zeeland: Staatssecretaris wijst werkervaringsproject af Zeeuwse bevolking groeide vorig jaar met 567 zielen Vakbonden ongewenst aan boord van de Sea Victory9 Driewegen zit te springen om huurwoningen \HOLEN MOET UITKERINGEN ZELF BETALEN Statencommissie: niet alleen geld voor UW Zeeland OPNIEUW EEN VERTREKOVERSCHOT Mijn in Cadzand-Bad Fruittelers vergaderen in Kapelle PAGINA 7 BWEGEN In een open brief aan het dagelijks bestuur van Borsele de dorpsraad van kern Driewegen dringend om toewijzing van gingen. De pas opgerichte dorpsraad beklemtoont dat er de afgelopen 35 jfgcén sociale woningbouw meer gepleegd is in het dorp. „Wij verzoeken p ook om bij de toewijzing van woningen een eerste prioriteit toe te an het dorp Driewegen", aldus het dagelijks bestuur van de jsraad in de brief aan het college van burgemeester en wethouders, [dorpsraad heeft overleg gepleegd met de directie van de woningstichting Borsele Daaruit bleek dat het nog steeds niet duidelijk is of de lang verwachte huurwoningen in 1984 voor Driewegen verwezenlijkt kunnen worden De dorpsraad wijst erop dat in het dorp momenteel 6 huurwoningen staan, hetgeen op een totaal aantal nieuwe huizen van 175 derhalve nog geen 4 percent betekent „Behalve door het kopen van een woning is het dus praktisch onmogelijk om in Driewegen te komen wonen, terwijl de behoefte duidelijk aanwezig is", aldus het bestuur van de dorpsraad Verwezen wordt onder meer naar de lijst woningzoekenden van de woningstichting Borsele d" DDELBURG - Staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid is tegen tdoor de gemeente Tholen opgezette en enkele maanden geleden begonnen werkervarings- *oject. De Graaf schrijft dit in een brieFaan de FNV Zeeland, die hem in november van het rig jaar op het project had gewezen en daarbij een groot aantal bezwaren naar voren had bracht. n staatssecretaris schrijft dat het het unanieme advies m van de zoge- kend dat dat Tholen zon veertigdui- '0>ct in stnjd is met de wet én met naamde regionale toetsingscommis- zend gulden zal gaan kosten. Tenmm- 'f regels ten aanzien van het verrich- sie, tégen de zm van de hoofdinge- ste. als Tholen besluit met het van onbetaalde arbeid met be- nieur-directeur van de Arbeidsvoor- werkervaringsproject door te gaan. lid van uitkering. FNV-districtsbe- ziening Zeeland, tegen de wensen van di( urder M Strous berichtte vrijdag de FNV en in strijd met de richtlijnen ft €7W(H"CTl zijn bond 'bijzonder is ingenomen die staan vermeld in de landelijke t het besluit van De Graaf. ..Te- werkgelegenheidsnota. De belangrijkste bezwaren van de p«' tr", aldus Strous. „omdat daarmee Nu de gemeente Tholen de afwijzende FNV tegen het Thoolse project zijn duidelijke uitspraak is gedaan met reactie van de staatsecretaris heeft on-acceptabele concurrentieverval- dlt trekking tot soortgelijke situaties ontvangen, zal de gemeente de volle sing die tot^ verlies van arbeidsplaat- ie.15 en weten nu concreet wat de ge- ringen van de deelnemers aan het sen zijn van het terzijde leggen van project geheel voor eigen rekening aken van toetsingscommissies, 2Ï Aanvragers van dit soort pro- honderd procent van de RWW-uitke- sen kan leiden. het bedrijfsleven krijgt op deze goedkope arbeidskrachten jl het toetsen zelf meer gewicht Akft gekregen" kis eerder gemeld begon de ge- snte Tholen met het project, tégen hade 15 mille j zolderbrand Middelburg Auto in sloot en zwaar beschadigd moeten nemen. De FNV heeft bere- aangeboden, wat op langere termijn uitstoot van arbeidsplaatsen dreigt