond van de opgelopen huurschulden bij Zuidmolukkers. In een verklaring zegt het college zondagavond dat het gemeentgebe- stuur al maanden zowel in een uit voerige briefwisseling als in inten sief overleg met diverse ministeries volledig inzicht verschaft en heeft geprobeerd steun te verwerven voor zowel het voorkomen van ont ruimingen als het verwerven van voldoende financiële middelen volor de al volledig uitgewerkte verbete ring van de betrokken wijk. Kamperen Het aantal kampeerterreinen bij boeren is vorig jaar licht gedaald; daarentegen steeg het aantal kampeermiddelen fors. (PAGINA 5) Aanslagen Het sociaal-culturele werk kan geen nieuwe 'aanslagen' meer overleven. (PAGINA 5) MINISTER ONTKENT VERONTSCHULDIGINGEN Maradona Diego Maradona heeft zijn rentree bij Barcelona gevierd met een schitterende demon stratie van zijn kwaliteiten. De Argentijnse voetballer, die een paar maanden op non-actief stond wegens een ernstige en kelblessure. scoorde tegen Se- villa twee doelpunten, mede waardoor een herboren Bar celona met 3-1 kon zegevieren. Een fraaiere rentree had de Argentijnse wonderspeler zich niet kunnen wensen. (PAGINA 12) Ongeslagen Goesenaar Johnny de Leeuw werd zaterdag in Tholen met vlag en wimpel Zeeuws snel- damkampioen. Hij veroverde de titel ook vorig jaar. In de finale van zaterdag bleef de jonge dammer ongeslagen. (PAGINA 16) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buiten!.: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9.10.11.13,15 en 16. tVan onze speciale verslaggever) JAKARTA Voor minister van bui tenlandse zaken Hans van den Broek is de discussie over de kwestie van de standrechtelijke executies die hij in Indonesië tijdens zijn bezoek heeft aangekaart, gesloten. „Elke toevoe ging aan de discussie draagt niet bij tot de oplossing van het probleem", zo verklaarde de minister. „Ik heb de zaak aan de orde gesteld, de zorg uitgesproken van de regering zoals ik de Kamer beloofd heb, en dat is voor' mij genoeg". Van den Broek wenste er niet meer op in te gaan na zijn aanvaring met Indonesië's militaire sterke man, ge neraal Bennie Moerdani, aan wie hij zijn verontschuldigingen zou hebben aangeboden voor het feit dat hij zich had bemoeid met de binnenlandse aangelegenheden van het land. Generaal Moerdani zei voor de televi sie dat de Nederlandse bewindsman zijn „verontschuldiging daarover heeft aangeboden" Van den Broek ontkende dat later pertinent. „Niks verontschuldiging, de minister heeft gezegd dat hij het betreurt als hij de indruk heeft gewekt dat hij zich met de binnenlandse aangelegenheden zou hebben be moeid'. aldus de woordvoerder Jan Jonker Roelants Indonesische defen siekringen wisten donderdag te mel den dat generaal Moerdani na president Soeharto de machtigste man in Indonesië en verantwoordelijk voor de anti-misdaadcampagne boos was geworden op de bewinds man omdat hij de indruk had gewekt dat de regering betrokken was bij de standrechtelijke executies die al aan 5000 mensen, voornamelijk criminele elementen, het leven hebben gekost. De vrees van de Indonesische rege ring is dat deze kwestie weer ter sprake zal komen op de jaarvergade ring van de intergouvernementele groep voor Indonesië <IGGI) die bin nenkort onder Nederlands voorzitter schap in Amsterdam wordt gehouden. Indonesische autoriteiten zouden via diplomatieke kanalen er bij de Neder landse regering op willen aandringen BEIROET Amerikaanse mariniers kwamen zondag in Beiroet in actie toen een Amerikaanse helikopter werd beschoten. Een marinier kwam hierbij om het leven. OVER TERUGTREKKING UIT LIBANON fVan onze correspondent) JERUZALEM Er bestaat binnen de Israëlische regering verschil van me ning over een verdere Israëlische terugtrekking uit Libanon. De kabi- om deze kwestie niet tijdens de officië le besprekingen in te brengen die