op te leveren, het 'dumpen' van het produkt ar beid zal kunnen leiden tot daling van lonen en verslechtering van de ar beidsvoorwaarden: de in het Burgerlijk Wetboek opge- BIERVLIET - De personenauto van nomen wettelijke proeftijd van twee C. G B uit Breskens is bij een maanden wordt verlengd met de ter ongeval vrijdagmorgen omstreeks mijn waarover het project loopt ten kwart voor zeven zwaar beschadigd, dat is zes maanden». B. slipte op rijksweg 61 nabij De ten aanzien van de leersituatie is er Braakman in Biervliet en belandde in jn een werkervaringsproject mets ge- een sloot. regeld. er is geen leerovereenkomst, Wl DDELBURG - Een brand op de Persoonlijke ongevallen deden zich geen stageplan en geen stageovereen- :en derverdieping van het woonhuis niet voor. komst, er zijn geen erkende oplei- ■e:' ide Roozenburglaan 65 in Middel- richtte vrijdagavond dmgsfunctionarissen en er is evenmin sprake van deskundige begeleiding van buitenaf, ook is er ten aanzien van de onge vallenvoorziening niets geregeld in het Thoolse project. Volgens Strous onderkent de FNV Zeeland zeker dat er iets gedaan moet worden om werklozen, die dat willen, activiteiten aan te bieden ..Maar het door de gemeente Tholen opgezette werkervaringsproject is een ongewen ste ontwikkeling", aldus de districts bestuurder. Burgemeester E. Baerends van Tho len had vrijdag de brief nog niet gezien en wilde daarom liever geen commentaar geven. ..Als het zo is zouden we het betreuren. Want we dachten dat op deze wijze jongeren enige ervaring konden bijbrengen waar ze in de toekomst iets mee kunnen doen. We hebben de indruk dat het project goed functioneert en goed begeleid wordt". 000 gulden schade aan De bewo- van het pand, de familie S., zijn en de gevolgen van brand verze de brand precies is ontstaan is lekend, de brandweer sprak even- -an .spontane ontbranding'. Het werd kort voor elf uur ontdekt r omwonenden Zij waarschuwden brandweer die de zaak na vijftien routen onder controle had De be- merlng van de zolder werd zwaar chadigd en voor een deel wegge- fcen om instorting te voorkomen, ordat beide dakramen vernield den en ook de stroomvoorziening del, hebben de bewoners voorlopig onderdak moeten zoeken Op moment van de brand waren op begane grond in de woning onge- jd r dertig mensen aanwezig nie- nd persoonlijk letsel heeft opgelo- nj «linister De Koning CBTB-toogdag laJ Middelburg 'MIDDELBURG De Christelijke 0C1 eren- en Tuindersbond West-Ne- 'ne land (CBTBi houdt donderdag 19 ez uari de jaarlijkse toogdag in de r 1 Sdelburgse Schouwburg. Tijdens bijeenkomst, die om 10.30 uur "1 int, zal de voorzitter P. W Blok- id de jaarrede uitspreken. Op de Idagvergadering spreekt de minis- !n van Sociale Zaken en Wer'kgele- M1 iheid drs J. de Koning. De middag je ienkomst begint om 13.30 uur. ware schade bij inrijding Eede inn DE - Bij een botsing op de kruising traat - Rijksweg - Brievers- ;oelfcat te Eede zijn vrijdagmiddag 10e ie personenauto's zwaar bescha- 5d. Bestuurder K. de S. uit Eede uit de Biezenstraat en wilde Jitdoor naar de Bneversstraat. Op kruising verleende hij geen voor aan bestuurder G. L. T M. uit Laureins (B). MIDDELBURG - Als de Unie van Vrijwilli gers (UW) Zeeland subsidie krijgt van de provincie, moet die mogelijkheid ook be staan voor andere vrouwenorganisaties, die vergelijkbare doelstellingen heb ben. Die opvatting is vrijdagmorgen naar voren gebracht door de statencommissie voor bestuurszaken. Gs zullen, op verzoek van commissielid me vrouw C. C. van Zan- ten-Leijsen (pvda) na gaan wat daar de fi nanciële gevolgen van kunnen zijn. Het college wilde het verzoek van het UW om 3 mille subsidie ho noreren, en vond daar voor eerder deze week zonder discussie steun in de statencommissie welzijn. Het UW kampt met tekorten als gevolg van uitbrei dende activiteiten, on der meer het opzetten van meer plaatselijke afdelingen. Mevrouw Van Zanten kreeg de steun van de commis sie bij haar opvatting, dat er bij goedkeuring van dit verzoek „meer vrouwenorganisaties in het vrijwilligers werk zullen volgen" met subsidieverzoe ken aan de staten. „Als je dan zegt dat werk moet gebeuren, dan hoor je ook die verzoeken in te willi gen". Hoewel er in de commissie een brede bereidheid was het UW de bijdrage te ge ven. wil men van gs een overzicht van de andere organisaties, die voor een vergelijk bare subsidie in aan merking zouden kun nen komen. Twee auto's bij botsing vernield KAPEI.LE Door een voorrangsrout zijn vrijdagmiddag rond twaalf uur op de kruising Biezelingsestraat-Ale- xanderstraat twee auto's verloren gegaan in Kapelle, De 25-jarige mevrouw M van T uit Kapelle. komend uit de Alexander- straat, verleende geen voorrang aan de 40-jarige M L J S uit Goes Beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat ze onherstelbaar werden ver klaard en moesten worden wegge sleept Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor De 'Sea Victory' aan de Hoechstkade in Vlissingen-Oost V'LISSINGEN - De kapitein van het Liberiaanse vrachtschip 'Sea Victory' (43.456 brtl, dat sinds donderdag een lading fosfaaterts lost bij Hoechst in Vlissingen-Oost. wil niet praten met de vakbonden over de wijze waarop de bemanning (en met name de Philippijnse leden daarvan) worden behandeld. Inspecteur Ruud Touwe van de ITF (International Transport Federation) werd vrijdag de toegang aan boord ontzegd. De bemanning krijgt volgens de vakbond geen toestemming om aan wal te gaan. Secretaris N. Sannes van de stich- 600 kilo vlees aan boord, maar die ting Steungroep Philippijnse Zee- hebben wij nergens kunnen vinden, lieden is. zoals gemeld, donderdag De maaltijd voor de bemanning aan boord geweest van het schip, na bestond uit een schoteltje met ci- een melding van de Gr ekse zeelie- troenschijfjes. twee peren en een denbond over wantoestanden aan half bakje rijst", boord De 34 bemanningsleden uit De Philippijnen krijgen volgens de Philippijnen zouden samen hem bovendien slechts vijftig dollar slechts twaalf kilo voedsel per dag salaris per maand, terwijl de Gnek- toegewezen krijgen van de Griekse se bemanningsleden 200 dollar krij- kapitein Sannes ging aan boord om gen. de situatie zelf in ogenschouw te ITF-inspecteur Ruud Touwe pro- nemen „De toestanden aan boord beerde vrijdagochtend aan boord zijn echt verschrikkelijk", vertelt van de Sea Victory te komen voor Sannes „Volgens de rederij was er een gesprek met de kapitein over de situatie aan boord, maar kreeg daarvoor geen toestemming Ook weigerde de kapitein de pers te- woord te staan. Acties De Sea Victory, gebouwd in 1969 en voorheen in de vaart als de Mozart, lost momenteel een lading van 32 000 ton fosfaaterts voor Hoechst in Vlissingen-Oost. Daarna vertrekt het, begin volgende week, naar Rot terdam, waar de resterende 18.000 ton worden gelost. ITF-inspecteur Touwe zal maandagochtend alsnog proberen tot onderhandelingen te komen met de kapitein. De steun groep Philippijnse zeelieden bekijkt het komende weekeinde welke ac ties kunnen worden ondernomen om te komen tot een verbetering van de