in het voorjaar in Nederland zullen wor den gehouden, Maar minister van ontwikkelingssamenwerking Schoo heeft in de Tweede Kamer tijdens een uitgebreide commissievergadering over de begroting van ontwikkelings samenwerking al aangekondigd dat zij dat wel zal doen als er geen eind wordt gemaakt aan de standrechtelij ke executies. WARSCHAU (DPA) De Poolse primaat, kardinaal Glemp, heeft gezegd de plaatsing van raketten voor de middellange afstand in „enkele Europese landen die een reeds lange en bekende christelijke cultuur hebben" te betreuren. Hij deed dit afgelopen vrijdag in een preek ter gelegenheid van Drie koningen in de kathedraal van de H. Johannes in Warschau. Glemp vergeleek de plaatsing met een zwaard dat aan een touwtje boven het hoofd van de mens hangt en dat dreigt te vallen, omdat niemand 'de sterk te van het touwtje kent noch die van de zenuwen van hen die het zwaard kunnen laten, hangen of laten vallen" Glemp sprak er zijn veroordeling over uit, dat de mensheid met dodelijke midde len wordt bedreigd en noemde de kernoorlog een misdaad te gen God en de mensen. netssecretaris zei gisteren na de we kelijkse vergadering van het Israëli sche kabinet met grote stelligheid dat Israël nog steeds op het stand punt staat dat een terugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon ge koppeld is aan een terugtrekking van Syrische troepen, zoals in het ak koord van 17 mei van het vorig jaar tussen Israël, Libanon en Amerika is overeengekomen. De kabinetssecreatris regaeerde op een stroom van berichten dat Israël een verdere, eventueel eenzijdige te rugtrekking overweegt. Die berichten zijn afkomstig van het ministerie van defensie. Militaire zegslieden geven te kennen dat Israël zich ook verder terug kan trekken zonder dat de Syri sche troepen Libanon verlaten. Zij bepleiten zo een stap vanwege de vele slachtoffers die Israël lijdt als gevolg van voortdurende aanslagen in Zuid- Libanon en de economische last die het bezettingsleger" in Zuid-Libanon met zich meebrengt. Opperbevelhebber Levi zei in een in terview met het gezaghebbende blad Haaretz dat de aanwezigheid van het Syrische leger in Libanon niet in Israëls nadeel is Daarmee is de mili taire doctrine weer teruggedraaid tot 1976 toen de toenmalige premier Ra bin akkoord ging met een Syrische aanwezigheid in Libanon ervan uit gaande dat een lange frontlijn van de Golan tot Libanon het Syrische leger verzwakt en kwetsbaar maakt. zuiden van Beiroet en Druzenposlties in het Shoefgebergte Aanvankelijk leek het dat alle partij en akkoord waren, maar de Druzenlei- der Joemblatt herhaalt nu zijn oude beschuldiging dat met president Ge- mayel geen zaken te doen is. Het is niet duidelijk of sprake is van bezwa ren van de Druzen ondanks een Syri sche bereidheid het akkoord te aan vaarden. of dat Joemblatt op verzoek van Syrië handelt, dat op die manier dan als goedwillende 'partner' buiten schot blijft. Dode Deze tegenslag werd zondag gevolg door hernieuwde gevechten in het gebied van Beiroet. Een Amerikaan se soldaat van de door de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Itra- lië gevormde multinationale vredes macht werd gedood toen vanuit een gebouw werd geschoten op een Ame rikaanse helikopter die bezig was militairen bij de Amerikaanse am bassade in Beiroet af te zetten. Hij was de 258ste Amerikaanse militair die om het leven kwam sinds troepen van de Verenigde Staten in 1982 in Libanon arriveerden. Bij het vuurge vecht raakten wwee Libanese mili tairen gewond. Overleg De plannen die op het ministerie van defensie circuleren, zijn om een mo gelijke verdere Israëlische terugtrek king te koppelen aan het troepen scheidingsakkoord waar de strijden de partijen nu in Libanon over onder handelen. Deze onderhandelingen zijn gedurende het weekend naar het schijnt vastgelopen