situatie aan boord voor de bemanning. CADZAND Bij de duinovergang De Wielingen in Cadzand-Bad is een mijn gevonden met een diameter van 20 centimeter en een hoogte van 10 centimeter. De explosievenopruimingsdienst heeft hel projectiel vrijdag middag in de Zwarte Polder bij Nieuwvliet onschadelijk gemaakt. MIDDELBURG - De bevolking van Zeeland is vorig jaar toegenomen met het kleinste aantal sinds bijna twintig jaar. Er kwamen in 1983 nog geen 600 inwoners bij in de provincie De toename is volledig het gevolg van het feit, dat er meer mensen werden geboren dan er overleden: evenals vorig jaar namelijk vertrok ken er meer inwoners dan er mensen kwamen wonen. Er was een vertrek- overschot van 344 zielen, beduidend meer dan het overschot van 1982. toen 192 mensen. Doordat er 911 baby's méér werden geboren dan er inwoners overleden, kwam de totale groei op 567. Die gegevens blijken uit de informatie, die de provincie heeft verzameld op basis van de voorloige opgaven van de dertig Zeeuwse ge meenten. Er woonden - volgens die voorlopige cijfers - op 1 januari 1984 in Zeeland 355.434 mensen, 176697 mannen en 178.737 vrouwen. In procenten aange duid komt de groei over 1983 neer op 0,16 procent Ze ligt. meer dan de helft lager dan in 1982, toen de provincie nog met 1166 inwoners toenam. 0,33 procent Nog in 1981 kwamen er meer dan 2000 inwoners bij, in 1980 ging het zelfs nog om bijna 3400 inwoners méér. Er werden gedurende 1983 in totaal 4251 kinderen geboren, er overleden 3340 iTJs Onder het kopje 'vermist' trof fen wij in de krant van giste- ren een kleine advertentie öan. waarin de onvindbaar heid werd gememoreerd van een rode gecastreerde kater Teneinde de opsporing en aanhouding te kunnen verge makkelijken was tevens een signalement van het dier bijge voegd. Naast Naast de weinig buiten issige kenmerken als een wit- k bef en witte voetjes icerd At warbij ook aangedragen dat <ie kater voorts te herkennen W zijn aan een tranend oog, een knik in de staart en een vxmd in de nek. De roepnaam van het beest bet men gemakshalve weg. Want die luidt natuurlijk 'Kneusje' In de periode 1973 tot en met 1983 is het totale geboortenoverschot 13.914 geweest. In diezelfde periode groeide de Zeeuwse bevolking met ruim 36.000 zielen. In 1982 nog hadden slechts vier van de dertig Zeeuwse gemeenten te maken met een sterfte- overscbot, dat wil zeggen dat er meer mensen overleden dan er geboren werden; vorig jaar was dit het geval in negen gemeenten Bruinisse (-14), Westerschouwen (-21). de drie West- zeeuwsvlaamse gementen Aarden burg (-6). Oostburg (-85) en Sluis (-6). Valkenisse (-72). Sas van Gent (-4) en Kortgene (-li De ombuiging van 1982 - meer i uit Zeeland vertrokken dan er kwa men wonen - zette vorig jaar dus versterkt door. Dat verschijnsel spreekt temeer in relatie tot de vesti gingsoverschotten van de voorbije ja ren: in 1981 nog 894, in 1980 kwam het op 1957 uit en 1979,1978 en 1977 gaven respectievelijk vestigingsoverschot ten te zien van 2747, 3120 en 3260 mensen. Vertrek KOUDEKERKE - Een bommelding bij een benzinestation in Koudekerke heeft vrijdagmiddag voor de nodige opschud ding en overlast gezorgd. telefoontje, waarin een vrouwenstem meedeelde dat om twee uur een bom in het benzinestation lot ontploffing zou worden gebracht. De gewaarschuwde rijkspolitie, die onmiddellijk na het telefoontje een onderzoek instelde, kon niets vinden Voor alle zekerheid liet de rijkspolitie het benzinestation sluiten en werd het verkeer tussen 13.45 en 14.ió uur omgeleid Ook werd omwonenden verzocht hun ramen open te zetten Rond Rond half twaalf vrijdagmorgen kreeg de heer J. Suvaal, eigenaar van het 14 15 uur werd het sein veilig gegeven De bommelding bleek een misselijke benzinestation aan de Middelburgsestraat in Koudekerke. een anoniem grap, aldus een politiewoordvoerder i >i r KAPELLE - De kring Zeeland West-Noord-Brabant van de Ne derlandse Fruittelers Organisa tie houdt op vrijdag 13 januari een vergadering. Dit gebeurt in samenwerking met de 3 Centra le Zeeuwse Landbouw Organi saties. De veradering vindt plaats in het gemeenschaps- en dienstencentrum 'De Vroone' in Kapelle. Dr ir S Wertheim. fruitteelt- kundige van het proefstation voor de fruitteelt, spreekt over de teeltechnische aspecten van intensieve beDlantineen. De onderzoeker van het land- bouw-economisch instituut, J Goedegebure. zal het hebben over bedrijfseconomische aspec ten van intensieve beplantingen. Na de pauze staat toepassingen van intensieve beplantingen in de praktijk' op de agenda. Spre ker over dit onderwerp is C Geense. bedrijfsvoorlichter fruit teelt van het consulentschap voor de tuinbouw Zuid-West-Ne derland. Na de inleidingen heb ben de bezoekers de gelegenheid vragen te stellen De vergade ring begint om 13.30 uur In zestien van de dertig Zeeuwse gemeenten was vorig jaar een vertrek- overschot te noteren Van de Zeeuwse steden kwamen vooral Vlissmgen (- 4881 en Temeuzen (-171) negatief uit; in tegenstelling tot 1982 boekten Mid delburg (plus 40) en Goes (plus 232) wel vestigingsoverschotten, evenals Zierikzee (plus 86). Andere gemeen ten. die te maken hadden met de ontwikkeling, dat méér mensen er vertrokken dan zich er vestigden wa ren. Bruinisse (-28). Duiveland (-70). Middenschouwen (-20). Aardenburg (- 9), Tholen (-50). St Philipsland (-8), Domburg (-54), Mariekerke (-1).. Wis» senkerke (-2). Borsele i-63). Kapelle (-19) en het merendeel van de Oost- zeeuwsvlaamse gemeenten, behalve Temeuzen namelijk ook Hontenisse (-13), Hulst (-41) en Sas van Gent (-138). In feite komt het erop neer. dat in de regio Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren alleen Axel een vestigingsover schot boekte, van 98 Regio's Regionaal gezien kwam de bevol kingsontwikkeling in 1983 erop neer, dat alleen Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren in absolute cijfers terugliep, van 83.191 naar 82.996 inwoners; een te ruggang derhalve met 195 mensen. De toename in West Zeeuwsch-Vlaan- deren was, in tegenstelling tot het algemeen Zeeuwse beeld, het gevolg van de komst van mensen van elders; er was een vestigingsoverschot van 104 en een sterfte-ovcrschot (meer overledenen dan nieuwe baby's) van 97: een groei dus met 7. Schouwen- Duri eland groeide met 96 mensen, gevolg van zowel een geboorten- als een vestigingsoverschot. Voor Tholen en St Philipslana ging de ontwikkeling andersom een ge boorteoverschot van 112 en een ver trek overschot van 58. totale toename dus 54 mensen. Walcheren moest voor de tweede achtereenvolgende maal een vertekoverschot noteren 418 mensen. Als gevolg van een geboor tenoverschot van 422 was het totale aantal inwoners met 109.895 niet meer dan tien hoger dan eind 1982 Noord- Beveland groeide met 90 mensen, waarbij Kortgene een vestigingsover schot van 84 haalde De regionaal grootste groei was in Zuid-Beveland gesitueerd en wel met 511 mensen Dat was het resultaat van een ge boorteoverschot van 338 en een vesti gingsoverschot van 173 (door Goes en Reimqrswaali.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 7