als gevolg van verzet van de Druzenleider Joemblat tegen de aanwezigheid van het Liba nese leger in het Shoefgebergte. De Libanese, Syrische en Saoedische mi nisters van buitenlandse zaken heb ben het weekend tevergeefs in de Saoedische hoofdstad Riad naar een oplossing gezocht. Het plan houdt een uitbreiding in van de aanwezigheid van het Libanese leger tot een derde van het niet bezet te Libanon. Alle strijdende milities, christenen. Druzen en sji'iten zouden ten gunste van het Libanese leger gebied moeten ontruimen, in hoofd zaak de kustweg ten noorden en TUNIS (AFP) De minister van binnenlandse zaken van Tune sië, Driss Guiga, is door presi dent Habib Bourguiba van zijn functies ontheven. Dit is zaterdag uit gezaghebben de bron in Tunis vernomen Pte- mier Mohamed Mzali is opgedra gen de functie van Driss Guiga voorlopig waar te nemen Het ontslag van de minister komt na een week van bloedige onlusten in verband met de door de regering afgekondigde verho gingen var. brood en meelpro- dukten Vrijdag trok de Tuneni- sche regering de prijsverhogin gen in De onlusten hebben waarschijn lijk aan honderd mensen het leven gekost De noodtoestand die dinsdag was afgekondigd is nog steeds van kracht. PARAMARIBO DEN HAAG (ANP) De redevoering van de Surinaam se legerleider Bouterse. die zater dagavond voor de televisie zou wor den uitgezonden, is op het laatste moment uitgesteld tot afgelopen nacht (Ned. tijd). In een bekendma king op de tv werden 'bijzondere omstandigheden' aangevoerd als reden voor het uitstel. Afgelopen vrijdag was in Paramari bo officieel verklaard dat legerleider Bouterse zaterdag 'belangrijke me dedelingen' zou doen. Deze verkla ring volgde nadat een eind was gekomen aan een uren durende sta king bij de energiemaatschappij EBS als gevolg waarvan Paramari bo geheel zonder stroom en water kwam te zitten. Het einde van de staking kwam na concessies van de autoriteiten. Voornaamste grief van de stakers was het plan voor volledige nationa lisatie van de EBS. De autoriteiten hebben de decreten met betrekking tot de volledige na tionalisatie van EBS. Ingetrokken «jus. werd vrijdag bekendgemaakt dat alle prijsverhogende belasting maatregelen. die op 1 januari van kracht waren geworden, zijn terug gedraaid. De verhoging van de loon belasting was al voor dne maanden opgeschort. Dit ook als tegemoetko ming aan de stakers in de beauxiet- ïndustrie. In politieke kringen in Paramaribo wordt het uitstel van de rede van Bouterse een onderstreping ge noemd van de politieke crisissitua tie De stakingen hebben een meer politieke inslag gekregen nu de bau- xietarbeiders ondanks concessies van de autoriteiten nog steeds geen bereidheid hebben getoond het werk te hervatten, zo wordt gezegd. Bovendien is de situatie verscherpt nu ook werknemers in de vitale energiesector de eisen van de bau- xietarbeiders hebben ondersteund De bevrijdingsraad voor Suriname heeft een oproep gericht tot het Surinaamse volk solidair te zijn met de stakende arbeiders bij de bau- xietondememingen en 'gezamenlijk in actie te komen'. BONN (UPI) In West-Duitsland verwacht men een hernieuwde golf van terreuracties tegen Amerikaanse militaire doelen na de komst van nieuwe Amerikaanse kernraketten in november vorig jaar. De Westduitse geheime dienst be schikt over inlichtingen dat onder I andere de linkse terreurgroep Revolu- I tionaire Cellen van plan is aanslagen te plegen op Amerikaanse militaire posten in de Bondsrepubliek, zo is van bronnen bij deze dienst verno men De groep was verantwoordelijk voor tientallen vong jaar gepleegde bomaanslagen op Amerikaanse mili tairen en bases Volgens deze bronnen heeft de ter reurgroep rechtstreekse verbindingen met het ondergronds nationalistische I Ierse Republikeinse Leger Ira.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1